Aktualności

 • 2016-05-12 08:38:46

  Interpretacja wyniku RM piersi

  Jestem po obustronnej profilaktycznej mastektomii oraz rekonstrukcji ze wszczepieniem implantów. Około dwóch tygodni temu zaczęła mnie boleć pierś, zrobiłam usg - podejrzenie pęknięcia implantu do potwierdzenia rezonansem. Wynik rezonansu: Zarysy implantów lekko pofałdowane, ciągłość zachowana, w otoczeniu ślad płynu odczynowego. Obustronnie w okolicach operowanych brak wykładników MR dla nacieku npl. Co znaczy taki opis? Pierś na dzień dzisiejszy nie boli, jednak gdy delikatnie naciskam to czuję dyskomfort.
 • 2016-05-12 08:35:26

  Interpretacja wyniku USG piersi

  W wyniku z USG piersi z dn. 09.05.16 radiolog napisała mi tak : "Piersi o utkaniu tłuszczowo - gruczołowym. Na granicy kw. zewnętrznych PL policykliczna zmiana hipoechogenna śr. 11 mm - jak w badaniu poprzednim, pojawiły się drobne zwapnienia, wskazana MMG. Poza tym obustronnie zmian ogniskowych litych i torbielowatych badanie nie wykazało. Doły pachowe bez cech limfadenopatii." Badanie poprzednie ta sama radiolog zrobiła mi dn. 15.06.15. Wtedy wynik był następujący: "Piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym. W KDZ piersi lewej skupisko torbieli o śr. 11 mm. Poza tym obustronnie piersi bez zmian ogniskowych litych i torbielowatych. Doły pachowe bez zmian limfadenopatii." Jeśli mammografię mam zrobić w pierwszych dziesięciu dniach cyklu miesiączkowego to muszę poczekać jeszcze 3 tygodnie. Potem ok. dwóch tygodni czekania na wynik mammografii. W związku z tym mam pytanie: czy te pięć tygodni mogę bezpiecznie poczekać i dopiero z obydwoma wynikami iść do onkologa czy lepiej iść jak najszybciej tylko z wynikami USG ? Czy taki wynik USG jest bardzo niepokojący? Mam 43 lata, a moja mama chorowała na raka piersi i raka trzonu macicy. Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie wiem co robić, żeby sobie nie zaszkodzić.
 • 2016-05-12 08:32:09

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 32 lata. Jestem po operacji oszczędzającej. Rozpoznanie wstępne po biopsji to: Rak przewodowy prawdopodobnie inwazyjny i in situ (DCIS wg WHO) wariant sitowaty z martwicą i zwapnieniami. Obecność receptorów estrogenowych w ponad 90%, progesteronowych w ponad 70%, PATHWAY HER-2/neu odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (score=1+ ), ekspresja antygenu Ki67 w 30% jąder komórkowych. Po operacji wynik mikroskopowy: stopień złośliwości G1, różnicowanie gruczołowe: 2, pleomorfizm jądrowy: 2, indeks mitotyczny: 1, wymiar raka naciekającego: 1,5 cm, wieloogniskowość: nie, komponent in situ: obecny, DCIS, węzły bez mikroprzerzutów, stopień zaawansowania : pT1c pN(sn)0 R0, w obrębie guza o największej średnicy 4,5 cm dominuje CDIS NG2 z martwicą stanowiącą ponad 70%. Mam pytanie co do dalszego leczenia.
 • 2016-05-12 08:29:39

