Aktualności

 • 2014-09-19 09:51:50

  Szczepienie przeciw grypie

  Jestem po chemioterapii, 6 sesji TAC zakończonej w czerwcu oraz radioterapii zakończonej początkiem września. Czy w mojej sytuacji mogę zaszczepić się przeciw grypie? Chcę zaznaczyć, że szczepię się co roku, obecnie czuję się dobrze, na szczęście nie przeziębiam się jak do tej pory i nie choruję.
 • 2014-09-19 09:49:08

  Lek ABP980

  Moja mama zachorowała na raka piersi, niestety jest złośliwy, zajął pierś i węzły chłonne. Lekarka zaproponowała leczenie programem, w którym jeszcze przed operacyjnym usunięciem guza ma mieć podany 4x biopodobny odpowiednik herceptyny o nazwie abp 980. Chemia będzie ta silniejsza (czerwona). Jeśli chodzi o leczenie wg programu to zachęcające jest to, że już przed zabiegiem może otrzymać abp 980 (może, bo wg informacji programu część chorych otrzyma "oryginalną" herceptynę), do tego szereg badań: tomografia: echo - wszystko ma być robione niemalże na bieżąco. Czy abp 980 jako lek biopodobny jest znany?
 • 2014-09-19 09:46:24

  Miesiączka w czasie hormonoterapii

  Mam 38 lat. Na początku kwietnia zaczęłam brać Tamoxifen, w czerwcu miałam pierwszy po chemioterapii okres, później pojawił się w lipcu, gdzie plamienia trwały ok. 2 tygodnie. Również w lipcu miałam robione kontrolne usg, które pokazało torbiele na jajnikach - 5cm i 3 cm oraz endometrium 11 mm. Wynik biopsji potwierdził, że są to skutki hormonoterapii. Lipcowa miesiączka była ostatnia do tej pory. Moje pytanie brzmi, czy brak kolejnych miesiączek to skutek hormonoterapii, czy raczej wina endometrium? Czy powinno mnie to niepokoić? Kontrolną wizytę u ginekologa-onkologa mam dopiero za ponad miesiąc.
 • 2014-09-18 17:00:00

  XVII Sabat w Ciechocinku 11-14 września

    Do luksusowego Domu Zdrowia Lila od czwartku zaczęły przybywać gwiazdy, o których najstarsi mieszkańcy Ciechocinka nie słyszeli. Choć nie było czerwonego dywanu, przyjmowano je jak na VIP-damy przystało. 
 • 2014-09-18 15:02:08

  Jakie wybrać leczenie

  Mam 34 lata, 18 sierpnia dostałam informację, że mam raka piersi (biopsja z dnia 06.08) w lewej piersi. Wtedy informacja na dokumentacji wyglądała następująco: cT1cNxMx (guz 20x12 mm), potrójnie negatywny, nowotwór naciekający przewodowy (rak jest prawdopodobnie uwarunkowany genetycznie - babcia zmarła młodo na raka piersi). Po wykonaniu badania MRI (27.08) okazało się, że guz jest dużo większy. Ja czuję że guz urósł - nawet do 3, 4 cm, węzły chłonne powiększone (czekam na wyniki biopsji). Nie leczę się w Polsce - mieszkam od kilku lat w Holandii, lekarze w moim szpitalu powiedzieli, że chcą najpierw zastosować chemioterapię, dopiero po jej zakończeniu zrobić operację. Decyzję swoją motywują tym, że chcą zatrzymać rozprzestrzenianie się komórek rakowych jak najszybciej. Chciałam się dowiedzieć, czy takie podejście ma uzasadnienie, czy nie jest lepsze najpierw usuniecie guza/ piersi? Czy warto szukać innego szpitala, lekarza i upierać się na operację.
 • 2014-09-18 14:59:19

  Interpretacja wyników

  Piersi o przewadze utkania tłuszczowego. W piersi lewej na granicy kg rozległe, spikularne zagęszczenie, które w badaniu USG odpowiada nieregularnemu ognisku zlokalizowanemu na godz 12 o wym. 45x40 mm – zmiana podejrzenia BIRADS 5. Skóra nad zmianą pogrubiała do 5 mm. W lewym dole pachowym podejrzane węzły chłonne o śr. do 15 mm. Carcinoma invasium (NST) G-2 mammae, podtyp: Luminal B, HER-2 negative; (B5). MIB-1 (+) około 40% komórek. Receptory: ER (3+) 100% komórek T.S. 8/8 positive, PgR (3+) 100% komórek T.S. 8/8 positive, Her-2 (1+) ujemny. Proszę o interpretację wyników:
 • 2014-09-18 14:55:50

