Aktualności

 • 2014-04-18 10:43:09

  Interpretacja przypadku

  Prosiłabym o wytłumaczenie i rokowania. To są wyniki biopsji mojej 48 letniej siostry z obciążeniem BRCA1 po owariektomii. Invasive carcinoma of the breast of no special type, G3 oraz DCIS of high nuclear grade comedo-type, CK7 dodatni, SMA dodatni, KI67 dodatni w około 50% komórek raka naciekającego. ER +, PR -, HER 2 -. Nie znam się kompletnie i prosiłabym o wytłumaczenie czy to jest jeden rak czy 2, co to jest te DCIS i w ogóle wszystko co powinnyśmy wiedzieć na ten temat. Dodam, że ja również jestem obciążona tą mutacją w genie i bardzo się martwię. Siostra ma mieć zabieg 28 kwietnia oraz radio i chemioterapię. Jesteśmy obciążone brca1 i jesteśmy w programie osób obciążonych u dr. Tomasza Huzarskiego ze Szczecina. 2 razy w roku mamy spotkanie z dr i badania markerów oraz na przemian rezonans magnetyczny i usg piersi oraz usg ginekologiczne. W zaleceniach mamy napisane, że po zaplanowanej ilości dzieci i po 35 roku życia profilaktycznie owariektomia i mastektomia co zmniejsza ryzyko zachorowania tylko do 1%. U siostry zaczęło się już coś dziać, więc przeszła zabieg w tamtym roku w kwietniu. Ja mam 31 lat i z takim genem mam wielką obawę. Siostra dostała teraz ten wynik i wiemy, że to rak i że nie rokuje super, ale może coś więcej mogę się dowiedzieć na jego temat. Czy tak jak pisałam wcześniej te rozpoznania w języku angielskim i łacinie to jedno i to samo czy 2 rodzaje raka??? Czy w moim wieku, dodam że mam dwoje dzieci, można się juz podać profilaktycznie owariektomii (nie planuję więcej dzieci)? Mam problemy z miesiączkami policystyczne jajniki, wypchniętą tylną ścianę pochwy oraz żylaki na tylnej ścianie spowodowane opuszczeniem macicy i problem z nietrzymaniem moczu. Co pani doktor mogłaby mi podpowiedzieć? Wiem, że przy mutacji tego genu jak już zaczyna się coś dziać to ciężko się leczy czego bardzo się obawiam i wolałabym temu zapobiec  zawczasu a nie czekać nie wiadomo na co... Z góry dziękuję za odpowiedź względem siostry i moim.
 • 2014-04-17 17:47:31

  Interpretacja wyników i rokowanie

  Kontynuacja pytania "Interpretacja wyników i rokowanie" z dnia 18 lutego 2014 r.   7.03.2014 r. wykonano u mnie operację usunięcia piersi prawej i węzłów chłonnych i otrzymałam następujące informacje: Wynik końcowy: Rak inwazyjny (invasive carcinoma NST-WHO 2012), NHG3, Typ T3, Typ N2a oraz rak przewodowy in situ piersi prawej G3 wg Van Nuysa. Brak cech odpowiedzi na chemioterapię w guzie i węzłach chłonnych (8500/3 T-04915). Opis makroskopowy: Amputowana pierś prawa o wymiarach 21x15x5 cm z tkankami pachy 9x7,5x2,5 cm i płatem skóry 15x7,5 cm, masa 630g. W kwadracie górnym zewnętrznym obecny guz o wymiarach 5,5x5x2 cm oddalony 3 cm od granicy górnej, 1 cm od podłoża i 2 cm od skóry. Opis mikroskopowy: rak inwazyjny (invasive carcinoma NST-WHO 2012) - NHG3 (3+3+2, 11 mitoz/10 HPF - pole widzenia: 0,55 mm); rak przewodowy in situ (typ lity o wysokiej atypii jądrowej z martwicą comedo G3 wg Van Nuysa). Obecne cechy masywnej inwazji naczyń piersi. Rak nacieka na brodawkę sutkową. Brak cech uszkodzenia komórek guza po chemioterapii. W utkaniu gruczołu liczne ogniska raka inwazyjnego. Zmiany inwazyjne są oddalone o 1 cm od podłoża. Węzły chłonne dołu pachowego: przerzuty raka w węzłach chłonnych (9 na 16), (przerzut średnicy 1,3 cm przekraczający torebkę węzła), widoczne liczne zatory komórek raka o cienkościennych naczyniach pachy. Zastosowano następujące leczenie: 12 razy TAXOL w odstępach tygodniowych oraz naświetlania i hormonoterapia. Czy jest to rak hormonozależny i trójdodatni? Proszę o dalszą interpretację wyników i informację jakie są szanse na wyleczenie i powrót do normalnego życia.
 • 2014-04-17 17:34:29

