Aktualności

 • 2014-12-03 13:45:00

  Eksperci: pakiet onkologiczny nie spełni swojego zadania

   Lekarze i pacjenci są zdania, że pakiet onkologiczny jest nieprzygotowany i niespójny, a wprowadzenie go od nowego roku będzie równoznaczne z jego porażką. Nie wierzą też, że program w obecnym kształcie poprawi los chorych na nowotwory - informuje Dziennik Polski.
 • 2014-12-02 10:16:14

  Interpretacja wyniku TK stawu biodrowego

  Moja mama miała raka piersi, teraz zrobił się przerzut na kość udową. Mamy wyniki badań z tomografii biodra. Opis badania: badanie TK prawego stawu biodrowego wykonane warstwami grubości 2,5 mm. Dane ze skierowania - przewlekły ból biodra prawego, podejrzenie koksartrozy. Rozległe zmiany osteoolityczne w dolnej części talerza i w trzonie prawej kości biodrowej ze zniszczeniem kości i destrukcją znacznej części panewki prawego stawu biodrowego. Obraz odpowiada złośliwym zmianom rozrostowym z naciekiem o gęstości tkanek miękkich w miejscu zniszczonej kości. Nie można wykluczyć, że jest to zmiana metastatyczna. Górna część nacieku npl nie została objęta zakresem badania. Wskazana szersza diagnostyka z objęciem zakresem badania pozostałych kości miednicy. Uwidoczniony proksymalny odcinek prawej kości udowej zmian nie wykazuje. Wnioski: Naciek npl prawej kości biodrowej. Mamy jeszcze wyniki z badania krwi na marker: Badanie Ca 15.3 wynik 159,40. Na 23 stycznia mamy skierowanie na scyntografię kości. Na dniach mamy wizytę u ortopedy, ma podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. Proszę o poradę w związku z tymi wynikami, czy można z tym żyć? Jak długo? Czy można wyleczyć to całkowicie?
 • 2014-12-02 10:12:20

  Bóle nogi; przeziębienie - jak leczyć

  Jestem w trakcie stosowania chemioterapii przedoperacyjnej, 19.11.14 r. miałam trzecią chemię. (Mój program nazywa się AT i podawana jest mi czerwona chemia, nie dostaję sterydów w postaci tabletek) Od razu po tej chemii zaczęła mi puchnąć prawa noga w kostce. Teraz się przeziębiłam, nie mam gorączki tylko katar i lekki kaszel, ale noga znowu puchnie (druga nie) i trochę boli. Z tą nogą miałam już kłopoty przed leczeniem, puchła po np. długim staniu lub chodzeniu cały dzień. Teraz nic takiego się nie dzieję, bo siedzę w domu i nigdzie nie wychodzę z powodu przeziębienia. Jakie mogą być przyczyny tego puchnięcia nogi? Czym powinnam leczyć przeziębienie? Niestety nie mam jak skonsultować się z lekarzem od chemii bo u mnie w przychodni strasznie długo się czeka, nie wiem czy internista mi w tym przypadku pomoże. Czy moge jeść czosnek, miód i inne naturalne "antybiotyki"?
 • 2014-12-02 10:09:03

  Czy brachyterapia jest skuteczniejsza od radioterapii

  Mam zapytanie na temat brachyterapii. Czy jest bardziej skuteczna niż radioterapia?
 • 2014-12-02 10:06:11

