Aktualności

 • 2015-09-21 14:58:53

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 39 lat. W czerwcu br. wyczułam guza w lewej piersi. Natychmiast prywatnie zrobiłam usg. Wynik: guz w piersi lewej hipoechogenny, dobrze konturowany wym. 40x21 mm do kontroli chirurga-onkologa. Jeszcze w czerwcu onkolog wykonał biopsję gruboigłową. Po trzech tygodniach wynik: fibroscrerosis mammae. Lekarz stwierdził, że to bardzo dobry wyniki i możemy spotkać się za jakiś czas. Guz był duży. Wyczytałam, że takie lubią się uzłośliwiać, wiec na moją prośbę skierowano mnie na jego usuniecie. 24.08.2015 guz usunięto i przesłano na badania. 11.09.2015 był wynik hist-pat: fragment gruczołu piersiowego o wym. 7x6x4 cm. Na przekroju stwierdza się dość ostro odgraniczone, kremowe ognisko wym. 4x3,7x3,5 cm, które jest oddalone o min. 0,1cm od podstawowej linii cięcia, o 0,5 cm od górnej linii cięcia, o 0,1 cm od skóry, o 0,4 cm od bocznej linii cięcia, o 0,5 cm od strony powięzi. Mikroskopowo: carcinoma ductale invasium mammae, grade 3 (A-D). Nowotwór o wysokiej aktywności mitotycznej (IM =110/10 HPF). W obrębie guza stwierdza się ogniska martwicy, zajmujące w sumie ok. 15% objętości guza. Nie stwierdza się zatorów naczyniowych. Zmiana wycięta jest doszczętnie, ogniskowo z wąskim marginesem (około 2 mm). Ekspresja receptorów ER ujemny, PR ujemny, HER2: 0, indeks Ki67: 60%. pT2N0M0. Proszę o wyjaśnienie tych wyników. Czy jest bardzo źle? Jestem po badaniach usg ginekologiczne, rtg klatki, usg brzucha, mammografia - wszystko ok, ale wyczułam powiększony węzeł w dole pachy - uwidoczniony w usg. Miałam dziś biopsję cienkoigłową tego węzła. Wyniki po weekendzie. Po weekendzie też wizyta u chirurga onkologa z wynikami i w sprawie dalszego leczenia. Wiem, że czeka mnie chemia - ale jaka? Prawdopodobnie radioterapia też, ale po akcji z węzłem. Czy nie lepiej wyciąć pierś z węzłami i dać je do badania? Czy zastosować radioterapię, która podobno osłabia serce i układ oddechowy? Proszę o wyczerpującą informację, bo sama nie wiem co byłoby w mojej sytuacji lepsze.  
 • 2015-09-21 14:53:43

  Xgeva w leczeniu przerzutów raka piersi do kości

  Czy możliwe jest leczenie przerzutów raka piersi (hormonozależnego) do kości za pomocą leku Xgeva?  
 • 2015-09-17 11:57:29

  Obrzęk ręki po złamaniu

  Trzy dni temu złamałam rękę - głowa kości promieniowej L. Na ręce mam widoczny masywny obrzęk okolicy ramienia/łokcia schodzący na przedramię. Jest to ręka operowania (wycięte węzły chłonne - 3 lata temu). Czy obrzęk zejdzie? Czy może zostać? Czy wykonywać jakieś ćwiczenia? Rękę mam unieruchomioną w łusce na 4-6 tygodni.
 • 2015-09-17 11:54:16

  Jakie ćwiczenia są bezpieczne

  Jestem po podwójnej mastektomii, jednostronnej limfadenektomii, obecnie już po rekonstrukcji. Zamierzam zapisać się na "siłownię dla kobiet". Ćwiczenia oparte są na treningu obwodowym, interwałowym. Urządzenia, na których mam ćwiczyć, są urządzeniami hydraulicznymi przeznaczonymi specjalnie dla kobiet. Mam pytanie, jakich ćwiczeń ewentualnie nie powinnam wykonywać? Czy mogę np. wykonywać ćwiczenia w lekkim obciążeniu - hantle, jeśli tak to maksymalnie do jakiej wagi?
 • 2015-09-17 11:50:38

