Aktualności

 • 2015-04-02 10:22:52

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Mam 27 lat, dziś miałam pierwsze badanie usg piersi. Od ok 6 lat stosuję antykoncepcję hormonalną. Z wyników badania niepokoją mnie dwa zdania: 1. Sutki o budowie gruczołowatej z cechami dysplazji włóknistej - co to dokładnie oznacza? Czy cechy dysplazji włóknistej na coś wskazją, czy to normalne? 2. W sutku prawym na godz. 4 wykryto nadpowięziowo położone ognisko hipoechogeniczne o gładkim zarysie wielkości 6x4 mm - czy to może być groźne? Jakie kolejne kroki powinnam wykonać?
 • 2015-04-01 09:45:49

  Czy to może być rak

  Bardzo proszę o interpretację poniższych wyników. Wynik badania USG: Piersi o budowie mieszanej gruczołowo-tłuszczowej z obszarami mastopatii gruczołowo-włókistej, o największym nasileniu w obrębie kwadrantów górnych zewnętrznych obu piersi, w tych obszarach obecne torbiele proste wielkości do 6 mm. Ponadto w piersi prawej na godzinie 9.00. obwodowo, na głębokości 22 mm widoczna struktura hypoechogeniczna o nieco zatartych rysach, dająca niewielkie wzmocnienie akustyczne, mogąca odpowiadać torbieli z zagęszczoną zawartością. Wskazana weryfikacja w BAC. BI-RADS:4a Wynik BAC: Rozpoznanie kliniczne: Łagodna dysplazja sutka, nieokreślona. Lokalizacja zmiany: w piersi prawej na godz. 9.00 obwodowo struktura hypoechogeniczna o zatartych obrysach wielk. 7 mm. Wynik badania cytologicznego: Rozpoznanie: n-pojedyncze płaty, grupy i rozproszone komórki gruczołowe piersi z cechami niewielkiej atypii. Brak komórek mioepitelialnych. Strzępy tkanki na tle płynu białkowego i krwi. Kategoria cytologiczna C3. Wskazane wykonanie biopsji gruboigłowej. Czekam na biopsję gruboigłową, którą mam 16 kwietnia. Czy istnieje prawdopodobieństwo, że to nowotwór złośliwy?
 • 2015-04-01 09:41:52

  Kiedy można jechać do sanatorium

  W jakim czasie po oszczędzającym usunięciu guza piersi i węzłów chłonnych mogę jechać do sanatorium (radioterapię zakończyłam 6 marca)? Chcę rehabilitować rękę, aby jak najszybciej wrócić do pracy, a na chwilę obecną jest to niemożliwe. I moje drugie pytanie, na zakończeniu kości obojczykowej, pod szyją pojawiła się na kości narośl, czy to objaw niepokojący?  
 • 2015-03-30 09:58:59

  Aktywność fizyczna osoby z przerzutami do kości

  Mam pytanie odnośnie uprawiania sportów, aktywności fizycznej i zabiegów np. w sanatorium osób z przerzutami do kości. Oczywiście wiem, że biegać już nie będę, wspinać po wielkich górach również, ale np, czy można uprawiać Nordic Walking bądź pływanie, czy można korzystać z masaży klasycznych lub innych zabiegów? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ brak aktywności i ograniczenie ruchowe przyprawia mnie o depresję.
 • 2015-03-27 08:41:21

  Interpretacja wyniku histopatologicznego

  Mam 58 lat. Jestem po amputacji sutka prawego. Wycinki z guza - carcinoma invasivum probabiliter mucinosum necroticans. Brodawka bez zmian nowotworowych. Guz z marginesem głębokim - w preparacie utkanie guza oraz mięśnie poprzeczne prążkowane wolne od zmian nowotworowych. Pobrano 2 węzły chłonne wartownicze - oba bez zmian nowotworowych. Poszerzony margines od strony mięśnia - bez zmian nowotworowych. Opis makroskopowy - sutek 16x13x4,5 cm na przekroju w obrębie miąższu obecny lity guz o wym. 4x3,5 cm, niejednorodny na przekroju, o dość wyraźnych obrysach. Będę wdzięczna za wyjaśnienie ww. wyniku.
 • 2015-03-27 08:37:56