  Jakie dalsze leczenie

  Moje leczenie rozpoczęłam w czerwcu tego roku od chemioterapii. Mammografia wykazała birads V, guz piersi wielkości 45x39x25 mm. Po drugim podaniu chemii pobrano ode mnie biopsję gruboigłową - wynik: G2; receptory estrogenowe (-); receptory progesteronowe 2+4=6/8 pkt; her-2/neu ( -) ; ki67 (+) w 0 % komórek.. Po czterech chemiach guz zmniejszył się do 25x25x25 mm, śledziona powiększona do około 15x6 mm, jednorodna, dość hipoechogeniczna; obecnie birads VI. Proszę o informację jakie czeka mnie leczenie oraz co oznaczają powyższe wyniki.  
 • 2014-09-18 14:51:47

  Niski poziom białych krwinek

  Moja siostra jest po pierwszej chemioterapii tzw. czerwonej, która została zastosowana w leczeniu raka piersi (na trzy wskaźniki, dwa są złe), rak jest w stadium zaawansowanym. Według lekarzy ze względu na wielkość (średnica ok. 6 cm) nie możliwy jest do usunięcia operacyjnego (ze względu na złą diagnozę 2 lata temu nie zostało podjęte wcześniej żadne leczenie). Wyniki badań po chemioterapii są złe, zbyt duży spadek białek krwinek. W związku z tym obecnie nie możliwe jest kontynuowanie chemioterapii (z założenia chemioterapia miała być przeprowadzona 6 razy, po której w przypadku zmniejszenia guza miał być on usunięty). Czy można w tej sytuacji stosować dietetyczny środek spożywczy przeznaczenia medycznego o nazwie Resource 2.0? Jeżeli tak to jak go stosować? Co jeszcze można zrobić, aby poprawić wyniki siostry?
 • 2014-09-18 14:47:43

  Polisomia

  Mam 33 lata, choruje na nowotwór piersi od 9 miesięcy. Przewodowy G3, Her2 (+++), PGR 1%, ER 20%, Ki67 15 %. Dr zleciła mi badanie Fish ze względu na niskie Ki67. W tym badaniu wyszła mi POLISOMIA. Byłam na konsultacji w Berlinie i prof. Witt powiedziała, że przy polisomii organizm może być odporny na chemię, trochę mnie to wystraszyło. Co Pani Doktor o tym sądzi? Jestem w trakcie Herceptyny, przyjmuję ZOLADEX I TAMOXIFEN. Zaczynam tez naświetlania. Minęło 8 tyg. od zakończenia chemii AC, Taxol z HERCEPTYNA. Jaki jest okres, czy nie jest za późno? Miałam margines 0,05 mm. I Czy w CO w Warszawie jest nowy sprzęt do naświetlania (lewa strona), rozważam Otwock.
 • 2014-09-18 14:42:14