  Interpretacja wyniku TK płuc

  Wynik TK: W segmencie 9 płuca lewego widoczna jest zmiana naciekowa wielkości 13x10 mm przylegająca do opłucnej ściennej i połączona zrostem z opłucną przeponowa. Zmiana o nierównych obrysach ulegająca wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego. Konieczne poszerzenie diagnostyki. Mam pytanie o jaką diagnostykę chodzi i czy to coś złego?
 • 2014-04-17 17:31:08

  Decyzja w sprawie hormonoterapii

  W tym tygodniu byłam na wizycie w CO w Warszawie. Wizyta kontrolna, w grudniu minęło 5 lat od czasu mojej operacji. W tej chwili mam 38 lat. Przeszłam 4 cykle AC, 3 lata zoladex, 5 lat nolvadex d i ..... właśnie! Na wizycie chciałam zapytać o to, czy to już upragniony przeze mnie koniec przyjmowania tamoxifenu. Po rozmowie z panią dr okazało się, że decyzję muszę podjąć sama. Pani dr poinformowała mnie, że w/g ostatnich badań kobiety leczone tamoxifenem przez 10 lat mają lepsze rokowania niż te leczone przez 5 lat. Ponieważ takie leczenie nie jest standardem pani dr powiedziała, że może wypisywać mi zoladex na 100% odpłatności, natomiast decyzję co do jego stosowania muszę podjąć sama. Proszę o informację, czy standardem jest przedłużanie tamoxifenu do 10 lat stosowania? Dodam, że miałam nadzieję na zakończenie mojego leczenia - boli mnie kręgosłup, przytyłam sporo podczas leczenia, nie mam miesiączki a poza tym codzienna tabletka przypomina mi o moich przejściach sprzed 5 lat. Proszę o wyjaśnienie moich niepewności i informację, co w/g eksperta powinnam zrobić.
 • 2014-04-17 09:59:16

  Guzek w piersi u kobiety w ciąży

  Mam 31 lat i jestem w pierwszej ciąży. Niestety w czasie jej trwania utworzył mi się w piersi guz. Wynik USG: "Sutek lewy o utkaniu gruczołowym, jednorodnym drobnoziarnistym, w kwadracie górnym zewn. widoczna zmiana lita o nieregularnych obrysach, niejednorodnym echu wewn. o wymiarach 40x20 mm o ograniczonej ruchomości. Węzły chłonne pachowe niepowiększone... Wskazany BAC sutka lewego, BIRADS III." - usg wykonane 14.03. Wynik biopsji: "Komórki mioepitelialne, grupy komórek nabłonkowych z cechami atypii dgn. rozrost atypowy. Wskazana biopsja gruboigłowa." - biopsja cienkoigłowa wykonana 9.04. Proszę o interpretację wyników. Czy jest to nowotwór, czy coś innego. Nic nie rozumiem. Lekarz prowadzący ciążę chce mnie skierować do Instytutu Onkologii - proponuje wykonanie wycięcia, a nie kolejne badania, na które szkoda czasu. Tym bardziej, że jestem w ciąży. Na usg czekałam miesiąc, na biopsję miesiąc, do Instytutu Onkologi na wizytę - miesiąc. Czy to wszystko nie trwa za długo? Czy jeśli jest coś nie tak to nie powinno odbywać się szybciej? Rozpoczynam 3 trymestr ciąży, w tym tempie to do porodu nic nie będzie z tym zrobione, a co się dotykam mam wrażenie, że ten guz jest coraz większy. A mam tak małe piersi, że 1/4 już zajmuje. Proszę o podpowiedź co powinnam zrobić, może za mało od lekarzy wymagam, dlatego jestem zbywana. Tym bardziej, że nie wiem czy jest to coś złośliwego. Nadmienię, iż moja babcia i mama zmarły z powodu raka jajnika.  
 • 2014-04-17 09:53:37

