Tomografia komputerowa

Wysłane przez Amazonki.net 

Amazonki.net (offline)

Post #1

17-02-2010 - 19:03:03

Forumowo 

Tomografia komputerowa (TK)

więcej przeczytasz tutaj

Jeśli miałaś(-eś) robione takie badanie opisz nam na czym polega i jak się przygotować.
Jeśli dopiero dostałaś(-eś) skierowanie na to badanie i masz jakieś pytania, w tym miejscu możesz je zadać
.

Przebieg badania tomografii komputerowej

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 20-05-2010 - 17:24:42 przez Al_la.

Halka (offline)

Post #2

06-05-2010 - 13:44:32

Miałam w ciągu roku 2 badania tk - klatki piersiowej z płucami i jamy brzusznej z miednicą. Oba z kontrastem, pierwsze - kontrast dożylny, bez żadnych sensacji. Drugi - wspominam do dzisiaj - kontrast do picia, wlew doodbytniczy i na koniec - jeszcze dożylny! Badanie - z pieluchą, bo kontrast doodbytniczy działa pobudzająco dla jelit smiling smiley. Niezapomniane wrażenia, ale cóż - badanie konieczne.
Przed badaniem dostaje się "wytyczne" przy zapisie, rownież na skierowaniu jest informacja jak przygotować się do badania. Generalnie polega to na nawadnianiu organizmu dzień przed badaniem (dieta zależy od badanego miejsca).
Na marginesie - badanie tk jest niezwykle szkodliwe (duże napromieniowanie), ale ma niebagatelne znaczenie diagnostyczne. Tak więc lekarze kierują na tk naprawdę w ważnych przypadkach.

bożka1 (offline)

Post #3

07-05-2010 - 08:05:24

Jastrzębie Zdrój 

Ja też miałam trochę tych TK w ostatnim roku dwa na płuca a tak w ogóle to może z 5 . Ale to tylko dlatego ,że choruję również na płuca i ciągle coś każ mi robić.stres Samo badanie nie jest skomplikowane , to tak jak pisała Halka- kontrast , żadnych ewolucji po. bezradnyTylko faktycznie jest szkodliwe tak jak zresztą niektóre inne badaniabuzki

savanach (offline)

Post #4

20-05-2010 - 08:53:13

jutro po raz pierwszy jadę na TK płuc , ile takie badanie trwa ? kontrast podaję się do żyły?,to coś do picia jak to smakuje ? będę się czuła po tym dobrze,normalnie ? pytam bo jadę autem jako kierowca.

savanach (offline)

Post #5

20-05-2010 - 10:18:02

Amazonki.net
Tomografia komputerowa (TK)

więcej przeczytasz tutaj -ta strona nie otwiera się pokazuje się Not Found ;(

Jeśli miałaś(-eś) robione takie badanie opisz nam na czym polega i jak się przygotować.
Jeśli dopiero dostałaś(-eś) skierowanie na to badanie i masz jakieś pytania, w tym miejscu możesz je zadać.

b_angel (online)

Post #6

20-05-2010 - 10:25:17

radom 

coś spsute jest
i juz zgłoszone Szefowi

[archiwum2.amazonki.net]
[archiwum2.amazonki.net]

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

luska (offline)

Post #7

20-05-2010 - 12:22:09

Gdynia 

Kontrast jest podawany dożylnie przez pompę....tak gdzieś w połowie badanie....ja nie odczuwałam nic po kontraście....badanie jest bezbolesne....
Jeśli chorujesz na nadczynność tarczycy nie możesz mieć podawanego kontrastu przy TK...powinien wyrazić na to zgodę Twój endokrynolog ....

Ciesz się
drobnymi rzeczami,
gdyż pewnego dnia
możesz odkryć,
że były one wielkie.

savanach (offline)

Post #8

28-05-2010 - 12:59:09

Jestem już po TK płuc i wczoraj miałam robione TK jamy brzusznej i miednicy,musiałam wypić coś co przypominało w smaku anyż a już na łóżku TK pompką do żyły podano mi kontrast ,samo badanie ok ale ciśnienie na pęcherz straszne,już widziałam siebie jak wracam do domu w samej sukience bez majtek i rajstopprzewraca_oczy na szczęście dałam radę duży uśmiech

Teraz to co najgorsze-czas oczekiwania na wyniki tych badań stres

Halka (offline)

Post #9

08-06-2010 - 14:34:19

SAVANACH - a nie miałaś doodbytniczego??? Przy miednicy - konieczny. Jak tylko się o tym dowiedzialam, robiłam cuda, żeby uniknąć - nie dało się! Wlożyli pieluchę i kazali trzymaćśmiech

savanach (offline)

