Aktualności

 • 2016-09-23 09:07:35

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 60 lat. 18 sierpnia br. przeszłam amputację podskórną piersi prawej z jednoczasową rekonstrukcją piersi prawej za pomocą ekspandera z limfadenectomią węzłów chłonnych pachy prawej. Rozpoznanie - Rak przewodowy inwazyjny G2 piersi prawej ER8/8, PR 8/8, Her2 1+, Ki67 -30% (wynik biopsji ). Po operacji otrzymałam wynik badania histopatologicznego ze szpitala: Trzy ogniskowy rak inwazyjny gruczołu piersiowego prawego (NST carcinoma) o średnim stopniu zróżnicowania (G2) z ogniskami DCIS high-grade w bliskim sąsiedztwie guzków (do ok. 0,5 cm). Zmiany usunięto z marginesem tkanek zdrowych (najmniejszy margines resekcji przy trzecim guzie wynosi ok.0,3 cm). Przerzuty raka stwierdzono w dwóch węzłach chłonnych szczytu pachy (2/10), pozostałe węzły chłonne są odczynowe. Komórki raka nie przekraczają torebek węzłów. IHC: ER - 90%, PR - 90%, HER 1+ pT1cN1aMx. Jakie powinno zastosować się leczenie? Mój onkolog przedstawił mi dwie możliwości i to ja mam zadecydować. Czy chemioterapia + naświetlanie pachy prawej + hormonoterapia, lub druga możliwość: rezygnacja z chemioterapii i wtedy tylko naświetlanie prawej pachy i hormonoterapia. Nie wiem, co jest właściwe w moim przypadku.
 • 2016-09-23 09:04:36

  Powrót miesiączki po zakończeniu hormonoterapii

  Mam 48 lat. Mając 43 lata wykryłam sobie guza lewej piersi. Okazało się, że to nowotwór T2N1M0. Receptory ER PS5+IS3=TS8. Receptory PR PS5+ IS3=TS8. Her-2/neu (-). Przeszłam 4 kursy chemioterapii, a potem była mastektomia. Dokładnie od 4 lat i 6 miesięcy zażywam Tamoxifen. Przez pierwsze 2 lata w parze był Zoladex. Przez cały ten czas odczuwam mocne uderzenia gorąca przemiennie z dreszczami. Mając 40 lat miałam już takie objawy. Leczenie bardzo je nasiliło. Zastanawiam się, czy po 5-cio letnim leczeniu hormonalnym miesiączka wróci i czy przejdę naturalną menopauzę. Pani ginekolog, która mnie prowadzi twierdzi, że prawdopodobnie tak. Z kolei lekarz, u którego leczę osteoporozę (która powstała po 2 latach hormonoterapii) twierdzi, że nie. Jeżeli jest to możliwe, bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie.
 • 2016-09-23 08:58:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie - cd.

  Kontynuacja pytania "Jakie powinno być zastosowane leczenie" z 8 września 2016 r.   Teraz mam już wynik badania histpat. po mastektomii radykalnej. Wieloogniskowy rak zrazikowy naciekający. Pierś prawa o wym. 18x15x7 cm, w kwadrancie górnym zewn., przy granicy z kwadrantem zewn. blizna dł. 6 cm. Na granicy kwadrantów zewn. i kwadrancie dolnym zewn. guz 3x6x2,5 cm, oddalony 1,5 cm od powięzi, 1 cm od od dolnej granicy cięcia oraz 1,3 cm od skóry. W kwadrancie górnym zewn. guz 1,5x0,8x0,8 cm oddalony ok. 1 cm od tylnej granicy cięcia oraz guzek 1x0,7x0,4 cm oddalony 0,7 cm od tylnej granicy cięcia. Na granicy górnych kwadrantów guz o śr. 1,2 cm oddalony od tylnej granicy cięcia oraz kilka rozsianych guzków. Mikroskopowo: Wieloogniskowy rak zrazikowy naciekający G2 piersi prawej, EE (3+2+2) 7. W świetle naczyń obecne liczne zatory z komórek rakowych. Rak nie nacieka brodawki sutka, ale w świetle naczyń tej okolicy obecne są zatory z komórek rakowych. W tylnej granicy cięcia (od strony klatki piersiowej), w tkance tłuszczowej obecny naciek raka w postaci rozproszonych komórek rakowych R-1. Rak nacieka mięsień od strony klatki piersiowej, ale go nie przekracza - najmniejszy margines tkanek zdrowych w tym miejscu wynosi ok. 3,5 mm. Dolne i środkowe piętro pachy - przebadano 19 węzłów chłonnych, w każdym obecne komórki rakowe, naciekające torebkę węzłów i tkankę tłuszczową okołowęzłową. Wymiary największego przerzutu: 2x0,5 cm. Węzły szczytu pachy - przebadano 10 węzłów chłonnych, w każdym obecne komórki rakowe. Całość obrazu odpowiada pT3N3a R1. Jakie optymalne dalsze leczenie?
 • 2016-09-21 08:30:30

