Aktualności

 • 2012-12-04 13:45:00

  Badania przesiewowe raka płuca przy zastosowaniu niskodawkowej tomografii komputerowej

   Rak płuca w 2013 roku spowoduje więcej zgonów niż rak piersi, prostaty i jelita grubego łącznie. Jest ON największym zabójcą wśród nowotworów na świecie.
 • 2012-12-04 09:00:00

  Spotkanie wigilijne w Krakowie

   Krakowskie Towarzystwo "Amazonki" serdecznie zaprasza wszystkie Amazonki zrzeszone i niezrzeszone na uroczyste  spotkanie wigilijne
 • 2012-12-02 12:30:00

  Palący problem – rak płuca w Polsce

   Codziennie na raka płuca umiera 63 Polaków. Wskaźnik umieralności spada wśród mężczyzn, jednak stale wzrasta wśród kobiet. Obecnie rak płuca stanowi pierwszą przyczynę zgonów nowotworowych kobiet w wieku 30-59 lat. Lepsza diagnostyka i postęp w leczeniu umożliwiają zwiększenie szans na przeżycie wielu osób.
 • 2012-12-02 10:08:41

  Chemioterapia przedoperacyjna przy dużym guzie

  Mam 30 lat. W lipcu tego roku zdiagnozowano u mnie raka piersi T3 N2 M0. Wynik histopatologiczny: carcinoma ductale invasivum NHG2, ER ujemny,  PR ujemny,  HER2 na 3 plusy, Ki67 - 2%. Zastosowano u mnie 6 cykli chemioterapii AT. Na badaniu USG w lipcu guz był wielkości 2,5 cm, w czasie badania u Pani Onkolog guz miał prawie 7 cm (badanie razem ze skórą specjalną linijką). Po chemii guz zmniejszył się do 3 cm, ale dalej jest dość duży, a ja mam małe piersi. Czekam na wizytę u chirurga, który stwierdzi, czy jest już guz do operacji - mastektomii, czy trzeba będzie jeszcze zastosować radioterapię w celu zmniejszenia jeszcze guza. Mam pytanie: jak wg Pana powinno przebiegać dalsze leczenie, czy może być tak, że nie będzie możliwości operacji guza z powodu jego wielkości? Co będzie jeśli nawet po radioterapii guz się bardziej nie zmniejszy?  
 • 2012-12-01 09:15:46

  Czy będzie dalsze leczenie chirurgiczne?

  Otrzymałam ekspertyzę histopatologiczną dwóch fragmentów tkankowych: ad.1 oznakowany klipsami fragment o wymiarach 7x6x4 cm, na przekroju gęste pasma białej tkanki, obecności guza nie stwierdza się. Wycinki pobrano z a - pasm białej tkanki (298-310) , granic cięcia: b - powięziowej (311) ,  c - kranialnej (312) ,  d) kaudalnej (313) , e - pachowej (314) ,  f - mostkowej (315) , g - skórnej (316) ad.2 materiał oznakowany klipsami - fragment tkankowy o wym. 4x3x2 cm, na przekroju pasma białej tkanki zbadano wcałości. Rozpoznanie: ad.1 a-g  Laesiones fibrosocysticae mammae: fibrosis, cystes, metaplasia apocrinalis .ad.2  Carcinoma ductale invasivum III stopnia wg B-R et carcinoma intraductale G3 (<5%). Utkanie raka inwazyjnego znajduje się w powięziowej granicy cięcia oznaczonej tuszem. Największy wymiar guza wynosi13 mm.pT1c. Ekspresja receptorów: ER - Stwierdzono ekspresję receptora estrogenów w ponad 90% komórek rakowych (intensywność odczynu =3, na skali 0-3). HER2: słabo pozytywny - 2+ Bardzo proszę o podanie dalszego sposobu leczenia w obowiązujących w Polsce standardach. Czy w moim przypadku wg Pana będzie prowadzone dalsze leczenie chirurgiczne, jeśli tak to w jakim zakresie?  
 • 2012-12-01 09:04:41

  Rekonstrukcja podczas leczenia hormonalnego

  Mam 38 lat. Jestem po prawostronnej mastektomii. W sierpniu skończyłam herceptynę. Obecnie przyjmuję tamoxifen i zoladex. Jestem zdecydowana na rekonstrukcję. Czy obecne leczenie może mieć wpływ na gojenie się pooperacyjne? Jak długo powinnam czekać na rekonstrukcję, aby ustrzec się niepotrzebnych komplikacji?  
 • 2012-12-01 08:59:36

  Czy przy przyjmowaniu tamoksyfenu można brać na sen lek kwetaplex?

