Jestem osobą niepełnosprawną

Wysłane przez Amazonki.net 
Forum jest aktualnie w trybie tylko do odczytu. Nie można się logować ani dokonywać żadnych zmian. Zapraszamy ponownie za jakiś czas.

Amazonki.net (offline)

Post #1

20-02-2010 - 18:21:28

Forumowo 

Aby uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawnośc trzeba złożyć we właściwej na danym terenie jednostce następujące dokumenty:

1. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. /druk można pobrać korzystając z zakładki "pobierz" znajdującej się na stronie głównej/. Zaświadczenie wypełnia lekarz - jest ważne 30 dni.
2. Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności /druk można pobrać na stronie właściwej jednostki lub w jej siedzibie/. Wniosek wypełnia wnioskodawca.

W tym wątku można pisać o naszym stopniu niepełnosprawności.

Symbole przyczyny niepełnosprawności:

1. 01-U - upośledzenie umysłowe;
2. 02-P - choroby psychiczne;
3. 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
4. 04-O - choroby narządu wzroku;
5. 05-R - upośledzenie narządu ruchu
6. 06- E - epilepsja;
7. 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia
8. 08-T - choroby układu pokarmowego;
9. 09-M - choroby układu moczowo - płciowego;
10. 10-N - choroby neurologiczne;
11. 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 29-04-2010 - 21:04:34 przez b_angel.

Al_la (offline)

Post #2

08-04-2010 - 14:43:51

k/Warszawy 

Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym do X br
Po zachorowaniu na raka nie starałam się o stopień.
Namyśliłam się dopiero po 4 latach przewraca_oczy
Dali na 3 lata (symbole M i R). Mam też Kartę Parkingową.
Nie korzystam z żadnych przywilejów, ale z karty chętnie duży uśmiech

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

ToJa (offline)

Post #3

08-04-2010 - 21:13:05

Przywileje dla osób niepełnosprawnych są po to, żeby z nich korzystać....... uśmiech
Podczas leczenia dostałam stopien umiarkowany na rok, potem na dwa lata (mam do 31.12.2011)
Karty parkingowej nie mam, ale za to:
7-o godzinny dzień pracy, 10 dni dodatkowego urlopu, zwolnienia z pracy na czas wizyt u lekarza, dostałam dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego (w tym roku też złożyłam wniosek, ale kasa PCPR swieci pustkami...chyba nie dostane sad smiley ), mam legitymację, która uprawnia mnie do ulgowych biletów do kina, teatru, na basen i na lodowisko (uwielbiam jeździc na łyżwach grinning smiley ), no i moge korzystać z odliczen od podatku smiling smiley

Pat (offline)

Post #4

08-04-2010 - 21:49:31

O stopień niepełnosprawności starałam się jeszcze podczas chemii, dostałam znaczny na pięć lat.
Mam kartę parkingową, z której korzystam.przewraca_oczy
Oprócz korzyści wymienionych przez moje poprzedniczki, ostatnio odkryłam jeszcze jedną.
Moja trzyletnia córcia, jako dziecko mamy niepełno-sprytnejoczko, będzie miała pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola.brawo

ŻYCIE JEST PIĘKNE I BIEGA NA MALUTKICH NÓŻKACH:-)
...DLATEGO MUSZĘ ŻYĆ...

Al_la (offline)

Post #5

08-04-2010 - 23:10:04

k/Warszawy 

O tych przywilejach to może się rozpiszmy w "sąsiednim" temacie. Już jest tam "parkingowy wątek" i inne. Można coś dołożyć.
Na pewno ktoś nieświadomy swego uprzywilejowania skorzysta z wiedzy przewraca_oczy

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

gosik (offline)

Post #6

09-04-2010 - 01:38:17

Głęboka Prowincja 

Stopień niepełnosprawności / znaczny / otrzymałam już w czasie leczenia / chemia / , symbol choroby 11 I / zeszpecenia / na okres 2 lat . No i mam dalej stopień znaczny ... kartę parkingową też ...

.... Śmieję się ze wszystkiego na tym ziemskim padole, żeby nie płakać….

