Aktualności

 • 2014-08-26 09:40:53

  Czerwone plamy na dekolcie

  Siostra jest po obustronnej mastektomii (leczy się 3 lata - najpierw 1 pierś, chemioterapia, radioterapia, herceptyna; za pól roku druga pierś, chemioterapia, radioterapia, teraz hormony "ETRUZIL" Od miesiąca na całym dekolcie wystąpiły plamy czerwone, wybroczyny, zaognione aż wydaje się, że to się zapali. Lekarz onkolog odesłał do dermatologa, a ten rozkłada ręce bo nie wie co to jest. Coraz nowe maści zapisuje, leki i na różę i na uczulenie. Ale twierdzi że to nie jest róża. Nic nie pomaga. Żeby choć zostało to zdiagnozowane  
 • 2014-08-26 09:37:33

  Interpretacja przypadku

  Mam 41 lat. 5 lat temu operacja oszczędzająca - rak śródprzewodowy (LCIS), nie było dodatkowego leczenia. W czerwcu 2014 r. w USG - "Pierś lewa w obrębie ogona Spence'a z nieregularną zmianą hypoechogenną 9x7x11 mm. Doły pachowe bez patologicznych węzłów chłonnych". Wynik badania BACC - " Makroskopowo: Cellulae carcinomatis mammae. Materiał cytologiczny obfity, zawiera liczne w części wyraźnie atypowe komórki nabłonka gruczołowego. Widoczne nieprawidłowe figury podziału". Operacja pierwsza: " Na przekrojach, na godzinie 2, ok. 8 cm od brodawki sutkowej znajduje się lity, kremowy guz 1,4x 0,9x 0,3 cm o naciekającym wzroście. Jego odległość od płaszczyzny tylnej ok. 0,1 cm. Mikroskopowo: w wycinkach z makroskopowo opisanego guza lewego gruczołu piersiowego stwierdza się utkanie raka przewodowego (carcinoma ductale infiltrativum mammae /NST/ G-2 Richardson-Bloom ac DCIS grade II et III typus solidum et cribriforme). Odległość nacieku nowotworowego od podstawnej płaszczyzny preparatu wynosi 2 mm. Ponadto w kwadrancie dolnym zewnętrznym, w odległości 5 mm od podstawnej płaszczyzny zabiegu zidentyfikowano drugie, średnicy 8 mm ognisko naciekającego raka przewodowego (carcinoma ductale infiltrativum mammae /NST/ G-2 Richardson-Bloom ac DCIS grade II typus solidum (E-catheryna+). Makroprzerzut raka, z wykładnikami naciekania i przekraczania torebki odnotowano w jednym z dwóch węzłów chłonnych obecnych w tkankach dołu pachowego. Osobno nadesłany "węzeł wartowniczy barwnikowy" wolny od nowotworu. Osobno obecny w pojemniku z preparatem fragment tkankowy stanowi skoagulowany fragment miąższu gruczołu piersiowego wolny od nowotworu. ER: PS-5 IS-3 TS-8; PR: PS-5 IS-3 TS-8; Ki67 ok 10%; Her2 w toku". Operacja druga (po 3 tygodniach od pierwszej):" Na przekrojach znaleziono 5 węzłów chłonnych długości 0,4-0,8 cm. Mikroskopowo: w jednym z pięciu węzłów chłonnych fragmentu lewego dołu pachowego stwierdza się makroprzerzut raka przewodowego piersi w wykładnikami naciekania i ognisko przekraczania jego torebki". Nadal czekam na wynik Her2. Zgodnie z zaleceniem onkologa za tydzień zaczynam chemię. Proszę o interpretację wyników i wskazówki co do rodzaju dalszego leczenia
 • 2014-08-26 07:15:00

  Badania: podwójne uderzenie w raka piersi?

