Aktualności

 • 2015-03-09 08:32:30

  Interpretacja przypadku

  Mam 35 lat, jestem po mastektomii podskórnej z jednoczasowym ekspanderem, w trakcie leczenia chemią 6 x FEC. W wyniku histopatologicznym stwierdzono raka przewodowego naciekającego potrójnie ujemnego G3, Ki67 wysokie ok 75% z komponentem raka wewnątrz przewodowego DCIS typu comedo. Rak znajdował się w górnym kwadrancie wewnętrznym (prawdopodobnie tylko jakieś komórki dlatego nie podano rozmiaru pTx) a nie w guzie, który był widoczny w usg oraz w mammografii (też w górnym kwadracie nad brodawką). Dodam, że z tego guza była robiona biopsja i wyszedł rak przewodowy naciekający G2. Po operacji okazało się, że w guzie komórek nowotworowych nie ma (ten guz to stwardnienie włókniste) oraz, że marginesy są bez utkania nowotworowego. W wyniku operacji usunięto również jeden węzeł wartowniczy (oznaczony izotopem), w którym znaleziono mikroprzerzut - podtorebkowo. Dalszej operacji usunięcia węzłów już nie miałam, gdyż lekarz stwierdził, iż nie jest ona konieczna. Czy można zostawić pozostałe węzły pomimo mikroprzerzutu w węźle oraz czy ten przerzut zmniejsza moje szanse na wyleczenie? Czy izotop wstrzyknięty w miejsce nad guzem mógł rozejść się na tyle daleko, aby załapać to faktyczne miejsce, gdzie znaleziono komórki rakowe (czy aby na pewno był tylko jeden wartownik)? Pani doktor, czy te marginesy są liczone od tego guza czy od linii cięcia (mam podany tylko margines głęboki, górny i dolny). Czy powinnam może dać ten materiał pooperacyjny do ponownego zbadania w innym zakładzie, bądz poprosić lekarza prowadzącego, aby zlecił ponowne jego zbadanie? Nie wiem jak to jest w końcu z tym moim rakiem i jego zaawansowaniem. Bardzo proszę o pomoc, bo strasznie się boję o te węzły, czy pozostałe nie są zaatakowane. Czy mam szanse na wyleczenie przy tym wszystkim i tym typie raka?
 • 2015-03-09 08:27:23

  Powiększający się guz piersi

  W październiku 2014 r. USG - brak nietypowych zmian w piersiach. Dokładnie 2 miesiące później grudzień 2014 r. USG - guz w piersi prawej o wielkości 68 x 34 mm. Wynik BAC - fibroadenoma. Wizyta u onkologa i ze względu na położenie, wielkość oraz szybkość wzrostu - podejrzenie guza liściastego. Kolejne USG - coraz większe podejrzenie guza liściastego. Lekarz dopatrzył się zmian charakterystycznych dla guza liściastego. Węzły chłonne czyste. BAG - Biopaty miąższu sutka ze zrazikami i przewodami z nabłonkiem bez cech atypii i rozrostu. W podścielisku włóknienie. Onkolog podejrzewa, że lekarz nie trafił w guza podczas biopsji... Ponowna BAG miesiąc później - Fragmenty tkanki gruczołu piersiowego z obecnością łagodnych zrazików z nasilonym obrzękiem tkanki śródzrazikowej lub jej zwłóknieniem. Utkania nowotworu nie stwierdzono. Chirurg mówi, że jestem niezdiagnozowana. Rezonans niemożliwy ze względu na klaustrofobię :(Jak mam rozumieć wyniki BAG? Guz jest duży, powiększający się, unaczyniony. Pierś się powiększa, sieć naczyń krwionośnych coraz bardziej widoczna na piersi. Guz jest wyczuwalny już na prawie całej piersi. Co robić dalej, jak traktować wyniki BAG? Co jeszcze mogę zrobić? Jestem nosicielką genu CHEK2.
 • 2015-03-09 08:23:27

