Wyniki biopsjii raka piersi

Wysłane przez Iwka71 

Iwka71 (offline)

Post #1

12-01-2018 - 23:18:35

Czy moglabym prosic o interpretacje wynikow biopsji raka piers mojej mamy lat 68:
Rak mieszany naciekający- rak zrazikowy i rak naciekajacy bez specjalnehl typu (NST), , stopiń złośliwości G3, max wymiar raka naciekającego 3,3cm, rak ograniczonh do miąższu pietsi komponent in situ: obecny, LCIS 1%, liczba węzłów chłonnych ITC :0, węzly z makro i mikroprzerzutami :0, stopień zaawansowania pT2 pN0 (sn) R1,
Odczyny immunohistochemiczne:
ER PS 5 IS 3 (1Ki-67 – marker proliferacji komórkowej00%)
PGR PS2 IS3 (5%)
HER2 - (1+)
Ki67 40%
E-kadhery a- odczyn dodatni w częsci komórek raka
Dziękuje i pozdrawiam

Tomasz. (offline)

Post #2

13-01-2018 - 10:11:45

Pruszków 

Rak o dużej złośłiwości G3, silnie hormonozależny od estrogenu, słabo od progesteronu, bez nadekspresji HER2 z b.wysokim (jak na raka hormonozależnego i HER2 ujemnego) z guzem dość dużym, bez szacunkowego stwierdzenia przerzutu do wezłów.
Leczenie jest zależne od preferencji ośrodka onkologicznego i ogólnego stanu zdrowia chorej.
Ponieważ Ki67 jest wysokie- są wskazania do chemioterapii. I według niektórych standardów to od chemioterapii powinno być rozpoczęte leczenie. Później operacja i tzw. hormonoterapia co najmniej przez 5 lat. Przeciwwskazaniami do w/w schematu postępowania są wiek chorej i brak (szacunkowych) przerzutów do węzłów.
Drugą drogą jest operacja jako pierwsza i sprawdzenie his-pat. W razie zachowania dobrych marginesów cięcia i faktycznego braku przerzutów do węzłów- tzw. hormonoterapia przez co najmniej 5 lat.
Hormonoterapia jest b.istotna z uwagi na dobrą (wysoką) hormonozależność (duży efekt chroniący przed ew. wznową choroby).
Nie znamy preferencji chorej (czy operacja oszczędzająca, czy radykalna), jaka współmierność rozmiaru guza do rozmiaru piersi. W razie planowania operacji oszczędzającej (wycięcie tylko guza z marginesami) być może wskazana byłaby chemioterapia dla zmniejszenia rozmiaru guza- musi to cenić lekarz.
Po operacji częściowej- obligatoryjna radioterapia na sutek i lożę po guzie.

Iwka71 (offline)

Post #3

13-01-2018 - 21:40:46

Zapomniałam napisać, że mama ma wyciętego samego guza z tym wezlem wartowniczym czyli to ta operacja chyba oszczędzająca i wyniki biopsji są właśnie tego guza i węzła, natomiast za tydzień dla bezpieczeństwa idzie jeszcze na jednodniowy zabieg wycięcia jeszcze kawałka węzła , który jak lekarz stwierdził ma nietypowy zygzakowaty kształt. Jestem laikiem w słownictwie medycznym i niewiele jeszcze rozumiem to bo to dopiero początek zmagania się z ta choroba. Proszę mi jeszcze tylko napisać prostymi słowami czy rokowania /szanse na powrót do zdrowia i wyeliminowanie tego wstrętnego raka są duże czy małe, czy w ogóle ich nie ma, dziękuję za dotychczasową odpowiedź ipozdrawiam

Iwka71 (offline)

Post #4

13-01-2018 - 21:57:59

Jeszcze jest tak :wynik makroskopowy: : gz piersi prawej: fragment miąższu piersi o wym 7x6x3,5c oznaczony nitkami. Na przekrojach guz o wymiarach 2,3x1,7x1,4cm nieostro ograniczony, barwy białawej, palpacyjnie twardy.
Marginesy:
- I tusz czerwony -1,2cm
- II tusz czarny -0,7cm
- III tusz niebieski 0,5cm
Węzeł wartowniczy: jeden wesel do 1,2cm
Wynik mikroskopowy jeszcze jest:
- różnicowanie gruczołowe 3
- pleomorfizm jądrowy 3
- indeks mitotyczny 3
Max wymiar raka naciekającego 3,3cm
Wieloogniskowe: nie
Rozległość naciekania: rąk ograniczony do miąższu piersi
Komponent im situ : obecny, LCIS 1%
Marinesy chirurgiczne : w preparacie HE utkanie raka inwazyjnego, częściowo skoagulowane, widoczne w brzegu chirurgicznym odbdtr dwóch note i reszta co wcześniej napisałam.

Iwka71 (offline)

Post #5

13-01-2018 - 22:04:22

To jest oczywiście wynik badania histopatologicznego wyciętego guza i wezla

Tomasz. (offline)

Post #6

13-01-2018 - 22:35:58

Pruszków 

Marginesy są dobre. Rak o 9 pkt złośliwości (max. 3+3+3. W ciągu 10 lat jak czytałem tu his-pat to nie spotkałem raka hormonozaleznego z max. ilością 9 pkt.).
Trudno powiedzieć coś więcej poza tym, że niezbędna jest tzw. hormonoterapia i radioterapia. Co do chemioterapii niech się wypowiedzą lekarze leczące chorą.
Rokowania są całkiem dobre- rak usunięty w całości i wyraźna hormonozależność oraz brak nadekspresji HER2. Obciąża rokowanie największa, 9/9 pkt złośliwość i niejasność odnośnie wezła(ów).

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 13-01-2018 - 22:40:12 przez Tomasz..

Iwka71 (offline)

Post #7

14-01-2018 - 16:09:46

Bardzo dziekuje, slowa ,,rokowana sa calkiem dobre przywrocily mi optymizm, natomiast mama powiedziala, ze ma miec nie wyciety wezel tylko jeszcze cos przy sutku wiecej wyluskane ze wzgledu na raka naciekowego czego podczas badania nie stwierdzono, jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

[/code]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

myszka (Administrator)
Gości: 358
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 3503 dnia 20-09-2016