Aktualności

 • 2013-01-26 16:32:12

  Czy można przyjmować leki stymulujące układ odpornościowy?

  Mam 45 lat. Jestem po operacji oszczędzającej piersi prawej z wycięciem 18 węzłów, w 2 był przerzut raka. Moja diagnoza to T1N1MO, GII, wysoka hormonozależność (ok 90% progesteron i estrogen). HER2 ujemny. Jestem po 4 chemiach AT i radioterapii. Obecnie zażywam nolvadex i zoladex. Czuję się w miarę dobrze, badania mam dobre. Jestem pielęgniarką, pracuję w przychodni dziecięcej i laryngologicznej więc narażona jestem częściej na infekcje wirusowe. Ostatnio u nas epidemia grypy, moja rodzina chora i mnie też dopadł kaszel krtaniowy, ale już sobie z nim poradziłam. Mam pytanie dotyczące przyjmowania leków typu: Echinacea lub Biostymina. Czy można brać te leki przy chorobie nowotworowej? Ostatnio doczytałam, że niewskazane, a ja ostatnio zażywam Biostyminę.
 • 2013-01-26 16:26:37

  Wątpliwości co do diagnozy

  Dręczy mnie jedna sprawa: czy mój lekarz się pomylił czy nie. W marcu 2012 roku zgłosiłam się do ginekologa z wyczuwalnym guzkiem, on po zbadaniu zalecił USG prywatnie, zrobiłam i powiedział, że nic groźnego tzw. wodniak, nie ma się czym martwić i że sam się wchłonie. W czerwcu pojawił się kolejny wyżej, więc poszłam znów na USG martwiąc się, że to rak. Lekarz ponownie stwierdził, że nic nie ma i to na pewno nic groźnego. We wrześniu wyczułam powiększony węzeł chłonny, poszłam do lekarza pierwszego kontaktu. On dał mi namiary do specjalisty który stwierdził, że mam raka z przerzutem do węzła. Czy jest realna szansa, że lekarz się pomylił z diagnozą? Czy z tzw. guza wodnego, w tak krótkim czasie powstaje rak z przerzutem? Czy powinnam zaskarżyć lekarza o błąd lekarski?  
 • 2013-01-25 18:39:38

  Rekonstrukcja piersi po operacji oszczędzającej

  Czy po operacji oszczędzającej jest możliwość rekonstrukcji piersi? Tak żeby wyglądała estetyczniej.  
 • 2013-01-25 18:23:59

  Według wytycznych NFZ nie należy mi się herceptyna, co robić?

  Jestem po operacji radykalnej piersi, wstępne kliniczne rozpoznanie to: T2N2M0. Po 6 cyklach chemioterapii miałam operację. Moje wyniki histopatologiczne to: Carcinoma preacipue ductale invasivum partim intraductale (comedo) G3. Diametr 7 cm. Foci carcinomatosi telae peritumoralis. Emboliae carcinomatosae vasorum. Oznakowana tuszem linia cięcia głębokiego wolna od utkania nowotworowego. Marginesy ciecia chirurgicznego: margines boczny dolny przyśrodkowy kwadrant górny dolny zewnętrzny poza zmiana jak tkanka tłuszczowa - tela neoplasmatica absenta, węzły chłonne dołu pachowego szare śr.1,5 cm - metastases carcinomatosae massivae lymphonodulorum (16/23) cum infilitratione capsularum et telae peri lymphonodulari. emboliae carcinomatosae vasorum. Metastases carcinomatosae lymphonodulorum (3/4) cum infiltratione capsularium. Klasyfikacja pT4N3. W listopadzie miałam robione USG brzucha - ok. RTG klatki piersiowej - ok. Od 11 lutego do 5 marca mam radioterapię (20 lamp- 2,2), mam Her2 (+++.) Mam 30 lat, okazuje się, że po radioterapii nie mogę dostać herceptyny, która prawdopodobnie może uratować mi życie. Co mam robić? Gdzie próbować? Jestem załamana a lekarz tłumaczy się, że NFZ mi nie przyzna herceptyny, nawet nie chcą spróbować pisać - twierdzą, że już nie raz pisali i dostawali odmowę. Co mam robić? Ja chcę walczyć do końca i wiem, że nie jest dobrze, ale może są jakieś szanse?    
 • 2013-01-25 18:16:14

  Czy rekonstrukcja piersi zwiększa ryzyko nawrotu choroby?

