Jestem osobą niepełnosprawną

Wysłane przez Amazonki.net 

wiwibis (offline)

Post #1

20-03-2016 - 10:33:36

knurów 

Agaba190 dzieki za odpowiedz

marysieńka (offline)

Post #2

20-09-2016 - 11:47:10

Konin 

Dostałam rentę na dwa lata, stopień umiarkowany,ostatnio miałam na rok.

goja66 (offline)

Post #3

14-04-2018 - 17:20:01

Ozorków 

Dziś byłam na "komisji " o orzekaniu stopnia niepełnosprawności...Dziś...w sobotę ...na 9.05....Można w soboty ?? Można...!W końcu doktor też człowiek - wszystkiego nie ogarnie w tygodniu....Czasu też nie ma...W soboty rano ...ma...No !!Pacjenci/klienci umówieni co 5 minut..Pani przede mną się zaniepokoiła-jak w 5 minut opowie swoją chorobę...No nie opowie...nie zdąży....Rozumiem...Ja tak bardziej na luzie - bo pierwszy raz- to nie wiem co będzie....Nawet szło w miarę sprawnie....Ale ja to z tych co to - nie może się poderwać z krzesła- ale można - jak już sie człowiek bujnie...Pani przede mną- nerwowa i już wukrzona - że był wcześniej -ale może wejdzie później...i ,że tylko 5 minut na pacjenta....Dzieci chyba mają 10 minut przyznane....No jak ktoś chce się "rozwinąć "-to nie da rady...Psycholog miła - czekałam na pytanie - kiedy chce do pracy....nie zadała...Nikt mi go nie zadaje...A ja już chce...-bo zwariuje...w domku....Normalnie podobno pytają zwykle....innych...Mnie nikt o to nie pyta....Ale może zasugerowła się ,że dopiero zacznę zasiłek rehabilitacyjny....od 25 kwietnia...Potem do doktora - nie wiem jaki specjalista- bo sie nie przedstawił....Dokończył papiery tej kobitki co to przede mną...Zapytał o nazwisko...Dopasował papiery...do człowieka czyli mua....I skupił się tylko na tym co miał w "aktach "....Czyli moja aktualna teczka - z wypisami ,badaniami, wynikami - niepotrzebna była w ogóle....Czytał tylko to co już tam miał....Nic nowego nie chciał ( czekałam na komisję 1 i 1/2 m-ca)...Zapytał tylko o to czy jest po mastektomii....No nie....No to chciałby mnie zobaczyć ...(smiling smileyNo to o to jestem....Widziałam sama jak pisał ,że prawa pierś....Jak mnie "rozebrał " rzucił się do lewej....Aleeee....może ma jakiś pierwiastek kobiecy doktor w sobie - bo ja też nigdy nie wiem -czyja prawa czyja lewa jak stoje naprzeciw.....No to tylko moja mała korekta-że ta pierś jest moja prawa....dotknął....aleeeee....nigdy mnie tak nikt nie dotykał....no cóż....raczej chyba z odruchu niż z chęci...Ale sama rozumiem -jak sie ma 52 lata i cycki na kolanach i jeden jeszcze bardziej ....to co tu dotykać....Ale...ale...Efekt końcowy taki - jak zwykle słyszałam,że nie mówią od razu....Każą się dowiadywać za tydzień o wynik....-no to mnie powiedział -ZNACZNY NA ROK....NA CZAS LECZENIA....I podziękował...Zapytałam grzecznie ,czy to wszystko...powiedział ,że tak....Ale za nim ja "się poderwałam" z krzesła- zdziwiony rzucił na mnie okiem jeszcze raz...Uspokoiłam:doktorze- za nim ja się poderwę rześko z krzesła-no to chwilaaaaa....Ale sie poderwałam....w końcu....i wyszłam...I już....I tyle...Z tych co tam czekali - to ja najbardziej pozytywna ( w sensie żywotna )-inni faktycznie schorowani...Dwoje niepełnosprytnych dzieciaków...-one były dłużej w gabinteach...Po mnie przychodzili jeszcze bardziej żywotni i choroby po nich nie było widać..Ale nie mnie to oceniać....Nie grałam- ale i nie musiałam-u mnie najgorzej wstać i ruszyć.....ale jak już to chodzę.....I pozycję zmienić w trakcie -bo musze postękać...nogi zmienić...to nie jest proste....ale raczej na spokojnie...i bez stresu....Uda się to ok -nie uda...to trudno...Chociaż niestety już czuję się "niepełnosprawna".....poczułam to....i źle mi z tym ....ale sponiewierana jestem...