Post #10

10-06-2010 - 12:49:18

nie, tylko to coś do wypicia dostałam,nie uskarżałam się na bóle w okolicy miednicy może dlatego ale na szczęście wyniki jamy brzusznej i miednicy ok-to chyba jedyny wynik który jest dobry smutny

Melodyjka (offline)

Post #11

16-07-2010 - 11:18:45

Gdańsk 

Dziewczyny, w poniedziałek mam TK jamy brzusznej i miednicy małej. Czy to oznacza, że do odbytu będą mi coś wlewać? Muszę jechać sama. Wrócę? Jejku, jak długo w tych jelitach kręci ? Strasznie się boję!

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-07-2010 - 11:19:12 przez Melodyjka.

b_angel (online)

Post #12

16-07-2010 - 11:24:59

radom 

Melodyjko
jak moja mama miała tk jamy brzusznej to nic jej nie wlewali .....
ino na czczo była i wypróżniona chichot

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

savanach (offline)

Post #13

16-07-2010 - 20:03:42

Spokojnie,nic nie wlewają miałam niedawno robione badanie TK jamy brzusznej i miednicy małej ,dają jedynie do wypicia coś co w smaku przypomina anyż ok.1.5 litra i podczas badania podają kontrast.

Melodyjka (offline)

Post #14

29-07-2010 - 10:10:03

Gdańsk 

Halka, co Ty straszyłaś, że przy badaniu miednicy konieczne wlewanie do odbytu! Mnie powiedziano, że tylko przy klonoskopii. To nie jest konieczne i po co straszyć tutaj forumowiczki przed takim badaniem. Ja spanikowałam dzięki Tobie. Jestem po badaniu, bałam się jak cholerka, ale w sumie po doszłam do wniosku,że nie było to takie straszne. Nic się nie działo. Tylko ten strach przed czymś nieznanym. Teraz oczekiwania na wyniki...

Halka (offline)

Post #15

05-08-2010 - 12:32:42

Melodyjko - dopiero przeczytałam Twój post i spieszę z odpowiedzią. Miałam skierowanie od prowadzącego onkologa na tk jamy brzusznej i miednicy mniejszej z węzłami chłonnymi. Badanie robiłam w CO Ursynowskim. Oświadczam, że ze względu na badanie miednicy miałam robiony wlew doodbytniczy (+ kontrast), a po badaniu włożoną pieluchę .... na wszelki wypadek. Ja już na pewno nikogo nie chciałam straszyć, raczej uprzedzić o takim aspekcie badaniablee.
Kolonoskopia to zupełnie inne badanie, jelita grubego. Być może, że ze względu na różne okoliczności zb adano mnie bardzo dokładnie. Pytałam pielęgniarki i lekarza od tk, czy to konieczne - odpowiedziano mi - a jak pani chce mieć dokładne badanie miednicy? Dlatego dziwiłam się, że Savanach nie miała takiego badania, jak ja. Widać u mnie konieczne było akurat takie. Wydruk z tk mam na 3/4 strony papieru A4.
Życzę Ci Melodyjko tylko dobrego wyniku!buziak

Melodyjka (offline)

Post #16

06-08-2010 - 20:57:34

Gdańsk 

Hurraaa!!!!!!!! TK wykluczyła niepokojące zmianychichot To tylko torbiele.

bożka1 (offline)

Post #17

07-08-2010 - 08:42:46

Jastrzębie Zdrój 

Meledojko gratulacje za wyniki.hura Wiem jaka to ulga gdy wszystko jest okbuziak

Lonia (offline)

Post #18

16-01-2011 - 19:44:30

...na skraju Puszczy Noteckiej ;))) 

KT klatki piersiowej - bad. z kontrastem miałam 20.12.2010 r .
Samo badanie nie spowodowało,żadnych skutków ubocznych .
Oto wynik , cyt"
Obraz nie uległ zmianie w porównaniu z badaniem poprzednim z dnia 04-11-2009r.
Płuca bez zmian ogniskowych.
Zmiany włókniste w szczycie lewym.
Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone.
Kościec objęty badaniem bez ognisk destrukcji i podejrzanej przebudowy.
Na skanach końcowych w pacie lewym wątroby torbiel śr.12 mm."
Dr powiedziała ,że jest dobrze.

mag_dag (offline)

Post #19

16-01-2011 - 20:01:56

Sosnowiec 

super wieści Loniu - bardzo się cieszę! uśmiech

Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----

----------------------------------------------------------

lulu (online)

