Aktualności

 • 2014-11-11 08:34:26

  Interpretacja przypadku

  Mam 30 lat i następujące wyniki: 09.09 wycięto operacyjnie dwa guzy i cztery węzły chłonne. nie stwierdzono naciekania powięzi ani skóry. Zaawansowanie raka określono na pT1cmN0. Immunoekspresja receptorów estrogenowych (+++) w 100%, Immunoekspresja receptorów progesteronowych (+) w 30%, HER2 +2 - do weryfikacji metodą FISH. Pierwszy FISH nie dał konkretnego wyniku, dopiero w drugim określono go jako dodatni. Stosunek her2/centromeru 17:R=2,28. Zlecono 4 kursy AC - w przyszłości do rozważenia herceptyna - napisano na wynikach. Chciałam spytać o badanie FISH - pierwszy raz trwało to tydzień, drugi raz dwa dni. Czy to drugie badanie na pewno dało prawdziwy wynik? Nie napisano nigdzie składu chemicznego tej chemii - nie wiem tak naprawdę co dostanę. Czy są tu jakieś opcje? Nie chciałabym niczego zaniedbać. Chciałabym też wiedzieć, czy różne ośrodki mogą zlecić różne postępowanie? Różny skład tej chemii? Czy wszędzie takie wyniki badań skłaniają do takiego dalszego postępowania?
 • 2014-11-11 08:31:02

  Czy usunięcie zęba powoduje rozwój choroby notworowej

  Mam pytanie czy istnieją jakieś badania na temat korelacji usuwania zębów z występowaniem raka piersi? Rok przed diagnozą miałam usuniętą 6-tkę. Zaraz potem z pewną dolegliwością poszłam do lekarki, która była też homeopatką. Gdy lekarka usłyszała w wywiadzie, że usunęłam zęba, przeraziła się i powiedziała, że zachoruję na raka... Rzeczywiście kilka miesięcy potem wyczułam guz, ale wydawało mi się to tak nieprawdopodobne, że poszłam do lekarza dużo później i okazało się, że to był rak. W tej chwili jestem ponad 2 lata po leczeniu i czuję, że boli mnie ósemka. Gdyby jej stan się pogorszył i musiałabym ją wyrwać czy istnieje niebezpieczeństwo nawrotu choroby z tego powodu? Widywałam też odwrotne twierdzenia - że to nieleczone zęby doprowadzają do raka. Czy są na to jakieś dowody? Nie jestem leczona hormonalnie  
 • 2014-11-11 08:27:38

  Czy usunąć jajniki

  Mam 43 lata. W ubiegłym roku zdiagnozowano u mnie raka lewej piersi. Mój wynik to: Carcinoma ductale partim carcinoma lobulare invasivum mammae Elston Ellis G2, guz wymiary 2,2x1,8x1,8 cm, T2N0M0, ER - ekspresję receptora stwierdzono w 95% komórek raka w tym z przewagą intensywności 2+ (89%), PR - ekspresję receptora stwierdzono w 90% komórek raka, w tym z przewagą intensywności 2+ (70%), Ki-67 10%, bez przerzutów na węzły. Zastosowano leczenie: mastektomia, 2 lata Zoladex + minimum 5 lat tamoxifen. Właśnie odebrałam wyniki genetyczne - mutacji gen. BRCA1 i BRCA2 nie stwierdzono. Jednak lekarz genetyk, po zapoznaniu się z moimi wynikami zaproponował (mimo braku mutacji) usunięcie jajników ze względu na wczesne zachorowanie i i wysoką hormonozależność. Ma to zmniejszyć o ok. 43% ewentualny nawrót choroby. Prowadzący mnie onkolog twierdzi, że rokowania w moim przypadku są dość dobre, nie widzi potrzeby usuwania jajników i taki zabieg odradza. Jeszcze rok będę przyjmować Zoladex, później jajniki wznowią pracę. Bardzo proszę Panią doktor o radę co robić w mojej sytuacji: - czy usunąć dla bezpieczeństwa jajniki? - jakie w mojej sytuacji jest prawdopodobieństwo nawrotu choroby.
 • 2014-11-11 08:24:26

  Interpretacja przypadku

  Na skutek błędu lekarza 12 lat temu wycięto mi węzły chłonne, bo myślano, że mam raka a rak okazał się włókniakiem. Obecnie zdiagnozowano u mnie w tej samej piersi raka 7x10 mm. Nie mam węzłów i nie wiem czy to lepiej czy gorzej? Mam 61 lat.
 • 2014-11-10 09:31:51

