Aktualności

 • 2013-03-18 14:18:35

  Artroskopia barku po mastektomii

  Mam 53 lata, w grudniu ub. roku po stwierdzeniu nowotworu złośliwego piersi prawej, wykonano radykalną mastektomię, następnie w styczniu bieżącego roku usunięte zostały węzły chłonne. Od lat leczę bark prawy, w którym uszkodzone są stożki rotatorów, popękane przyczepy ścięgien, ciasnota podbarkowa. Zanim wyszła sprawa raka zapisano mnie w kolejkę oczekujących na artroskopię barku w 2014 roku. Czy wobec zaistniałej sytuacji przeprowadzenie tego zabiegu będzie możliwe i czy ew. nie wynikną z tego jakieś komplikacje? Jeszcze z tej kolejki nie zrezygnowałam, może powinnam? Jeśli jednak zabieg ten byłby realny - co z obrzękami limfatycznymi prawej ręki?  
 • 2013-03-12 12:45:00

  Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego: kolonoskopia może uratować życie

  Z okazji trwającego Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO apeluje: nie bójmy się badań kolonoskopowych! Dla osób powyżej 55. roku życia, profilaktyczna kolonoskopia jest bezpłatna, a wykonuje ją ponad 80 placówek na terenie całego kraju.
 • 2013-03-12 10:48:46

  Ból ręki i barku

  Mam 56 lat. W maju przeszłam operację oszczędzającą piersi lewej - rak in situ, G3. 8/10/2012 skończyłam radioterapię (5 tygodni). W grudniu zaczęłam odczuwać bóle podczas rozciągania lewej ręki (ruchy okrężne, do góry). Lekarz onkolog podczas wizyty w styczniu powiedział, że mogą to być powikłania po radioterapii. Byłam również u ortopedy, skierował mnie na rentgen barku i części płuca, wynik był korzystny. Czy jest możliwe, że ręka/bark wrócą do normalnego stanu? Jakie ćwiczenia mi pomogą, a jakie czynności/ćwiczenia mogą mi zaszkodzić? Czy powinnam wykonać jeszcze inne badania? Następną wizytę mam na onkologii dopiero w lipcu, a nie chcę niczego zaniedbać.
 • 2013-03-10 13:08:22

  Wciągnięta brodawka po leczeniu oszczędzającym

  W kwietniu 2012 miałam operację oszczędzającą. Po miesiącu wycięcie węzłów wartowniczych /5 szt/ a w czerwcu wycięcie 15 pachowych w 5 przerzuty. Potem zauważyłam, że wciąga mi brodawkę. Jeszcze podczas chemii /4AC i 12 taksanów/ wyglądało to jak nie przymierzając pępek z takim wgłębieniem. Natomiast po radioterapii /29 naświetlań/ zrobił mi się stan zapalny, przepisano antybiotyk w maści TRIDERM i teraz od tygodnia po naświetlaniu brodawkę wciągnęło całkowicie i zaczyna się zabliźniać. Proszę o odpowiedź czy to normalne i tak może zostać czy należy ponownie operować.  
 • 2013-03-10 13:04:19

