stopień umiarkowany - usprawiedliwienie wizyty u lekarza w godzinach pracy

Wysłane przez BeataM 

BeataM (offline)

Post #1

03-02-2011 - 12:59:00

Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na temat jak i na jakiej podstawie usprawiedliwia się kilkugodzinną nieobecność w pracy z powodu planowanej wizyty u lekarza przy przyznanym umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Moja kadrowa żąda zaświadczenia od lekarza, że tam byłam i w jakich godzinach od-do.
Możecie coś podpowiedzieć?

na Forum od 17 lipca 2006r.

ToJa (offline)

Post #2

03-02-2011 - 13:20:38

ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
rozdz. 4 art.20 pkt 1 pdpkt 2) Kadrowa ma prawo żadac takiego zaświadczenia

Art. 20. 1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2,
2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
2. Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
3. Łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 ust. 1 i zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
4. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1 pkt 1.

b_angel (offline)

Post #3

03-02-2011 - 13:54:46

radom 

Beatko upierdliwa ta twoja kadrowa
ja u siebie najsampierw coby Ich dokształcić zaniosłam ksero tego co Tojka powyżej wkleiła a potem jak miałam wizyte albo badanie to zostawiałam podanko o wolne i ksero skierowania (na którym zazwyczaj była data i godzina na którą wyznaczono badanie)
ale nigdy nie musiałam poświadczać, że byłam gdzieś "od do"

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

BeataM (offline)

Post #4

03-02-2011 - 14:28:21

Dzięki Dziewczyny buzki

u mnie wygląda to tak w tej chwili: w lubuskiem obowiązują do końca marca tego roku tzw. RUM-y , białe książeczki z receptami, gdzie lekarz na kolejnej recepcie wpisywał dane dotyczące wizyty lekarskiej, skierowania na badania i wypełniał recepty po prostu.
Jak wracałam do pracy w tym samym dniu, to kserowałam tę receptę dotyczącą wizyty u lekarza, wpisywałam godziny, kadrowa potwierdzała z oryginałem i miałam usprawiedliwione pełnopłatne wyjście.
Od 1 kwietnia znoszą te RUM-y i własnie zastanawiam się jak teraz będę usprawiedliwiała wizyty u onkologa i nie chodzi tu o badania! bo to wiadomo, że jest skierowanie. Chodzi mi o samą wizytę np. w sprawie leków i ewentualnych skierowań na badania, które mogą i z reguły odbywają się w terminach późniejszych.
Chyba będę musiała prosić o jakieś zaświadczenie, że byłam w przychodni pyta

a przed wyjściem muszę też wypełnić wniosek o urlop, gdzie wpisuję planowaną wizytę lekarską w godzinach od-do i szefowa podpisuje się wyrażając tym samym zgodę na wyjście w godzinach pracy.

na Forum od 17 lipca 2006r.

jolaxyz (offline)

Post #5

03-02-2011 - 15:02:55

k/Leszna 

Ale nie dla wszystkich jest ten przepis - ja jako nauczyciel muszę brać urlop bezpłatny. Jeśli jest to 1 -2 godz. to mam do odpracowania lub wybrania za godziny pobytu na konkursach. A że do Poznania mam 60 km, to muszę brać bezpłatny, bo w 2 godziny nie zdążę.

Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej.
Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle. (Lothar Zenetti)

b_angel (offline)

Post #6

03-02-2011 - 15:14:44

radom 

jolaxyz
Ale nie dla wszystkich jest ten przepis - ja jako nauczyciel muszę brać urlop bezpłatny. Jeśli jest to 1 -2 godz. to mam do odpracowania lub wybrania za godziny pobytu na konkursach. A że do Poznania mam 60 km, to muszę brać bezpłatny, bo w 2 godziny nie zdążę.

Jolu ten akurat przepis jest również dla nauczycieli
ja jestem nauczycielem i korzystam z niego na zasadach jak wyżej pisałam smiling smiley

Nauczyciele nie korzystają z krótszego dnia pracy bo i tak zazwyczaj pracują krócej niż 7 godzin dziennie ponadto nie korzystają z krótszego urlopu o 10 dni

Beatko , zazwyczaj "zwykłą" wizytę u onka udaje mi się załatwić po pracy (co w moim zawodzie nie jest takie trudne)

a teraz jak mi zabrali umiarkowany - i wypada mi jakieś badanie (typu usg, RM czy inne) to niestety biorę L4 - wolę to niż bezpłatny

jolaxyz (offline)

Post #7

03-02-2011 - 15:39:49

k/Leszna 

Dziękuję za informację - mam stopień umiarkowany, więc zaraz po feriach pójdę do kadrowej i jej pokażę przepis.

Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej.
Ci, co żyją miłością, widzą głębiej.
Ci, co żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle. (Lothar Zenetti)

amado (offline)

Post #8

03-02-2011 - 16:26:16

b_angel
Nauczyciele . . . ponadto nie korzystają z krótszego urlopu o 10 dni

Wcale się nie dziwię, że nie korzystają . . . też bym nie chciała i nie korzystała rotfl

b_angel (offline)

Post #9

03-02-2011 - 17:23:21

radom 

hehe
bardzo śmieszne zly

Hala1962 (offline)

Post #10

21-03-2011 - 12:11:53

Szczecin 

dziewczyny czy można podciągnąć abrazję - pod "zabieg leczniczy" i usprawiedliwić cały dzień jako "zwolnienie na wykonanie badań lekarskich i zabiegów leczniczych w godzinach pracy", czy jednak mam wziąć na ten dzień urlop?

ToJa (offline)

Post #11

21-03-2011 - 12:34:39

Halu, to zależy od Twojej kadrowej smiling smiley
a co masz na wypisie ze szpitala ?

Hala1962 (offline)

Post #12

21-03-2011 - 12:45:06

Szczecin 

mam napisane wyłyżeczkowanie macicy i szyjki...
spróbuję...najwyżej każe mi wypisać urlop...
a urlopu ci u mnie dostatek oj dostatek duży uśmiech

basia04 (offline)

Post #13

21-03-2011 - 14:08:32

Olsztyn 

Halu, daj znać co Ci powiedziała kadrowa,

basia04 (offline)

Post #14

29-05-2011 - 16:02:26

Olsztyn 

We wtorek idę na echo serca, skierowanie od onkologa i związane z przyjmowanymi lekami. Całe wyjście zajmie mi ok. 1 godz.Mam zamiar wpisać się do zeszytu wyjść (mamy takowy w pracy), tylko co tam wpisac? Nie jest to wyjście służbowe ani osobiste...Kadrowa, oczywiście, nie wie..Jutro ma mi powiedzieć...

Becia (offline)

Post #15

29-05-2011 - 21:52:51

Siemianowice Śląskie 

Basiu, a ja bym właśnie napisała: wyjście osobiste, lekarz
jest to płatna nieobecność usprawiedliwiona, bez obowiązku odpracowania (przy stopniu umiarkowanym i znacznym)

"Życie nie po to jest, by się spieszyć.
Życie jest po to, by się życiem cieszyć."

Kela (offline)

Post #16

29-05-2011 - 23:10:33

W tamtym roku korzystałam z urlopu na badania dla stopnia umiarkowanego.
Pisałam podanie z prośbą o urlop, podawałam datę, cel - wykonanie badań(tylko tyle) i podstawę prawną. Nic więcej. Urlop dostawałam bez problemu.

Becia (offline)

Post #17

30-05-2011 - 10:33:06

Siemianowice Śląskie 

ToJa
ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
rozdz. 4 art.20 pkt 1 pdpkt 2)

Art. 20. 1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2,
2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
2. Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.

w związku z powyższym ( pkt 2 pogrubiony) urlop na badania nie jest konieczny uśmiech

Kela (offline)

Post #18

30-05-2011 - 18:37:50

Beciu, jeśli do mnie odnosi się twój wpis, to oczywiście pisząc "urlop" miałam na myśli zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Chodziło mi o to, ze bez problemu mogłam korzystać z tej ulgi, nie musiałam udowadniać, że gdzieś byłam na badaniach, nie musiałam pisać od której do której godziny. Zwolniona byłam z całego dnia.

basia04 (offline)

Post #19

30-05-2011 - 20:46:54

Olsztyn 

Ja mam wpisać w zeszycie wyjśc, od kiedy do kiedy mnie nie będzie i to wszystko.

Hala1962 (offline)

Post #20

30-05-2011 - 20:51:54

Szczecin 

basia04
Halu, daj znać co Ci powiedziała kadrowa,

Basiu - wypisałam cały dzień wolnego, dołączyłam wypis potwierdzający pobyt w szpitalu i mam ten dzień usprawiedliwiony.

Becia (offline)

Post #21

30-05-2011 - 21:04:57

Siemianowice Śląskie 

Kela
Beciu, jeśli do mnie odnosi się twój wpis, to oczywiście pisząc "urlop" miałam na myśli zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Keluś, przepraszam, źle Cię zrozumiałam wstydniś... słowo "urlop" potraktowałam dosłownie

Kela (offline)

Post #22

30-05-2011 - 21:43:58

uśmiech eee nic nie szkodzi

Haniap. (offline)

Post #23

30-05-2011 - 23:06:52

Poznań 

Czy to znaczy, że jadąc na turnus rehabilitacyjny nie muszę mieć od lekarza zwolnienia na druku L-4 ?

