Aktualności

 • 2013-02-14 23:00:00

  Pomoc dla Magdy Markiewicz.

  Kochani, bardzo proszę Was o pomoc dla Magdy Markiewicz. Magda w styczniu skończyła 31 lat. Ma dziewięcioletnią córkę.
 • 2013-02-14 22:23:10

  Port dożylny a rezonans magnetyczny głowy

  W 2010 roku miałam założony port dożylny w CO w Warszawie. Teraz mam mieć robiony rezonans magnetyczny głowy. Poinformowałam obsługę, że mam port, ale nie wiem, czy jest on metalowy, czy plastikowy. Na wypisie z CO po zabiegu wszczepienia portu nie ma żadnego oznaczenia, co zostało wszczepione. Czy powinnam się poddać rezonansowi bez względu na rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany port, czy ma to jakieś znaczenie?
 • 2013-02-14 22:18:47

  Zmiany w piersiach - co dalej?

  Bardzo proszę o wyjaśnienie wyników tego badania i zaproponowanie dalszego leczenia, jeśli okazałoby się ono konieczne. Badanie USG piersi: piersi o utkaniu mieszanym z przewagą tkanki gruczołowej z początkami mastopatii torbielowatej. W obu piersiach pojedyncze torbiele największa w PP na godz 9 o wym 4x5 mm, największa w PL na godz. 1 - torbiel o wym. 5x5mm, dodatkowo obustronnie pojedyncze mniejsze o wym. do 4 mm. W PP na godz. 4-5 nieco poniżej otoczki uwidacznia sie hypoechogeniczny obszar z cieniem akustycznym o nierównych obrysach o wym. 7x5x8 mm - stan po BAC - do kontroli. Przewody mlekowe zabrodawkowe nieco poszerzone. Doły pachowe z pojedynczymi niepodejrzanymi węzłami chłonnymi. Skóra gładka. Badanie histopatologiczne brzmi: LLaesio fibrozo-cystica mammae, Ductectasiae, Hyperplasia intraductalis oraz że wykonano następujące reakcje immunohistochemiczne: p63, SMA i cytokeratyna. Nadmienię, że po konsultacji lekarskiej onkologicznej nie zalecono dalszego konkretnego postępowania. Bardzo proszę o pomoc.
 • 2013-02-14 22:08:23

  Narastający płyn w opłucnej

  Mam 45 lat. W 2006 zdiagnozowano u mnie nowotwór lewej piersi. Histologicznie: carcinoma mixtum (głównie invasivum + carcinoma papillare) pT2N1 (1/13węzłów). W IHC: ER - dodatni, PGR - dodatni, HER2 (2+/1+). Mastektomia, 6 kursów chemioterapii AC, radioterapia, hormonalne leczenie uzupełniające (Tamoxifen + Zoladex), rekonstrukcja z wykorzystaniem implantu. Nawrót w 2010, płyn w prawej jamie opłucnowej, opłucna ścienna z naciekiem raka. W BAC opłucnej cellulae adenocarcinomatosae, HER-2 metodą FISH - ujemny. Paklitaksel + bevacizumab 6 cykli, paklitaksel w monoterapii 4 cykle. Uzyskano częściową odpowiedź. Ponowne leczenie Tamoxifenem. Od 2012 narastanie płynu. W lipcu 2012 wykonano pleurodezę. Obecne leczenie - Anazostrol (status postmenopauzalny). Płyn w dalszym ciągu narasta. Panie doktorze, czy zabieg, termoablacja, hipertermia, hipotermia, bądź jakieś inne, nawet eksperymentalne metody bądź nowe leki mogą mieć w moim przypadku zastosowanie (moja Pani doktor twierdzi, że nie, ale w różnych ośrodkach metody leczenia mogą się różnić). Jeśli tak, to w jakich ośrodkach w Polsce (ew. za granicą) się je wykonuje? Czy kuracje roślinne mogą być pomocne w leczeniu? Nie ukrywam, że potrzebuję jeszcze kilku lat życia.
 • 2013-02-13 22:16:35

  Czy podanie większej ilości chemioterapii przedoperacyjnej daje lepszą odpowiedź metaboliczną?

