Aktualności

 • 2015-04-20 10:02:11

  Czy zastosowane leczenie jest właściwe

  Mam 49 lat. 4 marca 2015 roku zostałam zdiagnozowana z rakiem piersi. Guz wielkości 6 x 7 cm, wynik biopsji to Grade 3 Invasive Ductal Carcinoma, ER: 7/8, PR: 8/8, HER2: 1+, Ki67: 50%. Robiono mi też C.T skan, który wykazał małe punktowe ogniska na płucach. Jestem w trakcie leczenia chemią, właśnie jestem po drugiej dozie FEC, pózniej mam mieć trzecią dozę FEC, i potem trzy dozy Docetaxel (Taxotere). Po leczeniu mam mieć mastektomię lewej piersi. Czy w związku z tym, że są już prawdopodobne przerzuty, będę jeszcze mogła być leczona hormonalnie, i jakie to może przynieść efekty? Jakie są rokowania do przeżycia? Po C.T skanie byłam na spotkaniu z panią specjalistką konsultantką od raka piersi, która mnie poinformowała, że prawdopodobnie nie będę miała mastektomii, ani radioterapii. Czy to jest właściwe?
 • 2015-04-20 09:58:47

  Sanatorium po leczeniu raka piersi

  W sierpniu miałam usuwany guz z lewej piersi, następnie 6 chemioterapii i cały styczeń 15 naświetlań. Wyniki badan laboratoryjnych wykazały : Rak agresywny III , 1,5x1x1 cm. 100% wrażliwy na estrogeny, HER 2+ , bez przerzutów. Obecnie jestem na kuracji antyhormonalnej - antyestrogeny, po której źle się czuję - bóle mięśni. Mieszkam w Danii i postanowiłam wyjechać do Polski do sanatorium - Cieplice. Lekarze duńscy nie widzieli przeciwwskazań, natomiast po przyjeździe do sanatorium było wielkie zdziwienie, że tak szybko zdecydowałam się na kurację sanatoryjną. Wiele zabiegów mi odmówiono tłumacząc, że jest to za wcześnie. Bardzo proszę o komentarz
 • 2015-04-20 09:53:34

  Badania kontrolne przed powrotem do pracy

  W maju 2014 roku u mojej mamy zdiagnozowano obustronnego raka piersi (pierś prawa G1, a lewa G2 z przerzutami do węzłów chłonnych pachowych). Mama najpierw brała tamoxifen, potem w lipcu miała obustronną mastektomię z wycięciem 24 węzłów chłonnych, następnie miała 6xTAC (wlewy skończyły się w połowie stycznia), następnie wprowadzono aromek oraz 25 naświetlań, które zakończyła dziś (10.04.15). Lekarz radiolog umówił mamę na wizytę dopiero 16 czerwca i na wizycie podejmą decyzję czy będzie tomografia kontrolna czy PET, a do tego czasu (mimo poparzonej skóry) lekarz stwierdził, że mama może chodzić do pracy. Czy ta wizyta nie jest za późno? 2 miesiące i zgoda na pójście do pracy bez badań kontrolnych?  
 • 2015-04-20 09:49:54

  Carcinoma Invasivum Necroticans a Centrally Necrotizing Carcinoma

  Czy rak Carcinoma invasivum Necroticans NST (triple negative) jest równoważny z Centrally necrotizing carcinoma of the brest (CNC) czy też martwica guza może powstać z jego agresywnego wzrostu z innych powodów? Czy CNC można zaliczyć do typu specjalnego raka inwazyjnego TNBC?
 • 2015-04-20 09:43:26

  Interpretacja przypadku cd.

  Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 9 marca 2015 r.   Nawiązując do mojego pytania z dnia 09.03.2015 r. chciałam się upewnić, czy leczenie chemioterapią schematem FEC 6 cykli (17 kwietnia 5 cykl) w moim przypadku i przy tym typie raka jest leczeniem wystarczająco silnym i skutecznym. Wiem, że do schematu dodawane są jeszcze taksany. Pani doktor od czego właśnie zależy dodanie taksanów do leczenia? Dodam, że prawdopodobnie będę mieć jeszcze radioterapię na pachę i węzły nadobojczykowe. Proszę o informację, czy wysoki współczynnik Ki67 jest bardzo istotny przy określaniu rokowań co do wyleczenia i ewentualnych przerzutach oraz jaki jest procent (o ile można to określić) dziesięcioletnich przeżyć w podobnych przypadkach. Pani doktor, nie wiem już co mam dalej robić. Moja lekarka nie widzi potrzeby powtórnego przebadania materiału pooperacyjnego w celu określenia wielkości raka inwazyjnego, ponieważ uważa, że rak był bardzo wcześnie wykryty (nie widoczny ani w mammografii ani w usg) i nie zdążył się jeszcze zbudować guz więc nie jest możliwe jego zmierzenie. Strasznie się boję i dalej nic nie wiem o tym moim stopniu zaawansowania. Czy przy tylu niewiadomych, wysokim stopniu złośliwości i wysokim ki67 mam duże szanse na to, że choroba nie wróci?
 • 2015-04-19 10:08:34

  Ból żeber

  Leczę się w CO w Warszawie na ul. Roentgena 5. Podejrzenie raka zapalnego prawej piersi. W biopsji cienkoigłowej pachy prawej w wykonanych rozmazach obok fragmentów tkanki tłuszczowej widać liczne komórki węzła chłonnego. Komórek rakowych nie stwierdzono, w biopsji gruboigłowej pod USG: ER 0, PGR 0, HER2 3+, Ki67 - 70%. W wałeczkach naciek nisko dojrzałego raka z towarzyszącym naciekiem zapalnym w podścielisku. Obraz mikroskopowy, w korelacji z danymi klinicznymi, odpowiada rakowi piersi. Jestem w badaniach klinicznych: biopodobny lek herceptyna przedoperacyjnie. Wlewy dobrze znoszę. Jestem dwa tygodnie po drugim wlewie i od kilku dni boli mnie tylna część pleców (żebra) od strony chorej piersi. Jest to dziwny tępy ból. Byłam u lekarza rodzinnego, zbadała mnie lekarz i stwierdziła, że to mogą boleć mięśnia między żebrowe. Biorę apap lub paracetamol. Pomaga. Miejsce to jest lekko spuchnięte.
 • 2015-04-16 09:11:27

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 34 lata i zdiagnozowano u mnie raka piersi naciekającego przewodowego, typ luminalny B, her ujemny, ki67 70%, ER i PR dodatnie. Sam guzek jest wielkości około 7 mm, jednakże wokół jest dużo mikrozwapnień - ognisk raka prawdopodobnie wewnątrzprzewodowego. Węzły chłonne w obrazie rezonansu magnetycznego wydają się być nie zajęte. Wiem, że niezbędna jest mastektomia i chemioterapia, jednakże konsultowałam się w dwóch miejscach i w jednym zaproponowano mi najpierw zabieg chirurgiczny usunięcia piersi, a w następnej kolejności chemioterapia, natomiast w drugim rozpoczęcie od usunięcia i weryfikacji węzła warowniczego, następnie chemioterapia, a dopiero po tym zabieg chirurgiczny. Która kolejność według Pani powinna zostać zachowana i jaki rodzaj chemioterapii powinien być zastosowany w moim przypadku?  
 • 2015-04-15 10:05:17

  Mutacja genów BRCA1 i BRCA2

  Jestem "szczęśliwą" posiadaczką zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2. Od którego problemu powinnam zacząć moje leczenie? Mam na myśli prewencyjne usunięcie piersi z jednoczesną rekonstrukcją (czy jest możliwy zabieg metodą BRAVA AFT) czy usunięcie jajników? Czy oba zabiegi są refundowane przez NFZ? Gdzie można wykonać takie zabiegi?
 • 2015-04-15 10:01:26

