rozmiar czcionki

|

|

drukuj

|

mutacja genetyczna

Zmiana materiału genetycznego, która może dotyczyć pojedynczego genu lub chromosomu. Jeśli nastąpi w komórce płciowej (gamecie), to jest dziedziczna, a jeśli w komórce somatycznej, to się nie dziedziczy. Do mutacji genetycznej może dojść pod wpływem różnych czynników. Jeśli mutacja dokonuje się samoistnie, bez udziału określonego czynnika, to się nazywa mutacją spontaniczną. Dochodzi wtedy do zmiany genu w tzw. formę alleliczną. Proces zmian zachodzących w materiale genetycznym pod wpływem określonego czynnika, określanego jako mutagen, nazywamy mutagenezą.
W naszych organizmach nieustannie przebiega proces podziału komórek. Jest on podstawą regeneracji naszych tkanek, gojenia się ran oraz złamań, jak również "produkcji" plemników i komórek jajowych. Podczas wszystkich tych procesów następuje każdorazowo podwojenie nici DNA (tzw. replikacja). Ten proces powielania naszego materiału genetycznego jest w istocie bardzo precyzyjny. Niestety, czasami enzym odpowiedzialny za usuwanie błędów (polimeraza) "myli się" i odcinek DNA pozostaje zmieniony. Taka trwała zmiana, która jest powielana podczas kolejnych podziałów, nazywana jest właśnie mutacją.


http://www.amazonki.net/forum1/index.php?topic=4022.0
http://www.amazonki.net/forum1/index.php?topic=2201.0

 

poleć znajomemu drukuj

Poczytaj również

 • Avatar

  2018-05-17 16:05:28

  Leczenie obrzęku limfatycznego w Polsce

  Jestem jedną z polskich Amazonek, która cierpi na obrzęk limfatyczny i choruje na zapalenie tkanki łącznej...
 • Avatar

  2018-05-17 16:01:05

  Nawracający ropień piersi

  Od roku walczę z nawracającymi ropniami, pierś cały czas mocno boli. Obecnie zastanawiam się nad usunięciem już całej...
 • Avatar

  2018-05-17 15:57:51

  Interpretacja przypadku

  Mam 46 lat. Rak piersi lewej, BRCA1/2 (-), podtyp potrójnie ujemny, indeks proliferacyjny ki67 w przedziale 80-90%,...