  Interpretacja wyniku i rokowania

  U mojej mamy zdiagnozowano raka piersi, stwierdzono także przerzut do węzła chłonnego lewego pachwinowego i kości. Mama ma 70 lat, kilka lat była leczona na zwyrodnienia kręgosłupa, nikt nie podejrzewał nowotworu. Wyniki badania histopatologicznego są następujące: naciekający rak zrazikowy gruczołu piersiowego, receptor her-2: (3+) status dodatni, receptor Er: (3+) 98% wybarwionych komórek raka, receptor PgR: brak ekspresji, indeks poliferacyjny Ki67 (+) 16% wybarwionych komórek raka, podtyp raka piersi - luminalny B HER2 (+). Bardzo się boję, że to już za późno. Na razie lekarze zdecydowali, że nie będą operować. Mama została zakwalifikowana do chemii i radioterapii. Bardzo proszę o interpretację wyniku i rokowania.  
 • 2015-03-27 08:34:13

  Przedłużone leczenie Tamoxifenem

  Wczoraj się dowiedziałam, że Tmoxifen bedę musiała brać przez 10 lat, a nie przez 5. Proszę o wyjaśnienie, dlaczego okres przyjmowania tego leku wydłużono o kolejne 5 lat. Jestem po 4 cyklach chemii przed operacją mastektomii, zoladexie, herceptynie. Mam 41 lat. Boję się o skutki uboczne. Lek mam od 2011 roku.
 • 2015-03-26 10:00:00

  Pacjentki chorują na raka, a umierają na chorobę zakrzepowo- zatorową. Inauguracja Programu: „Kobiety, Zakrzepica, Rak”

   „Ponad 17 milionów kobiet na całym świecie cierpi na raka, a drugą główną przyczyną śmierci pacjentek z tej grupy jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowo” – powiedział Profesor Dominique Farge-Bancel, specjalista medycyny wewnętrznej i chorób naczyniowych w St Louis Hospital, przy Uniwersytecie Paryskim Diderota we Francji. Właśnie potrzeba identyfikacji barier w opiece klinicznej, diagnozowaniu, leczeniu i monitorowaniu kobiet chorych na raka, a narażonych na ryzyko zakrzepicy żylnej legła u podstaw Programu o nazwie „Women-Thrombosis-Cancer” (WTC). Inicjatywa została podjęta przez międzynarodową grupę ekspertów z dziedziny chorób naczyniowych i onkologii podczas zakończonego ostatnio VI Międzynarodowego Sympozjum „Womens Health Issues in Thrombosis and Haemostasis” w Berlinie.
 • 2015-03-25 15:00:00

  BRAVA AFT - innowacyjna metoda rekonstrukcji piersi dla kobiet po mastektomii.

  Do niedawna w Polsce stosowano głównie dwie metody rekonstrukcji piersi: przy użyciu implantu/ekspanderoprotezy lub przeszczepionego płata skórno-mięśniowego pacjentki. Obecnie coraz popularniejszą metodą rekonstrukcji staje się BRAVA AFT – technika od kilku lat stosowana z sukcesem na najbardziej wymagających rynkach, takich jak Stany Zjednoczone i kraje Europy Zachodniej.
 • 2015-03-25 09:12:06

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Mam33 lata, proszę o opinię. Jestem po 2 operacjach piersi prawej - zostały usunięte guzy łagodne. Dwa lata temu zmarła moja siostra starsza ode mnie o 2 lata, a moja najbliższa kuzynka ma usunięte obie piersi. Jestem obciążona genetycznie. Mam najnowsze badania i zostałam skierowana pilnie na onkologię. Jestem zapisana do Katowic na onkologię. Najnowsze wyniki usg są: Pierś prawa: w kwadracie dolnym zew. okołobrodawkowo płytko położona obecna owalna hypoechogeniczna zmiana wielkości ok. 7-6-5 mm, bez kodowania kolorem w badaniu dopplerowskim - obraz odpowiada zmianie typu adenofibroma - print2, obraz w pierwszej kolejności odpowiada bagatobiałkowej torbieli. W kwadracie górnym zew. okołobrodawkowo torbielka ok. 5 mm - print4. Poza tym bez zmian ogniskowych. Pierś lewa: Obecne 2 drobne torbielki w kwadracie dolnym zew. wielkości 3 i 4 mm. Na godz.19 na granicy otoczki obecna miernie hypoechogeniczna owalna zmiana ok. 10-11-6.5 mm - print1 bez kodowania kolorem, obraz przemawia za zmianą typu adenofibroma - bez zmian ogniskowych.
 • 2015-03-25 09:09:13