  Czy można przy braniu tamoksyfenu przyjmować lek kwetaplex, który psychiatra zapisał w dawce 12,5 mg na sen?  
 • 2012-11-28 20:51:17

  Dlaczego zlecono chemioterapię przed operacją?

  Mam 33 lata i guza wielkości 2 cm w piersi. Wynik biopsji: Carcinoma lobulare invasivum B-R-Elston G1 (5kt), badanie immunohistochemiczne: pan CK (+)  E-cadherin (-) LCA (-) Po tygodniu od wyniku biopsji mam zleconą tzw. czerwoną chemię - najsilniejszą i po pół roku wycięcie guza. Proszę o wyjaśnienie rozpoznania i odpowiedź dlaczego tak szybko chcą podać mi chemię? Dlaczego akurat tę najsilniejszą? Dlaczego wycięcie guza dopiero za pół roku?
 • 2012-11-27 10:06:13

  Wynik po wycięciu guza

  Niedawno przebyłam operację wycięcia guza z prawej piersi, wielkości 5x4x3,50 cm. Wycięta tkanka z niewielkim fragmentem skóry o wymiarach 3x0,70 cm. została poddana badaniu. Po przekrojeniu widoczne szare gruszkowate ognisko o wymiarach 1,70x1,50 cm wśród tkanki tłuszczowej (3 wycinki). Wynik badania: Rak przewodowy naciekający I stopnia histologicznie złośliwości wg Blooma. Nowotwór wieloogniskowo nacieka tkankę tłuszczową sutka. Obecność receptorów hormonalnych: ER (+) w około 100% jąder komórkowych, PgR (+) w około10% jąder komórkowych, białko P53 (+) w pojedynczych komórkach. Uprzejmie proszę o wydanie opinii lekarskiej.  
 • 2012-11-27 09:52:14

  Ból kości podczas terapii tamoksyfenem

  Moje leczenie to 8 chemii AT przed operacją, obustronn amastektomia, 25 naświetlań. Parę tygodni przed chorobą bardzo bolały mnie łokcie i jeden punkt w mostku. W związku z tym, przed rozpoczęciem leczenia, zrobiono RTG tych części ciała. Łokcie - bez zmian. Mostek - trzon mostka w odcinku dolnym o nieco zatartych obrysach, co może wynikać z rzutowania się gruczołu piersiowego. Ewidentnych zmian o charakterze destrukcyjnym nie stwierdza się. Wskazana wczesna kontrola za trzy miesiące. Nie miałam tej kontroli, chyba w związku z tym, że zrobiono mi scyntygrafię kości - w badaniu całego kośćca nie stwierdza się ognisk patologicznych wychwytu radioznacznika. Następnie przeszłam całe leczenie. Obecnie biorę tamoksifen. Cały czas czuję bóle kości, szczególnie w rękach i barkach. Poza tym cały organizm jest jakby zesztywniały. Najbardziejodczuwam to po wstaniu z łóżka. W ciągu dnia zapominam o tym. Mam pytanie: 1. Czy w związku z opisanymi dolegliwościami powinnamzrobić jakieś badania? Rozmawiałam o tym ostatnio z onkologiem, ale stwierdził, że nie ma takiej potrzeby. 2. Czy te dolegliwości mogą być związane z tamoksifenem? 3. Biorę tamoksifen Egis i pomyślałam, że może spróbuję Ebewe. Wiem, że podstawowa substancja jest w nich taka sama. Czy można je stosować zamiennie? Czy mogą działać inaczej na organizm? Moja lekarka powiedziała mi, że mam brać Egis i że jest najlepszy. Jaka jesto pinia Pana Doktora?  
 • 2012-11-27 09:41:13

  Wydzielina z brodawek

  Proszę o wyjaśnienie wyniki rozmazu wydzieliny z brodawek: "Ścięty płyn białkowy, pojedyncze granulocyty i komórkipiankowe. Rozpoznanie CELLULAE CARCINOMATOSAE NON REPERTE. Komórki rakowe są nieobecne." USG obu piersi bez zmian. Pan doktor stwierdził, że były to torbiele, czego nie rozumiem kompletnie ponieważ USG nic takiego nie wykazało. Dodam, że poziom prolaktyny w normie.    
 • 2012-11-26 14:56:37

