Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-01-07 12:00:00

"Zmiana miejsca w strukturach" oznacza zniszczenie systemu leczenia bólu w warszawskim CO

Likwidacja Oddziału Badania Bólu (OBB ) i Szpitalnego Zespołu Wsparcia w Centrum Onkologii w Warszawie oznacza zniszczenie jednego z ogniw, a przez to całego systemu leczenia przeciwbólowego i opieki paliatywnej w CO - ocenia dr Jerzy Jarosz, współtwórca i wieloletni kierownik Zakładu Medycyny Paliatywnej, Oddziału Badania Bólu i Terapii Paliatywnej oraz Zakładu Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, desygnowany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) ekspert ds. opieki paliatywnej w narodowych programach zwalczania raka, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej.

 

System ten był budowany od 1986 r. (powstanie Poradni Przeciwbólowej), poprzez rok 1995 (powstanie Oddziału Badania Bólu i ustalenie zasad współpracy z hospicjum domowym i stacjonarnym - tzw. "model warszawski") po rok 2004 (powstanie Szpitalnego Zespołu Wsparcia). W 2009 r. Centrum Onkologii uzyskało certyfikat Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) - "Ośrodek integrujący onkologię z opieką paliatywną". Przypomnę, że taki certyfikat mają jedynie dwie placówki w Polsce.

Chociaż jestem konsultantem wojewódzkim w dziedzinie medycyny paliatywnej na Mazowszu, nigdy nie uzyskałem informacji jak ma funkcjonować nowy system oraz w jaki sposób nowy oddział może zapewnić szkolenie specjalistów medycyny paliatywnej. W mojej opinii szkolenie to nie będzie już możliwe lub w najlepszym wypadku liczba szkolących się nie przekroczy 6. Do tej pory Zakład Anestezjologii zapewniał 10 miejsc specjalizacyjnych ( na całym Mazowszu jest ich 12).

Ze zdumieniem czytam o wdrażaniu przez nowy oddział "unikatowych", inwazyjnych metod leczenia bólu. Czy nie chodzi przypadkiem o opracowane przez dr Macieja Hilgiera, dr Janinę Pernak de Gast i przeze mnie, stosowane z powodzeniem w Centrum Onkologii od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat neurolizy i termolezje kładu współczulnego lub stosowanie analgezji okołordzeniowej?

Nie mam wątpliwości, ze w nowo powstałym pododdziale "paliatywnym" pracują doświadczeni lekarze. Chodzi o 2 anestezjologów i jednego internistę zabranych z Zakładu Anestezjologii. Ilu z nich wykonuje wymienione wyżej zabiegi inwazyjnych metod leczenia bólu? Czy można budować system oparty na jednym lekarzu? Dla informacji podaję, że w Zakładzie Anestezjologii w momencie likwidacji OBB było 4 takich lekarzy oraz 3 osoby szkolące się.

Warto wskazać, dlaczego w Centrum Onkologii właśnie anestezjolodzy stworzyli i przez wiele lat z sukcesem prowadzili leczenie przeciwbólowe i medycynę paliatywną. Specyfika szpitala onkologicznego, a przede wszystkim potrzeby leczenia wspomagającego sprawiły, że w całej historii Instytutu, a szczególnie od lat 80. ub. w. anestezjolodzy włączeni byli w opiekę nad chorymi. Zorganizowano wszechstronny system leczenia przeciwbólowego, zarówno bólów pooperacyjnych jak i bólów przewlekłych, serwis wkłuć do żył centralnych oraz implantacji i obsługi "portów donaczyniowych", system szkolenia ustawicznego dla personelu całego szpitala z zakresu pomocy w przypadkach nagłych, były też próby zorganizowania "serwisu" żywieniowego.

Posiadanie własnej poradni oraz współpraca w tworzeniu, a później funkcjonowaniu Hospicjum Onkologicznego, umożliwiło wykorzystanie anestezjologów w lecznictwie otwartym, a nawet opiece domowej. Wypracowany został unikalny model działania anestezjologów w szpitalu onkologicznym. Unikalne było również zaangażowanie wszystkich anestezjologów jednocześnie w tradycyjną intensywną terapię i w medycynę paliatywną. W 2011 r. podczas Zjazdu Polskiego Towarzystwa Anestezjologów nasz zespół przedstawił koncepcję nowej dziedziny w anestezjologii - "onkoanestzjologię". Pod taką nazwą odbyła się cała sesja poświęcona wymienionym aktywnościom.

Wartość zespołu anestezjologów polegała też na tym, że codziennie i przez całą dobę byli obecni we wszystkich niemal oddziałach szpitala: w Centrum Onkologii w godzinach normalnej pracy pracowało ich ponad 20, w godzinach nocnych - 3 lekarzy dyżurnych, z których jeden dedykowany był leczeniu przeciwbólowemu i interwencjom na terenie całego szpitala. Takiej obsady specjalistów nie jest w stanie zapewnić żadna inna klinika. Stała obecność zespołu jest niesłychanie ważna dla chorych z najbardziej nasilonymi objawami.