  Czy konieczna jest mastektomia

  Rozpoznanie: Carcinoma ducatle G3, ER (-), PRG (-), Ki67 90%, HER2 (+++), C50.9, podczas Z51.1 (po 4xAC, podczas 5 serii Taxol, przed radioterapią i Herceptin, po operacji oszczędzającej, która była wykonana przed rozpoczęciem leczenia chemioterapią). Mam 32 lata. Operacja 10.10.2014. Pierwsze AC 12.11.2014. Ze względu na powyższe rozpoznanie kliniczne, które nie jest dobre (to wiem - Ki67 i do tego HER2 +++), zważywszy na to, że operacja była przed rozpoczęciem chemioterapii i jeszcze do tego oszczędzajaca, zastanawiam się czy jednak nie powinnam usunąć całej piersi a może nawet obu?
 • 2015-03-23 09:07:30

  Rak zapalny a Herceptyna

  Być może moje pytanie było już wielokrotnie zadawane prze inne chore, ale poproszę jednak o odpowiedź. Czemu w Polsce chorym na raka zapalnego piersi z HER2 (+++), ER (-), PGR (-), (powiększone węzły chłonne, biopsja cienkoigłowa węzłów - nie wykryto komórek rakowych) w leczeniu chemioterapii przedoperacyjnej nie podaje się Herceptyny, która jest bardzo pomocna?
 • 2015-03-23 09:02:00

  Czy można zażywać Tetralysal

  Jestem po mastektomii (2011 r.) piersi lewej bez leczenia uzupełniającego (wewnątrzprzewodowy z ogniskami mikroinwazji, her2 dodatni, bez przerzutów do węzłów chłonnych), Dodam, że mam 32 lata. Od dermatologa dostałam antybiotyk Tetralysal na trądzik. Chciałabym zapytać czy mogę go stosować? Czy może mieć wpływ na nawrót pierwotnej choroby bądź innego rodzaju nowotworu? W ulotce napisane jest, że działa przeciwzapalnie (poprzez hamowanie aktywności niektórych rodzajów krwinek białych) i to mnie trochę zastanawia. Mam go stosować przez 2 mce.
 • 2015-03-20 09:05:36

  Operacja oszczędzająca czy radykalna

  Bardzo proszę o wyrażenie swojej opinii, czy korzystniejsza będzie mastektomia radykalna, czy operacja oszczędzająca i radioterapia w przypadku, gdy w wieku 63 lat mam guza G1 piersi lewej na tzw. godzinie 11, wielkości 12 mm, PGR 100%, ER 100%, HER (ujemny), Ki67 do 5%. Jestem w ogólnie dobrym stanie zdrowotnym. Nie choruję przewlekle na inne choroby. Piersi nie są duże (miseczka duże B ). Zaakceptuję psychicznie bez problemu radykalną mastektomię, jeśli z punktu widzenia ograniczenia ryzyka wznowy miejscowej jest bardziej uzasadniona, jednak nie wiem, czy jest sens aż takiego okaleczania się. Chirurg przedstawił te dwie opcje jako możliwe, jednak decyzję pozostawił mnie, a jako laikowi naprawdę trudno mi zdecydować. Wolałabym dostosować się do opcji korzystniejszej obiektywnie, a nie tylko kosmetycznie i psychologicznie.
 • 2015-03-19 11:30:00

  Specjaliści o refundacji leku podawanego podskórnie w leczeniu raka piersi.

