Biopsja cienkoigłowa

Wysłane przez Amazonki.net 

Amazonki.net (offline)

Post #1

16-02-2010 - 19:15:31

Forumowo 

Biopsja cienkoigłowa (BAC) polega na pobraniu materiału komórkowego poprzez nakłucie guza cienką igłą.
Jakie są rodzaje biopsji cienkoigłowej można przeczytać w naszej Onkopedii tutaj

Napiszcie w tym wątku, jaką biopsję cienkoigłową mieliście wykonywaną i czy ten zabieg z jakiegoś powodu zapadł Wam w pamięci (np. czy jest to zabieg bolesny.
Tu również można zadawać pytania na temat biopsji cienkoigłowej.

dani (offline)

Post #2

12-04-2010 - 22:41:06

 

Miałam robione trzy biopsje cienkoigłowe...
Pierwsza,zrobiona przeze mnie prywatnie, nie wykazała komórek nietypowych...
Druga zrobiona przez onkologa w CO w Warszawie niestety wykazała obecność komórek nowotworowych.
Trzecią biopsje zrobiłam znowu na własną rękę...
Chciałam mieć całkowitą pewność,że to moje badania...Bo w CO czułam się,jak na taśmie...I miałam cichą nadzieję,że lekarz pomylił próbki.
Trzecia biopsja również wykazała obecność komórek nowotworowych..
Dwie biopsje były robione pod USG.Jeden lekarz znajduje guz i podpowiada drugiemu w które miejsce ma kłuć..winking smiley
Biopsję w CO lekarz zrobił na tzw.czuja..Wymacał zmianę,ukłuł i juz.
Nie mam dobrego zdania o tym lekarzu,ale miał niesamowita wprawę...
Czy bolało?
Mnie nie bardzo.Jestem chyba odporna na ból.Wiem,że trzeba więc nie marudzę,bo nic mi to nie da.
Ukłucie porównywalne do zastrzyku.
I po wszystkim...
Życzę wszystkim,którzy szukaja tu informacji o takiej biopsji,aby ich wyniki były ok..
Ale pamietajcie,że biopsja cienkoigłowa nie jest miarodajna.
Jeśli wynik wyjdzie zły - to na 100 % jest nowotwór.
Ale jeśli wynik wyjdzie ok - to zawsze istniej mozliwość,że lekarz wcelował w zmianę,ale akurat w tym miejscu nie było komórek zmienionych..
I nie jest to wina lekarza.Biopsja cienkoigłowa pobiera malutka porcyjkę materiału do badania.Czasami za małą...

Chcesz rozśmieszyć Boga... Opowiedz mu o swoich planach..

Al_la (offline)

Post #3

13-04-2010 - 00:09:09

k/Warszawy 

Dani mnie wyręczyła z przekazania rad, więc tylko napiszę, ze też miałam biopsję cienkoigłową, którą zrobiłam prywatnie w PFESO po badaniu USG.
Nie wiem, czy bolało, bo byłam w lekkim, a może nawet dużym szoku przewraca_oczy
Z opisu USG już wiedziałam, ze to jest rak i tylko chciałam mieć to na piśmie. No i dostałam na piśmie....
Biopsja była robiona pod USG.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho
Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

gosik (offline)

Post #4

13-04-2010 - 00:44:06

Głęboka Prowincja 

Miałam również biopsję cienkoigłową robioną pod USG gdzie uzyskany materiał z obu nakłutych zmian był dość obfity a obraz cytologiczny trudny do interpretacji - budził niepokój , a w części komórek widoczne były cechy atypii. Ponadto w materiale z mniejszej zmiany towarzyszył limfocytarny odczyn zapalny.
Konieczne postępowanie chirurgiczne z badaniem mikroskopowym śródoperacyjnym. - zabieg oszczędzający ... za miesiąc miałam już mastektomie..... Śmieję się ze wszystkiego na tym ziemskim padole, żeby nie płakać….

elizka (offline)

Post #5

13-04-2010 - 13:14:25

Tarnobrzeg 

Ja tez mialam biopsje cienkoigłową
Robiona dwa razy, ale nie z tego samego miejsca. Pierwszy raz bylo to siedem lat temu, wynik byl dobry.
Druga biopsja w innym miejscu, gdzie wymacałam guza i w USG napisano "gruczolak". Niestety ten wynik był zły.
Obie biopsje mialam robione pod USG, robił mi wspaniały chirurg onkolog, ktory w 2004 roku ciachnal mi piers z tym paskudnikiem.
Nie pamietam, zeby bolało, pewnie niezbyt, pamietam ze mialam znieczulane to miejsce płynem w aerozolu.
Budząc sie rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc sie radować
/Marek Aureliusz/

luska (offline)

