Aktualności

 • 2014-03-11 20:36:23

  Co stosować na pierś owrzodzoną

  Mam raka piersi, jestem po 1 chemii. Po szpitalu pierś kazali smarować maścią metronidazol gdyż jest owrzodzona, ale po tej maści piecze mnie. Może jakieś inne okłady można na to stosować, żeby przynosiły ulgę?
 • 2014-03-11 20:31:13

  Chemioterapia ponowna

  Kontyniacja pytania: "Interpretacja wyniku; dalsze leczenie i rokowania" z dnia 26 lutego 2014 r.   Jestem po konsultacji u radioterapeuty. Mam zleconych 25 lamp. Jednakże Pani doktor zasugerowała przed radioterapią ponowną chemioterapię. Jestem zdziwiona, gdyż onkolog prowadząca mówiła, że całą chemię dostanę przed zabiegiem. Proszę o wyrażenie opinii, ewentualne uwagi.
 • 2014-03-11 20:23:08

  Czy bezpieczne są zabiegi

  Przebywam na leczeniu w Ciechocinku. Zlecone mam, oprócz innych, inhalacje solankowe ultradzwiekowe oraz kąpiele kwasowęglowe suche. Czy sa to bezpieczne zabiegi? Amazonka 52 lata, opercja 3 lata temu, jeden węzeł zajęty, naciekający. Trójdodatnia.
 • 2014-03-11 14:06:32

  Nadmierne gromadzenie się chłonki

  Moja 76-letnia Mama przeszła zabieg lewostronnej radykalnej mastektomii w czerwcu 2013 r. (ca lobulare GII, T1bN2M0, węzły chłonne pachowe - metastases carcinomatosae 5/20, ER +++, PgR + , Ki + w 12% komórek nowotworowych, Her -2/neu/+1/. Następnie została poddana radioterapii i do leczenia włączono Tamoksyfen. Tamoksyfen po 2 miesiącach leczenia zamieniono na Arimidex (ze względu na zakrzepowe zapalenie żył podudzia lewego leczonego od chwili rozpoznania Clexanem ). Rutynowe onkologiczne badania kontrolne zarówno obrazowe jak i laboratoryjne są w normie. Mama ma wyrównaną niedoczynność tarczycy. Problem stanowi duża ilość chłonki gromadzącej się pod skórą po stronie usuniętej piersi. Od czasu operacji punkcje chłonki odbywały się 2-3 razy w tygodniu (każda punkcja ok. 150- 200ml chłonki). W grudniu 2013 r. Mama była ponownie operowana z powodu wytworzenia się zainfekowanej, podskórnej torbieli krwotocznej. Badanie hist-pat. materiału pooperacyjnego - bez komórek nowotworowych. Niestety w przestrzeni podskórnej nadal gromadzi się duża ilość chłonki (1 punkcja w tygodniu ok.200 ml ). Obawiamy się ponownych powikłań związanych z ciągłymi punkcjami. Od czego zależy ilość gromadzącej się chłonki? Wiem, że jest to indywidualne. Czy ma na to wpływ masa ciała (BMI 31,5)? Czy istnieje jakaś metoda, która mogłaby spowodować "zamknięcie" przestrzeni podskórnej i zmniejszenie gromadzenia się limfy?
 • 2014-03-11 14:00:56

  RTG klatki piersiowej

  Mam raka piersi prawe T1N0Mx, miałam robione zdjęcie rtg PA i klatki piersiowej (lewe). Czy nie nastąpiła pomyłka skoro raka mam w prawej piersi? 13 marca idę na operacje. Rtg jest dobre.
 • 2014-03-10 09:24:39

  Usunięcie jajników z powodu mutacji genu BRCA1

  Jestem obciążona mutacją BRCA1, mam 37 lat. Rok temu poddałam się profilaktycznej obustronnej mastektomii. Moje pytanie dotyczy jajników. Czy powinnam poddać się zabiegowi wycięcia jajników? Przyznam szczerze, że mam obawy związane z funkcjonowaniem po zabiegu (zaburzona gospodarka hormonalna, osteoporoza itp). Do chwili obecnej raz w roku mam badany marker CA125 - ostatni wynik wynosi 18.34 U/ml oraz co 6 miesięcy usg dopochwowe (wynik prawidłowy). Proszę o radę, czy poddać się zabiegowi czy nadal poddawać się badaniom?
 • 2014-03-10 09:20:11