  Operacja oszczędzająca czy radykalna

  Mam 27 lat. 3 tygodnie temu miałam operację oszczędzającą prawej piersi oraz wycięcie wezła wartowniczego. Wcześniej po biopsji zdiagnozowano naciekającego raka gruczołowego (NST), G2, e-cadheryna ++, receptory: ER 100%, PR 75%, HER2 (0) ujemny, Ki67 10%. Po usg guz na godzinie 6. wym 6x7 mm. W czasie operacji okazało się, że w lini cięcia znajduje sie drugi guzek. Wyniki pooperacyjne: Trzy węzły chłonne bez przerzutów raka. W obu opisanych makroskopowo guzach stwierdza się utkanie naciekającego raka gruczołowego, G-2, zatorów z komórek nowotworowych w naczyniach nie znaleziono. Odczyn limfoidalny na tkankę nowotworową, nieobecny. Marginesy jak w opisie makroskopowym. Skóra sutka i utkanie sutka poza guzem wolne od nacieku nowotworowego. Zaawansowanie pT1c(m)N0. Receptory określone wcześniej z materiału z biopsji. OPIS MAKROSKOPOWY: Fragment tkanki tłuszczowej śr. 3 cm. Fragment sutka o wym. 6x3,5x5 cm pokryty płatem skóry o wym. 2x0,5 cm. waga 28g. Na przekroju widoczne dwa żółto-białe guzy. Pierwszy guz śr. 1 cm: margines od powięzi 1,5 cm, od brodawki 0,2 cm, do godz 6. 0,2 cm, do powierzchni skóry 0,7 cm, margines boczny 1,5 cm, przyśrodkowy 1,5 cm. Drugi guz śr. 0,7 cm: margines do godziny 6. poniżej 0,1 cm, do brodawki 1 cm, do powięzi 0,5 cm, do powierzchni skóry 2,2 cm, boczny 2 cm, przyśrodkowy 2,5 cm. Lekarz stwierdzając za mały margines proponuje docięcie lub mastektomię. Co byłoby w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem? Względy estetyczne są dla mnie ważne, ale najważniejsze jest zdrowie. Czy z racji dwóch guzów nie byłaby bardziej wskazana mastektomia?
 • 2015-04-15 09:58:00

  Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

  Jestem po radykalnej mastektomii z wycięciem węzłów chłonnych. W wynikach hist-pat po operacji okazało się, że to rak przewodowy naciekający, trójujemny, ki67 - 75%, wymiary 4x3x3 cm, G3 (3+3+3), węzły chłonne czyste. Zaproponowano mi następujący schemat leczenia 12 x PCL co tydzień, potem 4 x AC co 2 tygodnie z jednoczesnym GCSF, dodatkowo przez czas trwania chemioterapii mam co miesiąc dostawać Zoladex (na ochronę jajników - mam 28 lat), radioterapia - do decyzji radiologa. Moje pytanie brzmi, czy jest to dobrze dobrane leczenie i czy niczego więcej nie mogę otrzymać? Czy mogę jeszcze w jakiś sposób ochronić się przed wcześniejszą menopauzą? Dodatkowo czy powinnam starać się o radioterapię, czy raczej jej unikać, ponieważ chciałabym w przyszłości poddać się rekonstrukcji piersi, a słyszałam, że po naświetlaniach może być z tym jakiś problem - skóra będzie bardziej zwłókniała itp..
 • 2015-04-15 09:54:27

  Kontakt z małym dzieckiem w trakcie chemioterapii

  Bardzo proszę o jednoznaczną odpowiedż dotyczącą kontaktu z małym dzieckiem (2 latka) w trakcie mojej chemioterapii. Jestem po 4 seriach AC co 3 tygodnie. W trakcie tego leczenia przez 7 dni unikałam jakichkolwiek kontaktów, a potem przez 2 tygodnie miałam "normalny" kontakt. Obecnie jestem po 1 wlewie taksanu - moja seria to 12 wlewów co 7 dni. Czy prawdą jest, że w ciągu tych 3 miesięcy nie będę mogła kontaktować się bliżej z moim cudownym wnukiem? Czym grozi taki kontakt dziecku? Mam jeszcze drugie pytanie - czy faktycznie muszę unikać słońca w trakcie trwania całej chemii, czy tylko w dniu podania wlewu? Jeżeli tak to dlaczego? Wczoraj (2 dni po wlewie) byłam 3 godziny na działce i troszkę mnie słoneczko "liznęło" po rękach jak plewiłam kwiaty i na razie nic się nie dzieje złego.  
 • 2015-04-15 09:50:10

