Aktualności

 • 2014-01-09 12:01:52

  Wymiana wkładki silikonowej w piersi

  Witam, mam 26 lat. Miałam asymetrię piersi, dlatego włożyłam wkładki silikonowe, 2 tygodnie po włożeniu wkładek wykryłam guzka przy sutku w miejscu największego siniaka (krwiaka). Oczywiście byłam załamana całą sytuacją. Przeszłam operację oszczędzającą, 4AC i teraz radio i hormonoterapia. Pierś po wycięciu guzka i marginesu zrobiła się mniejsza, a teraz przy radio jeszcze twarda i bolesna. Czy na NFZ przysługuje mi wymiana wkładki silikonowej teraz lub za kilka lat? Czy przy wymianie tej wkładki jest ryzyko wznowy?
 • 2014-01-09 11:55:17

  Dwuetapowa rekonstrukcja piersi

  Bardzo proszę o informację w sprawie jednej z metod rekonstrukcji piersi. Interesuje mnie metoda dwuetapowa - najpierw ekspander, a potem wymiana na sylikon. Jaki mam wybór protez refundowanych przez NFZ i jakich one są firm? Jaki byłby u Pana termin oczekiwania na wizytę, a później na zabieg rekonstrukcji? Jestem po mastektomii całkowitej, skóra jest ładna, bez radioterapii, nadająca się do rekonstrukcji. Interesuje mnie również podniesienie bądź poprawienie zdrowej piersi, aby uzyskać jak najlepszy efekt estetyczny. Czy jest to również możliwe u Pana i czy jest to refundowane? A jeżeli nie refundowane to jaki byłby koszt? Bardzo proszę o możliwie jak najdokładniejszą odpowiedź. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
 • 2014-01-07 19:45:57

  Przedłużenie hormonoterapii przy czystych węzłach chłonnych

  Jestem 6 lat po mastektomii lewej piersi. Zastosowano u mnie leczenie hormonalne przy wynikach G3, Her2 (-) węzły czyste, wysoka hormonozależność . Przez pół roku zażywałam Tamoksifen, potem lek z grupy IA ( Ansyn), ponieważ Tamoksifen spowodował powiększenie się żylaków, a byłam już w menopauzie. Po 5 latach zrezygnowano u mnie z dalszego leczenia farmakologicznego. Czy zasadnym byłoby dalsze, przynajmniej przez kolejne 2 a może 5 lat zażywanie leku z grupy IA? Czy też nie ma takiej potrzeby?  
 • 2014-01-07 19:40:55

  Dlaczego zmieniono leczenie

  Mam 44 lata, we wrześniu 2013 r. przeszłam mastektomię metodą Pateya z powodu carcinoma ductale invasivum, G2, Bloom 6 pkt, średnica 22mm, usunięcie 18 węzłów (w 3 ogniska raka bez przekraczania torebki węzłów), receptory estrogenowe 3+4, receptory progesteronowe (-), Her 2 (-), Ki67(+) w 25% komórek. Jestem po 4 kursach AC i miałam rozpocząć leczenie HTH, ale zmieniono mi na 12 kursów Paklitaxel, potem radioterapia. Dwa lata temu usunięto mi macicę z przydatkami (mam menopauzę). Moje pytanie: dlaczego zmieniono mi system leczenia, czy ten rodzaj raka jest tak agresywny, czy to lepiej dla mnie? Wcześniej lekarz mówił, że przy 3 zajętych węzłach nie stosuje się radioterapii, i że wystarczą 4 AC + HTH.
 • 2014-01-07 19:36:18