  Interpretacja przypadku

  Mam 50 lat. Piersi badałam zawsze regularnie co 10 m-cy, ze względu na ciągle pojawiające się w nich torbiele. W lutym 2013 roku, miałam pobrany płyn z konglomeratu torbieli. Biopsja nic nie wykazała. Pod koniec października 2013 roku usg wykazało zmianę 9 mm. Po biopsji lekarz onkolog po badaniu palpacyjnym oraz obejrzeniu wyniku biopsji powiedział, że wszystko jest w porządku. Żadnych komórek nowotworowych nie ma. Spokojna wyjechałam na wakacje. W styczniu jeszcze raz z wynikiem biopsji udałam się do onkologa. Dokładne badanie, nic nie wyczuł. Zaproponował mi wykonanie mammografii na wiosnę. Nie wyczuwałam niczego w piersi, ale mimo wszystko postanowiłam nie odwlekać badania do wiosny. Wynik mammografii 22 lutego 2014 roku - BIRARDS 4, guzek 15 mm. (Lekarz w październiku pobrał mi biopsję z torbiela obok guza, a nie z samego guzka). Błyskawiczne usg, biopsja, 4 marca operacja oszczędzająca w CO w Bydgoszczy. Wynik histopatologii: Guzek 20 x 19 x 16 mm, G3, ER+ PGR+ HER2 (1+). Węzeł wartowniczy bez komórek nowotworowych. Badany wycinek z ogniskową mastopatią z niewielkim odczynem limfocytarnym. Margines 1 cm wolny od utkania raka. Leczenie: 4AC, 17 lamp plus 4 na lożę, teraz Tamoxifen. Nie miałam w Bydgoszczy oznaczanego białka ki67, nie wiem dlaczego? Czytałam, że wiele Pań ma ten wskaźnik podziału. Czy w moim przypadku jest szansa na całkowite wyleczenie tej choroby? Czy zasadne jest wykonanie badania PET? Zastanawiam się nad jego zrobieniem, ale czytałam coś o wynikach fałszywie dodatnich.. Czy powinnam wykonać jeszcze inne dodatkowe badania? Lekarze w CO powiedzieli, że scyntygrafia nie jest mi potrzebna. Pani doktor, bardzo proszę o Pani opinię na temat mojej choroby.
 • 2014-12-01 09:43:36

  Interpretacja wyniku

  Wynik mojego badania: Lymphonodi sine leasionibus, mamilla nammae sine leasiniobus - 2, carcinoma lobulare infiltrans, bloom I, partim intralobulare, dispersum / M-8520/3, E-kadheryna - ujemna w rozrostach zrazikowych z obu ognisk, Estr - (3+) w 90% obu ognisk, Prog - (3+) w ok. 50% obu ognisk, HER2 - ujemny w komponencie inwazyjnym, obecny w komponencie przedinwazyjnym. Proszę o przetłumaczenie mi tego wyniku i jaki mam HER2? Takie mam dokumenty ze szpitala po mastektomii.
 • 2014-11-29 10:16:10

  Jakie dalsze leczenie - c.d.

  Kontynuacja pytania "Jakie dalsze leczenie" z dnia 30 lipca 2014 r.   Pani Doktor, proszę o dalszą konsultację - o odpowiedź na kolejne dręczące mnie pytanie. Otóż: neuropatia dała tak poważne skutki uboczne, że moja dr. prowadząca zmieniła mi chemię na Gemzar 2000 mg + Navelbina 50 mg. Dostałam tylko dwa razy taki schemat i dziś miałam kolejny wlew jednak ze względu na to, że strasznie mnie osłabiła ta chemia (cały tydzień leżałam, tak byłam słaba) pani doktor wykluczyła jeden z leków czyli Gemzar i zleciła od dziś cotygodniowo przez okres 3 m-cy samą Navelbinę 50 mg. Ja jednak bardzo się niepokoję gdyż moje zmiany metastatyczne pojawiły się na wątrobie i właśnie z tego powodu leczona jestem chemioterapią, a wyczytałam, że Navelbinę stosuje się w niedrobnokomórkowym raku płuca lub zaawansowanym raku piersi, a LEKU NIE WOLNO PODAWAĆ PACJENTOM Z ZABURZONĄ FUNKCJĄ WĄTROBY!? Jak ja mam to rozumieć pani Doktor? Czy jeśli ja mam zmiany na wątrobie to nie jest równoznaczne z tym, że mam zaburzoną funkcję tego organu? Proszę odpowiedzieć czy mogę być spokojna ? Czy powinnam się bać?
 • 2014-11-28 10:40:33

  Xeloda przy przerzutach do mózgu

  Czy można łączyć podawanie Xelody (na płuca) z Pabi Dexamethasonem 1 mg x 5, Furosemidem i Depakinem Chrono500 (na padaczkę przy przerzutach do mózgu - kilka ok. 3 cm)? Nie wiem czy warto męczyć mamę Xelodą. Brała ją wcześniej z Lapatynibem (przez około 2 lata) i na płucach zatrzymała progresję, niestety we wrześniu wyszły przerzuty do mózgu.
 • 2014-11-28 10:36:53

