Aktualności

 • 2014-08-07 09:57:05

  Interpretacja przypadku

  W maju tego roku po badaniu mamograficznym otrzymałam wynik birards V, wykonano biopsję cienkoigłową, która potwierdziła nowotwór złośliwy 40x45x30 mm. Na początku czerwca otrzymałam pierwszą chemię (zlecono mi 4 chemie co 21 dni, a następnie 12 co tydzień). Tydzień po pierwszej chemii dostałam skierowanie na biopsję gruboigłową, wynik nie określił żadnych receptorów, materiał był nieczytelny. Mimo to otrzymałam kolejną dawkę chemii. Gdy przyszłam do kontroli lekarz powiedział, że wstrzymuje mi chemię ze względu na brak wyników określających rodzaj raka. Otrzymałam skierowanie na pobranie wycinka. Moja onkolog, która mnie prowadziła do tej pory powiedziała, że to niebezpieczne i dostałam od niej skierowanie na usunięcie całej piersi wraz z węzłami. Sama już nie wiem co dla mnie lepsze, wydaje mi się, że wszystko jest nie tak od samego początku. Moja onkolog zwolniła się ze szpitala, w którym pracowała, otwiera ośrodek, nie będzie dostępna do października. Ja tyle czasu nie mam aby czekać. Wydaje mi się, że na złość jej decyzji zabierają mi chemię. Proszę o wskazówki co dalej powinnam robić.
 • 2014-08-07 09:52:30

  Jakie leczenie i rokowania

  Mam 37 lat, jestem po operacji oszczędzającej pierś. W badaniu histopatologicznym nie wykryto przerzutów do węzłów chłonnych. Guz w największym wymiarze wynosił 14 mm: naciekający rak przewodowy o średniej dojrzałości histologicznej (G2, Elston, Ellis 3+2+2=7). W ocenie mikroskopowej największy wymiar ogniska 17 mm. ER, PgR i HER 2 - reakcje ujemne, Ki 67 - reakcja dodatnia w około 40% komórek nacieku raka. Jakie są dla mnie prognozy? Jakiej mogę się spodziewać chemioterapii? Operację miałam 10 dni temu.
 • 2014-08-07 09:48:29

  Mięsak piersi

  Moja mama przeszła ponad miesiąc temu operację oszczędzającą pierś, wycięto guza. Wynik biopsji gruboigłowej wykonanej wcześniej: T1N0M0, guz miał 2 cm. Z badania histop. wyciętej zmiany wynika, iż jest to mięsak. Nie mam przed sobą wyników badań, ale z rozmowy z lekarzem wynika, że złośliwość guza jest na poziomie 3, czekamy na chemioterapię bo wykonywane są badania immunohistochemiczne. Kiedy zapytałam lekarza czy są przerzuty powiedział, że nie ma podstaw do ich doszukiwania się, ale przecież z tego co czytałam mięsaki mogą "iść" dalej drogą krwi czego od razu się nie wykryje. Mama miała robione tylko rtg klatki - wyszło ok, i usg brzucha - też dobre. Mam pytanie, czy na tym etapie można stwierdzić coś o rokowaniu? Do czego służą te badania immunohistochemiczne? Jak leczy się mięsaki? Jesteśmy przerażeni, do tego widzę jak mamie siada psychika, nie wiem jak jej pomóc..;(
 • 2014-08-06 14:43:34

  Culevit w trakcie i po chemioterapii

  Co Pani Doktor sądzi o produkcie CULEVIT? Czy można go przyjmować w trakcie chemioterapii? Opisy są zachęcające, ale nie wiem czy jest to bezpieczne dla osób w trakcie i po chemioterapii.  
 • 2014-08-06 14:40:35