  Guzki wokół blizny

  W styczniu minął rok od mojej mastektomii, nie miałam radioterapii jedynie chemioterapię przedoperacyjną i biorę Nolvadex D. Wokół blizny pojawiły mi się malutkie podskórne guzki wielkości ziarnka pieprzu. Miałam biopsję cienko-igłową (materiał pobrany z dwóch zmian): treść obrzękowa, makrofagi oraz strzępy tkanki łącznej i tłuszczowej. Następnie miałam usg: w obrębie blizny słabo widoczne 3 guzki hipoechogeniczne 2-4 mm b. płytko położone, dalej od blizny wyczuwalne guzki niewidoczne. Mam ich coraz więcej nad i pod blizną, czy to może być wznowa i jakie jeszcze zrobić badania aby dowiedzieć się co to może być?  
 • 2015-03-07 17:20:35

  Refundacja rekonstrukcji po operacji profilaktycznej

  W wieku 28 lat zdiagnozowano u mnie raka piersi. Jestem po mastektomii prawostronnej i 4 kursach AC, obecnie w trakcie hormonoterapii. Jestem młodą mamą i chcę jak najdłużej cieszyć się macierzyństwem i żyć - po prostu. Nie mam mutacji genowej brca 1 / 2, ale ze względu na historię rodowodową stwierdzono zespół dziedzicznego raka piersi. Podjęłam decyzję o usunięciu drugiej piersi. Uważam, że jest to dla mnie najlepsze co mogę zrobić. Byłam u wielu lekarzy, cześć z nich podziela moje poglądy, jednak żaden z nich nie podejmie się profilaktycznej mastektomii ze względu na brak możliwości rozliczenia przez nfz... Dlaczego nie mam prawa decydować o swoim zdrowiu, życiu? Jeśli nie mam pieniędzy na prywatną mastektomię jestem skazana na strach i badania profilaktyczne? Czy po odpłatnym usunięciu piersi mam chociaż prawo rekonstrukcji obydwu piersi w ramach nfz?
 • 2015-03-07 17:16:47

  Refundacja rekonstrukcji zdrowej piersi

  Mam pytanie odnośnie zabiegu podwiązania czy podciągnięcia zdrowej piersi do piersi zrekonstruowanej. Czy NFZ refunduje takie zabiegi? Będę miała wymianę ekspandera w lutym tego roku na wkładkę silikonowa ale jak wiadomo mając 47 lat ta druga pierś nie będzie fajnie wyglądać z powodu sił grawitacji jakie na nią działają, a słyszałam że jest możliwe by podciągnąć troszkę tą zdrową pierś do góry i efekt będzie w miarę fajny, tylko czy to refunduje NFZ?
 • 2015-03-05 08:00:50

  Rekonstrukcja piersi metodą przeszczepu własnego

  Kiedy możliwa będzie w moim przypadku rekonstrukcja piersi metodą przeszczepu własnego? Chciałabym wykonać rekonstrukcje lewej piersi, która podlegała radioterapii w 1998 r. Obecnie przeszłam mastektomię lewej piersi i operację oszczędzającą prawej . Kończę chemię w cyklu 4 serie AT i od 23 marca 2015 r. przejdę radioterapię prawej piersi. Czy możliwe jest wykonanie takiej operacji w ośrodku AM w Warszawie przez Pana i w jaki sposób można ewentualnie zapisać się na taką operację? Po zakończeniu rekonstrukcji chciałabym dokonać plastyki prawej , ale ten zabieg zapewne wykonać należy prywatnie? Czy możliwe jest odtworzenie brodawki lewej piersi z pobrania częściowo brodawki prawej piersi, która przejdzie naświetlenia, ewentualnie przy wykonywaniu plastyki piersi prawej? Kiedy zabieg plastyki piersi prawej byłby u mnie możliwy do wykonania?
 • 2015-03-05 07:57:22

  Rekonstrukcja piersi metodą brava + przeszczep tłuszczu + komórki macierzyste.

  Witam, jestem 12 lat po mastektomii, chemioterapii i po pięcioletniej kuracji tamoxifenem. Chciałabym zrobić rekonstrukcję piersi metodą brava + przeszczep tłuszczu + komórki macierzyste. - Czy zakup Brava od pacjentki, która używała jej tylko raz, ponieważ zrezygnowała z tej metody i używanie jej przed konsultacją z lekarzem jest dobrym pomysłem? - Mam dobrą skórę, nie miałam radioterapii. Czy są jakieś przeciwwskazania? - Według opisów na stronie mojabrava.pl polepsza ona ukrwienie, więc nawet jak nie zakwalifikuję się do tej metody to nie zaszkodzi polepszyć ukrwienia i rozciągnąć skórę do innej metody? - Czy stosuje się przeszczep tłuszczu przy rekonstrukcji bez komórek macierzystych, czy obecnie robi się to zawsze razem z urządzeniem celurion 800? - Czy można powiedzieć, że przeszczep komórek macierzystych ma dobroczynne działanie na pachę po usunięciu węzłów chłonnych? Chodzi mi o czucie i chłonkę która ma utrudniony przepływ? Nie uwzględniając oczywiście możliwości wznowy. Mam nadzieję, że po 12 latach jest małe prawdopodobieństwo.
 • 2015-03-05 07:53:44