  W listopadzie 2006 roku miałam mastektomię podskórną z jednoczasową implantacją. Wynik hist-pat.: rak przewodowy G1 T1c N0M0, hormonozależny, HER-2 ujemny. Dostałam 6 cykli FEC, potem tamoksyfen i zoladex. W marcu 2010 kolejna operacja z powodu przerzutu do węzłów podobojczykowych. Usunięto 15 zajętych węzłów. Zastosowano 4 AC i 4 taksole. Potem, ze względu na planowaną radioterapię klatki piersiowej, musiałam poddać się zabiegowi usunięcia protezy z nadmiarem skóry. Obecnie, od maja 2011, biorę lamettę. Zastanawiam się nad rekonstrukcją piersi. Proszę o odpowiedź, czy w moim przypadku rekonstrukcja może mieć jakiś wpływ na chorobę, zwiększać ryzyko jej nawrotu?
 • 2013-01-24 19:45:55

  Konkurs „Nasze artykuły w serwisie Amazonki.net”

    Ogłaszamy konkurs dla wszystkich klubów Amazonek.  Większość klubów ma swoje strony internetowe. To na nich pojawiają się materiały dotyczące ich działalności. Poprzez ogłoszenie konkursu chcemy zachęcić członków klubów do udostępniania tych materiałów czytelnikom serwisu Amazonki.Net.
 • 2013-01-24 17:13:38

  Czy marginesy po wycięciu guza są wystarczające?

  Mam 42 lata, jestem po zabiegu oszczędzającym usunięcia guza piersi prawej i węzła wartowniczego. Wynik: węzeł chłonny bez przerzutu raka 0/1. Fragment miąższu piersi prawej z igłą lokalizacyjną i oznaczonymi marginesami. Histologicznie: Carcinoma mixtum infiltrans mammae: carcinoma mucinosum et carcinoma ducatle infiltrans NOS. Nottingham combined histologic grade 3. Nie stwierdzono cech inwazji naczyń w sąsiedztwie guza. Rak o naciekającym typie wzrostu. Maksymalna średnia raka naciekającego w badaniu mikroskopowym wynosi 7 mm. Utkanie raka naciekającego stanowi w około 60% rak śluzowy, pozostałą część rak przewodowy, NOS. Odległość ogniska raka naciekającego od oznaczonych marginesów: margines głęboki 0,55 mm, margines od strony godz. 9 - 2,5 mm, od godz. 12 - 7 mm, od godz. 6 -15mm, od godz. 3 - 16 mm. W sąsiedztwie raka naciekającego widoczne są ogniska raka wewnątrzprzewodowego DCIS, G3, typ czopiasty, średnicy do 5,6 mm, z ogniskami martwicy centralnej. Rak wewnątrzprzewodowy szerzy się w obrębie przewodów, stwierdza się cechy kanceryzacji zrazików. Utkanie raka wewnątrzprzewodowego dochodzi do głębokiej linii cięcia operacyjnego (na odcinku długości 0,65 mm), pozostałe marginesy powyżej 2mm. pT1b N0(sn)(i-) Docięty margines: godz.9 - fragment miąższu piersi o wymiarach 2x1x0,5 i godz.12 - fragment miąższu piersi o wymiarach 1,8x1x0,8. Histologicznie w materiałach 3 i 4 widoczne są fragmenty miąższu piersi bez utkania raka z drobnymi ogniskami nacieku zapalnego . Ekspresja receptora estrogenowego w 50% komórek raka, receptora progesteronowego w 1% komórek raka. Status HER2 dodatni (3+). Czy marginesy są wystarczające, czy w związku z małym marginesem głębokim mniej niż 1 mm i dochodzeniem raka wewnątrzprzewodowego do głębokiej linii cięcia powinna zostać wykonana druga operacja docięcia marginesów? Jakie czeka mnie leczenie?  
 • 2013-01-24 17:03:55