  Obustronna mastektomia z jednoczasową rekonstrukcją

  13.11 2014 r. miałam przeprowadzony zabieg obustronnej mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją. Po zabiegu piersi były opuchnięte do ekstremalnych rozmiarów, nim wybudziłam się z narkozy "rozlały się na boki" (nie wiem jak to ująć), jednak w opinii lekarza operującego nie doszło do przesunięcia się implantów. Od trzeciego dnia po zabiegu noszę specjalny biustonosz kompresujący, jednak do dziś, choć opuchlizna jest trochę mniejsza, nadal utrzymuje się to "rozlanie" piersi, są twardawe, opuchnięte... Mam lekkie stany lękowe czy tak już zostanie? Jak długo schodzi obrzęk po takiej operacji? Czy piersi odzyskają bardziej naturalny kształt, miękkość? Jak długo trwa kształtowanie się piersi po takim zabiegu?
 • 2014-11-27 09:11:39

  Czy można jeść granaty przy raku hormonozależnym

  Chciałabym zapytać o prozaiczną rzecz - jedzenie granatów. Jestem po raku hormonozależnym, czytałam na forum, że koleżanki jedzą granaty, ja też. Ale oto trafiłam na opis tych owoców i okazuje się, że mają fitoestrogeny, czyli chyba trzeba przestać je lubić (i jeść)? Jak Pani Doktor uważa? Czy zjedzenie jednego owocu dziennie jest zagrożeniem?
 • 2014-11-24 09:53:56

  Czy można stosować metodę impedancji bioelektrycznej

  14 miesięcy temu zakończyłam leczenie systemowe raka piersi. Obecnie jestem na tamoksifenie. Aby zadbać o swoje zdrowie zapisałam się na zajęcia fitness, gdzie oferują mi program ćwiczeń wraz z analizą składu ciała 3 razy do roku. Chciałam zapytać czy ta analiza składu ciała jest zabiegiem niewskazanym dla osób z chorobą nowotworową? Czy można ją zaliczyć do zabiegów bodźcowych? Czy fakt, że mam tytanowy znacznik w piersi (op. oszczędzająca) może zakłócić taką analizę? Jeśli chodzi o opis analizy składu ciała to postaram się to wyjaśnić na tyle ile potrafię. W klubie fitness oferują taką usługę. Wykonuje się ją za pomocą specjalnej wagi, na której się staje na boso i przy użyciu prądu mierzy się różne parametry. Wydruk jest komputerowy. Pozwolę sobie wykorzystać opis z internetu, "metoda impedancji bioelektrycznej (BIA), która polega na przesłaniu prądu elektrycznego o małej mocy przez elektrody przymocowane do kilku określonych punktów na ciele (jak obserwowałam u mojej córki, to ona nie miała żadnych elektrod na ciele podczas tego badania, chyba impulsy przechodziły od stóp). Zasada jest taka, że tkanka beztłuszczowa (np. mięśnie i krew) zawiera dużo wody i elektrolitów, toteż jest dobrym przewodnikiem, podczas gdy tłuszcz powoduje opór. Wydruk pokazuje procentowy stosunek masy mięśni i tkanki tłuszczowej oraz w jakich partiach i jak jest to rozłożone w naszym ciele"
 • 2014-11-22 10:30:00

  Czy będzie pilotaż pakietu onkologicznego? Prezes NRL prosi premier o spotkanie.

   Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do premier Ewy Kopacz z prośbą o jak najszybsze spotkanie w sprawie tzw. pakietu onkologicznego. Według środowiska lekarzy, wdrażane rozwiązania powinny być uznane za program pilotażowy, aby najpierw sprawdzić efektywność pakietu.
 • 2014-11-22 10:28:35

  Prywatne leczenie Trastuzumabem z Pertuzumabem

  Mam 31 lat i raka piersi lewej (już po operacji oszczędzającej z usunięciem węzłów chłonnych - zajętych 8 na 10). Przewodowy naciekający G3, receptory hormonalne ujemne, HER dodatni (+++). Obecnie jestem w trakcie chemioterapii 4AC +12P, następnie RT oraz Trastuzumab. Moje pytanie jest takie: chciałabym przeprowadzić leczenie Trastuzumabem wraz z Pertuzumabem. Jakie to są koszta i jak wygląda cykl podawania tych dwóch leków jednocześnie? Chcę się na to przygotować finansowo. Wiem, że w dziesiątkach tysięcy złotych ale dokładnie ile? I czy sama mam sprowadzać lek?  
 • 2014-11-21 09:53:10