   Angelika Kaczyńska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego sprawdza, czy w leczeniu nowotworów piersi można łączyć komercyjnie stosowane leki z naturalnymi substancjami aktywnymi biologicznie. To szansa nie tylko na poprawę skuteczności terapii, ale też na ograniczenie skutków ubocznych, takich jak gorączka, wymioty czy uszkodzenia mięśnia sercowego.
 • 2014-08-20 09:10:17

  Czy można pracować w pracowni RM i TK

  Od września wracam do pracy. Na moją prośbę przeniesiono mnie do pracy w pracowni RM i TK. Bardzo się ucieszyłam, bo to jednak dużo lżejsza praca niż oddział szpitalny. Potem przyszły wątpliwości, czy ta decyzja nie jest błędem. Czy pole elektromagnetyczne nie będzie miało negatywnego wpływu na moje zdrowie, ewentualne powstanie wznowy? Mój rak był 100% hormonozależny, Ki67 50%.
 • 2014-08-20 09:06:29

  Aspargin w chorobie nowotworowej

  Mam 56 lat. Jestem 3 lata po oszczędzającej operacji piersi z usunięciem węzła wartowniczego. Po radioterapii, przyjmuję Tamoxifen. Bardzo, bardzo się pocę, lekarz pierwszego kontaktu zaleciła przyjmowanie leku Aspargin. Ja nie mam pewności czy mogę, bo na ulotce są przeciwwskazania dla osób z chorobą nowotworową.
 • 2014-08-20 09:02:54

  Kiedy po operacji/chemioterapii rozpoczyna się radioterapię

  Jestem po operacji oszczędzającej piersi. Jak długo mogę czekać na radioterapię?
 • 2014-08-20 08:58:30

  Czy kwas zoledronowy zapobiega przerzutom do kości

  Mam 35 lat. W październiku 2013 r. przeszłam mastektomię piersi lewej wraz z węzłami, które okazały się być czyste. Cechy to: stopień złośliwości: G3 (3+3+2), pT(3)2NO, trzy ogniska raka naciekającego (największy wymiar 2,5 cm), Ki67 - 70%, HER2 (+++), estrogen 20%, progesteron 0% (z biopsji gruboigłowej estrogen wyszedł 100%), radykalność zabiegu: RO. Przeszłam: 4 AC, 12 paclitaxel, 20 naświetlań. Obecnie jestem w takcie przyjmowania wlewów z herceptyny oraz terapii hormonalnej: nolvadex D i lucrin. Miewam bóle kostne, głównie staw kolanowy i kręgosłup, zbadałam witaminę D i okazało się, że mam jej bardzo mało, w badaniu dentysometrycznym wyszła mi osteopenia. Chciałabym się dowiedzieć: 1. Czy to prawda, że przy raku zależnym od hormonów włączenie do leczenia zomety/zomikosu poprawia stan kości i pomaga zapobiegać ewentualnym przerzutom do nich? 2. Czy obecnie można otrzymać na niego receptę pełnopłatną (jeśli nie ma wskazań do refundowanej)? 3. Czy w moim przypadku poprawiłby on rokowania? 4. Czy można go łączyć z herceptyną czy musiałabym poczekać na zakończenie kuracji?
 • 2014-08-16 11:47:00

  Wysoki poziom estradiolu w przypadku raka hormonozależnego

  estem po operacji oszczędzającej prawej piersi (14.04.2013) rozpoznanie TxN0M0 WYNIK MIKROSKOPOWY: RAK NACIEKAJĄCY BEZ SPECJALNEGO TYPU (NST) st. złośliwości G1 (2+1+). Miałam radioterapię, obecnie przyjmuję tamoxifen 20. Mój problem polega na tym, że mam wysoki estradiol (05.08 2014 estradiol był 665,8pg/ml, FSH 27 IU/L, LH 15,9 mlU/ml, progesteron 2,4ng/ml, kortyzol 26,45ug/dl). Po tygodniu zrobiłam ponownie w innym laboratorium i wyszedł 509pg/ml, FSH 26,72 mlU/ml, zrobiłam też CA125 8,4U/ml (0,0-30,2). Mam torbiel na jajniku, która była jeszcze przed zachorowaniem i jej wielkość nie zmienia się. Ginekolog robiła mi USG, z którego wynika, że torbiel jest takiej samej wielkości jak przed rokiem. Dodatkowo choruję na chorobę Hashimoto i miałam w czerwcu nadczynność, którą uregulowaliśmy z endokrynologiem szybko, ale pojawiła mi się miesiączka 23 lipca i po niej zaczęły się uderzenia gorąca bardzo intensywne. To właśnie podsunęło mi pomysł zrobienia hormonów płciowych. Bardzo martwię się tym estradiolem, bo z tego wynika, że tamoxifen chyba u mnie nie działa. Ginekolog proponuje usunięcie torbieli razem z jajnikami a nawet z macicą. Nadmienię jeszcze, że w maju tamtego roku estradiol wynosił 119pg/ml - to było po 1,5 miesiąca brania tamoxifenu. Bardzo proszę o parę słów wyjaśnienia co mam robić z tym estradiolem.
 • 2014-08-16 11:42:37