  Płyn w macicy i powiększone jajniki

  Rok temu miałam przeprowadzoną mastektomię. Obrano leczenie tamoxifenem. Z ostatnio przeprowadzonych badań okazało się iż w macicy pojawił się płyn, a jajniki są powiększone. Lekarz prowadzący wypisał skierowanie na łyżeczkowanie. Dodatkowo mam spuchniętą rękę na co zostałam skierowana na rehabilitację. Proszę o informację odnośnie tego, co dzieje się z moim organizmem. Czy mogę spodziewać się przerzutu? Obawiam się, że to rozgraniczenie na ginekologa i onkologa nie działa pozytywnie, dopiero teraz skierowano mnie na badanie USG ginekologiczne, wcześniej jedynie zlecono mammografię.  
 • 2012-11-26 14:45:13

  Czy to zakrzepica?

  U mojej 80 letniej mamy minęły dwa miesiące od operacji usunięcia całej prawej piersi i węzłów chłonnych pachowych w wyniku wykrytego nowotworu piersi. Przez miesiąc po operacji brała zastrzyki z heparyny w brzuch. Co dwa tygodnie robiona była punkcja - ściągniecie nadmiaru chłonki, po trzeciej punkcji okolice rany pooperacyjnej zrobiły się bardzo zaognione i nabrzmiałe, bardzo rozlegle. Lekarz stwierdził, że prawdopodobnie w czasie punkcji zostało uszkodzone naczynie krwionośne, przy następnych punkcjach dokonywanych już częściej, bo raz na tydzień, zamiast różowego płynu ściągana jest bardzo ciemna krew w ilości około 5 dużych strzykawek. Ostatnio mama brała przepisany antybiotyk Dalacin C przez 10 dni, ponieważ czuła się bardzo osłabiona lekarz zalecił dwa dni temu lek Cyclonamina i od tej pory bardzo boli ją łydka prawej nogi, jest bardzo twarda i gorąca. Od 9 miesięcy mama zażywa tamoxyfen. Proszę o informację, czy to czasem nie zakrzepica żyły i czy można z tym zaczekać do następnej umówionej wizyty u onkologa - za 5 dni.    
 • 2012-11-26 09:54:05

  Przerzuty do opłucnej

  Badanie RTG robione było 26.10. Opis: płaszczowe pogrubienie opłucnej płuca lewego. Przymglenie pola dolnego i środ. płuca lewego - płyn w jamie opłucnej lewej? Znaczne wzmożenie rysunku siateczkowego płuca lewego. Prawy zachyłek przeponowo-żebrowy wolny. Pierwsze wyniki płynu z jamy opłucnej są z dnia 14.06 posiew tlenowy: ujemny. Bad hist (pł. jama opł.) - Carcinoma non microcellulare. Bad hist (wyci. opł.ścienna) - Infiltratio carcinomatosa. Obraz morfologiczny mógłby odpowiadać rozpoznaniu przerzutó wpierwotnego raka sutka. Badanie po talkowaniu z 14.09.2012 USG - opis: włókniejący płyn w lewej opłucnej tworzy komory - największa z nich śr. 55mm. Zaznaczono miejsce nakłucia i pobrano płyn do badania. Wyniki badania cyt: komórek nowotworowych nie stwierdzono. Posiew: hodowla ujemna w warunkach tlenowych i beztlenowych. Lekarz prowadzący przewiduje tomograf za dwa tygodnie. Panie Doktorze, wciąż mam pewne obawy, czy dalej nie następuje rozwój choroby, ponieważ mama ma ciągle bardzo mocno opuchnięty, twardy cały lewy bok, najbardziej miejsce po drenie łącznie z podbrzuszem i lewą piersią, do tej pory nie uzyskałyśmy odpowiedzi co może być przyczyną i czy można coś z tym robić? Czy płyn, który wcześniej gromadził się w opłucnej teraz może gromadzić się w tych właśnie miejscach? Czy jest do zupełnie odrębna sprawa? Jeżeli tak to do jakiego specjalisty musimy się udać?  
 • 2012-11-22 12:30:00

