Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-18 14:15:00

Najnowocześniejsze światowe metody leczenia radioterapią dla pacjentów z Wielkopolski

Pacjenci Międzynarodowego Centrum Onkoterapii w Poznaniu - na mocy umowy podpisanej przez Euromedic International z Methodist International – międzynarodowym oddziałem jednego z najbardziej renomowanych szpitali w Stanach Zjednoczonych: The Methodist Hospital w Houston w Texasie - uzyskali  szerszy dostęp do najnowocześniejszych światowych metod leczenia nowotworów.  

Umowa precyzuje zasady współpracy w zakresie terapii i zarządzania. W określonych przypadkach planowanie radioterapii u chorych będzie konsultowane przy współudziale wybitnych lekarzy ze szpitala w Houston. The Methodist Hospital w Houston to jeden z najwyżej notowanych w amerykańskich rankingach szpitali, a zarazem wiodący ośrodek naukowy w Stanach Zjednoczonych, z ponad 90-letnim doświadczeniem klinicznym. Polscy lekarze będą tam przechodzić specjalistyczne szkolenia, a przedstawiciele szpitala z Houston będą regularnie wizytować ośrodki radioterapeutyczne firmy Euromedic w Poznaniu, Wałbrzychu oraz Koszalinie.

Prof. Brian Butler ze szpitala The Methodist Hospital, jednocześnie jeden z najbardziej uznanych na świecie autorytetów w zakresie radioterapii, podkreśla: „The Methodist Hospital zobowiązał się do zapewnienia pacjentom Międzynarodowego Centrum Onkonterapii najnowszych światowych standardów leczenia w połączeniu z najlepszymi metodami opieki i wsparcia dla pacjentów”.

Dr n. med. Maciej Kowalski, Prezes Euromedic Onkoterapia w Polsce dodaje: „W przypadku placówek onkologicznych zarządzanie, w tym wypracowanie odpowiednich procedur, ma priorytetowe znaczenie, gdyż pozwala m.in. na efektywne planowanie terapii i skrócenie oczekiwania na leczenie, a - jak doskonale wiemy - w przypadku walki z nowotworami czas liczy się przede wszystkim. Niestety standardy obowiązujące w Polsce w wielu przypadkach uniemożliwiają rozwój placówek radioterapii”.

Skuteczna walka z chorobą nowotworową jest możliwa, niezbędne są jednak: zwiększenie dostępności pacjentów do procedur radioterapeutycznych i poprawa jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w zakresie nowoczesnej radioterapii - cele te zostały dostrzeżone i umieszczone w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, który będzie realizowany do 2015 r.1 Prezes Euromedic Onkoterapia podkreśla: „Nasza umowa zdecydowanie przyczynia się do zwiększenia dostępu do standardów terapeutycznych obowiązujących na świecie. Jednocześnie już dziś możemy potwierdzić, że pacjenci Międzynarodowych Centrów Onkoterapii przyjmowani są na bieżąco i nie muszą czekać w wielotygodniowych kolejkach. Radioterapia w naszych placówkach jest – dla pacjentów ubezpieczonych - bezpłatna.”

Pierwszych pacjentów Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Poznaniu przyjęło w połowie lutego 2009 r. Tylko w 2011 r. radioterapii poddano w nim prawie 2000 (1964) chorych. Centrum jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który również mógłby być wykorzystany do najnowszych metod leczenia takich jak: IMRT – metody uznawanej za najbardziej zaawansowaną w precyzyjnym i oszczędzającym zdrową tkankę napromienianiu nowotworów.

Dr n.med. Elżbieta Nowakowska, dyrektor Międzynarodowego Centrum Onkoterapii w Poznaniu zwraca uwagę: „Pacjenci rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że najbardziej czasochłonnym elementem radioterapii jest precyzyjne planowanie”. Planowanie odbywa się w Zakładzie Fizyki Medycznej. Fizyk medyczny przygotowuje indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Plan ma na celu także ochronę przed promieniowaniem narządów zdrowych, które nie wymagają leczenia. Dyrektor Nowakowska kontynuuje: „Teraz, dzięki umowie, w określonych przypadkach nasi pacjenci będą korzystać z doświadczenia lekarzy z Houston”.

1 Uchwała Prezesa Rady Ministrów w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” w roku 2012 oraz kierunków realizacji zadań tego programu w roku 2013 i 2014, przedłożona przez ministra zdrowia, Ogłoszenie
Ministerstwa Zdrowia dotyczące konkurs ofert na wybór realizatorów narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, zadania pn.: „Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii” oraz Raport na temat stanu radioterapii w Polsce, marzec 2012 - Prof. dr hab. med. Marian Reinfuss, dr n. fiz. Edward Byrski we współpracy z dyrektorami ośrodków onkologicznych, kierownikami zakładów radioterapii oraz Departamentem Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia  

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2017-01-20 10:14:43

  Interpretacja wyniku USG piersi i mammografii

  Mam 31 lat. USG piersi wykonane 14.12.2016: sutki o budowie gruczołowo - tłuszczowej. W sutku prawym w kgz hypoechogenna...
 • Avatar

  2017-01-19 10:18:35

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Bardzo proszę o interpretację badania USG piersi. Piersi o utkaniu w przewadze gruczołowym z cechami dysplazji. W piersi...
 • Avatar

  2017-01-19 10:16:13

  Interpretacja wyniku PET

  Proszę o wyjaśnienie uwag i wniosków po badaniu PET. Głowa i szyja, klatka piersiowa, jama brzuszna, układ kostny...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.