  Co oznaczają łacińskie opisy w wyniku? - kontynuacja pytania

  Proszę o rozszyfrowanie wyników histopatologicznych. Żona ma 37 lat i jest 2 tygodnie po zabiegu, właśnie otrzymaliśmy wyniki o poniższej treści: Rozpoznanie: I - Metastases carcinomatosae lymphonodorum cum infiltrationes carcinomatosae telae adiposae perilymphonodularis. Przerzuty raka stwierdza się w 9 węzłach chłonnych piętra dolnego, górnego i środkowego pachy. Zbadano 18 węzłów chłonnych. Materiał tkankowy 12x10x7 cm. II - Metastases carcinomatosae lymphonodi (pN3). Zbadano 1 węzeł chłonny Carcinoma ductale invasivum mammae. Guz o średnicy 2,8 cm usunięty z marginesami powyżej 1cm. Pointrowe - Carcinoma invasivum (ductale 60% et lobulare 40%)mammae, pT2N3, Grade 2 (by Elston and Ellis). Structurae histologicae cutis normales. Rak o średnicy 2,8 cm usunięty został w całości, w materiale tkankowym o wymiarach 9x8x7 cm z fragmentami skóry o wymiarach 5x1,5 cm. Minimalny margines zdrowych tkanek szerokości powyżej 1 cm. Co oznaczają opisy w j. łacińskim i wymieniane tam skróty? Z tego co wiemy przed żoną jest radioterapia oraz chemioterapia. Jakie są szanse na całkowite wyleczenie? PRZERZUTY W WĘZŁACH CHŁONNYCH PACHOWYCH Z PRZEKRACZANIEM ICH TOREBEK I NACIEKANIEM TKANEK WOKÓŁ - W 9 WĘZŁACH NA 18. GUZ PIERSI - RAK MIESZANY: PRZEWODOWY (60%) I ZRAZIKOWY (40%) INWAZYJNY O POŚREDNIM STOPNIU ZŁOŚLIWOŚCI. SKÓRA BEZ ZMIAN. OSOBNO ZBADANO JESZCZE JEDEN WĘZEŁ CHŁONNY Z PRZERZUTEM RAKA. WYJŚCIOWO KLINICZNIE JEST TO WYSOKIE MIEJSCOWE ZAAWANSOWANIE (OKREŚLONE JAKO T2N3: CZYLI GUZ PONAD 2 CM, ALE PONIŻEJ 5 CM; ZAJĘTE 10 WĘZŁÓW CHŁONNYCH) KTÓRE BĘDZIE WYMAGAĆ INTENSYWNEGO LECZENIA SKOJARZONEGO; CHEMIO- I RADIOTERAPII. KONIECZNE BĘDZIE OZNACZENIE RECEPTORÓW STEROIDOWYCH (ER, PGR) I HER2,GDYŻ TO BĘDZIE MIEĆ WPŁYW NA DALSZE DECYZJE LECZNICZE.   Na dzień dzisiejszy posiadamy już ww wyniki: Estrogen Receptor (ER) (+) Progesteron Receptor (PgR) (+) HER2 Protein (-) E-cadheryn (+) Żona 37 lat otrzymała chemioterapię 4xAC+4xTaxol, radio i hormonoterapię. Co oznaczają (+) i (-) przy odpowiednich wynikach? Czy rzeczywiście HER2 jest tym najbardziej ważnym wynikiem, co on określa i na co ma wpływ?
 • 2013-01-24 16:46:38