  Operacja oszczędzająca czy radykalna

  W badaniu hist-pat; Rak przewodowy inwazyjny piersi lewej, częściowo mikropapilarny NHG3 (3+3+2/15mitoz/10 HPF, średnica pola widzenia 0,55 mm. Największy wymiar zmiany wynosi 2,5 cm. Obecna inwazja naczyń, (NHG3; pT2pN1a). Rec (+) HER (+). Wykazano ekspresje antygenu proliferacyjnego Ki67 w 20% jąder komórkowych. Przerzut raka w węźle chłonnym (wartownik) mierzy 0,5 cm i ogniskowo wykracza poza węzeł chłonny. Przerzuty raka w 2/9 węzłach chłonnych. Obecnie jestem po operacji oszczędzającej, po chemioterapii, radioterapii, w trakcie leczenia herceptyną i hormonoterapią. Zastanawiam się, czy w moim przypadku dobrze zrobiłam decydując się na operację oszczędzającą, czy lepiej było usunąć całą pierś? Czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na rozwój raka piersi ?
 • 2014-08-06 14:36:27

  Problemy ginekologiczne

  Mam 43 lata. Przed 3 laty przeszłam kwadrantektomię, usunięcie węzła wartownika i radioterapię piersi prawej z powodu DCIS (6mm, G2, silna ekspresja receptorów hormonalnych ER i PgR). Poza tym nie przyjmuję od tamtej pory żadnego leczenia. Tamoxifen był zalecony, obawiałam się skutków ubocznych, po konsultacjach odstąpiono od tego zalecenia. Przyznam, że w dużej mierze z powodu mojej niechęci. Obecnie po raz drugi w ciągu ostatnich 6 miesięcy cierpię z powodu przedłużających się bardzo obfitych krwawień miesięcznych, plamień i cyst na jajnikach. W trakcie kontroli w instytucie onkologii przeszłam zabieg mammotomii z powodu torbieli w lewej piersi (jednoczasowo z DCIS) oraz niedawno jeden raz ściągniecie płynu z torbieli piersi lewej (wynik hist-pat niebudzący niepokoju). Zdarzały się cysty na jajnikach, które samoistnie znikały. Czy i jak może to wpływać na wybór sposobów postępowania w leczeniu obecnych dolegliwości ginekologicznych? Czy dozwolone jest na przykład leczenie hormonalne?
 • 2014-08-06 09:18:31

  Czy można zmienić leczenie

  Kontynuacja pytania "Czy leczenie jest prawidłowe i jakie są rokowania" z 24 kwietnia 2014 r.   Mama miała przerzuty do węzłów nadobojczykowych i płuc oraz do węzłów śródpiersiowych. Po podaniu paclitaxelu z herceptyną po 3 wlewach miała robione badania kontrolne. Na węzłach zmian nie wykryto, w płucach zmniejszyły się o połowę, zostały pojedyncze i małe zmiany. Nasza Pani doktor niechętnie odpowiada na pytania odnoście dalszego leczenia. Daje do zrozumienia, że ten rodzaj chemii będzie podawany do końca życia. Moje pytanie, czy istnieje możliwość odstawienia paclitaxelu i pozostaniu przy herceptynie? Jeżeli oczywiscie zmiany nie będą wykrywalne. Mama bardzo źle się czuję, ma neuropatię po chemii. Dużo kobiet przyjeżdża do ośrodka na herceptynę z wiedzą, że będą to otrzymywać do końca życia. Czy mama ma szansę na przeżycie kilku lat tylko z herceptyna?
 • 2014-08-06 09:08:40

  Badania w czasie radioterapii

  Mam pytanie, czy w trakcie radioterapii mogę we własnym zakresie wykonać USG jamy brzusznej i ginekologiczne oraz RTG klatki piersiowej? Z tego co wiem, mammografię mogę wykonać najwcześniej pół roku po zakończeniu radioterapii. Choruję na raka piersi, jestem po mastektomii prawej piersi wraz z wycięciem węzłów chłonnych. Dostałam 20 kursów radioterapii, pozostało mi 16.
 • 2014-08-06 09:04:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  U mamy na wyniku USG pisze tak: Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej. W PL na godz 5 palpacyjna zmiana o wym. 14x12x13 mm, zmiana nacieka powięź mięśniową - tu malign - zalecono BG. Doły pachowe w normie. Zalecono kontrolę u onkologa za 2 tygodnie. Czy na tym etapie można powiedzieć coś więcej? Czy jest to dość wczesne wykrycie? Strasznie się martwię. Wręcz odchodzę od zmysłów. Mama w październiku miała usg i było OK a teraz taka wiadomość.
 • 2014-08-05 11:29:53