  Jakie leczenie i rokowania

  U mojej mamy (lat 73) w czerwcu tego roku wykryto guz. Obecnie jest po amputacji piersi lewej, rana się goi. Nie ukrywam, jesteśmy mocno zdezorientowani, poddajemy się lekarzom prowadzącym, którzy nie są zbyt rozmowni, niczego nie wyjaśniają, a opisy medyczne są dla nas mało zrozumiałe. Moje pytanie dotyczy oceny jak poważny jest stan mamy, jakiejś ogólnej oceny jej szans na wyzdrowienie i jakiego typu leczenia może się spodziewać w kolejnych tygodniach. Co można zrobić by zwiększać, polepszać szanse na wyleczenie? Przesyłam wypis ze szpitala. Rozpoznanie: Nowotwór złośliwy sutka - sutek nie określony. Rak piersi lewej T2N3MO. Klasyfikacja TNM: T2N3aM0, stopień zaawansowania IIIC. Wyniki badań: Surowica - Wykrywanie HBsAg w surowicy, HBsAg: Nie stwierdzono obecności HBsAg w badanej próbce. Liczebność: 0.400. Surowica. Wykrywanie przeciwciał anty HCV w surowicy, Anty HCV: Nie stwierdzono obecności przeciwciał antyHCV w badanej próbce. Liczebność:0.087. Patomorfologia CO 23.08.14.- badanie histopatologiczne. Rozpoznanie patomorfologiczne: Carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis 62 pT2N3a. Na pograniczu kwadrantów zewnętrznych piersi, bardzo nieostro odgraniczony guz położony śródmiąższowo średnicy 4,0 cm. W obrębie guza dużego stopnia włóknienie, na obwodzie mały odczyn limfocytarny. W brodawce oraz w pozostałym miąższu piersi (zanik tłuszczowy) utkania raka nie znaleziono. Wypreparowano 27 węzłów chłonnych dołu pachowego lewego. W 9 węzłach dolnych 14 środkowych i 1 szczytu pachy obecne są przerzuty raka w tym w 9 węzłach piętra dolnego, 11 piętra środkowego 1 szczytu pachy wykraczają poza torebkę węzłów. Zastosowane leczenie:18.09.14 leczenie radykalne Amputatio mamame sin modo Madden. Leczenie krwią i jej składnikami: nieleczony. Leczenie żywieniowe: nieleczony. Leczenie antybiotykami: nieleczony.  
 • 2014-09-18 08:41:14

  Niepokojące objawy

  Jestem prawie rok po operacji oszczędzającej - rak piersi potrójnie ujemny G3, 1 cm, węzeł wartowniczy czysty. Chemioterapia 4 AC + radioterapia. Prawie 3 miesiące temu usunięte jajniki z jajowodami. Od dłuższego czasu miewałam nieco odrętwiałe ręce, czasem bóle żeber (zaczęło się to po chemii). Od kilku tygodni jednak dolegliwości się nasilają. Bolą mnie wszystkie stawy, dłonie drętwieją, teraz doszły silne bóle mięśni nóg. Biorę magnez i wapno. Nie stosuję HTZ. Mam 34 lata. Wyniki krwi dobre, OB w normie, TSH w normie, poziomy magnezu, wapnia, potasu w normie. Fosfataza zasadowa w normie. Poza tym czuje się w miarę dobrze (trochę zmęczona, czasem nerwowa). O czym mogą świadczyć takie objawy w mojej sytuacji? Czy to mogą być objawy przerzutów (mózg, kręgosłup), czy raczej skutki po chemioterapii lub zmian hormonalnych po kastracji chirurgicznej? Proszę o opinię i radę jakie badania należałoby wykonać.
 • 2014-09-18 08:37:53

  Jakie są rokowania

  Moja mama przeszła operację mastektomii tydzień temu w centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Guz wielkości 2,5 cm. Zbadane węzły 20, zajętych 18 z nich. Mama ma 64 lata. Receptory hormonalne dodatnie, czekamy ma wynik HER z Warszawy bo w Lublinie 2 razy wychodził "na granicy". Rak zrazikowy. Wiedzę czerpię z karty informacyjnej z badania histopatologicznego, którą dzisiaj odebrałyśmy. O czym świadczy duża (?) ilość "chorych" węzłów chłonnych? Czy to prawda, że dodatni wynik badania HER-u to gorsze rokowanie na wyleczenie? Czy dieta bezglutenowa, oparta na super zdrowych ekologicznych produktach rzeczywiście ma znaczenie dla walki z nowotworem i czy jest dobrym przygotowaniem do dalszej terapii? Czy moja mama wyzdrowieje?
 • 2014-09-18 08:33:58

  Czy usunąć torbiel

  Mam 27 lat i uszkodzony gen BRCA1. Obecnie moja mama choruje na nowotwór złośliwy sutka C50. Wykryto u mnie torbiel i byłam na biopsji. Wynik jest następujący: Względnie monomorficzne komórki apokrynowe rozproszone, w grupach i drobnych płatkach oraz wydzielina białkowa. Wniosek: zmiana łagodna torbielowata sutka lewego - torbiel apokrynowa. Objętość torbieli 0,1 ml. Czy powinnam tą torbiel usunąć? Zaznaczam, że staram się z mężem o dziecko. Bardzo proszę o radę. Zdania lekarzy są podzielone.
 • 2014-09-18 08:30:40