  Mam 45 lat, w 2012 r. zdiagnozowano u mnie (biopsja gruboigłowa) raka zrazikowego naciekającego, T3N0M0, G3, hormonozależny, Her2 ujemny. Otrzymałam 6 cykli chemii przedoperacyjnej AT. Mam pytanie dotyczące wyniku badania histopatologicznego po mastektomii z limfadenektomią. Wynik makroskopowy: „Na przekrojach zarówno w kwadrantach zewnętrznych i wewnętrznych na obszarze o największym wymiarze ok. 9 cm widoczne są rozproszone zwapnienia oraz ogniska szare o nieco wzmożonej spoistości. W opisanym obszarze w KWD widoczne spikularne ognisko o wym. 2,5x1x1,7 cm położone 1 cm pod skórą , 0,4 cm pod powięzią”. Wynik mikroskopowy: "komórki raka wykazują ogniskowo nieznaczne cechy degeneracji po leczeniu, węzły chłonne bez przerzutów raka”. Czy mam rozumieć, że zastosowana chemia tylko w nieznacznym stopniu podziałała i uszkodziła komórki rakowe? Czy jeśli podano by mi 8 cykli chemii, to komórki rakowe uległyby całkowitej degeneracji? W międzyczasie (przed operacją a w trakcie chemioterapii) wykonano mi badanie PET-CT, gdzie napisano, iż „zwraca uwagę dobra odpowiedź metaboliczna zmiany pierwotnej na zastosowane leczenie”. A drugie pytanie to, czy możliwe jest, iż tak duża zmiana (największy wymiar komponentu naciekającego - 9 cm po chemioterapii) była na 3 miesiące przed zdiagnozowaniem raka niewidoczna w badaniach obrazowych (USG i MMR), skoro była wyczuwalna palpacyjnie jako „zgrubienie”?    
 • 2013-02-13 21:56:48

  Czy przy mastektomii profilaktycznej usuwane są węzły chłonne?

  Jestem nosicielką mutacji genu BRCA1, po mastektomii z rekonstrukcją jednoczasową (po wykryciu raka). Teraz profilaktycznie chcę usunąć drugą pierś. Czy będę miała usuwane węzły chłonne, czy tylko sam gruczoł?
 • 2013-02-13 21:53:41

  Stosowanie lasera

  Jestem po mastektomii lewej piersi, właśnie mija 20 lat od operacji. Na razie jest wszystko dobrze. Moje pytanie dotyczy innej kwestii, a mianowicie: złamałam lewy nadgarstek, gips zdjęto, ale ręka nie jest jeszcze całkowicie sprawna. Lekarz zalecił mi rehabilitację. Zalecił masaż ręczny, wirówkę wodną i laser. Moje pytanie dotyczy właśnie lasera, czy są jakieś przeciwwskazania w tym względzie. Zaznaczam, że lekarz chirurg nie wiedział o mastektomii. Czy mam iść z powrotem do lekarza i zmienić zabieg?
 • 2013-02-13 10:30:00

  10 - 11 lutego Światowym Dniem Chorego

  Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II. Kościół powszechny wspomina wtedy pierwsze objawienie Maryi w Lourdes.
 • 2013-02-11 21:00:00

  Rak to się leczy - aktualności

  Poniżej przedstawiamy aktualności z dnia 08-02-2012 roku.
 • 2013-02-11 11:30:00

  Arłukowicz: 2013 to rok zmian w onkologii - musimy zbudować sieć leczenia raka

  Rok 2013 to rok zmian w onkologii - zapowiedział minister zdrowia podczas debaty w ramach VII Forum Liderów Organizacji Pacjentów. Większy nacisk zostanie położony na jakość i kompleksowość leczenia onkologicznego.
 • 2013-02-08 15:45:00

  Walentynkowy wykład pt. "Jak rozwijać swoją inteligencję seksualną?"