Kasia_W (offline)

Post #7

09-04-2010 - 15:00:28

Zduńska Wola 

Pat
Moja trzyletnia córcia, jako dziecko mamy niepełno-sprytnejoczko, będzie miała pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkola.brawo

Pat sprawdź najpierw bo u nas pierwszeństwo owszem mają ale z umiarkowanym i lekkim. My nie jesteśmy zdolne do pracy więc mamy siedzieć z dziećmi w domu winking smiley

na forum od 13.08.2008
najważniejsze jest mieć plan, a plan jest :-)

Centrala - Klub Muzyczny

Pat (offline)

Post #8

09-04-2010 - 23:51:31

cytuję statut naszego przedszkola, pewnie zależy to od placówki:

2. W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci....
.... matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji

ŻYCIE JEST PIĘKNE I BIEGA NA MALUTKICH NÓŻKACH:-)
...DLATEGO MUSZĘ ŻYĆ...

luska (offline)

Post #9

10-04-2010 - 20:18:32

Gdynia 

Ja przez 4 lata miałam Znaczny ....w piątek byłam na komisji 14 zobaczymy czy zdrowa klempa już jestem....

Ciesz się
drobnymi rzeczami,
gdyż pewnego dnia
możesz odkryć,
że były one wielkie.

Agaba190 (offline)

Post #10

11-04-2010 - 08:56:55

k/Warszawy 

Pat
cytuję statut naszego przedszkola, pewnie zależy to od placówki:
2. W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są dzieci....
.... matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji

To samo dotyczy przyjęć do gimnazjum i liceum ( w tym przypadku przy równej ilości punktów, pierwszeństwo mają nasze dzieci).

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

ToJa (offline)

Post #11

11-04-2010 - 15:37:02

Agaba....niestety nie w kazdym mieście........w Poznaniu w przyjeciu do LO nie ma o tym mowy.......

Agaba190 (offline)

Post #12

11-04-2010 - 18:19:11

k/Warszawy 

Odszczekuję to co napisałam. HAu HAu,HAu .
Oczywiście masz racje. Mnie się już wszystko pomyliło. Moje dziecko jest na etapie wybierania szkoły średniej. I owszem są tam różne przywileje, ale nic dotyczącego nieprłnosprawnych rodziców.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

luska (offline)

Post #13

14-04-2010 - 14:24:05

Gdynia 

Odebrałam moją decyzję ....jestem osobą niepełnosprawną UMIARKOWANĄ na stałe ....mam symbol 05-R 11-I

Zabrano mi kartę parkingową,bezradny
I dużo przywilejów płacze
Mam tylko zniżki do teatru,kina,muzeów..
Ulgi podatkowe
Dofinansowanie do turnusów(teoretycznie ,bo w praktyce mi się nie należy za duże zarobki)
Dofinansowanie do zaopatrzenia ortopedycznego (nie dotyczy za duże zarobki)
Dofinansowanie do likwidacji barier(w naszym MOPSIE marzenie ściętej głowy)

Piszę odwołanie .....to pisałam ja weteran od odwołańzałamka

Ciesz się
drobnymi rzeczami,
gdyż pewnego dnia
możesz odkryć,
że były one wielkie.

gosik (offline)

Post #14

14-04-2010 - 15:18:10

Głęboka Prowincja 

Z jednej strony się cieszyć żeś Luska bardziej sprytna niż niepełnosprytna a z drugiej strony krew człowieka zalewa, że takich mamy orzeczników ... ale chyba nie wiedzą na kogo natrafili duży uśmiech

.... Śmieję się ze wszystkiego na tym ziemskim padole, żeby nie płakać….

suchal (offline)

Post #15

14-04-2010 - 19:49:39

Uzdrowisko 

12.04. miałam komisję. Był ten sam lekarz co w zeszłym roku.. ponownie dostałam niepełnosprawność znaczną, ponownie na rok.Cieszę się, ale czy musi mi tak kapać po roczku?
coś mi komputer szwankuje. muszę się rozłączyć

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 14-04-2010 - 19:53:50 przez suchal.

malgos 10 (offline)

Post #16

16-04-2010 - 00:04:53

Łódź 

a ja idę na komisję w maju do teraz mialam umiarkowany z kartą parkingową
a co będzie teraz to najstarsi górale nie wiedząprzewraca_oczy

jestem na forum od 25-10-2008

Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia.

