Aktualności

 • 2016-01-10 11:01:35

  Tamoxifen a prepatary

  Mam 74 lata. W październiku 2015 r. miałam mastektomię lewej piersi. Rak zrazikowy naciekający, hormonozależny. Miałam wycięte 3 węzły wartownicze. Ki67 - 15%. Biorę drugi miesiąc Tamoksyfen Egis. Czuję się dobrze, ale przeczytałam, że ten lek jest niebezpieczny jeśli ma się zaćmę, a ja mam początki i oprócz tego lekarz wykrył mi na ostatniej wizycie tzw. PEX, też początki. Boję się, że Tamoksifen wpłynie bardzo źle na mój wzrok, jestem krótkowidzem (- 5). Czytałam również, że grozi mi jaskra, jeśli będę długo brała ten lek. 1. Czy w związku z tym i z moim wiekiem powinnam mieć zmieniony lek dla mojego dobra? I ewentualnie na jaki? Nie miałam chemii ani radioterapii tylko od razu Tamoksyfen. 2. Czy mogę raz na tydzień wypić np. dwa piwa. W tej sprawie zdania są podzielone i dlatego tak się dopytuję. Jedni lekarze twierdzą, że przecież to jest leczenie długoterminowe i że można, a drudzy że nie bardzo, ale nikt mi jeszcze nie odpowiedział dlaczego. Czy to chodzi o Tamoksyfen w połączeniu z alkoholem czy ogólnie szkodzi? Chociaż przez ten krótki czas, który mi pozostał chcę sobie trochę uprzyjemnić życie, a piwo bardzo lubię. A tak ogólnie wszyscy straszą. 3. Czy mogę lub nie powinnam brać takich leków i witamin: 1. Biotebal 5 mg - na włosy i paznokcie, 2. Maglek-B6, 3. Structum 500 mg na kolana, 4. Vitrum D3 forte 2000 j.m. p/osteoporozie? Innych leków nie biorę, tylko te wymienione. 4. Czy jeśli biorę Tamoksyfen-Egis mogę zażywać siemię lniane? Jem codziennie dwie łyżeczki mielonego siemienia lnianego z jogurtem. Jak czytam różne wypowiedzi na portalu Amazonek, to już sama nie wiem co można a co nie można. 5. Jakie badania powinno się robić cyklicznie i co jaki czas, żeby sprawdzić czy wszystko w porządku? 6. Czy w moim wieku skutki uboczne zażywania Tamoksyfenu są większe ogólnie, czy mniejsze? I czy wszystkie kobiety tyją?  
 • 2016-01-10 10:52:29

  Jakie badania kontrolne wykonywać

  W lipcu przeszłam operację oszczędzającą prawej piersi - rak in situ. Po operacji okazało się, że jest mikroinwazja, więc w sierpniu przeszłam kolejną operację - wycięcie węzłów wartowniczych. Okazały się czyste. W listopadzie skończyłam radioterapię. Kontrolnie chciałabym teraz zrobić rezonans, czy oprócz piersi powinnam jeszcze coś przebadać? Głowę? Jamę brzuszną?
 • 2016-01-10 10:48:49

  Dozwolone zabiegi rehabilitacyjne

  Wyjeżdżam za kilka dni do ośrodka rehabilitacyjnego (jest to wyjazd wypoczynkowy z możliwością skorzystania z zabiegów). Chciałabym uzyskać informację z jakich zabiegów mogę skorzystać. Jestem 4 lata po zdiagnozowaniu nowotworu złośliwego piersi. Miałam operację oszczędzającą i wycięte wszystkie węzły chłonne po stronie operowanej (był przerzut w jednym węźle i w jednym mikroprzerzut). Przeszłam chemioterapię i radioterapię. Leczenie zakończyło się w sierpniu 2012 r. Mam problemy z kręgosłupem w części szyjnej, poza tym potrzebuję zrelaksowania organizmu. Z jakich zabiegów mogę skorzystać, oprócz masażu limfatycznego, masażu perełkowego czy hydromasażu. Czy masaż membranowy na łóżku wodnym i aquavibron to bezpieczne zabiegi? Jaka powinna być temperatura kąpieli wodnych z masażerami (czy mogę korzystać z cieplejszych kąpieli bez zanurzania ręki zagrożonej obrzękiem limfatycznym)? Myślę, że takie dylematy ma większość kobiet po przebytej chorobie nowotworowej piersi? Bardzo proszę o fachową poradę. Pragnę maksymalnie i z pożytkiem dla zdrowia wykorzystać pobyt w górach.
 • 2016-01-10 10:45:08

