Aktualności

 • 2012-07-26 11:37:55

  Leczenie paliatywne

  Moja siostra, 70 lat, miała w 2007 mastektomię lewej piersi i węzłów (6 zajętych). Z powodu naciekania raka (rak przewodowy, hormonozależny) musiała najpierw przejść chemioterapię. Operacja nie usunęła wszystkich komórek rakowych i wkrótce stwierdzono przerzuty w płucach. Siostra dostała arimidex i brała go aż do wiosny tego roku, kiedy to zauważyła guz na usuniętej piersi. Biopsja potwierdziła wznowę, więc siostra miała usunięty guz i wróciła do swojego miejsca zamieszkania z zaleceniem chemioterapii i radioterapii. Dostaje navelbinę i 5-fluorouracil. Badanie tomograficzne przed chemioterapią pokazało 3 zmiany w wątrobie, z podejrzeniem meta. I teraz lekarka od chemioterapii powiedziała jej, że "radioterapia nie ma sensu bo pani ma wszędzie przerzuty". Czy rzeczywiście to co mówi ta lekarka ma sens? Bo przecież w szpitalu gdzie siostra była operowana też wiedziano o przerzutach do płuc, a mimo to dostała skierowanie na radioterapię ponieważ w linii cięcia pozostały komórki rakowe. Czy tomografia jest wystarczającym badaniem, żeby z całą pewnością stwierdzić, że w wątrobie są przerzuty? A jeśli to są przerzuty, to czy to rzeczywiście wyklucza miejscową radioterapie w innym miejscu? Przeczytałam o usuwaniu guzów wątroby metoda embolizacji. Czy siostra mogłaby się kwalifikować do takiego zabiegu? Jest w dobrym stanie mimo wieloletniej choroby.
 • 2012-07-26 11:00:00

  Sejm: otwarto wystawę portretów kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi

  Nawet kiedy rak atakuje pierś, nie jest w stanie pokonać naszej kobiecości - mówiły bohaterki zdjęć prezentowanych na wystawie "Amazonki 2011", którą otwarto w Sejmie.
 • 2012-07-26 11:00:00

  Koalicja Hepatologiczna: sprawdź, czy nie jesteś zakażony HCV

  W Polsce ponad 700 tys. osób jest zakażonych wirusem HCV, który powoduje groźne dla życia uszkodzenia wątroby. Ponad 90 proc. z nich nie wie o infekcji i nie leczy się, dlatego Koalicja Hepatologiczna zachęca Polaków, by sprawdzili, czy nie są zakażeni HCV.
 • 2012-07-25 17:30:55

  USG piersi

  W otrzymanym wyniku okresowego badania usg piersi była informacja: piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej z elementami tkanki gruczołowej w górnych zewnętrznych kwadrantach bez cech MFC, doły pachowe bez zmian patologicznych, węzły chłonne niewidoczne. Zauważone zmiany ultrasonograficzne: w prawej części na godz. 9 przewód mlekowy 2,46 mm. Wskazana samokontrola piersi po miesiączce, kontrolne badanie USG piersi za 12 m-cy. To jest wynik od mojego ginekologa, który jednocześnie wykonywał USG. Co oznacza wynik i jakie powinno być postępowanie, ewentualnie leczenie ? Dodam , że mam 35 lat, jedno dziecko 10 l. Miesiączkuję regularnie. Upławów i wydzieliny nie mam. W 2 fazie cyklu odczuwam tkliwość/wrażliwość piersi, szczególnie z boku jednej (akurat tej bez żadnych zmian). Dwa lata temu usunęłam po 5 latach wkładkę hormonalną mirenę i od tamtej pory nie przyjmuję żadnych hormonów. Trochę się niepokoję bo rok to długo i nie wiem, czy powinnam coś z tym dalej robić, czy poczekać do kolejnego badania USG za rok.
 • 2012-07-25 17:27:05

  Iscador

  Ostatnio usłyszałam o wspomagających układ immunologiczny zastrzykach pod nazwą ISCADOR P, Q, M. To szwajcarski specyfik. Podobno w Niemczech jest na liście leków, jest refundowany i stosowany u pacjentów chorych na raka. Czy może mi Pan napisać, co sądzi o tym leku?  
 • 2012-07-25 10:53:36

  Masaż po operacji piersi

  Mam pytanie na temat stosowania masażu po amputacji piersi. Moja żona jest 4 lata po chemioterapii i ma amputowaną pierś i usunięte wszystkie węzły chłonne pod pachą (nie było przerzutów). Z powodu obrzęku ręki (1 cm) i bólu barku i pleców czasami korzysta z pomocy masażysty. Kupiliśmy też matę masującą na krzesło (kulkowa) i platformę Wibro (drgająca platforma na której się stoi). Po masażach żona się lepiej czuje i ręka nie puchnie bardzo - stosuje też masaż limfatyczny (głaskanie, oklepywanie ręki). Proszę o odpowiedzieć, czy żonie nie zaszkodzą masaże, bo często słyszymy opinie, że "po raku nie wolno masować" ani stosować żadnych urządzeń masujących.
 • 2012-07-24 20:45:00

  Sens minionych pięciu lat.