  Przyjmowanie wapna podczas kuracji pamifosem

  Moja mama choruje na raka piersi z przerzutami do kości. Guz piersi nieoperacyjny. Po 4 kursach chemii leczona nolvadexem oraz pamifosem. Czy przy leczeniu pamifosem zasadne jest podawanie wapna? Poziom wapnia całkowitego we krwi wynosi 2,55. Mama w czerwcu ubiegłego roku miała hiperkalcemię, a poziom wapnia wynosił ponad 4. Proszę o wyjaśnienie w jakim celu stosuje się wapno + pamifos i czy nie zaszkodzi przyjmowanie go codziennie?    
 • 2013-01-23 18:54:07

  Co oznacza ten wynik?

  Bardzo proszę o rozszyfrowanie wyników: Immunohistochemiczne ER (-) reakcja ujemna, PR(-) reakcja ujemna, HER-2(+++) reakcja o silnym natężeniu w 100% komórek-odczyn dodatni. Mam za sobą pierwszą chemioterapię.  
 • 2013-01-23 18:50:03

  Wątpliwości dotyczące przebiegu leczenia

      Moja mama jest obecnie po operacji oszczędzającej lewej piersi, podczas zabiegu została wykonana biopsja wartowników (które zostały wycięte i wysłane do badań). Jeśli chodzi o wyniki okazało się, że był to rak złośliwy, jednakże na szczęście węzły oraz margines poszerzony był całkowicie czysty. Jeśli chodzi o wynik receptorów to ER  0/8 (-), PR 0/8 (-), HeR2 ( 2++ ). Sam guz w badaniu histopatologicznym został opisany jako w największym miejscu 30 mm. Jednakże jak wskazywało jedno z USG zrobionych przed operacją ( wynik około 7 mm ) oraz sama ocena Profesora, który mamę operował była taka, że guz sam w sobie jako lity element był bardzo mały i zmiana bardzo wczesna, a te 30 mm to tak naprawdę tkanka w jakimś stopniu zaatakowana przez guza. Dlatego też nie było potrzeby dodatkowej operacji, tylko mama została wysłana do lekarza związanego z chemią. Po dzisiejszych konsultacjach okazało się, że Pani doktor od chemii zleciła mamie dodatkowe badanie próbki w celu wykazania czy jest sens leczenia herceptyną oraz przepisała 4 dawki chemii czerwonej w okresie 12 tygodni. Dodatkowo zapewne będzie radioterapia, chyba że będzie możliwość leczenia herceptyną to wtedy przez jeden rok dalsze leczenie nią. Moje pytania to: 1. Czy taka dawka chemii jest klasyfikowana jako duża/średnia/mała ilość? 2. Czy obecnie jest stosowana tylko chemia czerwona? Czy też jest stosowana biała i jakie są wskazania aby ją zastosować. Moje pytanie jest z tego powodu, iż mama bardzo boi się chemii. 3. Czy herceptyna może być dla mamy szkodliwa skoro ma arytmię serca? 4. Czy chemia może w jakimś stopniu wpłynąć na guzy na tarczycy, które były nie złośliwe jednakże struktura ich jest lita. 5. Czy jest sens innej konsultacji czy też taki zestaw leczenia jest obecnie jakimś wyższym standardem i należy go rozpocząć jak najszybciej?  
 • 2013-01-23 18:28:59

  Czy operacja oszczędzająca będzie wystarczająca?