  Interpretacja wyniku

  Kilka dni temu otrzymałam wynik histopatologiczny guzka piersi, który został mi chirurgicznie wycięty. Niepokoi mnie jednak opis - wizytę u lekarza mam pod koniec tygodnia, ale bardzo bym prosiła o szybką odpowiedź. Poniżej zdania o interpretacje, których proszę: "Wyodrębniający się obszar wieloogniskowej adenomiozy z włóknieniem. Immunohistochemia: SMA dodatnie we wszystkich strukturach gruczołowych".
 • 2014-04-17 09:49:30

  Czy wskazana jest radioterapia

  Mam pytanie odnośnie radioterapii u osób z przerzutami. Moja ciocia ma raka piersi z przerzutami do płuc i wątroby. Mastektomię przeszła w 2008 r., w linii cięcia zostały komórki rakowe. Niestety z powodu przerzutów do płuc nie zakwalifikowała się do radioterapii, bo powiedziano jej, że to jej zaszkodzi na płuca. Tymczasem druga ciocia ma raka płuc i radioterapia była jednym ze schematów leczenia... Czy nie można podobnie leczyć przerzutów? W 2012 r. miała wznowę miejscową, po której Arimidex zamieniono jej na chemię najpierw dożylną a potem w tabletkach (miała wiele schematów leczenia, wiec nie pamiętam ich wszystkich). W tym roku pojawiła się kolejna wznowa miejscowa i lekarka zaproponowała kolejna chemię, ale ciocia się nie zgodziła. Zatem dostała faslodex i skierowanie na konsultację czy możliwa jest w jej przypadku radioterapia. Przerzuty w wątrobie i płucach się nie zmieniły, pojawiają się tylko te guzki na bliźnie. Czy radioterapia miejscowa jest w takim przypadku możliwa/wskazana? Czy guzki w bliźnie trzeba koniecznie usuwać?  
 • 2014-04-16 10:14:02

  Czy potrzebne jest "docięcie"

