Wynik - jakie zalecenia co do leczenia?

Wysłane przez Eustoma 

Tomasz. (offline)

Post #1

10-03-2018 - 21:42:44

Pruszków 

Uściślenie do tego, co napisała Ala.
Maksymalna dawka doxorubicyny to 75 mg/m2 p.c. Daje to ok. 125 mg maksymalnie na wlew. Dawka 960 mg to dawka kumulacyjna (nieprzekraczalna w życiu chorego). Danie tej dawki jako maksymalnej jednorazowej spowodowałoby śmierć człowieka. Dawki leków określa się dla strategii leczenia a nie tym, czy dawka kumulacyjna ma być osiągnięta czy nie. A strategia to i zaawansowanie choroby, i wiek, i choroby współistniejące i...wiele innych czynników (np. statystyka odpowiedzi na leczenie ale też i pojawienie się nowych leków- 10 lat temu taxany były nowością, wprowadzane ostrożnie- dziś są powszechne też z tego powodu, że opracowano inżynierią genetyczną tańsze metody uzyskiwania leków wyizolowanych pierwotnie z kory cisu).

Mroczkowska (offline)

Post #2

11-03-2018 - 03:16:06

USA 

marzusia
hania, ja z innej beczki, przed chwilą na innym forum przeczytałam, że w USA wszystkie chore na raka piersi, dostają obok chemioterapii systematycznie wlewy witaminy C jako stały element leczenia. Czy coś Ci o tym wiadomo? bo mnie się jakoś wierzyć nie chce a bez sprawdzenia nie chcę im tam pisac , że pieprzą głupoty
Ja o tym nic nie wim dokladnie - sprawdze. Wiem na 100% tylko ze dawali do czerwonej Neulasta (to byl taki aparacik ktory przyklejali do ramienia lub brzuch co sie na drugi dzien po wlewie sam sie wlaczal, wyskakiwala igla i lek sie sam wtlaczal przez 20 min. potem to odklejalam i wyrzucalam), dawali tez sterydy zawsze w leku przed wlewem. Reszta nie wiem, sprawdze w papierach, a jak chcesz to sie spytam mojego onkologa. Nie chce wprowadzac w blad - sprawdze.

Hanna

Przewodowy, invazyjny, G3, TNBC, cT2NOMO, chemia przedoper. 4AC + 12Taxol, Oper. oszczed (VII 2016 r.)., ypT1aN0, radiacja

Mroczkowska (offline)

Post #3

11-03-2018 - 03:34:37

USA 

Dzieki, to duzo wyjasnia. Rozumiem ze ci co dostaja co tydzien dostaja mniej, ci to 3 tyg. wiecej. Czy dla skutecznosci leczenia wazne jest zeby dostac ta calkowita dawke kumulacyjna ? Czy to oznacza ze jak choroba jest bardziej zaawansowana to wlewy sa czestrze ?
Ja mialam wybor: 4 wlewy - adriamycin(doxorubicin) co 2 tygodnie +12 Taxol (pacliataxel) co tydzien lub alternatywa 4 Taxotere (docetaxel) z Cytoxan (cyclophosphamide) co 3 tygodznie.
Tomasz - co ty bys wybral ? Jaka to jest roznica ? Mnie sie wydawalo ze pierwsza opcja jest silniejsza i dlatego ja wybralam - ale tak do konca to nie jestem przekonana czy dokonalam wlasciwego wyboru.

Hanna

Przewodowy, invazyjny, G3, TNBC, cT2NOMO, chemia przedoper. 4AC + 12Taxol, Oper. oszczed (VII 2016 r.)., ypT1aN0, radiacja

Tomasz. (offline)

Post #4

11-03-2018 - 09:24:16

Pruszków 

Mroczkowska
Czy dla skutecznosci leczenia wazne jest zeby dostac ta calkowita dawke kumulacyjna ?
NIE
Przeczytaj spokojnie kilka razy to co napisałem.
Chemioterapia ma być nie silna a skuteczna. Można mówić o potencjale p.nowotworowym wlewu (np. schemat CMF ma potencjał niższy niż AC)- są jednak osoby chore które pięknie reagują na łagodniejsze schematy czy leki, a u innych odwrotnie- ciężkie leczenie a efekty leczenia niewspółmiernie małe. Przypuszcza się, że w grę wchodzić zagadnienia na podłożu molekularnym guza- wchodzą coraz to nowe substancje w badaniach klinicznych- choćby rybocyclib.
Jeśli się zerknie do historii. 100 lat temu chorym na porażenie postępujące podawano pierwotniaki malarii do krwi, aby wywołać malarię z wyrzutami gorączki do 41 oC - o tą gorączkę chodziło. Pacjenci wytrzymywali do 12 cykli (co 3 dni). Pomagało, gdy nic innego pomóc nie mogło. Wprowadzenie penicyliny rozwiązało problem. Chorym na schizofrenię podawano insulinę w dużych dawkach aby celowo doprowadzić do śpiączki- też pomagało. Zsyntezowanie neuroleptyków wykluczyło tę metodę leczniczą. Jest tego mnóstwo. Za 50-100 lat współcześni będą się dziwić, jak można było podawać tak obciążające leczenie w raku- jak obecnie.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 11-03-2018 - 09:24:38 przez Tomasz..

