Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-12-05 14:15:00

Plener fotograficzny dla komórek rakowych

Opracowano nową technikę obrazowania komórek przy pomocy aparatu wyposażonego w lampę błyskową. Metoda jest szybka, dzięki czemu zdjęcie powstaje niemal w czasie rzeczywistym, umożliwiając bardziej zaawansowane analizy fizykochemiczne, bardzo przydatne w badaniu nowotworów - donosi "Chemical Science".

 

Nowa technika do złudzenia przypomina robienie zdjęć poruszających się przedmiotów.

Fotografia, czy to tradycyjna czy cyfrowa, daje możliwość uchwycenia chwilowego stanu fotografowanego obiektu. Zastosowanie lampy błyskowej podczas robienia zdjęć pozwala na utrwalenie obrazu, w tym również poruszającego się przedmiotu, nawet w ciemności. Choć stwierdzenia te wydają się być truizmem w XXI wieku, to jednak istnieje dziś dziedzina wiedzy zajmująca się obrazowaniem żywych komórek, gdzie możliwość zrobienia zdjęcia żywym komórkom w czasie rzeczywistym jest ogromnym naukowym wydarzeniem.

Naukowcy z Imperial College London (Wielka Brytania) opracowali nową technikę obrazowania komórek, która pozwala na robienie dużej rozdzielczości zdjęć poruszającym się normalnie komórkom, przypominającą używanie aparatu fotograficznego w makroskali.

Nowy układ tworzy połączony ze sobą laser na podczerwień (IR) wraz z niezwykle czułą specjalistyczną kamerą ze sprzężeniem ładunkowym, CCD. Dzięki temu, że laser pozwala generować krótkie błyski światła o długości fali odpowiadającej podczerwieni z bardzo dużą częstotliwością (jeden błysk co około 100 pikosekund), tak szybko pojawiające się i gasnące promieniowanie powoduje, że komórki nie reagują na światło i funkcjonują w badanej próbce całkowicie normalnie (brak efektu fototoksyczności).

Wykorzystanie bardzo szybko błyskającego lasera ma jeszcze jeden cel. Laser pełni funkcję odpowiadającą lampie błyskowej stosowanej w normalnej fotografii, gdzie im szybciej lampa potrafi błyskać, tym więcej zdjęć można zrobić w jednostce czasu, a to pozwala bardzo szybko rejestrować zmienne procesy.

Dzięki nowej metodzie obrazowania w podczerwieni, naukowcom udało się rejestrować obrazy komórek nie tylko z bardzo dużą rozdzielczością, ale przede wszystkim około 100 miliardów razy szybciej, w porównaniu do tradycyjnych metod obrazowania w podczerwieni.

Według naukowców, nowe urządzenie może zostać wykorzystane przy badaniach materiału biologicznego pobranego podczas biopsji, gdzie obok obrazów żywych komórek, które pozwolą niemal w czasie rzeczywistym na rozróżnienie komórek zdrowych, od tych zmienionych nowotworowo, można będzie rejestrować zmiany zachodzące w tkankach pod wpływem chemioterapeutyków. KLG

PAP - Nauka w Polsce

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

  • Avatar

    2012-05-22 21:26:33

    ISCADOR

    Czy znany jest Panu lek ISCADOR i jakie jest Pana zdanie na temat włączenia do terapii nowotworowej , czy można go...
  • Avatar

    2012-05-22 21:23:31

    Angioinwazja a rokowania w raku piersi.

    Proszę o interpretację. Witam, mam 43 lata, jestem po kwadrantektomii piersi prawej i usunięciu węzłów chłonnych -...
  • Avatar

    2012-05-22 21:20:35

    Leczenie uzpełniające po opercji

    W styczniu wykryto u mnie zmianę w piersi prawej. Biopsja wykazała, że jest to rak. Na początku marca przeszłam...
  • 2010-02-16 00:00:00

    węzły chłonne pachowe

    Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
  • 2008-03-13 00:00:00

    Znamy sekret raka piersi

    Amerykańscy naukowcy zidentyfikowali białko odpowiedzialne za przerzuty raka piersi. - To prawdziwy król zbrodni -...
  • 2011-01-02 23:48:03

    Lista przebojów

    Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
  • 2010-02-16 00:00:00

    herceptyna

      Trastuzumab - przeciwciało monoklonalne IgG1, łączy się ono z receptorem ludzkiego naskórkowego czynnika...
  • 2010-12-20 11:15:00

    Łódź: mają pierwszą w województwie pracownię PET/CT

    W szpitalu MSWiA w Łodzi otwarta została pierwsza w regionie łódzkim pracownia ze skanerem pozytonowej tomografii...