  Czy konieczna jest hormonoterapia

  Mam 35 lat. Wynik biopsji: Rak inwazyjny NST, G2, Ki67 60% Odpowiedź dotycząca estrogenów i progesteronu po 1%, Her-2 (1+). Brak wyniku pooperacyjnego, bo guz po biopsji się rozpłynął, prawdopodobnie został wchłonięty przez biopsję. Zostałam uznana za pacjentkę trójujemną i nawet się z tym pogodziłam. Miałam mastektomię z 6 węzłami, które okazały się czyste. Przyjęłam 4xAC i 12xpaklitaksel. W czerwcu usuną mi jajniki a sierpień/wrzesień drugą pierś z racji mutacji w genie BRCA2. Na koniec leczenia czekała na mnie niespodzianka. Moja onkolog po konsultacji ze swymi kolegami uznała, że ponieważ odpowiedź estrogenów była w 1% komórek, warto mnie jednak zabezpieczyć tamoksyfenem plus zoladex (ten do usunięcia jajników ). Jestem w kropce. Czy jest sens pakować się w ten nieobojętny dla organizmu i samopoczucia lek na 5 czy 10 lat przy 1% procencie zależności? Bardzo proszę o opinię.
 • 2016-05-09 09:17:03

  Odczynowy węzeł chłonny, czy to przerzut?

  Jestem po zakończonym leczeniu raka piersi prawej w październiku 2015 (lat 51). Mastektomia i limfadektomia. Maj, czerwiec 2015, 6 kursów AC. Zajęty jeden węzeł wartowniczy, pozostałe czyste, rak 2,5×3 cm, hormonozależny po 90%, Ki67 -10%, her (-). Aktualnie na Tamoxifenie. W połowie lutego pojawił się nadobojczykowo po stronie operowanej węzeł chłonny o wym. 7×3.5 mm (w usg) o wyglądzie odczynowym. Nadal jest badany, wg mnie nie zmienił wielkości, choć na usg kontrolnym jest nieco mniejszy, 6 x 3,5. Nie było biopsji. Markery nowotworowe w normie. Nie daje mi spokoju myśl, czy nie może to być przerzut skoro utrzymuje się już 3 miesiące (wcześniej na pewno był nieobecny) a nie mam objawów infekcji. Czy powinny być wykonane badania dodatkowe np. biopsja lub TK kl. piersiowej? Gdy zapytałam o biopsję, odpowiedziano, że jest trochę głęboko i na naczyniu.
 • 2016-05-09 09:12:53

  Interpretacja wyniku RM piersi

  Mam 48 lat. Obecnie biorę lucrin oraz clarzole. Dwa tygodnie temu odebrałam wynik badania rezonansu piersi: Stan po mastektomii lewostronnej z powodu ca lobularae infiltrans G2 pT1c N0 oraz CLIS, w 2014 roku. W sutku prawym na godz. 9. w odległości ok. 56 mm od brodawki uwidoczniono linijną strukturę ulegającą wzmocnieniu kontrastowemu, zarysy gładkie, wym. 10x3 mm. W badaniu dynamicznym zmiana wzmacnia się do 65% w pierwszej fazie badania i do 95% w drugiej fazie badania, krzywa wzmocnienia typu II, BIRADS3, do kontroli w USG za 3 miesiące, w MR za 6 miesięcy. Czy zmiana w piersi prawej oznacza coś niepokojącego? Wizytę u onkologa mam pod koniec maja. Czekam również na wynik badania genetycznego, którego wynik będę miała za miesiąc.  
 • 2016-05-09 09:08:42

  Interpretacja wyniku biopsji

  Moja mama miała biopsję piersi; wyniki badania: Ogniskowa atypowa hiperplazja i zapalenie przewlekłe. Pojedyncze poszerzone przewody, szkliwienie. Kategoria B3. Badanie immunohistochemiczne: marker SMMS (+) i p40 - co oznacza wynik i co oznaczają markery? Mama ma w zaleceniu usunięcie całej zmiany, czy po jej usunięciu może się okazać że to rak? Czy ogniskowa hiperplazja i zapalenie przewlekłe mogły być wynikiem poprzednich biopsji pod usg i mammografią?
 • 2016-05-06 07:37:38