Post #6

13-04-2010 - 15:14:34

Gdynia 

Miałam też robioną biopsję cienkoigłową w dwóch piersiach jednocześnie pod USG bałam się jak diabli,przerażona byłam, myślałam sobie boże przecież to będzie bolało,jakież było moje zdziwienie jak doktor powiedział już skończone,a ja nic nie czułam zero bólu nic a nicbezradny....niestety okazało się że mam dwa gady ....


Ciesz się
drobnymi rzeczami,
gdyż pewnego dnia
możesz odkryć,
że były one wielkie.
Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-04-2010 - 15:15:45 przez luska.

lidziaz (offline)

Post #7

14-04-2010 - 12:51:56

Tomaszów Maz 

I mnie dotknęła przyjemność biopsji cienkoigłowej. Nie jest to przyjemne badanie i również niemiarodajne. Dla mnie bardziej nieprzyjemne niż biopsja gruboigłowa smutnykgs (offline)

Post #8

14-04-2010 - 13:40:39

Olsztyn 

Miałam robioną biopsję cienkoigłową pod USG.Materiał pobierany był z guzka i węzłów chłonnych. Nie było to bolesne , a zresztą pani doktor była bardzo delikatna.

Tola (offline)

Post #9

21-04-2010 - 11:31:00

Chojnice 

U mnie było inaczej.Ponieważ od prawie 30 lat miałam znaczne zmiany mastopatyczne w obu piersiach-zgrubienia ,poszerzone przewody mleczne.cysty ,zwapnienia-trudno było wymacać jakąś niewielką nową zmianę.Regularnie robiłam mammografię.Tym razem miałam szczęście,że szpital ma zokntraktowany z NFZ rozszerzony program profilaktyczny.Wszystkie pacjentki ze zmianami mastopatycznymi skierowano do dalszej diagnostyki usg,biopsja.Gdyby nie to to wynik mammografii byłby opisany jak ostatnio tzn ,że nie stwierdzono zmian podejrzanych.Guz nie był duży 1x1x1,2 cm,ale biorąc pod uwagę mój wiek to napewno rósł dość długo.Usg robiła ta sama lekarka ,która opisuje mammografię i jak mówiła w czsie badania nic podejrzanego nie widzi.Wynik biopsji cienkoigłowej był niejednoznaczny.Natomiast dr M.Świerblewski po badaniu był pewny ,że to jest rak.Zawsze się cieszę.bo cieszę się,że żyję!!!

Nisia (offline)

Post #10

21-04-2010 - 17:11:44

 

Miałam robioną BACC pod kontrola usg. Pani doktor pobierała materiał z 3 różnych miejsc guza, na pewno wkłuwała się w guza, sama to widziałam na monitorku usg, jak sie uginał pod igłą i potem igła do niego wchodziła.
Na usg guz wygladał na włókniaka, cytologia to potwierdziła. Nie pamiętam w tej chwili opisu, ale kilku niezależnych lekarzy powiedziało, że to włókniak jak najbardziej typowy.
Potem poszłam do ginekologa, bardzo polecanego, acz ja byłam u niego pierwszy raz. Potwierdził, że to włókniak, powiedział, że nie ma się czym martwić, tylko usg kontrolne raz na pół roku i samokontrola. Kazał też zrobić hormony, które wyszły dobrze, ale pan doktor powiedział, że tak bywa, nagły wyrzut hormonów albo co.
Po pół roku byłam na kontroli, guz się nic nie zmienił. Teraz znów się wybieram.
Pan doktor powiedział, że skoro jestem młoda, to on odradza usuwanie zmiany, chyba, że będzie coś nie tak. Bo usunięcie to zawsze będzie przecięcie gruczołów mlekowych, potem ich zbliznowacenie i gdybym chciała karmić kiedyś, to dopiero będzie ból. Jego fachowość i to, że wypowiadał się, jak by już niejednego włókniaka w życiu swym oglądał, sprawiły, że dopiero u niego na fotelu się uspokoiłam... Acz wiadomo, kontrola i jeszcze raz kontrola.

