Czy to przerzut?

Wysłane przez córka_amazonki 

córka_amazonki (offline)

Post #1

16-01-2014 - 08:38:04

Moja mamusia 3 miesiące temu przeszła mastektomię prostą (wezły okazały się być czyste). Rak G3. 4 cm. Wysoce hormonozależny (ponad 75% estrogenu i progesteronu). Her-2 ujemny. Zastosowano tylko leczenie hormonalne Tamoxifenem. Druga pierś była badana poprzez mammografię we wrześniu i kilka razy usg w pazdzierniku. Teraz po 3 miesiacach od operacji byłyśmy na kontroli i pojawiła się w lewej piersi zmiana o niejednorodnej strukturze 1,3x1,7 cm birads 0. Teraz czekam na biospje. Czy to jest mozliwe, żeby w tak krotkim czasie znow pojawil sie rak? Jakis przerzut. Lekarka powiedziala, ze sadzi, ze to torbiel, ale nie jest pewna.

magda2411 (offline)

Post #2

16-01-2014 - 09:38:56

Olsztyn 

Na podstawie tego co napisałaś nikt nie stwierdzi czy to przerzut, nowy rak, torbiel...? Trzeba zrobić dodatkowe badania, biopsję właśnie i cierpliwie czekać... Skoro lekarz myśli o torbieli to dobrze, a bada dokładniej bo my z przeszłością onkologiczną jesteśmy...
powodzenia oczko

Padłaś. Powstań. Popraw koronę i zasuwaj.

Al_la (offline)

Post #3

16-01-2014 - 11:20:41

k/Warszawy 

Już tu [amazonki.net] pisałaś o tym i dostałaś odpowiedź.
Pisałam Ci również że w drugiej piersi to nie przerzut.
Nie powielaj wątków tylko poczekaj cierpliwie na wyniki badań uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

córka_amazonki (offline)

Post #4

16-01-2014 - 18:50:27

Napisałam tutaj o tym ponownie, ponieważ tam nie dostałam odpowiedzi, a pani odpowiedx jakos mnie nie przekonuje. Nowy rak nie powstaje w 3 miesiace -to niemozliwe. Onkolog z Poznania powiedziałm, że rak zmiania sie co 180 dni i że rak rozmiaru 1,5 cm "nosi się" od 3-5 lat. Nie wierzę też w to, że ktoś robił mammografię było ok, a za 5 miesięcy miał już raka 3 cm (to taka sama historia jak brać tabletki antykoncepcyjne regularnie i zajść w ciążę). A pytałam o Tamoxifen, ponieważ w ulotce jest napisane, że skutkiem ubocznym mogą być zaburzenia układu rodnego i piersi

córka_amazonki (offline)

Post #5

16-01-2014 - 18:52:11

Rozumiem, że nikt tego nie stwierdzi i wcale tego nie oczekuje, tylko chodzi mi o to czy ktoś miał taki przypadek, słyszał o czymś takim, że po tak krótkim czasie, pojawiła się zmiana w drugiej piersi. Dodam, że węzły były czyste. I czy jest mozliwe żeby tak szybko powstał przerzut

magda2411 (offline)

Post #6

16-01-2014 - 19:08:19

Olsztyn 

W drugiej piersi przerzut - nie spotkałam się dotąd z takim przypadkiem. Zwykle to jest drugi nowotwór, może być całkiem inny niż ten pierwszy (ER, PR, Her2 itd.). Takie bywają - nawet jednocześnie w dwóch piersiach, albo w odstępie czasowym (nawet krótkim). Znam taki przypadek, nawet kilka.

jeszcze dopiszę: słowa onkologa o noszeniu raka kilka lat... słyszałam np. że 1 cm raka w piersi rośnie 8 lat niedowiarek to mity są! Między bajki można je włożyć!

Padłaś. Powstań. Popraw koronę i zasuwaj.

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 16-01-2014 - 19:12:38 przez magda2411.

mea (offline)

Post #7

16-01-2014 - 19:20:19

Piaseczno 

Ja robiłam mammografie w czerwcu. Wszystko było w porzadku. Pod koniec roku zauważyłam, ze coś się dzieje, ale zwaliłam to na karb brania, a w zasadzie zmianę przez mojego gina tabletek antykoncepcyjnych. Myślałam, ze to zmiany hormonalne, no bo przeciez ja w wieku 35 lat nie mogę miec raka. Na początku marca i wykonanej mammo oraz biopsji pod nadzorem usg zmiana miała 32x28 mm szok Także mój nieborak rósł jak na drozdżach. A na początku kwietnia, jak miałam już diagnozę w ręku i byłam u chirurga na konsultacji, dwóch lekarzy po macanku stwierdziło, że jest juz dużo wiekszy. We wrześniu po 5 miesiecznej chemii i mastektomii znaleźli zmianę prawdopodobnie odpowiadającą guzowi, a dlatego prawdopodobnie, bo nie było w nim ani jednej nieuszkodzonej komórki rakowej.Także są guzy, które rosną szybko, jestem tego przykładem. Pozdrawiam kwiatek

dopisek - to był pierwszy guz, nie zmiana w drugiej piersi.

