Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2017-02-16 08:45:00

Kampania edukująca kobiety z rakiem piersi - są wyniki ankiety

 Federacja Stowarzyszeń Amazonki ogłosiła wyniki ankiet przeprowadzonych wśród chorych oraz onkologów w ramach kampanii "Jest jak Jest - Mam Wybór!”. Ankiety mają pomóc we wzajemnym zrozumieniu i budowaniu partnerskich relacji między pacjentami i lekarzami, a w efekcie w osiąganiu jak najlepszych efektów terapii.

Kampania edukująca kobiety z rakiem piersi

Kampania edukująca kobiety z rakiem piersi

 Badania ankietowe, które zostały przeprowadzone przez Federację Stowarzyszeń Amazonki, są jednym z pierwszych działań w ramach zainaugurowanej w połowie grudnia 2016 r. kampanii  „Jest jak Jest - Mam Wybór!”.


Ankieterzy zadali pytania dotyczące wyboru metod leczenia oraz relacji z pacjentami 116 onkologom, podczas XIX Kongresu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej w Gdańsku (2 września 2016 r.).

Z kolei w ankiecie internetowej na pytania dotyczące podobnych zagadnień odpowiedziało 244 członkiń Stowarzyszeń Amazonki z całej Polski.64 proc. z ankietowanych pań zakończyło terapię onkologiczną ponad trzy lata temu, 20 proc. w ostatnich dwóch latach, a 4 proc. jest aktualnie w trakcie leczenia.

Czas zakończenia terapii nie miał jednak zasadniczego wpływu na rozkład głosów.Ponieważ jedną z najistotniejszych decyzji, jakie należy podjąć na początku terapii jest wybór odpowiedniej metody podania leku, pierwsze pytanie, jakie zadano lekarzom oraz pacjentkom dotyczyło właśnie tej kwestii. Brzmiało ono: „Jaką drogę podania chemioterapii wolałabyś stosować (zakładając jednakową skuteczność)”. Większość - 52 proc. pacjentek zadeklarowało, że w wyborze metody leczenia zdaje się na opinię swojego lekarza. Z pozostałych - 30 proc. wskazało chemioterapię doustną, 9 proc. podskórną i 9 proc. dożylną.

- Wynika z tego, że wiele osób, które się leczą wciąż jeszcze nie jest zainteresowanych wiedzą o tym, jakie są możliwości leczenia. Osobiście, wiedząc, w jakim stanie są dziś moje żyły po chemioterapii dożylnej, pierwsze o co bym pytała, to to, czy mam możliwość skorzystania z innej formy chemioterapii - komentuje Krystyna Wechmann, założycielka i prezes Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonek.

Dodaje: - Jest więc jeszcze wiele do zrobienia w kwestii edukacji chorych. W uświadamianiu im że jak mogą rozmawiać z lekarzem. Tu właśnie jest nasza rola i pole dla kampanii, którą prowadzimy. Pacjent powinien wiedzieć i być przekonanym, że może mieć swoje zdanie i ostateczne decyzje dotyczące leczenia powinny być podejmowane przy jego współudziale, a nie arbitralnie przez lekarza.

- Z kolei lekarz powinien być otwarty na przedstawianie pacjentowi jakie ma możliwości, nawet jeśli chory o to nie pyta, bo najczęściej po prostu o tym nie wie - zaznacza Krystyna Wechmann.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog z warszawskiego Centrum Onkologii przyznaje, że coraz więcej pacjentów wie czego chce. Często już na pierwsze spotkanie z lekarzem przychodzą z nakreślonym planem działań i oczekiwań, w stosunku do zespołu leczącego.

- Ale bywa też  tak, że pacjent nie wie jeszcze nic o swojej chorobie i prosi, żeby wytłumaczyć mu od podstaw jak będzie wyglądało leczenie choroby przerzutowej, jakie są możliwości i opcje terapeutyczne - mówi dr Jagiełło-Gruszfeld. 


Prezes Federacji Amazonek przyznaje, że to właśnie ma zmienić kampania „Jest jak Jest - Mam Wybór!”.

- Chcemy zmienić podejście pacjentek, by nawrót nowotworu nie był dla nich sytuacją, w której się poddajemy. Przeciwnie, ponieważ wiemy już więcej o leczeniu, podchodzimy do tego bardziej świadomie, a więc także nie obawiamy się pytać lekarza i mówić, czego oczekujemy - mówi prezes Federacji Amazonek. Dodaje, że prostą praktyczną rzeczą jest przygotowanie sobie przed wizytą pytań na kartce. Dzięki temu nie umkną nam one w trakcie rozmowy.

- Wiemy, że na wizytach często po prostu brakuje czasu na dłuższą rozmowę. Ale kiedy już na początku powiemy: „panie doktorze przygotowałam sobie trzy, cztery pytania” i zadamy je, lekarz na pewno nam na nie odpowie - mówi Wechmann.

Jej zdaniem bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie pielęgniarki, która pomogłaby onkologom w wypełnianiu dokumentów w czasie wizyty. Dzięki temu lekarze mogliby w stu procentach poświęcić się rozmowie z pacjentem.

źródło: www.rynekzdrowia.pl
poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

Poczytaj również

 • Avatar

  2017-08-21 10:27:45

  Mikroprzerzut w węźle wartowniczym

  Czy jeżeli w węźle wartowniczym był mikroprzerzut (dodam, że usunięte były dwa węzły) jest możliwe, że w pozostałych też...
 • Avatar

  2017-08-17 09:00:04

  Wysoki poziom estradiolu

  Rak hormonozależny G1, receptory po 50%, 4 mm, bez przerzutów, KI67 - 10% - radioterapia zakończona, aktualnie 3...
 • Avatar

  2017-08-16 10:15:12

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  51 lat, przed menopauzą. Wyciek podbarwiony krwią z brodawki. MMG - b/zm, USG - mastopatia, MRI - bez zmian...
 • 2010-01-14 00:00:00

  markery nowotworowe

  Markery to substancje, których zwiększone stężenie we krwi można powiązać z toczącym się w organizmie procesem...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2017-05-23 09:45:00

  Moja opowieść - domina13

  Kiedy dowiadujesz się, że masz nowotwór, nagle, dosłownie z dnia na dzień, zostajesz sam. Nawet jeśli jesteś...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzeł wartowniczy

  Sentinel lymph node (SLN) -  jest to pierwszy węzeł chłonny na drodze spływu chłonki z ogniska nowotworowego. Z racji...