Aktualności

 • 2015-10-22 16:18:03

  Czy zastosowane leczenie jest właściwe

  Mam 58 lat. Rozpoznanie: nowotwór złośliwy (zmiana przekraczająca granice sutka). Rak piersi prawej st IV (cT2NOM1) - w biopsji gruboigłowej naciekający rak zrazikowy G2. ER - 100%, PR - 10%, HER - 2 (1+) negatywny. Przerzuty do kości. Jestem w trakcie chemioterapii I rzutu (AC) i leczenia kwasem zoledronowym. Planowane leczenie: chemia czerwona 4×, chemia biała 12×, zabieg chirurgiczny i dalsze leczenie hormonalne. Przy ostatniej wizycie zmieniono plan leczenia: chemia czerwona 6× i dalsze leczenie hormonalne. Proszę o odpowiedź co oznacza rezygnacja z operacji i czy to prawidłowa decyzja co do leczenia, czy powinnam się martwić. Dodam.że czuję się bardzo dobrze, wyniki biochemii dobre, chemię bardzo dobrze toleruję. Nie miesiączkuję od 15 lat - usunięta macica i część szyjki (mięśniaki).
 • 2015-10-20 09:30:00

  Amazonki o breast units - konsultacja projektu rozporządzenia

  Nowy projekt rozporządzenia ministra zdrowia, wprowadzający kompleksowe leczenie raka piersi zabiera pacjentkom szanse na leczenie blisko domu, w sieci wyspecjalizowanych ośrodków breast units - uważają amazonki i proszą ministra o zmiany w projekcie. 
 • 2015-10-16 13:41:32

  Profilaktyczna mastektomia

  Mam 29 lat. Jestem po wizycie onkologicznej w Bydgoszczy, po której i tak siedzę w martwym punkcie. Posiadam obciążenie genetyczne, usłyszałam iż nie zostaną wykonane mi badania, gdyż skończył się limit z NFZ. Zrobię powyższe badania prywatnie. Podjęłam decyzje, iż jeżeli wykryją mi gen, chcę usunąć piersi, natomiast na wizycie usłyszałam odmowę, cytuję: po co się szpecić. Czy jest możliwość wykonania operacji na nfz, gdyż taką mam wolę (oczywiście jeżeli badania się potwierdzą), bądź jeżeli nie, to do kogo się zwrócić aby był w stanie podjąć się takiej operacji?
 • 2015-10-16 13:36:36

  Czy wykonać mammografię

  Moja mama ma nowotwór inwazyjny z przerzutami do kręgów. Ja mam 32 lata i zrobiłam usg piersi. Lekarza ginekologa zaniepokoiły jakieś cysty, chciał żeby zrobić mammografię, ale lekarz z onkologii powiedział, żeby poczekać, że w moim wieku nie jest to zalecane i przeprowadzono następne usg, i potwierdziły się torbiele ale to podobno nic poważnego. Nie ukrywam, że troszkę się boję bo widzę jak potem wygląda leczenie, żeby się nie okazało że coś zostało przy usg pominięte. Nie chcę za parę lat przyjść i usłyszeć, że gdybym przyszła wcześniej to ..............Sama nie wiem czy zrobić mammografię czy faktycznie czekać - nie wiem ?  
 • 2015-10-16 13:33:13

  Czy zastosowane leczenie jest właściwe

  Jestem po kwadrantektomii piersi lewej z biopsją węzłów wartowniczych (operacja 2.09.2015 r.). Wynik badania pooperacyjnego: NSTG2, wokół guza bardzo skąpy odczyn limfocytarny. Nie znaleziono zatorów nowotworowych w świetle naczyń na obwodzie guza ani cech neuroinwazji. W obszarze zwłóknienia poza guzem widoczne drobne ogniska łagodnej dysplazji (fibrosis, hyalinosis et ductectases) PTNM-pT1cNxMx. Badanie węzłów wartowniczych - znaleziono 2 węzły wartownicze bez przerzutów raka. HER2: 0 (ujemny), ER (+) 98%, PgR (+) 80%, Ki67 - 10% (w biopsji gruboigłowej przedoperacyjnej Ki67 - 5%). Zalecone mam leczenie Tamoxifenem (biorę NolvadexD od 8.10.2015) i czekam na radioterapię (w trakcie wyznaczanie pola naświetlań). Mój lekarz stwierdził, że nie ma potrzemy chemioterapii. Proszę o interpretację moich wyników i ustalonego leczenia. Czy są i jakie rokowania do wyleczenia? Czy w moim przypadku nie lepszy byłby anastrazol? Czytałam, że daje lepsze zabezpieczenie przed nawrotami niż tamoxifen. Dodam, że mam 48 lat i nie miesiączkuję od 3 lat.
 • 2015-10-16 13:30:14

