Powrót do pracy z znacznym stopniem niepełnosprawności

Wysłane przez evia007 

evia007 (offline)

Post #1

19-07-2010 - 10:25:00

Żory 

Mam problem.Dostałam znaczny stopień niepełnosprawności na okres jednego roku tj.do maja 2011 zaś do pracy mam wrócić 20-go listopada tego roku.W orzeczeniu jest napisane- niezdolna do pracy.Moja praca polega na kierowaniu ludzmi i prowadzeniu dokumentów jednak jest to praca zmianowa i w paskudnych warunkach.Nie mam renty.Czy nie pokazywać orzeczenia przez pół roku ?Czy mogę tak zrobić i pracować normalnie po staremu?Pokazanie pracodawcy orzeczenia na którym jest napisane niezdolna do pracy wiąże się z niedopuszczeniem do pracy lub ze zmianą stanowiska (oni tylko na to czekają bo jest redukcja stanowisk kierowniczych).Powiatowy orzecznik i zus ,ich sprzeczne decyzje a trzeba jakoś żyć.Co robić?

b_angel (offline)

Post #2

19-07-2010 - 10:30:30

radom 

jak będziesz miała wrócić do pracy to i tak zakład skieruje cię do lekarza medycyny pracy, który oceni czy możesz pracować - takie są procedury prawne

natomiast znaczny stopień niepełnosprawności nie jest przeciwskazaniem do pracy - natomiast daje szereg uprawnień i ulg w pracy
np. 7- godz dzień pracy
dodatkowe 10 dni urlopu - po roku pracy
i inne smiling smiley




. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

ToJa (offline)

Post #3

19-07-2010 - 10:35:44

 

evia.... miałam ten sam problem......orzecznicy po prostu musza przy wydawaniu orzeczenia (w czasie choroby) wpisywac niezdolna do pracy......
po zakonczeniu leczenia, przed powrotem do pracy musisz udac sie do lekarza medycyny pracy....jeśli tylko uzna, że mozesz pracować (a mysle, ze kierowanie ludżmi i prowadzenie dokumentacji nie jest przeciwskazaniem - hehehe mam podobnie, ale na jedna zmiane), to wypisze Ci zdolnosc do pracy.
Wtedy pracodawcy pokazujesz oba dokumenty.........
orzeczenie warto przedstawic, bo mamy szereg ulg......
na forum gdzies sa te ulgi wypisane dokladnie, ale gdzie.....hm......
poszukac?

lulu (offline)

Post #4

19-07-2010 - 10:37:21

k/Kwidzyna 

Przy znacznym stopniu nie wolno zatrudniać w systemie zmianowym (praca w nocy). Przerabiałam to jak szukałam pracy. Jeśli chcesz pracować tak jak dawniej to nie pokazuj orzeczenia. Lekarz medycyny nie wiedząc o orzeczeniu a widząc Twoją postawę (chęć do powrotu do pracy) pewnie pozwoli.



Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

ToJa (offline)

Post #5

19-07-2010 - 10:51:59

 

Lulu niekoniecznie smiling smiley
Art. 15. 1. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
4. Wymiar czasu pracy ustalony zgodnie z ust. 1 lub 2 obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.
Art. 16. 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
1) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
2) gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

tu jest tekst ustawy o rehabilitacji zawodowej osoby niepelnosprawnej smiling smiley
[www.pfron.org.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 19-07-2010 - 10:53:17 przez ToJa.

lulu (offline)

Post #6

19-07-2010 - 11:02:17

k/Kwidzyna 

Wszystko się zgadza, ale ja jak już rozmawiałam z ewentualnym pracodawcą, to padło stwierdzenie "lekarz(czyt. lekarz zakładowy) się nie zgodzi". Pracodawcy w takich wypadkach są ostrożni ze względu na nieprzewidywalność "przydatności" pracownika, albo boją się dodatkowych naszych przywilejów.



Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

ToJa (offline)

Post #7

19-07-2010 - 11:10:59

 

Lulu.....nie wszyscy.....nie mozna uogólniac........
zazwyczaj przy przyjmowaniu nowego pracownika, pracodawcy patrza nieprzychylnym okiem na tych z orzeczeniami
jednak gdy wraca sie po chorobie do swojego zakładu pracy, a pracodawca był zadowolony z pracownika to raczej nie ma problemu......
pamietacie Pyrunie, jak dlugo sie czaiła ze swoim orzeczeniem......w koncu odwazyła sie pokazac.......została przeniesiona na "lzejsze" stanowisko i z tego co ostatnio mowiła jest bardzo z tego zadowolona smiling smiley




Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 19-07-2010 - 11:11:26 przez ToJa.

lulu (offline)

Post #8

19-07-2010 - 11:30:44

k/Kwidzyna 

Masz rację ToJa. To co ja piszę, to są moje doświadczenia teraz, przy poszukiwaniu pracy. Szukają pracowników z orzeczeniem, najczęściej sugerując umiarkowany lub lekki, a tam gdzie nie ma sugestii a ja się zgłoszę, to właśnie są takie komentarze jak pisałam wyżej.



Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

Rybka (offline)

Post #9

19-07-2010 - 13:03:46

Gród nad Sanem 

Ja przez 3 lata pracowałam ze znacznym stopniem i bardzo chętnie pracodawca mnie przyjął na swoje (kierownicze) stanowisko. lekarz medycyny pracy zazwyczaj pyta, czy chcemy takie lub inne zaświadczenie...
ja musiałam mieć również zaświadczenie dodatkowe o przeciwwskazaniach na oddelegowywanie mnie poza miejsce zatrudnienia.
Pracodawcy maja pewne przywileje zatrudniając pracownika niepełnosprawnego - maja ulgi w odprowadzaniu pieniędzy na fundusz pracowniczy, poza tym mogą otrzymać dotację z funduszu osób niepełnosprawnych na wyposażenie stanowiska dla danej osoby. (potem, gdy taka osoba odchodzi z zakładu pracy, wyposażenie zostaje...)
Niektórzy pracodawcy niechętnie patrzą na pracowników z grupą niepełnosprawności, ponieważ wiąże się to z natychmiastową wizytą inspektora PIP-u w danym zakładzie, który sprawdza nasze warunki pracy. A przy okazji taki inspektor mógłby czasem dopatrzeć się jakichś innych nieprawidłowości, więc dla spokoju lepiej nas nie zatrudniać...




"...a także ludzie pomniejsi, pasikoniki i ważki.. Lampy, puste ramy i grzechotki mają swoją wieczność.. I są raz na zawsze..."

ToJa (offline)

Post #10

19-07-2010 - 13:21:19

 

Cytuj
Rybka
Pracodawcy maja pewne przywileje zatrudniając pracownika niepełnosprawnego - maja ulgi w odprowadzaniu pieniędzy na fundusz pracowniczy, poza tym mogą otrzymać dotację z funduszu osób niepełnosprawnych na wyposażenie stanowiska dla danej osoby. (potem, gdy taka osoba odchodzi z zakładu pracy, wyposażenie zostaje...)
...
ulga nie dotyczy jednostek budżetowych......
dotacja z funduszu jest przyznawana tylko, gdy tworzy sie nowe stanowisko pracy.......

Rybka (offline)

Post #11

19-07-2010 - 14:15:23

Gród nad Sanem 

No i dałaś mi zagwozdkę ToJa... Nie siedzę w tych przepisach, więc nie będę polemizowała. 3 lata temu, jak pierwszy raz składałam swoje orzeczenie nie było takich zastrzeżeń, o jakich piszesz. ja prac uje w budżetówce. Jak pamiętam, były rożne kwoty dofinansowań w zależności od rodzaju zakładu pracy i ilości zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Jutro popytam radcy prawnego, jak to jest u nas - warto wiedzieć nawet dla siebie ;-) wtedy coś napiszę.
Czytałam przed chwilą co nie co nt. temat w internecie i znalazłam taką stronę, w miarę aktualną i chyba tutaj mamy wyczerpującą odpowiedź na ten temat:
[pomocspoleczna.ngo.pl]




"...a także ludzie pomniejsi, pasikoniki i ważki.. Lampy, puste ramy i grzechotki mają swoją wieczność.. I są raz na zawsze..."