  Interpretacja wyniku biopsji

  Wynik mamy (59 lat) biopsji gruboigłowej jest następujący: carcinoma invasium mammae, Estrogen (+), Progesteron (+), HER 2 Protein (1+), Ki67 (+) 10-15% ogniskowo, e cadherin (+). Wiem, że to rak ale czy wyniki mogą nastawić pozytywnie?  
 • 2014-08-16 11:39:44

  Leczenie chorób przewklekłych dużymi dawkami witamin

  Mam pytanie troszkę inne, niż tu są zadawane, a mianowicie czy słyszała Pani Doktor o metodach Jerzego Zięby leczenia nowotworów oraz chorób przewlekłych, które polegają na podawaniu mega dużej dawki witaminy C, D, B17 i wiele innych? Wpadła mi do ręki książka tego autora i po przeczytaniu jej jestem w ciężkim szoku, ale ja jako pacjentka borykająca się z nowotworem, z którego mam nadzieję się wyleczyć, chciałabym wiedzieć czy faktycznie jest możliwe uniknięcie chemioterapii oraz radioterapii dzięki witaminom takim jak C? Jeżeli Pani zna tę metodę leczenia, co Pani o tym myśli? Czy u Pani w Instytucie stosuje się takie metody leczenia? A może słyszała Pani Doktor o takich klinikach czy szpitalach w których się wykonuje takie wlewy.
 • 2014-08-14 09:59:30

  Jakie są rokowania

  W 2012 r. mama miała wykryta chorobę DCIS oraz choroba Pageta, obie w stadium in situ. Przeszła dwukrotną operację oszczędzającą oraz 22 naświetlania. Obecnie w tej samej piersi pojawił się guz 11x10 mm według ostatniej mammografii. Badanie biopsji wykazało raka inwazyjnego gruczołu piersiowego NST, T1cN0Mx. Nie wykazano receptorów estrogenowych oraz progesterenowych. Oznaczono białko Her 2/neu (4b5) odczyn pozytywny w komórkach raka naciekającego (spore=3+). Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w 70%. Badanie TK klatki piersiowej wykazało w obu płucach liczne zmiany niemierzalne oraz w 5 seg. płuca podstawie zmiana 2 cm. Węzły chłonne śródpiersia niepowiększone jednak o niejednorodnej strukturze. Bronchoskopia nie potwierdziła komórek rakowych, drzewo oskrzelowe bez zastrzeżeń. Lekarze twierdza, że na 90% to przerzuty w płucach, choć ja mam nadzieje że zmiany są pozostałościami po przebytym miesiąc wcześniej zapaleniu. Obecnie mama dostała 1 kurs AC. Lekarz twierdzi, że leczenie będzie przewlekłe. Nie wiem czy to oznacza, że do końca życia będzie dostawać mamcia chemię? Czy jest szansa na całkowite wyleczenie?
 • 2014-08-14 09:56:17

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  5 tygodni temu przeszłam operację tumurektomii, a 3 tyg temu radykalizacja czyli mastektomia + wycięcie węzłów. Guz G3 (mammary Invasive carc of no special type, ale na obrzeżach cechy DCIS), guz 2,3 cm obok satelita 0,5 cm, obecne zatory w naczyniach krwionośnych, PGR 7/8, ER 6/8, na 12 węzłów 2 zajęte bez przekroczenia torebki, Ki67 ok 30%, Her 2+. Wiem, że powinnam otrzymać chemię. Nie przesłano jednak mojej próbki w celu zrobienia FISH na czas i straciliśmy 2,5 tyg. (operację, jak na ironię w celu przyspieszenia procedury, robiłam prywatnie). Z tego co wiem na wyniki muszę czekać kolejne 2-3 tyg. Jestem w zawieszeniu, ponieważ chirurg onkolog twierdzi, że bez FISH nie zaordynują mi chemii. Czy rzeczywiście ma to taki wpływ na wybór odpowiedniego schematu i koniecznie trzeba czekać? Jaki jest optymalny termin przystąpienia do chemioterapii po operacji? Mi wychodzi, ze czekając na FISH wypadnie to 8 tyg. od 1 operacji i 6 tyg. od 2 operacji (mastektomii z wycięciem węzłów). Mam 39 lat i 3 dzieci. Strasznie się martwię, czy to nie zmniejszy moich szans w walce z tą straszną chorobą. Jak powinno wyglądać moje leczenie? Czy mam realne szanse na pokonanie choroby?
 • 2014-08-14 09:51:04

