Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2016-12-01 08:30:00

Eksperci: nawet zaawansowany rak piersi może być chorobą przewlekłą

 Chorobą przewlekłą może być i powinien być nawet zaawansowany rak piersi u kobiet, gdyż można go coraz skuteczniej leczyć - powiedział w środę (30 listopada) w Warszawie konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski. Konsultant krajowy mówił o tym podczas debaty na temat rekomendacji polityki zdrowotnej państwa w obszarze zaawansowanego raka piersi.

Eksperci: nawet zaawansowany rak piersi może być chorobą przewlekłą

Eksperci: nawet zaawansowany rak piersi może być chorobą przewlekłą

 Dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii przyznała, że nowotwór piersi z przerzutami do innych narządów, np. do płuca, wątroby i mózgu, jest nieuleczalny.

- Jednak wielu pacjentkom można przedłużyć życie, niektóre kobiety mogą z nim żyć nawet 10 lat i więcej. O tym za mało się mówi, na razie udało się nam oswoić wczesną postać raka piersi, jednak stan zaawansowany jest wciąż tematem tabu - podkreśliła.

 Rośnie wskaźnik przeżycia, ale... 

Prof. Maciej Krzakowski przedstawił dane, z których wynika, że w Polsce stale zwiększa się odsetek kobiet z rakiem piersi uzyskujących 5-letnie przeżycia. Wskaźnik ten u pacjentek, u których chorobę tę wykryto w latach 1995-1999 wynosił 67 proc., a w okresie od 2005 do 2009 r. zwiększył się do 74 proc.

 - Nadal jednak wskaźnik 5-letnich przeżyć w naszym kraju jest o prawie 10 punktów procentowych niższy niż w Europie Zachodniej i USA - zwrócił uwagę profesor. Dodał, że choć zwiększa się zachorowalność na raka piersi - wykrywa się go u 18 tys. Polek rocznie - to umieralność od wielu lat nie wzrasta i co roku utrzymuje się na poziomie około 6 tys. zgonów.

Prof. Krzakowski uważa, że jest to zasługa częściej wykonywanych przesiewowych badań mammograficznych, lepszej diagnostyki oraz skuteczniejszego leczenia, dzięki wykorzystaniu ogromnego postępu, jaki się dokonał w onkologii, w tym szczególnie w terapii raka piersi. Według dr Radeckiej, w ostatniej dekadzie XX w. średni rozmiar wykrywanego guza piersi sięgał u nas 3 cm, a w pierwszym dziesięcioleciu obecnego stulecia był już mniej zaawansowany i nie przekraczał 1,5 cm.

 Wprowadźmy cancer plan
Eksperci zwrócili uwagę, że postęp w diagnostyce i leczeniu sprawił, że coraz więcej kobiet cierpi z powodu zaawansowanego raka piersi. Występuje on głównie u kobiet, u których doszło do nawrotu choroby, często po wielu latach od jego wykrycia i leczenia.

Prezes Fundacji "Żyjmy Zdrowo" Iwona Schymalla powiedziała, że ta grupa kobiet nie jest objęta właściwą opieką w naszej służbie zdrowia. - Wymagają one zarówno pomocy medycznej, jak i psychologicznej oraz wsparcia społecznego, a często również i finansowego. Tymczasem często są one izolowane i pozostają na marginesie życia społecznego - podkreśliła.
Kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku prof. Jacek Jassem powiedział, że w polskiej onkologii potrzebne są nowe rozwiązania systemowe, które mogą zmienić tę sytuację.

- Pacjentki, jak i pacjenci z chorobą nowotworową powinni być objęci wszechstronną skoordynowaną opieka medyczną. Może ją zapewnić wprowadzenie w Polsce cancer planu, czyli strategii walki z rakiem. Taka strategia powstała i czeka na realizację. Jesteśmy jednym z czterech krajów w Unii Europejskiej, który jeszcze jej nie wprowadził - podkreślił prof. Jassem. 

 Ku koordynacji opieki
Zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Andrzej Śliwczyński przekazał, że polska onkologia będzie się rozwijać w kierunku skoordynowanej opieki nad pacjentem, od wykrycia choroby przez poszczególne etapy jej zaawansowania.

- Powinny być tworzone breast cancer units, czyli ośrodki skoordynowanej opieki na chorymi z rakiem piersi - powiedział. Dodał, że NFZ co roku wydaje na leczenie raka piersi 600 mln zł.

Dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii prof. Tadeusz Pieńkowski przypomniał, że Polska została zobligowana przez Parlament Europejski do tworzenia breast cancer units. Na razie powstały tylko dwa takie ośrodki: w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach oraz w Pomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie.

Podczas debaty zwracano jednak uwagę, że działające w naszym kraju centra onkologii stworzono właśnie po to, żeby zapewniały skoordynowaną opiekę nad pacjentem. Bardziej potrzebne są one w Niemczech, gdzie działają mniejsze ośrodki, które nie oferują kompleksowej opieki i konieczna jest koordynacja opieki nad chorym.

Zdaniem prof. Pieńkowskiego, w naszym kraju z rozpoznanym rakiem piersi jest już ponad 100 tys. kobiet i będzie ich coraz więcej, w tym wiele pacjentek z zaawansowaną postacią tego nowotworu. 

źródło: www.rynekzdrowia.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2017-11-19 12:01:39

  Interpretacja przypadku

  Jakiś czas temu radziłam się Państwa odnośnie prowadzenia leczenia trójujemnego raka. Listopad 2016 diagnoza: guz...
 • Avatar

  2017-11-19 11:52:07

  Działanie radioterapii i hormonoterapii

  Kobieta - rak wysoko hormonowrażliwy, HER ujemny, Ki67 niski; po operacji, jeden wartownik (z dwóch wyciętych)...
 • Avatar

  2017-11-19 11:46:03

  Kiedy przyjąć Reseligo, a kiedy Tamoxifen

  Mam 45 lat. Stosuję Reseligo 3,6 mg, implant w ampułko-strzykawce. Jeden z kolejnych terminów przyjęcia tego leku...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzeł wartowniczy

  Sentinel lymph node (SLN) -  jest to pierwszy węzeł chłonny na drodze spływu chłonki z ogniska nowotworowego. Z racji...
 • 2010-02-09 00:00:00

  stopień zróżnicowania nowotworu

  Określenie, które mówi, jak bardzo komórki nowotworu różnią się od prawidłowych komórek...