  Rak piersi z przerzutami - kontynuacja pytania

  Pisałam do Pana Doktora ogólnie o stanie mojej Cioci. Ponieważ nie miałam szczegółowych informacji, nie dostałam odpowiedzi. Przedstawiam informację z przyjęcia do kliniki z zeszłego roku, poproszę o wyrażenie opinii czy jest jeszcze możliwość podjęcia prób poprawienia stanu pacjentki, przedłużenia życia. Jeżeli byłaby potrzebna szczegółowa informacja dotycząca przebiegu choroby, mogę napisać wszystko. Rozpoznanie: Rak piersi lewej. Stan po amputacji piersi (pT2N1M0) - 2001r. Stan po chemii (CMF) i hormonoterapii (TAM) uzupełniającej. Przerzuty do płuc, węzłów chłonnych śródpiersia i do kości. Stan po chemii (FAC). Stan po hormonoterapii (IA). Progresja. Dalsza progresja w trakcie chemii Paclitaxelem. Stan po chemii wg NF1. Dalsza progresja w trakcie hormonoterapii tamoxifenem. Progresja w trakcie chemioterapii Cisplatyną. TK 11.2012 W obu płucach uwidoczniono kilkanaście okrągławych i owalnych ognisk przerzutowych o wymiarach do 24 mm, które powiększyły się w porównaniu do poprzedniego badania. Pojawiły się drobne pojedyncze ogniska przerzutowe, które były niewidoczne w badaniu poprzednim. W śródpiersiu kilka okrągłych węzłów chłonnych średnicy do 8 mm, których obraz nie zmienił się w sposób istotny. W obrębie kręgosłupa stwierdzono kilka obszarów sklerotycznych mogących odpowiadać przerzutom, których obraz nie zmienił się. Przerzuty w kościach na razie się nie pogarszają, natomiast z płucami jest coraz gorzej. Ciocia ostatnio coraz więcej kaszle. Widać pogorszenie. Obecnie bierze Faslodex. Czekam na opinię i poproszę o szczerą odpowiedź dotyczącą rokowań. Może są jakieś leki nierefundowane, cokolwiek. Każda pomoc dla mnie się bardzo liczy. Gdyby były potrzebne dodatkowe informacje, dysponuję całą historią choroby.  
 • 2013-03-10 12:58:53

  Ból w klatce piersiowej

  W wieku 52 lat zachorowałam na raka piersi: carcinoma ductale invasivum NHG II, widoczne rozrosty o charakterze DCIS typus comedo et cribriformis G II poza masą guza. Fragment kulisty śr. 3,5 cm. na przekroju z gwiazdkowatym naciekiem śr.2 cm. W sierpniu 2011 r. miałam operację oszczędzającą piersi lewej T2N1M0, zajęte węzły chłonne 4/10. ER-++, PGR-++, HER-2 - ujemne. Leczenie to 6 kursów chemii FAC, radioterapia 30 lamp i terapia hormonalna. Obecnie odczuwam ból w klatce piersiowej i często kaszlę. RTG płuc nic nie wykazało, ja jednak czuję się źle i mam wrażenie, że dzieje się coś złego, jestem zaniepokojona. Myślę o wykonaniu badania PET CT, jako najmniej dla mnie szkodliwe i jednocześnie najdokładniejsze. Proszę o interpretację moich wyników i o opinię dot. wykonania badania PET CT.
 • 2013-03-09 14:15:00

  Być kobietą-8 Marca w Tomaszowskim Stowarzyszeniu Amazonek

  Być kobietą ,być kobietą Marzę ciągle będąc dzieckiem ...-śpiewa Alicja Majewska. Wcale nie jest łatwo być kobietą w dzisiejszym pędzącym świecie ,kiedy pracę zawodową często łączymy z obowiązkami domowymi i wychowywaniem dzieci. Nie jest łatwo kobietą bez pracy, bo w budżetach domowych brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby.
 • 2013-03-08 13:59:22

  Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

  Jestem 7 lat po mastektomii, lekarz stwierdził u mnie zespół cieśni nadgarstka i zalecił wykonanie iniekcji ze sterydami w rękę po stronie operowanej, moje pytanie to czy można wykonywać iniekcję i czy jest to bezpieczne dla mojego zdrowia?
 • 2013-03-08 13:52:06