  Łagodzenie objawów menopauzy u osoby z mutacją genu BRCA1

  Mam 38 lat i jestem nosicielką genu BRCA1. Dwa lata temu przeszłam kwadrantektomię, guz około 1 cm, G3, potrójnie ujemny, Ki67 - 70%. Węzeł wartowniczy czysty. Po zabiegu miałam 8 chemii, 4 AC i 4 Taxole, a następnie 25 naświetlań na pierś i 7 naświetlań celowanych. Miesiąc temu poddałam się profilaktycznemu zabiegowi usunięcia jajników i macicy. I zaczęła się sztuczna menopauza. Mam pytanie dotyczące łagodzenia skutków braku estrogenów. Czy przy moim genetycznym obciążeniu mogę brać hormony? Jak sobie radzić z tymi przykrymi objawami?  
 • 2014-08-13 10:21:45

  Interpretacja przypadku

  29.07.2014 - MAMMOGRAFIA: sutki budowy gruczołowo-włóknistej; w sutku prawym zmian ogniskowych nie uwidoczniono; sutek lewy - na obwodzie KGW guz ok.4 cm - BIRADS 4C. Nie uwidoczniono nieprawidłowych węzłów chłonnych pachowych 30.07.2014 - HISTOPATOLOGIA: Materiał; CB guza piersi lewej; wynik mikroskopowy: rak naciekajacy NST, G2 (2+2+2) 01.08.2014 - USG SUTKÓW: w miejscu wyczuwalnego zgrubienia w KGW sutka lewego widoczna jest guzowata zmiana śr. ok 28 mm o niejednoznacznym charakterze (zmiana po biopsji). Poza tym sutki o prawidłowej strukturze tkankowej o utkaniu z przewagą gruczołowego, bez innych zmian ogniskowych litych i torbieli .Cewy mlekowe nieposzerzone. Doły pachowe i nadobojczykowe są prawidłowe-bez powiększenia węzłów chłonnych 05.08.2014 - IMMUNOPATOLOGIA: ER; 80% PGR 0% HRR2 1+ kI67: 20% Leczenie jakie proponuje mi doktor prowadzący to chemioterapia dożylna ;-( Wiem, że jest też w tabletkach mniej inwazyjna i szkodliwa. Można pracować, nie powoduje łysienia i osłabienia w takim stopniu jak dożylna...Ja muszę pracować, aby mieć za co się w ogóle leczyć. Jestem osobą samotną, a na utrzymaniu mam jeszcze córkę, która studiuje, a pozostał jej jeszcze rok. Szkołę musi skończyć, by móc znaleźć pracę... Czy też mozliwa jest bezpośrednia rekonstrukcja piersi po amputacji, bo lekarz też na to się nie zgadza... ;-( Proszę o pomoc w walce z chorobą, jestem załamana, ale chciałabym walczyć... Choćby o jeszcze rok zycia tak by córka mogła skonczyć szkołę i podjać pracę, bo i ona zostanie bez środków do zycia.
 • 2014-08-11 20:41:08

  Mutacja genów

  Kontynuacja pytania "Mutacja genów" z 8 sierpnia 2014 r.   Czy tata i brat powinni być pod stałą opieką onkologa, bo po tym jak dostali wyniki genetyczne lekarz nic nie zalecił, jakie powinni robić badania?
 • 2014-08-11 20:37:20