  Usunięcie narządu rodnego z powodu mutacji genu NOD2

  Pani doktor, bardzo proszę o radę. 4 kwietnia moja mama, obecnie 63-latka, miała mastektomię prostą + SNB prawej piersi. Wynik końcowy: rak przewodowy inwazyjny oraz przewodowy in situ piersi prawej (NHG3, pT1c, pN0). Opis makroskopowy: amputowana pierś prawa o wymiarach 21,8 x 1,1 x 1,0 cm oddalony 4,1 cm od granicy górnej, 2,6 cm od podłoża i 1,2 cm od skóry. Opis mikroskopowy: rak przewodowy inwazyjny - NHG3 (3+3+3/43 mitozy/ 10 HPF - pole widzenia 0,55 mm). Rak przewodowy in situ (typ lity, comedo o wysokiej atypii jądrowej 10% guza). Obecne zmiany in situ typu: kanceryzacja zrazików. Brodawka bez zmian patologicznych. W utkaniu gruczołu miąższ zanikowy. Węzły chłonne dołu pachowego: przewlekły odczyn węzłowy i histiocytoza zatokowa (No IV) Węzły chłonne bez zmian nowotworowych. Wynik badania immunohistochemicznego: Nie wykazano obecności receptorów estrogenowych w jądrach komórek nowotworowych. Nie wykazano obecności receptorów progesteronowych w jądrach komórek nowotworowych. Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu (4B5). Odczyn pozytywny w komórkach raka naciekającego (Score = 3+). Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki 67 w około 50% jąder komórkowych. Mama przeszła chemioterapię schematem TCH. Na chwilę obecną mama czuje się dobrze. Wyniki są w normie. Niedawno odebrałyśmy wyniki badań genetycznych. W testach DNA wykryto mutację genu NOD2. Pojawiła się sugestia, aby usunąć profilaktycznie narządy rodne. Co Pani doktor o tym sądzi? Ponadto mama od jakiegoś czasu odczuwa ból w okolicach żuchwy. Badanie RTG wykazało zwapnienie ślinianek. Czy to ma związek z chorobą onkologiczną mamy? Bardzo proszę o wyjaśnienie i poradę.
 • 2014-03-10 09:15:35

  Jakie leczenie i rokowania

  Mam 48 lat. Jestem po mastektomii podskórnej prawostronnej z jednoczasowym wszczepieniem protezy piersiowej oraz biopsji węzła wartowniczego - II 2014. Diagnostyka przedoperacyjna: brak guza ,(+) mikrozwapnienia. Wyniki biopsji gruboigłowej: A,B - DCIS, NG2 cribriform type with necrosis et micropapillary type with microcalcifications. Fibroadenomatous hyperplasia. Microcystes. Birads5; ER Estrogen (+++) 90% silna ekspresja, PR Progesteron (+++) 100% silna ekspresja. POOPERACYJNY HIST-PAT: 1) Makroskopowo przysłano do badania podskórnie usunięty sutek o wymiarach 160x140x40 mm z fragmentem skóry 60x25 mm i brodawką. Na przekrojach sutka obecna krwotoczna loża po mammotomie o wym. 25x10 mm bez guza. Do badania pobrano opisaną lożę z okolicą ogniska mastopatii poza lożą. Mikroskopowo stwierdza się: Rak przewodowy in situ DCIS z niskim stopniem jądrowym (low grade G1) tworzy 4 ogniska średnicy od 3 mm do 7 mm, położone wokół brzegów loży po mammotomie oraz poza lożą; drobne brodawczaki wewnątrzprzewodowe (4x) oraz włókniakogruczolak (1x) średnicy od 1 mm do 3 mm; mikrozwapnienia obecne (+); skóra i brodawka sutka bez zmian nowotworowych; powięź od strony mięśnia piersiowego bez zmian nowotworowych. Badania immunohistochemiczne w ogniskach DCIS: p63: (+) w rozsianych komórkach mioepitelialnych, CK5/6 (+) śladowo; Receptory ER 90% (++) 7pkt; Receptory PR 60% (++) 6pkt; 2) Przebadano 1 węzeł chłonny b/z nowotworowych (1/0), pan CK (-), EMA (-). Genetycznie stwierdzono obecność wariantu homozygotycznego GTC w genie CYP1B1. Choruję na: astmę, udar niedokrwienny mózgu, żylaki kończyn dolnych, migrenę, uszkodzenie błędnika. Miesiączkuję, ale myślę o usunięciu jajników. Pytanie: jakie jest rokowanie i jak ma wyglądać dalsze leczenie farmakologiczne lub inne? Na jakiej podstawie mogę uzyskać skierowanie na usuniecie jajników ? Nie chcę być pozbawiona możliwości zapobiegania nawrotom choroby czy dalszego leczenia.  
 • 2014-03-09 09:22:54

  Interpretacja wyniku biopsji

  Proszę o interpretację biopsji pobranej z guzka w piersi. Rozpoznanie patomorfologiczne: płyn bogatobiałkowy, pojedyncze erytrocyty. Biopsja została wykonana po badaniu usg, w którym opisano zmianę: obszar tkankowy o jednorodnej strukturze ze strefą wzmocnienia za tylna ścianą - zmiana wymaga potwierdzenia łagodności w biopsji (najpewniej gruczolakowłókniak).
 • 2014-03-09 09:19:38

  Czy biopsja jest bezpieczna?