  Interpretacja wyników i rokowania

  Mam 53 lata. W grudniu 2012 r. przeszłam operację oszczędzającą piersi prawej oraz limfadenektomię pachową po stronie operowanej. Wyniki badań: 1) rak przewodowy BR I (1+2+1) gruczołu piersiowego (NST) pT1a N0 Mx, nacieków raka nie stwierdza się 2) węzły chłonne 0/24, wszystkie bez przerzutów 3) Receptory: HER-2: (1+) status ujemny, ER: (3+) 100% wybarwionych komórek raka, PgR: (1+) 10% wybarwionych komórek raka; Ki67: (+) 10% wybarwionych komórek raka; podtyp raka: Luminalny A. Zastosowane leczenie: radioterapia (D=5000cGy/200cGy/25 x w p.ref.) i brachyterapia (D=1000 cGy/ 1 x) oraz hormonoterapia (Egistrozol). Przez około półtora roku po operacji było wszystko w miarę dobrze, około roku temu dopadł mnie późny odczyn popromienny (olbrzymia, zaogniona pierś i trudności w oddychaniu). Pierś się wygoiła ale pozostały trudności w oddychaniu (dusi mnie w okolicach krtani, nie mogę złapać powietrza), otolaryngolog stwierdził chroniczne zapalenie krtani. Aby to wyleczyć przypisywał mi różne leki (antybiotyki też), niestety nic nie pomaga. Zrobiono mi TK klatki piersiowej, oto wynik: 1) po stronie prawej: drobne ok. 3 mm zwapnienia w seg. 2 i 4; 2) drobne do 7 mm torbielki podopłucnowe w seg. 2; 3) śródpiersie: pojedyncze węzły chłonne przytchawicze do 7 mm w osi krótkiej; 4) w nadnerczu lewym ognisko o charakterze gruczolaka śr. 15 mm, nadnercze prawe w normie; 5) zmian wtórnych kostnych nie stwierdza się. Proszę o interpretację tych wyników, co one oznaczają dla mnie, czy "zmiany" te mogą być przyczyną moich kłopotów z oddychaniem oraz jakie są rokowania dla mnie.
 • 2015-10-14 10:43:57

  Rehabilitacja na Śląsku

  22 lipca w CO Gliwice przeszłam operację oszczędzającą prawej piersi i usunięcia I piętra węzłów chłonnych. Jestem po 1 x boost i zaczynam radykalną radioterapię. Mieszkam w Tarnowskich Górach, mam 51 lat. Proszę o informację, gdzie na Śląsku mogę uzyskać fachową pomoc rehabilitanta, a najlepiej terapeuty. Terminy w CO są odległe. Czy jestem w tym samym stopniu co panie po pełnej limfadenektomii zagrożona obrzękiem?
 • 2015-10-14 10:39:58

  Kwalifikacja do leczenia Herceptyną - cd.

    Kontynuacja pytania "Kwalifikacja do leczenia Herceptyną" z  11 października 2015 r.   Niestety, odpowiedź nie jest dla mnie jasna. Mój guz ma 15x12 mm (czyli powyżej 1 cm) i jest mikroinwazja. Czy w takim razie kwalifikuję się do leczenia herceptyną?
 • 2015-10-14 10:15:00

  Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę w Częstochowie.

