Aktualności

 • 2014-12-15 09:58:17

  Interpretacja wyniku

  Jeśli w wyniku makroskopowym guz miał 4 cm, a w wyniku mikroskopowym opis: największy wymiar komponentu naciekającego 2,5 cm, odsetek utkana raka in situ CDIS 30% (typ brodawkowaty, drobnobrodawkowaty, lity i sitowaty) to znaczy, że w mam 5 rożnych odmian raka??? Czy zwiększa to szanse na nawrót choroby?
 • 2014-12-14 18:35:08

  Czy poddać się operacji piersi

  Sprawa dotyczy mojej mamy, lat 48. Wynik biopsji: carcinoma ductale micropapilare in situ forcale cum signis comedocarcinoma turn in infiltracone incipiente focale". Bardzo proszę o informację, co to oznacza. Guz określony na 10 mm, w USG nie stwierdzono zajęcia węzłów chłonnych. Na resztę badań, dotyczących receptorów, mamy jeszcze czekać jakieś dwa tygodnie. Wczoraj została mama skierowana od razu do szpitala i na poniedziałek wyznaczono operację usunięcia raka. Dalsze leczenie uzależniają od reszty wyników. Zastanawiamy się czy poddać się leczeniu operacyjnemu, czy szukać innych lekarzy. Bardzo prosimy o poradę. Wszytko to stało się tak szybko. Jeszcze nie dawno inny lekarz określał guzka jako powiększony gruczoł związany ze zmianami hormonalnymi spowodowanymi początkiem menopauzy.
 • 2014-12-13 13:15:00

  Kępińskie Amazonki - Szlachetna Paczka

   Kępiński Klub „AMAZONKI” w tym roku po raz pierwszy uczestniczył w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”. W związku z faktem, że na terenie Kępna nie działa agenda Szlachetnej Paczki wybrałyśmy najbliżej położony oddział w Ostrzeszowie.
 • 2014-12-13 10:40:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Po 5 latach dobrych wyników i badań, w zeszłym roku w sierpniu nastąpiły przerzuty do wątroby. Od tamtej pory do maja tego roku brałam Taxol, później Xelodę, a teraz Nowelbinę 49.82mg. Czuję się coraz słabsza, wspomagam się Encortonem, żeby podnieść białe ciałka, a ogniska ciągle rosną. Teraz miałam robioną scyntygrafię kości: widoczne są ogniska wzmożonego wychwytu znacznika osteotropowego: 1) w lewej części trzonu Th3, 2) w tylnym odcinku VI żebra prawego (samo mi się złamało), 3) w prawym stawie krzyżowo-biodrowym oraz na tylnym brzegu talerza k. biodrowej prawej. W pozostałym kośćcu zmian się nie stwierdza. Wn. Obraz odpowiada m.ad.ossa. Pani doktor co to znaczy? Czy jest ze mną coraz gorzej? Bóle mam faktycznie, że bez ketonalu ani rusz. Jakie powinno być leczenie w takim przypadku?
 • 2014-12-13 10:37:04

  Escitalopram a Tamoxifen

  Czy można łączyć Tamoxifen z Lexapro (escitalopram). Słyszałam, że obniża poziom działania Tamoxyfenu. Psychiatra nie jest w stanie tego sprawdzić.
 • 2014-12-13 10:31:54

  Czy można stosować zabiegi kosmetyczne

  Chciałam zapytać o zabiegi wykonywane w salonie kosmetycznym. Mam 38 lat, ponad rok temu skończyłam leczenie (chemia, operacja, naświetlania a teraz jest tamoksifen). Po leczeniu moja skóra straciła jędrność, elastyczność, jest sucha i szara. Kosmetyczka poleciła mi zabiegi na bazie kwasu ferulowego, tzw. piling ferulowy. Nie wiem czy mogę go wykonywać jako osoba chorująca na chorobę nowotworową (czy jest to zabieg bodźcowy?). Wiem, że musimy unikać laserów i ultradźwięków, ale nie jestem pewna co do zastosowania kwasów na twarz. Dodatkowo chciałam zapytać o zabieg mikrodermobrazji - czy jest niewskazany dla mnie? Jakie zabiegi upiększające twarz i ciało można bezpiecznie stosować po leczeniu onkologicznym ?
 • 2014-12-13 10:27:39