  Pogrubione endometrium podczas hormonoterapii

  Jestem 39 letnią kobietą po operacji oszczędzającej raka piersi. Operacja 15 stycznia 2011 r., rak hormonozależny bez zajętych węzłów chłonnych. Przez dwa lata brałam Lucrin wraz z Tamoksifenem. Lucrin skończono mi podawać w lutym tego roku, Tamoksifen kontynuuje. Podczas ostatniego badania usg dopochwowego (w lipcu) lekarz powiedział, że jest wszystko w porządku (endometrium 8.9 mm) i że najprawdopodobniej dostane miesiączkę. Powtórzyłam to badanie miesiąc później (w sierpniu) i endometrium urosło do 11 mm, na co lekarz stwierdził, że powinnam wykonać biopsję. I teraz mam pytanie, czy trzeba od razu biopsję skoro zbliża mi się pewnie miesiączka i to endometrium urosło, bo i Lucrin przestał działać... wydaje mi się, że powinnam chyba dostać okres i potem sprawdzić w jakimś kolejnym badaniu czy endometrium się utrzymuje czy zmalało. Czy zwiększenie tego endometrium nie trzeba jeszcze kontrolować czy od razu iść pod nóż (łyżeczkowanie z biopsją)?
 • 2014-09-18 08:25:26

  Czy potrzebny Zoladex

  Mam 30 lat, w styczniu 2014 r. przeszłam mastektomię lewej piersi wraz z węzłem wartowniczym - okazał się czysty, pT1a (1,5 cm zmiana DCIS, w której znaleziono ognisko inwazyjne 0,3 cm). Cechy to: G3, HER2 (+++), estrogen - 5%, progesteron - 0%, Ki67 - 30 %. Przeszłam: 4 AC, 12 paclitaxel, niedługo mam zacząć brać tamoxifen. Czy przyjmowanie tamoxifenu ma sens w mojej sytuacji, czy powinnam też dostać zoladex?  
 • 2014-09-18 08:21:26

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dlaczego po biopsji gruboigłowej nie określono stopnia złośliwości? Wyniki mamy (59lat), o które wcześniej pytałam dla przypomnienia: Estrogen (+), Progesteron (+), HER 2 Protein (1+), Ki67 (+) 10-15% ogniskowo, e cadherin (+), guzek wielkości 14x13x12mm, T1cN0M0. Z usg wynika, że nacieka powięź mięśniową, ale dwóch lekarzy badało ręcznie z każdej strony i oboje stwierdzili, że wcale nie nacieka. Na 9 września ma wyznaczoną operację, potem mowa tylko o radioterapii. Czy na tej podstawie można wywnioskować jak bardzo jest on złośliwy? I czy bardziej wiarygodne jest badanie dwóch lekarzy ręcznie, że nie nacieka czy USG, którego opis jest, że nacieka powięź mięśniową?
 • 2014-09-17 14:07:42

  Interpretacja przypadku

  Pacjentka 64 lata. Proszę o określenie szans na wyzdrowienie: 2 lata temu obustronna mastektomia z rozpoznaniem:rak przewodowy inwazyjny NHG3, pT1c, pN0(Sn). Następnie 4 cykle chemii AC, później hormonoterapia ATROZOL. Po roku hormonoterapii kontrola TK wykazała guzki podskórne na klatce piersiowej. infiltratio carcinomatosa, ER (+) silny odczyn w 100% komórek komponenty naciekającej SCORE=8 (IS+PS5), PR (+) mieszany odczyn w 100% komponenty naciekającej SCORE=7 (IS2+PS5), HER2 (1+) ujemny, Ki67 około 25%. Decyzja 18 cotygodniowych cykli TAXOL-u. Po 9 cyklach kontrola TK wykazała zmniejszenie guzków podskórnych z 8 mm do 3 mm, ale wykryto od strony śródpiersia w segmencie 3 płuca prawego zmianę guzkową o śr. ok. 12 mm (zmiana o charakterze zapalnym? ognisko meta?). Sugestia lekarza opisującego TK: przeleczyć przeciwzapalnie i skontrolować po 3 m-cach. Lekarz onkolog nie podjął leczenia jw. a zasugerował kontrolę za 3 m-ce przy kontynuacji chemii TAXOL. Czy w świetle powyższego moje szanse na wyzdrowienie są żadne, bo nie ma metody leczenia przerzutu do płuc? Czy w tej sytuacji należy kontynuować chemię, mimo, że zmiana w płucach pojawiła się w trakcie cykli chemii? Przed podaniem chemii był wykonany TK i płuca były czyste. Aktualnie robię rachunek strat i zysków tj. zastanawiam się nad sensem kontynuacji chemii (TAXOL) związanej z dużą uciążliwością, a rezygnacją z niej i życia na większym luzie, bo uzysk kilku miesięcy życia może nie wart jest trudu wkładanego w chemię? Dodam, że układ moczowy ciągle muszę sztucznie przywracać do porządku, a siły witalne wraz z każdą chemią maleją.
 • 2014-09-17 14:04:00

