Aktualności

 • 2014-02-09 15:27:10

  Przyczyny kontynuacji chemioterapii w przypadku remisji przerzutów

  W 2009 roku wykryto u mnie raka piersi (rak inwazyjny przewodowy - carcinome papillare). W 2010 roku miałam w marcu operację oszczędzającą piersi lewej, później radioterapię 30 lamp + tamoxifen. Przez następne lata miałam robione badania: mammografię, prześwietlenie płuc, usg jamy brzusznej. Wszystko było w porządku do roku 2013, gdzie usg jamy brzusznej wykazało zmiany w wątrobie.15.10 2013 r. miałam zalecony tomograf komputerowy jamy brzusznej. Opis badania: wątroba powiększona (prawy płat w wym.CC osiąga 18,8 cm) wykazuje cechy rozlanego stłuszczenia. Na tle stłuszczonego miąższu wątroby słabo wyodrębniają się ogniska o wyższej gęstości, które ulegają wzmocnieniu kontrastowemu - przemawia za meta - nie przekraczają śr. ok. 1,5 cm. Pani doktor zaleciła słabą chemię - 30 mg Doxorubicynę co tydzień. 22.01 2014 r. następny tomograf komputerowy i jego opis: "Jak poprzednio wątroba jest powiększona, ale w badaniu obecnym wątroba jest jednorodna. Poprzednio obserwowane ogniska nie uwidaczniają się w badaniu aktualnym - obraz przemawia za ich całkowitą regresją". A pani doktor zaordynowała mi jeszcze chemię w tej ilości co poprzednio przez trzy miesiące. Dlaczego? Przecież żadnych przerzutów już nie ma. Chemioterapia to nie łykanie witamin, że bierze się coś na zapas.  
 • 2014-02-09 15:21:08

  Interpretacja wyników

  W wieku 45 lat zdiagnozowano u mnie raka zrazikowego naciekającego wieloogniskowego, określonego jako T3N0M0, G3, receptory estrogenowe TS 8 (PS 5, 90% komórek, IS 3 silna reakcja barwna), receptory progesteronowe TS 8 (PS 5, 80% komórek, IS 3, silna reakcja barwna), Her 2 - 0 (wg Dako) – wynik z biopsji grubo igłowej. Po 6 cyklach chemii przedoperacyjnej schemat AT wykonano mastektomię z limfadektomią. Mam pytanie odnośnie badania histopatologicznego po mastektomii. Jak mam rozumieć opis „Na przekrojach zarówno w kwadrantach zewnętrznych i wewnętrznych na obszarze o największym wymiarze ok. 9 cm, widoczne są rozproszone zwapnienia oraz ogniska szare o nieco wzmożonej spoistości. W opisanym obszarze w KWD widoczne spikularne ognisko o wym. 2x1x2 cm położone 1 cm pod skórą, 0,4 cm pod powięzią”? Wynik mikroskopowy: "komórki raka wykazują ogniskowo nieznaczne cechy degeneracji po leczeniu, węzły chłonne bez przerzutów raka". Następnie przeszłam 20 naświetlań – techniką IMRT, obecnie przyjmuję tamoksifen. 1) Czy oznacza to, że zastosowana chemioterapia przedoperacyjna tylko w nieznacznym stopniu podziałała i uszkodziła komórki raka? 2) Czy te rozproszone zwapnienia oraz ogniska szare były komórkami raka? 3) Czy istnieje prawdopodobieństwo, że w węzłach chłonnych przed chemioterapią były przerzuty raka, skoro podczas radioterapii naświetlano również obszar pachy? 4) Jakie są rokowania biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby, rozmiar i typ nowotworu, i zastosowane leczenie?
 • 2014-02-08 15:47:16

  Czy po chorobie nowotworowej dozwolony jest masaż i makijaż permanentny

  W 05/2012 roku przeszłam operację amputacji piersi prawej, usunięty węzeł wartownik z jednoczasową rekonstrukcją. Rak Pageta, carcinoma intraductale comedo Her2+++. Następnie chemioterapia od 07/2012 do 30/11/2012 - 4xAC oraz 4xTaxol. Następnie w 06/2013 operacja wymiany expandera na protezę stałą. Mam pytanie odnoszące się do masażu. Czy po operacjach, które przeszłam i po chorobie nowotworowej mogę chodzić na masaż leczniczy kręgosłupa/ pleców albo oddzielnie jedynie nóg? Czy nie powinnam raczej zrezygnować z tego typu zabiegów? I czy mogę wykonać makijaż permanentny brwi i kresek na powiekach?
 • 2014-02-08 15:42:26