  Interpretacja wyniku RTG żeber

  Rozpoznanie: C50 Nowotwór złośliwy sutka. Operacja BCT pięc lat temu. 2 lata Zoladex, 5 lat Tamoxifen 20 mg. Obecnie stwierdzona osteoporoza kręgosłupa. Z uwagi na bóle w okolicy żeber po stronie operowanej wykonano RTG żeber. Wynik: Badanie celowane na dolne żebra (wskazaną przez pacjentkę lokalizację bólu). Nieco niejednorodna struktura tylnych odcinków żeber VII-X, z odcinkowo trudną do prześledzenia ciągłością istoty zbitej - zmiany są niecharakterystyczne, ale mogą budzić podejrzenie drobnych zmian litycznych - proponowane poszerzenie diagnostyki o scyntygrafię kośćca. Poza tym badanie nie uwidoczniło ewidentnych zmian ogniskowych i pourazowych. Jestem zaniepokojona otrzymanym wynikiem. Badanie scyntygraficzne dopiero za miesiąc. Czy to badanie jednoznacznie wyjaśni niepokój? Czy do dnia badania wykonać prywatnie badanie markerów? Rezonans magnetyczny? Czy wynik badanie RTG moze sugerować przerzut do kości?
 • 2014-12-13 10:23:55

  Jakie są rokowania

  W X 2014 r. przeszłam operację raka lewej piersi - mastektomia. Guz G3, 1 cm, węzły czyste. Her-2 (+++), hormonozależny, Ki67 30%. Jestem w trakcie chemioterapii 4 x AC (jestem po 1). Ze względu na rozmiar guza prawdopodobnie nie otrzymam Herceptyny. W związku z powyższym pytam jakie są moje rokowania? Mam szanse na powrót do zdrowia?
 • 2014-12-13 10:20:10

  Iscador a Herceptyna

  Mam 33 lata, jestem w trakcie przyjmowania Herceptyny, Tamoxifenu i Zoladexu, Wcześniej byłam leczona w/g schematu AC + Taxany. Chcę zacząć przyjmować Iscador - zastrzyki podnoszące odporność organizmu. Czy mozna je łączyć z Herceptyną? Nastepnie, czy można sporadycznie wypić lampkę wina? Staram sie prowadzić normalny tryb życia pomimo dodatniego receptora Her-2. I czy faktem jest, że 90% leczenia stanowi operacja, 4% chemia i 6% Herceptyna, czyli można powiedzieć, że od chirurga zależy wszystko?  
 • 2014-12-13 10:15:05

  Czy usunąć jajniki

  Kontynuacja pytania  "Powrót miesiączki i ponownie zoladex?" z 22 marca 2012 r.   Witam, dziękując za odpowiedź Panu prof., Piotrowi J. Wysockiemu zwracam się ponownie z prośbą o pomoc. Po przebytym leczeniu: - mam nadal ból kręgosłupa przemieszczający się wzdłuż nerwu kulszowego aż do stopy; rezonans magnetyczny kręgosłupa nie potwierdził zwyrodnień, które miałyby wpływ na takie objawy; badanie densytometryczne nie potwierdziło osteoporozy - bóle polineuropatyczne rąk i stóp - nawracające się pieczenia i zapalenia narządów rodnych. Lekarz ginekolog po przeanalizowaniu moich wyników genetycznych i informacji o przebytej chorobie nowotworowej zaleca ponownie usunięcie jajników w celu wykluczenia raka jajnika. Zoladex brałam do trzech lat po usunięciu guza - okres pojawił się po 3 miesiącach po odstawieniu leku i nadal się utrzymuje. Mam 49 lat, od operacji upłynęło w marcu tego roku 5 lat, czy powinnam usunąć jajniki?
 • 2014-12-13 10:09:10