  Mam 33 lata, 2 listopada 2012 r. miałam wycięcie guzka prawej piersi, który po badaniach okazał się nowotworem potrójnie ujemnym. Guz miał wymiary 1,5x1,0. Wycięcie miało miejsce w szpitalu powiatowym, więc po kolejnych badaniach okazało się, że opisane ognisko zostało usunięte z marginesem zdrowych tkanek. Jestem po prześwietleniu płuc, USG jamy brzusznej, USG piersi oraz mammografii spektralnej. Wszystkie te badania są bez zastrzeżeń i zmian patologicznych. Obecnie czekam na przyjęcie do szpitala onkologicznego i mam zaplanowane poszerzenie wycięcia blizny po wycięciu guza z oznaczeniem węzła wartowniczego. Moje pytanie: Rak po badaniach okazał sie niskozróżnicowany, dodatkowo potrójnie ujemny i mam obawy, że taka operacja będzie niewystarczająca. Proszę o wytłumaczenie mi dokładniej na czym ma polegać ta operacja? Wiem że będzie chemioterapia, jaka chemia czeka mnie po zabiegu?
 • 2013-01-22 12:55:45

  Zmiany klimatu, ćwiczenia i inne zabiegi po przejściu chorób onkologicznych

  W styczniu 2012 miałam zdiagnozowanego czerniaka in situ. Wycięto zmianę i zakończono leczenie. W kwietniu zdiagnozowano DCIS piersi lewej. W maju 2012 wykonano operację oszczędzającą - szerokie wycięcie guza z zachowaniem węzłów. We wrześniu rozpoczęto napromieniowanie fotonami X 6 MV na obszar piersi lewej z marginesem df 2 Gy do dawki całkowitej 50 Gy. 08/10/2012 zakończyłam leczenie. Chciałabym jako osoba niepełnosprawna z racji choroby onkologicznej skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego dofinansowanego przez PFRON. Lekarz internista boi się podpisać wniosek twierdząc, że zmiana klimatu, zabiegi nie są wskazane. Na takich turnusach są refundowane tylko dwa zabiegi. Czy naprawdę nie mogę z żadnych skorzystać, np. z gimnastyki? Obecnie chodzę 2-3 razy w tygodniu na zajęcia fitnessu o średniej dynamice. Czy one też mi szkodzą? Myślę również o wyjeździe w marcu do Indii. Czy nie jest on wskazany? Nie chcę sobie zrobić krzywdy, więc zwracam się do ekspertów.
 • 2013-01-21 11:15:00

  Szkolenie Amazonek – Polanica Zdrój, styczeń 2013 - Tomaszowskie Stowarzyszenie „Amazonek”

  W dniach 15 – 19 stycznia 2013 roku, 40 amazonek – seniorek (50+) z całej Polski wzięło udział w szkoleniu. Zorganizowała je Federacja Stowarzyszeń Amazonki w Polanicy Zdrój.
 • 2013-01-18 12:15:00

  Elbląg: Wojewódzki Szpital Zespolony otworzył ośrodek radioterapii

  Elbląskie Centrum Radioterapii i Usprawniania wybudowane na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego rozpoczęło przyjmowanie pacjentów.
 • 2013-01-17 11:54:27

  Dlaczego zlecono chemioterapię przed operacją?

  Od 3 miesięcy mam raka przewodowego naciekającego, G2, piersi lewej. Z wypisu ze szpitala wynika, że rak jest nieoperacyjny (T3N1M0). Leczenie chemioterapią neoadjuwentową wg schematu AT. Nie mogę zrozumieć dlaczego mam najpierw chemię a nie operację i co wynika z tych skrótów T3 N1 M0. 24 godziny po wlewie biorę neulastę. Jakie są rokowania, kiedy będę miała bardziej szczegółowe badania, po których będę wiedzieć coś więcej?      
 • 2013-01-17 11:48:16

  Czy operacja to dobre rozwiązanie?

