Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-06-23 01:45:00

Warszawa: chirurdzy plastyczni o bezpieczeństwie operacji

Najważniejszy jest wybór właściwego specjalisty, który poinformuje pacjenta szczegółowo o technice zabiegu i możliwych powikłaniach.

 

Podczas konferencji „Bezpieczeństwo operacji plastycznych”, która odbyła się 23 czerwca w Warszawie, specjaliści poinformowali, że co roku na operacje plastyczne decyduje się ok. 500 tysięcy Polaków.

Przestrzegali jednak, że nie zawsze niosą one zmiany na lepsze. Wpływają na to zarówno błędy lekarzy, jak i złe przygotowanie pacjentów. Eksperci przestrzegali, że nawet przy drobnych zabiegach, np. wstrzyknięcia botoksu, można popełnić poważny błąd.

Jak podkreślił dr Andrzej Sankowski, wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przed operacją chirurg powinien podać pacjentowi szczegółowe informacje o zabiegu w formie pisemnej, osobiście opowiedzieć o zastosowanej technice, materiałach oraz długości rekonwalescencji oraz przedstawić możliwe powikłania i pokazać zdjęcia przed i po zabiegu.

Dr Sankowski radził, by sprawdzić, czy chirurg ma odpowiednie doświadczenie, dowiedzieć się możliwie dużo o planowanym zabiegu i spisać wszelkie nurtujące nas pytania.

– Każdy, kto skończył studia i jest lekarzem, może się nazywać specjalistą w dziedzinie medycyny, dermatologii czy chirurgii estetycznej, ponieważ oficjalnie takie specjalizacje nie istnieją – podkreślał dr Lubomir Lembas z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Wyjaśnił, że tytuł chirurga plastycznego jest nadawany tylko osobom z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, dlatego warto sprawdzić, czy nazwisko osoby, która nas będzie operować, figuruje na liście specjalistów (www.ptchprie.pl).

Według dr. Sankowskiego, chirurg nie powinien operować, jeśli istnieją przeciwwskazania medyczne, na przykład gdy stan pacjenta jest zbyt ciężki. Przeciwwskazaniem są też problemy psychiczne i zbytni perfekcjonizm.

Lekarze mówili też o tym, że skończyła się era chirurgii plastycznej uprawianej w pojedynkę. Jak wspominał doktor Lembas, jeden z twórców współczesnej chirurgii nosa, przez całą swoją karierę operował wyłącznie z zaufaną pielęgniarką, dbając, aby żaden konkurent nie poznał jego metody.

– Obecnie opisy operacji w specjalistycznej prasie są powszechnie dostępne, z korzyścią dla lekarzy i pacjentów. Chirurgia plastyczna opiera się na pracy w doświadczonym i zgranym zespole, który gwarantuje, że poradzi sobie z powikłaniami czy ewentualną powtórną operacją – podkreślił dr Lembas.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2018-04-09 10:20:45

  Podwyższony poziom fosfatazy

  Jestem po mastektomii piersi prawej w 2007 roku. Rak wysoko hormomozależny, HER2 - ujemne, leczenie tamoksifenem przez 5...
 • Avatar

  2018-04-08 10:42:32

  Interpretacja przypadku

  Mam 42 lata. USG piersi wykazało zmianę-BIRDS 4, miałam biopsję cienkoigłową. Wynik biopsji: w ocenianych rozmazach...
 • Avatar

  2018-04-06 11:05:37

  Czy konieczne jest przedłużenie hormonoterapii

  Mam 59 lat. w 2012 r. przeszłam kwadrantektomię prawostronną z biopsją węzła wartowniczego. Wyniki bad. histopatologicznego...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-01-18 00:00:00

  usunięcie węzłów chłonnych pachy

  Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-01-13 00:00:00

  inhibitory aromatazy

  Leki, które zmniejszają ilość hormonów (estrogenów) w organizmie. Są stosowane u kobiet po menopauzie,...