"Nawet bardzo mały gest życzliwości nigdy się nie marnuje"
Ezop

Becia (offline)

Post #24

03-06-2011 - 23:08:50

Siemianowice Śląskie 

Haniu, z cytowanego wcześniej pkt 1 wynika, że to też jest usprawiedliwiona nieobecność w pracy (zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia), ale w tym przypadku łączna liczba dni przebywania na turnusie i dodatkowego urlopu przysługującego przy umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności (10 dni) nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Czyli jak pojedziesz na turnus rehabilitacyjny trwający 21 dni, to wykorzystujesz na ten turnus cały dodatkowy urlop.

Jak coś pokręciłam, to ToJka mnie poprawi jezor... a może jest możliwość wyboru: albo zwolnienie z pracy, albo L4 pyta...wydaje mi się, że ToJa gdzieś pisała, że dostała L4, tylko nie wiem, czy to dotyczyło turnusu rehab., czy sanatorium myśli

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 03-06-2011 - 23:12:22 przez Becia.

ToJa (offline)

Post #25

03-06-2011 - 23:41:01

Becia
Jak coś pokręciłam, to ToJka mnie poprawi jezor... a może jest możliwość wyboru: albo zwolnienie z pracy, albo L4 pyta...wydaje mi się, że ToJa gdzieś pisała, że dostała L4, tylko nie wiem, czy to dotyczyło turnusu rehab., czy sanatorium myśli

Beciu nic nie pokręciłaś - wyjaśnienie co do dodatkowego urlopu na turnus rehabilitacyjny napisałaś dobrze uśmiech

Co do wyboru - zwolnienie z pracy czy L-4
Nie wiem czy można sobie wybrać - moim zdaniem L-4 nie (ale nie umiem podeprzeć tego przepisami)

Beciu, nie pisałam nigdzie, że dostałam L-4 ----------- na turnusie rehabilitacyjnym byłam wg opisanych przez Ciebie przepisów
a w sanatorium byłam w ramach urlopu wypoczynkowego (zaległego za poprzedni rok)

Becia (offline)

Post #26

04-06-2011 - 00:16:30

Siemianowice Śląskie 

ToJa
Beciu, nie pisałam nigdzie, że dostałam L-4

hmmm... czyli znowu dziury mi się uaktywniają + sks załamka oczko

ToJa (offline)

Post #27

04-06-2011 - 00:19:24

iiiiii tam, może to ktos inny pisał, ino podobny do mnie oczko
przeca takich różowych w białych golfach to na forum całe tłumy chichot

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 04-06-2011 - 00:20:00 przez ToJa.

Becia (offline)

Post #28

04-06-2011 - 00:24:36

Siemianowice Śląskie 

może kto inny...
ale Ciebie to raczej nie pomyliłabym z kimś innym, wśród tych różowych i w białym golfie jesteś niepowtarzalna chichot

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 04-06-2011 - 00:26:32 przez Becia.

Agaba190 (offline)

Post #29

06-06-2011 - 12:55:55

k/Warszawy 

Moja kadrowa wyjaśniła mi (jak jechałam na turnus prewencyjny), że nie mam obowiązku wykorzystania urlopu dodatkowego. My mamy te 10 dni jako zwykły urlop wypoczynkowy. Mogę z niego skorzystac ale moge tez pojechać na L4. No tylko, że L4 nie jest płatne 100% .

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

adamalika74 (offline)

Post #30

17-08-2011 - 08:02:34

Szczecin 

No to se poczytałam i się troszkę oświecilamsmiling smiley O tym , że przysługuje mi dodatkowy 10 dniowy urlop dowiedziałam sie pisemnie od mojej kadrowej, że od teraz bede pracowała 7 godzin też ,i , ze mogę wychodzić na badania w czasie pracy z zachowaniem wynagrodzenia. Ale ze łącznie aż do 21 dni -tego niestety NIE. Zasatanawiam sie teraz czy moja kadrowa zwyczajnie w świecie zna ten przepis? Bo wychodzi na to ze raczej sie nie doczytała. Może sie wieęc skusze i wyjadę na jakiś turnus, choc będzi mi to nie po drodze z uwagi na dzieciakisad smiley Przemyślę to jeszcze. U mnie w pracy mogę wychodzić kiedy tylko zechce - jedyny wraunek muszę sie wpisac w książkę wyjść. Prywatnej. To wszystko.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 41
Największa liczba gości online: 815 dnia 05-07-2012