  Ból piersi

  Mam 31 lat oraz mutacje genu BRCA1. Od około 2 miesięcy boli mnie jedna pierś i nie jest to ból związany z cyklem miesiączkowym, ponieważ pierś boli przez cały czas, a nie tylko przed miesiączką. 1.5 miesiąca temu miałam wykonany rezonans magnetyczny, który wyszedł bez zmian. Czym może być spowodowany ból piersi? Czy mam się martwic?
 • 2016-05-06 07:34:53

  Przerzuty raka piersi do kości

  Mam 41 lat. Stan po obustronnej jednoczasowej mastektomii (lewa z procedurą wartownika, prawa radykalna), po przedoperacyjnej chemioterapii zakończonej w kwietniu 2014 r. ( 4 "czerwone" +4 "białe" ), po radioterapii na prawą stronę. Wynik badania histopatologicznego z biopsji: prawy sutek - receptory estrogenowe w części inwazyjnej 60% (++) 6 pkt., progesteronowe poniżej 1% (++) 3 pkt. Brak amplifikacji genu Her-2. Ki67 (+) - 45%. T3N1M0 lewy sutek - receptory estrogenowe (+) 6 pkt. 50% komórek, receptory progesteronowe (+) 6 pkt. 20% komórek. Her-2 neu/-/ Porównanie materiałów histopat. - wynik: dwa niezależne, synchroniczne procesy nowotworowe. Wynik badania histopatologicznego wycinka: Tkanka chłonna ok. ujścia żyły prawa strona - metastases carcinomatosae lymphonodulorum regionalizm 2/3 (bez przekraczania torebki włóknistej) Węzły chłonne pachy prawej – metastasis carcinomatis lymphonodi regionalis 1/8 (bez przekroczenia torebki włóknistej). Sutek prawy z guzem - makroskopowo typowej zmiany ogniskowej nie stwierdzono. W badaniu mikroskopowym wykazano pojedyncze drobne ogniska: carcinoma ductale invasivum et DCIS et microcalcifcatio (100% komórek nowotworu wykazuje zmiany wsteczne po stosowanej chemioterapii). Sutek lewy z guzem – Carcinoma intraductale pracinvasivum, DCIS et microcalcificatio (we wszystkich komórkach nowotworu zmiany wsteczne po stosowanym leczeniu). Węzeł wartowniczy pachy lewej 1,2,3 - Lymphonodulitis chronica reactiva regionalis 1/1 W październiku 2015 r. miałam profilaktyczną amputację trzonu macicy z przydatkami (w badaniach genetycznych mutacji genu nie znaleziono). Obecne wyniki badań: RM miednicy – w kościach w obszarze badania bardzo liczne, głównie drobne ogniska wykazujące cechy ograniczenia dyfuzji i ulegające intensywnemu wzmocnieniu kontrastowemu, przemawiające za zmianami meta. Największa zmiana w kości krzyżowej na poziomie S1/S2, w trzonie oraz masach bocznych – zwłaszcza prawej, osiąga ok. 7,5x5 cm (TR) i 5 cm (CC), powoduje odcinkową destrukcję istoty zbitej kości, naciek grubości do 0,5 cm. uwypukla się w obręb przestrzeni przedkrzyżowej. Poza tym struktury miednicy w wykonanym badaniu bez uchwytnych zmian. TK klatki piersiowej – w kościach w obszarze badania, głównie kręgosłupa widoczne są bardzo liczne, osteolityczne ogniska meta, patologiczne złamanie trzonu Th10 z jego klinowatym zniekształceniem. Ognisko meta w trzonie Th2 powoduje destrukcję tylnej blaszki granicznej i uwypukla się nieznacznie do kanału kręgowego. Poza tym struktury klatki piersiowej w wykonanym badaniu bez uchwytnych zmian. CA 15.3 – wartość 107,6 ( norma 0,00-34,5). Oczekuję na scyntygrafię kości.   Rozumiem, że mam przerzuty do kości. Jakie powinny zostać wykonane jeszcze badania? Jakie powinno być zastosowane leczenie? Czy jest może jakiś lek nierefundowany przez NFZ, a który mógłby się sprawdzić w moim przypadku?
 • 2016-05-06 07:27:56