  Dzisiaj mija 5 lat od zakończenia radioterapii… Chyba wtedy nie wierzyłam, że będę kiedyś mogła to powiedzieć. 
 • 2012-07-23 13:30:00

  Warszawa: rusza program dofinansowania dla osób niepełnosprawnych

  Warszawiacy z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie m.in. dopłat do opieki nad dzieckiem w żłobku lub przedszkolu, kursu prawa jazdy czy specjalnego wyposażenia samochodu w ramach programu "Aktywny samorząd". Wnioski można składać od 1 sierpnia.
 • 2012-07-16 21:50:42

  Czy wynik scyntygrafii jest wystarczający?

  Diagnoza: rak piersi lewej po amputacji 2000rok, chemioterapii i hormonoterapii (zoladex). Wznowa 2012r. Stan po wycięciu zmian - 3 guzki w bliźnie, linii pachowej tylnej i okolicy skroniowej, infiltratio carcinomatosa. Przerzuty do kośćca. Scyntygrafia - uwidoczniono liczne ogniska patologicznego gromadzenia w rzucie czaszki, kręgosłupa, mostka, żeber, miednicy oraz lewej kości udowej. Zalecenia etruzil oraz wlewy pamifosu co 4 tygodnie. Czy wynik scyntygrafii jest wystarczający do takiej diagnozy? RTG nic nie wykazuje. Jak długo ma być podawany pamifos i jakie są rokowania?
 • 2012-07-16 10:40:07

  Skrócony czas uzupełniającej hormonoterapii u kobiet pragnących zajść w ciążę

  Mam 31 lat, w wieku 26 lat w drugim miesiącu ciąży wykryto u mnie raka piersi. W piątym miesiącu ciąży przeprowadzono u mnie operację oszczędzającą wraz z usunięciem węzłów chłonnych, nie było przerzutów. Po urodzeniu dziecka otrzymałam cztery cykle chemioterapii a następnie radioterapię. Od lutego 2008 zaczęłam przyjmować tamoxifen (5 lat) oraz zoladex (1 rok). Tego roku w maju minęło 5 lat od operacji natomiast w lutym przyszłego roku minie 5 lat od momentu przyjmowania tamoxifenu. Moje pytanie jest następujące: czy nadal muszę przyjmować tamoxifen do momentu aż minie 5 lat? Chciałabym zajść w ciąże, czy mogłabym już teraz skończyć przyjmować leki, jakie jest ryzyko nawrotu choroby podczas ciąży, jaki czas po zakończeniu przyjmowania tamoxifenu mogę starać się o zajście w ciążę?
 • 2012-07-16 10:35:00

  Blizna pooperacyjna "zbyt wyraźna w obrazie"

  Jestem 6 lat po operacji oszczędzającej prawej piersi (G1), wycięty węzeł wartowniczy, leczenie - brachyterapia oraz hormonoterapia (zakończona po 5 latach). W kontrolnym badaniu usg piersi lekarzowi nie spodobała się blizna pooperacyjna - opisał ją jako "zbyt wyraźną w obrazie". Reszta - ok. Po badaniu weryfikacyjnym w CO lekarka nie widziała żadnych niepokojących zmian w operowanej piersi ani w bliźnie. Porównywała obraz z usg z mammografią wykonywaną w CO, łącznie z ostatnim badaniem z marca br. - bez zmian. Nie wiem, czy to z nerwów, czy są inne przyczyny, ta pierś mnie pobolewa, nawet czasem czuję, jakby bolał mnie obszar żebra pod tą piersią. Dzisiaj odebrałam rtg płuc - bez żadnych zmian. Jestem również 3 miesiące po jodzie diagnostycznym (mikrorak tarczycy), wynik scyntygrafii dobry. Czy po tych badaniach (jod, rtg płuc) mogę zrobić jeszcze (dla ostatecznego potwierdzenia) mammografię rezonansu magnetycznego, czy są jakieś przeciwwskazania? Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie chciałabym sobie narobić kłopotu, a z drugiej strony niepewność też jest złym doradcą.
 • 2012-07-16 10:30:01

  Zielona herbata

  Koleżanki córka - lat 27 ma raka piersi. Z uwagi na fakt iż moja mama zmarła 8 lat temu, zapytały się o jakieś wskazówki, porady. Postanowiłam zasięgnąć opinii eksperta, ponieważ zdziwił mnie fakt odnośnie spożywania zielonej herbaty. Kiedyś mówiło się, że zawiera ona wiele składników pomocnych w walce z rakiem, dlatego chorym na raka zaleca się picie zielonej herbaty... dziś przeczytałam, że jednak tak nie jest. Czy jest to prawda? Dodatkowo chciałam się zapytać o sok Monavie - sok z owoców acai berry (jagody acai), a także o sok Noni. Czy są one zalecane, czy naprawdę pomagają, wzmacniają organizm, niszczą komórki rakowe, czy raczej jest to kolejny, że tak to nazwę chwyt marketingowy?
 • 2012-07-13 16:38:52

  Kinesio Taping

  Co Pan sądzi o zabiegu Kinesio Taping? Czy przy obrzęku dłoni i przedramienia 1 cm warto się na to zdecydować?
 • 2012-07-13 16:34:25

  Jak poprawić morfologię?