  Jakie badania kontrolne należy wykonywać

  Jestem 2 lata po BCT, radioterapii i na tamoxifenie. Jestem karnym pacjentem, robię wszystko co mi onkolog zaleci, czyli co pół roku usg, co roku mammografię, ostatnio na polecenie mojej dr radiolog od usg (mam liczne zmiany) - rezonans. I to wszystko. Onkolog mówi, że póki nie ma dolegliwości nie badamy nic innego. Radiolog od rezonansu zaleciła rezonans (płatny niestety...) co 12-18 miesięcy. Czy jest jakiś schemat badań po operacji? Koleżanki na forum piszą np. o usg brzucha, itp. Nie wyrywam się do dodatkowych badań, ale chciałabym wiedzieć, że przynajmniej ze swojej strony robię wszystko, żeby być zdrową.
 • 2016-09-21 08:27:59

  Czy konieczne jest usunięcie jajników

  Mam 46 lat. Jestem po operacji oszczędzającej jednej piersi oraz limfadenektomii pachy. Rozpoznanie histopatologiczne: carcinoma NST G1 infiltrans mammae. Maksymalny wymiar raka naciekającego wynosi 21 mm. Bez cech inwazji naczyniowej i naciekania pni nerwowych. ER 2+ w 80% komórek raka TS 7/8 positive, PR 3+ w 90 % komórek raka TS 8/8 positive, HER 2 1+ ujemny. Indeks poliferacyjny Ki67 w ok 5% komórek raka. Węzły wartownicze (4/7) maksymalny wymiar przerzutu 4 mm. Przerzuty ograniczone do węzłów chłonnych. Po wykonaniu limfadenektomii - w pozostałych węzłach chłonnych nie stwierdzono komórek rakowych. Zastosowane leczenie 4xAC, 12xPXL, obecnie rozpoczynam radioterapię. Jestem przed menopauzą. Lekarz prowadzący zaleca usunięcie jajników w związku z przeciwwskazaniem do leczenia tamoksyfenem - w 2007r. miałam zmiany zakrzepowe w żyłach piszczelowych tylnych, strzałkowych i zatoce żylnej m. płaszczkowatego - wskutek niepodania leków przeciwzakrzepowych po unieruchomieniu nogi w związku z naderwaniem więzadła w kolanie. Uprzejmie proszę o opinię czy usunięcie jajników jest najlepszym rozwiązaniem oraz wskazanie możliwości innego dalszego leczenia.  
 • 2016-09-21 08:24:47

  Interpretacja wyniku histopatologicznego

  Proszę o interpretację mojego wyniku pooperacyjnego - operacja oszczędzająca raka przewodowego G2 piersi lewej. Ognisko naciekającego raka piersi typu NST o wysokim stopniu zróżnicowania (grade 1) i statusie receptorowym: ER (+++) w 100% komórek guza, PR (+++/++) w 95% komórek guza, HER2 (+) odczyn klinicznie ujemny, Ki67 (+) w około 10% komórek guza oddalone od najbliższego, bocznego marginesu zabiegu o 1 cm. W sąsiedztwie guza przewody z utkaniem raka śródprzewodowego DCIS typu litego o niskiej atypii jądrowej, bez martwicy nie dochodzące do płaszczyzn zabiegu. W znalezionych trzech węzłach wartowniczych wyłącznie zmiany odczynowe (0/3). Zmiana oceniona makroskopowo jako czwarty węzeł chłonny jest ogniskiem tkanki gruczołowej ogona Spence'a bez nowotworu. Operacja w dniu 30-08-2016 r., dzisiaj otrzymałam wynik. Jestem w trakcie oczekiwania na radioterapię i hormonoterapię. Oczekuję na telefon ze szpitala, prawdopodobnie za 14 dni wizyta u radiologa i rozpoczęcie radioterapii i hormonoterapii. Czy czas oczekiwania jest właściwy? Bardzo proszę o interpretację opisu histopatologicznego ponieważ bardzo się denerwuję.
 • 2016-09-20 10:15:55