KasiaK78 (offline)

Post #5

11-03-2018 - 11:43:07

Gorlice 

marzusia
hania, ja z innej beczki, przed chwilą na innym forum przeczytałam, że w USA wszystkie chore na raka piersi, dostają obok chemioterapii systematycznie wlewy witaminy C jako stały element leczenia. Czy coś Ci o tym wiadomo? bo mnie się jakoś wierzyć nie chce a bez sprawdzenia nie chcę im tam pisac , że pieprzą głupoty

Podczytuję ostatnio amerykańskie forum dotyczące raka piersi i nigdzie się tam nie spotkałam z tym żeby chore (głównie dziewczyny się tam udzielają) dostawały wlewy z wit C. Myślę że gdyby dostawały to by o tym wspomniały, a dużo piszą o leczeniu.

NST, Er 95%, Pr 90%, HER2+++, T1c, G1, Ia
BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna + tamoxifen + reseligo

Mroczkowska (offline)

Post #6

11-03-2018 - 18:56:37

USA 

Zrozumialam. Ale prosz odpowiedz na druga czesc zapytania. Ktora chemie ty bys wybral i czym one sie roznily jesli chodzi o skutecznos i skotki uboczne.

KasiaK78

Podczytuję ostatnio amerykańskie forum dotyczące raka piersi i nigdzie się tam nie spotkałam z tym żeby chore (głównie dziewczyny się tam udzielają) dostawały wlewy z wit C. Myślę że gdyby dostawały to by o tym wspomniały, a dużo piszą o leczeniu.

Sprawdzilam w papierach i nic nie znalazlam zeby mi podawali witamine C. Ale tak z ciekawosci to spytam sie onkologa.

edit: scalono posty. Jeżeli nie minęło 15 minut od ostatniego napisanego postu, a chcemy coś dopisać, bądź zmienić - używamy funkcji ZMIEŃ

Hanna

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 12-03-2018 - 21:40:23 przez myszka.

Eustoma (offline)

Post #7

12-03-2018 - 15:24:34

Poznań 

Jestem po pierwszej chemii. Wypisali mnie ze szpitala. Marker CA 15-3 wynosi 74. Fosfotaza 71 (norma u nich 104). Zalecili zrobionie scyntygrafii. Wapń całkowity w normie. Rozumiem że powyższe wskazuje na przerzuty do kości? Czy marker wysoki ?

Al_la (offline)

Post #8

12-03-2018 - 15:57:13

k/Warszawy 

Co Ci wskazuje na przerzuty o kości?

W najgorszych chwilach mego życia zawsze mogłem liczyć na przyjaciół.
Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Przewodowy NST, G2, T3N0Mx, TNBC, 6 x FEC (3 przed operacją), yT2N0Mx

Eustoma (offline)

Post #9

12-03-2018 - 16:03:19

Poznań 

Nie wiem - dlatego pytam. Bo zlecili badanie. Czy wyniki na to mogą wskazywać?

Al_la (offline)

Post #10

12-03-2018 - 16:18:36

k/Warszawy 

Badanie może być kontrolne. Masz podwyższony marker, ale to o niczym nie świadczy.

Odtąd wiem, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to poprosić o pomoc. Paulo Coelho

Eustoma (offline)

Post #11

12-03-2018 - 16:37:59

Poznań 

Al_la
Badanie może być kontrolne. Masz podwyższony marker, ale to o niczym nie świadczy.

Czy ten taka wartość markera jest bardzo wysoka?