  Refundacja podawanej podskórnie herceptyny w leczeniu raka piersi to podniesienie jakości życia pacjentek i znaczne oszczędności dla świadczeniodawców - przekonywali we wtorek (17 marca) uczestnicy posiedzenia senackiej komisji zdrowia. Obecnie NFZ refunduje lek podawany dożylnie.
 • 2015-03-18 09:23:54

  Guzek w piersi

  Mam 30 lat i 5 miesięcznego synka, którego karmię piersią. W grudniu przypadkowo wyczułam guzek w piersi. Znajduje się on na granicy otoczki brodawki sutkowej, dosyć płytko, przez co jest widoczne niewielkie uwypuklenie brodawki. Po odciągnięciu pokarmu guzek staje się mniejszy i ciężej go wyczuć, zwłaszcza że przypomina przewód, których mam masę w obydwu piersiach. W styczniu miałam wykonaną mammografię celowaną oraz usg, które jednak nie uwidoczniły żadnych zmian. Chirurg badający mnie palpacyjnie wyczuł guz, lecz stwierdził, że podobnych struktur mam wiele i zapewne to nic groźnego. Ja natomiast uważam, ze guzek jest i bardzo boję się, że może być to coś groźnego. Czy możliwym jest, że obydwa badania obrazowe dały wynik fałszywie ujemny? Mieszkam w Norwegii, więc aparatura jest nowoczesna i sprawna. Proszę o pomoc i sugestie odnośnie dalszego postępowania.  
 • 2015-03-18 09:15:45

  Interpretacja wyniku histopatologicznego

  U mamy wykryli mały guzek. Po biopsji postanowili lekarze o operacji oszczędzającej. Po tym zabiegu okazało się. że są ogniska naciekające i w tamtym tygodniu została usunięta jej lewa pierś. a dziś dostała takie wyniki. Wcześniej było wycięte 5 węzłów chłonnych, które okazały się czyste, dlatego została usunięta sama pierś bez węzłów chłonnych. Proszę o interpretację wyników: A - absentia neoplasmatis B - resorptio et fibrosis absentia neoplasmatis C - fibrosclerosis ductectasiae et metaplasie apocrinalis epithelii ductalis focalis  
 • 2015-03-18 09:10:20

  Nadmierne wypadanie włosów w trakcie hormonoterapii

  Moja mama jest po leczeniu raka piersi. Po zakończeniu 6-letniego leczenia Nolvadexem i Arimidexem mamie bardzo wypadają włosy. Nie może sobie z tym problemem poradzić. Trafiła do dermatologa po pomoc. Pani dr wiedząc o historii choroby i dotychczasowym leczeniu zleciła stosowanie płynu o nazwie ALPICORT E. Po zaznajomieniu się z ulotką tego leku zwróciłam uwagę na przeciwwskazania, mianowicie jest przeciwwskazany w przypadku nowotworów estrogenozależnych. Bardzo mnie to zastanowiło, ponieważ mam wątpliwości co do słuszności zalecenia. Bardzo chciałabym mamie pomóc w tym problemie, ale nie wiem czy ta metoda nie jest za bardzo ryzykowna.
 • 2015-03-18 09:06:33

  Obrzęki w trakcie hormonoterapii

  Od sierpnia 2013 r. leczona jestem z powodu raka zrazikowego T1b N0 M0, jestem po mastektomii, w trakcie leczenia Tamoksyfenem, mam 52 lata. Mam 3 pytania: 1. Jak radzić sobie z obrzękami po tym leku, bólami rannymi w stawach dłoni? Czy jest jakieś bezpieczne antydotum na zatrzymanie płynów w organizmie? 2. Czy mogę podczas tej ważnej dla mnie kuracji stosować wyciąg z młodego jęczmienia, który zawiera dużo witamin i mikroelementów? 3. Czy może przynieść jakiś efekt bezpieczna dieta odchudzająca?  
 • 2015-03-18 09:01:22

  Bóle kręgosłupa

  Jestem po operacji części piersi, chemioterapii, radioterapii, ukończone leczenie herceptyną. W trakcie leczenia Letromedaciem Chciałabym wrócić do "normalnego życia" ale nie jestem pewna co mi wolno a czego nie. Ponieważ boli mnie kręgosłup ortopeda zlecił Rtg i pływanie. Mam następujące pytania: 1) czy wolno mi korzystać z jaccuzi i tzw. fali w aqua parku? 2) czy zrobić rtg kręgosłupa, czy też czekać na wizytę kontrolną u onkologa (za 2 tygodnie), który może zleci mi jakieś inne badania kości? Nie chciałabym się naświetlać kilkakrotnie.  
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.