Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2018-06-24 12:18:37

Badania kontrolne po operacji oszczędzającej

Moja mama we wrześniu ubiegłego roku przeszła operację wycięcia guza piersi. Guz niecałe 2 cm, węzły czyste. Mama miała operację oszczędzającą. Po operacji przeszła brachyterapię. Później dostała leki hormonalne, które musi cały czas zażywać.
Lekarze nie zalecili żadnych dodatkowych badań kontrolnych w międzyczasie (tylko same wizyty bez szczegółowych badań). Pierwszą mammografię po operacji będzie miała dopiero w sierpniu. Ostatnio jednak sama zrobia badania krwi. Wyszło podwyższone OB - 50 a norma wskazuje 30. Czy świadczy to, że znowu coś niepokojącego się dzieje? Czy mama nie powinna mieć zalecanych dodatkowych badań częściej, więcej?
 

 

Odpowiedź:

 

Najpierw cytat z zaleceń Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej pod redakcją profesorów J. Jassema i M. Krzakowskiego:

"Głównymi celami badań kontrolnych po pierwotnym leczeniu z powodu raka piersi są wczesne wykrycie miejscowego i regionalnego nawrotu choroby oraz wtórnych nowotworów, obserwacja w kierunku późnych powikłań, poradnictwo psychologiczne i społeczne (w tym zalecenie fizycznej aktywności i odpowiedniej diety w celu zmniejszenia nadwagi), motywowanie chorych otrzymujących uzupełniające leczenie do jego kontynuacji, a także ocena późnych wyników leczenia. Większość nawrotów raka piersi wykrywa się na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego i te dwa elementy są nieodzowną częścią badań kontrolnych. Nie zaleca się natomiast aktywnego poszukiwania bezobjawowych przerzutów odległych, bowiem ich wcześniejsze wykrycie w wyniku rozszerzonego zakresu badań obrazowych lub laboratoryjnych nie ma istotnego wpływu na czas i jakość życia chorych (I, A). U chorych na przedinwazyjnego i inwazyjnego raka piersi stopniu I–III, które otrzymały leczenie z radykalną intencją zaleca się comiesieczne samobadanie piersi, okresową kontrolę lekarską obejmującą badanie podmiotowe i przedmiotowe, oraz powtarzaną co rok MMG, w razie potrzeby uzupełnioną o USG lub MR piersi (III, C). Nie zaleca się natomiast rutynowego wykonywania badań laboratoryjnych oraz innych niż MMG badań obrazowych."

U kobiet po leczeniu oszczędzającym pierwszą mammografię (w razie potrzeby uzupełnioną o USG piersi) wykonuje się po 6 miesiącach od zakończenia leczenia.
Przyczyn przyspieszonego OB może być wiele: od dowolnej infekcji po chorobę reumatyczną. Ważne są inne objawy. Skoro mama zrobiła samodzielnie badanie, to teraz z pomocą lekarza POZ może próbować znaleźć powód tego odchylenia od normy. Zaczęłabym od powtórzenia badania, ale raczej na zlecenie internisty, a nie na podstawie intuicji.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-01-18 00:00:00

  usunięcie węzłów chłonnych pachy

  Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
 • 2010-01-20 00:00:00

  antracykliny

  Antracykliny – to grupa antybiotyków stosowanych jako leki przeciwnowotworowe. Antracykliny są stosowane w...