Perełka (offline)

Post #11

05-05-2010 - 23:17:48

 

Biopsje miałam robioną pod aparatem USG.
Leżałam sobie spokojnie do momentu kiedy pan doktor przyjrzał sie mojemu znalezisku na aparacie i od razu powiedział, że to rak.
Byłam w takim szoku, że nie czułam wbijanej igły we wnętrze guza .
Wynik biopsji wszystko potwierdził.Ola_1300 (offline)

Post #12

11-05-2010 - 20:39:36

Gdańsk 

Ja też miałam biopsję cienkoigłową,mnie akurat bolało.Pani doktor po badaniu powiedziała że w/g niej to nic poważnego,że guz wygląda na gruczolakowłókniaka-a tu ZOONK.Niestety wynik był inny -rak.wnerwionydanka58 (offline)

Post #13

13-05-2010 - 19:22:28

k/Gniezna 

W mojej biopsji cenkoiglowej wyszły komórki atypowe, ale chirurg dla świętego spokoju zalecił wycięcie zmiany. Okazało się. że to niestety byl rak.W życiu piękne są tylko chwile i dla tych chwil warto żyć.

filipinka35 (offline)

Post #14

19-01-2011 - 15:19:41

 

Ja natomiast miałam robioną biopsję cienkoigłowa w tamtym roku przed Swietami Bozego Narodzenia.Wynik rozproszone komorki z oznakami atypii,liczne gniazda.Przerazilam sie ale ogolnie to byłam w szoku, ze tak sprawnie i szybko i bezbolesnie zostala przeprowadzona biopsja.Badanie było pod kontrola usg.Pani robila usg a Pan Doktor biopsję.Zycie jest najpiękniejsze !!!

Prowadzę bloga kulinarnego: Kulinarne inspiracje Moniki. Po informacje zapraszam do mojego profilu (domku) znajdującego sie na Naszym forum.

Wiola (offline)

Post #15

03-09-2011 - 22:08:00

Warszawa 

Moja biopsja cienkoigłowa wykonywana była na tzw "czuja" -lewa pierś bolała niemiłosiernie w momencie kiedy był pobierany "materiał" i tu wynik -rak(złośliwy) ,prawa nie bolała -odczuwałam coś na zasadzie robienia zastrzyku, tu liczne zgrubienia z cechami atypii -do usunięcia.
Mastektomia lewej piersi za 4 dni załamka
Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś sam....

Magda (offline)

Post #16

04-09-2011 - 09:34:37

Jastrzębie Zdrój 

pocieszamona1311 (offline)

Post #17

21-12-2012 - 16:13:03

 

Ja miałam kilka biopsji cienkoigłowych - pierwsza w zmianę w piersi i węzły - nie bolało, wykazało "zmiany wymagające konsultacji" w piersi i czyste węzły, później okazało się że węzły były zajęte. Po operacji i chemii wyskoczyło mi coś na ręce - kułam to 3 razy pod kontrolą USG - czysty płyn tak dziwnie się chłonka zbierała. Badania nie boli - ale faktycznie jest niemaiarodajne. Dopiero gruba igła daje jakiś sensowny obraz.Marite (offline)

Post #18

07-06-2013 - 14:57:47

 

Mnie w sumie tylko trochę bolało ale do wytrzymania. Najgorsze to jest to czekanie na wynik a tobie juz całe życie staje przed oczyma.

monika14 (offline)

Post #19

08-08-2013 - 20:36:31

 

ja też miałam cienkoigłową biopsję, ale dostałam miejscowe znieczulenie i nic nie czułam. Badanie pod kontrolą usg i też wszystko widziałam na monitorze. Lekarz widząc tą zmianę powiedział mi, że to nie wygląda dobrze. Przy pobieraniu próbek krew tryskała na twarz tak, że pielęgniarka musiała mnie czyścić. Lekarz powiedział, że to jest też dowód na to, że ta zmiana nie jest dobra.Aniajot (offline)

Post #20

13-11-2014 - 11:13:17

 

witam
W najbliższym czasie będę wykonywać biopsje cienkoigłową, natomiast biorę obecnie antybiotyk. Czy powinnam przesunąć termin badania, czy antybiotyk wpływa na wynik badania ?
pozdrawiam
Ania

Jolcia (offline)

Post #21

13-11-2014 - 21:18:57

 

Nie wpływa.