  Czy potrzebna jest radioterapia

  Jestem po operacji oszczędzającej piersi z powodu raka DCIS in situ, pTis, low grade. Węzły czyste. Utkanie raka w polu o średnicy 1,2 cm. Rak osunięty w całości. Minimalny margines zdrowych tkanek 1 cm. Indeks van Nuys 5 Pkt. Nie ma obecności anty HCV ani HBsAg w badanych próbkach. Lekarz onkolog zalecił obserwację. Mam 54 lata. Jestem po histeroktomii. Mam tez wole guzkowo-koloidowe tarczycy. Czy potrzebna jest w moim przypadku radioterapia?  
 • 2014-11-09 07:18:24

  Bóle kręgosłupa

  Mam 39 lat, w kwietniu tego roku wykryto guz w piersi. Miałam operację oszczędzającą i procedurę węzła wartownika. 1,9 cm, rak inwazyjny NST G2, mikroprzerzuty w węźle wartowniczym 1/1 (1,5 mm), ER 100%, PGR 100%, HER 2 /1+/, Ki67 ok. 30% Druga operacja - limfadenektomia - węzły chłonne odczynowe 0/9 wolne. Chemioterapia 4 x AC, radioterapia: pierś 17 razy i 6 razy loża po guzku, tamoxifen - 5 lat. Jakie jest rokowanie? Dodatkowo dczuwam bóle w kęgosłupie, RTG nic nie wykazało. Czy jest sens robić inne badania, żeby ocenić ewentualne zmiany przerzutowe, np. scyntygrafię?
 • 2014-11-09 07:12:51

  Jakie leczenie i rokowania

  Moja mama jest po operacji podskórnej mastektomii z jednoczesnym zastosowaniem ekspandera, i badaniem wartowników (22.10.14). Odebrałyśmy wynik histopatologiczny (na oznaczenie receptorów nadal czekamy), mamy tylko wyniki z biopsji grubo igłowej: Carcinoma invasivum NST G1, Rer (+) Allred 3+5, Rpr (+) Allred 3+5, HER 2 negatywny (+1)). Bardzo prosiłabym o interpretację hist-pat. dotyczącego węzłów chłonnych: sutek prawy: Carcinoma ductale invasivum G1 (2+2+1) wg Elstona-Ellisa. W utkaniu guza obecna rozległa fibroplazja i naciekanie tkanki tłuszczowej. - węzeł wartownik l: Przebadano 1 węzeł chłonny. Ognisk nowotworowych nie znaleziono. - pozostała tkanka tłuszczowa: Tkanka tłuszczowa oraz 1 węzeł chłonny. Ognisk nowotworowych nie znaleziono. - węzły pachy prawej: Przebadano 3 węzły chłonne w 1 carcinoma metastaticum, drobne ogniska rozsiane w polu śr 1,5 mm (węzeł średnicy 9mm) - węzeł wartownik II: Przebadano 1 węzeł chłonny. Ognisk nowotworowych nie znaleziono. - pozostała tkanka tłuszczowa: Tkanka tłuszczowa z 1 węzłem chłonnym. Ognisk nowotworowych nie znaleziono. - zawartość brodawki: Ognisk nowotworowych nie znaleziono. Bardzo martwi mnie ten jeden zajęty węzeł chłonny na siedem wyciętych. Czy ten zajęty węzeł usytuowany był po wartowniku czy przed nim? Jak powinno wyglądać dalsze leczenie, czy wycinać wszystkie węzły czy wystarczą naświetlanie/chemioterapia? Jakie są rokowania, szanse na wyleczenie?
 • 2014-11-08 10:01:50