  4 października po raz osiemnasty odbyła się Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę w Częstochowie – w tym roku pod hasłem „ Błogosławieni, którzy cierpią”. 
 • 2015-10-12 08:15:00

  Zmiany w pakiecie onkologicznym od 1 listopada

  Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej informację nt. zmian w pakiecie onkologicznym wchodzących w życie od 1 listopada br. 
 • 2015-10-11 17:42:21

  Kwalifikacja do leczenia Herceptyną

  Wynik po biopsji piersi prawej (BIRADS4C): DCIS , zwapnienia, P5, nowotwór złośliwy (Rak in situ przewodowy). Przeprowadzono resekcję guza i onkoplastykę. Wynik histopatologiczny po operacji: Rak wewnątrzprzewodowy NG2 z martwicą wieloogniskową, mikroinwazją (carcinoma intraductale cum microinvasione multifocale) cancerisatio lobuli. Komponenty wewnątrzprzewodowe na powierzchni 15x12 mm. Receptor ER: 0%, receptor PR: 0%, Her-2 (+++). W ogniskach mira invasive carcinoma - typ specjalny. Następnie przeprowadzono wycięcie węzłów chłonnych wartowniczych pachy prawej. Wynik histopatologiczny po operacji: Bez zmian złośliwych. Obecnie jestem w trakcie radioterapii. Czy mogę starać się o leczenie herceptyną?  
 • 2015-10-11 17:38:30

  Przerzuty do kręgosłupa, jakie rokowania

  Mama ma 60 lat, jest po wycięciu piersi z węzłami, leczy się dwa lata. Miała chemioterapię, radioterapię, następnie wlew z herceptyny. Wynik TK: W zakresie wszystkich kręgów piersiowych widoczne są ogniska osteolityczne powodujące destrukcje warstwy korowej kości - meta. Zmiany zlokalizowane są zarówno w trzonach jak i w łukach i nasadach łuków kręgów, największa w trzonie Th 3 ma śr. ok 17 mm. Niektóre z opisywanych zmian nieznacznie wpuklają się do kanału kręgowego modelując worek oponowy (w poziomach Th1 ,Th3, Th5 ,Th8 i Th11), bezwzględnej stenozy kanału kręgowego nie uwidoczniono, szczelina złamania górnej blaszki granicznej Th3 z niewielkim jej wypukleniem dotrzonowym. Prawo wypukłe skrzywienie kręgosłupa th ze zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi. Z tego rozumiem, że mama ma przerzuty. Obecne jest po drugiej radioterapii. Chciałabym wiedzieć jakie są rokowania (wiem że nie jest dobrze), żeby móc jakoś to wszystko ogarnąć.
 • 2015-10-11 17:34:51

  Jakie leczenie i rokowania

  Mam 32 lata. Jestem 4 lata po mastektomii prostej z procedurą węzła wartowniczego - 2 węzły wycięte czyste. Mój rak to: wewnątrzprzewodowy z ogniskami mikroinwazji, her2 +++, niehormonozależny. Nie było leczenia uzupełniającego (herceptyny nie dostałam chyba dlatego, że były małe ogniska inwazji i bez przerzutów do węzłów). Przez ten czas badania były ok, ale od jakiegoś czasu miałam po stronie operowanej powiększony węzeł, który był badany (usg) i wychodził odczynowy. Przy okazji kolejnej kontroli dostałam skierowanie na usg i biopsję tego węzła i niestety wyszły komórki nowotworowe. Badania inne wyszły dobrze. Chciałabym zapytać jakie czeka mnie leczenie, ponieważ czekam na decyzję jeszcze i jakie są moje rokowania?
 • 2015-10-11 17:31:56

  Czy wskazany jest Zoladex

  Proszę o poradę w następującej sprawie: Mam 38 lat. W 2013 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi prawej (T2NxM0). Przeszłam chemioterapię (8 cykli), później operację oszczędzającą piersi: szerokie wycięcie guza (wielkość: 3x2x1,7cm, marginesy "czyste" ) oraz układu chłonnego pachy (ypT2N1 - 3/12 przerzuty raka naciekające poza torebkę węzła). Później przeszłam radioterapię obejmującą pierś i pachę (6 tygodni naświetleń). Obecnie, jestem w trakcie hormonoterapii, biorę tamoxifen i zoladex. Czy po dwóch latach całkowitej blokady hormonalnej mogę zrezygnować z zoladexu? Czy brać go przez 2 czy przez przez 5 lat? Mój onkolog pozostawił mi decyzję w tej sprawie. Nie ukrywam, iż ze względu na złe samopoczucie (uderzenia gorąca, osłabienie itp.) wolałabym z niego zrezygnować. Czy to jest racjonalna decyzja?  
 • 2015-10-11 17:25:54