  Czy konieczna jest chemioterapia

  Mam 49 lat. Miałam przeprowadzoną mastektomię wraz z węzłem wartowniczym. Wynik: W kwadrancie dolnym zewnętrznym widoczne ognisko nacieku 27 mm (II). Makroskopowo margines dolny 25 mm, głęboki 15 mm, górny 35 mm . W kwadrancie zewnętrznym dolnym na granicy z tkankami pachy widoczne drugie ognisko średnicy do 27 mm (II). Margines dolny 55 mm, górny 70 mm, głęboki 1 mm. Histologicznie: 1. Carcinoma invasium (ductale) mammae, NST (no special type), wg. Nottingham grading system 1 (cewki 2, polimorfizm 2, mitozy 1, suma 5), pT2(2)N0. Nie stwierdza się cech angioinwazji. W wycinkach z ogniska II rak typu sitowatego naciekającego (invasive cribriform carcinoma), utkanie sitowate stanowi >75%. Układy sitowate nie wykazują obecności komórek warstwy podstawnej (SMA -/p63- ). W sąsiedztwie utkania raka naciekającego widoczne drobne obszary raka śródprzewodowego (DCIS, low grade) oraz obszary włóknienia z licznymi zwapnieniami. W wycinkach miąższu sutka poza rakiem drobne ogniska zmian typu: Usual Ductal hyperplasia (UDH) oraz columnar cell changes (CCC). Flat epithelial atypia (FEA). Metaplasia apocrinalis. Lymphonodi sine metastasibus (0/4) ( W węźle zaznaczonym nitką nie stwierdza się obecności komórek CK +) 2. 1 węzeł chłonny bez przerzutów raka (0/1). Immunohistochemicznie: ekspresję receptora estrogenowego w 70% komórek (ekspresja pozytywna) ekspresję receptora progesteronowego w 85% komórek (ekspresja pozytywna). Status HER2 ujemny (1+). Aktywność proliferacyjna mierzona ekspresją antygenu Ki67 wynosi 20%. Onkolog zaproponował terapię hormonalną , następnie po uzyskaniu informacji ode mnie, że nadal miesiączkuję złożył propozycję chemioterapii 4xAC, a następnie hormonoterapii. Mam zapytanie, czy rzeczywiście chemia w takim przypadku jest konieczna?
 • 2016-01-10 10:42:34

  Miesiączka podczas hormonoterapii

  Pani Doktor, od 16 listopada biorę tamoksyfen. Rak luminalny A, tylko hormonoterapia. Moje pytanie dotyczy krwawień. Po miesiącu od pierwszej tabletki dostałam miesiączkę, która była mniej skąpa niż zawsze. Teraz jest 17 dzień cyklu i znowu zaczęłam krwawic. Nie wiem czy to normalny objaw na początku leczenia. Nie dostałam blokady jajników, ponieważ mam 38 lat. Też wiem, że niektóre kobiety miesiączkują stosując T, ale czy tak częste krwawienia to normalny objaw, czy powinnam udać się do lekarza onkologa?
 • 2016-01-10 10:38:28

  Ciąża po leczeniu raka piersi

  Chciałabym dowiedzieć się po jakim czasie od zakończenia leczenia można planować zajście w ciążę. Mam 28 lat, w lutym tego roku przeszłam prawostronną mastektomię z wycięciem węzłów chłonnych (wszystkie czyste). Rak przewodowy, trojujemny, g3. Leczenie 12x paclitaxel co tydzień i 4xAC co 2 tygodnie z podaniem neulasty. Dostawałam także zoladex co miesiąc przez czas podawania chemii. Nie miałam naświetlań, badania genetyczne wykluczyły mutacje genów brca1 i brca2. Leczenie zakończyłam w połowie sierpnia, od października miesiączkuję w miarę regularnie. Guza wykryłam w trakcie karmienia piersią (w maju 2014 urodziłam pierwsze dziecko). Lekarze powiedzieli, że skoro rak nie był hormonozależny to ciąża nie ma wpływu na ewentualny nawrót. Proszę o informację ile powinnam poczekać dla dobra dziecka i swojego z zajściem w ciążę. Chciałabym najszybciej jak to możliwe postarać się o rodzeństwo dla mojego synka.  
 • 2016-01-10 10:33:17