  Interpretacja wyników

  Mam 40 lat, w grudniu 2013 r. miałam szerokie wycięcie guza piersi (od 14 lat guz był obserwowany). Rozpoznanie: Carcinoma lobulare in situ. Adenosis sclerosans. Zmiany nowotworowe są obecne w ogniskach gruczolistości. Obecność komórek nowotworowych podkreśliło barwienie immunohistochemiczne z użyciem przeciwciała e-catherin. Obecności nowotworu naciekającego nie stwierdzono, marginesy tkankowe oznaczone tuszem wolne od zmian nowotworowych powyżej 0,6 cm. St. zł. (wg Nottingham) - pTis, Receptory ER (metoda Quick Score wg Allreda): PS5 + IS2 = TS7, Receptory PR (metoda Quick Score wg Allreda): PS5 + IS3 = TS8. Zalecenia: Tamoxifen 5 lat (trudno znoszę początek) Pytanie: 1. Z czego wynika, że guz był hormonozależny, analizując inne przypadki na forum często podawana jest hormonozależność w %, Pani Onkolog w innym ośrodku niż byłam operowana stwierdziła, że wynik jest niekompletny ale ja nie mam nic poza takim wynikiem.Czy można go jeszcze uzupełnić? 2. Czy zmiany takie jak mastopatia, przekształcają się z czasem w formy złośliwe?
 • 2014-02-08 15:38:16

  Czy to mogą być skutki przyjmowania Lametty

  Wiosną 2013 r. moja mama miała operację oszczędzającą. Rak zrazikowy piersi T1N0M0, HER2 ujemny, ER3, Ki67. Została poddana radioterapii 2 miesiące po operacji. Następnie rozpoczęła hormonoterapię inhibitorem aromatazy o nazwie Lametta. Obecnie po pół roku od operacji, radioterapii i przyjmowaniu hormonów, stan zdrowia mamy pogorszył się: ma ogromne skoki ciśnienia - szczególnie wieczorem, mdłości, zawroty głowy, czuje się otępiała, określa to jako blokadę mózgu i zaniki pamięci. Wielokrotnie trafiała do szpitala z powodu skoków ciśnienia i złego samopoczucia. Została przebadana kardiologicznie, badania nie wykazały nieprawidłowości, dostała leki regulujące ciśnienie lecz jej samopoczucie nie poprawiło się. Swój stan mama określa na "przedudarowy". Czy to możliwe aby to pogorszenie stanu zdrowia było spowodowane przyjmowaniem "Lametty"? Czy rezygnacja z hormonoterapii będzie w tym przypadku "mniejszym złem" niż skutki uboczne jakie wiążą się z jej kontynuowaniem? Dodam że mama ma liczne, niezłośliwe guzki tarczycy. Jaki wpływ ma przyjmowanie Lametty na równowagę hormonalną organizmu?
 • 2014-02-08 11:00:00

  W ciągu kilku tygodni przedstawię pakiet kolejkowy.

  - Zmiany w onkologii, podstawowym i specjalistycznym lecznictwie, dodatkowe specjalizacje lekarskie oraz mapy zapotrzebowania zdrowotnego - to główne założenia tzw. pakietu kolejkowego; przedstawię go za kilka tygodni - zapowiada w wywiadzie dla PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. 
 • 2014-02-07 11:14:31

  Brak leczenia po operacji

  Jedenaście tygodni temu miałam operację usunięcia zmiany w piersi - kwadrantektomię bez biopsji wartownika. Stwierdzono brodawczaka, a w jego sąsiedztwie nieliczne ogniska DCIS z atypią jąder średniego stopnia bez martwicy, G2 wg. Van Nuys. W opisie podano, że usunięto 6 fragmentów max.3,5x3,5x2 cm. Lekarz operujący powiedział, że będzie konieczna radioterapia i hormonoterapia, ponieważ w badaniu immunohistochemicznym wykazano pozytywne receptory estrogenowe i progesteronowe. Tymczasem konsylium nie zleciło radioterapii, nie wyjaśniło jak to się ma do przyjętych procedur leczenia. W efekcie po operacji nie mam żadnego leczenia i nie wiem co mam robić. Tym bardziej dziwne, że to dzieje się w dużym mieście z Centrum Onkologii oraz UM. Czy mogę jeszcze mieć radioterapię, czy to już za późno?
 • 2014-02-07 11:07:15