With or without you...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-01-2014 - 19:22:20 przez mea.

Al_la (offline)

Post #8

16-01-2014 - 19:38:57

k/Warszawy 

córka_amazonki
Napisałam tutaj o tym ponownie, ponieważ tam nie dostałam odpowiedzi, a pani odpowiedx jakos mnie nie przekonuje. Nowy rak nie powstaje w 3 miesiace -to niemozliwe. Onkolog z Poznania powiedziałm, że rak zmiania sie co 180 dni i że rak rozmiaru 1,5 cm "nosi się" od 3-5 lat. Nie wierzę też w to, że ktoś robił mammografię było ok, a za 5 miesięcy miał już raka 3 cm (to taka sama historia jak brać tabletki antykoncepcyjne regularnie i zajść w ciążę).

Jeśli nie dostałaś odpowiedzi w jednym wątku, to i w drugim nie dostaniesz, bo to oznacza, że nie znamy takiego przypadku. Ja, podobnie jak Magda, nie znam przypadku przerzutu do drugiej piersi. Natomiast znam przypadki raka w obu piersiach i zarówno jednocześnie, jak i po jakimś czasie.

A onkolog z Poznania nie ma racji, bo dużo odmian raka rośnie bardzo szybko. Nie wierzysz w przykład mojej koleżanki...masz prawo, ale tak było. A uwierzysz, jak Ci napiszę, że mój rak z 3 cm do 5 urósł w jeden miesiąc? Pewnie też nie...

Zwróciłam Ci uwagę, bo napisałaś w dziale o przerzutach, a uważam, że to nie przerzut. Pomijając już fakt, że regulamin mówi, iż nie wolno pisać tych samych postów w kilku wątkach. Jeśli zauważy ten post administrator, to go usunie.

I naprawdę, ze szczerego serca radzę Ci nie doszukiwać się tego, czego jeszcze nie ma. Szkoda Twojego zdrowia pociesza

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

córka_amazonki (offline)

Post #9

16-01-2014 - 19:50:02

To takie zamartwianie się sad smiley bo teraz czekanie 3 tygodnie na biopsję, a potem znów ze 3 tygodnie na wynik.... Ja po prostu nie słyszałam o takim przypadku i mnie to bardzo zastanawia. Czy w ciągu 3 miesięcy może pojawić się drugi nowotwór. Znam przypadki nowotworu drugiej piersi, gdy był wczesniej nowotwór piersi z zaatakowanymi węzłami, a mama węzły miała czyste...

mea (offline)

Post #10

16-01-2014 - 19:50:15

Piaseczno 

A ja zapomniałam dopisać, że w wyniku hist-pat wyciętej piersi, guz miał obszar 6 cm. Także od marca do końca kwietnia, kiedy to dostałam pierwszą chemioterapię podwoił swoje rozmiaryblee

With or without you...

endżi (offline)

Post #11

16-01-2014 - 20:02:48

Warszawa i okolice 

córka_amazonki
Nowy rak nie powstaje w 3 miesiace -to niemozliwe. Onkolog z Poznania powiedziałm, że rak zmiania sie co 180 dni i że rak rozmiaru 1,5 cm "nosi się" od 3-5 lat

Zapewniam Cię że to możliwe. W moim przypadku - 14 mm w ciągu 5 miesięcy

córka_amazonki
w ulotce jest napisane, że skutkiem ubocznym mogą być zaburzenia układu rodnego i piersi

Być może mamy inne ulotki, ale wydaje mi się że jest tam napisane "nietypowe krwawienia z dróg rodnych, zaburzenia miesiączkowania" o piersiach nic nie znalazłam...

córka_amazonki
a pani odpowiedx jakos mnie nie przekonuje.