  Jakie badania wykonywać po zakończeniu leczenia

  We wrześniu skończyłam chemioterapię - 4 wlewy AC. Obecnie przyjmuję tamoksifen i zoladex. Jakie badania powinnam wykonać w celu sprawdzenia "swojego stanu zdrowia"? Mój lekarz twierdzi, że nie potrzeba wykonywać żadnych badań, zlecił tylko marker nowotworowy. Proszę o instrukcje na jakie badania mam zwrócić szczególną uwagę, o jakie się upomnieć, a jakie ewentualnie wykonać na własna rękę. Moje wyniki: rak inwazyjny NST według WHO 2012, NHG 2 (3+2+1/1 mitoza/ 10 HPF. Oznaczono białko HER2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER -2/neu (4B5). Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+). Wykazano ekspresję receptorów estrogenów w ponad 90% jąder komórek, progesteronów w ponad 90% jąder komórek i ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w około 40% jąder komórkowych.
 • 2014-11-21 09:49:27

  Jakie są rokowania

  Mam pytanie, jakie są rokowania przy wznowie raka piersi (po amputacji) z naciekiem 90% na szpik. Mama, bo chodzi tu o nią, miała podawaną chemię co tydzień, którą poprzedzały najpierw tabletki, a później wlewy sterydów. Dochodziło często to krwotoków z nosa, a teraz doszło do zapalenia płuca lewego. Dodam, że jest coraz słabsza i ma skaczące ciśnienie.
 • 2014-11-21 09:46:23

  Interpretacja wyniku biopsji

  Mam ogromną prośbę o pomoc w interpretacji wyników biopsji mojej mamy. 2 tygodnie temu wykryto u Niej raka piersi. Operację usunięcia guza będzie miała dopiero za 6 tygodni, co mnie niepokoi. Lekarz powiedział, że nie kwalifikuje się do przyspieszonej operacji. Podaję wynik: Mixed mucinous carcinoma (mucinous carcinoma/invasive carcinoma, NST), G2 (kat. B5). ER (+ silny w 100% komórek - allred8). PR (+ odczyn średnio nasilony w 80% komórek, allred7, IS2+PS5). Her2 0 ujemny. Ki67 do 5%.
 • 2014-11-20 10:44:57

  Rekonstrukcja piersi metodą BRAVA

  Jestem po mastektomii prawej piersi (w zeszły poniedziałek) oraz po wszczepieniu implantu (podczas tej samej operacji). Wszystko jest jeszcze bardzo świeże, ale już wiem, że nie chcę nosić implantu. Wraz z doktorem zdecydowaliśmy, że ten implant jest tylko sytuacją przejściową. Myślałam o rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem płata brzusznego, ale wiem, że operacja jest dosyć ryzykowna. Podczas poszukiwań w sieci napotkałam system BRAVA, który bardzo mnie zainteresował. Czy może mi Pani opisać szczegóły: - jakie są możliwości powikłań, - do jakiego rozmiaru można powiekszyć pierś (lewa piers w rozmiarze DD), - czy ewentualnie można zmniejszyć lewą pierś.
 • 2014-11-20 10:41:05

  Tamoxifen a Depresanum

  W sierpniu 2013 r. rozpoznano u mnie raka piersi hormonozależnego, Her2 ujemny. Węzły czyste, operacja oszczędzająca. Naświetlania a teraz Tamoksifen i Zoladex. Moje pytanie, czy mogę stosować suplement diety Depresanum. Do tej pory brałam Lafactin, ale spowodował on drastyczny spadek płytek krwi - do 24 tysięcy (mam małopłytkowość moja norma to 40-50 tysięcy). Musiałam go natychmiast odstawić, aby po naświetlaniach i przy braniu koniecznych leków onkologicznych nie obciążać dodatkowo szpiku. Zaproponowano mi Depresanum, którego składem jest: Inozytol, ekstrakt z kwiatu szafranu, vit. B6, kwas foliowy, L-tryptofan. Proszę o opinię, czy lek ten nie jest dla mnie szkodliwy przy mojej historii onkologicznej. Nie chcę kosztem życia poprawiać sobie nastroju psychicznego.
 • 2014-11-20 10:37:57