  Od czego zależy wybór schematu chemioetrapii

  Chciałabym się dowiedzieć od czego zależy dany schemat leczenia tzn. zastosowanej chemioterapii? Jak widać jest ich dość sporo - FEC, AC, Docetaxel, Paxlitakcel, Platyna, Karoplatyna, itp. Od czego zależy jaki schemat leczenia uzupełniającego zastosują lekarze? Czy te schematy są tak samo skuteczne czy nie? Dlaczego czasem jest np. 3 x FEC i 3 x Docetaxel a czasem 6 x FEC albo 4 x AC. Widać to także na forum, gdzie często osoby z podobnymi wynikami mają różne schematy leczenia.
 • 2015-10-11 16:36:32

  Bezpłatne warsztaty dla osób chorujących onkologicznie.

  Szanowni Państwo! Nasza fundacja będzie niebawem realizować dwa projekty skierowane do osób chorych onkologicznie.
 • 2015-10-06 11:46:20

  Czy należy usunąć jajniki

  Mam 35 lat, przedstawiam poniżej moje wyniki badania: - badanie patomorfologiczne: rozpoznanie kliniczne: Tu mammae dxt, ER-TS 7/8 (dodatni), PR-TS 8/8 (dodatni), HER 2: 3+ (dodatni), Ki67 - 50% - USG: pierś prawa - w okolicy nadbrodawkowej obszar o obniżonej echogeniczności ze zwapnieniami o nieregularnych zarysach o wym. ok. 20x25 mm - tu mal, druga zmiana podobna o wym. ok. 10x15 mm - tu mal. Pierś lewa bez zmian podejrzanych. Węzły chłonne pachowe z cechami meta. Po czterech cyklach chemioterapii (docetaksel + herceptyna) nastąpiła bardzo ładna reemisja raka. Został 1 guz ok. 1 cm. Proszę uprzejmie o odpowiedź na pytanie: 1. Czy jeżeli będzie całkowita reemisja guza to czy operacja jest niezbędna? 2. Czy w perspektywie długiego leczenia hormonami wskazane jest usunięcie i jajników, czy zwiększa to szanse na całkowite zahamowanie raka?
 • 2015-10-06 11:42:08

  Czy zastosowane leczenie jest właściwe

  Mam 65 lat. W lutym 2015 r. przeszłam operację oszczędzającą pierś; jeden węzeł wartowniczy bez zmian nowotworowych, 0/1 pN0 (sn); guzek wykryty w piersi prawej w styczniu tego roku, kwadrat zewnętrzny górny. Rozpoznanie kliniczne: Rak piersi T1N0M0. Wynik wstępny: Dobrze ograniczony guz piersi prawej o strukturze zrazikowej utworzony z komórek o różnicowaniu nabłonkowym, z cechami atypii. Linie chirurgicznego odcięcia tkanek bez cech rozrostu nowotworowego. Opis makroskopowy: Fragment kwadratu zewnętrznego piersi prawej o wymiarach 17,0x4,2x10,0 cm, wraz z osełkowym fragmentem skóry o wymiarach 9,0x1,0 cm. Na przekrojach guz o wymiarach 1,2x1,2x1,2 cm. Minimalne marginesy chirurgiczne: podłoże 1,7 cm, pacha 4,2 cm, mostek 7,5, obojczyk 1,7 cm, dół 1,4 cm, skóra 1,5 cm. Wynik końcowy: Rak inwazyjny (invasive mucinous carcinoma) wg WHO2012, NHG2, pT1c, pNO(sn) (węzłów ogółem 0/1). (8010/3 T-04034). Opis mikroskopowy: Rak inwazyjny piersi invasive mucinous carcinoma wg WHO 2012 - NHG2 (2+3+1; 2 mitozy/10 HPF, średnica pola 0,55 mm. Wymiary raka inwazyjnego jak w opisie makroskopowym. Linie chirurgicznego odcięcia tkanek bez utkania raka. Marginesy chirurgiczne jak w opisie makroskopowym. Wyniki badania immunohistochemicznego: Wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Wykazano obecność receptorów progesteronowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu (4B5) Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=0). Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki 67 w 15% jąder komórkowych. S100(-), CK5/6 (-), SMA (-). Barwienie na śluz (+). Ze względu na przebyty wcześniej udar (2 lata temu) nie poddano mnie chemioterapii, jestem po leczeniu radioterapii, 25 lamp plus 5 celowanych, obecnie przyjmuję lek hormonalny raz dziennie Arimidex. Jakie są moje rokowania przy tym typie nowotworu i przedstawionych wynikach? Czy zastosowane leczenie jest prawidłowe?
 • 2015-10-05 14:01:05