A dla mnie akuratnie odpowiedzi Ali są jednymi z bardziej przekonujących oczko

Droga Córko Amazonki, póki co nie ma się czym zamartwiać pociesza
Poczekajcie cierpliwie na wynik serce

Nigdy nie wiesz jak silny jesteś, dopóki bycie silnym nie stanie się jedynym wyjściem jakie masz

Al_la (offline)

Post #12

16-01-2014 - 20:07:25

k/Warszawy 

córka_amazonki
Znam przypadki nowotworu drugiej piersi, gdy był wczesniej nowotwór piersi z zaatakowanymi węzłami, a mama węzły miała czyste...

Ale nowotwór jednej piersi nie ma nic do nowotworu drugiej piersi.
Można mieć raka w obu piersiach jednocześnie i po obu stronach węzły czyste i jeden rak może być przewodowy niehormonozależny, a drugi zrazikowy hormonozależny.
Tak samo, jak można mieć jednocześnie raka piersi i raka płuc i to też nie przerzut.
Znajoma mi mówiła, ze zmarł jej kolega, który chorował jednocześnie na 6 nowotworów - każdy inny.I to nie były przerzuty.

A nie można tej biopsji zrobić prywatnie? Ja na prywatną biopsję czekałam pół godziny, a na wynik jeden dzień - bo uprosiłam, a normalnie bym czekała 6 dni.

Krystyna (offline)

Post #13

16-01-2014 - 21:40:44

Mogilno 

córka_amazonki
Znam przypadki nowotworu drugiej piersi, gdy był wczesniej nowotwór piersi z zaatakowanymi węzłami, a mama węzły miała czyste...

Córko_amazonki, mój przykład świadczy o tym, że można mieć drugi nowotwór w drugiej pierwsi przy czystych węzłach.
We wrześniu mastektomia prawej piersi....czyste węzły. Po dwóch tygodniach wykrywam drugi, maleńki guzek w lewej piersi....szok....badania i w listopadzie byłam już po drugiej mastektomii...węzły czyste. To nie był przerzut, to był nowy-drugi nowotwór.

nanet (offline)

Post #14

17-01-2014 - 21:21:41

Konstancin/Góra Kalwaria 

Po mastektomi lewej piersi zbadałam sobie prawa w której nigdy nic nie miałam i omal nie padłam jak okazało się zę mam coś. Jeden lekarz mi wyjasnił że czasami podczas chemii i hormonoterapii z przyczyn niewiadomych moga dziać się dziwne rzeczy tzn. robiace sie rorbiele. I tak po trzech miesiacach zrobiłam sobie znowu USG piersi prawej i nie było tam juz nic. USG powtórzyłam za trzy miesiące i znów była no i teraz od prawie roku juz nic nie ma. Chce jeszcze dodac że pierwsze badania robiłam w trakcie chemioterapii.

„Gdy tkwisz głęboko w ciemnym wąwozie bólu, stajesz się głuchy na słowa. Ukojenie i schronienie przynosi wówczas tylko ciepło dotyku i ramiona innych osób”.
John O’Donohue

córka_amazonki (offline)

Post #15

18-01-2014 - 09:03:15

W ulotce Tamoxifenu dokładnie nad tym co pani napisała tzn krwawienia z drog rodnych itd jest napisane "Zaburzenia ukladu rodnego i piersi"

córka_amazonki (offline)

Post #16

18-01-2014 - 09:04:24

Ale czy od razu po usg lekarz stwierdził, że jest to torbiel, czy miała pani dodatkowo wykonywaną biopsje? Bo u mojej mamusi na usg wyszło, że zmiana ma strukturze niejednorodną, a co chyba źle sad smiley

aga66 (offline)

Post #17

18-01-2014 - 15:58:14

Warszawa 

Onkolog, który robił mi USG piersi powiedział, nowotwór złośliwy i torbiel bardzo podobnie wyglądają na monitorze, także by rozwiać wątpliwości pobrał od razu BACC. Niestety cieżko było cokolwiek zassać, więc stwierdził guza litego i na "swój nos" powiedział mi, że nie wygląda to dobrze i że to prawdopodobnie rak, a miał facet doświadczenie i na moje nieszczęście się nie mylił. Także córko_amazonki musicie niestety poczekać na dalsze badania, a pewnie wiesz, że 80% zmian w piersi to zmiany łagodne. Wiem, że nam po przejściach, zawsze się zapala czerwona lampka, ale w większości przypadków wszystko dobrze się kończypociesza

"Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono". W. Szymborska
Alexis de Tocqueville „Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.” Niestety, wielu z nas uważa, że ich wolność nie podlega ograniczeniom, przynajmniej nie takim, które oni sami by akceptowali...

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 92
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 815 dnia 05-07-2012