Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-02-18 09:42:05

Działania uboczne Tamoxifenu

Jestem po mastektomii piersi lewej (expander) po chemii: 4 czerwone 12 białych. Od 10 dni przyjmuję tamoxifen. Bolą mnie strasznie nogi, stawy nawet w nocy, czy to normalne? Zrobiłam sobie też morfologię krwi, wszystko w normach aż jestem zdziwiona: potas, żelazo, glukoza. Mocz też wyszedł dobrze. Jeden wynik jest zły to bilirubina bo aż 1,82 a norma jest od 0.20 do 1. Co to oznacza? Nie piję alkoholu, a jem dużo rzeczy gotowanych. Czy to możliwe że to przez chemię? Zakończyłam ją pod koniec stycznia 2018 r.

 

Odpowiedź:

 

Przy leczeniu tamoksyfenem mogą występować dolegliwości. Może też pogorszyć się sprawność wątroby (rzadko już po 10 dniach). To warto omówić ze swoim onkologiem po wyjaśnieniu sprawy z bilirubiną. Na czas badań można zrobić przerwę w przyjmowaniu tamoksyfenu (do 14 dni).


Badanie poziomu bilirubiny należy powtórzyć. Jeśli nadal będzie wysoki, trzeba zrobić dodatkowe badania wydolności wątroby i ew. USG jamy brzusznej. Trzeba mieć też pewność, że nie przyjmuje Pani żadnych "suplementów diety" i że wcześniej nie występowały takie wahania poziomu bilirubiny. Może ma Pani genetyczny defekt (zespół Gilberta)? To wszystko do wyjaśnienia z pomocą swojego lekarza rodzinnego.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również