Aktualności

 • 2015-07-07 14:46:12

  Wpływ manualnego drenażu limfatycznego na wytwarzanie limfy i limfangiomotorykę

  Niezbędnym elementem profilaktyki przeciwobrzękowej w leczeniu obrzęku limfatycznego jest manualny drenaż limfatyczny. Celem drenażu jest poprawa zaburzonego przepływu limfy w układzie naczyń limfatycznych i przywracanie im pierwotnych funkcji transportowych. Ogromne znaczenie przypisuje się prawidłowo wykonywanym chwytom stosowanych technik, z uwzględnieniem stopnia potrzebnej do ich wykonania siły i kierunkiem prowadzonych działań udrażniających. 
 • 2015-07-07 14:44:48

  Profilaktyka przeciwobrzękowa po operacyjnym usunięciu raka piersi– zalecenia praktyczne

  O obrzęku limfatycznym mówić można w przypadku widocznych zmian objętości i przekroju poszczególnych części ciała, spowodowanych zaleganiem limfy w tkance podskórnej. Przyczyn występowania obrzęku limfatycznego może być kilka. Właściwie stosowana profilaktyka przeciwobrzękowa, skutecznie zmniejsza jego narastanie.   
 • 2015-07-07 14:40:53

  Niewydolność układu chłonnego – charakterystyka przyczyn powstawania obrzęku limfatycznego

  Układ limfatyczny jest podstawowym systemem filtrującym, stanowiącym ważną część składową układu immunologicznego. Niewydolność układu limfatycznego podzielić należy na trzy jego rodzaje, w zależności od charakterystyki występujących zaburzeń układowych. W każdym z nich dochodzi do zmian w pojemności transportowej limfy i poziomu obciążenia limfatycznego naczyń układu chłonnego. Celem pracy było scharakteryzowanie przyczyn powstawania obrzęku limfatycznego.  
 • 2015-07-06 15:34:34

  Interpretacja wyników scyntygrafii kości i rtg żeber

  W listopadzie 2014 r. przeszłam operację piersi - mastektomia obustronna z procedurą węzłów wartowniczych - z powodu obustronnego raka piersi wykrytego jednocześnie. Rak hormonozależny. Leczenie uzupełniające: 4 serie AC,12 serii Paklitaxel, immunoterapia Herceptyną i hormonoterapia. Obecnie jestem już po 4 seriach AC oraz 11 seriach Paklitaxelu. Niedługo po operacji zaczęłam odczuwać tępawy ból w okolicy żebra po prawej stronie. Myślałam, że to ból pooperacyjny. Ból pojawiał się raz mocniej, raz słabiej a czasem nie czułam. Przypominał taki jak po uderzeniu. W styczniu po 1 wlewie zgłosiłam onkologowi to, że co jakiś czas pobolewa mnie to miejsce .Onkolog uspokajała mnie, że to nerwobóle, gojenie się rany itp. Ok. 3 tyg. temu dostałam skierowanie na scyntygrafię kości i RTG żeber. Scyntygrafia kości - wynik badania: "Badaniem uwidoczniono ognisko patologicznego gromadzenia znacznika w przednim odcinku żebra 5 po prawej stronie, w linii środkowo- obojczykowej z cechami sklerotyzacji i zniekształcenia brzegów żebra. Po wykluczeniu tła pourazowego obraz podejrzany meta". Nie pamiętam, abym odniosła jakieś urazy w tym miejscu OPRÓCZ OPERACJI PIERSI. Wynik badania RTG: "Żebra P bez uchwytnych zmian patologicznych". KTÓRE BADANIE JEST BARDZIEJ WIARYGODNE ? Obecnie czekam na wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej. 1. pytanie: czy te moje dolegliwości mogą być związane z operacją czy jest to przerzut? 2. pytanie: dowiedziałam się, że można wyciąć żebro ze zmianą. Jaki ośrodek w Polsce jest do polecenia, jako specjalizujący się w tego typu operacjach? Mieszkam w Małopolsce w małym mieście, ale odległość to nie problem. Co mnie dalej czeka, co dalej robić ?
 • 2015-07-06 15:30:22