  Ból pod pachą

  Moja Mama przeszła mastektomię radykalną prawej piersi 28-go października, czyli niecały tydzień temu. Ma 64 lata. Przedwczoraj wróciłyśmy do domu. Codziennie ćwiczymy rękę z Mamą, korzystając z kilku ćwiczeń, jakie przedstawiła nam Pani rehabilitantka. Dała nam także film na płytce, natomiast powiedziała, żeby z tychże ćwiczeń korzystać dopiero po zdjęciu szwów. Nie wiemy natomiast ile mamy ćwiczyć (raz, czy dwa razy dziennie), jak długo takie ćwiczenia powinny się odbywać (nie chciałabym przeforsować tej rączki), oraz jak wiele Mama może robić sama (wzięłam dla Niej wolne 2 tygodnie, aby móc jej pomóc w pracach domowych, zakupach etc. , ponieważ generalnie nie mieszkam obecnie w tej samej miejscowości co Ona). Od wczoraj Mamę pobolewa miejsce pod pachą (nie są to miejsca gdzie są szwy), oraz wewnętrzna strona przedramienia - jak to Mama opisuje, czuje, jakby coś jej chodziło w ręce :) Czy to jest normalne? Jak długo zajmie Mamie dojście do sprawności tej ręki? Jest to niestety prawa ręka, tak więc wykonywanie wszelkich prac jest dla Niej utrudnione, ponieważ przyzwyczajona była do korzystania praktycznie cały czas właśnie z tej ręki. Mama jest generalnie bardzo żywą osoba, bardzo lubi np. kosić trawnik na działce, pielić, oraz wykonywać wszystkie prace przy roślinach - czy to w ogóle będzie możliwe, żeby z czasem wykonywała te prace, czy może brak węzłów chłonnych absolutnie to wyklucza? Mama twierdzi, że z dnia na dzień boli ją bardziej. Tłumaczę jej, że to miejsce się goi i stara przywyknąć do tego, że brakuje w tych miejscach pod pachą węzłów, ścięgna są naruszone, wiec to normalne, że czuje ból, ale nie wiem czy dobrze robię.  
 • 2014-11-08 09:53:45

  Ból ręki

  Jestem po operacji (mastektomia prawostronna) ponad 6 lat. Miałam chemię, naświetlania i usunięte węzły (ponad 12). W ostatnim czasie strasznie mnie boli ręka pod pacha, ramię. Czuję jak mnie ciągnie aż do szwa. Nie wiem co jest powodem, robiłam wszystkie badania i mammografię, jest ok. Czy przyczyną może być przeciążenie ręki, dźwignęłam ciężką rzecz?
 • 2014-11-08 09:49:54

  Czy można stosować masaż podwodny i borowinę

  W marcu tego roku miałam wykonaną operację oszczędzającą prawej piersi z procedurą węzła wartownika (usunięto dwa węzły). Następnie przeszłam 4 cykle chemioterapii, potem 17 radioterapii i 4 boosty z brachyterapii. Ogólnie czuję się już dobrze, ale mam problem z narządem ruchu. W odcinku szyjnym kręgosłupa przepukliny centralne na poziomie C4-C5 i C6-C7 powodujące ograniczenie rezerwy płynowej rdzenia. Dehydratacja krążków L4-S1. Centralno-lewoboczna przepuklina spłycająca zachyłek boczny na poziomie L4-L5. Bulging L2-L3, centralna protruzja L5-S1 z modelowaniem worka oponowego. Do tego chondromalacja stawów kolanowych i bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Po trzeciej chemii przez dwa miesiące zmagałam się z bólem prawej kończyny dolnej - począwszy od "korzonków", przez udo, staw kolanowy, łydkę i ścięgno Achillesa. Korzystałam z aquawibronu, kroi na L-S i kinezyterapii - podwieszki, wyciąg, ćwiczenia metodą McKenziego. Postawiło mnie to na nogi, utrzymują się bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Najbardziej bolą mnie kolana, aktualnie mam kroi na kolana, ćwiczenia na sali i ćwiczenia na basenie (skóra po radio pięknie wygojona, mój radioterapeuta zgodził się na basen). Z chęcią skorzystałabym z masażu podwodnego i borowiny na kolana - zawsze dobrze się po nich czułam, ale nie wiem,czy mogę?  
 • 2014-11-04 09:35:28