  Polska onkologia w liczbach: gdzie jesteśmy i co powinniśmy robić

  Mamy w Polsce blisko 3 tys. specjalistów mających w nazwie specjalności słowo "onkologiczna". Ale pacjentami onkologicznymi zajmuje się w sumie około 10 tys. lekarzy. Czy robią to tak samo dobrze, to inna sprawa - stwierdza prof. Krzysztof Herman, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej w krakowskim oddziale Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 • 2012-11-22 12:03:44

  Obrzęk w okolicy pachy, łopatki, brzucha

  Pytanie dotyczy mojej mamy, która w 2010 roku miała usuniętego guza piersi lewej wraz z węzłami. Stan po BCT oraz chemioterapii uzupełniającej 6x AC. W tym roku nastąpił rozsiew choroby na opłucną i mama jest już po pleurodezie talkowej, po dwóch kursach chemioterapii Taxolem jednak nastąpiła wznowa i obecnie dostała trzeci kurs Gemzaru z Novelbiną. Po usunięcia drenu z opłucnej mama praktycznie cały czas ma bardzo opuchnięty, twardy lewy bok, czasami widoczna jest też "opuchlizna" na plecach pod łopatką i na brzuchu tuż pod żebrami. Są dni, że miejsca te są bardzo twarde, napięte a czasami stają się mniej nabrzmiałe. No i oczywiście temu wszystkiemu towarzyszy bardzo uciążliwy ból (nadmienię, iż korzystamy z poradni leczenia bólu, blokady które mama dostaje starczają tylko na 2, 3 dni, do tego mama dostaje podskórnie mieszankę na morfinie co 4 godz). Moje pytanie jest takie, czy możliwe, że jest to płyn który wcześniej zbierał się w opłucnej? Czy można zastosować jakieś masaże, bądź inne leczenie, które faktycznie przyniosłoby ulgę?
 • 2012-11-22 11:55:12

  Zespół cieśni nadgarstkowej

  Mam 48 lat, 7 miesięcy temu przeszłam mastektomię radykalną lewej piersi i usunięcie 9 węzłów, a później 4 chemie AT. Obecnie jestem na hormonoterapii. Mam zdiagnozowany zespół cieśni nadgarstkowej w ręce prawej, chirurg zaleca zabieg. Czy powinnam się zdecydować, czy może jednak spróbować rehabilitacji? Jakie zabiegi mogą mi pomóc? Drętwienie i ból szczególnie dokuczają w nocy, a i w dzień nie jest lepiej.
 • 2012-11-22 08:07:45

  RM piersi - najbardziej czuła metoda oceny stanu piersi

  Proszę o przybliżenie, wytłumaczenie wyników mammografii: budowa piersi gruczołowo-tłuszczowa. Pierś lewa: w projekcji CC 8 cm za brodawką przy ścianie kip asymetrycznej, nieostro odgraniczone zagęszczenie śr. 10mm - do oceny USG, w rzucie m. piersiowego po stronie lewej owalne, nieostro odgraniczone zagęszczenie 8mm - prawdopodobnie niepowiększony węzeł chłonny. Pierś prawa bz ogniskowych, doły pachowe bz. USG piersi: piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej . Pierś lewa: stan po MMT. W rejonie loży, w kwadrancie górnym zewnętrznym widoczny niejednorodny, pasmowaty obszar o wym. ok. 11x 8mm - odpowiadający zmiana po MMT, w porównaniu do badania poprzedniego z dnia 03.2012  obraz podobny. W lokalizacji zmiany widocznej w MGR w projekcje CC nie uwidoczniono mierzalnych zmian. Proponuję kontrole MGR piersi za 6 miesięcy, pierś prawa pojedyncze torbiele proste śred. do 6 mm i torbiele przegrodowe śred. do 5 mm. W dołach pochwowych i podobojczykowych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. BI-RADS 3. Po mammografii miałam skierowanie na biopsję gruboigłową pod USG, ze względów medycznych pani doktor nie zrobiła biopsji tylko USG samo, jednocześnie powiedziała mi, że powinnam dostać skierowanie na rezonans magnetyczny dla wyjaśnienia zmian, lekarz onkolog zdecydował inaczej, proszę o radę, co powinnam teraz zrobić. W styczniu 2012 miałam usuniętego włókniaka.  
 • 2012-11-22 07:54:21