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Moja mama ma 62 lata. Rozpoznanie kliniczne: Rak piersi prawej 1. Miejsce pobrania materiału: Gruczoł sutkowy prawy - margines dobrodawkowy. Pomijam opis makroskopowy. Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Fragment stłuszczałego miąższu gruczołu piersiowego. Bez nacieku raka. 2. Miejsce pobrania materiału: Margines przeciwległy do dobrodawkowego. Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Fragment skóry i tkanki tłuszczowej. Bez nacieku raka. 3. Miejsce pobrania materiału: Guz Opis makroskopowy: (9 bloczków). Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Carcinoma invasivum (NST) G -1 mammae. Średnica guza 35 mm. Stwierdzono zatory z komórek raka w świetle naczyń. Guz usunięty w granicach zdrowych tkanek z minimalnym marginesem chirurgicznym poniżej 1 mm (margines boczny). Pozostałe marginesy jak w opisie makroskopowym. Podtyp biologiczny oraz status receptorów oznaczono we wcześniejszym badaniu (dodam, że mama ma Her 2 (3 plus) dodatni, luminal B. 4. Węzeł chłonny wartowniczy pachy prawej (3 bloczki). Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Wypreparowano 2 węzły chłonne, w tym 1 z przerzutem raka (1/2), średnica przerzutu 22 mm. Stwierdzono naciekanie tkanek miękkich okołowęzłowych. Proszę o pomoc czy konieczne jest wszystko czyli chemia, radioterapia i hormony... Mama ma problemy z żołądkiem bardzo poważne, poza tym nie ma woreczka i bardzo boi się skutków chemii. Proszę też o inf. ile wycięto jej węzłów 3 czy 2 bo ja już nie wiem ... Z góry dziękuję za odpowiedź. Dodam, że była to operacja oszczędzająca 30 września. Ogólnie mama po operacji czuje się dobrze, raz tylko była na ściągnięciu chłonki ale jej się jakoś nie zbiera. Wyczuła pewne zgrubienie wokół rany. Pielęgniarka powiedziała, że to blizna i trzeba rozsmarowywać. Kiedy orientacyjnie może mieć to całe leczenie jeśli 2 tyg. minęło od operacji?  
 • 2016-09-18 19:30:00

  XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę.

   Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza wszystkie Amazonki zrzeszone i nie zrzeszone w klubach na: XIX Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę.
 • 2016-09-16 10:33:00

  Lot samolotem po usunięciu węzłów chłonnych

  Czy podczas lotu samolotem przy usuniętych węzłach chłonnych w dole pachowym potrzebne jest zabezpieczenie, jeżeli tak, to w jaki sposób?
 • 2016-09-16 10:30:08

  Badania kontrolne PET-em

  Jestem po operacji oraz leczeniu 4 x AC, 12 x paklitaksel, 18 wlewach herceptyny, którą zakończyłam parę dni temu. Zażywam tabletki hormonalne już 12 m-cy. Obecnie czeka mnie wizyta u onkologa, na której już wiem, że dostanę skierowania na badania kontrolne: RTG klatki piersiowej, tomografię, scyntygrafię oraz USG jamy brzusznej i markery (po co markery skoro nie są miarodajne?). Zastanawiam się czy nie lepiej dla mojego organizmu byłoby zrobić badanie PET? Nadmieniam, że badanie PET miałam wykonane w sierpniu 2015 r. na NFZ, które wykluczyło przerzut do żebra po wykonanej wcześniej scyntygrafii, na której wyszło, że albo jest przerzut albo złamane żebro. Okazało się, że bolące żebro to złamanie i moje nerwy przez ok.1 miesiąca były niepotrzebne. Jeżeli mam robić tyle badań, czekać na wyniki i denerwować się jestem w stanie sfinansować sobie we własnym zakresie badanie PET robiąc go prywatnie. Z tego co czytałam PET jest najdokładniejszym badaniem tyle że drogim (4100 zł w Krakowie) i dlatego się go nie wykonuje wszystkim chorym. Cena ta jednak mnie nie przeraża i nie jest to dla mnie żaden argument. Jeżeli rozumuję nieprawidłowo będę bardzo wdzięczna, jeżeli dostanę przekonywujące argumenty dlaczego nie robić PET tylko pojedynczo każde badanie.
 • 2016-09-16 10:26:59