ToJa (offline)

Post #12

19-07-2010 - 14:45:34

 

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy może otrzymać pracodawca, który przez co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy i niepozostająca w zatrudnieniu.


Natomiast o zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej już zatrudnionych u pracodawcy mozna wystapić jeżeli niepełnosprawność tych osób powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy, z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę, lub przez pracownika, naruszenie przepisów.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 19-07-2010 - 14:51:30 przez ToJa.

evia007 (offline)

Post #13

20-07-2010 - 10:00:42

Żory 

Dziekuję Wam bardzo dziewczyny.Przypuszczam że jak przedstawię orzeczenie to poślą mnie do innej lżejszej pracy i zyskają na dodatku funkcyjnym(wszędzie szukają oszczędności).Praca będzie polegać na sprawdzaniu tony dokumentów których początku i końca nie widać.Tak mają dziewczyny które,, same "zgodziły się na zdegradowanie.Rybko dobrze że mi przypomniałaś o zaświadczeniu na oddelegowania,bo ciągle nas tym straszą.Mobbing u nas pierwsza klasa.

mooning (offline)

Post #14

07-10-2010 - 11:53:21

Tuszyn/ Łodzi 

Witam mam problem natury prawnej dotyczacy przyznania renty-czy wiecie jak zamiescic art.konkretnie do naszego eksperta?z gory dziekuje--moje pyt.dotyczy przedłuzenia swiadczeń rentowych,rok temu przyznano mi rente z tytułu niezdolnosci do pracy(ZUS)natomiast na kolejnej komisji ,ktora miała miejsce ZUS orzekł całkowita zdolnosc do wykonywania pracy-pracuje fizycznie prowadzac działalnosc gosp.jestem po 9 chemiach ,mastektomii lewostronnej-usuniete wezły chłonne,25 naswietlan-chciałam zasiegnac porady naszego ,,eksperta,,gdyz wydaje mi sie ze jest osoba kompetentna-a nie wiem czy mam jakiekolwiek szanse w wyzej wymienionej spr.jedynie pozostaje skierowanie spr.do sadu

lulu (offline)

Post #15

07-10-2010 - 11:59:27

k/Kwidzyna 

Jeśli prowadzisz działalność gosp. to ZUS bardzo chętnie Cię uzdrowił. Pozostaje tylko odwołanie do ZUS od decyzji, a jeśli po komisji odwoławczej utrzymają taki sam stan, to wtedy odwołanie do sądu.



Na Forum od 07 lutego 2008
Nigdy nie jedz do syta. Jedna trzecia żołądka dla pokarmu, jedna trzecia dla napoju, jedna trzecia dla ducha.
je

mag_dag (offline)

Post #16

07-10-2010 - 20:01:40

Sosnowiec 

mooning, ale nasz ekspert jest lekarzem onkologiem, chyba nie zna się na wydawanych przez ZUS orzeczeniach myśli









Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----


----------------------------------------------------------

Al_la (offline)

Post #17

07-10-2010 - 20:59:45

k/Warszawy 

Mooning pewnie chodzi o dr Wiraszkę, który jest orzecznikiem KRUS (był ZUS).
U nas "ekspertuje" w sprawach onkologicznych uśmiech



W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

mag_dag (offline)

Post #18

07-10-2010 - 21:36:31

Sosnowiec 

no tak, pusta pała ze mnie, zapomniałam niedowiarek

ale myślę, że opinia doktora Wiraszki w tej sprawie i tak nic nie pomoże, każda komisja rządzi się swoimi prawami










Gdyby mi coś przyszło do głowy, niech zaczeka. (Dominik Opolski)

-----><-----


----------------------------------------------------------
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 71
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 815 dnia 05-07-2012