  Kciuk trzaskający

  W listopadzie 2009 roku miałam mastektomię prawej piersi. W minionym okresie dwukrotnie wystąpiło zapalenie naczyń limfatycznych w prawej ręce. Obecnie lekarz ortopeda rozpoznał tzw. kciuk trzaskający w prawej dłoni oraz zakwalifikował do zabiegu operacyjnego. Czy taki zabieg nie spowoduje obrzęku limfatycznego? Czy może być wykonywany u kobiet po mastektomii?
 • 2014-02-05 23:19:04

  Czy wskazana jest chemioterapia

  Mam 46 lat, jestem po mastektomii piersi lewej. Wcześniej operacja oszczędzająca dwukrotnie. Okazało się, że były dwa ogniska naciekającego raka o wymiarach 12 mm i 10 mm oraz liczne rozrosty CLIS. W badaniach immunohistochemicznych ER, PgR - obie reakcje silnie dodatnie w ponad 90% komórek nacieku raka (PS=5, IS=3, CS=8), HER 2 - reakcja w nacieku raka ujemna, Ki 67 - reakcja dodatnia w około 10% komórek nacieku raka. Węzły chłonne wartownicze bez zmian nowotworowych. W badaniach ogólnych wszystkie narządy wewnętrzne bez podejrzanych zmian. W rozpoznaniu rak zrazikowy G2, pT1cN0(sn). Jakie leczenie byłoby wskazane, czy wystarczy hormonoterapia czy wskazana byłaby chemioterapia? Lekarz prowadzący ma wątpliwości co do konieczności chemioterapii.
 • 2014-02-05 23:15:40

  Czy leczenie jest prawidłowe

  Mam 29 lat, 4 miesiące temu podczas karmienia mojego 2 miesięcznego dziecka piersią wyczułam guzek. Dziś mijają 4 tygodnie od operacji oszczędzającej z usunięciem węzłów chłonnych dołu pachowego. Chciałabym prosić o rozwianie moich wątpliwości związanych z wynikiem, który wczoraj odebrałam, bo nie jestem pewna, czy jestem dobrze leczona... Opis brzmi: "Guz piersi prawej - fragment tkankowy 6,5 cm/6,5 cm/4,5 cm ze skórą o wymiarach 5 cm/2,5 cm. W części centralnej guz o wymiarach 1,5 cm/1,5/1,3 cm w odległości 0,5 cm od linii cięcia w dnie, 1,5cm od cięcia z brzegu i 2,5 cm od powierzchni skóry". (Po różnych lekturach związanych z operacją oszczędzającą, moje pierwsze pytanie brzmi - czy margines cięcia 0,5 cm jest aby na pewno bezpieczny, bo lekarz prowadzący stwierdził, że nie ma potrzeby docinania piersi...) Kolejny opis rozpoznania - "naciekający rak gruczołowy (NST) G3. Zmiana usunięta w granicach zdrowych tkanek." (nie mogę znaleźć jakim rodzajem jest rak gruczołowy? znalazłam raki zrazikowe, przewodowe, ale nie gruczołowy, w związku z tym jestem ciekawa jak tworzy się taki rak i z dysfunkcji jakich komórek piersi powstaje, a także jak reaguje na leczenie? - na to pytanie lekarz prowadzący nie udzielił mi żadnej odpowiedzi). "Utkanie miąższu sutka poza guzem prawidłowe, z cechami wydzielania w zrazikach." (Kolejne pytanie - co oznacza pojęcie "wydzielanie w zrazikach"? Czy to prawidłowość w piersiach czy anomalia? Dodam, że od grudnia nie karmię piersią, ani chorą ani zdrową). Mam także pytanie o rodzaj chemii jaki mogę dostać, bo bardzo boję się chemioterapii, szczególnie dlatego, że widziałam jej skutki u mamy, chorej na raka jajnika, która dostawała cis platynę. Dodam, że w 11 znalezionych węzłach chłonnych przerzutów nie stwierdzono (pT1cN0). Lekarz prowadzący uważa, że chemioterapia u osoby w młodym wieku, z guzem o złośliwości G3 i "około ciążowym" musi być silna, ale jak bardzo? , Mam także pytanie co dokładnie kryje się pod pojęciem "guz około ciążowy" poza tym, że został wykryty w okresie roku od ciąży...Czemu ma to zaważyć na sile chemioterapii? Skoro miałam czyste węzły chłonne to mimo G3 mam chyba dobre rokowania na pełne wyleczenie?  
 • 2014-02-05 23:06:51