Tomasz. (offline)

Post #12

12-03-2018 - 16:40:51

Pruszków 

Marker CA 15-3 nie jest tak swoisty w raku piersi jak np. PSA w nowotworach prostaty. Więc jeśli przekroczenie nie jest większe kilkanaście razy od normy- to jedno badanie (wynik) o niczym nie świadczą. Można tego typu badania wykonać- ale dla celów porównania. Jeśłi z 2-3 pomiarów jest tendencja rosnąca to wymaga to wyjaśnienia. I odwrotnie- tendencja malejąca po leczeniu systemowym świadczy o skuteczności leczenia.

marzusia (offline)

Post #13

12-03-2018 - 16:47:55

Cieszyn 

nic tu o niczym nie świadczy a zwłaszcza o przerzutach do kości

Eustoma (offline)

Post #14

12-03-2018 - 17:05:35

Poznań 

Ok. Dziękuję. Tylko jak tu się nie denerwować że się ma przerzuty skoro zlecili badanie.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 12-03-2018 - 17:09:19 przez Eustoma.

renatar (offline)

Post #15

12-03-2018 - 17:39:44

sieradz 

Eustoma może w tym ośrodku co się leczysz to standardowe podejście [mnie to badanie zrobiono dopiero przed radioterapią bo wg mojej radioterapeutki bez tego badania by mnie dopuściła a wiem że nie wszyscy lekarze zlecają].

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Agaba190 (offline)

Post #16

12-03-2018 - 18:03:56

k/Warszawy 

I bardzo dobrze, że zlecili scyntygrafię kości. Każda z nas na początku leczenia powinna mieć zrobione takie badanie, żeby mieć do czego porównywać jak będzie robiona za kilka lat. Oczywiście doktorzy niechętnie zlecają (bo to są koszty). Ja miałam scyntygrafię zrobioną dopiero po trzech latach. Teraz idę w kwietniu do lekarza i mam zamiar się upomnieć o to badanie.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Mroczkowska (offline)

Post #17

12-03-2018 - 18:46:26

USA 

Poziom tych markerow o niczym nie swiadczy. Pogoogluj I zobaczysz ze te wyniki o niczym nie swiadcza. Mi markerow w ogole nie badali bo powiedzieli ze ich poziom nie wnosi nic do planu leczenia.

Hanna

renatar (offline)

Post #18

12-03-2018 - 19:55:43

sieradz 

Podczas chemioterapii miałam robione markery [przy badaniach genetycznych] i wynik był 6 albo 4 w każdym razie bardzo niski. Eustoma guza miałam b.dużego i chemia nieskuteczna. Teraz mam około 13-16 więc one są dziwne. Moje córki w czasie tych naszych badań genetycznych miały markery wyższe od moich mimo mojego zaawansowanego raka.

Eustoma (offline)

Post #19

12-03-2018 - 19:56:06

Poznań 

Agaba190
I bardzo dobrze, że zlecili scyntygrafię kości. Każda z nas na początku leczenia powinna mieć zrobione takie badanie, żeby mieć do czego porównywać jak będzie robiona za kilka lat. Oczywiście doktorzy niechętnie zlecają (bo to są koszty). Ja miałam scyntygrafię zrobioną dopiero po trzech latach. Teraz idę w kwietniu do lekarza i mam zamiar się upomnieć o to badanie.

Ale jak na początku leczenia wyjdą przerzuty do kości to jasne że jest to stadium którego nie da się wyleczyc.

renatar (offline)

Post #20

12-03-2018 - 20:00:38

sieradz 

Eustoma każde badanie niesie z sobą ryzyko że coś wykryją i tego strachu nikt z nas nie zdejmie. Mnie onkolog pocieszała że jak badania krwi mi wyjdą dobrze tzn te fosfatazy i wapń to mogę być spokojna bo w krwi podobno szybciej wychodzi niż z obrazowych. Wiem że próbowała mnie uspokoić ale trzymałam się tego wtedy bardzo bo wiadomo każdy promyk nadziei był ważny.

marzusia (offline)

Post #21

12-03-2018 - 20:08:10

Cieszyn 

Renatko, pewnie pani doktor ma rację, tyle że nie w każdym przypadku bo niestety różnie to bywało na przykładzie naszych koleżanek z forum

renatar (offline)

Post #22

12-03-2018 - 20:14:26

sieradz 

Wiem Marzusia ale wtedy się tego kurczowo trzymałam.

magena85 (offline)

Post #23

12-03-2018 - 21:54:20

Mysłowice 

A ja nie wiem czy to prawda ale kiedys jak siedzialam na poczekalni to starsza Pani powiedziala mi ze na kosci robi sie badanie witaminy D3 ;/

Al_la (offline)

Post #24

12-03-2018 - 22:02:30

k/Warszawy 

Poziom wit. D3 nie ma nic wspólnego z chorobą nowotworową. Kiedyś przeczytałam na temat odkrycia uczonych, że niedobór wit. D3 może wpłynąć na zachorowanie na raka piersi. Ale to nie znaczy, że kto ma niski poziom to na pewno zachoruje. I nie znaczy to, że kto ma niski poziom to ma przerzuty do kości.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 12-03-2018 - 22:03:15 przez Al_la.

magena85 (offline)

Post #25

12-03-2018 - 22:12:04

Mysłowice 

No wlasnie trz mi sie tak wydawalo Al_la, to by chyba jednak bylo za proste.