  Czy potrzebna jest Zometa

  Mam 56 lat, mieszkam i leczę się za granicą. 4 lata temu zdiagnozowano u mnie raka prawej piersi: przewodowy inwazyjny, hormonozależny, pT1c, 13 mm, G2, pN1, Er 100%, Pr 5%, Her2 negatywny, Ki67 - 10%. Usunieto 6 węzłów - w 1 przerzut. Miałam mastektomię. Przeszłam 6 FEC, 25 naświetleń, obecnie przyjmuję femarę (jestem po menopauzie). W listopadzie bylam na kontroli: mammografia jednej piersi, usg, krew - wszystko w porzadku, lecz dowiedziałam się, że teraz tutaj gdzie mieszkam w standartowym leczeniu dostaje się też zometę (co pół roku wlew). Rozmawiałam z lekarzem czy jest możliwość, żebym dostała zomete. Odpowiedział, że w tej chwili nie ma to wielkiego znaczenia dla mnie, ponieważ jestem długi czas po leczeniu i od operacji 4 lata. Jak Pani Doktor odnosi sie do tego? Lepiej dla mnie żebym przyjęła tę zometę, czy tak jak lekarz tutaj mówi, że nie ma to znaczenia w tej chwili.
 • 2014-12-13 10:05:43

  Czy konieczna jest Herceptyna

  Mam 28 lat i mam raka piersi z przerzutami do węzłów chłonnych (na rezonansie guz ma 6,7x5,5x3,5 cm, a pod pachą dwa węzły 2,5x1,2 cm i 0,8x1,2 cm). Jestem w trakcie chemioterapii przedoperacyjnej, po 4. czerwonej chemii (schemat AT). Na razie wszystkie wyniki mam w normie i tomografia, rezonans oraz TK nie pokazało żadnych innych zmian patologicznych nigdzie. Badania receptorów: receptory ER +++ (pow. 50% do 12 pkt) i PgR +++ (pow. 50% do 12 pkt), Ki67 w 89% komórek nowotworowych. Her-2 wyszedł nieokreślony, w badaniu FISH wyszło: śr. liczba HER2/komórkę = 4,92, śr.. liczba CEN17/komórkę = 3,38, RATIO HER2/CEN17=1,45. Wynik niejednoznaczny. W komórkach raka stwierdzono również powielenie obszaru okołocentymetrowego chromosomu 17 - powyżej 3 kopii na komórkę raka. Czy powinnam dostać Herceptynę? Lekarz powiedział, że muszą się zastanowić czy bardziej mi ona pomoże czy zaszkodzi. Nie jestem lekarzem, ale chyba może ona mi dac szansę większą na wyzdrowienie? Czy w moim przypadku może mi ona bardziej zaszkodzić niż pomóc? Czy powinnam walczyć o lek w razie gdyby mi go nie przyznano?  
 • 2014-12-12 11:00:00

  Spotkanie wigilijne Kępińskich Amazonek.

   ...Marzeń, o które warto walczyć Radości, którymi warto się dzielić Przyjaciół, z którymi warto być Nadziei, bez której nie da się żyć...  To jest MOTTO,  naszego tegorocznego Spotkania Wigilijnego.
 • 2014-12-11 13:06:13

  Czy pakiet onkologiczny dotyczy osób po zakończeniu leczenia onkologicznego

  Dużo mówi się o pakiecie onkologicznym i szybkim diagnozowaniu. Jak będzie to wyglądać z osobami po leczeniu onkologicznym? Ja chemioterapię przeszłam w 2013 r.,operację w styczniu 2014 r, powinnam mięć badania kontrolne co 3 m-ce, co w praktyce się nie sprawdza. Czy my też będziemy mieć lepszy dostęp do badań?
 • 2014-12-11 10:31:16