  Rak dopadł mnie w 42. roku życia. Choć wisiały nade mną ciemne chmury jako nosicielki mutacji BRCA1. Systematyczne badania były robione od 7 lat. Planowałam profilaktyczne wycięcie jajników ale rak w piersi wyprzedził. Jestem po operacji oszczędnościowej. Wynik makroskopowy: A) fragment miąższu sutka 7x5,5x2 cm oznaczony nićmi w sposób typowy. W rzucie kotwicy kremowy guz śr. 1,2 cm. Podejrzenie wzbudza usunięcie zmiany z wąskim marginesem chirurgicznym pod skórą od strony pachy, ogniskowo w linii cięcia chirurgicznego. Pozostałe marginesy dostateczne. Pozostały miąższ sutka makro b/z. Margines przeciwległy do powiązi pod skórą (żółty tusz) <czy to "literówka czy fachowe określenie?>. Guz z materiału pobrano w całości. 1-3 guz. B ) dwa węzły wartownicze dł. 1,5cm\n4-5 jeden węzeł wartowniczy, 6 drugi węzeł wartowniczy, CMP Wynik mikroskopowy: A,B ) BCT z pobraniem węzła wartowniczego 1) typ histologiczny: rak naciekający bez specjalnego typu (d.przewodowy) 2) stopień złośliwości: G3 (3+3+3) 3) największy wymiar komponentu naciekającego: 1,2cm 4) wieloogniskowość: nie 5) odsetek utkania raka in situ: CDIS<1% 6) marginesy chirurgiczne mikroskopowo: najwęższy przeciwległy do powięzi: dla raka naciekającego - 0,05 cm, dla raka in situ - poniżej 0,05 cm 7) liczba wszystkich węzłów chłonnych z przerzutami: 0 8) liczba wszystkich znalezionych węzłów chłonnych: 2 9) pT1cN(sn)0 10) stan receptorów steroidowych: ER 0%, PGR 0% 11) stan her2: 0, Ki67: 90% Czyli tzw potrójnie ujemny plus nosicielstwo BRCA1. Wyczytałam, że b. szybko rośnie i daje przerzuty, rozłazi się drogami krwionośnymi (czysty węzeł to nie szczyt radości). Zapowiedziano chemioterapię i naświetlania. Czy potrzebne docięcie? Co mogę jeszcze zrobić? Czy to z punktu widzenia rokowania dobra sytuacja, że odsetek utkania raka in situ: CDIS<1%?  
 • 2014-04-16 10:03:03

  Operacja u osoby starszej

  Kontynuacja pytania "Operacja u osoby starszej" z 15.04.2014 r.   Dziękuję bardzo za odpowiedź, chciałam zapytać czy radioterapia po operacji jest niebezpieczna? Czy lepiej się zdecydować na całkowite usunięcie piersi, ale operacja trwa dłużej i czy ta narkoza nie zaszkodzi mamie? Czy konieczna jest operacja, czy z tym rozpoznaniem mama mogłaby pożyć jeszcze parę lat?  
 • 2014-04-15 13:15:24

  Operacja u osoby starszej

  Moja mama ma 85 lat, wykryto u niej guza piersi 15 mm x 20 mm. Z biopsji jest wynik: "Carcinoma ductale invasivum G2". Pozostałych wyników nie ma, są w badaniach. Lekarz skierował mamę na operację oszczędzającą, termin 19 maj 2014 r. Operacja ma być przy pełnej narkozie. Mama leczy się na nadciśnienie, jest po dwóch zawałach. Czy nie jest to ryzykowna operacja, czy są może inne metody znieczulające, aby ten zabieg przeprowadzić? Czytałam, że u osób starszych może dojść po narkozie do demencji starczej. Co robić? Bardzo proszę o poradę.
 • 2014-04-13 11:05:43

  Dysplazja łagodna piersi

  Jestem po usunięciu guzka w piersi. Na wypisie szpitalnym opis N63 - nieokreślony guzek w sutku. Proszę o interpretację wyniku dotyczącego usunięcia guza w piersi:  "wycinek o wymiarach 4x3x2cm, na przekroju o budowie tłuszczowej - włóknista". Rozpoznanie histopatologiczne: Dysplasia benigna Czy oprócz samobadania, usg i mammografii powinnam zwrócić jeszcze na coś szczególną uwagę? Mam 42 lata, nie rodziłam dzieci, w obu piersiach liczne torbiele, przed okresem zawsze dużo wcześniej dość mocna bolesność piersi, usuwałam tez wcześniej gruczolakowłókniaka.
 • 2014-04-13 10:59:06

  Laserowe usuwanie zarostu

  Jestem amazonką od 2006 r., mam 56 lat. Jestem też po usunięciu tarczycy i kobiecych narządów. Mój problem to zarost na brodzie i wąsiki. Chodzę do kosmetyczki, usuwam wąsik na wosk ale brodę niestety golę. Hormony mam w normie. Jestem brunetką i być może tak to widoczne u mnie, że zaczęłam się golić. Dziś problem ten spędza mi sen z powiek. Mam pytanie do Pani Doktor. Czy mogę poddać się laserowemu usuwaniu zarostu? Czy to mi w jakiś sposób nie zaszkodzi?
 • 2014-04-11 10:05:53