  Jestem obciążona BRCA1, mam 31 lat, 2 dzieci - ostatnie ur 11 miesięcy temu. 15 lutego miałam rezonans piersi, w którym wyszło, że na pograniczu kwadratów zewnętrznych w piersi prawej, obwodowo, zmiana o morfologii węzła wewnątrzsutkowego o śr. ok. 8 mm, birads 2. Innych zmian nie stwierdzono. Dodam że skończyłam karmić piersią we wrześniu ubiegłego roku. Mój lekarz ginekolog zalecił biopsję i tu jest właśnie problem. Czy jeżeli ta zmiana zostanie nakłuta, to czy nie zacznie dziać się coś złego? Jestem pełna niepokoju. Bardzo prosiłabym o odpowiedź co mam robić?
 • 2014-03-09 09:15:51

  Jakie dalsze leczenie

  Mama - 54 lata jest po biopsji mammotomicznej piersi prawej. Rozpoznanie histopatologiczne: Hyperplasia ductais nonatypica focalis, fibrosclerosis diffusa et microcalcificationes (+) sine neoplasmate. Proszę o wyjaśnienie tego rozpoznania. Jakie jest możliwe dalsze leczenie guza o wym.12x19x27 mm?
 • 2014-03-07 13:37:36

  Poród po rekonstrukcji piersi z płata pleców

  Rok temu przeszłam rekonstrukcje piersi z płata pleców, może to głupie ale czy będę mogła urodzić dziecko naturalnie czy konieczna będzie cesarka???
 • 2014-03-07 13:32:47

  Czy musi być operacja radykalna

  Kontynuacja pytania "Czy musi być operacja radykalna" z 27 lutego 2014 r.   Pani doktor, najpierw miał być brodawczak, wszystkie wyniki były dobre, czyli wyciek z brodawki, nie miał komórek nowotworowych, marker piersi zrobiony prywatnie miał wynik 19. Potem doszło, że obok była torbiel na 1 cm i na dole pełno małych torbielek. Usunięto mi płat piersi i później w domu dostałam zapalenie - MRSE - bakterie, wiec jem 6 paczkę antybiotyków. Ponieważ mieszkam daleko od miejsca operacji, to cześć zapalenia leczył doktor rodzinny. W tym czasie brak wyników "nie czytelne" robione innymi odczynnikami, po 24 dniach pojechałam niby zdjąć szwy, skontrolować pierś i szukać wyników. Okazało się, że są wyniki - rak przedinwazyjny i chcą mi amputować pierś i jednego węzła strażnika. Nagadałam się wystraszona, nie zgodziłam się, w efekcie dwa dni później konsylium oferuje mi wyciąć węzła, zostawić pierś i radioterapię. Zgodziłam się. 13 marca jadę na zabieg. Mam 56 lat nie 60, ale mówię - jestem w dobrej formie. Z jednej strony nie wyobrażam sobie oszpecenia, a powiedzieli mi, że jak mam takie skłonności do bakterii to rekonstrukcja nie wchodzi w grę. Nie wiem jak szkodliwa jest radioterapia, nienawidzę bólu i cierpienia. Teraz pierś wygląda dobrze, ale przy sutku czuć jakby ta ropa się otorbiła. Mam jeszcze jedno opakowanie - ostatnie Cipronol, zrobiłam sobie badanie na co jest czuła ropa, bo początkowa jadłam dalacin c. Kto będzie ratował pierś z ropy jak jest na odstrzał. Ale czy rak przedinwazyjny, skoro są już usunięte te torbielki, musi być dalej leczony? Proszę o informacje i ile to możliwe o radę.  
 • 2014-03-04 10:34:13

