Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2009-03-16 00:00:00

Spotkanie przy HERbacie - Poznań

W niedzielę (15 marca) Federacja Stowarzyszeń „Amazonki” zorganizowała w Poznaniu kolejne warsztaty z cyklu „Spotkanie przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi”.

 Poznań jest kolejnym po Olsztynie przystankiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Przedstawicielek Stowarzyszeń „Amazonki”. Charakter spotkania umożliwia pacjentkom z nowotworem piersi HER2+ uzyskanie dodatkowej wiedzy w tym zakresie.

W Polsce co roku na nowotwór piersi zapada 10 tysięcy Kobiet, umiera 5 tysięcy1 – to prawie tyle ile mieszkań liczy Osiedle Kopernika jedna z dzielnic Poznania. Inspiracją do powstania cyklu „Spotkań przy HERbacie. Moje wątpliwości związane z nowotworem piersi” jest niedostateczna wiedza na temat najnowszych metod leczenia rozsianego raka piersi. „W Polsce jest coraz więcej kampanii społecznych ukierunkowanych na profilaktykę nowotworową, co jest oczywiście powodem do radości. Nie zapominajmy jednak o edukacji tych, którzy już zachorowali. Dla nas, pacjentów, ciągłe dokształcanie się jest bardzo istotne. Nie zawsze jest to jednak możliwe podczas wizyty u lekarza. Program „Spotkania przy HERbacie” daje nam możliwość zdobycia wielu cennych informacji, zwłaszcza w kontekście dostępności do leczenia i poprawy jakości życia chorych” – mówi Krystyna Wechmann – Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

„Postęp medycyny daje onkologom coraz nowsze i skuteczniejsze narzędzia do walki z rakiem piersi. Obecnie dysponujemy najnowocześniejszymi lekami wybiórczo działającymi na komórkę nowotworową – są to tak zwane terapie celowane. Część z tych leków może być stosowana tylko w warunkach szpitalnych. Obecnie duże nadzieje zarówno lekarze, jak i pacjentki wiążą z najnowszym lekiem z tej grupy, który stosowany jest doustnie. Pozwala to na prowadzenie leczenia w warunkach domowych, co w znacznym stopniu poprawia stan psychiczny i jakość życia pacjentek z uogólnioną chorobą nowotworową. O tej nowej formie leczenia pacjentki powinny wiedzieć. Nabyta podczas warsztatów wiedza pozwoli im śmielej dopytywać swojego lekarza o najbardziej optymalną w ich przypadku metodę leczenia” – stwierdza dr n. med. Krzysztof Rożnowski z Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Spotkanie odbyło się w Poznańskim Ośrodku Sportu i Rekreacji Hotel-Camping Malta o godz. 10:00. Warsztaty poprowadził dr n. med. Krzysztof Rożnowski z Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Tematyka warsztatów nawiązywała do raka piersi oraz leczenia pacjentek z nadekspresją receptora HER2. W drugiej części spotkania, doktor Krzysztof Rożnowski odpowiadał na pytania zadawane bezpośrednio przez same Amazonki.

Informacje dodatkowe

Co to jest ErbB2 (HER2)?

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w medycynie, jeśli chodzi o zrozumienie zaburzeń molekularnych, które odpowiadają za rozwój raka piersi. Największym zainteresowaniem wśród badaczy cieszy się grupa receptorów ErbB2 HER2, ponieważ uważa się, że w przypadku tej grupy rokowania w chorobie są najgorsze.

ErbB2 (HER2) jest odpowiedzialny za wzrost, podział i procesy naprawcze w komórkach i występuje normalnie w komórkach ludzkich. W komórkach nowotworowych może dojść do zwiększenia ilości genu kodującego receptor. Uważa się, że ok. 30% z rozpoznanych raków piersi ma zbyt wiele kopii tego genu, co powoduje nadekspresję receptora ErbB2 (HER2) - jako produktu tego genu na powierzchni komórek raka. Wtedy mamy do czynienia z tzw. ”nadekspresją ErbB2 HER2”.

To z kolei może doprowadzić do szybszego wzrostu raka i przebieg choroby będzie miał bardziej agresywny charakter. Jak dowodzą badania naukowe, nowotwory z nadekspresją receptora ErbB2 (HER2) są bardziej "oporne" na chemioterapię. Oznaczenie i znajomość receptora ErbB2 (HER2) jest bardzo ważnym sygnałem dla onkologów, co do wyboru optymalnej terapii.

 

Czym są terapie celowane w leczeniu raka piersi?

Medycyna w ostatnich latach znalazła nową broń do walki z komórkami rakowymi. Są to tzw. terapie celowane. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu istotnych procesów zachodzących w komórce nowotworowej, niezbędnych dla jej funkcjonowania i namnażania. Dzięki temu można uzyskać spowolnienie procesu chorobowego a w niektórych przypadkach nawet długotrwałe cofnięcie się objawów nowotworu.

Przełom w terapii chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją receptora ErbB2 (HER2)

W grupie terapii celowanych onkolodzy dysponują nowymi preparatami dla chorych z zaawansowanym rakiem piersi z nadekspresją HER2. Jednym z nich jest lapatynib, który został dopuszczony do obrotu w Polsce i wszystkich 27 krajach UE 10 czerwca 2008.


Patronem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego
„Spotkania przy HERbacie”
jest Federacja Stowarzyszeń AMAZONKI
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Magdalena Nelec, Aleksandra Sienkiewicz

Poczytaj również

 • Avatar

  2018-04-09 10:20:45

  Podwyższony poziom fosfatazy

  Jestem po mastektomii piersi prawej w 2007 roku. Rak wysoko hormomozależny, HER2 - ujemne, leczenie tamoksifenem przez 5...
 • Avatar

  2018-04-08 10:42:32

  Interpretacja przypadku

  Mam 42 lata. USG piersi wykazało zmianę-BIRDS 4, miałam biopsję cienkoigłową. Wynik biopsji: w ocenianych rozmazach...
 • Avatar

  2018-04-06 11:05:37

  Czy konieczne jest przedłużenie hormonoterapii

  Mam 59 lat. w 2012 r. przeszłam kwadrantektomię prawostronną z biopsją węzła wartowniczego. Wyniki bad. histopatologicznego...
 • 2010-01-20 00:00:00

  FISH

  FISH - (fluorescencyjna hybrydyzacja in-situ) Test FISH to badanie określające status receptora HER2 w komórce...
 • 2010-02-09 00:00:00

  rozsiew raka piersi

  Rozsiew raka piersi Podobnie jak wszystkie nowotwory złośliwe, również komórki raka piersi...
 • 2010-02-09 00:00:00

  rak rdzeniasty

  Carcinoma medullare Rodzaj inwazyjnego raka przewodowego charakteryzujący się wyraźną granicą pomiędzy zrakowaciałą i...
 • 2010-01-13 00:00:00

  inhibitory aromatazy

  Leki, które zmniejszają ilość hormonów (estrogenów) w organizmie. Są stosowane u kobiet po menopauzie,...
 • 2010-01-14 00:00:00

  mastektomia radykalna zmodyfikowana

  Usunięcie gruczołu piersiowego metodą Pateya oszczędzając mięśnie klatki...