Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2013-09-24 20:15:00

Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?

 Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest odprowadzana dzięki naczyniom limfatycznym, które łączą się z układem krwionośnym. Naczynia limfatyczne na swojej drodze przechodzą przez węzły chłonne, których rola polega na filtrowaniu limfy.

 Chłonka po przejściu przez węzeł jest oczyszczona z mikroorganizmów, toksyn i innych komórek. W związku z tym, płyn, który ponownie trafia do naczyń krwionośnych jest  już oczyszczony.

W momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia albo usunięcia naczyń limfatycznych lub węzłów chłonnych, limfa nie może swobodnie odpływać z danego obszaru ciała i dochodzi do jej zastoju. To z kolei powoduje obrzęk skóry i tkanki tłuszczowej w tej okolicy. 

Zabieg chirurgicznego usunięcia nowotworu często prowadzi do zastojów limfatycznych w okolicy operowanej. W przypadku raka sutka najczęściej problem dotyczy kończyny górnej oraz klatki piersiowej. Wynika to często z usunięcia węzłów chłonnych pachowych. 

Obrzękiem może być objęta cała kończyna lub jej część, np. przedramię.

Powikłanie w postaci obrzęku może być wynikiem mastektomii radykalnej bądź częściowej, którym towarzyszy usunięcie węzłów chłonnych.

W tego typu przypadkach niezwykle istotne znaczenie ma rehabilitacja w rozpoczęta już w drugiej dobie po operacji w warunkach szpitalnych i kontynuowana po powrocie do domu. Najskuteczniejszym zabiegiem fizjoterapeutycznym jest drenaż limfatyczny.

Drenaż limfatyczny określa techniki stymulowania przepływu limfy u osób cierpiących na obrzęki. Może być wykonywany manualnie przez masażystę lub przy pomocy aparatury medycznej typu airVibrant, która wchodzi w skład zaopatrzenia wielu placówek rehabilitacyjnych, jak również może być wykorzystywana indywidualnie przez pacjentkę w warunkach domowych.

Urządzenie airVibrant zostało zaprojektowane we współpracy z doświadczonymi specjalistami z dziedziny rehabilitacji, chirurgii plastycznej i onkologicznej oraz rehabilitacji.

Podstawową funkcją masażera airVibrant jest usprawnienie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych oraz usunięcie złogów toksyn. W efekcie widoczne jest znaczne lub całkowite usunięcie obrzęku.

airVibrant to system kompleksowej terapii do przeprowadzania powietrzno-uciskowego masażu limfatycznego, składający się z aparatu pompującego oraz rękawów uciskowych, podzielonych na komory. Urządzenie stopniowo napełnia i opróżnia poszczególne komory, dzięki czemu wybrany obszar ciała (lub nawet całe ciało) jest poddawany łagodnemu, jednokierunkowemu, posuwnemu masażowi. Ta technika wywołuje zwiększony przepływ limfy i usunięcie jej nadmiaru z okolicy objętej obrzękiem. 

Szczególnie polecany do użytku domowego jest model airRelax UAM - 8100 (dawniej airVibrant 800). Urządzenie to jest niewielkie (24x12x19cm) i lekkie (tylko 4kg), co ułatwia jego transportowanie. W związku z tym, że jest to aparatura dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta jej obsługa jest bardzo prosta. AirRelax UAM – 8100 posiada pilot do zdalnego sterowania oraz bardzo wyraźny i czytelny wyświetlacz. Istnieje możliwość dostosowania intensywności zabiegu – 4 poziomy natężenia i 3 tryby pracy - oraz możliwość wyboru konkretnej komory i/lub konkretnego rękawa. Maksymalna moc urządzenia wynosi 30 W, natomiast ciśnienie, które jest wywierane na tkanki to max. 200 mmHg (są to najwyższe parametry na rynku). Urządzenie jest zasilane sieciowo i jest bardzo energooszczędne.

źródło: http://maxstar.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Forum

 • dziubas (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2014-06-06 01:06:00
   

  Obrzękiem może być objęta cała kończyna lub jej część, np. przedramię. Powikłanie w postaci obrzęku może być wynikiem mastektomii radykalnej bądź częściowej, którym towarzyszy usunięcie węzłów ...
 • lulu (offline)

   

  Avatar

  2014-06-06 16:48:07
   

  Artykuł jest reklamą airVibrant. Dla mnie artykuł ogólnikowy bez konkretów, za to reklama taaak. Ja w szpitalu, po operacji,dostałam od rehabilitantki xero z obrazkami ćwiczeń. W domu robiłam to s...
 • Rehabilitant (offline)

   

  Avatar

  2014-07-22 12:09:33
   

  Polecam aparaty Unix Maxstar, gdyż zetknąłem się z nimi na praktyce w jednym z Niemieckich gabinetów rehabilitacyjnych i muszę przyznać, że jakość wykonania i prostota obsługi to ich mocne strony....

Poczytaj również

 • Avatar

  2017-10-22 09:29:55

  Hormonoterapia w leczeniu raka zrazikowego

  Mam 37 lat. Zdiagnozowano u mnie raka piersi - Carcinoma lobulare invasivum mammae. Jestem po operacji oszczędzającej,...
 • Avatar

  2017-10-22 09:24:31

  Przerzuty raka piersi do kości

  Choruję na raka piersi z przerzutami do kości. Proszę o radę. W jakim odstępie czasu mogę wykonać badania: scyntygrafię...
 • Avatar

  2017-10-20 12:34:20

  Interpretacja przypadku

  Ze względu na ból piersi oraz zmiany skórne wykonałam USG piersi. W badaniu uwidoczniono 5 mm torbiel z...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-01-18 00:00:00

  usunięcie węzłów chłonnych pachy

  Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2017-05-23 09:45:00

  Moja opowieść - domina13

  Kiedy dowiadujesz się, że masz nowotwór, nagle, dosłownie z dnia na dzień, zostajesz sam. Nawet jeśli jesteś...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...