Aktualności

 • 2014-12-24 09:48:47

  Czy można czekać na termin usunięcia guza

  Od 2 tygodni borykam się z tematem guza PP. Mam 2 wyniki - biopsji cienkoigłowej i usg. Proszę o poradę, czy wykonać kolejną diagnostykę czy też zaczekać na termin usuniecia guza chirurgicznie (dodam, że terminy są odległe i stąd moje zaniepokojenie czy czekać). Dodam, iż mam 36 lat, rok temu urodziłam synka, karmiłam zaledwie 2 tyg. ze względu na brak pokarmu. Zmianę znalazłam sama 2 tyg. temu. Przez ponad 1,5 roku nie badałam piersi. Wyniki: 1. Biopsja aspiracyjna cienkoiglowa: W ocenianych rozmazach obecne drobne płaty i grupy komórek nabłonka przewodowego. Poza tym poj. komórki nabłonka apokrynowego, komórki mnyoepitelialne oraz fragmenty szklistej tkanki łącznej. Rozpoznanie: Obraz cytologiczny może odpowiadać zmianie mastopatycznej. 2. USG: piersi o mieszanej budowie z przewagą miąższu gruczołowego. W piersi prawej przyotoczkowo od strony pogranicza KZ w lokalizacji zgrubienia ognisko lite, hipoechogenne,o gładkich obrysach - sonograficznie łagodne o śr. 9 mm. Poza tym obustronnie bez zmian ogniskowych litych i torbielowatych. Doły pachowe wolne. BIRDAS4a.
 • 2014-12-22 10:39:56

  Badania genetyczne

  Mam 21 lat. U mojej mamy (51 lat) wykryto raka piersi. Babcia również miala raka piersi, na którego zmarła (wykryty jak miała 60 lat). Dwie siostry babci także zachorowały na raka piersi oraz kuzynka mamy, kuzyn mamy na raka prostaty. Mojej mamie powiedziano, że dopiero gdy skończę 25 lat mogę zrobić badania genetyczne. Czy nie można tego przyspieszyć i czy przy takim obciążającym wywiadzie mogę liczyć na profilaktyczną mastektomię? Onkolog mojej mamy powiedział, że mogę spodziewać się raka w wieku 40 lat, wolę tego uniknąć.
 • 2014-12-22 10:35:54

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Piszę w imieniu mojej mamy. 2 lata temu wykryto u niej raka zapalnego piersi, leczyła się w Niemczech. Dostała 6 kursów chemii cisplatyny razem z herceptyną - rak nie jest hormonozależny, ale HER dodatni. Potem operacja, chemia i herceptyna. Niestety pojawiły się w sierpniu br. przerzuty w śródpiersiu i płucu. Mimo badań i porównania materiału z bloczka wynik nie jest jednoznaczny czy to przerzuty czy rak pierwotny. Choć przyjęto, że to przerzuty mama dostała tzw. czerwoną chemię. Moje pytanie jest takie - czy nie powinna brać herceptyny lub lapatynib skoro rak piersi był HER dodatni? Bardzo proszę o odpowiedz jakie leczenie powinna otrzymać mama według Pani Doktor. Bardzo się martwię czy leczenie jest właściwe, ponieważ lekarz najpierw mówił o leczeniu chemią i leczeniu biologicznym, a potem podano tylko chemię.
 • 2014-12-20 10:37:09