  Dofinansowanie rękawa uciskowego

  Chciałabym zmienić rękaw uciskowy. Wcześniejsze rękawy jakie miałam nie były dofinansowane. Teraz podobno NFZ dofinansowuje, ale musi być zaświadczenie o odbytej rehabilitacji. Czy wystarczy tylko zaświadczenie o odbytym masażu czy musi być bandażowanie?  
 • 2015-03-03 08:16:19

  Płyn w miejscu po usuniętym porcie

  Jestem po operacji oszczędzającej piersi i po przebytym leczeniu. Do chemioterapii miałam wszczepionego porta, po zakończonym leczeniu port został usunięty. Na kontrolnym USG (wykonane 12.02.2015) stwierdzono, że w miejscu gdzie był port zebrał się płyn. Blizna jest zaczerwieniona, odczuwam ból. Proszę o odpowiedź, czy powinnam się niepokoić, czy raczej jest to normalne? Do chirurga umówiona jestem na wizytę w pierwszym wolnym terminie 6.05.2015. Czy mogę czekać do umówionej wizyty, czy szukać innego lekarza chirurga?
 • 2015-03-02 09:55:11

  Operacja oszczędzająca z rekonstrukcją częściową a mastektomia

  Moja mama zastanawia się pomiędzy operacją oszczędzającą z rekonstrukcją częściową a mastektomią. Chcemy się dowiedzieć czy operacja i rekonwalescencja tak bardzo się od siebie różnią? Czy mastektomia jest dużo bardziej obciążająca organizm?
 • 2015-02-28 11:47:16

  Bóle pięty i stopy

  Oto wynik rtg pięty i stopy: Zwapnienia pozaszkieletowe przy bocznej krawędzi kości sześciennej - matrwaki? Zmiany zwyrodnieniowe przyczepu ścięgna Achillesa stopy lewej. Dziś byłam oddać krew na badanie pod tym kątem. Proszę mi powiedzieć co zrobić i jak sobie ulżyć zanim będzie postawiona diagnoza.
 • 2015-02-28 11:43:39

  Interpretacja wyniku TK klatki piersiowej cd.

  Kontynuacja pytania "Interpretacja wyniku TK klatki piersiowej" z 26 lutego 2015 r.   TK była zlecona podczas badania kontrolnego u onkologa. Jedynym objawem, który budził w nas niepokój, to był napadowy i suchy kaszel, ale mama też ma stwierdzoną przepuklinę rozworu przełykowego przepony, więc ten kaszel z tym kojarzyłyśmy. Mama również odczuwała bóle pod prawą łopatką. Martwi nas, że ten guzek w płucach może się okazać przerzutem, jest to możliwe? I jeżeli tak, to czekając kilka miesięcy na badanie kontrolne nie tracimy cennego czasu? Czy da się coś zrobić w celu przyśpieszenia diagnozy?
 • 2015-02-26 11:14:02

  Czy można stosować preparat Arton Flex

  Jestem po operacji oszczędzającej - rak hormonozależny , HER-2 ujemne, Ki67 15% Obecnie jestem na terapii Tamoksifenem i chyba dokucza mi jeden ze skutków ubocznych, tzn. sztywność stawów w nadgarstkach. Czy preparat Arton Flex mogę jeść, żeby wspomóc stawy? Jedna z koleżanek z forum podpowiedziała mi, że dla nas pacjentek onkologicznych kwas hialuronowy jest niewskazany. Proszę o radę co mam zrobić.
 • 2015-02-26 11:09:38

