Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-10-25 08:52:44

Masaż po mastektomii

Mam pytanie odnoście jakże spornej kwestii masażu u pań po mastektomii. Otóż ja sama jestem fizjoterapeutą, i potencjalnie z wszelakich źródeł (książki) znajduję informacje, że masaż klasyczny jest przeciwwskazaniem bezwzględnym ale nigdzie nie znajduję informacji dlaczego?\
Moja teściowa ponad pół roku temu miała operację usunięcia piersi. Po operacji jak to zazwyczaj bywa rehabilitacja niestety przerwana z powodu maleńkiej nie zamkniętej ranki po wyciągniętym drenie. I to był błąd. Pojawił się jej ogromny przykurcz uniemożliwiający wznos ręki. W miejscu operowanym jak i w okolicach łopatki ma tzw ,"blachę". Mięśnie są tak napięte jak beton. Jakiś miesiąc temu uczęszczała na rehabilitację i miała masaż rozluźniający w okolicy barku i łopatki. Rehabilitant jak i lekarz prowadzący mówią jedno zgodnie: masaż masaż masaż aby rozluźnić tę okolicę. Również mój kolega po fachu dał mi radę aby spróbować techniki powięziowej na okolice rany pooperacyjnej by rozluźnić troszkę tę skórę.
I tu moje pytanie... Czy mam prowadzić ten masaż rozluźniający (po kilku masażach teściowa czuła się super, było faktycznie odczuwalne rozluźnienie i miała nawet większy zakres) i co z tą terapią powięziową, czy można ją stosować?

 

Odpowiedź:

 

Jak sama Pani zauważa, masaż wywołuje sprzeczne uczucia jeśli chodzi o stosowanie w chorobie onkologicznej. Na pewno jest przeciwwskazany w sytuacji zdiagnozowania i czynnie występującego nowotworu, który dopiero będzie poddany leczeniu. W takiej sytuacji, ja również nie wykonywałbym masażu tylko odsyłałbym pacjenta/pacjentkę do lekarza na leczenie.
Troszkę inna sytuacja występuje, kiedy dana osoba jest już po leczeniu, nastąpiło usunięcie nowotworu i w założeniu pacjent jest zdrowy. W tej sytuacji ja osobiście nie widzę przeciwwskazań do wykonania np. masażu rozluźniającego szyi lub lędźwi. Zawsze jednak może być taka możliwość, że w okolicy masowanej, jeszcze zanim pacjent został poddany leczeniu na nowotwór pierwotny, doszło do przerzutów. I według mnie, to jest powód takiego podejścia i obawy przed masażem. Drugim powodem, przez który masaż może nie być zalecany, to jego silne działanie rozgrzewające i przekrwienne. Jeśli pacjent miał usunięte węzły chłonne, w połączeniu z radioterapią, może dojść do powstania obrzęku. Również sama radioterapia jest przeciwwskazaniem do wykonania masażu (w miejscu naświetlania).
Terapia powięziowa (w moim podejściu) jest łagodną pracą z tkanką łączną i mięśniami. Sam tą formę pracy często stosuje u Pań po mastektomii, w okolicy blizny jak i całego kwadrantu. Jeśli Pani nie wie jak taka forma pracy wygląda, porozmawiać z kolegą, aby pokazał parę chwytów. Ewentualnie spróbować poszukać książek Leona Chaitow'a, który w bardzo fajny sposób opisuje tę formę pracy. Na pewno nie powinna Pani stosować aktualnie coraz bardziej popularnych technik powięziowych, pod nazwą FDM (są one zbyt agresywne, doprowadzając często do siniaków).
Z innych technik które może Pani zastosować to stretching przykurczonych mięśni.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2017-11-19 12:01:39

  Interpretacja przypadku

  Jakiś czas temu radziłam się Państwa odnośnie prowadzenia leczenia trójujemnego raka. Listopad 2016 diagnoza: guz...
 • Avatar

  2017-11-19 11:52:07

  Działanie radioterapii i hormonoterapii

  Kobieta - rak wysoko hormonowrażliwy, HER ujemny, Ki67 niski; po operacji, jeden wartownik (z dwóch wyciętych)...
 • Avatar

  2017-11-19 11:46:03

  Kiedy przyjąć Reseligo, a kiedy Tamoxifen

  Mam 45 lat. Stosuję Reseligo 3,6 mg, implant w ampułko-strzykawce. Jeden z kolejnych terminów przyjęcia tego leku...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzeł wartowniczy

  Sentinel lymph node (SLN) -  jest to pierwszy węzeł chłonny na drodze spływu chłonki z ogniska nowotworowego. Z racji...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2011-01-22 00:39:08

  Sobota 22.01.2011

  Zapraszamy do zapoznania się z ramówką
 • 2010-02-09 00:00:00

  rezonans magnetyczny (MRI, RM, tomografia rezonansu magnetycznego)

  Jest główną metodą diagnostyki pierwotnych i wtórnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego,...