  Interpretacja przypadku

  Mam 47 lat. Stwierdzono u mnie Carcinoma ductale invasivum G2 mammae. Miejsce pobrania: biopłaty z guza piersi prawej. Utkanie raka skąpe - w biegunach bioptatów nie można wykluczyć raka mieszanego z dodatkowym utkaniem raka zrazikowego. E-Cadherin (-/+), p63 (-). ER - odczyn pozytywny (+++) w 100% komórek raka, PR - odczyn pozytywny (+++) w 100% komórek raka, HER2 - odczyn negatywny Score = 0, Ki67 prawdopodobnie >20% /do powt. tumorektomii/. Mastektomia w dniu 15.12.2014r. Rozpoznanie pooperacyjne: C50.4. Nowotwór złośliwy (ćwiartka górna zewnętrzna sutka). Sutek usunięto wraz z powięzią piersiową głęboką. Z tego samego dostępu dotarto do słabo wybarwionego węzła chłonnego średnicy około 12 mm wykazującego aktywność promieniotwórczą około 1700 j. Węzeł pobrano do badania histopatologicznego. Po usunięciu węzła nie stwierdzono istotnej aktywności promieniotwórczej w pasze ani wybarwionych czy powiększonych węzłów chłonnych. Kontrola hemostazy i materiału operacyjnego. Szycie rany z pozostawieniem drenu. Opatrunek uciskowy. Rozpoznanie : Rak piersi prawej T0 N0 M0. Weryfikacja biopsja gruboigłowa - ca ductale invasivum G2 (Luminalny B). Proszę o interpretację. Czy to są wystarczające informacje do podjęcia decyzji co dalej (jakie leczenie, wycięcie węzłów pachowych?) i jakie są rokowania. Co by Pani Doktor zaproponowała.  
 • 2014-12-20 10:34:17

  Interpretacja wyniku biopsji gruboigłowej

  Otrzymałam wynik z biopsji gruboigłowej: Carcinoma ductale invasivum et intraductale G2. Brak martwicy. Nacieki nowotworowe w tkance tłuszczowej wokół guza. Kanceryzacja zrazików. W podścielisku guza włóknienie i skąpe przewlekłe nacieki zapalne. Diagnoza z dnia 16.12.2014 r. Jestem umówiona na 7 styczna do onkologa na wizytę. Proszę o informację dotyczące leczenia, oraz czy termin 7 styczeń nie jest zbyt odległy?
 • 2014-12-20 10:31:22

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Mam pytanie odnośnie usg piersi. Wyniki usg: W SL na godz 1.30 w odl.3-4 cm od brodawki hipoechgeniczna zmiana ogniskowa o niezbyt równych obrysach, wlk.ok. 4x7,5x10 mm, długą osią skierowana stycznie do powierzchni skóry, z następowymi zjawiskami akustycznymi (wzmocnienie cienie refrakcyjne, również słaby cień akustyczny) bez widocznych sygnałów wzmożonego ukrwienia. Birads 4. Dostałam skierowanie na biopsję. Temin koniec marca 2015 r. Mam pytanie, czy czekać sobie spokojnie do marca, czy szukać gdzieś prywatnie lekarza, który pobierze wycinek?
 • 2014-12-20 10:28:23

  Powiększony węzeł chłonny

  Mama radioterapię zakończyła 3 listopada. Naświetlania były 17 frakcji na całą pierś plus pacha a potem 4 frakcje na lożę. Dziś po wizycie okazuje się, że w dole pachowym ma powiększony węzeł chłonny, oczywiście dostała skierowanie na usg i ewentualną biopsję. Moje pytanie: Czy powiększony węzeł może być odczynowy po napromienianiu? Mama operację miała 10 września, usunięty został guzek z lewej piersi 1,5 cm. Była również procedura węzła wartowniczego i wynik był taki: I węzeł wartownik pachy lewej, II węzeł powartownik pachy lewej. Rozpoznanie: I - Przerzut raka (średnica 0,35 cm) do węzła chłonnego nie wykraczająca poza torebkę węzła. II - Odczynowe częściowo stłuszczałe węzły chłonne śr. 1,5 cm oraz średnicy 1,0 cm pN1a(sn) Mimo przerzutu do wartownika pozostawiono resztę węzłów zalecając naświetlania na pachę i kontrolę.  
 • 2014-12-18 10:08:40