  Biegunki podczas chemioterapii

  Kontynuacja pytania "Czy leczenie było właściwe" z 15 lipca 2014 r.   Pani doktor była uprzejma ocenić zastosowany wobec mnie schemat leczenia /zapytanie z 15.07.2014r. / tj.dexamethason 3 dni, docetaxel 120mg/1h i capecatapina 4000mg/d. Opinia - leczenie właściwe a zastosowany schemat jest rekomendowany jako skuteczny ale dość toksyczny. Te słowa bardzo mnie wzmocniły. Obecnie jestem w trakcie 2 cyklu -10 dzień Xelody i od 3 dni występują uciążliwe biegunki. Jak sobie radzić w tej sytuacji i czy są sposoby na opanowanie tego skutku ubocznego? Czy na tym etapie i w takiej sytuacji można kontynuować przyjmowanie Xelody, czy powinno się przerwać jej zażywanie? Kontakt z lekarzem i kolejny cykl dopiero 19.08.2014 r.
 • 2014-08-11 20:31:56

  Kiedy mogę wykonać rekonstrukcję piersi

  Dwa miesiące temu przeszłam radykalną mastektomię lewej piersi. Węzły chłonne czyste, wartownik usunięty. Rak G1, hormonozależny 100%. Mam zaleconą tylko hormonoterapię tamoksifenem 5lat. Kiedy w tej sytuacji mogę poddać się rekonstrukcji piersi? Czytałam o nowej metodzie z zastosowaniem systemu BRAVA, chyba wykonują go tylko kliniki prywatne. Co Pan Doktor sądzi o tej metodzie?  
 • 2014-08-11 20:28:21

  Czy poddać się operacji usunięcia jajników i macicy

  Mam 46 lat. Dwukrotnie przeszłam leczenie raka piersi. Pierwsze w 2005 roku (komórki nie estrogenozależne, HER2 3+). Po 8 latach zachorowałam po raz drugi. Tym razem komórki były estrogenozależne na 3+. Przeszłam już 2 razy kompleksowe leczenie. W tej chwili jestem na leczeniu nolvadexem. Lekarze sugerują mi usunięcie macicy i przydatków. Jestem już prawie zdecydowana. Szukam jednak odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj zabiegu byłby wskazany: metodą tradycyjną czy też byłaby możliwość laparoskopowo. Chciałabym wybrać mniejsze zło a bardzo boję się bólu.
 • 2014-08-10 12:43:22

  Czy można wykonać mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją piersi

  U mojej znajomej wykryto guza w lewej piersi, guz złośliwy G3. Po biopsji oznaczono receptory ER i PR dodatnie, silne. HER2 (+++). Ki67 + dla 75% komórek. Podano chemioterapię przedoperacyjną - schemat AT x 6. Po mastektomii ma być podana herceptyna, hormonoterapia i radioterapia. Zaproponowano mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją. Czy w tym przypadku jest ona (rekonstrukcja) rzeczywiście wskazana? Czy radioterapia nie wpłynie na stan rekonstruowanej piersi? Czy możliwe jest dokonanie rekonstrukcji po zakończonym leczeniu, jeśli tak to jakimi metodami?  
 • 2014-08-09 10:21:16

  Rekonstrukcja piersi po urodzeniu dziecka

  Pod koniec września urodzę dziecko. Po jakim czasie będę mogla dokończyć rekonstrukcję piersi? Dokładnie to brodawkę i podniesienie drugiej zdrowej piersi.
 • Avatar

  2015-04-25 09:31:59

  Jakie leczenie i rokowania

  Proszę o interpretację wyników badań: Infiltratio carcinomatosa cutis. ER - odczyn silny w 100% komórek raka,...
 • Avatar

  2015-04-23 10:06:31

  Interpretacja wyniku MRI piersi

  Proszę o interpretację wyniku rezonansu magnetycznego piesi. Dodam, że mama 1,5 roku temu przeszła mastektomię prawej...
 • Avatar

  2015-04-23 10:03:48

  Interpretacja przypadku cd.

  Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 15 stycznia 2015 r.   W kontrolnym usg piersi lewej...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-01-14 00:00:00

  markery nowotworowe

  Markery to substancje, których zwiększone stężenie we krwi można powiązać z toczącym się w organizmie procesem...
 • 2010-02-09 00:00:00

  zapalny rak piersi

  Rak zapalny stanowi około 1% wszystkich przypadków inwazyjnego raka piersi. Skóra na zaatakowanej piersi jest...
 • 2010-02-17 00:00:00

  guz pierwotny

  Ognisko nowotworu, które powstało jako pierwsze. Z tego miejsca mogą rozprzestrzeniać się komórki nowotworowe...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.