  BAC pod kontrolą USG. Zmiany w górno-zewnętrznym kwadrancie lewej piersi. Uzyskano materiał bardzo skąpy. W rozmazach obecne pojedyncze płaty i grupy komórek nabłonka przewodowego o cechach dyskariozy. Obraz cytologiczny niediagnostyczny. Lekarz zadecydował od razu o operacji, bo przy takim guzie małe szanse na dobry materiał do BAC. Od razu operacja to dobre rozwiązanie? Czy taki wynik świadczy o czymś podejrzanym?
 • 2013-01-16 17:57:42

  Poszerzone przewody mleczne blisko cięcia

  Mam 36 lat. Rok temu przeszłam operację oszczędzającą piersi. Guz 1,2 cm, G3, HER 2 3+, hormonozależny, węzły czyste. Przeszłam chemioterapię 6xFAC, radioterapię, obecnie w trakcie herceptyny i tamoksifenu i dodatkowo lucrin. Podczas badania USG stwierdzono poszerzone przewody mleczne blisko linii cięcia. Lekarz powiedział, żeby się nie martwić, bo to może być skutek uboczny radioterapii lub zaburzenie po cięciu chirurgicznym. Węzły niepowiększone. Zlecono kolejne badanie za 3 miesiące. Martwię się, że to może być początek wznowy.  
 • 2013-01-16 17:51:20

  Brak badań kontrolnych po leczeniu

  Mam 32 lata, w zeszłym roku w lutym przeszłam operację oszczędzającą piersi lewej. Po badaniach wyszło, że mam potrójnie ujemnego raka G3 (guz 2 cm). Następnie 6 cykli chemioterapii i 33 naświetlenia. Do dziś byłam dwa razy na kontroli u radiologa, który ręką stwierdził, że nic się nie dzieje i tyle, następna wizyta za 3 miesiące. Do mojej onkolog nie ma dla mnie terminów aż do kwietnia! Panie doktorze mam wrażenie, że zostałam pozostawiona samej sobie, inne kobiety miały czy PET-a czy scyntygrafię kości lub inne badania chociażby genetyczne. Bardzo się boję, na piersi obolałej zresztą (pani radiolog mówi, że tak może być do pół roku po naświetlaniu) mam duże rozstępy po ciąży i z nich tak jakby się coś wylało, lekarz widziała i nic. Skoro miałam takiego złośliwca, to dlaczego nikt się mną nie interesuje, gdybym miała zrobione te badania (nie stać mnie na prywatne badania) i byłoby ok to zapomniałabym o chorobie, a tak ciągle złe myśli. Dodam jeszcze, że od operacji bolą mnie żebra po stronie operowanej, o tym też mówiłam lekarzom. Panie Doktorze proszę mnie nie zbywać, jakie mam rokowania?  
 • 2013-01-16 17:43:46

  Struktura tkankowa w obrębie światła pęcherzyka żółciowego

  Mój tato jest po mastektomii, operację miał we wrześniu w 2012. Dostał tamoxifen. Wczoraj miał pierwsze badanie kontrolne - USG jamy brzusznej. Oto jego wyniki: Wątroba z cechami stłuszczenia. W lewym płacie widoczne jest ognisko o wielkości 15 mm o charakterze torbieli. Pęcherzyk żółciowy przeciętnej wielkości. Na ścianie przylegającej do dwunastnicy widoczna jest o gwiazdkowatym kształcie struktura tkankowa o wielkości 12mm na 12 mm która szeroką podstawą przylega do ściany pęcherzyka (wymaga ścisłej obserwacji). Trzustka bez zmian. Nerki z licznymi torbielami rdzeniowymi o zachowanej warstwie miąższowej bez cech zastoju. Pęcherz moczowy bez zmian. Gruczoł krokowy o wielkości 57x43x40 o zachowanej strefowej budowie. Wn struktura tkankowa w obrębie światła pęcherzyka żółciowego. Proponuję badania kontrolne za 2-4 tygodnie (jeżeli obraz się nie zmieni do konsultacji chirurgicznej). Martwi nas struktura tkankowa na pęcherzyku żółciowym. Czy to może być przerzut? Czy istnieją niegroźne zmiany na pęcherzyku żółciowym? Tato czuje się dobrze, nie wymiotuje, ma apetyt, nigdy nie miał kamieni.
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.