Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-04-29 10:00:00

Lasery w terapii nowotworów

Fotodynamiczna terapia nowotworów jest dziedziną, w badaniach nad którą Polska należy do liderów światowych, obok Tajwanu, Japonii, Stanów Zjednoczonych.

 

We współczesnej nauce nie ma innej drogi niż konsorcja interdyscyplinarne, gdzie obok prac podstawowych robi się rzeczy aplikacyjne i uczy się patentować. Jednocześnie interdyscyplinarność projektów jest największym wyzwaniem - uważa prof. dr hab. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

W medycynie przejście od badań podstawowych i opracowania nowych technologii do zastosowań klinicznych trwa latami. Także dzięki pracy polskich uczonych pojawiają się takie interdyscyplinarne "jaskółki". To m.in. fotodynamiczna terapia nowotworów - dziedzina, w której Polska należy do liderów światowych, obok Tajwanu, Japonii, Stanów Zjednoczonych i kilku innych krajów.

Jak tłumaczy prof. Godlewski, terapia ta polega na wprowadzaniu do organizmu związków porfiryn - substancji, które kumulują się w miejscu zmian nowotworowych. Kuracja polega na naświetleniu miejscowo laserem bardzo małej mocy obszaru, gdzie skumulowana jest porfiryna.

Substancja ta pobudzona promieniowaniem laserowym przekazuje energię do tlenu, a wzbudzony tlen niszczy lokalnie tkankę nowotworową. Mamy więc skuteczną metodę usuwania nowotworu. Nad porfirynami pracowała prof. Alfreda Graczyk z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i między innymi dzięki jej pracom metody te już weszły do zastosowań w szpitalach.

Profesor Marek Godlewski jest koordynatorem projektu realizowanego przez konsorcjum NANOBIOM.

Celem programu badawczego konsorcjum NANOBIOM jest opracowanie nowoczesnych nanostruktur i struktur półprzewodnikowych dla zastosowań w biologii, medycynie, ochronie środowiska oraz do wykrywania skażeń bioterrorystycznych. Uczeni tworzą także podstawy technologii materiałowych do zastosowań sensorowych i urządzeń diagnostyki molekularnej. Sieć jednostek naukowych tworzy siedem instytucji, prace koordynuje Instytut Fizyki PAN.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2018-03-17 13:06:14

  Powikłania po rekonstrukcji piersi

  Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu co się może dziać z piersią mojej siostry. W marcu 2017 r. siostra miała wycięty guz oraz...
 • Avatar

  2018-03-14 10:13:59

  Interpretacja przypadku - cd.

  Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 11 marca 2018 r.   Mam jeszcze pytania do Pani...
 • Avatar

  2018-03-11 09:38:35

  Interpretacja przypadku

  W styczniu otrzymałam wyniki biopsji guza piersi: nowotwór Carcinoma invasivum (NST) G1 mammae. Podtyp LUMINAL A, B5...
 • 2010-04-01 15:30:00

  Mammografa: badanie jak najbardziej opłacalne

  Pomimo wysokich kosztów badań mammograficznych i wielu wątpliwości części środowiska medycznego, warto je robić, bo...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2013-09-24 20:15:00

  Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?

   Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest...
 • 2010-01-14 00:00:00

  płat TRAM

  Łac. transversus restus abdominis muszle  Płat skóry, tłuszczu i mięśni podbrzusza wykorzystywany do...
 • 2010-01-17 00:00:00

  mikrozwapnienia

  Złogi wapnia występujące w tkance piersi. Mogą być pojedyncze, rozsiane (po przebytych stanach zapalnych lub w ich trakcie)...