Niepelnosprawnosc

Wysłane przez madzia37 

madzia37 (offline)

Post #1

16-02-2018 - 07:46:08

Witam.mam pytanie bo jestem zielona w tym sprawach.czy będąc na zasiłku rehabilacyjnym moge starać się o grupę? Czy trzeba byc na necie ?

Dosia (offline)

Post #2

16-02-2018 - 08:32:07

Można się starać o przyznanie niepełnosprawności od początku leczenia również w trakcie zasiłku rehabilitacyjnego. Najlepiej jeszcze w trakcie leczenia bo wtedy masz szansę na przyznanie znacznego stopnia niepełnosprawności.

madzia37 (offline)

Post #3

16-02-2018 - 09:33:35

Dziękuje za odpowiedź.jestem jednak juz po zabiegu,chemioterapi,radioterapi teraz tylko na tamoxifenie.wiec chyba szansę marne.a mogłabyś napisać co daje uzyskanie grupy i czy to jest to samo co stopień niepenosprawnosci?

lulu (offline)

Post #4

16-02-2018 - 10:36:54

k/Kwidzyna 

Rentę przyznaje ZUS. Stopień niepełnosprawności orzeka:

Powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako pierwsza instancja;
Wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako druga instancja;

ZUS i orzecznik to dwie niezależne od siebie instytucje.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności daje nam rożne przywileje, zależne to jest od orzeczonego stopnia niepełnosprawności.
Tu jest dokładnie napisane co nam przysługuje

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-02-2018 - 10:38:09 przez lulu.

gosia0101 (offline)

Post #5

16-02-2018 - 11:02:22

małopolskie 

Ja jestem na Zasiłku Rehabilitacyjnym.O stopień niepełnosprawności składałam w czasie radioterapii,komisja już po niej.Dostałam stopień umiarkowany,jestem na Herceptynie i Tamoxifenie,do tego mam dwie choroby przewlekłe ale w trakcie remisji .Żeby coś z nich mieć to musiałabym składać papiery na każdą z osobna,no ale objawów chorobowych nie ma więc i tak pewno nic nie wskóram.Dodam jeszcze że mam usunięte 37 węzłów.Mój błąd że nie złożyłam papierów w czasie chemioterapii.Pożytku duzego z tego stopnia też chyba nie będzie bo to co już wiem to jedynie mam ulgowe bilety MPK,z którego i tak sporadycznie korzystam, i wstęp do muzeów ale tylko Narodowych.Z MOPS-u też nic nie dostanę, bo żeby coś dostać to trzeba mieć najniższy dochód.Tak przynajmniej jest u mnie.

Agaba190 (offline)

Post #6

16-02-2018 - 17:05:24

k/Warszawy 

gosia0101
Ja jestem na Zasiłku Rehabilitacyjnym.O stopień niepełnosprawności składałam w czasie radioterapii,komisja już po niej.Dostałam stopień umiarkowany,jestem na Herceptynie i Tamoxifenie,do tego mam dwie choroby przewlekłe ale w trakcie remisji .Żeby coś z nich mieć to musiałabym składać papiery na każdą z osobna,no ale objawów chorobowych nie ma więc i tak pewno nic nie wskóram.Dodam jeszcze że mam usunięte 37 węzłów.Mój błąd że nie złożyłam papierów w czasie chemioterapii.Pożytku duzego z tego stopnia też chyba nie będzie bo to co już wiem to jedynie mam ulgowe bilety MPK,z którego i tak sporadycznie korzystam, i wstęp do muzeów ale tylko Narodowych.Z MOPS-u też nic nie dostanę, bo żeby coś dostać to trzeba mieć najniższy dochód.Tak przynajmniej jest u mnie.

Może napiszę z czego ja korzystam/korzystałam.
Od początku (od 13 lat) mam stopień umiarkowany.
W PIT O - odliczenia od dochodu:
- przez 12 lat wyjazdy dziecka na kolonie i obozy
- ponieważ jeżdżę samochodem - dojazdy i powroty na rehabilitację (zbierałam skrzętnie rachunki za paliwo, wyliczałam kilometry,średnie zużycie paliwa, zbierałam potwierdzenia i ilość odbytych rehabilitacji. Od tego roku nie trzeba tego robić.
- zakup stołka do prysznica, zakup nakładki do wanny (siedziska)

Jak jeżdżę po Warszawie komunikacja miejską korzystam z biletów ulgowych, ale ja mam to szczęście, że lekarz orzecznik wpisał kod 05-R, więc mogę z tego korzystać.
Ulgowe bilety na basen

W pracy ( jak jeszcze pracowałam)
- 10 dni dodatkowego urlopu
- 7- io godzinny dzień pracy
- dodatkowa przerwa w pracy
- 21 dni dodatkowych na wyjazd na turnus rehabilitacyjny ( raz byłam duży uśmiech). Tu są pewne ograniczenia co do łącznego czasu urlopu. Jak ktoś zainteresowany to wyjaśnię
- wyjścia na wszystkie badania bez konieczności brania urlopu lub zwolnienia

Z PFRON
- u mnie niestety niewiele proponują osobom z umiarkowanym stopniem, ale dostałam dopłatę do zakupionej protezy piersi. Proteza kosztowała 550 zł. NFZ pokrył 280, resztę zwrócił mi PFRON.