Szczególnego komentarza wymaga likwidacja działalności Szpitalnego Zespołu Wsparcia. Daje się zauważyć, ze właśnie ten aspekt był najsilniej podkreślany w wypowiedziach pacjentów. Jest to o tyle znamienne, że taka forma działalności jest mało znana w Polsce, ale w szpitalu, w którym istniała, likwidacja Zespołu natychmiast jest odczuwalna dla chorych. O ile klinika lub oddział leczą jedynie osoby przebywające w tych jednostkach, to zespół wsparcia aktywnie działa na rzecz wszystkich pacjentów, także tych, którzy szpital opuszczają. To moja odpowiedź na "zwiększenie dostępności" do opieki paliatywnej w Centrum Onkologii, która miałaby nastąpić w wyniku działań "naprawczych".

Warto zwrócić uwagę, że właśnie tworzenie szpitalnych zespołów wsparcia we wszystkich ośrodkach onkologicznych w kraju, jako struktury niezbędnej, było pierwszoplanowym zadaniem realizowanym w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych w zakresie opieki paliatywnej. Kolejne zadania to: rozwijanie istniejących i tworzenie nowych struktur opieki paliatywnej w poszczególnych ośrodkach, zgodnie z indywidualnymi planami oraz dostosowanie wybranych ośrodków do realizacji programu ESMO i uzyskanie akredytacji tej organizacji.

Uzyskanie europejskiej akredytacji miało stanowić weryfikację, czy organizacja opieki onkologicznej odpowiada najlepszym wzorcom współczesnej onkologii oraz czy dany ośrodek może stanowić wzorzec dla innych i prowadzić nowoczesne szkolenie specjalistów. Wymagania ESMO postawione są bardzo wysoko i niezwykle trudno im sprostać, szczególnie w warunkach dużego szpitala pełniącego funkcje konsultacyjne dla całego kraju. Centrum Onkologii uzyskało taki certyfikat. System przedstawiony przez Centrum Onkologii bazował przede wszystkim na aktywności Zespołu Wsparcia i współpracujących z nim pielęgniarek onkologicznych pracujących w poszczególnych klinikach Centrum (tzw. liderki opieki paliatywnej). Dla liderek przygotowano specjalny system szkolenia z zakresu komunikacji, psychoonkologii, leczenia objawowego.

Akredytacja ESMO wygasła w 2012 r. Przy obecnym stanie opieki paliatywnej w Centrum Onkologii nietaktem byłoby wystąpienie o jej przedłużenie.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2013-01-11 13:18:27
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Warszawa-pacjenci-apeluja-do-prezydenta-RP-ws-likwidacji-struktur-leczenia-bolu-w-CO-I,126869,8.html
 • Al_la (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2013-01-11 15:12:24
   

  http://www.rynekzdrowia.pl/Leczenie-Bolu/Centrum-Onkologii-dostep-pacjentow-do-leczenia-bolu-zostal-zachowany,126944,1019.html

Poczytaj również

 • Avatar

  2017-04-26 11:30:21

  Tatuaż w trakcie hormonoterapii

  We wrześniu 2015 miałam mastektomię na życzenie. Rak luminalny A . Obyło się bez chemii. Leczenie to Tamoxyfen na 5 lat i...
 • Avatar

  2017-04-26 11:26:23

  Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe

  Moja mama w wieku 63 lat zmarła na raka piersi. Mam 47 lat, miesiączkuję. Obraz mammografii wykazał mikrozwapnienia 5 mm. W...
 • Avatar

  2017-04-26 11:21:20

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Jestem przerażona. Czekamy na wynik biopsji gruboigłowej. Poniżej przedstawie wynik badania usg mojej mamy 47 lat. Oba...
 • 2010-01-18 00:00:00

  zapalenie przewlekłe piersi

  Przewlekłe zapalenie gruczołu sutkowego występuje głównie u kobiet po 40 roku życia i jest związane z zaleganiem...
 • 2010-02-09 00:00:00

  rak rdzeniasty

  Carcinoma medullare Rodzaj inwazyjnego raka przewodowego charakteryzujący się wyraźną granicą pomiędzy zrakowaciałą i...
 • 2010-01-18 00:00:00

  usunięcie węzłów chłonnych pachy

  Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
 • 2009-04-07 00:00:00

  Leczenie chorych na potrójnie ujemnego raka piersi

  Jedną z bardziej obiecujących opcji terapeutycznych jest zastosowanie leczenia bewacyzumabem. Jest to jedyna dostępna opcja...
 • 2010-11-01 20:35:39

  Czy istnieje życie po raku?

  "Ładnie wyglądasz", "piękniejesz z dnia na dzień", "zmieniłaś się na lepsze". W normalnej...