  Czy wskazania co do dalszego leczenia są słuszne

  Mam 51 lat, w październiku 2014 r. wykryto u mnie nowotwór lewej piersi. Rozpoznanie: Carcinoma invasium (NST) G-2 mammae, podtyp: Luminal B, HER-2 Negative; (B5), MIB-1 (+) ok. 20% komórek, Receptory: ER (3+) 100% komórek T.S. 8/8 positive, PgR (3+) 5% komórek T.S. 4/8 positive, HER-2 (1+) ujemny. Badanie genetyczne nie wykryło mutacji BRCA1. Dnia 9.12.14 r. przeszłam operację, w trakcie której usunięto guza oraz węzeł chłonny wartowniczy. Rozpoznanie: Rak piersi lewej T2N1a(sn)M0+ stan po BCS nieradykalnym C 50.4. Wynik badania patomorfologicznego: Carcinoma invasivum (NST), G-3 mammae średnica guza 35 mm; Nie stwierdzono cech angioinwazji. Guz usunięty w granicach zdrowych tkanek z minimalnym marginesem chirurgicznym poniżej 1mm (margines dolny); Podtyp biologiczny oraz status receptorowy oznaczono w badaniu H-P 261775/2014 r. pT2N1a(sn; Nottingham Prognostic Index=5,7pkt; Wypreparowano jeden węzeł chłonny z przerzutem raka (1/1); Naciek raka przekracza torebkę węzła i jest obecny w tkankach miękkich okołowęzłowych. W dniu 13.01.15 r. przeszłam operację usunięcia 16 węzłów chłonnych. Rozpoznanie patomorfologiczne: Wypreparowano 16 węzłów chłonnych, w dwóch z nich stwierdza się przerzuty raka (2/16); Utkanie raka obecne w tkankach miękkich okołowęzłowych. Chemioterapeuta poinformował mnie, iż jestem przypadkiem granicznym i muszę podjąć decyzję, czy przystąpić do chemioterapii. Lekarz rekomenduje 4 wlewy chemioterapii FAC i 12 codziennych wlewów Taxol, miesiąc radioterapii, nadto hormonoterapię przez 5 lat z racji hormonozależnego charakteru nowotworu. Czy wskazania lekarza co do dalszego leczenia są słuszne, w szczególności co do chemioterapii? Nie leczę się na żadne przewlekłe choroby, a wyniki innych badań, w tym kardiologicznego, miałam dobre.
 • 2015-02-26 11:04:56

  Przerzuty raka piersi do wątroby i móżdżku

  Moja mama (lat 46) ma raka piersi wykrytego w 2010 r. Wtedy przeszła mastektomię chorej piersi wraz z węzłami chłonnymi. Przeszła chemioterapię, hormonoterapię i radioterapię. Po roku od operacji piersi ukazały się liczne przerzuty do kości. Wtedy zastosowano leczenie pamifosem, faslodeksem, afinitorem, później kwasem zolendronowym i xelodą. Xelodę wycofano ze względu braku jakiejkolwiek poprawy oraz nastąpienia przerzutów do móżdżku i wątroby. Chciałam tylko zapytać korzystając z Pani Doktor doświadczenia co dalej? Wiem jedynie tyle, że musimy udać się do radioterapeuty i tam mama będzie mieć naświetlaną głowę. Czy w takim stanie gdzie przerzuty są już liczne możemy liczyć na rok życia mojej mamy, bo pewnie o więcej nie ma co pytać. Po prostu chciałabym poznać możliwe "scenariusze", żeby móc przygotować zarówno do tego siebie jak i mamę. Proszę o zrozumienie, wiem że każdy organizm jest inny, i nie oczekuje odpowiedzi typu "miesiąc i do dołka" tylko takiej bardziej oszacowanej.  
 • 2015-02-26 11:01:16

  Przerzuty raka piersi do wątroby

  3 tygodnie temu dowiedzieliśmy się, że moja mama (67lat) ma raka piersi. Zanim był wynik biopsji już wiedzieliśmy, że są przerzuty na wątrobę, jest woda w brzuchu i żółtaczka. Czas mija, a lekarze odsyłają ją od jednego do drugiego. Ogólnie mama dobrze się czuje, a wyniki krwi ma teraz dobre, jest w domu. Czekamy do czwartku kiedy ma się odbyć jakieś zebranie w sprawie dalszego leczenia mamy. Proszę mi napisać jakie są szanse, czy jest jakaś szansa na leczenie? Dodam, że mama ma słabe serce - migotanie przedsionków. Najbardziej boję się cierpienia, że mama będzie cierpieć w bólu ;(
 • 2015-02-26 10:55:40