  W imieniu Ośrodka Psychoterapii i Pomocy Psychologicznej ROZMOWA w Poznaniu serdecznie zapraszamy na otwarty, bezpłatny wykład na rzecz Poznańskiego Towarzystwa Amazonki.
 • 2013-02-06 12:45:00

  Ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet z fałszywie dodatnim wynikiem mammografii

  Badania przesiewowe czasem dają fałszywie dodatnie wyniki prowadzące do rozpoznania obecności choroby u osób zdrowych. Wykonanie dodatkowych badań często weryfikuje to rozpoznanie. Okazuje się jednak, że u kobiet, u których w badaniu mammograficznym fałszywie rozpoznano raka piersi, ryzyko jego rozwoju w przyszłości jest większe.
 • 2013-02-04 14:15:00

  4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem a my – Amazonki Tomaszowskie

  Profesor W. Zatoński w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2009 roku” przedstawił smutne statystki dotyczące naszego kraju:
 • 2013-02-04 10:45:00

  Rak to się leczy

  Wystartowała ogólnopolska kampania społeczna na rzecz walki z rakiem.
 • 2013-02-03 22:15:00

  Konkurs „Nasze artykuły w serwisie Amazonki.net” ranking styczeń 2013

  Przedstawiamy pierwszy ranking w konkursie „Nasze artykuły w serwisie Amazonki.net”
 • 2013-02-03 15:35:46

  Rekonstrukcja otoczki i brodawki piersi

  Jestem amazonką, mam 45 lat. W 2010 r. przeszłam amputację obu piersi. Na rekonstrukcje zdecydowałam się po 1,5 roku. Rekonstrukcja piersi dwuetapowa: Pierwszy to etap wszczepienie endoprotez aby rozciągnąć tkanki klatki piersiowej. Drugi etap to wszczepienie protez sylikonowych. Jestem szczęśliwa, że tak zdecydowałam, mam ładne piersi. Jestem rok po operacjach wszystko jest OK. Obecnie myślę o rekonstrukcji otoczek i brodawek. Mój Pan Doktor wytłumaczył mi wszystko dokładnie: skóra na otoczki pobrana będzie z pachwin a na piersiach trzeba będzie wyciąć kółeczka i z nich wykonać brodawki. Mam dylemat, nie wiem czy zdecydować się na zabieg. Widziałam u Amazonki zrobioną otoczkę, wyglądała bardzo naturalnie, tylko że skóra pobrana była z warg sromowych. Wiem, że skórę do przeszczepu można pobrać z rożnych miejsc. Mam pytanie: Zapewne widział Pan wiele kobiet po takich zabiegach, gdyby Pan wykonywał taki zabieg, to z jakiego miejsca byłaby pobrana skóra aby efekt końcowy był zadowalający i najbardziej zbliżony do naturalnego wyglądu i najmniej inwazyjny?
 • 2013-02-03 15:29:26

  Uzupełnienie piersi po operacji oszczędzającej z użyciem komórek macierzystych

  Jestem 12 lat od zakończenia leczenia raka piersi. Miałam częściowo usuniętą pierś, przeszłam radio- i chemioterapię jednocześnie. Obecnie mam 41 lat. Operowana pierś jest znacznie mniejsza od drugiej. Zastanawiałam się nad metodą rekonstrukcji piersi komórkami macierzystymi pobranymi z mojego tłuszczu. Chciałabym dowiedzieć się coś więcej o tej metodzie, czy jest bezpieczna dla zdrowia i przynosi zamierzone rezultaty, jakie badania można potem wykonywać? Nadal mammografię czy rezonans? W Polsce jak czytałam są robione takie zabiegi, ale dostęp do tej metody jest utrudniony bo NFZ nie refunduje, a informacji medycznych dotyczących takich zabiegów też prawie nie ma. Bardzo proszę o radę.  
 • 2013-02-03 11:15:13