  Rak jajnika i piersi

  Moja diagnoza: Rak jajnika IV. Stan po operacji i chemioterapii - 6 cykli Paclitaxel + Carboplatyna. Minęło 5 miesięcy od zakończenia chemioterapii. Marker CA 125 - 6,3, przed leczeniem 1760. Rak piersi prawej niezależny od jajnika pT3NOMX, Carcinoma ductale invasium, G II, guz śr. 6x4 x2,5 cm. Rozległe włóknienie. Brak angioinwazji. Silna reakcja komórek na chemioterapię. Węzły chłonne bez zmian nowotworowych. Miałam zabieg radykalnej mastektomii w 3 tygodnie po zakończonej chemioterapii na raka jajnika. Badanie immunohistochemiczne: Marker SMMS (-), P 63 (-), KI (+2%), HER - amplifikacja obecna - stosunek HER 2/Cen 17: 3.03, PR (+) komentarz TS 3; PS 1; IS 2, ER (+++) komentarz TS 8, PS 5; IS 3, D2-40 (+/-). Do leczenia raka wdrożono hormonoterapię Egistrozolem. Tamoxifen przeciwskazany z powodu podwyższonego ryzyka zatorowo-zakrzepowego. Odstąpiono od radioterapii ze względu na obecność zmian przerzutowych w wątrobie stwierdzonych podczas kwalifikacji do leczenia raka jajnika. Zmiany w wątrobie ustąpiły po chemioterapii. Została mała torbiel - tak wynika z tomografii komputerowej. Na marzec mam badania genetyczne, a dopiero w kwietniu mammografia piersi lewej. Martwi mnie tak odległy termin i brak zaleceń badań krwi lub innych. Jakie badania diagnostyczne wykonywać? Co mogę wykonać nawet prywatnie,aby mieć pewność, że choroba nie wraca? Czy powinnam być leczona herceptyną?
 • 2014-01-07 19:05:41

  Błąd przy wysyłaniu zdjęcia do galerii

  W przypadku problemów z wysyłaniem zdjęć do galerii poniżej kilka rad:
 • 2014-01-07 15:37:56

  Problem z wysyłaniem PM

  W przypadku problemów z wysłaniem wiadomości PM poniżej kilka rad:
 • 2014-01-07 12:42:05

  Postępowanie w przypadku uogólnionego raka piersi

  Jestem tu z powodu mojej mamy. 50 lat. Rak piersi w IV stadium zaawansowania. Zajęta cała pierś razem z węzłami - tu zmiany patologiczne typu meta ok 3-7 mm. W obu płucach wzmożony rysunek zrębowy o wyglądzie wczesnych zmian Lymphangiosis Carcinomatosa plus niewielka ilość wolnego płynu u podstawy płuca lewego. U podstawy płuca prawego zlepy opłucnowe oraz możliwy ślad płynu, serce w normie. Ponadto z rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo-krzyżowego widać w części kośćca liczne niejednorodne ogniska przebudowy szpiku. Ponadto złamania blaszek granicznych - górnej blaszki granicznej trzonu L2 z do trzonowym zapadnięciem szpiku kostnego oraz ogniskiem obrzęku podchrzęstnym. Podobne ognisko widoczne jest w dolnej blaszce granicznej trzonu Th11. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. W środę mama zaczyna chemioterapie. Na razie 3 dawki - jedna na tydzień, po 3 chemiach ma mieć robione badania. Pani dr stwierdziła, że guz jest raczej nieoperacyjny. Czy jest jakaś szansa, że stanie się operacyjny, że przerzuty znikną? Dr Onkolog nie widział jeszcze wyniku z rezonansu, dopiero w środę pokażemy, więc nie wiemy jeszcze jaka jest naprawdę sytuacja z kośćmi - nie jestem lekarzem nie znam się na medycynie. Proszę o doradztwo.
 • 2014-01-07 12:36:40

  Rozbieżność decyzji w sprawie radioterapii

  Jestem 3 lata po leczeniu nowotworu piersi carcinoma lobulare invasium G2, trzy razy ujemny, węzły chłonne czyste. Po tych trzech latach w lewej pasze, gdzie były wycięte węzły pojawiła się mała kuleczka. Po wycięciu okazało się, że to nowotwór hormonozależny, wielkość 2 mm na 3 mm. Pierś była naświetlana, ale nie pacha! W dolnośląskim centrum onkologii powiedziano mi, że nie będą mnie naświetlać, bo chodzi o jakąś dawkę krytyczną. Byłam na konsultacji w Gliwicach i tam mi powiedziano, że powinnam być naświetlana! Co mam robić kogo sluchac? Mam 44 lata.
 • 2014-01-07 12:30:43