Kass (offline)

Post #22

21-11-2014 - 14:25:47

 

A ja tez mialam cienkoiglowa.. u mnie byly zwapnienia, wiec igla byla nakierowywana mammogramem.. mimo, iz dostalam znieczulenie w miejsce biopsji, to badanie jednak bolalo. Pobrali, jesli dobrze pamietam, ok. 5 probek, duzo tkanki, po biopsji zostal mi 'dolek' w prawej piersi.. telefon dostalam 4 dni pozniej - diagnoza - DCIS.. pani chirurg wciaz mi powtarza, ze tak naprawde diagnoze zawsze trzeba potwierdzic po wycieciu zmian i resekcji.. wiec wciaz modle sie o to, zeby ta diagnoza po operacji sie nie zmienila..

Daga Czarna (offline)

Post #23

12-12-2014 - 17:50:38

Wrocław 

Ja miałam biopsję cienkoigłową, podczas USG - jeden lekarz kłuł drugi kierował gdzie winking smiley badanie nie wykazało komórek nowotworowych tylko jakieś zmiany brodawkowe. Usunięto guzek - 6/6 mm i dziabnięto kawałek zmienionej brodawki do histo...wynik- pojedyncze komórki rakowe w guzku i rak Pageta...sad smiley Biopsja porównywalna do zastrzyku, ale ja mam wysoki próg bólu...później tylko pierś obrzęknięta i lekko bolesna...Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 12-12-2014 - 17:51:45 przez Daga Czarna.

gosik (offline)

Post #24

12-12-2014 - 18:05:47

Głęboka Prowincja 

W drugim cycku po biopsji cienkoigłowej wyszła zmiana gruczolakowłókniaka ... zrezygnowałam z biopsji gruboigłowej bo zamierzam to wyciąć chirurgicznie ... i to czekanie na hist-pat ... oby się potwierdziło to co z cienkiej igły niedowiarek.... Śmieję się ze wszystkiego na tym ziemskim padole, żeby nie płakać….

dana23 (offline)

Post #25

13-12-2014 - 19:02:26

Gdańsk, Saarbruecken 

okGosik,dobra decyzja!zojdan (offline)

Post #26

18-01-2016 - 13:41:17

Katowice 

Spora cisza .....wiec ja pozwole sobie napisac.Dzis mialam celowana cienkoiglowa pod USG.Dzieki Waszym wpisom wiedzialam ze najprawdopodobniej bedzie bezbolesnie ale gdy juz lezalam i oczekiwalam zabiegu lekki strach mnie chwycil niedowiarek
Nic nie bolalo,klucia byly dwa radocha wezly czyste.
Ale moje pytanie bedzie dosc dziwne ,tak mi sie wydaje. Otoz skierowanie bylo na BAC guza w piersi.Klucia mialam robione pod pacha tylko.Teraz siedze w domu i sie zastanawiam czy probka byla pobierana taka metoda z guza czy tylko z wezlow chlonnych?Guz umiejscowiony przy brodawce wiec dosc daleko od miejca klucia.Prosze oswieccie mnie w ktorych miejscach Wy bylyscie klute ?lulu (offline)

Post #27

18-01-2016 - 13:56:52

k/Kwidzyna 

Istotnie dziwna sprawa. Ja jak miałam cienkoigłową piersi, to kluli pierś, a jak węzłów, to w węzły . A czy patrzyłaś jak robili, może to tylko takie Twoje odczucie było, miejsce klucia chyba widać. Sprawdź gdzie masz kłucia.Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Kass (offline)

Post #28

18-01-2016 - 14:20:24

 

Zojdan, piszesz, ze wezly - po biopsji - czyste. Czyli, ze biopsja dotyczyla wezlow. Skierowanie zostawilas w osrodku? Moze zadzwon tam, i popros o potwierdzenie tego, ze biopsja byla zgodna ze skierowaniem..? I zadzwonilabym rowniez do lekarza prowadzacego i poprosila o interwencje lub chocby porade. Mysle, ze w Twoim przypadku bardzo wazne jest, zebys mogla jak najszybciej miec zrobiona biopsje, zeby okreslic character i parametry guza.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 18-01-2016 - 14:20:59 przez Kass.

lulu (offline)

Post #29

18-01-2016 - 14:27:33

k/Kwidzyna 

Charakter i parametry guza to tylko w gruboigłowej. Cienkoigłowa stwierdzi tylko (jak trafią) czy rak, czy nie.Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

magda2411 (offline)

Post #30

18-01-2016 - 15:23:42

Olsztyn 

Zojdan, dziś biopsja i dziś wynik masz? Tak od razu?Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 269
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018