Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2012-07-25 10:53:36

Masaż po operacji piersi

Mam pytanie na temat stosowania masażu po amputacji piersi. Moja żona jest 4 lata po chemioterapii i ma amputowaną pierś i usunięte wszystkie węzły chłonne pod pachą (nie było przerzutów). Z powodu obrzęku ręki (1 cm) i bólu barku i pleców czasami korzysta z pomocy masażysty. Kupiliśmy też matę masującą na krzesło (kulkowa) i platformę Wibro (drgająca platforma na której się stoi). Po masażach żona się lepiej czuje i ręka nie puchnie bardzo - stosuje też masaż limfatyczny (głaskanie, oklepywanie ręki). Proszę o odpowiedzieć, czy żonie nie zaszkodzą masaże, bo często słyszymy opinie, że "po raku nie wolno masować" ani stosować żadnych urządzeń masujących.

Odnosząc się do opinii, że "po raku nie wolno masować", według mnie nie wolno wykonywać masażu klasycznego lub jego odmian w obrębie ręki operowanej, jak również okolicy amputowanej piersi. Jedyną formą masażu dopuszczalną na kończynie operowanej jest drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny). Różnica polega na intensywności oddziaływania. Masaż klasyczny jest silnym zabiegiem, który ma doprowadzić do przekrwienia mięśni i tkanek. Tej formy zabiegu należy unikać. Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny) ma za zadanie poprzez delikatne techniki, pobudzić układ limfatyczny do pracy, nie powodując przekrwienia. Ten zabieg należy wykonywać nawet 2 razy dziennie i bardzo dobrze, że Pana żona go stosuje.

Jeżeli chodzi o ból pleców, wydaje mi się, że nie ma dużych przeciwwskazań do wykonywania masażu na bolącą okolicę. Jest to obszar stosunkowo odległy od pierwotnego wystąpienia nowotworu (jeśli mówimy o mięśniach przykręgosłupowych). Oczywiście jeżeli ból pleców nawraca, a masaże przynoszą tylko czasową ulgę, można dodatkowo rozważyć konsultacje z rehabilitantem w celu doboru ćwiczeń lub innej formy terapii, aby efekt utrzymał się dłużej.

Urządzenia masujące zawsze są kwestią sporną. Ja jako rehabilitant nie jestem zwolennikiem tego typu urządzeń, gdyż one nie likwidują przyczyny bólu. Działają zazwyczaj powierzchownie i na krótki okres rozluźniają bolące mięśnie, które są tylko następstwem innego problemu. Zawsze w takim wypadku zalecam wizytę u lekarza lub rehabilitanta, aby określić źródło bólu.

Platforma Wibro może być stosowana, pod warunkiem, że żona będzie na niej stać, unikając chwytania się poręczy w taki sposób, aby wibracje przechodziły na ręce. Dodatkowo, nie może opierać się rękoma na platformie np. w podporze i utrzymywać taką pozycję przez dłuższy czas.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2018-06-19 15:59:31

  Symetryzacja piersi

  W zeszłym roku w lipcu przeszłam operacje oszczędnościową piersi lewej. 1 listopada zakończyłam radioterapię. W wyniku...
 • Avatar

  2018-06-19 15:55:19

  Wypadanie włosów w trakcie hormonoterapii

  Mam 65 lat, w 2014 r. miałam wykonaną obustronną mastektomię - rak piersi hormonozależny, węzły czyste. Przeszłam...
 • Avatar

  2018-06-15 10:04:08

  Mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją

  W lipcu minie rok od operacji - mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją. Jestem zadowolona z efektów, chociaż po...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-02-09 00:00:00

  receptory hormonalne (ER, PgR)

  Maleńkie ,odbiorniki" w komórkach. Umieją odbierać ,sygnały" od hormonów, wydzielanych przez...
 • 2010-02-09 00:00:00

  skala Bloom'a Richardsona

  Metoda określania stopnia złośliwości nowotworu piersi. W klasyfikacji tej uwzględnia się zdolność tworzenia cewek,...