  Co stosować na bóle nóg w trakcie leczenia Paclitaxelem

  Moja mama (lat 66) jest w trakcie leczenia preparatem paclitaxel (przerzuty do płuc po raku piersi hormonozależnym). Jakie można stosować środki przeciwbólowe, aby zmniejszyć bóle nóg? Jakie preparaty poleciłaby Pani na wzmocnienie kości? Czy może przyjmować wit.d3+k2?  
 • 2016-05-06 07:23:40

  Czy przyspieszyć wizytę u onkologa - cd.

  Kontynuacja pytania "Czy przyspieszyć wizytę u onkologa" z 3 maja 2016 r.   Neurochirurg wykluczył przerzut do mózgu. Moje pytanie, czy bóle kości i podwyższone w odstępie 2 m-cy o 1,2% RDW może świadczyć o procesie rozsiewu?
 • 2016-05-05 08:51:17

  Czy Tamoxifen szkodzi

  Mam pytanie odnośnie leku jaki muszę brać z powodu raka piersi a chodzi o Tamoksyfen. Wiadomo, że ten lek trzeba brać ok. 5 do 10 nawet lat. Jednakże już trzech ginekologów mi powiedziało, że ten lek powoduje raka szyjki macicy - czy to prawda? Czy to prawda, że ten lek powoduje wzrost błony śluzowej szyjki macicy i problemy z tym związane? Czy to prawda, że okres który u mnie był bardzo regularny teraz jest co dwa i trzy miesiące? Czy to minie a jeśli tak to kiedy? Czy są jeszcze jakieś skutki uboczne tego leku o czym się jednak nie mówi za bardzo pacjentkom?
 • 2016-05-04 08:00:00

  VIII Marsz Żonkila

   Dnia 30 kwietnia 2016 roku Kętrzyńskie Towarzystwo „AMAZONKI” zorganizowało w Kętrzynie, już „VIII Marsz Żonkila”, który przebiegał pod hasłem: „PROFILAKTYKA TWOJĄ SZANSĄ – wygraj z rakiem”. W tym roku, jak i w latach poprzednich, zachęcałyśmy naszych mieszkańców do wykonywania badań profilaktycznych, nie wyrzucania i palenia przychodzących zaproszeń na badania mammograficzne i cytologiczne, ale skorzystania z nich. Naszą misją było przekonanie naszych gości do tego, że badania nie bolą a stwierdzenie, że „lepiej nie wiedzieć” odrzucamy do lamusa.
 • 2016-05-03 08:52:54

  Czy przyspieszyć wizytę u onkologa

  Rok temu kwadrantektomia piersi prawej z rozp. carcinoma invasivum mammae, wynik hist.pat. - rak o śr. 2,2 cm usunięty w całości. Węzeł wart. zbadano - 1 węzeł chłonny - rozp. lymphonodulitis chronica reactiva. ER (-), PR (-), HER-2 (-), Ki67 50%. W/g T2N0M0. Leczenie 4x AC; 12x PCL, 20 frakcji radio i brachyterapia loży. Badanie kontrolne 29.02.16 - RDW - 14,6%, a badanie z 27.0416 RDW - 15,8 przy sprawdz..tarczycy. Z powodu bóli głowy i szumów - 09.15 r. RM głowy - wynik dobry, a RM Z 13.04.16 - zmiana 12x8 mm w płacie potylicy - podejrzenie meta. Konsultacja lekarska - zmiana była już w poprzednim badaniu. Do obserwacji. 4-m-ce minęły od leczenia, a czuję się z dnia na dzień gorzej. Bolą kości kręgosłupa i miednicy, drętwieją stopy i ból ręki po stronie operowanej. Scyntygrafia kości z 09.15 r. - zmiany zwyrodnieniowe. Czekam na wyniki badania w poradni genetycznej. Następne badanie kontrolne wyznaczono na 21.06.16 r. Tato chorował na nowotwór i jego mama. Minął ponad rok od śmieci męża z powodu nowotworu. Czy mam czekać do czerwca na badanie kontrolne, czy w związku z podwyższonym RDW i znacznym osłabieniem zgłosić się do onkologa?
 • 2016-05-02 08:07:55