  Czy usunąć zmianę czy obserwować

  Mam 42 lata. W usg znaleziono mi guzka o średnicy 6,7 mm. Miałam biopsję cienkoigłową, wynik: krew, płyn bogatobiałkowy, komórki nabłonkowe z niewielką atypią, rozproszone w płacikach i układach brodawkowatych. Konieczna weryfikacja chirurgiczna. Onkolog zadecydował o biopsji gruboigłowej i oto jej wynik: Flat epithelial atypia. Ductal hyperplasia. Kategoria: B2. Czy powinnam wyciąć tą zmianę, czy jak sugeruje onkolog, nie ruszać, a za miesiąc powtórzyć badania i obserwować? Tylko po co?
 • 2014-12-18 10:04:46

  Ból po obustronnej mastektomii

  Jestem po podwójnej mastektomii prostej. Pierwsza mastektomia w lipcu, druga na początku listopada tego roku. Jakieś trzy tygodnie po drugiej mastektomii zaczęły się dziwne bóle i trwają do dziś. Boli mnie jakby pod skórą na żebrach, poniżej linii piersi, po obu stronach. Jest to dokuczliwe ostre pieczenie szczególnie przy unoszeniu rąk. Z czego może wynikać taki ból? Czy to przejdzie? Czy powinnam mimo pieczenia rozciągać te miejsca lub masować? Czy wręcz przeciwnie powinnam się nie przeciążać? Nie ma w tym miejscu opuchnięcia ani zaczerwienia.
 • 2014-12-18 10:01:28

  Czy pakiet onkologiczny pozbawi badań kontrolnych

  Byłam dzisiaj na kontroli u onkologa. Wszystko gra. Dostałam skierowania na badania za 6-m-cy, z wynikami mam się zarejestrować na początek czerwca 2015, chyba że .... wejdzie w życie "Pakiet Onkologiczny" Ministra Zdrowia. Wtedy nie. Wtedy Poradnia Onkologii Klinicznej, gdzie mnie leczyli i kontrolują od 10 lat - będzie już nie dla mnie!!! Kontrolować się będę u lekarza pierwszego kontaktu!!! Czy to prawda, że szybki pakiet pozbawi regularnych badań kontrolnych?
 • 2014-12-18 09:38:38

  Interpretacja przypadku

  Kontynuacja pytania "Interpretacja wyniku" z 15 grudnia 2014 r.   Robiłam dwa badania: Pierwsze z grubej igły: PGR 20% ER 1% Ki67 15 % LV/0, Her-2 3+ Węzły 5 pobrano - czyste, zostawili mi węzły Wypożyczyłam materiał i zbadałam jeszcze raz całego guza. Drugi wynik z guza: PGR 2% ER 0% Ki67 25% LV/0, HER-2 3 + Węzły pobrano 5 - czyste. W badaniu FISH stwierdzono nadekspresję powyżej 10 kopii i polisomię. Czy prawdą jest to, że przy polisomii organizm jest bardzie odporny na chemie?? Dostałam 4xAC, 12 Taxoli, jestem w trakcie Herceptyny,Tamoksifen i Zoladex w trakcie. Wiek 33 lata
 • 2014-12-16 09:43:13

  Jakie leczenie i rokowania

  Bardzo proszę o interpretację wyników biopsji gruboigłowej (materiał pobrany z piersi lewej) mojej mamy. Mama ma ukończone 68 lat. W sierpniu miała wykonaną mammografię i usg piersi. Wykryto guzek 5 mm. Jest już po pierwszych badaniach w Instytucie Onkologii, w tym po biopsji gruboigłowej, gdzie w rozpoznaniu klinicznym podano: Invasive carcinoma NST G2, NG 2. IM: 3/10 HPF, Kat. B5, IHC nr 53441 oraz wykonane zostały markery nowotworowe: SMSM (-), Ki67 (+2) 20%, HER (+), PR (++) 30% i ER (+++) 100%. Mama jest jeszcze w trakcie diagnostyki, między innymi: RTG płuc, usg jamy brzusznej i miednicy. Jakie są rokowania przy tej chorobie, jakiego leczenia należy się spodziewać?
 • 2014-12-15 09:58:17