  Nasilenie dolegliwości bólowych

  U mojej siostry zdiagnozowano raka piersi z przerzutami do kości. Zastosowano leczenie hormonalne i p/bólowe. Od kilku dni przyjmuje Nolvadex D 20mg oraz Sindronat 400mg. Niestety nasiliły się dolegliwości bólowe kręgosłupa, drętwienie od pasa w dół, wzrost temperatury ciała do 38,5 i dolegliwości żołądkowe i ogólne osłabienie. Z powodu braku kontaktu z lekarzem prowadzącym nie wiem co mamy robić, czy podawać te leki dalej? Czy to może być zła tolerancja hormonu i należy go zmienić?
 • 2014-02-27 07:18:01

  Czy implant w uchu jest bezpieczny

  Mam problemy ze słuchem i noszę aparaty słuchowe. Na ostatniej wizycie laryngolog skierował mnie na badania kwalifikujące do wszczepienia implantu ślimakowego (czerwiec). Czytając o implantach dowiedziałam się, że działają one na zasadzie pobudzania nerwu słuchowego prądem elektrycznym. Moje pytanie w związku z tym brzmi: czy taki implant będzie dla mnie bezpieczny skoro my amazonki nie możemy brać zabiegów bodźcowych np z prądem?
 • 2014-02-27 07:13:32

  Guzek w piersi u nastolatki

  Jestem amazonką od 4 miesięcy. Piszę do państwa w sprawie mojej córki. Maja ma 11 lat, zaczęła okres dojrzewania, niedawno znalazła guzek w okolicach piersi (ok 5 mm), jest łatwo przesuwalny. Lekarz rodzinny powiedział, ze to nic poważnego. Czy ma on racje, czy powinnam tym się martwić, czy w tym wieku występuje rak piersi? Dodam, że jeszcze nie mam wyników badań genetycznych mojego raka.
 • 2014-02-27 07:08:42

  Czy musi być operacja radykalna

  30 stycznia byłam operowana na brodawczaka piersi, obok tez była torbiel i niżej liczne rozsiane torbielki, operacja oszczędzająca pierś, Wczoraj przyszedł wynik, który mówił że jest rak w formie przedinwazyjnej. Zaproponowano mi operację usunięcia piersi. Mam 60 lat i za nic nie chce być oszpecona, może to dziwne ale tak jest. Lekarz nie mówił o żadnej chemii tylko to i węzeł wartowniczy. Przed operacją miałam wszystkie wyniki dobre, mammografię, tylko na usg był brodawczak i nawet zrobiłam markera piersi prywatnie (19). Jeżeli jest przedinwazyjny to sobie tłumaczę, że nic się nie stanie, ja czuje się dobrze. W czwartek mam konsylium, dlatego proszę o pilną odpowiedz.  
 • 2014-02-26 17:44:59

  Leczenie helicobacter przy mutacji genów

  Mam 47 lat. Mastektomia była w 2010 r. - rak piersi lewej carcinoma ductale invasivum, GII infiltrans, hormonozależny. Na 17 usuniętych węzłów 4 zajęte. Leczenie: FAC oraz radioterapia i Tamoksifen. Mutacja genu NOD2 i CHEK2. W styczniu 2013 r. usunięcie narządu rodnego. Prawdopodobnie w czasie tej operacji doszło do zakażenia bakterią E.coli. Od końca października 2013 r. do 10 lutego 2014 r. przyjmowałam antybiotyki (cztery różne, ostatni Nolicin) aby pozbyć się tej bakterii. W międzyczasie dowiedziałam się, że mam duże stężenie bakterii Helicobacter - wskaźnik 8. Od lekarza onkologa otrzymałam na to zestaw leków: Ortanol 2x1. Metronidazol3x2, Duomox 2x1 oraz Polprazol. Gdy przy okazji wizyty rozmawiałam o tym problemie z lekarz rodzinną, stwierdziła ona, że taki zestaw jest dla mnie za silny i przepisała: Metronidazol 2x1, Duomox 2x1 oraz Polprazol 1x1 (odrzuciła Ortanol). Te leki mam przyjmować przez 7 dni. Zaczęłam 22 lutego, po 10 dniach od odstawienia leków na bakterię E. coli bez zapytania lekarza, czy odstęp między tymi lekami jest wystarczający. Czuję się bardzo źle. Przeziębienie, które odczuwałam kilka dni przed nową serią leków, nie ustępuje mimo antybiotyku. Nie mam sił, pocę się. Bardzo schudłam ostatnio, jestem blada. Miałam też w ostatnim czasie dużo silnych stresów z powodu ciężkiej sytuacji rodzinnej. Pytanie brzmi: Czy leczenie Helicobacter jest właściwe i czy tak złe samopoczucie może być spowodowane zbyt szybkim podjęciem leczenia po leczeniu poprzednim i może powinnam odstawić te leki? Obawiam się, że wysokie (8) stężenie Helicobacter przy mutacji genów CHEK2 i NOD2 może doprowadzić do drugiego u mnie raka. Pozwoliłam sobie na poproszenie Panią Doktor o radę, ponieważ wizytę u onkologa mam dopiero 5 marca.
 • 2014-02-26 09:26:17