  Problem w czasie radioterapii

  Mam wcale nie mały problem.. mam klaustrofobię i problem z maską. Wiedziałam, że czeka mnie tomograf ale nie bałam się aż tak, bo wiedziałam, że tam jest przestrzeń. Problemem okazała się maska, którą wykonano mi w modelarni...niestety miałam problemy z oddychaniem. Wtedy obok stanęła pielęgniarka i dotrwałam, ale na naświetlaniu będę sama i nie wyobrażam sobie tego...Ta maska mnie dusi i nie wyobrażam sobie by mi ją założyli. Czy koniecznością jest jej stosowanie? Jak pytałam na forum, to niektóre kobiety pisały, że nie miały masek. Czy to zależy od ośrodka? Jestem w stanie się przenieść.
 • 2014-09-17 14:00:16

  Interpretacja przypadku

  Chciałabym się dowiedzieć o wyniki biopsji gruboigłowej oraz USG prawej piersi: Carcinoma invasivum NST G1, Rer (+) Allred 3+5, Rpr (+) Allred 3+5, HER 2 negatywny (+1). Badanie USG: w piersi znajduje się nieregularny, hypoechogeniczny guz wielkości ok 20 mm - Birads 5. Innych zmian ogniskowych, poszerzonych przewodów mlekowych brak. W dołach pachowych widoczne są węzły chłonne bez cech patologicznego podejrzenia. Wyniki badań dotyczą mojej mamy (59 lat). Byłyśmy wczoraj u onkologa, który zbadał mamę fizykalnie i stwierdził, że guz jest wielkości ok 4 lub 5 cm, określił zmianę jako cT2N0. Doradził, żeby mama przed operacją przeszła chemioterapię (CHT) w celu zmniejszenia guza. Dziś zrobiłyśmy USG jamy brzusznej i miednicy - wyniki są prawidłowe, narządy bez zmian. Bardzo proszę o poradę, czy chemioterapia przed operacją to dobry pomysł czy lepiej jest wyciąć guz od razu, a chemioterapię zastosować po operacji. Jesteśmy na początku drogi do wyleczenia, nie wiemy od czego zacząć, może dodatkowo umówić się na wizytę do chirurga, który specjalizuje się w chorobach piersi i zapytać go o zdanie? Bardzo proszę o wyjaśnienie wyników i wskazówkę co dalej robić.
 • 2014-09-17 13:56:38

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Pani doktor, córka wyczuła w piersi guzka, ma 17 lat. Szybka wizyta u lekarza i skierowanie na USG. Oto opis badania; Piersi gruczołowe bez zmian ogniskowych. Na godz. 8 nieco hipoechogeniczna zmiana 25x11x17 mm o gładkim zarysie, z drobnym przepływem w CD - prawdopodobnie gruczolakowłókniak. Węzły pachowe niepowiększone. BIRADS 4a Czy jest to coś groźnego? Jakie będzie dalsze postępowanie lekarza? Zaznaczę tylko, że ja jestem już 4 lata po mastektomii. Może przekazałam jej w genach komórki nowotworowe. Czy należałoby wykonać badania genetyczne?  
 • 2014-10-05 08:30:00

  Onkolodzy: nowy lek wydłuża życie kobiet z rakiem piersi

   - Dzięki dodaniu nowego leku do standardowej terapii chore na agresywnego raka piersi z przerzutami żyją 1,5 roku...
 • 2010-05-04 19:00:00

  Policzmysie.pl: udowodnią, że raka można pokonać

  Kampania społeczna policzmysie.pl ma pokazać, że choroba nowotworowa to nie wyrok, a szybkie i skuteczne leczenie oznacza...
 • 2010-01-14 00:00:00

  markery nowotworowe

  Markery to substancje, których zwiększone stężenie we krwi można powiązać z toczącym się w organizmie procesem...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...