  Interpretacja przypadku

  Mam 53 lata. Rozpoznanie: 03.08.2015 r. invasive carcinoma of NST, G2 NG2 IM: 1/10 HPF; cT1N0M0; markery E-cadherin +, ER +++ 100%, HER2 -, Ki67 5%, PR + 10%; stan po szerokim wycięciu guza i usunięciu I piętra węzłów chłonnych pachy pT1c N0M0, bez przerzutów nowotworowych (0/11); stan po brachyterapii boost, w trakcie hormonoterapii; W roku 2009 miałam usunięcie macicy i jajników z powodu mięśniaków. Moje pytanie: czy w związku z kastracją hormonoterapia tamoxifenem jest dla mnie odpowiednia, jeśli tak czy mogę bezpiecznie zmieniać T. egis na T. sandoz? Po 9 m-cach stosowania T. i 5 m-cach od radioterapii mój wynik leukocytów 2,90, ale kilka lat wcześniej wynik mojej trepanobiopsji wykazał, że obraz mikroskopowy odpowiada zanikowi szpiku. Onkolog na ostatniej kontroli nie widzi problemu choć leukopenia jest jednym z efektów ubocznych. Proszę o Pani opinię, być może są pacjentki, które w badaniach klinicznych miały podobne problemy hematologiczne. Z powodu bólu odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa i kolan byłam u ortopedy, powiedział, że nie powinnam brać witamin z grupy B, bo przyspieszają wzrost komórek nowotworowych. Czy rzeczywiście nie mogę brać B6 i okresowo kwasu foliowego?
 • 2016-04-25 08:50:21

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  W 2006 roku moja mama (69 lat) zachorowała na raka piersi. Przeszła najpierw chemioterapię AC, potem mastektomię, radioterapię i przez 5 lat była leczona tamoxifenem. PGR i ER były dodatnie w 98%, HER2 (++), zajętych 17/18 węzłów. We wrześniu 2015, z powodu uporczywego kaszlu, duszności i osłabienia trafiła do szpitala, gdzie zdiagnozowano przerzuty do kości i wysiękowe zapalenie opłucnej. Wykonano punkcję odbarczającą i zastosowano hormonoterapię (letrozol) i bisfosfoniany. W 2015 zrobiono powtórne badanie HER 2 - napisano metoda CISH - brak amplifikacji HER 2. Do stycznia 2016 wszystko wyglądało dobrze, choć płyn w opłucnej nadal był, potem nastąpiło pogorszenie. TK z lutego pokazał zwiększenie płynu w lewej jamie opłucnowej (rozsiew do jamy) nasiliły się objawy - kaszel, duszności i osłabienie. Jeszcze raz zastosowano punkcję, zrobiono transfuzję i rozpoczęto chemioterapię - paklitaksel co tydzień i bisfosfoniany. Do tej pory podano 6 cykli, raz jeszcze była transfuzja, bo mama źle znosi chemię i wyniki nie są najlepsze. I teraz znów nastąpiło pogorszenie, zwiększenie ilości płynu, duże osłabienie, kolejna punkcja. Zalecenie lekarza to w pierwszej kolejności talkowanie opłucnej, a potem zmiana leczenia. Jest to, oczywiście leczenie paliatywne. Jakie leczenie można jeszcze zastosować? Czy talkowanie - w złym stanie ogólnym mamy - nie będzie zbyt obciążającym zabiegiem, czy jednak korzyści są większe?  
 • 2016-04-25 08:47:25