  Wydłużenie leczenia hormonalnego w przypadku mutacji genu BRCA1

  W 2008 r przeszłam operację /kwadrantektomię z limfadenektomią pachową lewej piersi/, następnie 6 kursów chemioterapii, 35 naświetlań / radioterapia/ obecnie do października hormonoterapia -1 rok TAMOXIFEN, następnie 3 lata FEMARA od roku LAMETTA. 2 lata po operacji wykonałam badania genetyczne - okazało się - mutacja genu BRCA I. Przed miesiącem przeszłam kolejny zabieg - profilaktyczne usunięcie przydatków. W/g procedur NFZ i dotychczasowych zaleceń onkologów powinnam w październiku zakończyć hormonoterapię, jednak dowiedziałam się od genetyka, że w przypadku mutacji genu BRCA1 kuracja hormonalna zalecana jest na stale. Bardzo proszę o konsultacje w tej sprawie.
 • 2014-01-06 20:10:27

  Usunięcie narządu rodnego, czy hormonoterapia Zoladexem

  W czerwcu 2011 r. w wieku 34 lat zostałam zdiagnozowana z nowotworem piersi. Guz 18 mm T1N0M0, ER i PR 8/8, HER2 dodatni. Zastosowane leczenie: 3x FEC plus 3x Docetaxel. Od 4 chemii herceptyna - w sumie 17 wlewów. Następnie w lutym 2012 rozpoczęłam hormonoterapię - tamoxfen 20mg. Po 9 miesiącach brania tamoxifenu endometrium wynosiło 5 mm, a po roku i 9 miesiącach już 29 mm. Lekarz zadecydował, aby przestać brać tamoxifen i wykonać kolposkopię oraz histeroskopię. Podczas zabiegu usunięto endometrium i polipy. Lekarz ginekolog, który przeprowadzał zabieg był tym zaskoczony. Obecnie czekam na wyniki. Po wstępnej rozmowie z lekarzami: onkologiem i ginekologiem, rozważana jest opcja zoladexu (z tego co czytałam to zoladex powinien być brany wraz z tamoxifenem, ale w moim przypadku raczej to odpada) lub usunięcie jajników ewentualnie histerektomia. Moje pytanie dotyczy: jakie powinno być dalsze leczenie? Co będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem? Dodam jeszcze iż mam dwóch synów i nie planuję już więcej dzieci.
 • 2014-01-06 20:04:22

  Oznaczenie węzła wartowniczego

  Miałam wykonane oznaczenie węzła wartowniczego i mam wątpliwości co do prawidłowości badania. Guz w piersi umiejscowiony był w przyśrodkowej części piersi bardzo blisko mostka. W trakcie oznaczania węzła wstrzyknięto mi znacznik w trzech miejscach przy brodawce od zewnętrznej strony piersi. W ten sposób oznaczono węzeł wartowniczy pachowy. Moje wątpliwości - czy znacznik nie powinien być wstrzyknięty w okolice guza (zwłaszcza jak jest położony z innej strony)? Czy nie jest bardziej prawdopodobny w tym przypadku spływ chłonki z okolicy guza do węzłów przymostkowych? Boję się, że badanie mogło zostać błędnie przeprowadzone, a wiadomo, że wynik badania węzłów jest istotny w procesie ustalania dalszego leczenia. Mam wrażenie, że przez to potraktowano mój przypadek łagodnie, a ja mam wątpliwości. Moje rozpoznanie: guz piersi lewej 1 cm, potrójnie ujemny, G3 z obfitym naciekiem zapalnym, Ki67 40%. Mocno obciążony wywiad rodzinny w kierunku nowotworów (choć mutacji nie wykazano). Zalecone leczenie (w trakcie): 4 AC + radioterapia. Boję się że to mało. Jestem młoda i mam małe dzieci...  
 • 2014-01-06 19:54:40