  Wątpliwości odnośnie leczenia

  Mam 46 lat, jestem po jedno-czasowej amputacji obu piersi metodą Pateya - operacja lipiec 2010r. Lewa strona-carcinoma intraductale high grade in situ. Usuniętych węzłów 17. Prawa strona - carcinoma ductale infiltrans. Usuniętych węzłów 19 wszystkie czyste. Wynik PT1CNO rak hormonozależny stopień złośliwości G-2 wieloogniskowość (guz 1,7x1,5). Od września 2010 r biorę tamoksifen (na 5 lat) i miałam przepisany zoladex na 2 lata. Zoladex został odstawiony we wrześniu 2012r. Cały czas mówiono że leczenie polega na wyłączenie z działania jajników aby nie produkowały estrogenów i z tego co wiem nie powinnam mieć jajeczkowania.Teraz to znaczy w lutym 2013r. czyli pół roku po odstawieniu zoladexu dostałam miesiączkę. Zaczynam się niepokoić o siebie. Pani onkolog stwierdziła ze zastrzyków nie przepisze bo biorę tamoxifen który mnie blokuje . Moim zdaniem chyba jest za słabe działanie tych tabletek skoro mam miesiączkę, to jednak coś jest nie tak jak powinno być. Mam pytania: 1) Czy jestem odpowiednio leczona? Czy powinnam mieć zmienione leki? 2) Czy czasem nie powinnam jeszcze przez jakiś czas otrzymywać zastrzyków - zoladeksu? mam 46 lat 3) Czy jest normalne że miesiączkuje i mam się tym nie martwić? 4) Wiem NFZ przewiduje leczenie Zoladexem 2 lata tylko że NFZ jakoś nie będzie się przejmował jak zacznie mi się coś niedobrego dziać . Czy możne powinnam zmienić lekarza? z tego co wiem niektóre pacjentki otrzymują jeszcze w trzecim roku leczenia zastrzyki . 5) Jakie powinnam mieć robione dodatkowe badania poza prześwietleniem płuc, USG jamy brzusznej, badaniem krwi i kontrolą endometrium u ginekologa?  
 • 2013-03-08 13:44:33

  Wyciek z brodawki po kwadrantektomii i radioterapii

  USG piersi po kwadrantektomii. W piersi prawej zabrodawkowano /w rzucie otoczki brodawki/ policykliczne, komunikujące się ze soba torbielowate zmienione przewody mlekowe /szer.do 5mm/ w ich swietle widoczna zgęszczona treść. W rzucie blizny pooperacyjnej /godz.9/ nieregularne zmiany włókniste i przestrzenie płynowe-zmiany pooperacyjne. Jestem teraz po radioterapii i mam wyciek z brodawki /stan zapalny/. Moje pytanie: co to oznacza?  
 • 2013-03-06 20:02:48

  Operacja ręki po raku piersi

  Jestem 64 letnim mężczyzną po mastektomii lewej piersi wraz z węzłami chłonnymi (rak piersi). Potem chemia 4xAC obecnie Tamoxifen (3,5 roku). W maju mam mieć operację dłoni lewej z powodu choroby Dupuytrena. Czy taka operacja w ogóle jest wskazana (ta sama operowana ręka). Czy może to spowodować obrzęk ręki lub inne komplikacje?  
 • 2013-03-06 19:56:27

  Ciąg dalszy pytania dotyczącego rekonstrukcji u nosicielki mutacji genu BRCA1

  Dziękuję Panie Doktorze za odpowiedź. Napisał Pan, że 80% ryzyka, tak, tak to dużo, ale czy nie jest tak, że to ryzyko mam w znacznym stopniu obniżone ponieważ mam usuniętą macicę z przydatkami? Czy nie jest to duże "zabezpieczenie" i zniwelowanie ryzyka ponownego raka piersi? Minęło u mnie już 5 lat od tej operacji oszczędzającej, zaraz potem miałam tę operację ginekologiczną. Zastanawiam się nad każdą możliwością. Myślałam też o tym żeby kompletnie wyciąć piersi, bez żadnej rekonstrukcji i po prostu mieć płaską klatę jak to było w dzieciństwie (?!!!:) Naprawdę dużo o tym myślę i nie wiem co by było dla mnie najlepsze. Bo z kolei cierpieć po to aby znów mieć brzydkie piersi chyba nie ma sensu. Wiem,że jest Pan MISTRZEM, ale chyba nie jestem dobrym "płótnem" nawet dla takiego "malarza" jak Pan.  
 • 2013-03-06 19:50:32

