wynik -co oznacza ?

Wysłane przez Red 

Red (offline)

Post #1

16-11-2010 - 16:44:54

Olsztyn 

Cześć Dziewczyny, dziś w końcu mama dostała wynik..ale dopiero jutro odwiedzimy lekarza, pomóżcie i rozjaśnijcie mi w głowie..bo jak zaczęłam czytać wątki "wynikowe" to zaczęłam się mocno martwić....z góry dziękuję
Makroskopowo:
Na kgranicy kwadrantów prawdopodobnie górnych, spoisty, ziarnisty guzek średnicy 1,4 cm, nie dochodzący do skóry, dochodzący w pobliże powięzi
Mikroskopowo:
1. Guz - carcinoma ductale invasivum G 2 mammmae. E-cadherin/+++/
2.Receptory
- ER - negatywne / 0% komórek/ PS=0, IS=0
- PgR - negatywne/ 0%komórek/PS=0, IS=0
- HER 2 - pozytywne ( score=3+ )

3.Zminay włokniste - adenosis, fibrosis, ductectasiae et metaplasia apocrinalis papillaris mammae
4.Brodawka - mamilla sine signis laesionibus pathologicibus
5.Węzły chłonne - Lymphonodulitis chronica reactiva ( 17 węzłów )
6.Szczyt pachy - Lymphonodulitis chronica reactiva ( 5 węzłów)

pT1c N0 Mx ( Stage I A )

Perełka (offline)

Post #2

16-11-2010 - 21:18:34

Nie wiem czy dobrze tłumaczę, ale na moje oko to jest:

rak przewodowy inwazyjny o średnim stopniu złośliwości
Negatywne receptory hormonalne- nie będzie hormonoterapii
HER2 pozytywny- pewnie zastosowana zostanie Herceptyna

Zmiany włókniste - patologia gruczołów, zwłóknienie poszerzonych przewodów o charakterze zwyrodnieniowym
Brodawka- bez uszkodzeń patologicznych
węzły chłonne - powiększenie węzłów chłonnych ( stan zapalny) 17 węzłów
szczyt pachy - powiększenie węzłów chłonnych ( stan zapalny) 5 węzłów

Klasyfikacja kliniczna
pT1cN0 Mx
Guz wielkości do 2 cm, nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych, nie można ocenić przerzutów odległych

b_angel (offline)

Post #3

16-11-2010 - 21:38:33

radom 

1. Guz - carcinoma ductale invasivum G 2 mammmae. - rak piersi przewodowy inwazyjny , stopień złośliwości
2.Receptory
- ER - negatywne - PgR - negatywne - receprory hormonalne ujemne- rak niehormonozależny //nie potrzebował estrogenów i progesteronu do wzrostu

HER 2 - pozytywne ( score=3+ ) rak tzw HERdodatni - będzie leczenie celowane herceptyną

3.Zminay włokniste - adenosis, fibrosis, ductectasiae et metaplasia apocrinalis papillaris mammae- gruczolistość, włóknistość, poszerzenia przewodów i metaplazja apokrynalna piersi czyli po prostu zmiany zwyrodnieniowe-mastopatyczne

4.Brodawka - mamilla sine signis laesionibus pathologicibus brodawka bez zmian patologicznych

5.Węzły chłonne - Lymphonodulitis chronica reactiva ( 17 węzłów ) - węzły chłonne przewlekle reaktywnie zapalne
6.Szczyt pachy - Lymphonodulitis chronica reactiva ( 5 węzłów)- węzły chłonne zpalne

pT1c N0 Mx ( Stage I A ) - pierwszy st. zaawansowania choroby - guz do 2 cm, węzły wolne od przerzutów raka, nie wykonano badań na obecność przerzutów odległych

. . . . . . . . . . . . . .

...na forum od 16 listopada 2005 ...

Red (offline)

Post #4

16-11-2010 - 22:43:19

Olsztyn 

Śliczne dzięki róże, dobrze rozumuje, że pozytyw to "czyste węzły chłonne", mała wielkość, pierwszy stopień zaawansowania i średni stopień złośliwości ?

b_angel (offline)

Post #5

16-11-2010 - 22:46:23

radom 

dobrze smiling smiley

Red (offline)

Post #6

17-11-2010 - 18:30:13

Olsztyn 

Dziewczyny, dziś byłyśmy u lekarza i trochę mi ta wizyta namieszała w głowie, ponieważ wg lekarza ( chirurg onkolog ) to jest koniec leczenia ( operacja ) i nie trzeba juz nic więcej..wszystko wycięte, węzły chłonne czyste...oczywiście, powiedziała , ze możemy skonsultować ze specjalistą od chemii i dała skierowanie...co o tym sądzicie ?

dani (offline)

Post #7

17-11-2010 - 18:34:45

Skonsultować się.Koniecznie.
Tym bardziej, że HER- y na plusach...

Chcesz rozśmieszyć Boga... Opowiedz mu o swoich planach..

b_angel (offline)

Post #8

17-11-2010 - 18:42:55

radom 

Mama powinna mieć chemioterapię (ponieważ rak jest niehormonozależny) oraz herceptynę ponieważ raczek był herdodatni a wielkość guza przekroczyła 1 cm - takie są obecnie standardy w naszym kraju.

Owszem mogłoby obejść sie bez dalszego leczenia gdyby raczysko było silnie hormonozależne i herujemne .... a w przypad twoejej mamy jest dokładnie odwrotnie
.. za odstąpieniem od chemioterapii i terapii herceptyną może jedynie przemawiac bardzo podeszły wiek i choroby towarzyszące np. choroba wieńcowa .... .

Red (offline)

Post #9

17-11-2010 - 19:07:11

Olsztyn 

Tak tez myślałam, że musimy to konsultować..tym bardziej, po przeczytanych tutaj różnych wątkach... mama ma 66 lat...wg mnie to nie jest bardzo podeszły wieksmiling smiley i choroby wieńcowej też nie ma...tak więc maszerujemy na dalsze konsultacje i leczenie ! dziękuję i pozdrawiam !