  Dolegliwości bólowe kości w czasie hormonoterapii

  Mam 56 lat, 5 lat po operacji BCT (czerwiec 2008), 4 AC, radioterapia 21 naświetlań i po 5 -cio letniej hormonoterapii Tamoksyfenem. Usunięte również węzły chłonne 11 sztuk -  bez przerzutów. Obecnie przedłużono mi na 2 lata Etruzil. Już w czasie zażywania Tamoksyfenu miałam bóle i sztywność stawów kolanowych, piekący ból prawego biodra. Ze względu na te dolegliwości w grudniu 2011 r. wykonano badanie scyntygrafia kości. Wynik: Brak jakichkolwiek zmian o charakterze meta i żadnych zmian zwyrodnieniowych. Obecnie od miesiąca zażywam Etruzil i dolegliwości bólowe kolan, biodra, pleców, sztywność stawów u rąk i stóp nasiliły się. Na wizycie mówiłam o tym i mam zrobić RTG celowany prawego biodra. I tu moje pytanie .Czy to wystarczy, aby wykluczyć jakiekolwiek zmiany w kościach, czy też mam domagać się (niestety) skierowania na scyntygrafię kości ?
 • 2014-01-06 12:15:00

  Rok 2013 podsumowanie

  Już od kilku dni mamy rok 2014, warto więc podsumować stary rok 2013. Jaki był dla serwisu Amazonki.net? Dobry? Zły? Przeciętny?   
 • 2014-01-04 19:02:04

  Czy będzie zastosowana HTZ po operacji narządu rodnego

  Jestem pacjentką CO-I w Warszawie (Roentgena 5) od maja 2012 r. ER: PS: 5 IS: 3 ER ~ 100%, PGR: PS: 2 IS: 2 PGR ~ 1%, HER2: 1+, Ki67 20% podtyp luminalny B W czerwcu 2012 poddałam się mastektomii prostej lewostronnej z procedurą węzła wartowniczego. Typ histologiczny: rak przewodowy naciekający, stopień złośliwości: G1 (2+1+1), wieloogniskowość: tak, odsetek utkania raka in situ: CDIS 50%, obecność zatorów w naczyniach/naciekanie: L/V1, pT(2)2N(sn)1a. W lipcu 2012 r wykonano limfadenektomię pachową lewostronną, której hist.-pat. wykazał przerzut do 2 z 12 wyciętych węzłów. Od 1 kwietnia 2013 r jestem na Tamoxifenie. 2 tygodnie temu miałam operację w Szpitalu Bielańskim w Warszawie m.in. z powodu powrotu miesiączki (bardzo, bardzo obfitej, prawie jak krwotok). Operacja: Laparotomia. Amputacja trzonu macicy z przydatkami. Mam 47 lat. Obecnie czekam na wynik histopatologii. Rozumiem, że przyjmowanie przeze mnie Tamoxifenu wyklucza hormonalną terapię zastępczą. PYTANIA: Do którego z lekarzy w CO-I powinnam się zwrócić w moim przypadku? (mój onkolog dr Mazur zapewne będzie potrzebował konsultacji z ginekologiem, moja chemioterapeutka dr Glinka - także). Na czym będzie polegać moja HTZ, i czy w ogóle będę takowej poddana? Jakie to może mieć skutki dla mojego organizmu??
 • 2014-01-04 18:50:27

  Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

  Mam 31 lat. W październiku przeszłam operację oszczędzającą piersi lewej. Wyniki badania histopatologicznego różniły się nieco (konsultowałam w dwóch ośrodkach). Reasumując, Rak piersi lewej, stan po BCT+SNB, CSIA (pT1bN0M0 - przed biopsją gruboigłową rozmiar szacowano na ok 17 mm, jednak w trakcie biopsji zmiana uległa znacznemu zapadnięciu stąd w badaniu histopatologicznym rozmiar guza oceniany na 0,7 cm), G3, ER + 30%, PgR 0%, Her2 ujemny, Ki67 90% v 63,7% według innego laboratorium. Dziesięć lat temu wykonywałam badanie mutacji BRCA1 (babcia chorowała na raka piersi, matka na raka jajnika), wynik był ujemny, jednak doszły mnie słuchy, że w tamtym czasie badania mutacji nie były kompletne. W pierwszym ośrodku, w którym się konsultowałam zalecono sześć cykli TAC. Zdecydowałam się na leczenie bliżej miejsca zamieszkania i początkowo lekarze skłaniali się ku tej opcji, jednakże po konsultacji zespołowej zalecono cztery cykle AC. Jestem aktualnie przed trzecim cyklem. Czy według Pani schemat jest wystarczający? Wiem, że jest jeszcze opcja podania czterech cykli taksanów, nie wiem czy się o to ubiegać i naciskać. Chemioterapię znoszę w miarę dobrze, po drugim cyklu pojawiła się neutropenia, która nieco odroczyła podanie trzeciego cyklu.
 • 2014-01-04 18:45:03

  Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

  Proszę o podpowiedź czy moje leczenie jest wystarczające. Mam 33 lata. Guz piersi lewej wielkości 1 cm (1 mm od mostka) - potrójnie ujemny, G3, Ki67 ok. 40%. Węzeł wartowniczy pachowy (jeden) czysty. Wyznaczono mi schemat 4AC + radioterapia (operacja oszczędzająca). Boję się, że to mało ze względu na biologię guza i jego bliskie położenie przy mostku. Proszę o opinię. Czy jeszcze jakieś badania dodatkowe byłyby celowe w tym momencie? Jestem w połowie chemioterapii.
 • 2014-01-04 12:13:47

  Tamoxifen a siemię lniane

  Czy podczas leczenia raka piersi Tamoxifenem można bezpiecznie spożywać siemię lniane/olej lniany? Chodzi mi przede wszystkim o wykorzystanie dobroczynnego wpływu nasion lnu na przewód pokarmowy - jego osłonę i regenerację. Czy spożywanie siemienia w rozsądnych ilościach, jako dodatek do musli śniadaniowych, czy w formie popularnego naparu/kisielu może zakłócić działanie Tamoxifenu?
 • 2014-01-04 12:08:46

  Tłuszczaki a tłuszczako-mięsaki

  Witam, czy tłuszczaki są mylone z tłuszczako-mięsakami?
 • 2014-01-04 12:05:08

  Czy można spożywać grapefruity w czasie hormonoterapii

  Pani Doktor, spotkałam się z informacją, że spożywanie grapefruitów i winogron jest niewskazane przy hormonoterapii. Czy jest to słuszny pogląd?
 • Avatar

  2014-07-30 08:09:55

  Interpretacja wyników

  Przedstawiam wynik mamy: Ki67 (+) 70%, HER (+), PR (+++) 60% silna reakcja, ER (+++) 100% silna reakcja. Rozpoznnie: NST...
 • Avatar

  2014-07-30 08:06:21

  Jakie dalsze leczenie

  Kontynuacja pytania "Interpretacja wyniku MRI jamy brzusznej" z 28 lipca 2014 r.   Napiszę historię...
 • Avatar

  2014-07-29 09:55:05

  Interpretacja przypadku

  Wiek 54. 30.04.2014 - Marteriały: pierś kobieca prawa, część centralna. Sposób pobrania: biopsja mammotomowa....
 • 2010-02-16 00:00:00

  rak inwazyjny

  Carcinoma invasivum patrz:  rak przewodowy naciekający rak zrazikowy naciekowy
 • 2010-01-08 00:00:00

  radioterapia

  Metoda leczenia za pomocą promieniowania jonizującego (np. promieni Roentgena, gamma, radu czy kobaltu). Stosowana w...
 • 2010-04-26 12:45:00

  Cząsteczka obecna w mleku matki niszczy komórki raka

  Własności cząsteczki obecnej w ludzkim mleku, która skutecznie zwalcza komórki nowotworowe, badają naukowcy...
 • 2011-03-31 22:20:52

  Akcja "Zdrowy Nawyk-Zdrowe Piersi"

  Akcja „Zdrowy Nawyk-Zdrowe Piersi” oraz marka RevitaLash na otwarciu autorskiego portalu Agaty Młynarskiej.
 • 2010-01-13 00:00:00

  hormonoterapia

  Leczenie systemowe wpływające na funkcję hormonalną organizmu stosowane w przypadku raka hormonozależnego. W leczeniu raka...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.