  Jakie urządzenia do ćwiczeń można wykorzystywać

  Jestem 1,5 roku po zakończeniu leczenia (operacja oszczędzająca piersi lewej, chemioterapia 4xAC, radioterapia) i po profilaktycznym usunięciu jajników. Obecnie mam nadzieję jestem zdrowa :) Chciałabym się trochę rozruszać, jak również schudnąć. Trafiłam do fajnego miejsca, ale nie wiem czy ze wszystkich urządzeń mogę korzystać, proszę o radę. Część urządzeń wykorzystuje podczerwień - czy to bezpieczne? Jest też sauna na podczerwień. Czy urządzenia typu RollShaper są bezpieczne (masaż rolujący w celu poprawienia krążenia układów m.in. limfatycznego)? No i platforma wibracyjna. Bardzo proszę o opinię w sprawie bezpieczeństwa stosowania tych urządzeń u mnie jako osoby po leczeniu onkologicznym.
 • 2015-09-17 11:44:20

  Obrzęk ręki

  Moja mama z obrzękiem walczy już 2 lata. Na początku były masaże wykonywane przez masażystów i w domu, ale niewielkie były tego efekty a też NFZ nie daje na więcej niż 2 tyg. co kilka miesięcy. Płatne też tylko raz pomogły troszkę, ale ręka nie była jeszcze tak zapchana limfą. Kobieta, która się mamą zajmowała niestety zmieniła miejsce pracy i mama już nie trafiła na kogoś, kto faktycznie potrafił dobrze masować. Potem mama przerwała, bo kompletnie się poddała...aktualnie też już nie daje rady. Domowe metody nic nie dają, a ręka jest duża, myślę, że ta chłonka w ogóle nie schodzi. Rękaw był na początku, ale szybko chłonka wracała. Od kilku miesięcy pojawiają się codzienne skurcze, a wręcz paraliż palców i ich wykręcanie. Czy codzienne "głaskanie" godzinne przez przykładowo 3 miesiące może jakoś pomóc, czy opcja "amputacja ręki" jest bardziej realna?  
 • 2015-09-17 11:36:58

  Tamoxifen a antydepresanty

  Mam pytanie odnośnie brania antydepresantów podczas leczenia tamoxyfenem i zoladexem. Ekspert naszego portalu, dr Piotr Wysocki podał listę leków antydepresyjnych, których nie należy brać łącznie z tamoksifenem: fluoksetyna, citalopram, escitalopram, paroksetyna, sertralina, fluwoksamina, dapoksetyna, zimelidyna. P. Doktor zapisała mi coaxil...znalazłam różne wersje co do tego czy można łączyć z tamoxyfenem. Proszę rozwiać moje wątpliwości.  
 • 2015-09-17 11:33:39

  Powrót miesiączki po leczeniu

  Mam 45 lat. Przeszłam 6 cykli chemii - 3 czerwone i 3 DXL. Później przez rok herceptyna (bez hormonoterapii). Ostatnią miesiączkę miałam w styczniu 2014 roku. Obecnie miesiączka powróciła. Czy jest to sytuacja normalna? Czy to znaczy, że będę dalej miesiączkowała?
 • 2015-09-14 18:42:27

  Czerwona koniczyna na uderzenia gorąca

  Czy przy leczeniu tamoxifenem mogę brać czerwoną koniczynę jako wspomaganie przy uderzeniach gorąca?
 • 2015-09-10 15:27:42

  Wyciąć czy obserwować

  Bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu niepokojącego dla mnie wyniku. Badanie USG zrobiłam z powodu przeszywającego dziwnego bólu w postaci kłucia w lewej piersi. USG: w lewej piersi na godz. 2, zmiana hipoechogoniczna 7,9 mm (torbiel z gęstą zawartością), BIRADS3. Biopsja cienkoiglowa tej zmiany: niezbyt liczne, różnej wielkości płaty nabłonka przewodowego w niektórych ze słabo zaznaczonymi cechami atypii jądrowej w postaci anizonukleozy i nadbarwliwości jąder komórkowych. W tle obecne masy krwi i nieliczne histiocyty. Wskazana histopatologiczna weryfikacja zmiany. Lekarz zalecił obserwację i za miesiąc kontrolne USG. Czy Pani zdaniem zmiana powinna zostać wycięta czy jednak poddana obserwacji? I czy jest w tym przypadku ryzyko nowotworu złośliwego? Mam 35 lat i 15 lat jestem na antykoncepcji hormonalnej. Nie mam dzieci. Przeglądając w internecie materiały, zauważyłam, że atypia i nadbarwliwości jąder to cechy nowotworów złośliwych. Mam złe przeczucie. Bardzo proszę o interpretacje.
 • 2015-09-08 17:12:54