  W jakim czasie od operacji rozpocząć hormonoterapię

  W jakim czasie od leczenia operacyjnego powinna być wdrożona hormonoterapia i jaka? BCT 23.08.2016 (ER 90%, PR 0%, HER-2 ++ ( weryfikacja met. FISH - ujemny), ca ductale invasivum i intraductale, 11mm, LN (-). Konieczność radykalizacji (kom. Neo w skórze, w linii cięcia). Zaplanowano rtg-th (5-6 tyg.) i hormonoterapię. Pacjentka lat 59, po mastektomii w 2009 r. ca ductale invasivum i intraductale, triple negative - po rtg-th i chem-th (6 cykli AT) - obecnie remisja tego nowotworu.
 • 2016-09-13 08:36:04

  Czy potrzebna jest dodatkowa chemioterapia

  Pacjentka lat 66, w przesiewowej mammografii guz piersi prawej 13 mm. Klinicznie guz T1N0M0 Operacja oszczędzająca pierś + węzły chłonne wartowniki. Histopatologia: Wyniki his-pat guzka piersi. Przerzut raka do węzła chłonnego (1/1). Wielkość przerzutu co najmniej 0,4x0,2 cm. Naciekanie torebki węzła bez zajęcia tkanki tłuszczowej. Jeden węzeł chłonny z niespecyficznym odczynem zapalnym, bez przerzutu nowotworowego (0/1). Rak przewodowy naciekający piersi prawej G3, pT1c Wg Elstona-Ellisa (3+2+3). Naciekanie tkanki tłuszczowej. Zatory w naczyniach chłonnych. Rozrost tkanki włóknistej zrębu. Przewlekły ogniskowy naciek zapalny. Receptory estrogenowe dodatnie w 90% komórek, nasilenie reakcji na 3+ Receptory progesteronowe ujemne - brak reakcji. E-cadheryna (+), Ki-67 40%, HER-2 ujemny - brak reakcji. Utkanie raka widoczne w górnej granicy cięcia chirurgicznego. Pozostałe marginesy: głęboki 0,1 cm, przedni co najmniej 1 cm, boczny 1,5 cm, przyśrodkowy 2 cm. Docinka marginesu górnego nie zawiera utkania nowotworowego. Docinka marginesu głębokiego nie zawiera utkania nowotworowego. Druga operacja - usunięcia w. chłonnych piętra 1 i 2 - brak przerzutów. Mama przeszła 4 cykle chemioterapii AC. (poza nudnościami, brakiem apetytu, leukopenią wymagająca podawania Nivestimu) bez powikłań. Czy jest potrzeba dalsza chemioterapia? Onkolog prowadzący proponuje jeszcze 2 dawki chemii "białej". W opinii drugiego onkologa wystarczająca będzie radioterapia, a następnie hormonoterapia. Czy dodatkowo chemioterapia coś pomoże?
 • 2016-09-12 09:49:23

  Profilaktyczna mastektomia i owariektomia

  Mam 29 lat. Rok temu zachorowałam na raka piersi, który na szczęście wykryto w pierwszej fazie. T1bN0 (przewodowy inwazyjny g3 er 0% pgr 10% her ujemny). Leczenie: mastektomia, 4 ac, 4 docetaxel. W rodzinie babcia miała raka jajnika, a później raka piersi i mama miała raka piersi. Robiłam testy genetyczne, które w Polsce wykluczyły mutacje. Aktualnie czekam na wyniki testów z USA. Pytanie moje brzmi: czy powinnam wg Pani usunąć drugą pierś i jajniki?
 • 2016-09-08 08:57:57

  Leki antydepresyjne

  Chciałabym zapytać czy w moim przypadku mogę brać Pramolan 0.5 g. Dodam, że her 2 mam ujemne, jestem po chemioterapii, nie biorę Tamoksifenu. Jakie leki mogę brać ewentualnie na wyciszenie, czasami psychicznie czuję się bardzo źle, kiedyś leczyłam się na depresję. Psychiatra sam nie wie co mogę brać, zapisał mi Mozarin, onkolog zabronił mi brać ten lek. Korzystam z terapii psychologicznej, ale pani psycholog powiedziała mi, że takie wizyty to nie wszystko, muszę mieć też jakieś leki.
 • 2016-09-08 08:53:20