  Czy konieczna jest radioterapia

  Mam 35 lat. W USG piersi prawej 2 zmiany hipoechogeniczne: 1). o wym 14x9 mm, 2). o wym. 25x20 mm. W dole pachowym pojedyncze węzły chłonne, niektóre o nierównej grubości części korowej. W styczniu biopsja gruboigłowa - rozpoznanie histopatpologiczne: obydwie zmiany Carcinowa Lobulare Invasium. Pierwsza zmiana: receptory estrogenowe - reakcja dodatnia w około 95%, silna (PS 5, IS 3), receptory progesteronowe - rakcja dodatnia w ok. 3%, średnio nasilona (PS 2, IS2); Ki67 - ok. 40%; HER2 - (2+) (FISH ujemny). Druga zmiana: receptory estrogenowe - reakcja dodatnia w ok 80%, średnio nasilona (PS 5, IS 2); receptory progesteronowe - reakcja dodatnia w około 90%, silna (PS 5 IS 3); Ki67 ok. 20%; HER2 (1+). Przedoperacyjna chemia 4 x AC i 4 razy DCL. Operacja - wynik histopatologiczny: na przekrojach głównie tkanka tłuszczowa z nielicznymi ogniskami litej tkanki zrębowej bez wyraźnych zmian guzowatych. Marginesy: 4 cm od guzka; dolny 15 cm od guzka, głęboki 4 cm. Kwadrant główny zewnętrzny z guzkiem o śr. 0,4 cm. Guzek fici carcinomatosi parvi. Status post chemiotherapiam. Fibrosis diffusa. Komórki nowotworowe wykazują cechy uszkodzenia po chemioterapii. Marginesy: bez utkania nowotworowego. Okolica zabrodawkowa: Fibrosclerosis. Bez utkania nowotworowego. Kwadrant dolny zewnętrzny: obraz zwykły. Kwadrant górny wewnętrzny: obraz zwykły. Kwadrant dolny wewnętrzny: fibrosclerosis. Węzły chłonne: przebadano 15 węzłów chłonnych bez utkania nowotworowego. Brodawka sutkowa: bez utkania nowotworowego. Podsumowując: cT2T1cN1M0 - yc T0T1N0M0. Obecnie Tamoxifen i Zoladex. Czy w moim wypadku konieczna jest radioterapia? Jakie mam rokowania? Jakie prawdopodobieństwo przerzutów?
 • 2014-11-04 09:32:15

  Zmiana leku obniżającego poziom cholesterolu

  Jestem trzy lata po mastektomii piersi T4N1M0. Biorę Etruzil. 3 tygodnie temu okazało się, że mam wysoki cholesterol: cholesterol całkowity - 7,22, HDL - 1,31, LDL - 5,55, TG - 1.9mmol/l. Zalecono mi brać Tulip, po którym żle się czułam. Teraz biorę Storvas CRT, ale też nie jest lepiej. Odkąd biorę te lekarstwa czuję gorycz w ustach, mam zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Czy mogę zrezygnować z tych lekarstw i brać np. Betalip, Lipobon albo zioła /przetacznik i skrzyp polny/ a może siemię lniane. Czy nie będzie to kolidować z Etruzilem?
 • 2014-11-04 09:29:05

  Podwyższony poziom markera CA-15.3

  Mam 21 lat. Po stwierdzeniu (przy okazji badań usg tarczycy) powiększonych węzłów chłonnych zalecono mi wykonanie markerów nowotworowych (ze względów na historię chorób w rodzinie). Wyniki są w normie, poza markerem CA 15-3, który wyszedł 31,7. Zastanawiam się czy jest to niepokojące i czy konieczna jest dalsza diagnostyka? Dodam, że lekarka rodzinna stwierdziła, że niekoniecznie i zaprasza za 6 miesięcy na powtórzenie markerów. Dodam, że mam pco - czy mogło mieć to wpływ na wynik badania? Mama i babcia są po usunięciu piersi stąd mój niepokój.
 • 2014-11-04 09:25:10

  Jaka operacja przy raku zrazikowym

  Kontynuacja pytania "Jaka operacja przy raku zrazikowym" z 3 listopada 2014 r.   Operację BCT (rak zrazikowy) miałam robioną 9.06.2008 r. Przed operacją miałam dwie biopsje cienkoigłowe: 1. Wynik: W bardzo skąpym materiale pojedyncze komórki nabłonka przewodowego z cechami dysplazji dużego stopnia. Wskazane usunięcie z badaniem śródoperacyjnym. 2. Wynik: W rozmazie - materiał obfity, stwierdza się liczne gniazda komórek nabłonka przewodowego z cechami atypii miernego stopnia. Dg. Cellulae carcimatosae. Carcinoma mediocrii diferentaitum. G2. Wyniki histopatologiczny po operacji: Carcinoma lobulare fibroplasticum mammae G2. Jak widać są to dwa, a nawet trzy różne wyniki. Przed operacją miałam wykonany tylko RTG płuc. 1. Pani Doktor, czy uważa Pani, że te inne wyniki z biopsji były powodem tego, że nie zlecono żadnych badań, np. rezonansu magnetycznego, bo chyba przy raku przewodowym nie ma takiej potrzeby? 2. Dlaczego wyszły dwie tak różne diagnozy? 3. Co oznacza carcinoma lobulare fibroplasticum mammae G2? Co roku mam robioną mammografię. Jak dotąd jest wszystko dobrze. Czy jeżeli byłyby inne ogniska, to mammografia pokazałaby to?  
 • 2014-11-04 07:45:00