  U mojej mamy w kwietniu wykryto raka, 17.04 miała usuniętą prawą pierś. Rak przewodowy naciekający G2T2N0, guz 2,5cm, HER2 ujemny, receptory hormonalne dodatnie, ki 67 40-50%. Mama ma 50lat. Leczenie to chemia 4xAC i hormonoterapia. I moje pytanie: jakie są rokowania? Mama jest po pierwszym wlewie chemii, drugiego nie dostała ponieważ ma złe wyniki krwi, za mało krwinek białych. Mają się same zregenerować... Bardzo się boję o mamę, jak można poprawić morfologię? krwinki białe? ile można tak czekać z podaniem następnej chemii?
 • 2012-07-13 16:28:35

  Bio Bran

  Czy po chemioterapii można stosować Bio Bran i czy jest on skuteczny?
 • 2012-07-12 07:25:09

  Mastopathia fibrosa

  Usg wykazało zmianę w lewej piersi. Lekarz wykonał biopsję gruboigłową i wysłał do badania histopatologicznego. Na zleceniu napisał "wycinki ,okolica: sutek lewy, zmiany ogniskowe w piersi lewej". Wynik badania jaki otrzymałam brzmi: "mastopathia fibrosa". Lekarz powiedział, że nie jest to zmiana złośliwa tylko łagodna i dał dwie możliwości: albo zrobić zabieg metodą mammotomiczną albo pozostawić to jak jest i zgłosić się na badanie za pół roku. Proszę o radę, co w moim przypadku jest bezpieczniejsze dla zdrowia zabieg czy czekanie? Czy z takiej łagodnej zmiany może zrobić się szybko coś groźnego?
 • 2012-07-12 07:15:57

  Zwiększony przepływ krwi a zmiany rakowe

  Byłam u radiologa, który wykonał u mnie badanie usg w którym stwierdził guzki różnej wielkości. Mam piersi gęsto utkane, więc mammografia niczego nie wykazała. Okazało się, że prawdopodobnie mam torbiele. Mam piersi mastopatyczne. Okazało się, że po stronie jednego guzka usadowionego po zewnętrznej stronie prawej piersi blisko otoczki jest zwiększony przepływ krwi do węzła bliżej piersi, bo pod samą pachą niczego nie wykryto. Mam pytanie ...czy przy każdym guzku jest zwiększony przepływ krwi, czy tylko gdy guzki mogą być zmianą rakową?
 • 2012-07-12 07:10:08

  Interpretacja wyników

  Proszę o przetłumaczenie wyniku, jestem po mastektomii lewej piersi, rozpoznanie: ABC--NG 2,G2 aktywność mitotyczna;1 figura podziału/10 hpt obecna kolonizacja przewodów przez komórki rakowe oraz ogniskowe naciekanie naskórka brodawki sutkowej oraz częściowej odpowiedzi na leczenie z pozostałością ok 40% nacieku raka D- tela neoplasmatica absenta E-fibrosis F-carcinoma lobulare invasivum 1/10. W 1 z 10 węzłów chłonnych mikroprzerzuty raka wielkości poniżej 0,2 cm z naciekiem i przekroczeniem torebki węzłowej G-carcinoma metastaticum lymphonodo 13 przerzuty raka powyżej 0,2 cm.
 • 2012-07-10 23:00:31

  Niskie płytki krwi

  Panie doktorze jestem po raku piersi cztery lata. Odebrałam wyniki krwi Hematologia mam niskie PLT-110. Czy powodem może być terapia hormonalna (aromek) jeśli nie to jaka przyczyna?
 • 2012-07-10 22:50:25

  Interpretacja wyników

  Proszę o interpretację wyników oraz rokowanie: sutek lewy Carcinoma lobulare G2, węzły chłonne metastases carcinomatosae 2/21 carcinoma mammae T2N0M0 C50,4 Her2/neu(1+), Ki67(+) w an 20% kom. E-cadherin (-) RE: PS5+IS3=TS8, PR: PS5+IS3=TS8 margines głęboki i boczny wolne od utk nowotworowego, brodawka-utk nowotworowego nie stwierdzono.
 • Avatar

  2014-09-19 09:56:41

  Interpretacja przypadków

  Moja mama choruje na raka piersi, Her2 3+ hormononiezależny. Po usunięciu guza, 12 węzłów zajętych. AC,...
 • Avatar

  2014-09-19 09:51:50

  Szczepienie przeciw grypie

  Jestem po chemioterapii, 6 sesji TAC zakończonej w czerwcu oraz radioterapii zakończonej początkiem września. Czy w mojej...
 • Avatar

  2014-09-19 09:49:08

  Lek ABP980

  Moja mama zachorowała na raka piersi, niestety jest złośliwy, zajął pierś i węzły chłonne. Lekarka zaproponowała leczenie...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.