NST Gx po chemioterapii ypT3N3
Er- 30% ,Pr-0 , HER2-0 , Ki67-18-20%

dziubas (offline)

Post #4

14-04-2018 - 17:26:08

Gdańsk 

Goja! serce na madrego doktora trafiłaś! brawo pozazdrościc!!! tak

goja66 (offline)

Post #5

14-04-2018 - 17:30:58

Ozorków 

Jezuuuu-przeprasza...przepraszam....rozpędziłam się -miałam pisać w swoim wątku-ale się zagapiłam....soryyy...sory....soryy...

dziubas (offline)

Post #6

14-04-2018 - 17:46:54

Gdańsk 

nie panikuj goja! serce tu nie biją !!! niedowiarek

goja66 (offline)

Post #7

14-04-2018 - 17:56:41

Ozorków 

dziubas
nie panikuj goja! serce tu nie biją !!! niedowiarek
serio ???myśli

marzusia (offline)

Post #8

14-04-2018 - 18:23:41

Cieszyn 

rotfl

Agaba190 (offline)

Post #9

14-04-2018 - 20:26:29

k/Warszawy 

No to teraz złóż wniosek o zasiłek pielęgnacyjny. Dostaniesz całe 153 zł.rotfl
Tutaj wszystko o zasiłku i gdzie załatwiać.
I tutaj też poczytaj.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

goja66 (offline)

Post #10

16-04-2018 - 18:22:58

Ozorków 

Agaba190
I tutaj też poczytaj.

Dzięki Agaba ...dzięki ...dzięki - na Ciebie zawsze można liczyć...buziak

goja66 (offline)

Post #11

17-04-2018 - 14:05:51

Ozorków 

goja66
I tutaj też poczytaj.

Poczytałam - i już zobaczyłam tam 1140zł-czy jakoś tak - ale to doczytałam już 100 razy -że to dodatek pielęgnacyjny...A ja to zdecydowanie zasiłek pielęgnacyjny czyli 12 x 153 zł (czyli rok x 153 )..I to zawsze przez MOPS ....i bez zaświadczenia o dochodach....Bo ja tak zawsze jakoś mam -że jak dochód to za wysoki.....jak płacić karę to idealny....smiling smiley
A bo mnie tu koleżanka podpuściła -że jak zasiłek przez ZUS płacony to 50 zł więcej....niż przez MOPS-ale coś chyba przekombinowała i ona raczej o dodatku myślała/marzyła...

goja66 (offline)

Post #12

30-04-2018 - 19:25:58

Ozorków 

Agaba190- właśnie dostałam pocztą orzeczenie o niepełnosprawności -metoda tradycyjną - czyli pocztą...I rozumiem i wiem -że mam złożyć wniosek do MOPS-u o magiczne 153 zł..Ale co z legitymacją ?Bo jak byłam na komisji to sprytna taka - nie zapytałam.Zresztą nie miałam kogo - bo to była sobota.Wyrabia się jakaś legitymację - czy z tym papierem mam chodzić ...No tak se teraz pomyślałam...że to chyba coś dają.Ale kto i gdzie i ze zdjęciem ...Łysym takim -no dobra -no może nie łysym -ale z taką "kaczą d... "mam zdjęcie zrobić ..........Popchnij proszę- bo sie zawiesiłam...A dziś ...poniedziałek wieczór i "majówka " - urzędy mają już dawno wolneeeee...