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 74 lata, proszę o interpretację wyników i ustosunkowanie się do zaproponowanego leczenia: (Chemia AC około 7 m-cy, później ma być herceptyna 1 rok i na końcu radioterapia, bo miałam oszczędzającą operację piersi prawej - tej rakowej). Czy w tym wieku nie można dać "oszczędniejszego" leczenia? Oto odpis całości wyników: Rodzaj materiału: 1) węzeł wartowniczy pachy prawej, 2) kwadrant dolny piersi prawej, 3) margines boczny, 4) margines przyśrodkowy. Rozpoznanie kliniczne: Rak piersi prawej T2N0 Rozpoznanie histopatologiczne: Przebadano dwa węzły chłonne bez zmian nowotworowych (0/2) Makroskopowo przysłano do badania oznaczony nitkami kwadrant sutka o wymiarach 65x55x45 mm z fragmentem skóry o wymiarach 60x28 mm z powięzią. Na przekrojach kwadranta obecny jest guz o wymiarach 21x15 mm, który położony jest centralnie i w odległości 10 mm od skóry. Mikroskopowo: Rak zrazikowy inwazyjny G1 (3+1+1) invasive lobuar carcinoma: - guz o wymiarach 21x15 mm jw - wokół guza brak jest cech limfoangioinwazji - brak jest cech naciekania okołonerwowego - proces nie nacieka skóry i nie perforuje powięzi. Mikroskopowo: Fragment miąższu sutka bez zmian nowotworowych. pT1c N0(i-)(sn) Mx R0. Badanie immunohistochemiczne węzłów chłonnych z pkt1: CK19(-)x8. Badanie immunohistochemiczne nowotworu z pkt2: CK19 (+), E-cadherin (-) - w raku zrazikowym, E-cadherin (+) - w raku NST, p63 (-). Uzupełnienie rozpoznania do pktu 2. Granice kwadrantektomii w materiale pkt 2 są bez zmian nowotworowych. Rodzaj materiału: badania immunohistochemiczne z bloczka 54059/16 Rozpoznanie kliniczne: Ca mammae dex. Rozpoznanie histopatologiczne: Receptory estrogenowe w części inwazyjnej 50% reakcja średnia. Receptory progesterenowe w części inwazyjnej w poniżej 1% reakcja średnia. Her2 w części inwazyjnej (2+). Badaniem FISH stwierdzono: STATUS HER2: dodatni.  
 • 2016-09-08 08:49:15

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Obecnie jestem po mastektomii radykalnej (czekam na wynik hist-pat), wiek 43 lata, leczę się na niedoczynność tarczycy, mam nadwagę. Po operacji oszczędzającej wynik: Rak zrazikowy naciekający piersi (M 8520/3), EE (3+2+2) 7 pkt. G II, pT2 Rak zrazikowy in situ (M 8520/2) Rak naciekający obecny w obszarze 2,5 cm na terenie makroskopowo opisywanego guza. Około 20% utkania guza stanowi rak zrazikowy in situ. Obecna angioinwazja. Obecna kanceryzacja zrazików piersi. Margines chirurgiczny głęboki bardzo wąski, tj. ok. 0,5 mm. Istnieje możliwość niekompletnej resekcji raka od strony głębokiej linii cięcia chirurgicznego. Pozostałe marginesy zgodne z opisem makroskopowym bez nacieku raka. Przerzuty do węzłów chłonnych śr. od 0,5 mm do 1,5 mm z obecnością makroprzerzutów raka. Podtyp biologiczny Luminalny A: Estr (3+) 80%, Prog (3+) 80%, HER-2 (1+) ujemny, Ki67 - 20%. Opis makroskopowy: Fragment miąższu piersi 10x10x7 cm z oznaczeniem topograficznym i osełką skórną 8x5x0,3 cm. Oznaczenie topograficzne bez legendy. Na przekrojach tkanka tłuszczowo - gruczołowa z obecnością guza 2,5x1,5x3 cm. Granica cięcia od osełki 3 cm, głęboka 2 cm, w kierunku węzła wartownika 2 cm, w kierunku brodawki 4 cm. Granica dolna 2 cm, górna 3 cm. Znaleziono węzły chłonne I - śr. 1,1 cm zmieniony przerzutowo, II - o największym wym. 1,5 cm zmieniony przerzutowo, III - śr. 0,4 cm, IV - śr. 0,6 cm, V - 0,5 cm. Czy chemioterapia/radioterapia będzie uzależniona od całkowitej liczby zajętych węzłów, czy też ta liczba jest bez znaczenia? Jakie optymalne leczenie dla przypadku?
 • 2016-09-06 09:56:42