  Witamina E w trakcie hormonoterapii

  Jestem po leczeniu ok. roku - operacja oszczędzająca, chemioterapia (6x) i radioterapia. Obecnie hormonoterapia - najpierw tamoxifen, następnie z uwagi na znaczne podwyższenie prób wątrobowych zmieniony na lamettę. Obecnie jestem także pod opieką lekarza hepatologa z uwagi na wysokie wyniki prób wątrobowych (przed operacją oszczędzającą wyniki alat/aspat ok. 600) spowodowane wieloletnią kamicą pęcherzyka żółciowego (liczne kamienie o średnicy ok. 2,3 cm.). W czasie leczenia (chemia) i obecnie w trakcie hormonoterapii wyniki zmieniają się - między 100 a 450. Pozostałe wyniki są dobre. Obecnie przyjmuję leki na wątrobę ursopol oraz sylimarol. Moje pytanie dotyczy stosowania witaminy E 400 mg - czy mogą ten suplement przyjmować? Lekarz hepatolog zapisał mi taką ale kazał poradzić się lekarza onkologa.
 • 2015-09-03 15:15:00

  XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę

   Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza na XVIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę w dniu 3 października 2015 roku.
 • 2015-09-03 07:43:38

  Jakie są rokowania

  Jestem po podskórnej mastektomii piersi lewej z ekspanderem. Mam 36 lat. W wyniku pooperacyjnym stwierdzono raka potrójnie ujemnego G3 (3,3,2), brak guza (komórki rakowe na obszarze około 1 cm), Ki ok 70%, oraz wewnątrz przewodowego w pojedynczych przewodach typu comedo. Marginesy szerokie bez utkania nowotworu. Wykonano oznaczenie izotopem węzła wartownika, w którym stwierdzono podtorebkowo mikroprzerzut raka poniżej 2 mm. Dalszej operacji wycięcia węzłów nie było, gdyż chirurg onkolog stwierdził, że jest niepotrzebna. Moje zaawansowanie nowotworu ustalono na stopień IB. Jestem obecnie po chemii FEC 75 (6 cykli) i Docetaksel 75 (3 cykle). Wszystkie chemie wzięte w terminie, wyniki krwi w normie. Radioterapia na okolice węzłowe. Mam również mutację BRCA1. Bardzo proszę o wytłumaczenie, co oznacza w opisie pooperacyjnym: - ,,stwierdzono inwazję naczyń" (czy to bardzo pogarsza szanse na wyleczenie oraz czy to oznacza, że rak ,,powędrował" sobie już do innych części ciała), - nie stwierdzono inwazji nerwów, - czy zastosowane leczenie jest właściwe. Bardzo martwi mnie to, że nie usunięto pozostałych węzłów chłonnych. Wiem, że jest to typ raka gorszy do leczenia, ale czy przy tym wszystkim i wczesnym stadium zaawansowania mam szanse na wyleczenie.
 • 2015-09-02 07:58:35

  Zażywanie preparatów poprawiających morfologię krwi

  Czy Nutridrinki, Ecomer, Vita Buerlecithin, te najbardziej rozpoznawalne preparaty, można stosować podczas leczenia chemią, bez konsultacji z lekarzem? Czy jeśli pacjent ma słabe wyniki, które uniemożliwiają podanie następnej chemii, lekarz prowadzący ma obowiązek przepisać/podpowiedzieć coś z wspomagaczy? Na ile pacjent ma prawo domagać się takiej pomocy?
 • 2015-09-02 07:53:36