Agaba190 (offline)

Post #13

30-04-2018 - 21:26:29

k/Warszawy 

Wniosek o legitymację + zdjęcie składasz do powiatowego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności (rozumiem, że tam gdzie miałaś komisję). Czeka się około 10-14 dni (tak było kiedyś - może teraz jest szybciej lub wolniej duży uśmiech ). Zdjecie (z włosami) jakieś pewnie w domu masz. Jak nie to zrób sobie w turbanie i już.
Niech Ci wpiszą symbol niepełnosprawności na legitymacji. Ja nie chciałam i musiałam wozić oprócz legitymacji papier, żeby udowadniać jaki mam symbol. Było to ważne przy zniżkowych biletach na komunikację w W-wie.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Agaba190 (offline)

Post #14

30-04-2018 - 21:36:44

k/Warszawy 

goja66
I tutaj też poczytaj.

Poczytałam - i już zobaczyłam tam 1140zł-czy jakoś tak - ale to doczytałam już 100 razy -że to dodatek pielęgnacyjny...A ja to zdecydowanie zasiłek pielęgnacyjny czyli 12 x 153 zł (czyli rok x 153 )..I to zawsze przez MOPS ....i bez zaświadczenia o dochodach....Bo ja tak zawsze jakoś mam -że jak dochód to za wysoki.....jak płacić karę to idealny....smiling smiley
A bo mnie tu koleżanka podpuściła -że jak zasiłek przez ZUS płacony to 50 zł więcej....niż przez MOPS-ale coś chyba przekombinowała i ona raczej o dodatku myślała/marzyła...

Przekombinowała. Dodatek pielęgnacyjny z ZUS należy sie tym, którzy są na rencie lub emeryturze, mają orzeczony stopien znaczny (no albo mają skończone 75 lat). Nie podpadasz pod żaden z tych punktów. Faktycznie jest on wyższy (ten dodatek- ale nie 1140 zł tylko 215 zł), ale będziesz musiała zadowolić sie kwotą 153 zł pociesza

Mark Twain

Krynia58 (offline)

Post #15

30-04-2018 - 22:02:21

Warszawa 

Agaba190
Wniosek o legitymację + zdjęcie składasz do powiatowego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności (rozumiem, że tam gdzie miałaś komisję). Czeka się około 10-14 dni (tak było kiedyś - może teraz jest szybciej lub wolniej duży uśmiech ).
Niech Ci wpiszą symbol niepełnosprawności na legitymacji. Ja nie chciałam i musiałam wozić oprócz legitymacji papier, żeby udowadniać jaki mam symbol. Było to ważne przy zniżkowych biletach na komunikację w W-wie.

W piątek odebrałam legitymację na którą czekałam ponad miesiąc. Może dlatego że nie jest to już kartonik, bardziej przypomina dowód lub prawo jazdy. Symbol i stopieńniepełnosprawności jest tam zakodowany ,ciekawe czy kontroler będzie mógł sprawdzić tym swoim czytnikiem, jakby co. Na wszelki wypadek nie wyjęłam z portfela orzeczenia.

Rak piersi obustronny. Chth neoadiuwantowa 8 x AT. Mastektomia zmodyfikowana obustronna.
HP: Rak zrazikowy naciekający - str. prawa - pT3N1 (1/17), str. lewa - pT1cN0 (0/18). ER 100%, PGR 100%. HER 1+
Napromienianie obszaru kl. piersiowej i ww. chł.nad- i podobojczykowych po str. prawej. HTH - Tamoxifen

Czasem o byle cień człowiek ma żal do człowieka. A życie jak osioł ucieka.
K.I. Gałczyński

goja66 (offline)

Post #16

02-05-2018 - 14:32:59

Ozorków 

Agaba190
Wniosek o legitymację + zdjęcie składasz do powiatowego zespołu ds orzekania o niepełnosprawności (rozumiem, że tam gdzie miałaś komisję). Czeka się około 10-14 dni (tak było kiedyś - może teraz jest szybciej lub wolniej duży uśmiech ). Zdjecie (z włosami) jakieś pewnie w domu masz. Jak nie to zrób sobie w turbanie i już.
Dziękuję -na Ciebie -jak zwykle można liczyć...Nie wkurzasz się ...nie odsyłasz do wątków ...nie wzdychasz....nie wywracasz oczami tylko dzielnie odpowiadasz zagubionym owieczkom......i bardzo za to dziękuję...radocha

Agaba190 (offline)

Post #17

02-05-2018 - 20:49:33

k/Warszawy 

Zapomniałam napisać, że wniosek możesz wypełnić na miejscu, lub pobrać z netu i zawieźć wypełniony. Tutaj odsyłam po wniosek uśmiech
Chyba w Łodzi załatwiasz?

