Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-18 14:15:00

Najnowocześniejsze światowe metody leczenia radioterapią dla pacjentów z Wielkopolski

Pacjenci Międzynarodowego Centrum Onkoterapii w Poznaniu - na mocy umowy podpisanej przez Euromedic International z Methodist International – międzynarodowym oddziałem jednego z najbardziej renomowanych szpitali w Stanach Zjednoczonych: The Methodist Hospital w Houston w Texasie - uzyskali  szerszy dostęp do najnowocześniejszych światowych metod leczenia nowotworów.  

Umowa precyzuje zasady współpracy w zakresie terapii i zarządzania. W określonych przypadkach planowanie radioterapii u chorych będzie konsultowane przy współudziale wybitnych lekarzy ze szpitala w Houston. The Methodist Hospital w Houston to jeden z najwyżej notowanych w amerykańskich rankingach szpitali, a zarazem wiodący ośrodek naukowy w Stanach Zjednoczonych, z ponad 90-letnim doświadczeniem klinicznym. Polscy lekarze będą tam przechodzić specjalistyczne szkolenia, a przedstawiciele szpitala z Houston będą regularnie wizytować ośrodki radioterapeutyczne firmy Euromedic w Poznaniu, Wałbrzychu oraz Koszalinie.

Prof. Brian Butler ze szpitala The Methodist Hospital, jednocześnie jeden z najbardziej uznanych na świecie autorytetów w zakresie radioterapii, podkreśla: „The Methodist Hospital zobowiązał się do zapewnienia pacjentom Międzynarodowego Centrum Onkonterapii najnowszych światowych standardów leczenia w połączeniu z najlepszymi metodami opieki i wsparcia dla pacjentów”.

Dr n. med. Maciej Kowalski, Prezes Euromedic Onkoterapia w Polsce dodaje: „W przypadku placówek onkologicznych zarządzanie, w tym wypracowanie odpowiednich procedur, ma priorytetowe znaczenie, gdyż pozwala m.in. na efektywne planowanie terapii i skrócenie oczekiwania na leczenie, a - jak doskonale wiemy - w przypadku walki z nowotworami czas liczy się przede wszystkim. Niestety standardy obowiązujące w Polsce w wielu przypadkach uniemożliwiają rozwój placówek radioterapii”.

Skuteczna walka z chorobą nowotworową jest możliwa, niezbędne są jednak: zwiększenie dostępności pacjentów do procedur radioterapeutycznych i poprawa jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w zakresie nowoczesnej radioterapii - cele te zostały dostrzeżone i umieszczone w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych, który będzie realizowany do 2015 r.1 Prezes Euromedic Onkoterapia podkreśla: „Nasza umowa zdecydowanie przyczynia się do zwiększenia dostępu do standardów terapeutycznych obowiązujących na świecie. Jednocześnie już dziś możemy potwierdzić, że pacjenci Międzynarodowych Centrów Onkoterapii przyjmowani są na bieżąco i nie muszą czekać w wielotygodniowych kolejkach. Radioterapia w naszych placówkach jest – dla pacjentów ubezpieczonych - bezpłatna.”

Pierwszych pacjentów Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Poznaniu przyjęło w połowie lutego 2009 r. Tylko w 2011 r. radioterapii poddano w nim prawie 2000 (1964) chorych. Centrum jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który również mógłby być wykorzystany do najnowszych metod leczenia takich jak: IMRT – metody uznawanej za najbardziej zaawansowaną w precyzyjnym i oszczędzającym zdrową tkankę napromienianiu nowotworów.

Dr n.med. Elżbieta Nowakowska, dyrektor Międzynarodowego Centrum Onkoterapii w Poznaniu zwraca uwagę: „Pacjenci rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że najbardziej czasochłonnym elementem radioterapii jest precyzyjne planowanie”. Planowanie odbywa się w Zakładzie Fizyki Medycznej. Fizyk medyczny przygotowuje indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Plan ma na celu także ochronę przed promieniowaniem narządów zdrowych, które nie wymagają leczenia. Dyrektor Nowakowska kontynuuje: „Teraz, dzięki umowie, w określonych przypadkach nasi pacjenci będą korzystać z doświadczenia lekarzy z Houston”.

1 Uchwała Prezesa Rady Ministrów w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego „Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych” w roku 2012 oraz kierunków realizacji zadań tego programu w roku 2013 i 2014, przedłożona przez ministra zdrowia, Ogłoszenie
Ministerstwa Zdrowia dotyczące konkurs ofert na wybór realizatorów narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, zadania pn.: „Poprawa działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce – doposażenie i modernizacja zakładów radioterapii” oraz Raport na temat stanu radioterapii w Polsce, marzec 2012 - Prof. dr hab. med. Marian Reinfuss, dr n. fiz. Edward Byrski we współpracy z dyrektorami ośrodków onkologicznych, kierownikami zakładów radioterapii oraz Departamentem Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia  

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2017-03-25 09:12:45

  Odroczenie podania chemioterapeutyku

  Choruję na nowotwór piersi. Jestem po operacji oszczędzającej i obecnie po pierwszym wlewie AC (Adriamycyna, dawka...
 • Avatar

  2017-03-25 09:07:31

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Od jakiegoś czasu cyklicznie bolały mnie piersi (w połowie cyklu), szczególnie jedna. Wyczułam w niej zgrubienia,...
 • Avatar

  2017-03-22 10:46:29

  Interpretacja przypadku

  Proszę o interpretację mojego przypadku i jeśli można o opinie w sprawie dalszej terapii. Mam 58 lat, 30 maja 2016 r....
 • 2010-01-18 00:00:00

  usunięcie węzłów chłonnych pachy

  Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
 • 2010-01-14 00:00:00

  markery nowotworowe

  Markery to substancje, których zwiększone stężenie we krwi można powiązać z toczącym się w organizmie procesem...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-01-13 00:00:00

  limfa

  Płyn śródtkankowy powstały na skutek przesączania się osocza krwi z naczyń włosowatych do przestrzeni...