Chyba o niczym nie zapomniałam. Ja uważam, że orzeczenie umiarkowane dawało mi dość dużo.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-02-2018 - 17:07:19 przez Agaba190.

Gosiula0503 (offline)

Post #7

11-03-2018 - 22:14:34

pomorskie 

Witam:
a jak wygląda sprawa z kartą parkingową?

<a href="[amazonki.net] src="[amazonki.net]; alt="Gosiula0503" /></a>

Agaba190 (offline)

Post #8

12-03-2018 - 02:15:25

k/Warszawy 

Ja nie mam karty parkingowej. Jak składasz wniosek o niepełnosprawność to zaznaczasz czy chcesz dostać kartę parkingową. Z tego co się orientuję to nie chcą nam przyznawać karty. Ale starać się zawsze możesz. Tutaj zasady przyznawania. Zwróć uwagę, że trzeba mieć w orzeczeniu odpowiedni kod niepełnosprawności, żeby otrzymać kartę.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Ewa46 (offline)

Post #9

13-03-2018 - 13:36:39

Szczecin 

Ja mam kartę parkingową. Ale: mam niepełosprawność nie z powodu raka persi ale uszkodzonego kręgosłupa po usunięciu guza z niego (przerzut). To spowodowało u mnie duże kłopoty z poruszaniem się. I to cała tajemnica, dlaczego jestem posiadaczką karty parkingowej oczko

marta78 (offline)

Post #10

20-04-2018 - 14:34:56

Olsztyn 

Dziewczyny, mam pytanie. Do końca kwietnia mam stopień niepełnosprawności. Komisja będzie w maju. Korzystam z 7-godzinnego dnia pracy. Rozumiem, że od maja już nie mogę? Pani w ośrodku wspomniała coś o okresie przejściowym, ale jakoś mnie to nie przekonuje. A jak to było u Was?

Krynia58 (offline)

Post #11

20-04-2018 - 14:57:33

Warszawa 

Też tak miałam. Orzeczenie do końca roku, wniosek złożyłam w grudniu a komisja dopiero w lutym była.
Zapytałam babkę w kadrach jak to jest z czasem pracy, czy mam od stycznia pracować 8 godzin. Ale powiedziała ze nie. Chyba ze nie skladam kolejnego wniosku. Komisja powinna być w ciągu miesiąca od jego złożenia, a w tym czasie obowiązuje poprzednie orzeczenie.
Po tym wyjaśnianiu pracowałam bez zmian uśmiech
Tylko bilet normalny kupiłam.

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

marta78 (offline)

Post #12

20-04-2018 - 15:34:02

Olsztyn 

Dziękuję Ci bardzo Kryniu uśmiech

marta78 (offline)

Post #13

09-06-2018 - 10:08:34

Olsztyn 

Przedwczoraj odebrałam orzeczenie, dostałam umiarkowany na dwa lata.
Mam zapis dotyczący zatrudnienia, że warunki chronione. Pracuję w zakładzie pracy, który nie jest zakładem pracy chronionej. Czy mogę mieć z tego tytułu jakieś kłopoty? Zmienił mi się pracodawca, poprzedni nie miał nic przeciwko takiemu zapisowi i pracowałam normalnie, a teraz po zmianie zastanawiam się czego mogę się spodziewać.

Agaba190 (offline)

Post #14

09-06-2018 - 10:22:36

k/Warszawy 

W orzeczeni są tylko zalecenia. W polskim prawie nie ma zakazu pracy w warunkach normalnych i co za tym idzie nakazu pracy w warunkach chronionych dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności. Jedynie co musi pracodawca to dostosować stanowisko pracy do osoby niepełnosprawnej ( dotyczy to przypadku np. osób na wózku - musi być podjazd, poszerzone drzwi itd.). W sytuacji jeżeli wykonujesz pracę biurową to pracodawca nic nie musi robić.
Musisz mieć tylko zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że nie widzi przeciwwskazań do zatrudnienia Cię na dotychczasowym stanowisku.

Mark Twain

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 09-06-2018 - 10:24:51 przez Agaba190.

marta78 (offline)

Post #15

09-06-2018 - 10:27:41

Olsztyn 

Dziękuję Agaba

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 559
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018