  Interpretacja wyniku

  Mam 36 lat. Guzek pojawił sie we wrzesniu 2013 r. (wtedy opisany jako zmiana łagodna), kolejne usg w marcu 2014 r. w trakcie ciąży (nadal jako zmiana łagodna), październik 2014 r. (rak po BAG) i 13 listopada 2014 r. była mastektomia. Wyniki histopatologiczne po mastektomii prostej (wycięte 3 węzły): Guz 2,5x2,5,2 cm. Cały obszar opisany jako "guz" składa się z ognisk Carcinoma invasivum NST mammae (G2, Bloom 5, Elston-Ellis 8 (3+2+3)) wśród których rozproszone są bardzo liczne ogniska carcinoma intraductale high grade (DCIS) typu solidum i cribriforme z mikrozwapnieniami. Zmiany włóknisto-torbielowate sutka z wieloogniskowymi rozrostami zrazikowymi częściowo atypowymi (ULH/ALH), pT2pN0, ER - 30% silny odczyn Score 6(IS3+PS3), PGR - 1% silny odczyn Score 4 (IS3+PS1), HER2 - ujemny, Ki67 - 10% Jakie są moje rokowania? Proszę o interpretacje stopnia złośliwości.
 • 2014-12-11 10:27:48

  Czy potrzebne są dodatkowe badania

  Mam 56 lat. W 2012 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi lewej, DCIS, receptory hormonów ujemne. Więcej w opisie nie miałam. Mutacji genów BRCA1, BRCA2 nie ma. Przeszłam operację oszczędzającą 05/2012 i radioterapię 09/2012. Po zakończeniu leczenia miałam zrobioną dwa razy mammografię w odstępie roku i żadnych innych badań piersi. Pojawiają się lęki, czy jestem dobrze prowadzona? Budowa piersi jest gruczołowato-tłuszczowa. Jak czytałam w literaturze, przy takiej budowie mammografia nie zawsze wszystko „wychwyci”, USG wspomaga mammografię. Niektórzy pacjenci mają skierowania na USG wysokorozdzielcze, ja na żadne. Ponadto wyczytałam, że skoro mój nowotwór nie jest hormonozależny, taki podobno łatwiej leczy się…, to mam albo HER2, albo potrójnie ujemny, a to mnie bardzo niepokoi, bo trudniej leczy się. Takich badań też nie miałam robionych. Proszę mi powiedzieć, czy mam prawo wymagać tych wszystkich badań? Wiem, że lekarz decyduje, ale przy takim tłumie pacjentów każdego dnia, może nie na wszystko zwrócić uwagę. A może ja niepokoję się na wyrost.  
 • 2014-12-11 10:23:57

  Jakie dalsze leczenie

  Wykryłam guzek piersi lewej, zrobiono biopsje, która nic złego nie wykazała jednak zdecydowałam to usunąć. Wynik histopatologiczny odebrałam w 2. miesiącu ciąży: Carcimona tabulare infiltrativum mammae partim intraductale typus non comedo ot comedo carcinoma mammae Bloom I G-I . MBR-I. Max 6 mm. pT1b. Komponent typu CDIS występuje w formie skupionej i rozproszonej i stanowi około 50% ogólnej powierzchni przekroju guza. Microfoci carcinomatosi nonulli (carcinoma ductale in situ, adenosis, hyperplasia intraductalis) - to pierwszy wynik z 08.2007 r. Potem czekałam do 4 mies. aż łożysko się ukształtuje, znowu operacja 19.11.2007 r. Usunięto pierś z węzłami. A wynik: Ca mamae sin T1N1MO, Mastectomia radicalis sin. Carcinoma tubulare infiltrativum partim carcinoma ducatale in situ comedo - et noncomedocarcinoma N.G.-2 G-1. Bloom 1.MBR-1. Max.diam 15 mm. pTc. Węzły chłonne dołu pachowego: tabulare metastaticum. Infiltratio carcinomatosa capsulae et telae lipomatosae regionalis. Lymphangiosis carcinomatosa /3+,7-/ pN1bi. Receptory: ER - reakcja dodatnia (++) w ok.40% kom.neo. PGR - reakcja silnie dodatnia (+++) w ok. 70% kom.neo, HER2 - (1+). Zastosowano leczenie w czasie ciąży: FEC - 6 cykli, po urodzeniu wróciłam na chemoterapię: Taxotere, DDP - 8 cykli. Potem zoladex /2 lata/ + tamoxifen /5lat/. No i 2014 r. podczas badania kontrolnego Pani Doktor wyczuła zgrubienie na wężle obojczykowo szyjnym, zrobiono biopsję. Wyniku nie dostałam, ale określono że to przerzut z piersi bo podobny wynik. Następnie zrobiono TK klatki piersiowej i miednicy małej i dużej i nie wyszły zmiany, jedynie węzeł powiększony do płuc 7mm. Wszystko się wlecze, czekam z tygodnia na tydzień, Pani doktor poszła na zwolnienie, po tygodniu znowu poszła na emeryturę, a mnie dalej zwlekają bo nie ma mnie kto przyjąć. Może za chwilę nie będzie po co? Bardzo proszę o pomoc co dalej, jakie leczenie, a może gdzie udać się o pomoc? Mam 41 lat i 6 letniego synka.
 • 2014-12-08 12:06:57