  Rak przedinwazyjny a receptor HER-2

  To są moje wyniki z biopsji: ductal carcinoma in situ, NG1, cribriform and micropapillary type, PR +++ 80% reakcja, ER +++ 90% reakcja. Nurtuje mnie to, że nie mam badanego receptora HER2. W najbliższym czasie mam operację. Prosze napisać, czy w moim przypadku takie badanie jest zbędne?
 • 2014-02-26 09:21:43

  Ocena rokowań

  Jestem leczona od stycznia 2011 r. Mam 52 lata. W grudniu 2010 r. z mojej inicjatywy został wycięty guz zlokalizowany w dole pachowym. Miałam go od ponad dwóch lat (onkolodzy określali zmianę jako łagodną). Diagnoza: nowotwór złośliwy piersi w tkance ektopowej okolicy pachy, pT1N1, G2. Największy wymiar utkania rakowego 1,5cm, ER(++) 70%, PGR(++) 60%, HER2 +3. W styczniu 2011 r. wycięto bliznę po pierwszym zabiegu i węzły. Wypreparowano 42 węzły chłonne, w jednym przerzut śr. 7mm z naciekaniem tkanek miękkich. Od marca przeszłam 6 kursów chemioterapii TAC, potem 6 tygodni radioterapii na obszar piersi lewej i regionalny układ chłonny 50Gy w 25 frakcjach oraz boost 10Gy w 5 frakcjach na lożę po guzie z marginesem. Następnie dostałam 17 kursów Herceptyny. Od lutego do sierpnia 2012 r. brałam Tamoxifen. Czerwiec 2012 r. - histerectomia profilaktyczna. Nie stwierdzono mutacji genowej. To raczej ze względu na bardzo dużą ilość zachorowań na raka w rodzinie. Od sierpnia 2012 r. przyjmuję letrozol - najpierw Letromedac, obecnie Lamettę. Jestem też w trakcie leczenia chorób współistniejących: Od 1988 - ZZSK (NLPZ, Sulfasalazyna, okresowo sterydy). Od 2012 r, po zakończeniu Herceptyny pojawiły się komorowe zaburzenia rytmu serca, stwierdzono lekkie powiększenie lewej komory (Rytmonorm, Concorcor). W 2013 r. stwierdzono zaawansowaną osteoporozę (dożylnie Bonviva). Żołądek, jelita - od lat liczne nadżerki. Wciąż myślę o tym, że guz był przenoszony, że był przerzut w węźle, że przekroczył torebkę węzła i naciekał na tkanki miękkie, że her +++. W ubiegłym roku scyntygrafia kości, rtg płuc, mammografia, usg - wyniki dobre. Bardzo proszę o ocenę rokowań w moim przypadku.
 • Avatar

  2014-10-23 09:58:32

  Czy potrzebny Zoladex

  Bardzo proszę o rozwiane moich wątpliwości dotyczących hormonoterapii. Mam 35 lat i 8 miesięcy. W marcu 2013 roku przeszłam...
 • Avatar

  2014-10-22 09:28:59

  Interpretacja wyników

  Bardzo proszę o zinterpretowanie moich wyników; mam 35 lat. Rozpoznanie: Invasive carcinoma of NST, G3 NG3 IM:...
 • Avatar

  2014-10-22 09:26:13

  Czy usunąć jajniki

  Mam 43 lata. W ubiegłym roku zdiagnozowano u mnie raka lewej piersi, jestem po mastektomii. Mój wynik to: Carcinoma...
 • 2012-01-25 20:30:00

  Moja historia - aga66

  Zaczęło się w grudniu 2010 r..... 27 wieczorem nakładając balsam i przesuwając ręką po prawej piersi nad brodawką...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2011-10-04 21:02:18

  Moja historia - joanna_w29

  Mam na imię Asia, mam 31 lat i jestem Amazonką... trudno mi tak o sobie myśleć, trudno mówić... Wszystko zaczeło...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2012-04-23 22:15:00

  „Kochaj! Módl się! Żyj!”

  11 maja 2012 roku, w godzinach 15.00 – 20.00, w Ośrodku Kultury i Sztuki RESURSA OBYWATELSKA w Radomiu odbędzie się...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.