Post #20

16-01-2011 - 20:32:01

k/Kwidzyna 

Loniu brawo

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

lotka4 (offline)

Post #21

17-01-2011 - 20:09:48

Rydułtowy 

Loniu,bardzo sie cieszę,to wspaniałe wiadomościduży uśmiech

Parabola (offline)

Post #22

17-01-2011 - 21:28:03

Nowy Sącz 

Lonia..... radocha .... takie wieści lubię buzki

Haniap. (offline)

Post #23

17-01-2011 - 21:34:03

Poznań 

Lonia brawo
Ja mam tomograf 27 stycznia.....boję się strasznie, ale Twoje wyniki mnie podtrzymują buzki

"Nawet bardzo mały gest życzliwości nigdy się nie marnuje"
Ezop

Jazzowa (offline)

Post #24

17-01-2011 - 21:38:04

Łask 

Dziewczyny idę na TK jamy brzusznej i klatki piersiowej.. kazano mi brać cos na przeczyszczenie... Co brałyście? Jak przeczytałam posty to spanikowałam.. Tak to byłam lajcik zupełny.. winking smiley

Jak to powiedział Albert Einstein: "Życie niemal na pewno ma sens..."...
[jazzowa.blogspot.com]

Haniap. (offline)

Post #25

17-01-2011 - 21:43:51

Poznań 

Mnie nie kazali na jamę brzuszną się przeczyszczać, tylko miałam być na czczo. Nie jadłam śniadania, a wieczorem na wszelki wypadek skończyłam jeść ok. 19 i było ok.

"Nawet bardzo mały gest życzliwości nigdy się nie marnuje"
Ezop

barbo (offline)

Post #26

07-02-2011 - 20:27:57

Kiedy mam powiedziec lekarzowi zeby dal mi skierowanie na TK.Nie mam zadnych boli.

Al_la (offline)

Post #27

07-02-2011 - 20:37:08

k/Warszawy 

To po co Ci TK?

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Luiza (offline)

Post #28

10-03-2011 - 08:55:08

sochaczew 

Jak już pisałam w innym wątku mam mieć robiony tomograf głowy(bolą oczy wokół nich i jest mi niedobrze,tak jakoś głucho pusto?).Wszystkie piszecie o badaniu ale czy żadna nie miała tomografu głowy?Czy powiedzoą od razu czy coś wykazało czy nie?Strasznie się stresuję.Chyba będzie to najdłuższy miesiąc w moim życiu,zanim otrzymam wynik.Pastres

Teresa1957 (offline)

Post #29

10-03-2011 - 14:16:00

Kraśnik 

Ja miała TK głowy, najpierw leżałam i robili bez kontrastu, potem dożylnie dali mi kontrast, trochę poleżałam i znowu zaczęli jeździć tym aparatem. Badanie trwało z 15 minut, a może ciut dłużej, potem kazali mi poczekać na korytarzu. Za jakiś czas wyszła pani i powiedziała, że wyniki mogę odebrać na drugi dzień. One od razu widzą co tam jest ale opis robi lekarz i od nich się nic nie dowiesz, wynik możesz mieć nawet tego dnia, ale to zależy kiedy przychodzi ten lekarz co robi opisy, pewnie każda placówka ma swoje zwyczaje.
Powiem jeszcze, że czułam ten kontrast, głowa była taka dziwna, ale nie bolało i nie miałam zawrotów, zresztą nie wolno wychodzić przez 30 minut po badaniu tak na wszelki wypadek. Luiza mam nadzieje, że wszystko będzie dobrze.

tesa (offline)

Post #30

11-08-2011 - 12:17:08

Miałam robiony tomograf klatki piersiowej, ze wzgl. na płuca. Kontrast do żyły. Mam pytanie czy tomograf jest w stanie wykryć zmiany w kościach? (w obrębie blizny boli mnie kość przy dotyku). Niepokoją mnie też jakieś mikro guzki w okolicach węzłów nadobojczykowych (lekarka machnęła ręką). W czasie robionej tomgrafii te guzki były. W opisie tomografii nie ma żadnej wzmianki o tych guzkach. Czy można sądzic ze tam rzeczywiście nic nie ma, czy po prostu tomograf był robiony pod kątem płuc i cała reszta nie była brana pod uwagę? (chociaż guzek na tarczycy wyszedł). Jak to jest ?

<a href="[amazonki.net] src="[amazonki.net]; alt="tesa" /></a>
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 128
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 815 dnia 05-07-2012