Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-07-22 13:15:00

Nanocząstki skuteczne w walce z rakiem piersi

Uczeni z Northwestern University w USA stworzyli nowy rodzaj terapii opartej na dostarczaniu leku do organizmu poprzez nanocząstki. Nanocząstki są w niej "wzmacniaczem" ułatwiającym transport leku bezpośrednio do guza - poinformował portal Northwestern University.

 

Badacze zajęli się wyjątkowo agresywną postacią raka piersi u kobiet tzw. rakiem potrójnie ujemnym. Jest on bardzo trudny w terapii farmakologicznej, rokowania są poważne. Istnieje bowiem duże ryzyko niekontrolowanego, szybkiego rozrostu guza. Szanse pięcioletniego przeżycia w tej postaci raka są niewielkie. Rak potrójnie ujemny wyjątkowo często występuje w USA zwłaszcza u młodych kobiet rasy czarnej.

Od kilku lat w USA i Zachodniej Europie eksperymentowano przy białaczce i agresywnych postaciach raka piersi z lekiem znanym od dawna w chińskiej medycynie ludowej - trójtlenkiem arsenu. Skuteczny przy białaczce, przy terapii raka piersi miał jednak zasadnicze wady: nie można go było wprowadzić wprost do guza gdzie działał efektywnie, wprowadzony do krwi był szybko usuwany z organizmu, zanim dotarł do guza. Ponadto trójtlenek arsenu jest niesłychanie toksyczny i szybko niszczy komórki wątroby i nerki.

Badacze postanowili więc otoczyć trójtlenek arsenu nanocząsteczkami metalu, który nie reagowałby z tym związkiem, ale mógłby wzmocnić jego działanie, nie zwiększając toksyczności. Te nanocząstki stanowiące kompozycję dwóch metali, zwane nanobinami zawierające w środku trójtlenek arsenu zostały umieszczone w cząsteczkach tłuszczu - liposomach - stanowiących swoisty "wehikuł transportowy" w organizmie. Liposomy zawieszono w cząsteczkach substancji chemicznej, co miało je ochronić przed zbyt wczesnym rozpadem we krwi i uwolnieniem nanobinów. Tak przygotowane liposomy wprowadzono następinie do organizmu myszy, z potrójnie ujemnym rakiem piersi. Poprzednia terapia trójtlenkiem arsenu wprowadzanym wprost do organizmu, na myszy te nie działała.

W trakcie badań okazało się że udaje się, przy pomocy nanobinów z trójtlenkiem arsenu, zahamować rozrost guza i następuje jego powolne zmniejszanie. Indukują one bowiem w komórkach rakowych proces rozpadu komórkowego - apoptozę. Uwalniane były one bowiem w kontakcie z komórkami rakowymi guza, o innej budowie i działaniu niż komórki zdrowe.

Jak mówiła współprowadząca badania prof. medycyny Vince Cryns, endokrynolog z Northwestern Medicine i członek Robert H. Lurie Comprehensive Cancer Center w Northwestern University, szczególnie ważne jest to, że osiągnięto efekt zmniejszania guza przy bardzo trudnym klinicznie potrójnie ujemnym raku piersi. "Istnieje bowiem pilna potrzeba rozwoju nowych terapii przy tym raku" - dodała.

Cryns uważa, że nowa terapia nanocząsteczkowa przy potrójnie ujemnym raku piersi stanowi "wielką potencjalną możliwość stosowania leków, które były dotąd rzadko były stosowane ze względu na zbyt dużą toksyczność lub zbyt szybkie wydalanie z organizmu". Sama zaś technika "arsenowych nanobinów" może sprawdzić się nie tylko w przypadku guza wywołanego rakiem piersi ale też przy innych chorobach nowotworowych.

Obecnie uczeni z Northwestern Univeristy eksperymentują z dwoma lekami, które można by dostarczać do organizmu w tym samym nanobinie. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

kap

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2018-05-25 09:06:52

  Termin wizyty kontrolnej

  Jestem po operacji oszczędzającej - początek marca, wczoraj zakończyłam radioterapię. Powinnam zgłosić się na kontrolę do...
 • Avatar

  2018-05-17 16:05:28

  Leczenie obrzęku limfatycznego w Polsce

  Jestem jedną z polskich Amazonek, która cierpi na obrzęk limfatyczny i choruje na zapalenie tkanki łącznej...
 • Avatar

  2018-05-17 16:01:05

  Nawracający ropień piersi

  Od roku walczę z nawracającymi ropniami, pierś cały czas mocno boli. Obecnie zastanawiam się nad usunięciem już całej...
 • 2011-02-22 14:15:00

  Nieaktywne DNA bierze udział w rozwoju raka

  Wyspecjalizowane regiony ciasno upakowanego nieaktywnego DNA związanego z białkami umożliwiają przeżycie uszkodzonym...
 • 2011-05-29 23:43:46

  Poniedziałek 30.05.2011

  Zapraszamy do zapoznania się z ramówką.
 • 2010-02-09 00:00:00

  rak przedinwazyjny

  Carcinoma praeinvasivum (in situ) Rak, którego komórki pozostają w obrębie przewodów pokarmowych...
 • 2010-10-22 00:30:00

  Naukowcy o białku identyfikującym raka

  Marker charakterystyczny dla 11 występujących najczęściej nowotworów odkryli naukowcy z Francji i USA. Tam, gdzie...
 • 2010-01-13 00:00:00

  gruczolakowłókniak

  Łagodna zmiana w piersi. Najczęściej twardy, ruchomy, dobrze odgraniczony od otoczenia guzek. Rozpoznać go można dzięki...