  Interpretacja przypadku

  Mam 67 lat i jestem 7 lat po mastektomii lewej piersi i usunięciu wszystkich węzłów po tej stronie. W prawej piersi miałam w 1999 r. operowaną zmianę, która okazała się włókniakiem. Leczę się w CO na Ursynowie, gdzie raz w roku robię mammografię i zgłaszam się na badanie kontrolne. Ponadto raz w roku robię prywatnie USG blizny i prawej piersi. Robione w kwietniu br - nie wykazało żadnych zmian. We wrześniu br. na mammografii stwierdzono "na granicy zewn. kw. obwodowo zagęszczenie 15 mm - BIRADS - 3. Wskazana ocena USG." Natychmiast zrobiłam prywatnie USG - nie stwierdzono żadnych zmian. Natomiast 20 października zrobiłam USG tej piersi w CO na Ursynowie - i otrzymałam wynik: "Na godz. 10.30 hypoechogeniczne pole 9 mm - BIRADS - 4B do weryfikacji CB/USG. W dole pachowym niejednoznaczny węzeł chłonny 10 mm". Zrobiono mi biopsję gruboigłową - na wynik miałam czekać ponad 3 tygodnie. Czekając na wynik biopsji skontaktowałam się z chirurgiem, który zaproponował mi mastektomię tej piersi - termin operacji wyznaczył na 26 XI, zrobiłam już wszystkie badania niezbędne do operacji. Tymczasem 14 XI odebrałam w CO wynik biopsji gruboigłowej: "Fragment zrębu piersi z cechami włóknienia. Utkania nowotworowego nie znaleziono". Nie wiem co robić w tej sytuacji.
 • 2014-11-19 09:25:46

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Tydzień temu moja ciocia dowiedziała się, iż ma raka w prawej piersi. Rok temu robiła USG po czym lekarz zapewnił ją, że jest zdrowa. W przeciągu roku choroba tak szybko postąpiła, iż wyniki nie są zadawalające. Przez ostatni tydzień ciocia zrobiła już badania tj. biopsję, USG, mamografię, badanie płuc, biopsję cienkoigłową (tych 2 ostatnich nie znamy jeszcze wyników). Z badań wynika, iż są przerzuty na węzły chłonne ;(. Proszę Państwa o pomoc co dalej robić? Jakie dawki chemii stosować? Jaki ośrodek leczenia raka Piersi w Polsce czy zagranicą Państwo polecają? Jak również chciałam zapytać o lek Pertuzumab, co Państwo o nim powiedzą, czy warto go kupić, (gdyż nie jest refundowany 1 ampułka = 20 tys.). Błagam pomóżcie, ciocia jest rewelacyjną osobą, ma dopiero 46 lat i małe dzieci po 10 lat. Wynik badania histopatologicznego: CELLULAE CARCINOMATOSAE in tumore mammae dextrae, CELLULAE CARCINOMATOSAE metastatices in tumore axillae dextrae, Immunofenotyp kk guza: Er (+) 60% kk guza, Er (+) 40% kk w meta do węzłów, PgR (+) 40 % kk guza, PgR (-) w kk meta do węzłów; Ki67 (+) 28% kk guza, Ki67 (+) 21% w kk meta do węzłów; HER2 (+2) (wynik dodatni) - wymagana weryfikacja amplifikacji genu metodą FISH ,CISH; Podtyp biologiczny raka piersi: luminalny B. Histologicznie : Carcinoma invasivum NST mammae dextrae. Badanie USG piersi i dołów pachowych - wyniki: BIRADS6, piersi tłuszczowo gruczołowe. W pp na godz 10. hypoechogeniczna zmiana wlk. 21x17 mm - tu mal. W kgz PP cechy obrzęku. W prawym dole pachowym podejrzane węzły chłonne wlk. do 19x14 mm. Pl i lewy dół pachowy bez zmian. Mammografia: wyniki badań: Piersi o budowie tłuszczowo gruczołowej. W PP w KGZ asymetryczne, częściowo spikularne zagęszczenie wielkości 20x25 mm, wydaje się mieć słabo wysycone mikrozwapnienia - obraz podejrzany o TU mal. BIRADS4c. Konieczna pilna dalsza diagnostyka.
 • 2015-09-03 15:15:00

  XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę

   Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza na XVIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie...
 • 2011-10-04 21:02:18

  Moja historia - joanna_w29

  Mam na imię Asia, mam 31 lat i jestem Amazonką... trudno mi tak o sobie myśleć, trudno mówić... Wszystko zaczeło...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-01-12 00:00:00

  piętra pachy

  Chłonka odprowadzana z kończyn górnych i klatki piersiowej przechodzi przez węzły chłonne pachowe. Zebrane są one w...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.