  Wynik cytologii a leczenie hormonalne

  Mam 32 lata. Rak piersi, HER3 +++, po operacji radykalnej, chemioterapii radioterapii, w trakcie leczenia hormonalnego (zoladex, tamoksyfen), także herceptyny. Wykonywałam cytologię regularnie, ostatnimi czasy co 3 miesiące. Zawsze dotąd wszystko było w porządku. W tym tygodniu ginekolog zadzwonił do mnie z informacją, że mam wynik 3a - atrofia. Pytanie, czy taki stan ma związek z przyjmowanymi lekami? Tamoksyfen biorę od wrzesnia 2014, zoladex od lutego 2014. Zastanawiam się, czy kontynuacja leczenia hormonalnego ma sens i czy nie przyniesie ona więcej zła niż dobra? Góra jest leczona, a na dole zaczyna się problem.
 • 2015-04-13 08:49:34

  Jakie leczenie i rokowania

  Mam 47 lat. W styczniu tego roku wyczułam w piersi lewej na godzinie 1 guzek o wielkości w obrazie mmamograficznym 1,2 mm. Jestem po biopsji mammotomicznej guzka. Wynik: naciekający rak przewodowy (NST) II st. wg.Blooma-Richardsona (c 3, p 2, m1) oraz liczne przewody DCIS G3 z kanceryzacją zrazików. Największy wymiar raka wynosi około 8 mm. IHC w 7571/15: E-kadhedryna (+), ER pozytywny % komórek 42,8 intensywność 2 (w skali1-3), PR pozytywny % komórek 19,9 intensywność 1 (w skali 1-3), HER-2 pozytywny nasilenie reakcji 3+. BAC węzła wartowniczego bez cech atypowych. USG jamy brzusznej nie wykazało zmian. Czekam na ponowny wynik BAC węzła i komisję. Nie wiem jakie są rokowania oraz jakiego sposobu leczenia mam się spodziewać i na co powinnam zwrócić uwagę podczas rozmowy.
 • 2015-04-13 08:46:58

  Interpretacja wyniku histopatologicznego

  Proszę o interpretację moich wyników histopatologicznych (po operacji oszczędzającej) i wskazówki do dalszego leczenia. Naciekający rak przewodowy G2, ER - (+) 100% (+++), PR - (+) 90% (+++), HER 2 (+1), ki67 - 25%, pT1c, węzły odczynowe 11 x (nie oznacono węzła wartownika). Po operacji przeszłam zator płucny, jestem na heparynie i lekach, mam 50 lat, miesiączkuję regularnie.
 • 2015-04-13 08:00:00

  Onkolodzy zachęcają młodych do badań - rak to nie tylko choroba seniorów

  Profilaktykę nowotworową należy kierować w sposób szczególny do młodych ludzi, ponieważ wśród nich jest coraz większa zapadalność na te choroby, a rozpoznanie nowotworów następuje dopiero w zaawansowanym stadium - uważają onkolodzy.
 • 2015-04-08 10:13:26

  Czy bezpieczne jest badanie RM

  Jestem po oszczędzającej operacji piersi lewej z procedurą węzła wartowniczego w 2011 roku. Następnie radioterapia + tamoxifen nadal. Mam przewlekłe bóle kręgosłupa (stare sprawy) i obecnie ortopeda zlecił badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w związku z nasilonymi bólami. Moje pytanie jest następujące: czy takie badanie jest bezpieczne (chodzi o pole magnetyczne), bo cały czas słyszę chodząc na rehabilitację, że z żadnych zabiegów fizykoterapii nie mogę korzystać w tym również z pola magnetycznego. Właściwie tylko ćwiczenia ruchowe usprawniające.
 • 2015-04-08 10:09:09

  Jakie dalsze leczenie - c.d.

