stopień umiarkowany

Wysłane przez lares18 

lares18 (offline)

Post #1

14-07-2018 - 19:55:21

witam
co przysługuje w pracy i po za praca osobie co ma na serce stopień umiarkowany ?

dziubas (offline)

Post #2

14-07-2018 - 21:57:57

Gdańsk 

Agaba jest w te klocki najlepsza, to moze jutro najpoźniej w pn Ci napisze ok?

Agaba190 (offline)

Post #3

15-07-2018 - 09:20:43

k/Warszawy 

Najlepiej poczytać ale postaram się w skrócie napisać co Ci przysługuje:

W pracy :
- 7 godzinny dzień pracy (35 godzin tygodniowo). - możesz z tego zrezygnować o ile lekarz medycyny pracy wyda Ci zaświadczenie, że pozwala Ci pracować 8 godzin,
- nie może Cię zatrudniać w godzinach nadliczbowych i nocnych ( chyba, że jak wyżej)
- dodatkowa przerwa - 15 min ( na gimnastykę lub odpoczynek),
- dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego, Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa się po przepracowaniu roku po dniu otrzymania stopnia niepełnosprawności. Powyższy urlop nie przysługuje jeżeli masz prawo do urlopu w wymiarze powyżej 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów,
- zwolnienie z pracy (z zachowaniem wynagrodzenia, bez konieczności brania urlopu) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, o ile nie można tego wykonać poza godzinami pracy. Wynagrodzenie wypłacane jest wtedy tak jak za urlop wypoczynkowy.
- prawo do zwolnienia z pracy, nie częściej jednak niż raz do roku, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (w wymiarze do 21 dni roboczych).
O ile Twój pracodawca spełnia warunki może dostać dofinansowanie do Twojej pensji. Tutaj poczytaj [www.pfron.org.pl] - i wejdź w zakładkę - Pracodawcy.

W życiu codziennym, trudno wszystko wymienić ale na pewno:
- odliczenia w PIT tzw. ulga rehabilitacyjna - poczytaj tutaj [pit.infor.pl]
- zniżki na komunikacje miejską (zgodnie z przepisami obowiązującymi w Twoim mieście),
- zniżki na bilety do muzeów, basen (zgodnie z regulaminami w danym miejscu - nie są to zniżki zagwarantowane w ustawie ale wewnętrzne poszczególnych obiektów),
- możliwość korzystania w sklepach, urzędach, na poczcie z kasy/okienka dla osób niepełnosprawnych,
- korzystanie ze zniżkowych biletów w pociągach (sprawdzić regulamin danego przewoźnika),
- dofinansowania z PFRON - tutaj poczytaj [www.pfron.org.pl]. Wejdź na tę stronę i później - osoby niepełnosprawne,

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Agaba190 (offline)

Post #4

15-07-2018 - 09:41:18

k/Warszawy 

Nie dopisałam jeszcze, że żeby skorzystać z niektórych ulg trzeba mieć legitymacje osoby niepełnosprawnej (na niej jest wpisany kod choroby) i zwracać uwagę przy korzystaniu ze zniżek (np. w komunikacji ), które kody choroby do tych zniżek uprawniają.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

lares18 (offline)

Post #5

16-07-2018 - 00:28:00

co ja mogę ze stopniem umiarkowanym i symbolem 07-S i czy mam zniżke na bilet i jak się o nią starać (mam wyrobiona legitymacje - orzeczenie ważne do końca października) ?

Agaba190 (offline)

Post #6

16-07-2018 - 04:39:49

k/Warszawy 

lares18 trzeba trochę poczytać. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Napisałam, że w każdym mieście komunikacja rządzi się swoimi prawami. Ja mogę Ci napisać jak jest w Warszawie. Co do pociągów, trzeba wejść na stronę konkretnego przewoźnika i też sprawdzić jakie Ci ulgi przysługują. Można też uzyskać informacje na dworcach lub na infoliniach.
O zniżkę, jeżeli Ci przysługuje, nie starasz się tylko kupując bilet zgłaszasz, że masz prawo do zniżki. W czasie kontroli biletów musisz okazać legitymację.

Mark Twain

lares18 (offline)

Post #7

16-07-2018 - 07:48:03

czyli o zniżke na bilet pytać w kzkgop ?

Agaba190 (offline)

Post #8

16-07-2018 - 08:08:22

k/Warszawy 

Jeżeli z tego przewoźnika korzystasz to tak. Pytaj u niego.
Z tego co doczytałam w ich taryfie z 2017 roku to tylko osoby z niepełnosprawnością znaczną mają zniżkę. Ale może w 2018 roku coś się zmieniło .

Mark Twain
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 399
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018