  Płodność podczas hormonoterapii

  Mam 44 lata. Od miesiąca jestem leczona atrozolem. Od 10 miesięcy nie miesiączkuję. Po zbadaniu poziomu hormonów lekarz określił, że jestem po menopauzie farmakologicznej. Lekarz ginekolog stwierdził, że zajście w ciążę podczas leczenia inhibitorami aromatazy jest niemożliwe (mają one działanie antykoncepcyjne) a onkolog przeciwnie twierdzi, że mimo braku miesiączki jest możliwe zajście w ciążę (aczkolwiek w żaden sposób niewskazane). Jaka jest Pani opinia na ten temat i ewentualnie jaki rodzaj antykoncepcji Pani rekomenduje? Czy można wykonać jakieś dodatkowe badania, aby stwierdzić jak aktualnie przedstawia się sytuacja płodności?
 • 2015-10-05 13:57:28

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 49 lat. W styczniu 2014 r. miałam zabieg oszczędzający. Hist-pat kwadr. sutka : Ad1. Carcinoma ductale invasivum G2, zmiana średnicy 19 mm, marginesy chirurgiczne bez zmian nowotworowych. Ad2. Guzek marginesu bocznego : ognisko carcinoma ductale invasivum śr. 10 mm. 3. Węzeł wartowniczy pachy prawej : carcinoma metastaticum. Wielkość węzła ze zmianą 1x7 mm. Receptory ER-, PGR-, Her-2 +++, Ki 67 + w 35% komórek. Jeszcze w styczniu miałam zabieg mastektomii piersi prawej i wycięcie węzłów chłonnych. Hist-pat: sutek (z okolicy loży po wycięciu I i II zmiany oraz z części dalszej) Dysplasia benigna mammae et mastitis chronica sine neoplasmate. Węzły chłonne - lymphonodulitis reactina sine neoplasmate 0/9. Po zabiegach otrzymałam 6 kursów chemii wg schematu TAC i przez kolejny rok dostawałam herceptynę. Leczenie zakończyłam w lipcu 2015 r. W sierpniu zdecydowałam się na rekonstrukcję piersi - wszczepiono mi ekspander, natomiast pierś lewa została poddana symetryzacji (mastopeksja sp. Hall-Findley). Wycinek z lewej piersi został przekazany do badania. Wynik hist-pat: Kwadrant sutka z okolicy loży po wycięciu zmiany) - dysplasia benigna mammae sine neoplasmate. Marginesy chirurgiczne bez zmian nowotworowych. W miąższu części centralnej - drobne (2 mm) ognisko carcinoma ductale "in situ " otoczone tkanką zdrową. Badanie USG nie stwierdziło istotnych zmian ogniskowych. Chirurg, który robi mi rekonstrukcje, sugeruje tylko radioterapię, natomiast chirurdzy z lokalnego szpitala, sugerują mastektomię lewej piersi. Proszę o poradę. Dodatkowo proszę o informację, czy powinnam zażywać tamoxifen.