Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-10-19 14:25:19

8. Seminarium Pacjenckie w Mediolanie

W dniach 8-12 października 2010 roku w Mediolanie odbył się 35. Kongres Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO).

Zgromadziło się na nim ponad 15.000 osób: lekarzy i innych profesjonalistów związanych z tematyką onkologiczną, przyjechali oni ze 115 różnych krajów i mieli do wyboru uczestnictwo w ponad 130 sesjach naukowych. Już z samych tych liczb widać, że było to olbrzymie przedsięwzięcie.
W dużo mniejszej skali, lecz także ważne było 8. Seminarium Pacjenckie przy ESMO, które odbyło się w dniach 9-10 października. Przybyło na nie około 300 pacjentów z wielu krajów, reprezentantów organizacji onkologicznych zajmujących się chorymi na różne rodzaje nowotworu. Tegoroczne spotkanie poświęcone było głównie szeroko pojętemu tematowi rehabilitacji, rozumianej nie tylko jako rehabilitacja fizyczna, ale także opieka psychoonkologa, pielęgniarki i wszystko co nie jest ścisłą procedurą medyczną. Należy ją zaczynać już w momencie diagnozy i taka rehabilitacja powinna być dostępna dla pacjenta w czasie całego procesu leczenia i zdrowienia. Poprawia ona znacząco jakość życia pacjenta i jego nastawienie do leczenia, a także często z tym związane powodzenie terapii. Ciągle powtarzającym się tematem, jednak wciąż aktualnym i ważnym jest dostęp pacjenta do wiedzy i informacji dotyczących jego rodzaju choroby i związanej z tym postawy partnerstwa pomiędzy lekarzem, a pacjentem w procesie leczenia nowotworowego.
Tego typu spotkania międzynarodowe są także okazją do pokazania zestawień statystycznych i tu Polska wypada bardzo blado. Polskie wydatki na zdrowie plasują się na samym dole europejskiego spisu, śmiertelność jest wysoka, pomimo podobnej liczby zachorowań – ten obraz wymaga poprawy. Choroba nowotworowa w wielu wypadkach staje się powoli chorobą przewlekłą i tak powinno być, wymaga to jednak odpowiednich nakładów na leczenie.
Życie po raku nie powinno być obciążone stygmą choroby, ale dzięki wielotorowej rehabilitacji wspaniałą wędrówką w dalsze życie, gdzie lepiej potrafimy docenić "rzeczy małe" i codzienność.
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • 2013-03-25 20:54:58

  Moja historia Bożena Stańczyk

  Część I – czy rak to wyrok? Ten okres wzbudził we mnie refleksję i zadumę nad sensem życia. Moja...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-02-09 00:00:00

  skala Bloom'a Richardsona

  Metoda określania stopnia złośliwości nowotworu piersi. W klasyfikacji tej uwzględnia się zdolność tworzenia cewek,...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...