  Interpretacja wyniku

  Jeśli w wyniku makroskopowym guz miał 4 cm, a w wyniku mikroskopowym opis: największy wymiar komponentu naciekającego 2,5 cm, odsetek utkana raka in situ CDIS 30% (typ brodawkowaty, drobnobrodawkowaty, lity i sitowaty) to znaczy, że w mam 5 rożnych odmian raka??? Czy zwiększa to szanse na nawrót choroby?
 • 2014-12-14 18:35:08

  Czy poddać się operacji piersi

  Sprawa dotyczy mojej mamy, lat 48. Wynik biopsji: carcinoma ductale micropapilare in situ forcale cum signis comedocarcinoma turn in infiltracone incipiente focale". Bardzo proszę o informację, co to oznacza. Guz określony na 10 mm, w USG nie stwierdzono zajęcia węzłów chłonnych. Na resztę badań, dotyczących receptorów, mamy jeszcze czekać jakieś dwa tygodnie. Wczoraj została mama skierowana od razu do szpitala i na poniedziałek wyznaczono operację usunięcia raka. Dalsze leczenie uzależniają od reszty wyników. Zastanawiamy się czy poddać się leczeniu operacyjnemu, czy szukać innych lekarzy. Bardzo prosimy o poradę. Wszytko to stało się tak szybko. Jeszcze nie dawno inny lekarz określał guzka jako powiększony gruczoł związany ze zmianami hormonalnymi spowodowanymi początkiem menopauzy.
 • 2014-12-13 13:15:00

  Kępińskie Amazonki - Szlachetna Paczka

   Kępiński Klub „AMAZONKI” w tym roku po raz pierwszy uczestniczył w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka”. W związku z faktem, że na terenie Kępna nie działa agenda Szlachetnej Paczki wybrałyśmy najbliżej położony oddział w Ostrzeszowie.
 • 2014-12-13 10:40:47

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Po 5 latach dobrych wyników i badań, w zeszłym roku w sierpniu nastąpiły przerzuty do wątroby. Od tamtej pory do maja tego roku brałam Taxol, później Xelodę, a teraz Nowelbinę 49.82mg. Czuję się coraz słabsza, wspomagam się Encortonem, żeby podnieść białe ciałka, a ogniska ciągle rosną. Teraz miałam robioną scyntygrafię kości: widoczne są ogniska wzmożonego wychwytu znacznika osteotropowego: 1) w lewej części trzonu Th3, 2) w tylnym odcinku VI żebra prawego (samo mi się złamało), 3) w prawym stawie krzyżowo-biodrowym oraz na tylnym brzegu talerza k. biodrowej prawej. W pozostałym kośćcu zmian się nie stwierdza. Wn. Obraz odpowiada m.ad.ossa. Pani doktor co to znaczy? Czy jest ze mną coraz gorzej? Bóle mam faktycznie, że bez ketonalu ani rusz. Jakie powinno być leczenie w takim przypadku?
 • 2014-12-13 10:37:04

  Escitalopram a Tamoxifen

  Czy można łączyć Tamoxifen z Lexapro (escitalopram). Słyszałam, że obniża poziom działania Tamoxyfenu. Psychiatra nie jest w stanie tego sprawdzić.
 • 2014-12-13 10:31:54

