Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2015-11-30 15:00:00

Prawie połowa Polek zgłasza się na badania wykrywające raka piersi

Na badania przesiewowe wykrywające raka piersi zgłasza się prawie 50 proc. kwalifikujących się do nich Polek - powiedzieli w czwartek (24 listopada) eksperci podczas zorganizowanej w Warszawie debaty o nowotworach u kobiet. Rozmowę poprzedził przedpremierowy pokaz prasowy filmu "Mama" z Penelopą Cruz w roli głównej, pokazujący dramat chorej na raka piersi kobiety, która zbyt późno zgłasza się na badania profilaktyczne. Film wejdzie na ekrany kin 4 grudnia 2015 r. 

Debatę o nowotworach u kobiet poprzedził przedpremierowy pokaz prasowy filmu "Mama" z Penelopą Cruz w roli głównej.

Debatę o nowotworach u kobiet poprzedził przedpremierowy pokaz prasowy filmu "Mama" z Penelopą Cruz w roli głównej.

Dr Katarzyna Pogoda z Centrum Onkologii w Warszawie powiedziała, że film pokazuje, jak ważne jest zgłaszanie się na badania przesiewowe raka piersi, do których co dwa lata zapraszane są kobiety w wieku 50-69 lat, najbardziej narażone na ten typ nowotworu. W Polsce takie badania są bezpłatne od 2007 r.

- Już po wprowadzeniu tych badań, wykonywanych przy użyciu mammografii, zgłaszało się na nie ponad 40 proc. Polek. Teraz odsetek ten zwiększył się do prawie 50 proc. Niestety, jak na razie już się on nie zwiększa, choć chcielibyśmy, żeby jak najwięcej kobiet badało się profilaktyczne w kierunku raka piersi i innych nowotworów - powiedział kierownik oddziału zachowawczego kliniki nowotworów piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej warszawskiego Centrum Onkologii, dr Jerzy Giermek.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" i wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych powiedziała, że część badań przesiewowych w kierunku raka piersi finansowanych jest przez samorządy. Jej zdaniem, biorąc to po uwagę odsetek wszystkich kobiet w wieku 50-69 lat poddawanych profilaktycznej mammografii może przekraczać 60 proc.

Według zaleceń międzynarodowych, badania przesiewowe służące wczesnemu wykrywaniu nowotworów dają najlepsze efekty, gdy obejmują 70-75 proc. populacji, do której są kierowane.

Dr Giermek podkreślił, że przesiewowa mammografia wykonywana jest u kobiet zdrowych, u których nie podejrzewa się raka piersi. Finansowana jest ona w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- Dotychczas kobiety kwalifikujące się do tych badań były zapraszane listownie, jednak od 2016 r. zawiadomienia te podobno nie będą już wysyłane pocztą. Jeśli tak się stanie, to obawiam się, że może spaść odsetek kobiet zgłaszających się na profilaktyczną mammografię - powiedział specjalista.

Dr Pogoda zwróciła uwagę, że niektóre kobiety nie chcą się zgłaszać na tego rodzaju badania, gdyż się obawiają, że może zostać wykryty rak. Wolą o tym nie wiedzieć. Niektóre kobiety nie zgłaszają się do lekarza nawet wtedy, gdy same wyczują palcami guz w piersi.

- To błędne rozumowanie, gdyż tylko wczesne wykrycie nowotworu daje największą szansę na wyleczenie. Guz sam nie zniknie, będzie się dalej rozwijał, w pełni ujawni się dopiero w stanie zaawansowanym - podkreśliła.

Właśnie taki błąd popełnia główna bohaterka filmu "Mama", u której rak piersi zostaje wykryty w trzeciej fazie rozwoju i mimo leczenia dochodzi do powstania przerzutów.

Dr Pogada przekonywała, że badania pozwalające wykryć raka piersi mogą być wykonywane również u kobiet młodszych, poniżej 50. roku życia. Jednak w tym wieku bardziej zalecane jest USG piersi aniżeli jedynie mammografia.

Specjalistka namawiała również do tego, żeby palpacyjne badania profilaktyczne piersi w kierunku raka wykonywali również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i ginekolodzy, szczególnie wtedy, gdy poprosi ich o to pacjentka. Badaniom profilaktycznym powinny przede wszystkim poddawać się kobiety, których najbliżsi krewni zachorowali na raka piersi lub jajnika. Ryzyko nowotworu jest u takich osób jest większe.

Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na raka piersi, to niesymetryczne piersi, powiększone węzły chłonne pod pachami oraz wyczuwalne zgrubienie w piersi.

- Guz złośliwy nie powoduje początkowo żadnych dolegliwości, nawet wtedy, gdy jest już wyczuwalny pod palcami - podkreśliła dr Pogoda. 

źródło: www.rynekzdrowia.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Neralka (offline)

   

  Avatar

  2016-08-17 10:46:51
   

  50% to sporo, ale jednocześnie za mało. Wiele kobiet ma obawy, które niestety często okazują się słuszne

Poczytaj również

 • Avatar

  2017-05-23 09:35:47

  Kiedy przyjąć Zoladex

  Od września 2015 r. biorę co 4 tygodnie Zoladex. W dniu 10.05.2017 r. miałam wyznaczoną wizytę w przychodni na kolejny...
 • Avatar

  2017-05-18 09:48:02

  Interpretacja wyniku biopsji mammotomicznej

  Proszę o interpretację wyniku biopsji mammotomicznej. Fragmenty fibroadenoma cum lobular neoplasia (B3).
 • Avatar

  2017-05-18 09:45:02

  Dolegliwości po biopsji mammotomicznej

  10 maja, 6 dni temu, miałam biopsję mammotomiczną w prawej piersi. Usunięto guzek 9/7mm (z USG BIRADS 2). Dodatkowo biopsją...
 • 2017-05-23 09:45:00

  Moja opowieść - domina13

  Kiedy dowiadujesz się, że masz nowotwór, nagle, dosłownie z dnia na dzień, zostajesz sam. Nawet jeśli jesteś...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2013-09-24 20:15:00

  Jak uporać się z obrzękami po zabiegu chirurgicznego usunięcia guza?

   Limfa (chłonka) jest płynem ustrojowym, który zostaje przesączony z naczyń krwionośnych. Chłonka jest...
 • 2010-01-20 00:00:00

  FISH

  FISH - (fluorescencyjna hybrydyzacja in-situ) Test FISH to badanie określające status receptora HER2 w komórce...