Mark Twain

goja66 (offline)

Post #18

02-05-2018 - 21:05:03

Ozorków 

Agaba190
Zapomniałam napisać, że wniosek możesz wypełnić na miejscu, lub pobrać z netu i zawieźć wypełniony. Tutaj odsyłam po wniosek uśmiech
Chyba w Łodzi załatwiasz?
Echeś ....Tak...tak...W Łodzi....z mojej 7 "prowincji" najbliżej do miasta Łodzi....Błagam Cię napisz -że tylko jedno zdjęcie jest potrzebne...Może jakieś znajdę od czasu wymiany dowodu-bo jak dwa....to juz mam stresa...No z kaczą d...nie pójdę do fotografa...No nie..nie dam rady....nie

Załamka (offline)

Post #19

02-05-2018 - 21:07:11

Kraków 

Jedno wystarczy :-)

Agaba190 (offline)

Post #20

02-05-2018 - 21:08:37

k/Warszawy 

Piszą, że jedno wystarczy:

...Zespół wystawia legitymację dokumentującą niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień. Aby otrzymać legitymację należy złożyć:

wniosek o wydanie legitymacji,
kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;
fotografię o wymiarach 35 mm x 45 mm odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której dotyczy wniosek.
Legitymację osobie niepełnosprawnej od dnia 1 sierpnia 2017 r. wydaje się na podstawie ostatniego, prawomocnego orzeczenia na okres ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż:

5 lat w przypadku legitymacji dokumentującej niepełnosprawność (osoby poniżej 16 r. życia),
10 lat w przypadku legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 r. życia,
w przypadku osób, które ukończyły 60 rok życia legitymację wydaje się na okres ważności orzeczenia bez ograniczeń czasowych (na stałe).

Mark Twain

goja66 (offline)

Post #21

02-05-2018 - 21:16:41

Ozorków 

Agaba190
Piszą, że jedno wystarczy:

...Zespół wystawia legitymację dokumentującą niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień. Aby otrzymać legitymację należy złożyć:

wniosek o wydanie legitymacji,
kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności;
fotografię o wymiarach 35 mm x 45 mm odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której dotyczy wniosek.
Legitymację osobie niepełnosprawnej od dnia 1 sierpnia 2017 r. wydaje się na podstawie ostatniego, prawomocnego orzeczenia na okres ważności orzeczenia, nie dłużej jednak niż:

5 lat w przypadku legitymacji dokumentującej niepełnosprawność (osoby poniżej 16 r. życia),
10 lat w przypadku legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności wystawionych osobom, które nie ukończyły 60 r. życia,
w przypadku osób, które ukończyły 60 rok życia legitymację wydaje się na okres ważności orzeczenia bez ograniczeń czasowych (na stałe).
Ty mnie nie denerwuj- chcesz mnie zabić - nie mam takiej opcji na : "fotografię o wymiarach 35 mm x 45 mm odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby której dotyczy wniosek."....Jezuuu -jakie to trudne....i skomplikowane....i stresogenne....To co -mam korektorem zamazać te włosy na zdjęciu do dowodu...?myśli...Ostatnie łyse zdjęcie to mam sprzed 50 lat....ale też chyba nie przejdzie....na kożuszku i z gołą d....niezdecydowany

Agaba190 (offline)

Post #22

02-05-2018 - 21:51:51

k/Warszawy 

Ja tylko zacytowałam bezradny. Nie przejmuj się, chodzi o to, żebyś nie dała zdjęcia z przed 20 lat. Powinno być w miarę aktualne. Co do wymiarów to kiedyś nie było takiego obostrzenia. Ale jak pisała Krynia58 teraz dają taki plastikowy kartonik. Więc pewnie zdjęcie musi się tam im zmieścić.
Swoją drogą takie zdjęcie z gołą du.... na kożuszku było by bardzo interesujące. jezor