  Sanatorium po zakończeniu leczenia

  Moja mama jest po operacji oszczędzającej piersi, ma wycięte wszystkie węzły - lewa strona. Tydzień temu rozpoczęła chemioterapie. Czeka ją 8 kursów chemii. Od 4 chemii również będzie jeździła na naświetlania. Ostatnią chemię planowo kończy 27 czerwca. Chciałabym ją wysłać do ośrodka rehabilitacyjnego w połowie września. Czy termin ten nie jest zbyt wczesny na taki wyjazd dwutygodniowy? Z lekarzem prowadzącym będę rozmawiała przy następnej chemii. Bardzo proszę o ewentualną podpowiedź.
 • 2014-02-05 11:29:31

  Wynik tomografii jamy brzusznej

  Odebrałam wynik z tomografii jamy brzusznej i niepokoi mnie jedno zdanie. W ogonie trzustki drobne gładko konturowane ognisko hipodensyjne śr. 5 mm - na pierwszym miejscu płynowe. Poza tym trzustka prawidłowa. Zaznaczam, że węzły nie powiększone patalogicznie. Martwię się tym wynikiem, a wizytę u lekarza mam dopiero na koniec marca. Tomografię robiłam, ponieważ wykryto u mnie guzek śr. 1 cm na nadnerczu. Okazał się zmianą łagodną, ale do obserwacji. Jestem 9 lat po raku piersi, operację miałam oszczędzającą, guz śr. 1 cm, G2. Brałam 4 cykle chemii czerwonej. radioterapię i przez 5 lat tamoxifen.
 • 2014-02-05 11:24:08

  Citabax a Tamoxifen

  Jestem po oszczędzającej operacji raka piersi i usunięciu węzła wartowniczego. Bez chemioterapii, minęło dwa lata od skończonej radioterapii. Przyjmuję codziennie tamoxifen. Lekarz neurolog przepisała mi lek przeciwdepresyjny Citabax. Czy mogę go przyjmować i w ogóle leki z tej grupy? Czy nie zakłóci działania tamoxifenu lub w jakiś sposób nie osłabi jego działania? Mam inne choroby, ale najważniejsza w tym momencie jest choroba nowotworowa.
 • 2014-02-04 10:30:00

  Światowy Dzień Walki z Rakiem: obalanie mitów o nowotworach

   Nie ma oznak i objawów mogących świadczyć o raku i nie można nic zrobić, by zapobiegać zachorowaniom na raka - takie mity chcą m.in. obalać eksperci z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, obchodzonego 4 lutego. Wytypowali je przedstawiciele Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC), która organizuje obchody tego dnia na świecie
 • 2014-02-02 17:17:49

  Mastektomia podskórna z jednoczesną rekonstrukcją

  We wrześniu 2013 roku zdiagnozowano u mnie i usunięto metodą oszczędzającą raka piersi 2,5 cm, węzły chłonne wolne. Obecnie jestem w trakcie chemioterapii - jeszcze 6 tygodni. Potem planowana jest radioterapia i leczenie hormonalne. W rodzinie występowały raki sutka i jajników. Na czerwiec planowane jest badanie genetyczne BRCA1. Jeśli okaże się, że jestem obciążona genetycznie chorobą nowotworową to bardzo bym chciała wykonać mastektomię podskórną z jednoczasową rekonstrukcją. Mój mąż leczy się onkologicznie od kilkunastu lat i dlatego u siebie chcę możliwość powtórnego zachorowania ograniczyć do minimum. Moje pytanie brzmi: Czy jeśli okaże się, że jestem obciążona genetycznie mogę wykonać mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją w ramach NFZ, i czy radioterapia nie jest przeszkodą? Jeśli jest taka możliwość to jaką metodą? Jeżeli radioterapia będzie przeszkodą to czy mogę z niej zrezygnować na koszt mastektomii?
 • 2014-02-02 17:13:14

  Zażywanie antybiotyku przed operacją

  7 lutego mam mieć operację - mastektomię piersi. Obecnie tj. od czwartku 30.01. biorę antybiotyk Duomox 1g. Mam go zażywać 5 dni. Czy to w jakiś sposób wpłynie na planowaną operacje, bo słyszałam, że należy odczekać 2 tygodnie?
 • 2014-02-01 10:27:30