  Ponowna rekonstrukcja po wznowie i usunięciu implantu

  W listopadzie 2006 roku miałam mastektomię podskórną z jednoczasową implantacją. Wynik hist.-pat.: rak przewodowy G1 T1cN0M0, hormonozależny, HER-2 ujemny. Dostałam 6 cykli FEC, potem tamoksyfen i zoladex. W marcu 2010 r. kolejna operacja z powodu przerzutu do węzłów podobojczykowych. Usunięto 15 zajętych węzłów. Zastosowano 4 AC i 4 taksole. Potem, ze względu na planowaną radioterapię klatki piersiowej, musiałam poddać się zabiegowi usunięcia protezy z nadmiarem skóry. Obecnie, od maja 2011 r., biorę Lamettę. Zastanawiam się nad rekonstrukcją piersi. Proszę o odpowiedź, czy w moim przypadku rekonstrukcja może mieć jakiś wpływ na chorobę, zwiększać ryzyko jej nawrotu?
 • 2013-03-06 07:00:00

  Echa wywiadu z Prezeską Tomaszowskiego Stowarzyszenia Amazonek na łamach gazety lokalnej TIT z 4 stycznia 2013 r.

  Tylko w samym Tomaszowie do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych w ubiegłym roku uprawnionych było 5600 kobiet. Badaniom poddała się zaledwie co piąta Tomaszowianka. Jak donosi Centralny Ośrodek Koordynujący Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi –woj. łódzkie wypada najgorzej w statystykach ,jeśli chodzi o profilaktykę tego typu nowotworu.
 • 2013-03-05 23:15:00

  Konkurs „Nasze artykuły w serwisie Amazonki.net” ranking luty 2013

  Za nami prawie dwa miesiące trwania konkursu pt.: "Nasze artykuły w serwisie Amazonki.net" Poniżej przedstawiamy aktualny ranking
 • 2013-03-05 10:30:00

  List otwarty do wszystkich - lekarzy, świadczeniodawców, pacjentów, obywateli.

  My pacjenci i obywatele skupieni w Porozumieniu 1 Czerwca nie czujemy się bezpiecznie w polskim systemie ochrony zdrowia. 
 • 2013-03-05 10:07:12

  Policystyczne jajniki u córki i wnuczki amazonki

  Moja 19 letnia córka ma policystyczne jajniki. Jako córka i wnuczka Amazonki miała robione badania genetyczne - bez mutacji genów. We wskazaniach zawartych w wyniku badań ma zalecenie, aby rozważyć po 35 roku życia prewencję tamoksifenem i jeśli byłaby taka konieczność stosowania w przyszłości HTZ to tylko przezskórnie, któtkoterminowo i małymi dawkami estrogenów. Wiem, że córka Amazonki nie powinna brać żadnych hormonów ze względu na podwyższone ryzyko raka piersi. Córka byla w szpitalu na ul.Polnej na oddziale endokrynologicznym, gdzie miała wykonywane różne badania. Lekarz zalecił jej branie do 11 dnia cyklu Estrofem 2 mg a od 12 dnia Estrofem razem z Duphaston 10 mg do 21 dnia cyklu. Jestem pełna obaw co do brania tych hormonów przez córkę. Na moje pytanie czy jest to terapia bezpieczna biorąc pod uwagę, że córka jest w grupie podwyższonego ryzyka raka piersi odpowiedział, że są to naturalne hormony i jest bezpieczna. Mam co do tego jednak wątpliwości, gdyż w ulotce do Estrofemu wyraźnie jest napisane o zagrożeniu rakiem piersi, gdy wystąpił on już u najbliższej osoby (matki i babki). W związku z tym mam dylemat, bo z jednej strony musi leczyć jajniki policystyczne a z drugiej występuje ryzyko raka piersi. Może tylko sam progesteron mogłaby brać bo on chyba nie jest aż tak szkodliwy jak estrogeny?  
 • 2013-03-05 10:01:07