Mark Twain

marzusia (offline)

Post #23

02-05-2018 - 22:02:37

Cieszyn 

A nie nabyłaś peruki na okoliczność takich okoliczności?

goja66 (offline)

Post #24

02-05-2018 - 22:24:34

Ozorków 

marzusia
A nie nabyłaś peruki na okoliczność takich okoliczności?
No qrde....nie pomyślałam ...Chemię przeszłam jakoś w turbanie....ale nie pomyślałam o zdjęciu do legitymacji pali

Załamka (offline)

Post #25

03-05-2018 - 01:24:01

Kraków 

Moja wina, moja wina, nie ostrzegłam, gdy namawiałam ;-)

goja66 (offline)

Post #26

03-05-2018 - 16:39:20

Ozorków 

Załamka
Moja wina, moja wina, nie ostrzegłam, gdy namawiałam ;-)
No w sumie to tak...twoja wina - to teraz pooproszę -nie masz jakiego zdjęcia do legitymacji ????? na zbyciu ? prosi...prosi...prosi....Pożyczę ....myśli

Wenus304 (offline)

Post #27

14-05-2018 - 13:05:40

Kargowa 

Hej dziewczyny:
Mam stopien umierkowany do lipca tego roku . Moje pytanie to jakie dokumenty sie sklada zeby przedluzyc grupe. Czy komisja odbywa sie przed czy po terminie konca poprzedniego orzeczenia?
Bo mam pewien problem grupa konczy mi sie 17.08 a ja wtedy jestem na urlopie. Dlatego zastanawiam sie jak oni ustalaja te terminy

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-05-2018 - 13:06:32 przez Wenus304.

Al_la (offline)

Post #28

14-05-2018 - 16:26:13

k/Warszawy 

Musisz wysłać wniosek o przedłużenie stopnia niepełnosprawności, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i dokumenty medyczne, które uzyskałaś po poprzedniej komisji. Jeśli ostatnie orzeczenie dostałaś na 5 lat, to musisz na nowo załączyć wszystkie dokumenty dotyczące chorób.
W momencie wysyłania takiego wniosku, zaświadczenie lekarskie nie może być starsze, niż 30 dni. Nie wiem, czy nadal obowiązuje 30 dniowy termin między datą złożenia wniosku, a datą końca poprzedniego orzeczenia. Jeśli tak, to wniosek musisz złożyć po 17 lipca a zaświadczenie od lekarza musi być z datą nie dłuższą niż 30 dni.

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Agaba190 (offline)

Post #29

14-05-2018 - 16:51:11

k/Warszawy 

Tak. Nadal obowiązuje ten termin 30 dni. Czyli nie możesz złożyć wcześniej niż 30 dni przed końcem poprzedniego orzeczenia. I tak jak napisała Ala, pamiętaj, że wszelkie zaświadczenia ważne są 30 dni.
Co do terminu komisji, to musisz zapytać jak jest u ciebie. U mnie - na prowincji - (ale to było kilka lat temu) czekałam coś około 2-3 tygodni.

Mark Twain

goja66 (offline)

Post #30

19-06-2018 - 17:37:53

Ozorków 

Agaba 180 -zadaję Ci pytanie w wątku - bo może komuś sie "dalej" przyda...np...kupiłam klin pod rękę - to koszt tego gdzie mogę sobie odliczyć...w zeznaniu podatkowym dopiero za rok czy mam składać do PFRON-u...?
I takie zapytanie - gdzie mam szukać , gdzie czytać/pytać/dzwonić - czy mają jakieś wsparcie /refundację/dla niepełnosprawnych...?
Do PRFON_u? Nic na stronie nie ma..Do MOPS-u...też nic nie piszą...
Parę razy słyszałam ,że dołożyli się do komputera-wtedy mnie to nie dotyczyło...
Teraz mi laptop siada....ktoś mi dołoży...czy niekoniecznie ...
No nigdy wcześniej -nie czułam się tak niepełnosprawna jak teraz...( a myślałam ,że nie dotyczy winking smiley)..Dotyczy...oj dotyczy...Tym bardziej ,że żyć trzeba , a te przelewy z ZUS co raz mniejsze....

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 323
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018