  Ostroga piętowa

  Mam ostrogę piętową w prawej nodze. Lekarz zlecił mi 10 zabiegów, czyli dostałam laser i jakieś fale z użyciem prądu. Jestem 9 lat po operacji raka prawej piersi. Czy ja mogę brać takie zabiegi, czy to mi nie zaszkodzi?
 • 2014-08-05 11:27:11

  Kiedy mogłabym podjąć pracę

  W styczniu miałam zabieg oszczędzający prawej piersi, usunięte 4 węzły chłonne bez przerzutów. Radioterapię miałam 15 frakcji, zakończyłam 8 lipca, brachyterapię miałam 22 lipca. Z zawodu jestem krawcową. Kiedy mogłabym podjąć pracę? Chciałabym już w sierpniu.
 • 2014-08-05 11:24:04

  Interpretacja wyniku mammografii

  W piątek odebrałam wynik mammografii, w opisie: W części centralnej prawej piersi niesymetryczne ognisko zagęszczeń otoczone strukturą promienistą. W jego obrębie liczne mikrozwapnienia w skupisku i rozproszone, radiologicznie Birads 5. Czy jest szansa, że mimo opisu Birads 5 zmiana jest łagodna? Dodam, że pierś mnie pobolewa. Dlaczego na usg nic nie widać? Jestem mamą 2 letniego synka i bardzo się załamałam :(
 • 2014-08-03 08:22:06

  Interpretacja wyników

  Chciałam zasięgnąć porady a raczej wyjaśnienia wyników badań mojej mamy. Ma ona 53 lata i miała robioną biopsje mammotomiczną z gruczołu piersiowego prawego. Mam w ręku dokument, w którym jest napisane: "Rozpoznanie kliniczne: Tu mammae dex. W badanych wycinkach z miąższu sutka stwierdza się ogniska raka wewnątrzprzewodowego, który tworzą komórki o wysokim stopniu atypii (nuclear grade-high G3). Ogniska raka DCIS mają wymiary jak poniżej - w wycinku z godz.2 - pojedyncze ognisko raka średnicy 0,3 mm - w wycinku z godz.8 - dwa ogniska na odcinku o długości 3,5 mm - w wycinku z godz 12 - pojedyncze ognisko raka o średnicy 0,3 mm W pozostałych wycinkach cechy włóknienia miąższu (fibrosclerosis)". Chciałam się dowiedzieć co to oznacza, jaki jest ten rak, a przede wszystkim czy można go wyleczyć. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź, ponieważ niewiedza dobija człowieka.
 • 2014-08-03 08:14:38

  Czy leczenie jest prawidłowe

  U mojej mamy (61 lat) zdiagnozowano właśnie raka piersi. Carcinoma infiltrans mammae, NS, GII, wg EE (3+2+1) [M-8500/3], rozpoznanie kliniczne ca mammae dex. dusp. meta ossium. E-kadheryna - dodatni, ESTR (3+) w około 80%, PROG obecny tylko w sporadycznych komórkach, Her -2 ujemny, Ki67 około40% TK potwierdziła przerzuty do kości (kręgosłup, żebra, kość udowa). Węzły chłonne są czyste. Lekarz onkolog, który zajmuje się leczeniem mojej mamy zalecił zażywanie przez dwa miesiące Tamoxifen - EGIS, i tyle. Guz (jest niewielki) nie zostanie usunięty - podobno nie trzeba, bo może sam się cofnie. Czy to możliwe? Proszę o konsultację tej metody leczenia. Czy to wystarczy? Prześledziłam wiele stron i wiele przypadków. Każda kobieta pisze, że miała operację, chemię i ewentualnie potem hormonoterapię przez 5 czy 10 lat. A u mojej mamy tylko ten jeden lek i tyle. Bardzo się martwię, ponieważ zanim mama trafiła do onkologa z wynikiem biopsji grubo igłowej, dwóch innych lekarzy na podstawie wyniku mammografii i tomografii komputerowej twierdziło, że operacja piersi będzie konieczna. Bardzo się martwię o mamę, nie wiem co robić, czy powinna iść do innego lekarza, czy zaufać temu? Będę wdzięczna za jakąkolwiek poradę, Jakie w ogóle są rokowania? Czy można zrobić coś jeszcze, żeby pomóc mamie wyjść z tego.
 • 2014-08-03 08:08:14