  Aparat do masażu limfatycznego

  Jestem po mastektomii prawostronnej listopad 2012 r. Mam pytanie, czy amazonka może stosować w warunkach domowych aparat do masażu limfatycznego. Nie wiem czy warto zainwestować w to urządzenie i czy można je stosować w chorobie nowotworowej?
 • 2013-03-05 09:58:17

  Witamina B

  Panie Doktorze, jak to jest z witaminą B? Jestem 6 lat po raku piersi, hormonozależnym (radioterapia, tamoxifen, arimidex), a po 2 latach mikrorak tarczycy. W związku z brakiem tarczycy i suplementacją hormonu powinnam wyrównać niski poziom wit. B12. Cały czas brzmi mi w uszach przestroga, że nie powinnam zażywać wit. B6, a co z pozostałymi B?
 • 2013-03-02 22:24:13

  Refundacja implantów używanych do rekonstrukcji piersi

  W wyniku choroby nowotworowej utraciłam pierś. W roku 2010 poddałam się zabiegowi rekonstrukcji i dzisiaj cieszę się, że miałam taką szansę. Kiedy zdecydowałam się na operację, miałam możliwość wyboru implantu piersi tego refundowanego i profilowanego o kształcie anatomicznym, ale za niego musiałam zapłacić. Nie zastanawiałam się ani chwili, wybrałam ten lepszy o anatomicznym kształcie. Te refundowane przez NFZ wyglądały jak trochę grubsze placki i nie chciałabym ich mieć nigdy. Dzisiaj moja koleżanka nie ma takiej szansy, gdyż wszystkie szpitale w Polsce oferują jedynie te kiepskie implanty refundowane. Po długich poszukiwaniach znalazła lekarza, który wykona rekonstrukcję w gabinecie prywatnym za 6 tysięcy złotych. Będzie mogła wówczas wybrać implant, jaki jej odpowiada. Moje pytanie brzmi, dlaczego kobiety w Polsce nie mogą dokonywać wyboru implantów piersi renomowanych firm światowych. Kto podjął taką decyzję, że tylko protezy z NFZ są oferowane kobietom podczas rekonstrukcji w państwowych szpitalach. Nie chciałby Pan mieć takich protez (oczywiście będąc kobietą). Widziałam kobiety z tymi implantami, są fatalne. Czyżby Polska cofnęła się w tej dziedzinie? W krajach Unii Europejskiej kobiety otaczane są daleko idącą pomocą w czasie trwania choroby i później, kiedy decydują się na rekonstrukcję. Dlaczego kobieta w Polsce nie może dokonać wyboru i jest skazana na coś, co nie spełnia jej oczekiwań. Wiele kobiet chętnie zapłaciłoby za implanty lepszej klasy tak jak zrobiłam to ja. Dzisiaj już nie ma takiej możliwości. Można prywatnie, ale nie w szpitalu państwowym.
 • 2011-04-03 19:24:28

  Na moją nutę

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw "Na moją nutę"
 • 2011-01-05 22:50:58

  Słuchacze puszczają muzykę: Pilot_613

  Zapraszam do słuchania.  Nic nie obiecuję oprócz tego, że jestem na bakier z nowościami a starocie...
 • 2011-01-02 23:48:03

  Lista przebojów

  Każde radio ma swoją liste przebojów. My też taką tworzymy :)
 • 2011-02-23 19:45:44

  Muzyka podszyta poezją.

  Zapraszamy na nową audycję w Radiu Pozytyw. Jej roboczy tytuł brzmi: „Muzyka podszyta poezją”. Autorka...
 • 2011-02-06 11:43:50

  Wejdź na czat

  Zapraszam serdecznie do słuchania programu w każdą środę o godzinie 21.