  Mammografia po zabiegu chirurgicznym, niski poziom WBC

  23 stycznia miałam operację ginekologiczną - usunięcie wszystkiego oprócz szyjki macicy. Na 21 lutego mam wyznaczoną wizytę u onkologa, a miałam na niej przedstawić wynik mammografii, na którą mam skierowanie. Czy w tak krótkim czasie od operacji badanie mammograficzne może być dla mnie szkodliwe i kiedy mogę je bezpiecznie wykonać? Czy mając w tej chwili wynik WBC 1,1 powinnam jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub w jaki sposób sama mogę powalczyć o podniesienie wartości wyniku? Czy mogę z tym poczekać do wyznaczonej wizyty? (Mam 46 lat, mastektomia we wrześniu 2010 r. Rak piersi lewej: carcinoma ductale invasivum GII infiltrans, hormonozależny. Węzły zajęte 4. Leczenie: FAC oraz radioterapia i Tamoksifen. Mutacja genu NOD2 i CHEK2).
 • 2013-02-03 11:15:00

  Światowy Dzień Walki z Rakiem - pod hasłem obalania mitów o nowotworach

  "Rak to wyrok", "nie da się go uniknąć", "rak to wyłącznie kwestia zdrowotna", "problem raka dotyczy tylko krajów rozwiniętych oraz osób starszych" - takie mity o nowotworach chcą obalać onkolodzy w związku z obchodzonym 4 lutego Światowym Dniem Walki z Rakiem.
 • 2013-02-02 09:53:16

  Wątpliwości odnośnie sposobu leczenia

  Mam poważne wątpliwości odnośnie sposobu mojego leczenia. Mam 56 lat. W 2008 roku stwierdzono u mnie guza w lewej piersi, poniżej podaję rozpoznanie histopatologiczne: Carcinoma tubulare infiltrans et carcinoma cribriforme infiltrans. Opis: Guz o wymiarach 2,4x1,4x1,5 cm. Margines operacyjny od strony klatki piersiowej 1,5 cm. Adenosis focalis. Hyperplasia ductalis typica focalis. Mamilla sine laesionibus. Lymphonodos sine metastasibus (0/14). Wg pTNM - pT2N0M0. Nie udało mi się znaleźć w opisie stopnia złośliwości raka. Dodatkowo podaję wynik badania immunohistochemicznego: Receptor estrogenowy (ER): dodatni - natężenie reakcji: +++ odsetek dodatnich komórek: >50% stopień w skali Remmelego: IX Receptor progesteronowy (PgR): dodatni - natężenie reakcji: +++ odsetek dodatnich komórek: >80% stopień w skali Remmelego: XII Receptor Her2: odczyn ujemny - natężenie reakcji: słabe (+) Jestem po operacji radykalnej (lewej piersi). Zostało mi usunięte 14 węzłów chłonnych, które były czyste. Na początek dostałam leczenie Tamoksifenem i Zoladexem na 2 lata. Po 8 miesiącach miałam problemy i krwawienie przez wysokie endometrium i Tamoksifen został odstawiony, a został jedynie Zoladex. Po 2 latach zabrano również Zoladex, a włączono Etruzol po którym pojawił się torbiel na jajniku i znów wysokie endometrium i krwawienia, co spowodowała dwukrotne czyszczenie macicy. Wówczas leczenie zostało całkowicie wstrzymane, do momentu uzyskania wyników histopatologicznych abrazji. Następnie lekarz zalecił Lukrin Depot. Ja go brałam od 02.2010-10.2012, następnie zachorowałam na grypę i leczenie zostało przerwane na jeden miesiąc. Dostałam receptę, aby brać go dalej, pomimo tej przerwy, do czerwca b.r. W między czasie robiłam badania i została stwierdzona bardzo wysoka osteoporoza. Bardzo martwię się, czy przy podanych wynikach jestem odpowiednio leczona i czy leczenie jest wystarczające?  
 • Avatar

  2015-04-16 09:11:27

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Mam 34 lata i zdiagnozowano u mnie raka piersi naciekającego przewodowego, typ luminalny B, her ujemny, ki67 70%, ER i PR...
 • Avatar

  2015-04-15 10:05:17

  Mutacja genów BRCA1 i BRCA2

  Jestem "szczęśliwą" posiadaczką zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2. Od którego problemu powinnam...
 • Avatar

  2015-04-15 10:01:26

  Operacja oszczędzająca czy radykalna

  Mam 27 lat. 3 tygodnie temu miałam operację oszczędzającą prawej piersi oraz wycięcie wezła wartowniczego. Wcześniej po...
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.