  Leczenie antybiotykiem w czasie radioterapii

  Mam 32 lata, w maju 2013 r. przeszłam operację oszczędzającą, a następnie chemioterapię. Aktualnie jestem w trakcie radioterapii. Ponieważ od jakiegoś czasu dokuczał mi uporczywy katar, któremu towarzyszyło bolesne podrażnienie śluzówek, za radą onkologa wykonałam posiew z nosa i udałam się z wynikiem na konsultację do laryngologa. Lekarz stwierdził obecność gronkowca złocistego, a ze względu na dość ostry stan zaordynował leczenie antybiotykiem przez 10 dni (cipronex + bactroban). Zgodnie z planem leczenia onkologicznego w poniedziałek powinnam stawić się na 19 z zaplanowanych 27 naświetlań. Czy leczenie antybiotykiem nie jest wskazaniem do przerwania naświetlań? Mój lekarz prowadzący będzie miał dyżur dopiero we wtorek, więc nie bardzo wiem z kim skonsultować moje wątpliwości. Nadmienię tylko, że poza problemami ze śluzówkami, czuję się dobrze i wyniki morfologii wykonanej dwa dni temu są prawidłowe.
 • 2014-02-01 10:21:07

  Jakie są rokowania

  Mam 37 lat, w czerwcu miałam biopsję gruboigłową: Carcinoma invasivum mammae probabiliter lobulare, ER-TS 4/8 (dodatni), PR-TS 8/8 (dodatni), HER 2 - 0 (ujemny), Ki67 - 2%. Przeszłam chemię przedoperacyjną: 4 x AC + 4 x taxotere. 08.01.2014 miałam mastektomię m. MADDENA. Wynik patomorfologiczny: makroskopowo: sutek wraz ze skórą o wym. 21x12x3,5 cm, brodawka wypukła. Pod brodawką rozległe, białe, twarde pole śr. 6,5 cm, w nim podejrzane dwa ogniska 20x10 mm, w odległości 20 mm 14x10 mm. Marginesy szerokie. Mikroskopowo: Carcinoma ductale infiltrans mammae. Utkanie nowotworowe zajmuje obydwa opisane ogniska. Nie stwierdza się inwazji naczyń i nerwów. Brodawka sutka wolna od nacieku nowotworowego. Znaleziono 9 węzłów chłonnych, w 1 z nich stwierdzono mikroprzerzut raka. Mam pytanie o dalsze leczenie? Czy konieczna jest radioterapia? Jakie są rokowania?
 • 2014-01-31 11:37:42

  Exemestan w hormonoterapii

  Mam 35 lat, w październiku 2011 r. zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam 3 operacje oszczędzające z badaniem wartowników; wynik to: ductal invasiv carcinoma grade 2, her2 neg, 0/5 węzły negatywne, estrogenon 100%, proestrogeon 0%, T1c. Miałam radioterapię i zaczęłam tamoksyfen, po około roku miałam przerost endometrium i zdecydowałam się na usunięcie jajników, po czym zaczęłam arimidex (maj 2013). Obecnie głównym problemem są bóle i sztywność stawów (nadgarstki i kolana najgorzej). Na ostatniej wizycie poinformowałam o bólach onkologa i dostałam propozycję zmiany arimidexu na exemastane (dodam, że nie leczę się w Polsce). Proszę o radę w tej sprawie, czy to dobry pomysł, czy ten lek nie ma słabszego działania, czy warto spróbować zmienić.
 • 2014-01-31 11:32:46

  Rozbieżność między wynikiem biopsji a mammografii

  Mam 52 lata. W grudniu ginekolog stwierdził w badaniu USG guz w piersi lewej na godz.12, 8,5 mm. Dalej BAC: hypoechogeniczny guzek 8,5 mm, Cellulae carcinomatosae. Mama jest po obustronnej mastektomii, chemio i radioterapii, herceptynie i leczeniu hormonalnym od 2009. Moje badanie genetyczne z 2009: nie znaleziono uszkodzenia genetycznego w genach BRCA1 i BRCA2. Teraz chirurg zalecił mi wycięcie węzła wartowniczego i mastektomię podskórną NSM/SSM z jednoczasową rekonstrukcją. Dziś otrzymałam wyniki mammografii robionej 2 dni po biopsji. Wynik: badanie nie wykazało zmian podejrzanych. Chirurg zalecił z powodu rozbieżności biopsję gruboigłową. Czy decyzja o mastektomii może jeszcze ulec zmianie i jaki sens ma wykonanie BAG? Mam wielki zamęt w głowie.  
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.