- Fiodor Dostojewskiserce

b_angel (offline)

Post #17

17-04-2010 - 20:01:50

radom 

ja komisję mam w przyszły czwartek// do ej pory miałam stopień umiarkowany wraz z kartą parkingową ....

a że 5 lat minęło to jestem raczej pesymistką niezdecydowany

a jeszcze mi napisali, że ze względu na bardzo skompilowany charakter sprawy proszą wszelaką dokumentację medyczną ....

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

aurora (offline)

Post #18

23-04-2010 - 07:38:31

Pochwalę się że wew końcu i ja złożyłam wniosek na niepełnosprytność, długo mi schodziło hihi, teraz czekam na szanowną komisjęprzewraca_oczyobacim obacim.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 23-04-2010 - 07:38:56 przez aurora.

Agaba190 (offline)

Post #19

23-04-2010 - 08:28:57

k/Warszawy 

b_angel
ja komisję mam w przyszły czwartek// do ej pory miałam stopień umiarkowany wraz z kartą parkingową ....

a że 5 lat minęło to jestem raczej pesymistką niezdecydowany

a jeszcze mi napisali, że ze względu na bardzo skompilowany charakter sprawy proszą wszelaką dokumentację medyczną ....

Nie denerwuj sie i bądź optymistką.
Po 5 latach stawałam na tzw. "komisji" (jedna Pani doktor) i bez problemu dała mi umiarkowany na kolejne 3 lata. I do tego jeszcze zapytała czy chcę karte parkingowa. Oczywiście chciałam.

Mark Twain

suchal (offline)

Post #20

23-04-2010 - 10:02:45

Uzdrowisko 

b_angel!
Czy już wiesz, co Twoja komisja postanowiła?Chyba wczoraj miałaś się zgłosić, prawda?pyta

b_angel (offline)

Post #21

23-04-2010 - 10:14:32

radom 

prawda

i sie zmienił lekarz orzecznik// zawsze był inkszy dr ........

teraz orzeka onkolog - ordynatorka onkologii w moim mieście

ale wcale nie wiem czy to lepiej ....... bo nie mam zbyt wysokiego mniemania o tej pani//

tradycyjne przedmiotowe traktowanie, nikt nie siedział tam dłużej niż 3 minuty chichot

decyzje swej oczywiście nie raczyła mi powiedzieć //więc dowiem się za tydzień jak tam pojadę ...

na osłodę panie od spraw socjalnych przemiłe_były chichot

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 23-04-2010 - 10:15:24 przez b_angel.

lulu (offline)

Post #22

23-04-2010 - 10:20:13

k/Kwidzyna 

Jak byłam na komisji przy powiatowym orzeczniku to od zaraz wiedziałam co i jak, i wczoraj na komisji ZUS też decyzje były od zaraz, dla wszystkich. ZUS skierował mnie na konsultacje z onkologiem. Pani orzecznik ZUS-owa była bardzo miła, ale nie wiem czemu powiedziała, że nie może przeskoczyć tamtej decyzji (odmowy) i dla tego kieruje mnie na konsultacje.

Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

suchal (offline)

Post #23

23-04-2010 - 14:14:49

Uzdrowisko 

Ja pochwaliłam się,że dostałam jeszcze na rok stopień niepełnosprawności znaczny, ale o tym dowiedziałam się po rozmowie telefonicznej. Do tej pory nie mam tego na piśmie. Może się rozmyślili?płaczeoczko

Al_la (offline)

Post #24

23-04-2010 - 17:58:24

k/Warszawy 

basia04
Cześć dzewczyny,
jakie mamy ulgi w rozliczeniach podatku (czy na przyklad gorset ortopedyczny (czytaj stanik)) można odliczyć, jeżeli ma sie na to fakturę, albo na przykład zakup nowej lepszej protezy... Nie śmiejcie się, ale jestem zupełnie niwa w tej dziedzinie,,,,,Buziaki

Post razem z odpowiedzią przeniesiony do odpowiedniego działu [amazonki.net]

Jolar (offline)