  Mikrozwapnienia w piersi

  Miałam raka jajnika, teraz mam diagnozowane mikrozwapnienia w piersi. Najpierw USG - nic, potem biopsja gruboigłowa - niejednoznaczna i chyba w złym miejscu zrobiona. Teraz lekarz doradził usunięcie chirurgiczne zmiany i badania histopatologiczne. Ja już mam dosyć i nie chcę tego zrobić. Myśl, że to rak mnie poraża. Strasznie boję się leczenia, bo wiem jakie to okropne. Śmierci już się nie boję, a właściwie bardzo jej pragnę. Bliscy nie mogą tego zrozumieć. Jak ich przekonać, żeby pozwolili mi odejść?
 • 2016-09-06 08:35:52

  Leczenie raka piersi u kobiet w ciąży

  Mam 36 lat. Wczoraj wykryto u mnie zmianę w piersi birads 3, mam zrobić biopsję. Rok temu wszystko było ok.. Moja mama zachorowała na raka piersi w wieku 35 lat, zmarła w wieku 38. Badanie mutacji genów brca 1 wyszło u mnie negatywne. Jestem w tej chwili w czasie owulacji, od 2 mies. staramy się z mężem o dziecko, a tu taka informacja. Nie wiem czy wziąć lepiej tabletkę po stosunku, żeby nie zajść w ciąże o ile już w niej nie jestem. Czy można leczyć kobiety w ciąży, jeśli mają raka piersi, czy dopiero po narodzinach dziecka? Mam jeszcze 4-latkę w domu, ona jest najważniejsza, nie chce ryzykować ale może to na wyrost?
 • 2016-09-05 10:15:00

  4 Integracyjny Marsz Nordic Walking

   2 września 2016rw ramach projektu pod nazwą „Dąż do sprawności” współfinansowanego przez Gminę Kępno odbył się Marsz Integracyjny Nordic Walking 2016 organizowany już po raz czwarty przez Kępiński Klub „Amazonki”. O godzinie 18,00 na boisku „Przemysław” spotkało się około 80 osób aby wspólnie przejść 6 km w marszu kijkami i co najważniejsze pod okiem instruktorów, którzy przez całą trasę instruowali i czuwali nad prawidłowym chodzeniem. 
 • 2016-09-04 10:25:31

  Obustronna mastektomia profilaktyczna

  Mam 53 lata, diagnoza: 03.08.2015 r. invasive carcinoma of NST, G2 NG2 IM: 1/10 HPF; cT1N0M0; markery E-cadherin +, ER +++ 100%, HER2 -, Ki67 5%, PR + 10%; stan po szerokim wycięciu guza i usunięciu I piętra węzłów chłonnych pachy pT1c N0M0, bez przerzutów nowotworowych (0/11); stan po brachyterapii boost, po hormonoterapii. Czy po upływie roku od BCT i radioterapii można przeprowadzić amputację obustronną piersi? Jakie są warunki zakwalifikowania do w/w operacji.
 • Avatar

  2017-11-17 12:36:14

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dziś zrobiłam sobie kontrolne badanie piersi. Poprzednie miałam 4 miesiące temu i birads1. Badanie zrobione dziś było...
 • Avatar

  2017-11-15 09:34:56

  Operacja radykalna czy oszczędzająca

  Mam 31 lat, raka piersi lewej i właśnie kończę chemioterapię przedoperacyjną. Muszę zdecydować jaki wybrać rodzaj operacji...
 • Avatar

  2017-11-15 09:31:30

  Interpretacja przypadku

  Mam 46 lat, miesiączkuję regularnie. Rozpoznanie histopatologiczne: 1) Makroskopowo przysłano do badania nacięty...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-01-12 00:00:00

  HER2

  Patrz receptor HER2
 • 2010-01-13 00:00:00

  limfa

  Płyn śródtkankowy powstały na skutek przesączania się osocza krwi z naczyń włosowatych do przestrzeni...
 • 2010-01-14 00:00:00

  markery nowotworowe

  Markery to substancje, których zwiększone stężenie we krwi można powiązać z toczącym się w organizmie procesem...