  Interpretacja wyników

  Kontynuacja pytania "Interpretacja wyników" z 30 lipca 2014 r.   Przedstawiam wynik mamy z dnia 29.07: więzły chłonne czyste. Przepisano 4 razy AC. Czy stosowanie oleju lnianego niekorzystnie wpływa na raka hormonozależnego? Jakie są minusy chemioterapii? Zastanawiamy się nad rezygnacją.  
 • 2014-07-30 08:09:55

  Interpretacja wyników

  Przedstawiam wynik mamy: Ki67 (+) 70%, HER (+), PR (+++) 60% silna reakcja, ER (+++) 100% silna reakcja. Rozpoznnie: NST G3. NG3. IM:55/10 HPF. Kategoria: B5. Podtyp biologiczny - luminalny B: HER 2 ujemny. Bardzo proszę o pomoc, czy to dobrze, że ER jest 100%? Co oznacza kategoria B5. Wiem, że kategoria B jest gorzej rokująca od A, ale co oznacza 5? Mama ma 53 lata.  
 • 2014-07-30 08:06:21

  Jakie dalsze leczenie

  Kontynuacja pytania "Interpretacja wyniku MRI jamy brzusznej" z 28 lipca 2014 r.   Napiszę historię mojej choroby. Być może Pani Doktor choć w maleńkim stopniu przywróci mi chęć życia i chęć do walki, bo jak na razie świat mi się wali i nie wiem czy cokolwiek ma sens :( Otóż, na raka piersi zachorowałam w 2006 r. Rozpoznanie kliniczne: Ca mammae sin. 1. Sutek lewy, 2. Zawartość dołu pachowego, 3. Szczyt pachy 1 - Duży gruczoł piersiowy pokryty płatem skóry z brodawką sutkową. W części podbrodawkowatej i górnie sino-kremowa tkanka o wzmożonej spoistości na obszarze do 4cm. W tkance tłuszczowej częściowej zawartości dołu pachowego znaleziono 10 węzłów chłonnych o wymiarach do 1 cm. 2 - Materiał oznaczony "zawartość dołu pachowego" - kilkanaście fragmentów tkanki tłuszczowej w obrębie której znaleziono 4 węzły chłonne o wym.do 0,4 cm. 3 - Materiał oznaczony "szczyt pachy" - kilkanaście fragmentów tkanki tłuszczowej, w obrębie której znaleziono 11 węzłów chłonnych o wym.do 0,8 cm Carcinoma ductale infiltrativum mammae II wg R-B /ze znaczną komponentą raka wewnątrzprzewodowego/. W licznych naczyniach limfatycznych obrzeża zmiany stwierdza się zatory z komórek nowotworowych. W naczyniach limfatycznych wycinków pobranych z podstawnej linii cięcia stwierdza się zatory z komórek nowotworowych. W 3/ 8 węzłach chłonnych - częściowej zawartości dołu pachowego stwierdza się przerzuty do 1 cm z ogniskowym przekroczeniem torebki jednego z węzłów. Dwie zmiany znalezione jako węzły chłonne okazały się: jedna z nich przerzutem raka do tkanki tłuszczowej pozawęzłowej, druga - skupieniem tkanki gruczołowowej, bez cech utkania nowotworu. W węzłach chłonnych oznaczonych "zawartość dołu pachowego"- przerzutów nowotworowych nie stwierdzono. W 6/11 węzłach chłonnych oznaczonych "szczyt pachy" stwierdza się mikroprzerzuty /o wymiarach poniżej 1mm/ z ogniskowym przekroczeniem torebki. W licznych naczyniach chłonnych