Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-17 17:15:00

Ostrów Mazowiecka: zastosują badania genetyczne w profilaktyce raka

W Szpitalu w Ostrowi Mazowieckiej startuje program badań genetycznych w kierunku wykrywania ryzyka nowotworów.

 

W ramach programu profilaktyki raka Narodowego Funduszu Zdrowia, genetycy kliniczni sprawdzą zagrożenie chorobą nowotworową ‒ informuje Tygodnik Ostrołęcki.

Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrowi Mazowieckiej jest pierwszą na Mazowszu placówką, w której rozpoczęły się genetyczne badania skłonności do zachorowań na raka.

Badanie jest przeznaczone dla osób z rodzin, w których zdarzały się kolejne zachorowania na nowotwór lub z rodzin, w których choroba nowotworowa dotknęła osoby poniżej 40 roku życia.

Jak już pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl badania genetyczne pozwalają na wykrycie zagrożenia nowotworowego na kilka lub kilkanaście lat przed pojawieniem się objawów klinicznych. Zwiększa to znacznie szansę wyleczenia i przeżycia.

Badania genetyczne są stosowane m.in. w profilaktyce raka piersi i jajnika. Do grupy najwyższego ryzyka należą kobiety, w rodzinach w których miały miejsce trzy lub więcej zachorowania na raka piersi lub jajnika, u których rozpoznano zachorowanie zarówno na raka piersi, jak i raka jajnika oraz u których wykryto patogenną mutację genów odpowiadających za te rodzaje nowotworów.

Nowoczesnym i bardzo skutecznym sposobem wczesnego wykrywania zagrożenia rakiem piersi lub jajnika jest test genetyczny opracowany przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Test w stu procentach wykrywa mutacje genu BRCA1, która oznacza, że prawdopodobieństwo choroby wynosi aż 80 proc. Mutacje genu BRCA1 to przyczyna 3 proc. wszystkich raków piersi i 14 proc. wszystkich raków jajnika.

W połowie września br., ruszył w Łodzi program wczesnego wykrywania raka piersi oraz raka jajnika oparty na teście genetycznym opracowanym przez zespół prof. Lubińskiego.

Więcej: Tygodnik Ostrołęcki

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-02-09 00:00:00

  stan przedrakowy

  Stanem przednowotworowym określa się taki proces patologiczny, w wyniku którego może rozwinąć się nowotwór....
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-09 00:00:00

  receptory hormonalne (ER, PgR)

  Maleńkie ,odbiorniki" w komórkach. Umieją odbierać ,sygnały" od hormonów, wydzielanych przez...
 • 2010-02-09 00:00:00

  rak cewkowy

  Carcinoma tubulare Odmiana raka przewodowego inwazyjnego, stanowiąca około 2% wszystkich przypadków raka...