Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-29 10:00:00

Lasery w terapii nowotworów

Fotodynamiczna terapia nowotworów jest dziedziną, w badaniach nad którą Polska należy do liderów światowych, obok Tajwanu, Japonii, Stanów Zjednoczonych.

 

We współczesnej nauce nie ma innej drogi niż konsorcja interdyscyplinarne, gdzie obok prac podstawowych robi się rzeczy aplikacyjne i uczy się patentować. Jednocześnie interdyscyplinarność projektów jest największym wyzwaniem - uważa prof. dr hab. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

W medycynie przejście od badań podstawowych i opracowania nowych technologii do zastosowań klinicznych trwa latami. Także dzięki pracy polskich uczonych pojawiają się takie interdyscyplinarne "jaskółki". To m.in. fotodynamiczna terapia nowotworów - dziedzina, w której Polska należy do liderów światowych, obok Tajwanu, Japonii, Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów.

Jak tłumaczy prof. Godlewski, terapia ta polega na wprowadzaniu do organizmu związków porfiryn - substancji, które kumulują się w miejscu zmian nowotworowych. Kuracja polega na naświetleniu miejscowo laserem bardzo małej mocy obszaru, gdzie skumulowana jest porfiryna.

Substancja ta pobudzona promieniowaniem laserowym przekazuje energię do tlenu, a wzbudzony tlen niszczy lokalnie tkankę nowotworową. Mamy więc skuteczną metodę usuwania nowotworu. Nad porfirynami pracowała prof. Alfreda Graczyk z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i między innymi dzięki jej pracom metody te już weszły do zastosowań w szpitalach.

Profesor Marek Godlewski jest koordynatorem projektu realizowanego przez konsorcjum NANOBIOM.

Celem programu badawczego konsorcjum NANOBIOM jest opracowanie nowoczesnych nanostruktur i struktur półprzewodnikowych dla zastosowań w biologii, medycynie, ochronie środowiska oraz do wykrywania skażeń bioterrorystycznych. Uczeni tworzą także podstawy technologii materiałowych do zastosowań sensorowych i urządzeń diagnostyki molekularnej. Sieć jednostek naukowych tworzy siedem instytucji, prace koordynuje Instytut Fizyki PAN.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • 2010-01-13 00:00:00

  hormonoterapia

  Leczenie systemowe wpływające na funkcję hormonalną organizmu stosowane w przypadku raka hormonozależnego. W leczeniu raka...
 • 2010-01-14 00:00:00

  mastopatia

  Zmiany zwyrodnieniowe, włóknisto-torbielowate sutka. Przyczyną są zaburzenia hormonalne występujące najczęściej u...
 • 2010-01-18 00:00:00

  usunięcie węzłów chłonnych pachy

  Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
 • 2010-02-09 00:00:00

  rak lity

  Typ nieinwazyjnego raka, który nie daje przerzutów i rośnie...
 • 2010-07-28 23:15:00

  Specjaliści o PET: lista wskazań do badań wymaga weryfikacji

  Badania za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej prowadzone są w Polsce od siedmiu lat. Z uwagi na postęp, tak w...