  Refundacja leczenia herceptyną

  Mam 38 lat, mam raka piersi. Operacja odbyła się 7 marca br. i zakończyła całkowitą mastektomią lewej piersi. Po dwóch tygodniach otrzymałam wynik histopatologiczny: Opis materiału: I - Pierś lewa z pachą, II - Z II piętra pachy L. P o wym. 16 x 17 x 5,5 z zawartością dołu pachowego. W KBG na styku KBD widoczny guz w najwyższym wymiarze 2,7 cm oddalonym 0,3 cm od brzegu bocznego, 1,5 cm od brzegu górnego, 6,0 od brzegu dolnego i ok. 10 cm od brzegu przyśrodkowego. Rozpoznanie: I - brodawka II – guz - Naciekający rak przewodowy G3. W otoczeniu guza ogniska o charakterze DCIS Comedo z martwicą oraz angioinwazją. III - ok. guza liczne zatory z komórek nowotworowych w wycinkach ze zmian dysplastycznych pobranych z otoczenia guza. IV - węzły Ip - Przerzuty raka gruczołu piersiowego w 7/14 węzłów chłonnych. V - węzły IIp - Pojedynczy drobny węzeł odczynowy pT2N2MX, ER ujemne, PGR ujemne, HER2 +3. Skierowano mnie na chemioterapię (otrzymałam 6 cykliTAC), a następnie radioterapię radykalną IMRT na obszar węzłowy i ściany klatki piersiowej. Lekarz poinformował mnie, że na tym etapie lecze niezostało zakończone. Jestem tym zaniepokojona, ponieważ miałam dostać herceptynę, ale jej nie dostanę, ponieważ nie kwalifikuję się do programu. Chciałabym zapytać, czy gdyby nie ograniczenia wynikające z kryteriów Ministerstwa Zdrowia, to dostałabym herceptynę? Czy jest inna możliwość dostania tego leku np.w innym ośrodku onkologicznym? Kiedy powinnam najpóźniej rozpocząć przyjmowanie herceptyny (radioterapię zakończyłam 28.09 br.), jak długo i jak często? Koszt kuracji to ok. 100 tys., czy gdym miała takie środki, to mogłabym dostać herceptynę w szpitalu, płacąc za nią?Jakie są rokowania w moim przypadku, gdybym nie dostała herceptyny, a jakie jakbym ją otrzymała? Czy w moim przypadku możliwe jest inne leczenie? Jakie badania kontrolne powinnam robić i jak często?  
 • 2012-11-19 19:15:00

  Tradycje spartakiad Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek

  Początek spartakiad dała Federacja Amazonek organizując je od 1995r jako spartakiady ogólopolskie.
 • Avatar

  2015-01-28 11:10:07

  Interpretacja przypadku

  Kontynuacja pytania "Czy poddać się operacji piersi" z 14 grudnia 2014 r.   Chciałabym prosić o...
 • Avatar

  2015-01-27 10:57:34

  Operacja oszczędzająca czy radykalna

  Bardzo proszę o poradę. Na początku września 2014 r. zdiagnozowano u mnie raka piersi. Guz wielkości 29 mm - 19 mm, plus...
 • Avatar

  2015-01-27 10:53:58

  Interpretacja przypadku

  Przeszłam prawostronną mastektomię z biopsją węzła wartowniczego, a dzisiaj otrzymałam wynik: Obraz...
 • 2010-02-16 00:00:00

  węzły chłonne pachowe

  Węzły chłonne są częścią naturalnego układu odpornościowego organizmu. Chłonka natomiast to nazwa płynu tkankowego,...
 • 2010-01-14 00:00:00

  markery nowotworowe

  Markery to substancje, których zwiększone stężenie we krwi można powiązać z toczącym się w organizmie procesem...
 • 2010-02-09 00:00:00

  stopień złośliwości histologicznej nowotworu (ang. grading)

  Miara tego, jak bardzo komórki rakowe przypominają prawidłowe zdrowe komórki. W ocenie stopnia...
 • 2010-01-18 00:00:00

  progresja choroby nowotworowej

  Progresja choroby (progression of the disease) - zwiększenie się wielkości guza o ponad 25 proc. lub pojawienie się nowych...
 • 2010-02-09 00:00:00

  system BI-RADS

  Klasyfikacja stosowana do opisu zdjęć mammograficznych. Jest to skala oceny zmian występujących w piersiach określająca...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.