torebki węzłów tkanki tłuszczowej pozawęzłowej stwierdza się zatory z komórek nowotworowych. Receptory estrogenowe (+) - w 70% komórek; receptory progesteronowe (+) - w 60% komórek; receptor HER2 - 0 (odczyn ujemny) Przeszłam mastektomię, chemioterapię (6 chemii czerwonych), 25 naświetlań i leczenie Tamoxifenem. W 2008 r. wznowa w miejscu blizny. Cellulae carcinomatis C -5 Wycinki skóry 2 Opis makroskopowy: Wrzecionowaty fragment skóry o wymiarach 1,3x 0,6 cm z tkanką podskórną grubości 0,7 cm. Na powierzchni skóry i tkanki podskórnej zmian ogniskowych nie stwierdzono. Rozpoznanie histopatologiczne: Fragment skóry i tkanki podskórnej z dostrzegalnymi w świetle dość licznych drobnych naczyń limfatycznych z zatorami z komórek raka, morfologicznie i fenotypowo (receptory estrogenowe i progesteronowe (++) ) odpowiadającemu rakowi sutka. Otrzymałam 3 chemie czerwone a po nich 24 PACLITOXEL154 mg co 7 dni Lekarka zmieniła tamoxifen na aromek zamiennie femara. Tak przez ponad 6 lat wszystko było dobrze. Cieszyłam się zdrowiem. Cały czas czuję się świetnie, nic mnie nie boli, nic nie dolega. Wyglądam, jak to mówią "kwitnąco". We wrześniu 2013 r. miałam badanie usg jamy brzusznej - wykazało liczne zmiany ...torbiele. Potem TK - wszystko w porządku. W kwietniu ponownie USG - w porównaniu do wrześniowego wyniku o wiele więcej zmian, wskazane badanie TK lub MRI. Ponieważ terminy oczekiwania na TK były dość długie, zrobiłam prywatnie lecz bez kontrastu (strasznie bolały mnie nerki po ostatnim badaniu) - wynik może nie za dokładny, ale zmian na wątrobie nie stwierdzono. Lekarki to nie zadowoliło, zaleciła zrobić MRI ....i tu przykra niespodzianka: "W wątrobie mnogie ogniska o charakterze metastatycznym"...tak jak już Pani Doktor pisałam. Proszę odpowiedzieć mi na następujące pytania: - czy na podstawie tego wyniku (nie sprawdzając tego w żaden inny sposób) jesteśmy pewni, że to przerzuty? - jakie leczenie w takim przypadku? - czy to duże zmiany, czy stosunkowo niewielkie i czy chemia może całkowicie zatrzymać rozwój choroby, zabić tego gada??? - czy to po tak długiej przerwie na pewno przerzuty, czy nowy rak? - czy mogłabym skorzystać z wizyt u bioenergoterapeuty? - czy brać jakieś leki na wątrobę i stosować się do jakiejś diety? Czy w ogóle WARTO WALCZYĆ bo to i tak już KONIEC?????
 • 2014-07-29 13:30:00

  Onkolodzy o pakiecie onkologicznym: pozytywnie, choć nie bez obaw

  Onkolodzy widzą dobre strony zmian planowanych w ochronie zdrowia dzięki przyjętym w tym tygodniu przez parlament ustaw z tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego. Wskazują jednocześnie, że o skuteczności nowych rozwiązań mogą przesądzić nieznane na razie rozporządzenia
 • 2014-07-29 09:55:05