  Radykalna amputacja piersi

  Jestem po amputacji radykalnej piersi lewej. Nic więcej w wypisie nie mam. Moje pytania: 1. Czy to znaczy, że mam usunięty również mięsień piersiowy? 2. Czy to normalne, że po usunięci drenu chłonka dalej w tym miejscu wypływała? U mnie tak się stało, po 3 dniach od zdjęcia jak pod pachą miałam już bułę to z miejsca wprowadzenia drenu zaczeła sączyć się chłonka. 4. Jak długo boli ręka po operacji? Ile czasu zajmuje doprowadzenie jej do formy. Zaznaczam, iż staram się ćwiczyć i wykonywać automasaż zgodnie z zaleceniami. Wiem też że to indywidualna sprawa ale po jakim czasie powinnam zacząć się martwić? 5. Czy to normalne, iż to miejsce gdzie była pierś (teraz takie płaskie) robi się twarde? Podobnie pod pachą, buła która na początku była miękka zaczyna robić się twarda jak kamień prawie. W tym miejscu mam również szwy i koło nich takie twardsze miejsca wyczuwałam już wcześniej.  
 • 2014-12-08 12:00:49

  Wyniki z biopsji a wyniki pooperacyjne

  Mama leczy się w CO w Bydgoszczy. Z biopsji gruboigłowej oznaczane były receptory progesteron, estrogen, her2 oraz Ki67, natomiast po operacji uzupełniono wyniki tylko o stopień złośliwości, dokładny rodzaj raka i stan węzłów chłonnych. Z tym, że z bloczków po biopsji najpierw ER i PgR były oznaczone jakościowo, a po tygodniu z tego samego bloczka ilościowo. Spotkałam się tu na forum z rozbieżnością wyników z biopsji od tych po operacji. Czy można bazować tylko na wynikach z biopsji? Bo tak było w przypadku mamy. Czy może starać się o przebadanie guza po operacji.
 • 2014-12-08 11:57:13

  Jakie leczenie i rokowania

  Pani Doktor proszę o poradę co mam dalej robić. Wycięto mi fragment tkankowy 3x2.5x1.5 cm z guzkiem o największym wymiarze 0.6 cm. W obrazie mikroskopowym stwierdza się utkanie niskozróżnicowanego raka przewodowego sutka naciekającego podścielisko małymi grupkami komórek. Inwazji raka towarzyszy niewielki odczyn zapalny. Naciekania nerwów nie znaleziono. Zwraca uwagę obecność zatorów komórek raka w świetle drobnych naczyń chłonnych. Obok postaci inwazyjnej obecna jest komponenta in situ-DCIS. Utkanie raka widoczne jest w linii cięcia chirurgicznego. Czy jest szansa na wyleczenie i jak ma wyglądać?  
 • Avatar

  2015-10-06 11:46:20

  Czy należy usunąć jajniki

  Mam 35 lat, przedstawiam poniżej moje wyniki badania: - badanie patomorfologiczne: rozpoznanie kliniczne: Tu mammae dxt,...
 • Avatar

  2015-10-06 11:42:08

  Czy zastosowane leczenie jest właściwe

  Mam 65 lat. W lutym 2015 r. przeszłam operację oszczędzającą pierś; jeden węzeł wartowniczy bez zmian nowotworowych, 0/1...
 • Avatar

  2015-10-05 14:01:05

  Płodność podczas hormonoterapii

  Mam 44 lata. Od miesiąca jestem leczona atrozolem. Od 10 miesięcy nie miesiączkuję. Po zbadaniu poziomu hormonów...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.