  Kontynuacja pytania "Jakie dalsze leczenie" z 7 kwietnia 2015 r.   Po ponownej weryfikacji wyników mój dr. onkolog -chirurg stwierdził, że jestem zdrowa i faktycznie rak był rozpoznany w biopsji gruboigłowej G1 ductale invasium, receptory estrogenowe - reakcja dodatnia w około 15% jąder komórek nowotworowych średnio nasilona (PS3,IS2), receptory progesteronowe - reakcja dodatnia w około 20% jąder komórek nowotworowych średnio nasilona (PS3,IS2), Ki67 - 5%, her 2 reakcja ujemna. Wynik z histopatu: operacja oszczędzająca (tak jak Pani pisałam) nie potwierdziła raka tylko fibrosclerosis. Nie dawało mi to spokoju i pojechałam do Gliwic do instytutu (nie badali wycinków bo stwierdzili, że były już weryfikowane) i tam pani dr onkolog stwierdziła, że ona proponuje radioterapię na 6 tyg. i leczenie tamoxifenem i zolodexem (wizyta trwała 5 minut). Zapytałam dlaczego tak mam ustalone leczenie i dostałam odpowiedź, że po operacji oszczędzającej wszyscy tak mają. Teraz trafiłam do Łodzi (do Kopernika) i tutaj ponownie badają moje wycinki. Czy nie będzie za późno, jeżeli faktycznie będę musiała przyjąć radioterapię (operacja była 21 stycznia)? Pani Doktor, jestem załamana, bo niektórzy twierdzą, że raka wyssano mi w biopsji. Mam wrażenie, że stoję w miejscu z moim leczeniem i mogą się zrobić przerzuty.  
 • 2015-04-08 09:54:20

  Czy to rak

  Proszę o wyjaśnienie moich wyników przez onkologa i czy jest to rak. Wyniki z biopsji cienkoigłowej: W otrzymanych rozmazach liczne, rozproszone, w grupach i w skupiskach komórki gruczołowe z cechami atypii: macrocytosis, anizocytosis, macronucleoosis, anizonuceosis, hyperchromatosis, widoczne jąderka komórkowe, przesunięcie stosunku jądrowo cytoplazmatycznego na rzecz jadra. Ponadto masy białkowo bezpostaciowo martwicze i erytrocyty.  
 • 2015-04-08 09:50:41

  Profilaktyczna mastektomia podskórna z jednoczesną rekonstrukcją

  W listopadzie ubiegłego roku, w wieku 32 lat, zdiagnozowano u mnie potrójnie negatywnego raka prawej piersi z przerzutami do węzłów chłonnych. Przeszłam przedoperacyjną chemioterapię (schemat AT), za parę dni czeka mnie radykalna mastektomia z usunięciem węzłów chłonnych. Wykryto u mnie mutację brca1. Jestem zdecydowana na jak najszybsze usunięcie zdrowej piersi. Czy przeprowadza Pan profilaktyczne podskórne mastektomie z jednoczesną rekonstrukcją finansowane przez nfz?
 • 2015-04-07 12:08:21

  Ból piersi

  W dwóch piersiach mam guzy - dwa w jednej i dwa w drugiej. Jestem juz po biopsji, wynik: w jednej guz w niewiadomego pochodzenia bez komórek złośliwych, a w drugiej piersi gruczolakowłókniak. Mój problem polega na tym, że tam gdzie mam gruczolakowlokniaka odczuwam ból, może nie codziennie, ale bywają dni, że bez tabletki przeciwbólowej się nie obejdzie. Czy to jest normalne? Guzek ma 1,4 mm. Mam je wszystkie wyciąć, ale póki co się waham, wolę szukać jakichś innych metod. Martwi mnie ten ból piersi, czytałam, że FA nie boli. jedynie jeśli doszło do wylewu w obrębie włókniaka. Co robic?
 • Avatar

  2018-03-17 13:06:14

  Powikłania po rekonstrukcji piersi

  Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu co się może dziać z piersią mojej siostry. W marcu 2017 r. siostra miała wycięty guz oraz...
 • Avatar

  2018-03-14 10:13:59

  Interpretacja przypadku - cd.

  Kontynuacja pytania "Interpretacja przypadku" z 11 marca 2018 r.   Mam jeszcze pytania do Pani...
 • Avatar

  2018-03-11 09:38:35

  Interpretacja przypadku

  W styczniu otrzymałam wyniki biopsji guza piersi: nowotwór Carcinoma invasivum (NST) G1 mammae. Podtyp LUMINAL A, B5...