  Przerwanie hormonoterapii na czas ciąży

  Mam bardzo ważne pytanie, najpierw w skrócie opis choroby. W styczniu 2011 r. mąż wyczuł guza w mojej lewej piersi, kolejnego dnia zrobiłam USG, po którym doktor mnie uspokoił mówiąc, że jest to zmiana gruczołowa po ciąży (w sierpniu 2010 r. byłam w ciąży i poroniłam w 9 tyg.) Jednak postanowiłam to sprawdzić. Biopsja guza, operacja oszczędzająca, potem druga operacja i wycięte 4 węzły bez przerzutów. Wynik biopsji guza piersi: Carcinoma Ductale Invasivum Mammae et DCIS low grade wg Blooma i Richardsona 1. Guz wielkości 1x1x1,4 cm białawo-szary. Przeszłam radioterapię (dawka 42,5 Gy w 17 frakcjach) + boost na lożę po usuniętym guzie (10 Gy w 4 frakcjach). Chemioterapii nie miałam. Natomiast zalecono Tamoxyfen, zażywam go od 14.02.2012 r. czyli już prawie 3,5 roku. Przechodząc do meritum. Mam 29 lat. Chciałabym bardzo zajść w ciążę, w związku z tym byłam na wizycie u ginekologa-onkologa i stanowczo odradził dalszego zażywania Tamoxifenu, i staranie się o dziecko po kilkumiesięcznej przerwie po odstawieniu leku. Z tą informacją szybko udałam się do lekarzy na Onkologię i oni stanowczo sądzą, że powinnam zażywać 5 lat Tamoxifen. Bardzo proszę o odpowiedź skąd te skrajne opinie lekarzy tych samych specjalizacji? Oczywiście bardzo chce zajść w ciążę, miesiączkę mam regularnie pomimo tamoxifenu. Niestety nie wiem już sama co mam zrobić, trochę mnie nastraszyli na onkologii i chyba będę brać 5 lat tamoxifen ze strachu po prostu. Moje pytanie brzmi, czy mogę juz przerwać hormonoterapię tamoxifenem? Czy jest to duża różnica dla mojego organizmu jak jeszcze będę się leczyć do 5 lat? Czy wtedy zmniejszy się ryzyko nawrotu choroby? Jakie jest duże prawdopodobieństwo nawrotu raka? Bardzo proszę o pomoc, ja po prostu nie wiem czy to 1,5 roku do końca kuracji tamoxifenem jest bardzo istotne dla mojego zdrowia.
 • 2015-07-06 09:12:21

  Kiedy można poddać się rekonstrukcji piersi

  Panie Doktorze, jestem po operacji BCT styczniu. W lutym była mastektomia radykalna, chemia w systemie AC, obecnie pacilataxel do sierpnia i herceptyna do maja następnego roku. Kiedy mogę poddać się rekonstrukcji piersi?
 • 2015-07-03 09:22:03

  Jakie dalsze leczenie

  Mam 35 lat, poniżej historia leczenia. 26.01.2015 - przeprowadzono operację usunięcia guza z plastyką piersi lewej. Wynik badania histopatologicznego Opis mikroskopowy: naciekający rak sutka typu NST G3 oraz wewnątrzprzewodowy typu czopiastego (DCIS). 19.02.2015 - przeprowadzono biopsję węzła wartowniczego oraz limfadenektomię pachową. W węźle wartowniczym stwierdzono przerzut raka z naciekaniem tkanek okołowęzłowych. Max. wymiary przerzutu 15 mm. W węźle chłonnym stwierdza się przerzut raka z naciekaniem tkanek okołowęzłowych. Max. wymiar przerzutu 10 mm. W 18 z 19 znalezionych węzłów stwierdza się przerzut raka z naciekaniem tkanek okołowęzłowych i zatorami z komórek nowotworowych w cienkościennych naczyniach. Max. wymiar przerzutu 18 mm. ER - 80% komórek/3, TS 8/8 (pozytywny); PR - 15% komórek/3, TS 6/8 (pozytywny); HER-2 - 3 (pozytywny) Chemioterapia wg schematu TAC: Doxorubicin Ebewe roztw. do inf 87 mg, Camitotic konc. do inf. 130 mg i Endoxan subst. sucha 875 mg. (6 cykli co 21 dni). Pierwszy cykl 06.03.2015 r. Ostatniego 6 cyklu nie podano. Badanie scyntygraficzne kośćca w dniu 24.06.2015 wykazało: - nierównomierny wychwyt znacznika w kręgosłupie - głównie piersiowym z wyodrębniającymi się nielicznymi ogniskami, - ognisko rzutujące się na VI żebro lewe w linii pachowej, - nierównomierny wychwyt na całej długości niektórych żeber , najbardziej w żebrze prawym X, - ognisko w łuku jarzmowym prawym, - ognisko w kości biodrowej prawej - poniżej kolca biodrowego przedniego górnego. Przed podaniem herceptyny. Dlaczego zastosowane leczenie okazało się nieskuteczne, jak powinno wyglądać dalsze leczenie? Co mogę zrobić aby wyzdrowieć?
 • 2015-06-30 09:45:50