  Polimorfizm TP53

  U mojej mamy w badaniach genetycznych wyszedł polimorfizm TP53, ja wyniki badań będę miała we wrześniu. Czy prawdopodobieństwo mutacji u mnie wynosi 50%? Czy jest szansa, że prawidłowy gen odziedziczyłam po ojcu? I czy ewentualnie przy polimorfizmie przysługuje profilaktyczna mastektomia? Dodam, że u mnie w rodzinie tylko ze strony mamy i jej mamy wystąpiło 8 zachorowań na raka piersi.
 • 2016-04-24 11:15:00

  Amazonki w Łebie.

   Kętrzyńskie Towarzystwo AMAZONKI zorganizowało grupowy wyjazd na turnus rehabilitacyjny do Łeby w okresie od 29 marca do 09 kwietnia 2016r. Był to tak upragniony wyjazd rehabilitacyjno – kulturalno –integracyjny. W tym okresie podreperowałyśmy trochę zdrowie na specjalistycznych zabiegach przeznaczonych dla naszego typu schorzeń.
 • 2016-04-22 09:29:27

  Działania uboczne hormonoterapii

  Mam 48 lat. Jestem po operacji prawej piersi - carcinoma invasium mammae, pT1b, G2 (by Elston - Ellis). Guz miał średnicę 9 mm. Wykonano kwadrantectomię, potem przeszłam radioterapię i brachyterapię. W tej chwili jestem w trakcie leczenia hormonalnego (Zoladeks i Tamoksyfen). Zoladeks przyjęłam już 11 razy. Od początku kuracji mam kłopoty ze snem (śpię tylko po 4 - 5 godzin), potworne poty (średnio raz na godzinę), bolą mnie stawy i kości. Wyniki badania patomorfologicznego były następujące: ER +, PgR+, HERR2 1+, Ki67 5%. Jestem w bardzo słabej kondycji psychicznej. Od dwóch dni po konsultacji lekarskiej przyjmuję Pramolan. 1. Jaka jest interakcja Pramolanu i terapii hormonalnej? Czy przyjmowanie Pramolanu wpływa na działanie Zoladeksu i Tamoksyfenu negatywnie? 2. Jak długo trzeba przyjmować Zoladeks i Tamoksyfen? 3. Czy ewentualna rezygnacja z Zoladeksu LUB Tamoksyfenu może spowodować większe prawdopodobieństwo wznowy nowotworu? 4. Czy można zastąpić któryś z leków terapii hormonalnej innym preparatem o mniej dokuczliwych skutkach ubocznych?
 • 2016-04-22 09:26:23

  Czy można przyjmować witaminę K

  2 lata temu zachorowałam na hormonozależnego raka piersi. Teraz przyjmuję lamettę. Leczyłam się w CO w Warszawie. Tam się dowiedziałam również, że powinnam unikać produktów z soi. Lekarz zalecił mi wit. K. Mam jednak problem, bo ona pochodzi z soi. Czy mogę ją przyjmować? I drugie pytanie: czy nie zaszkodzi mi ozonoterapia i terapia kwasem alfa-liponowym? Do tej pory przyjęłam trzy zabiegi co drugi dzień i dobrze się po nich czuję, mam zamiar przyjąć dziesięć.
 • 2017-05-23 09:45:00

  Moja opowieść - domina13

  Kiedy dowiadujesz się, że masz nowotwór, nagle, dosłownie z dnia na dzień, zostajesz sam. Nawet jeśli jesteś...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-01-18 00:00:00

  usunięcie węzłów chłonnych pachy

  Usunięcie węzłów chłonnych dołu pachowego (pachy) nazywa się wycięciem pachowych węzłów chłonnych. Wycięcie...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...