Agaba190 (offline)

Post #26

13-03-2018 - 07:03:07

k/Warszawy 

Eustoma

Ale jak na początku leczenia wyjdą przerzuty do kości to jasne że jest to stadium którego nie da się wyleczyc.

Powtarzam, to że dali skierowanie na scyntygrafię nie oznacza, że masz przerzuty. To świadczy tylko o mądrości lekarza.
Oczywiście każde badanie, które teraz robimy wywołuje w nas stres i różne myśli (zanim zobaczymy wynik). Ja, patrząc z perspektywy swojej choroby, mam niedosyt badań. W CO w Warszawie mój lekarz prowadzący wychodził z założenia, że najważniejsze jest samopoczucie, a nie wyniki badań. Zmieniłam lekarza, ale następny też nie jest wyrywny do dawania skierowań.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Mroczkowska (offline)

Post #27

13-03-2018 - 18:28:40

USA 

Tomasz, widze ze juz nie doczekam sie odpowiedzi na moje zapytanie: "Ja mialam wybor: 4 wlewy - adriamycin(doxorubicin) co 2 tygodnie +12 Taxol (pacliataxel) co tydzien lub alternatywa 4 Taxotere (docetaxel) z Cytoxan (cyclophosphamide) co 3 tygodznie.
Tomasz - co ty bys wybral ? Jaka to jest roznica ? Mnie sie wydawalo ze pierwsza opcja jest silniejsza i dlatego ja wybralam - ale tak do konca to nie jestem przekonana czy dokonalam wlasciwego wyboru."
Jak nie znasz odpowiedzie to sie do tego po prostu przyznaj, ale nie powinno sie kogos ignorowac gdy sie do nas zwaraca. Pozadrawim

Hanna

Mroczkowska (offline)

Post #28

13-03-2018 - 18:49:14

USA 

Al-la, zajelo mi to pare dni aby dokladnie sie przyjszec bazie danych o lekarzach i szpitalach jakia jest dotepna na naszym forum. To trudno nazwac nawet baza danych. Sa wymienione osrodki, pracujacy w nich lekarze i .... nic poza tym. Brak jest calkowicie komentarzy. Lekarze maja jakies gwiazdki - nie bardzo wiem za co jak brak jest komentarzy. Zreszta czy komentarz typu "polecam" cos mowi o lekarzu. Zauwazylam ze osoby nawet aktywne na forum naszym nie wypowiadaja sie na temat personelu medycznego z ktorym sie spotkali. Nie wiem z czego to wynika, kazdy sie boi ? nie chce o tym pisac ? Nikt nikogo nie bedzie po sadach ciagal jak sie napisze prawde nie ma pojecia znieslawien, pomowin jesli masz dokumenty medyczne, zdjecia, notatki z wizyt. Negatywnych opinii - brak jest w bazie. Przeciez moze kiedys wasze corki, wnuczki, synowe beda musialy korzystac z onkologicznej pomocy medycznej - choc dla nich powinniscie walczyc aby cos zmienic. Nawet dzis pojawilo sie zapytanie kogos o dobrego onkologa w Sieradzu - czyli cos z baza danych amazonek jest cos nie tak. O ile latwiej bylo by sie leczyc gdy chore wiedzialy - tu i tu robia takie i takie badania, w takim i takim terminie czekania. No nie wspomne ze dobrze by bylo wiedziec ktorych np. chirurgow onkoligicznych omijac. Nie ja nie jestem dimmer ja probouje cos zmienic.

Hanna

Al_la (offline)

Post #29

13-03-2018 - 19:04:42

k/Warszawy 

Haniu, masz rację. Zaproponowałaś, żeby administratorzy stworzyli bazę danych, to Ci odpowiedziałam, że taka baza jest.
Ale administratorzy jej nie wypełnią, a nikogo się do tego nie zmusi. Ja napisałam opinię o swojej onkolog i nie raz ją polecałam.
Popatrz w profile użytkowników. Mało osób w ogóle podaje gdzie się leczyli, o nazwiskach lekarzy nie wspomnę uśmiech

renatar (offline)

Post #30

13-03-2018 - 19:16:42

sieradz 

Jeśli chodzi o lekarzy to raczej wymieniamy opinie w prywatnych wiadomościach.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 336
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018