  Interpretacja przypadku

  Wiek 54. 30.04.2014 - Marteriały: pierś kobieca prawa, część centralna. Sposób pobrania: biopsja mammotomowa. Wynik końcowy: Rak przewodowy in situ, G3 wg Van Nuys (atypia jąder dużego stopnia z martwicą). Nie mogę wykluczyć raka inwazyjnego B4. Dalsza diagnostyka wymaga oceny bardziej rep. mat tkankowego. Opis makroskopowy: nieregularne fragmenty tkankowe, łącznie o wymiarach 2,8x3,3x0,5 cm. 08.07.2014 - Materiały: pierś kobieca prawa, sposób pobrania resekcja części narządu. Wynik końcowy: Rak inwazyjny NST wieloogniskowy piersi: NHG3(3+3+2/15mitoz/10HPF: ogniska inwazji śr. do 0,8 cm (pT1b) obecnie są w obszarze zmian raka przewodowego in situ (DISC) o wysokiej atypii z martwicą comedo i zwapnieniami. Zmiany inwazyjne in situ dochodzą do obwodowych linii cięcia (8500/3 T-04020). Opis makroskopowy: fragment piersi o wym. 10,5x6x3,7 cm z płatem skóry o wym. 4,1x2,0 oznaczony w sposób typowy bez zdjęcia RTG. Na przekroju spoisty obszar o wym. 3,2x2,5x4,5. Margines do podłoża 1,1cm, do skóry 2,6 cm, dośrodkowy 0,0 cm, dopachowy 0,0 cm, doobojczykowy 0,0 cm, dolny 0,0 cm. 09.07.2014 - Wynik badania immunohistochemicznego. Wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Wykazano obecność receptorów progestrogenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Oznaczono białko HER-2 za pomocą przeciwciała króliczego Ventana PATHWAY HER-2neu(4B5). Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score=1+). Wykazano ekspresję antygenu proliferacyjnego Ki67 w 25% jąder komórkowych. 25.06.2014 - Węzeł chłonny pobranie materiału do badania doraźnego. Wynik badania śródoperacyjnego: mikroprzerzut raka w węźle chłonnym (1/1) 08.07.2014 - Wynik końcowy: w węźle chłonnym obecna grupa komórek rakowych śr. 0,01 cm (isolated tumor celles )(pN0) ( M09470 T-08000) opis makroskopowy; węzeł chłonny dł. 1,2. Proszę o odpowiedź: czy jest to stan poważny I co w tym przypadku robić dalej?
 • 2014-07-29 09:50:43

  Ból żebra

  Kontynuacja pytania "Interpretacja wyniku" z 26 kwietnia 2014 r.   W maju skończyłam radioterapię piersi prawej; 17 naświetleń. W rozpoznaniu był rak G3 in situ, bez przerzutów, węzeł wartownik czysty /3 węzły/. Boli mnie w boku i z tylu żebra, nie mogę spać na tej stronie, ból promienieje aż do środka piersi. Pani doktor pisała, że nie mam receptorów zrobionych. Byłam na kontroli i doktor prowadzący powiedział, że nie potrzebne są receptory! Dostałam skierowania na październik na mammografię, na listopad na usg i ponowną wizytę. Nie wiem czy ból jest wynikiem słońca?, prawej strony? , bo jednak coś robię? Nie wiem czy czekać do listopada, czy prywatnie sobie zrobić USG. Ja mieszkam w małym mieście i muszę jeździć 130 km i tak naprawdę nie stać mnie na to.  
 • Avatar

  2016-12-10 10:39:16

  Nieudana biopsja

  W 2014 roku miałam "czyste piersi", natomiast w 2015 znalazł się tam guz ok. 15x10 mm. Kontrolowałam go...
 • Avatar

  2016-12-08 10:06:50

  Długi czas oczekiwania na radioterapię

  Wiem, że radioterapię powinno wykonać się do trzech miesięcy. Jednak nie wiem czy zdążę w tym terminie. Strasznie długo...
 • Avatar

  2016-12-08 10:03:50

  Interpretacja wyniku histopatologicznego

  Miałam pobierane wycinki z piersi zdrowej. Dostałam wynik, który mnie zaniepokoił. Opis mikroskopowy...