  Ból żebra

  Jestem po operacji oszczędzającej piersi lewej i radioterapii, którą ukończyłam w grudniu 2013 r. Niepokoi mnie ból żebra pod operowana piersią. Czy to normalne, żeby po radioterapii nie robić badań? Na jakiej podstawie twierdzą, że jest dobrze? Twierdzą, że ten ból to spływ promieni po radioterapii. Jestem w szoku!!!! Boję się czy jestem bobrze leczona. Nadmienię, że mieszkam w Wielkiej Brytanii.  
 • 2014-04-11 10:01:21

  Zbyt twarda pierś po rekonstrukcji

  Trzy lata temu miałam usuniętą pierś z jednoczesnym wstawieniem ekspandera. Jednak pierś jest bardzo twarda i nie wygląda ładnie. Od kilku miesięcy zaczęła mnie także co jakiś czas pobolewać. Robi się wtedy jeszcze twardsza. Ręki nie przemęczam, więc nie wiem dlaczego tak się dzieje. Byłam u lekarza, który mnie operował, lecz stwierdził, że od strony chirurgicznej jest wszystko w porządku. Ostatnio Pani doktor na wizycie kontrolnej zasugerowała, że może można byłoby usunąć trochę płynu z ekspandera ( z tak twardą piersią po rekonstrukcji się nie spotkała). Czy to jest możliwe? Do kogo mam się zwrócić po pomoc? Zamiast cieszyć się ze zrekonstruowanej piersi najchętniej bym się jej pozbyła.
 • 2014-04-11 09:56:39

  Drętwienie palców

  Jestem ponad rok od operacji oszczędzającej. Rak piersi lewej hormonozależny. Jestem po 4 cyklach chemii i radioterapii. Obecnie stosuję Tamoxifen. Od ok. 5 mies. mam nad ranem drętwienie 3 palców ręki prawej. Czy jest możliwe, aby powodem takiego stanu była podawana w tą rękę chemia (myślę o wpływie na osłonki nerwowe)? Nadmieniam, że miałam wykonaną scyntygrafię i PET i nie stwierdzono ognisk meta. Nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć co jest tego powodem. Może tamoxifen, ale tylko w jednym miejscu? Może ma Pan doktorze jakiś pomysł co mogłabym zrobić?
 • 2014-04-09 09:35:30

  Czy usuwać zęby leczone kanałowo

  Na raka piersi zachorowałam siedem lat temu, T2N2a M0, hormonozależny, her2 +++. Przeszłam kompletne leczenie: chemia, operacja/mastektomia, radioterapia, herceptyna, 5 lat terapii hormonami. Po sześciu latach wystąpiła u mnie wznowa miejscowa przy bliźnie, zaliczyłam ponowne leczenie. Ostatnio zetknęłam się z teorią, że zęby leczone kanałowo, tzw. martwe maja niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Kanał zatrutego zęba po usunięciu miazgi zostaje wypełniony specjalna masą. Nie wszystkie kanały można wypełnić precyzyjnie, właśnie tak się stało w moim przypadku. Ze względu na to, że końcówki korzeni są zakrzywione, nie było możliwe oczyścić i wypełnić ich do końca, co zresztą widać na zdjęciu rtg. Czytałam, że w takich nie dopełnionych przestrzeniach mnożą się bakterie beztlenowe, które systematycznie podtruwają organizm, a tym samym osłabiają system odpornościowy. Ten z kolei traci masę energii na bezustanne zwalczanie tych trucizn, zamiast zwalczać np. wolne rodniki czy komórki rakowe. Czy w moim przypadku istnieje wskazanie do usunięcia 2 zębów leczonych kanałowo? Dodam, że nie mam dolegliwości bólowych, a zdjęcie rtg nie wykazuje ewidentnego stanu zapalnego pod korzeniem.
 • 2014-04-08 11:03:05

  Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej

  Chciałabym się wybrać do lekarza medycyny estetycznej na zabieg poprawiający wygląd twarzy - jeszcze się nie zdecydowałam dokładnie na który zabieg ale najprawdopodobniej albo ostrzykiwanie twarzy osoczem, bądź mezoterapię igłową czy np. jeszcze inny o którym nie wiem - trudno dokładnie napisać jaki zabieg będzie mi proponowany, ponieważ jestem przed konsultacją. W 05/2012 miałam amputację piersi z jednoczasową rekostrukcją i następnie cykle chemioterapii 4xAC oraz 4xTaxol - od 07/2012 do 11/2012 razem 8 wlewów. Następnie 06/2013 miałam operację wymiany expandera na protezę stałą. Z jakich zabiegów medycyny estetycznej mogę korzystać i czy w ogóle mogę korzystać? Czy lepiej zaczekać do 5 lat i wtedy ewentualnie skorzystać z tych zabiegów? Nadmienię, że miałam raka carcinoma Pageti oraz carcinoma intraductale bardzo rozsianego na całej piersi i był to rak niehormonozależny i Her2 dodatni +++, 2 guzy 1,5 cm oraz 3,5 cm bardzo agresywna postać comedo i receptory ujemne. Nie wiem czy powinnam korzystać czy sobie darować tego typu zabiegi?  
 • 2014-04-08 10:57:59

  Różnica masy ciała a dawka Herceptyny

  Brałam herceptynę przez rok, na ostatniej wizycie zorientowałam się o różnicy na mojej wadze i tej w szpitalu o 1 kg (moja waga zaniża). Jak ta różnica wpłynie na moje leczenie? Wystraszyłam się, zawsze te dawki są liczone tak skrupulatnie
 • 2014-04-08 10:53:48

  Czy mogę pracować w zakładzie medycyny nuklearnej

  Zakończyłam leczenie (operacja oszczędzająca, chemioterapia, radioterapia) i planuję powrót do pracy. Pracuję w Zakładzie Medycyny Nuklearnej i jestem narażona na duże dawki promieniowania. Proszę o odpowiedź, czy wskazana jest zmiana dotychczasowego miejsca pracy? Nadmieniam, że prowadzący mnie lekarz nie widzi takiej konieczności.
 • 2014-04-07 11:17:05

  Zmniejszenie zdrowej piersi

  Czy w sprawie zmniejszenia zdrowej piersi należy zgłosić się do chirurga plastyka, czy można tez do chirurga onkologa?  
 • Avatar

  2016-06-30 10:24:07

  Jakie ćwiczenia wykonywać

  Jestem po obustronnej mastektomii /2003, 2004/, chemia, leczenie hormonalne /arimidex/. Uboczne skutki leczenia nowotworu...
 • Avatar

  2016-06-30 10:20:21

  Obrzęk dłoni

  Mam problem z dłonią, jest opuchnięta i zewnętrzna część jest trochę twarda. Tak właśnie zrobiło mi się po rehabilitacji....
 • Avatar

  2016-06-30 10:16:50

  Czy powinna być wykonana mastektomia

  W kwietniu 2016 roku został wykryty guz piersi 25 mm w dolnej wewnętrznej części piersi. Wynik biopsji: w materiale BGI...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-02-09 00:00:00

  rak przewodowy naciekający (inwazyjny)

  Carcinoma ductale infiltrans (invasivum) Nwotwór powstały w przewodach mlekowych, przenika przez ich ściany do...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-01-14 00:00:00

  markery nowotworowe

  Markery to substancje, których zwiększone stężenie we krwi można powiązać z toczącym się w organizmie procesem...