  Mastektomia prewencyjna

  W listopadzie zeszłego roku dowiedziałam się, że jestem obciążona mutacją genu BRCA1 (moja mama zmarła na raka piersi w 35 roku życia , jedna z sióstr nie ma tego genu, a druga siostra czeka na wyniki badan genetycznych). Tutaj w Norwegii od razu zalecono mastektomię prewencyjną. Chciałam zasięgnąć dodatkowej opinii. Oto dane tego genu: BRCA1 c.5266dupC
 • 2015-02-26 10:49:10

  Ból po radioterapii

  Jestem po operacji oszczędzającej + węzeł wartowniczy. Rozpoznanie: Carcinoma ductale invasivum mammae, grade II - IHC: receptor ER (+++/++) 100% komórek, PR (+++) 100%, HER2 - klinicznie ujemne, Ki67 (+) w 2% komórek, E-kadheryna (-) ujemna. Mija 4 miesiące od radioterapii i teraz zdecydowanie bardziej boli mnie miejsce gdzie był guz i dren (po jego usunięciu zrobił się krwiak i musiałam mieć powtórkę cięcia rany). Bezpośrednio po radio czułam dyskomfort i lekki ból, ale teraz boli już przy lekkim dotknięciu. Nie wiem czy to bolące miejsce masować czy zostawić w spokoju. W miejscu guza jest teraz twarda tkanka włóknista.  
 • 2015-02-26 10:45:37

  Interpretacja wyniku TK klatki piersiowej

  Moja mama w 2009 roku, usłyszała diagnozę - nowotwór złośliwy sutka, rozpoznanie: carcinoma ductale invasivum G1 NG2 IM 2/10 HPF, Her (+), ER Estrogen Receptor (+) Komentarz: PS93) = IS(1)= TS(4), PR Progesteron Receptor(+++) Komentarz: Ps(5) + IS(3) = TS(8) Rozpoznanie po mastektomii: A- carcinoma ductale invasivum. Obszary szkliwienia w obrębie guza. B- utkania nowotworowego nie stwierdza się. Tk. tłuzczowa i margines głeboki. C- szkliwienie. Utkanie bogatogruczołowe D- Prawidłowa budowa brodawki piersiowej E- Prawidłowa budowa okolicy zabrodawkowej F- W badanych 12 węzłach chłonnych widoczne w jednym z badanych węzłów chłonnych ognisko mikroprzerzutu Mama przeszła agresywne leczenie: chemioterapia FAC, mastektomia radykalna i radioterapia, w tym m-cu zakończyła hormonoterapię Tamoksyfenem. Ostatnio odebrałyśmy wynik TK kl. piersiowej, który nas bardzo zmartwił. Przedstawiam wynik: W segmencie 3 płuca prawego podopłucnowo drobne zagęszczenia włókniste. W segmencie 9 płuca lewego guzek podopłucnowy śr. 3mm. W obu płucach podopłucnowo drobne zrosty i zagęszczenia z ułożenia we fragmentach przypodstawnych płuc. Upowietrznienie tkanki płucnej obu płuc symetryczne. W obrębie śródpiersia i wnęk płucnych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. Nie stwierdza się patologicznych zmian opłucnowych. Aorta piersiowa, pień płucny i tetnice płucne prawidłowe. Zmniejszona mineralizacja struktur kostnych. Osteofity na przednich i bocznych krawędziach poziomie T11/Th 12. Obniżenie wysokości trzonu kręgu Th12 z jego klinowatą deformacją. Poza tym widoczny ukł. kostny zmian nie wykazuje. Narządy nadbrzusza objęte zakresem badania zmian nie wykazują. Bardzo proszę o interpretację powyższego wyniku, boimy się, że to przerzut na płucach. Co robić?
 • 2015-02-26 08:15:00

  Dzień otwarty dla kobiet po operacjach onkologicznych piersi.

  W czwartek, 5 marca, w godz. 12.00-15.00, szpital im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego 25 zaprasza kobiety po zabiegach onkologicznych piersi na dzień otwarty pod hasłem „Wróć do bycia sobą”. Celem spotkania jest pomoc kobietom w trakcie leczenia oraz podczas długiego i złożonego procesu dochodzenia do zdrowia i powrotu do aktywnego życia.