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Jestem po mastektomii piersi prawej i węzła wartowniczego. Dzisiaj odebrałam wyniki badania patomofologicznego, w których mam zapis: Pierwszy guz carcinoma ductale invasivum GIII partim intraductale DCIS (high grade) typus comedo seu cribriforme. Diameter tumoris 3 cm. Infiltratio carcinomatosa telae. Cześć wewnatrzprzewodowa stanowi około 40%masy guza. Drugi guz carcinoma intraductale DCIS (high grade) cum microinvasione. Diameters tumoris 3 cm. Węzeł wartownik lymphonodulus cum metastasibus. Rozpoznanie patamorfologiczne: Badanie na obecność receptorów w jądrach komórek nowotworowych progesteronowych i estrogenowych ujemne. W pierwszym guzie białko Her2 na 3 (+) - reakcja pozytywna. Ki67 dodatnie w około 20% komórek nowotworowych. W drugim guzie białko Her2 ujemne reakcja negatywna. Ki67 dodatnie w około 10% komórek nowotworowych. Proszę o informację jak powinno wyglądać moje dalsze leczenie i jakie są moje rokowania.
 • 2016-01-07 09:00:00

  Trwają badania nad pastą zapobiegającą włóknieniu w trakcie radioterapii

  Nowo opracowana pasta pozwala uniknąć zwłóknienia - ubocznego skutku radioterapii nowotworów - informuje Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology.
 • 2016-01-06 09:45:00

  Znaczenie aktywności ruchowej kobiet po operacyjnym usunięciu nowotworu piers

  Podejmowanie działań w zakresie aktywizacji ruchowej kobiet po mastektomii jest istotną kwestią w zakresie powrotu do zdrowia, poprawy samopoczucia i jakości życia wspomnianych kobiet po operacyjnym leczeniu nowotworu piersi. Dostosowana aktywizacja ruchowa warunkuje również przyśpieszony powrót do stanu funkcjonalnego organizmu sprzed zaistnienia choroby nowotworowej 
 • 2016-01-04 10:30:31

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Proszę o interpretację wyniku usg piersi. Na godz 3-4 od otoczki widocznych jest kilka nakładając się ognisk hypoechogenicznych o wym. 10×5 mm. BIRADS 3. Badanie kontrolne za 6 miesięcy. Co to może oznaczać dla mnie? Czy to jest coś groźnego? Czy powinnam zrobić biopsję?
 • 2016-01-04 09:45:00

  Kompleksowa fizjoterapia kobiet po mastektomii z występującym obrzękiem limfatycznym

  Rehabilitacja pacjentów z obrzękiem limfatycznym oparta jest na zasadzie kompleksowości terapii udrażniającej (CDT, complex decongestive therapy), ze szczególnym uwzględnieniem stanu pacjenta, występowania chorób towarzyszących układu krążeniowego oraz uwzględnieniu profilu obrzęku: ze szczególnym uwzględnieniem jego konsystencji, asymetrii funkcjonalnej i czynnościowej, czasie pojawienia się obrzęku limfatycznego po operacji, zastosowanej terapii przed- i pooperacyjnej, długości cykli leczenia wspomagającego, preferencji genetycznych do występowania zaburzeń układu limfatycznego i zaburzeń układu krążenia [1]. 
 • 2016-01-04 09:00:00

  Social media – poradnik dla NGO

  Obecność w social media w obecnych czasach wydaje się być czymś naturalnym. Prawie każdy z nas posiada konto na popularnym portalu społecznościowym, za pośrednictwem którego kontaktujemy się ze znajomymi, komentujemy wydarzenia, relacje zdjęciowe i filmowe, obserwujemy interesujące nas społeczności. To od nas zależy jak wiele informacji chcemy upublicznić, czy angażujemy się w akcje i kampanie, czy będziemy raczej biernym obserwatorem tego co się dzieje w sieci. Nabyte w ten sposób umiejętności możemy z powodzeniem wykorzystać w prowadzeniu profilu społecznościowego naszej organizacji. Warto jednak poznać zasady i wskazówki, które pozwolą nam na stworzenie bardziej profesjonalnej i przystępnej oferty social media, która będzie wspierać rozwój naszej organizacji. Co powinniśmy wiedzieć decydując się na aktywne prowadzenie profilu społecznościowego i dlaczego warto? 
 • 2016-01-03 09:45:00

  Praktyczny przewodnik profilaktyczny dla kobiet w trakcie/ po leczeniu nowotworu piersi

  CZĘŚĆ PIERWSZA Nowotwór piersi jest aktualnie uznawany za najczęściej występujący w Polsce nowotwór w środowisku kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to właśnie te kobiety są w grupie największego ryzyka zachorowani 
 • 2016-01-02 12:44:10