  Problemy ze wzrokiem w trakcie hormonoterapii

  Mam 64 lata. Biorę Tamoxifen od ponad 2 lat. Jestem po operacji oszczędzającej i radioterapii. Bardzo szybko tracę wzrok. Czy mogę przerwać zażywanie leku? Wizyta w I.O. w Gliwicach dopiero we wrześniu. Wynik Ki67 5%, PR (+++), ER (+++). Czy znane są przypadki zupełnej utraty wzroku? Proszę o pomoc
 • 2015-06-30 09:38:01

  Ból stawów i kręgosłupa - cd.

  Kontynuacja pytania "Ból stawów i kręgosłupa" z 23 czerwca 2015 r.   Dziękuję za informację, jak będę u onkologa poproszę o wyniki badań. Jestem osobą nieśmiałą i stąd te moje braki o leczeniu. Mam 51 lat. Mam usuniętą lewą pierś i węzeł wartowniczy. Chciałam tylko dodać, że moja mama zmarła na raka piersi z przerzutem na kości w wieku 64 lat. Obecnie też bolą mnie kości, budzę się zesztywniała. Czy to może być po zoladexie? Czy to minie? Biorę go od 12 stycznia i od tamtej pory nie mam okresu. Mam za to uderzenia gorąca i ciśnienie170 na 90. Nie wiem jak długo wytrzymam, bo lekarz mówił, że dostanę zoladex na 5 lat. Jakie mogę kupić leki? O co zapytać lekarza?
 • 2015-06-29 11:10:49

  Obrzęk ręki

  16 lat temu miałam operację oszczędzającą + wycięcie wszystkich węzłów chłonnych po stronie chorej piersi. Do tej pory obyło się bez problemów, jednak teraz wystąpił bolesny, choć na razie niewielki obrzęk ręki, od palców i dłoni do ramienia. W sanatorium, w którym byłam na przełomie maja i czerwca miałam m.in przepisaną wirówkę z prep. Tołpy na dłonie, jako że stawy przy kciukach mają niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. Czy zabieg ten lub masaż pleców na łóżku wodnym i masaż wirowy pleców mogły spowodować obrzęki? W czasie pobytu zachorowałam na zakrzepicę żył powierzchniowych podudzia, zastosowano clexane 40. Co powinnam teraz robić?
 • 2015-06-26 09:04:26

  Obumieranie tkanki po rekonstrukcji piersi

  Tydzień temu przeszłam operację mastektomii prewencyjnej. Mam założone ekspandery. Niestety parę dni temu na skrzyżowaniu szwów zrobił się krwiak i tkanka zaczęła obumierać. Jestem pod kontrolą lekarzy w Norwegii, ale chciałabym zasięgnąć opinii, czy to cos poważnego? Co mnie czeka w najgorszym wypadku? Bardzo się martwię, łykam antybiotyki i inne leki przepisane przez lekarza i nie wiem dlaczego coś takiego się zrobiło. Czy jest to częste powikłanie w przypadku takich operacji? Czego wynikiem jest obumieranie tkanki?
 • 2015-06-26 09:01:05

  Czy konieczny jest Tamoksyfen

  Mam 26 lat. 4 tygodnie temu przeszłam mastektomię - rozpoznanie wstępne DCIS G2 i liczne mikrozwapnienia. Po operacji rozpoznawanie DCIS G3, jednak było 7 mm skupisko raka naciekającego. Węzły bez przerzutòw. Receptory estrogenowe - 99%, HER2 negatywny, indeks Ki67 poniżej 20%. Rak naciekający znajdował się ok 15 mm od linii cięcia. Czy w moim przypadku koniecznie jest stosowanie tamoxifenu, czy jest to tylko ewentualna opcja? Dodam, że jestem po przebytym zapaleniu żył kończyn dolnych i w planach jest usunięcie żylaków.
 • 2015-06-26 08:57:46

  Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

  Pytanie dotyczy mojej mamy (wiek 67 lat). Zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy (wykryła go palpacyjnie) w prawej piersi. Pierś w całości usunięto wraz z 14 węzłami chłonnymi. W chwili obecnej rozpoczęła terapię hormonalną Tamoxifen-EGIS (20mg dziennie) - jest to jedyna zalecona terapia. Wynik badania immunohistochemicznego: Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu (4B5). Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score = 1+). Wynik wyjściowy: Opis materiału: II - Trzy fragmenty tkankowe o łącznej średnicy 2 cm, I - Pierś prawa z dołem pachowym o wymiarach 28x21x7 cm, ze skórą 21x13 cm, dół pachowy oznaczony nitką - 9x8x4 cm. W kwadrancie górno-zewnętrznym guz - 4x3x3 cm, leżący około 1,5 cm od skóry, 1 cm od powięzi. Rozpoznanie histopatologiczne: Carcinoma invasivum NST, NHG3 (3+3+2), pT2 N0. Lymphonodulitis et lipomatosi. Lymphonoduli - 1/1 z mat. II oraz 14/14 z mat II (pacha w tym węzeł szczytu). Mamilla sine leasionibus. Badania immunohistochemiczne w toku. Rozpoznanie końcowe: Immunofenotyp: E cadherina +, p63 -, ER+ (90-100% 3+), PR+ (jak ER, ponadto obecny intensywny odczyn cytoplazmatyczny), Ki67 około 15-20%. Czy Tamoxifen Pani zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem na tą chwilę? Nic innego konsylium, które się zebrało, nie nakazało (żadnej chemii, żadnych naświetlań). Czy jest to słuszne przy tych wynikach? Czy mamy rozumieć, że węzły były "czyste"? -> Co oznacza: "Mamilla sine leasionibus" - pod tym hasłem (załącznik) jest napisane, że jeszcze jakieś badania immunohistochemiczne są w toku? N0 sugeruje, że nie było przerzutów na węzły, więc po co są one jeszcze badane? Jak Pani ocenia rokowania? W załączeniu przesyłam zdjęcie wyniku. Na pewno łatwiej będzie go odczytać bezpośrednio niż przepisany przeze mnie.
 • 2015-06-25 09:33:10

  Hormonalna terapia zastępcza po leczeniu raka piersi

  Mam niespełna 33 lata i pod koniec ubiegłego roku zdiagnozowano u mnie potrójnie negatywnego raka piersi z przerzutami do węzłów chłonnych, ponadto jestem obciążona mutacją BRCA1. Przeszłam przedoperacyjną chemię w schemacie AT, zmodyfikowaną radykalną mastektomię wraz z limfadenektomią, oraz 20 naświetlań. Leczenie zakończyło się całkowitą remisją choroby. Jestem zdecydowana zarówno na profilaktyczną owariektomię (termin za dwa tygodnie) i mastektomię zdrowej piersi (być może w terminie około dwóch lat przy odtworzeniu prawej piersi?). Bardzo frapuje mnie kwestia ewentualnego zastosowania u mnie hormonalnej terapii zastępczej. Jestem świadoma opinii lekarzy o niebezpieczeństwie rozwoju hormonozależnego raka w drugiej piersi, dlatego chciałabym prosić o opinię czy nie przyjęłam wobec tego błędnej kolejności profilaktycznych operacji. Czy w sytuacji gdybym nie posiadała już lewej, zdrowej piersi zastosowanie HTZ byłoby bezpieczne? Jeśli istotnie tak, czy rekomendowałaby Pani profilaktyczną mastektomię w pierwszej kolejności, a następnie owariektomię i zastosowanie HTZ? Czy też może usunięcie jajników w moim przypadku jest sprawą na tyle pilną, aby nie zwlekać z zabiegiem i wobec powyższego nie wchodzić w ogóle w temat HTZ?
 • 2015-06-25 09:28:00

