Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2008-02-01 00:00:00

Supermaszyna na nowotwory

Chirurdzy onkologiczni z Olsztyna dostali nowoczesne narzędzia elektrochirurgiczne, które pozwolą na skuteczniejsze leczenie chorych na raka. Taki podarunek sprawili szpitalowi olsztyńscy rotarianie.

Warte 110 tys. zł urządzenie znalazło się w czwartek na bloku operacyjnym Polikliniki MSWiA. Elektronarzędzie rozcina tkankę za pomocą energii elektrycznej, a właściwie wytwarzanej przez nią wysokiej temperatury. To pozwala przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje chirurgiczne, m.in. żołądka, wątroby czy piersi. Wysoka temperatura tnie tkankę lub stapia naczynia krwionośne. - Dzięki temu upływ krwi jest minimalny. Zupełnie inaczej niż podczas klasycznej operacji przy użyciu skalpela - podkreśla dr Michał Tenderenda, ordynator chirurgii onkologicznej.

Pacjenci operowani nową metodą powinni lżej przechodzić nawet skomplikowane zabiegi. Lekarze liczą, że krótszy mniej więcej o połowę czas operacji i mały upływ krwi pozwoli na szybsze wypisywanie pacjentów do domu.

- To pierwsze takie urządzenie w naszym mieście - cieszy się dr Tenderenda. - Sprzęt jest najnowszej generacji, w Polsce jest sprzedawany zaledwie od pół roku. Dzięki Klubowi Rotary mamy go już w Olsztynie.

Pierwsi pacjenci zostaną zoperowani nową metodą w połowie stycznia. Zanim to nastąpi, urządzenie będzie instalowane w sali operacyjnej. - Pacjentów z pewnością nam nie zabraknie. Rocznie operujemy ponad 3 tys. chorych, z tego tysiąc operacji jest poważnych - dodaje Michał Tenderenda.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Amazonki.Net

Poczytaj również

 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-01-18 00:00:00

  usunięcie węzłów chłonnych pachy

  Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
 • 2010-01-20 00:00:00

  antracykliny

  Antracykliny – to grupa antybiotyków stosowanych jako leki przeciwnowotworowe. Antracykliny są stosowane w...