Post #25

24-04-2010 - 16:59:11

niedaleko Warszawy 

Ja już pisałam na poprzednim Forum... udało mi się... uzyskać do końca roku stopień umiarkowany, po moim odwołaniu od decyzji orzecznika powiatowego, który stwierdził, że takie są procedury niedowiarek (neurolog u którego byłam na wizycie, stwierdził,że to jakaś "pokręcona" kobitka, żadnych procedur nie ma (!). Wysłał mnie na RM kręgosłupa .... i stwierdził,że to może mi pomóc na przyszłość...
Przykre to, że orzecznicy są przede wszystkim urzędnikami..., a nie ludźmi.... zastanawiałam się, jak by się czuła i myślała... taka pani doktor jak by ją "dopadła gadzina" (?)myśli
Najbardziej wkurzyła mnie stwierdzeniem wnerwiony, że gdybym miała przerzuty... to by było inaczej....
O co tu chodzi????
Nic mi nie odrosło (czytaj pierś i węzły) bezradny... i nie zapowiada się, że tak się stanie w przyszłości..., czemu przy jednakowym prawie, ustawach ... pojawiają się odrębne opinie?
myśli

" Nie daj się ludzie niech swoje myślą...
Nie daj się z diabłem do piekła wyślą...
Nie daj się warto być zawsze tylko sobą..."

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 24-04-2010 - 17:00:29 przez Jolar.

ToJa (offline)

Post #26

24-04-2010 - 18:36:13

tydzien temu byłam na szkoleniu ochotniczek.......
poruszono równiez temat orzecznictwa (nie ZUS-u)....... oczywiście chodziło o to, że w kazdym województwe jest inaczej, ze kazdy orzecznik robi co chce, ze orzecznicy to ortopedzi, interniści, kardiolodzy .......... itd........., onkolodzy bardzo rzadko....... najczęściej orzecznicy dają niepełnosprawnośc na brak piersi, co oczywiscie jest błedem...... wiadomo (niestety nie wszystkim), że nasza niepełnosprawność wynika z braku węzłów.....
p. psycholog prowadząca większą część szkolenia podpowiedziała, żebysmy bombardowali zarzady naszych klubów, unii, federacji.......
wiem, ze federacja wystepowała o ujednolicenie zasad przyznawania stopnia niepełnosprawności nam - amazonkom, ale może trzeba by jeszcze i jeszcze i jeszcze........przecież nas jest coraz wiecej (niestety)...........

suchal (offline)

Post #27

29-04-2010 - 13:21:31

Uzdrowisko 

No, nareszcie przyszło pisemne zawiadomienie o przyznanym stopniu niepełnosprawności. Dziś jest 29. 04. a posiedzenie było 12.04. --ładnie każą czekać, prawda?
Na posiedzeniu komisji stwierdziłam, że lekarz orzekający nie przeczytał nawet opinii od onkologa, zadając pytanie :jak się czuję ? odniosłam wrażenie, że najlepiej by było ,gdybym tak jak mówi Jolar, miała jakieś wznowy, przerzuty.niePowiedzieć, że wszystko na dobrej drodze, że ręka rozćwiczona to tak, jakby powiedzieć: nie chcę stopnia niepełnosprawności. No właśnie, same wiecie ile trzeba dbałości i uwagi o te nasze ręce.szok

b_angel (offline)

Post #28

29-04-2010 - 14:46:08

radom 

z przykrością stwierdzam, ze u mnie na wsi mimo zmiany orzecznika dalej wsio idzie tym samym trybem załamka

znaczy minęło lat 5 i otrzymałam stopień niepełnosprawności lekki (na 2 lata)

pani onkolog widocznie tez uważa, że węzły odrastają chichot

za to dadała mi symboli ..... wcześniej miałam 09 M teraz mam 09M i 05R

hehe - czyżby stwierdziła, że na ręcach chodzę chichot

suchal (offline)

Post #29

29-04-2010 - 19:56:29

Uzdrowisko 

Nie znam się na tych symbolach. pytaJa mam napisane 11-I. Będę musiała poszukać w internecie.

b_angel (offline)

Post #30

29-04-2010 - 21:03:24

radom 

Symbole przyczyny niepełnosprawności:

1. 01-U - upośledzenie umysłowe;
2. 02-P - choroby psychiczne;
3. 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
4. 04-O - choroby narządu wzroku;
5. 05-R - upośledzenie narządu ruchu
6. 06- E - epilepsja;
7. 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia
8. 08-T - choroby układu pokarmowego;
9. 09-M - choroby układu moczowo - płciowego;
10. 10-N - choroby neurologiczne;
11. 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.

Użytkownicy online

Gości: 190
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018