  Czy można stosować zabiegi kosmetyczne

  Chciałam zapytać o zabiegi wykonywane w salonie kosmetycznym. Mam 38 lat, ponad rok temu skończyłam leczenie (chemia, operacja, naświetlania a teraz jest tamoksifen). Po leczeniu moja skóra straciła jędrność, elastyczność, jest sucha i szara. Kosmetyczka poleciła mi zabiegi na bazie kwasu ferulowego, tzw. piling ferulowy. Nie wiem czy mogę go wykonywać jako osoba chorująca na chorobę nowotworową (czy jest to zabieg bodźcowy?). Wiem, że musimy unikać laserów i ultradźwięków, ale nie jestem pewna co do zastosowania kwasów na twarz. Dodatkowo chciałam zapytać o zabieg mikrodermobrazji - czy jest niewskazany dla mnie? Jakie zabiegi upiększające twarz i ciało można bezpiecznie stosować po leczeniu onkologicznym ?
 • 2014-12-13 10:27:39

  Interpretacja wyniku RTG żeber

  Rozpoznanie: C50 Nowotwór złośliwy sutka. Operacja BCT pięc lat temu. 2 lata Zoladex, 5 lat Tamoxifen 20 mg. Obecnie stwierdzona osteoporoza kręgosłupa. Z uwagi na bóle w okolicy żeber po stronie operowanej wykonano RTG żeber. Wynik: Badanie celowane na dolne żebra (wskazaną przez pacjentkę lokalizację bólu). Nieco niejednorodna struktura tylnych odcinków żeber VII-X, z odcinkowo trudną do prześledzenia ciągłością istoty zbitej - zmiany są niecharakterystyczne, ale mogą budzić podejrzenie drobnych zmian litycznych - proponowane poszerzenie diagnostyki o scyntygrafię kośćca. Poza tym badanie nie uwidoczniło ewidentnych zmian ogniskowych i pourazowych. Jestem zaniepokojona otrzymanym wynikiem. Badanie scyntygraficzne dopiero za miesiąc. Czy to badanie jednoznacznie wyjaśni niepokój? Czy do dnia badania wykonać prywatnie badanie markerów? Rezonans magnetyczny? Czy wynik badanie RTG moze sugerować przerzut do kości?
 • 2014-12-13 10:23:55

  Jakie są rokowania

  W X 2014 r. przeszłam operację raka lewej piersi - mastektomia. Guz G3, 1 cm, węzły czyste. Her-2 (+++), hormonozależny, Ki67 30%. Jestem w trakcie chemioterapii 4 x AC (jestem po 1). Ze względu na rozmiar guza prawdopodobnie nie otrzymam Herceptyny. W związku z powyższym pytam jakie są moje rokowania? Mam szanse na powrót do zdrowia?
 • Avatar

  2017-08-17 09:00:04

  Wysoki poziom estradiolu

  Rak hormonozależny G1, receptory po 50%, 4 mm, bez przerzutów, KI67 - 10% - radioterapia zakończona, aktualnie 3...
 • Avatar

  2017-08-16 10:15:12

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  51 lat, przed menopauzą. Wyciek podbarwiony krwią z brodawki. MMG - b/zm, USG - mastopatia, MRI - bez zmian...
 • Avatar

  2017-08-16 10:12:50

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 29 lat. Zdiagnozowano u mnie raka piersi prawej ct3n3m0 (przerzuty na węzłach chłonnych nadobojczykowych). Wynik...
 • 2006-10-25 00:00:00

  Leczenie przerzutów raka piersi do kości

  Przerzuty do kości są częstym zjawiskiem u osób z uogólnionym rakiem piersi. Problem ten dotyczy 65–75%...
 • 2010-02-09 00:00:00

  stopień zaawansowania klinicznego nowotworu

  Określenie wielkości guza nowotworowego, badanie węzłów chłonnych oraz ocena obecności przerzutów...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzeł wartowniczy

  Sentinel lymph node (SLN) -  jest to pierwszy węzeł chłonny na drodze spływu chłonki z ogniska nowotworowego. Z racji...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2011-01-02 14:57:20

  Poniedziałek 03.01.2010

  Zapraszamy do zapoznania się z ramówką.