  Wskaźnik onkologiczny zdecyduje o dodatkowych środkach dla lekarza POZ

   Od stycznia na dodatkowe finansowanie będą mogli liczyć ci lekarze rodzinni, którzy u co najmniej jednego z piętnastu pacjentów rozpoznają nowotwór - informuje RMF FM.
 • 2014-11-03 10:33:43

  Jaka operacja przy raku zrazikowym

  Czy operacja oszczędzająca przy raku zrazikowym jest dobrym wyborem? Czytałam, że przy takim rodzaju raka lepsza jest całkowita amputacja piersi.  
 • 2014-11-03 10:30:52

  Interpretacja przypadku

  Mam 51 lat (po menopauzie 5 lat). Jestem obecnie po zabiegu kwadrantektomii piersi prawej i usunięciu węzła wartownika i powartownika. Wynik histopatologiczny: Invasive carcinoma typ NST, pT2N0M0 (SN), Grade 3 (by Elston and Ellis) and ducatal carcinoma in situ, pTis, Grade2. Utkanie raka w polu o średnicy 2,3 cm usunięte zostało w całości, w materiale tkankowym o wymiarach 7x7x6 cm z fragmentem skóry 2x0,5 cm. Minimalny margines zdrowych tkanek szerokości powyżej 1 cm. Badanie węzłów pointrowe pN0 (SN). Dodatkowo podczas biopsji gruboigłowej określono ER + 80%, PR + 70%, HER 2 (-), Ki67 - 30%. Proszę o interpretację wyniku, przewidywane dalsze leczenie uzupełniające i ewentualne prognozy.
 • 2014-11-03 10:27:50

  Płodność w czasie hormonoterapii

  Mam 47 lat, jestem po lewostronnej mastektomii i usunięciu węzłów. Przed operacją miałam podane sześć kursów AT. Ostatni okres miałam 15.11.2013, w lutym 2014 r. miałam operację, w marcu następną chemię, w czerwcu radioterapię. Biorę Tamoxifen już trzeci miesiąc, 22.08.2014 r. dostałam okres i od razu zastrzyk zoladexu, za dwa tygodnie pojawił się jeszcze raz bardzo obfity i trwał sześć dni. Od tamtego czasu nie miałam okresu ani żadnego plamienia. Parę godzin przed drugim okresem miałam robione USG macicy i przydatków i endometrium miałam o gr. 8,8 mm. Czy mogę zajść w ciążę, i kiedy skończy się moja płodność? Czy muszę stosować jakieś zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą?  
 • 2014-10-31 11:23:11

  Rekonstrukcja piersi metodą TRAM

  Czekam na operację rekonstrukcji piersi metodą TRAM. Wiem, że może odbyć się to z odpreparowaniem płata brzusznego lub nie. Na czym polegają oba sposoby i który jest lepszy? I jeszcze takie pytania: co się dzieje, gdy przeszczep ulegnie całkowicie lub częściowo martwicy? Jaką rolę mogą odegrać komórki macierzyste w przypadku, gdy zrekonstruowana pierś jest mniejsza od zdrowej (mówi się, że tak się dzieje w tej metodzie)? Mam pełne zaufanie do mojego lekarza.  
 • 2014-10-29 09:00:00

  Piękny gest. Jerzy Stuhr i jego żona otworzyli Centrum Psychoonkologii.

   W Krakowie, chorzy na raka oraz ich rodziny, nieodpłatnie, otrzymają wsparcie. Wrzesień 2011 roku. Lekarze diagnozują u Jerzego Stuhra nowotwór. Zaczyna się walka o zdrowie i - życie aktora, którego świadkami staje się niemal cała Polska. Bo sam pan Jerzy nie ukrywa choroby. Można nawet powiedzieć, że przerywa temat tabu, udzielając licznych wywiadów. Zarówno prasowych jak i telewizyjnych. Oswaja Polskę z tak straszną chorobą, jaką bez wątpienia jest nowotwór.
 • Avatar

  2015-07-30 07:47:15

  Nieudana rekonstrukcja piersi

  Od września 2013 r. do marca brałam chemię (4 mocne, 4 słabe), później miałam w kwietniu usuniętą prawą pierś z...
 • Avatar

  2015-07-29 07:21:18

  Czy zaproponowane leczenie jest prawidłowe

  Piszę w sprawie wyniku PET mojej mamy - ma 65 lat .Jest 9 lat po amputacji piersi +kilka węzłów chłonnych. Dziś...
 • Avatar

  2015-07-13 10:39:46

  Zapalenie tkanki podskórnej

  Pani Doktor, jestem recydywistką onkologiczną (niezależne rak piersi i narządów rodnych). Ostatnia operacja...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.