  W jakim wieku dziecko może wykonać badania genetyczne

  W lutym tego roku po 1-ej operacji okazało się, że mam raka przewodowego piersi G3. Mam 43 lata. Mutacji w genie BRCA1 i BRCA2 nie wykryto. Mam córkę 18 letnią. W jakim wieku powinnam z córką zacząć robić badania? Wiem, że moi synowie po 40 roku życia.
 • 2015-06-25 09:22:55

  Zabiegi kosmetyczne na uda

  Mam 37 lat jestem po operacji oszczędzającej i wycięciu wartownika w marcu 2014 r. Leczenie jakie u mnie zastosowano to chemioterapia a potem radioterapia, która zakończyła się w połowie grudnia 2014 r. Obecnie jestem w trakcie hormonoterapii - nolvadex i zoladex. Chciałam zapytać czy są przeciwwskazania, aby w moim przepadku skorzystać z zabiegu na uda z wykorzystaniem fal radiowych i podczerwonego lasera IR? Czy może jeszcze jest za wcześnie na tego typu zabiegi lub może lepiej ich unikać?  
 • 2015-06-25 09:19:11

  Leczenie metodą immunoterapii

  Proszę o informację gdzie mogę leczyć w ramach NFZ lub odpłatnie raka piersi metodą immunoterapii.
 • 2015-06-25 09:15:55

  Pestki z moreli

  Moja mama jest w czasie chemioterapii. Za tydzień ma przyjąć ostatnią dawkę chemii, później ma zaplanowaną operację, radioterapię i hormonoterapię. Wykryto u niej raka piersi carcinoma invasivum G2, 1,5 x 2 cm, rak hormonozależny, ki67 powyżej 14, Her 2 +++, i powiększone węzły chłonne. Odpowiedź na chemię była pozytywna, ponieważ nasza onkolog stwierdziła, że guz jest już praktycznie niewyczuwalny. Czy w zastosowanym leczeniu można dodatkowo wzbogacić dietę o pestki moreli i czy organizm po 8 dawkach chemii poradzi sobie z substancją w nich zawartą? Czytałam, że te pestki oddziałują tylko na komórki rakowe natomiast nie wiem, jak jest w połączeniu z chemią, czy ewentualne stosowanie tych pestek bardziej by nie zaszkodziło? Czy można np. zapobiegawczo zacząć je stosować zaraz po przejściu przez te wszystkie etapy leczenia jak radioterapia, hormonoterapia, herceptyna?
 • 2015-06-24 13:00:00

  Poznań ma nowoczesny skaner. Wykrywa zmiany nowotworowe o wielkości 2 mm.

  Poznań to drugie miasto w Europie Środkowo-Wschodniej, które dysponuje ultranowoczesnym skanerem PET-CT GE Discovery IQ. Urządzenie pozwala zlokalizować 2-milimetrowe ognisko nowotworowe. Działa w pracowni przy Centrum Medycznym HCP. 
 • 2015-06-24 10:05:45

  Jakie leczenie i rokowania

  Rozpoznanie: rak piersi lewej, operacja oszczędna BCT, wycięcie węzła wartowniczego - operacja była 26 maja 2015 r. Badanie histopatologiczne: Mikroskopowo widoczne ognisko średnio dojrzałego naciekowego raka przewodowego piersi (carcinoma ductale infiltrans mammae G2,Elston Ellis 3+2+2=7). Nie stwierdzono obrazów wrastania guza do naczyń podścieliska piersi. Węzeł wartowniczy: 1 węzeł chłonny, mikroskopowo bez zmian nowotworowych. PODSUMOWANIE: Carcinoma ductale infiltrans mammae G2, pT1cN0(sn). W badaniu immunohistochemicznym: ER i PgR - obie reakcje w nacieku raka ujemne, HER2 - silnie dodatnia i ciągła reakcja błonowa praktycznie w 100% komórek nacieku raka (3+ stan pozytywny). Ki67 reakcja dodatnia w około 25% komórek nacieku raka. Jakie moje dalsze leczenie, jakie mam rokowania? Mam 50 lat i jeszcze miesiączkuję.  
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-09 00:00:00

  skala Bloom'a Richardsona

  Metoda określania stopnia złośliwości nowotworu piersi. W klasyfikacji tej uwzględnia się zdolność tworzenia cewek,...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-01-19 00:00:00

  drenaż Redona

  Drenaż Redona – jest stosowany przez pierwsze dni po mastektomii. Celem jest odprowadzenie wydzieliny pooperacyjnej i...