  Po jakim czasie od mastektomii można zastosować System BRAVA

  Pani Elżbieto, kiedy najwcześniej po zabiegu mastektomii można skorzystać z tego systemu? Czy po radioterapii również można z niego skorzystać? Jaki jest czas dochodzenia do ostatecznego stanu po zabiegu tą metodą? Jaki jest całkowity koszt tego zabiegu? I ostatnie pytanie, czy jest możliwa jego refundacja z NFZ?
 • 2015-12-30 11:52:38

  Czy planowane leczenie jest prawidłowe

  Mam 38 lat. Po operacji oszczędzającej opis makroskopowy: na przekroju guz o wymiarach 1 x1 x1,4 cm, zmiana usunięta w granicy zdrowych tkanek. Naciekający rak gruczołowy NST G2, pT1c N1 (mic) M0, ER 3/8, PR 8/8, Her2 - 0. Węzeł wartowniczy podtorebkowe mikroprzerzuty maxymalny wymiar 1,5 mm. Bez wycinania węzłów chłonnych pachowych. Po zabiegu planowane leczenie 4 x AC, radioterapia i hormonoterapia. Czy planowane leczenie jest prawidłowe, czy zachowanie węzłów pachowych było dobrą decyzją i jakie są rokowania w moim przypadku
 • 2015-12-30 11:49:54

  Czy konieczna jest chemioterapia

  Moja mama (63 l.) przeszła w listopadzie mastektomię lewej piersi. Teraz mama otrzymała wyniki histopatologii i lekarz zalecił chemioterapię czerwoną oraz hormonoterapię. Jednak mama 3 lata temu miała wykrytego raka jelita, który usunięto i zastosowano chemioterapię. Wtedy mama bardzo źle ją znosiła (nie dokończyła chemioterapii). Jest też chora na nadciśnienie. W związku z tym odmówiła chemioterapii i chce brać hormony. Czy pominięcie chemioterapii bardzo obniży jej szanse na wyleczenie? Wyniki histopatologii: Nowotwór złośliwy (sutek, nie określony). Opis makroskopowy: 1. Pierś lewa o wym. 20,0x19,0x7,0 cm. W KGW widoczny guz o wzmożonej spoistości, barwy szarobiałej o wymiarach 2,1x1,8 cm. Przy brodawce widoczny jeszcze jednen guz położony od guza l w odległości 0,5 cm i średnicy 1,2 cm. 2. Węzeł wartowniczy dołu pachowego lewego. Węzeł chłonny I średnicy 1,5 cm i II średnicy 1,6 cm. Opis mikroskopowy: 1. - brodawka - Infiltrationes carcinomatosae. - marg. od góry - Sine infiltrationibus carcinomatis. - marg. od dołu - j.w. - marg. od zewn. - j.w. - marg. od wewn. - j.w. - marg. głęboki - j.w. - guz piersi I - Invasive carcinoma of no special type, grade II; pT2. Autolysis tumori. - guz piersi II - Focus carcinomatosus. - KGZ - Infiltrationes carcinomatosae. - KDZ - Sine laesionibus pathologicibus. - dodatkowy frag. materiału - j.w. 2. - węzeł chłonny I - Carcinoma metastaticum 1/1. - węzeł chłonny II - Lymphonodulitis reactiva 1/1. Wyniki badań immmunohistochemicznych: Her2 "0", Estrogen - odczyn dodatni w 90% komórek nowotworowych, Progesteron - odczyn dodatni w 80% komórek nowotworowych, Androgen - odczyn dodatni w 60% komórek nowotworowych, E-cadherin - odczyn dodatni (+++), Ki67 - dodatni odczyn jądrowy w 40% komórek nowotworowych, CK7 - odczyn dodatni (+++).  
 • 2015-12-30 11:45:34

  Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

  W marcu tego roku przeszłam operację piersi (usunięcie guza wraz z marginesem tkanki zdrowej). Wynik histopatologiczny wykazał ze był to guz liściasty o granicznej złośliwość. Cały czas byłam pod kontrolą lekarza, niestety we wrześniu tego samego roku pojawiła się kolejna zmiana w tym samym miejscu. Wykonano rezonans magnetyczny, który wykazał, że jest to zmiana łagodna i wystarczy obserwacja. Dwa tyg. po MR zmiana zaczęła szybko rosnąć i wykonano biopsję mammotomiczną. Wynik: Tumor phyllodes malignum mammae. Widoczny naciekający wzrost, rozrost elementów stromalnych bez komponenty nabłonkowej. Duża komórkowość guza. Aktywność mitotyczna guza 2-3MF /10HPF. Aktywność proliferacyjna Ki67 (oceniona immunohistochemicznie) 15-20% komórek. Po tym wyniku przeszłam kolejną operację oszczędzająca pierś. Wynik histopatologiczny: (opisany makroskopowo guz o maksymalnym wymiarze 1,3 cm to obszar, w którym oprócz świeżej blizny po biopsji mammotomicznej stwierdza się rozrost komórek fibroblastopodobnych, o niskiej aktywności mitycznej (3mitozy /110HPF / śr. pola 0,55 mm). Komórki te nie ujawniają jednoznacznych i bezspornych cech złośliwości, nie stwierdza się ich obumierania. Rozrost tych komórek ma ogniskowo charakter myksoidny a częściowo przypomina fibromatozę. Linie chirurgicznego odcięcie tkanek bez komórek tworzących opisany rozrost. Moje pytanie brzmi: czy zastosowane leczenie jest wystarczające i jak rokuje na przyszłość.
 • 2015-12-30 11:38:32

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Proszę o wyjaśnienie ekspertyzy histopatologicznej: odpowiada carcinoma metaplasticum. Immunofenotyp: CK Pan +, p63 +, ER (-), PR (-). Oznaczono ekspresję białka HER2 przy użyciu zestawu HercepTEST(Dako). Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score+0). Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w >70% jąder komórkowych. Są to wyniki mojej żony, proszę o wyjaśnienie co oznaczają te symbole, co mogę dla niej zrobić, gdzie szukać pomocy. Została skierowana przez konsylium na chemioterapie (6 cykli).
 • 2015-12-28 09:45:24

  Interpretacja przypadku

  Mam 36 lat. 16.11.15 robiłam kontrolne usg piersi - obie czyściutkie (jak co roku, badam się regularnie). 4 dni później wyczułam spory guzek, następnego dnia usg i podejrzana zmiana około 2,2 cm. Po biopsji cienko i grubo igłowej wynik - rak naciekający bez specjalnego typu G3, (3+3+2) Er- 30%, PgR 10%, Her2 1+, KI67 70%. Jestem przed planowaną operacją odjęcia całej piersi (węzły chłonne lekko powiększone). Wiem, że dopóki nie wiadomo jak wyglądają węzły chłonne to trudno coś mówić, ale jestem trochę zagubiona...proszę o informację , czy na podstawie tych wyników można ocenić rokowania? Czy możliwe, żeby guz urósł w tak szybkim czasie, że nie wykryto go na pierwszym usg, a tydzień później tak? Wcześniej badałam się sama tak jak umiałam i nic nie wyczuwałam. W mojej rodzinie ze strony taty występuje skłonność genetyczna do nowotworów (silne mutacje BRCA1, BRCA2 (nie wiem czy pisze fachowo). Ja nie miałam robionych tych oznaczeń. Czy są one istotne w mojej sytuacji przy wyborze leczenia?
 • 2015-12-24 09:36:47

  Leczenie hormonami osoby obciążonej mutacją genów

  Mam 30 lat i mutację w genie BRCA1. Po ciąży mam długie miesiączki, to znaczy 4 dni krwawienia i 6-7 dni plamień co daje razem 11 dniową miesiączkę, z tym że ostatnie dni to minimalne plamienia. Wcześniej miesiączka trwała ok. 6 dni. Lekarz zapisał mi duphaston na wyregulowanie. Mam go brać miedzy 16. a 25. dniem cyklu. Czy biorąc pod uwagę, że jestem obciążona mutacją jest on bezpieczny? Nie ukrywam, że w mojej obecnej sytuacji bardzo boję się zażywać jakichkolwiek tabletek hormonalnych.
 • Avatar

  2016-12-10 10:39:16

  Nieudana biopsja

  W 2014 roku miałam "czyste piersi", natomiast w 2015 znalazł się tam guz ok. 15x10 mm. Kontrolowałam go...
 • Avatar

  2016-12-08 10:06:50

  Długi czas oczekiwania na radioterapię

  Wiem, że radioterapię powinno wykonać się do trzech miesięcy. Jednak nie wiem czy zdążę w tym terminie. Strasznie długo...
 • Avatar

  2016-12-08 10:03:50

  Interpretacja wyniku histopatologicznego

  Miałam pobierane wycinki z piersi zdrowej. Dostałam wynik, który mnie zaniepokoił. Opis mikroskopowy...