  Czy można korzystać z zabiegu mezoterapii igłowej

  Uprzejmie proszę o informację, czy będąc po leczeniu mogę bezpiecznie skorzystać z zabiegu mezoterapii igłowej z witaminami czy kwasem hialuronowym. Moja diagnoza: nowotwór złośliwy piersi w tkance ektopowej okolicy pachy, pT1N1, G2. Największy wymiar utkania rakowego 1,5 cm, ER (++) 70%, PGR (++) 60%, HER2 +3. W styczniu 2011 r. wycięto bliznę po pierwszym zabiegu i węzły. Wypreparowano 42 węzły chłonne, w jednym przerzut śr. 7 mm z naciekaniem tkanek miękkich. Od marca przeszłam 6 kursów chemioterapii TAC, potem 6 tygodni radioterapii na obszar piersi lewej i regionalny układ chłonny 50Gy w 25 frakcjach oraz boost 10Gy w 5 frakcjach na lożę po guzie z marginesem. Następnie dostałam 17 kursów Herceptyny. Obecnie przyjmuję Lamettę.
 • 2015-09-02 07:48:41

  Zoladex u kobiet po 35 roku życia

  Proszę o odniesie do wypowiedzi z dnia 22 sierpnia dotyczącej zastosowania leku Zaladex, cyt.: " Zoladex u kobiet po 35 roku życia nie daje dodatkowych korzyści, tak więc można go odstawić. Tamoksyfen należy kontynuować minimum przez 5 lat". Jako, że jestem pacjentką Gliwickiego Centrum Onkologicznego, właśnie w tej grupie czyli po 35 roku życia, mam pytanie dotyczące tezy jaką Pani Doktor wygłosiła. Czy były przeprowadzane takie badania w tej grupie kobiet, kto je przeprowadził i jakie były wyniki tych badań?
 • 2015-09-02 07:44:43

  Czy można używać soniczną szczoteczkę do zębów

  Mam pytanie dotyczące używania sonicznej szczoteczki do zębów. Działa ona wykorzystując fale ultradźwiękowe, które wiem, że nie są wskazane dla osób z "przeszłością" nowotworową. Producent nic nie pisze w przeciwwskazaniach. Można używać czy lepiej nie?  
 • 2015-08-25 08:51:26

  Czy można stosować Serelys

  Jestem po operacji oszczędzającej w 2013 r. (rozpoznanie: carcinoma ductale invasium - grade II) i po przebytej chemioterapii i radioterapii z wynikami badań: Receptory estrogenowe (+++); receptory progesteronowe (+); HER2 ujemny (0). Od grudnia 2013 r. leczona tamoxifenem. Moje zapytanie dotyczy możliwości brania tabletek Serelys (odpowiednik polski Female Forte) w związku z uderzeniami gorąca, zaburzeniem snu i bólem stawów dla złagodzenia tych objawów.
 • 2015-08-25 08:48:15

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Pacjentka lat 65, z rozpoznania rak piersi G1, Her-2 ujemny, ER i PgR - dodatni w 100% Rozpoznanie kliniczne T1N0M0. Przed operacją. Czy potrzebna jest mastektomia? Czy będzie chemioterapia? Radioterapia? Inne leczenie?
 • 2015-08-23 08:00:34

  Interpretacja wyniku biopsji mammotomicznej

  Niepokoją mnie wyniki biopsji. W maju tego roku miałam robioną biopsję mammotomiczną guzka 14 mm, został on usunięty i okazał się gruczolakowłókniakiem. Ponadto w sutku poza zmianą stwierdza się zmiany włóknisto torbielowate: włóknienie, duktektazje, metaplazje apokrynową, mikrozwapnienia. Zmiany proliferacyjne: gruczolistość szkliwiejąca. Dostałam skierowanie do szpitala. Nie wiem co oznacza ten wynik i czego się spodziewać w szpitalu. Proszę o pomoc.  
 • Avatar

  2016-08-24 09:02:06

  Opuszczona dawka Zoladexu

  Zapomniałam w tym miesiącu wziąć zoladex. Przypomniałam sobie dopiero po 27 dniach. Czy jak wezmę go to coś się stanie?
 • Avatar

  2016-08-24 08:59:45

  Opuszczona dawka Herceptyny

  Herceptynę dostaję od 10 września 2015 r. Powinnam ją dostawać do 9 września 2016 r. Na początku leczenia wyliczyłam sobie,...
 • Avatar

  2016-08-24 08:56:55

  Czy powinien być zastosowany Zoladex

  Właśnie zakończyłam chemioterapię: 4xAC, 12xPXL. Jestem po operacji. Mój guz był hormonozależny: ER (+++) w 100%...