Prośba o interpretację wyniku USG Piersi

Wysłane przez Iza9005 

Iza9005 (offline)

Post #1

16-05-2018 - 16:57:30

Witam
Proszę o interpretacje poniższego wyniku. Czy w niżej opisanych zmianach powinno się przeprowadzić biopsję? Jeśli tak to którą - cienko czy grubo igłową.

Gruczoły piersiowe o strukturze gruczoło-tłuszczowej. W piersi prawej liczne struktury torbielowate do wielkości 18,5x12,5mm. W lewej piersi nieliczne struktury torbielowate wielkości do 20x15mm.
1) Przybrodawko w piersi prawej na granicy KG widoczna struktura echoujemna wielkości 8x7mm z obecnością licznych, drobnych struktur hyperechogenicznych wewnątrz,
2) Przybrodawkowo w piersi prawej na granicy KD niejednorodna struktura o niskim echu i nieregularnych obrysach wielkości 10x6mm.
Zmian ogniskowych w obrębie piersi nie uwidoczniono.
W dołach pachowych pojedyńcze, niepowiększone węzły chłonne.

mgiełka (offline)

Post #2

16-05-2018 - 18:12:03

Radom 

Witaj Iza. Ktoś Cię kierował na to badanie, czy sama tak kontrolnie zrobiłaś?
Jeśli w dalszym postępowaniau biopsja, to na pewno nie cienkoigłowa. Ta zmiana opisana w puncie 1) jest niepokojąca, bo wyglada na to że ma w sobie coś innego w budowie. Ale jest na tyle mała, że mogłaby być wyciągnięta biopsją mammotomiczną. Tyle, że przy niej jest druga zmiana.
Czy należysz do jakiejś Poradni Chorób Piersi? Masz taką urodę pod względem budowy piersi, że te zmiany torbielowate są liczne i dobrze by było mieć piersi pod okiem fachowca.
Masz w rodzinie kogoś, kto na raka piersi chorował? I za jakiego miasta jesteś, gdybyśmy mieli Ci coś podpowiedzieć?
Chyba jesteś w wieku mojej córki uśmiech

Z amazonki.net od 2006 roku.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 16-05-2018 - 18:25:52 przez mgiełka.

Iza9005 (offline)

Post #3

16-05-2018 - 18:27:27

Badanie robiłam sama, wykonuje je co roku w związku z tym, że kilka lat temu sama wyczułam sobie guzek, który okazał się torbielem. I tak chodzę sobie prywatnie na kontrolę w związku z tym, że nie jestem pod opieką żadnej poradni. Zawsze wydawało mi się że taką mam "urodę", że tworzą mi się torbiele i nic z tym nie robiłam, aż do teraz, gdyż wynik mnie zaniepokoił. Jestem z ok. Rybnika (województwo śląskie).
Czyli w przypadku takich zmian powinno się wykonywać się biopsję gruboigłową?

renatar (offline)

Post #4

16-05-2018 - 18:40:56

sieradz 

Izo a co lekarz powiedział [czy wpisał birads przy opisie usg], czy skierował cię na biopsję.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

Tomasz. (offline)

Post #5

16-05-2018 - 18:46:11

Pruszków 

Lekarz badający powinien na podstawie obrazu ocenić skalę BI-RADS. Na tej podstawie są określone procedury diagnostyczne. Im ocena w skali BI-RADS jest wyższa tym pilniejsze i adekwatniejsze musi być diagnostyka. Zazwyczaj biopsja jest potrzebna od stopnia IVa. Przy licznych torbielach (ogólnie- w chorobach gruczołu piersiowego) warto wykonać na odpowiednim aparacie rezonans magnetyczny (MR) piersi. Istotne wydaje mi się określenie, czy podłożem nieprawidłowości jest ten sam problem chorobowy. MR pozwala ocenić te nieprawidłowości pod względem potencjalnego źródła. Bez oceny w/w skali biopsja jest na poziomie rozważań teoretycznych.

Iza9005 (offline)

Post #6

16-05-2018 - 18:53:53

Pani doktor w uwagach napisała że proponuje wykonać biopsję w wyżej opisanych zmianach, ale nie określiła jaką, dlatego nie wiem, a nie chce zrobić nie prawidłowej. Niestety nie ma żadnej adnotacji na temat birads.
Pytałam o skierowanie do poradni - odpowiedziała mi że ona takiego skierowania nie może mi wypisać jedynie lekarz rodziny.

mgiełka (offline)

Post #7

16-05-2018 - 19:03:54

Radom 

Z tego opisu to tak wygląda, jakby w torbieli coś się dopiero budowało. To nie musi być nic groźnego - w sensie rak, ale trzeba to sprawdzić. Ale na spokojnie.

Masz parę możłiwości:
- możesz iść do rodzinnego po skierowanie do Poradni Chorób Piersi
- możesz poszukać onkologa klinicznego i pójść prywatnie
- możesz też z tym wyniiem pójść do szpitala, gdzie przyjmują onkolodzy i poprosić o konsultację

Najbezpieczniej jest zawsze, kiedy o takich zmianach wypowie się specjalista - czyli onkolog.

Brawo, że tak dbasz o piersi!

Z amazonki.net od 2006 roku.

Agaba190 (offline)

Post #8

16-05-2018 - 19:32:43

k/Warszawy 

Iza9005
Pytałam o skierowanie do poradni - odpowiedziała mi że ona takiego skierowania nie może mi wypisać jedynie lekarz rodziny.

Do poradni chorób piersi - czyli do onkologa - nie jest potrzebne skierowanie. Dzwonisz i zapisujesz się.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

marzusia (offline)

Post #9

16-05-2018 - 20:54:38

Cieszyn 

Nie wiem jak teraz ale jeszcze 3 lata temu do Poradni Chorób Piersi potrzebne było skierowanie od rodzinnego. Nie wiem, może teraz coś się zmieniło ale wątpię bo nawet wprowadzili nowe ograniczenia i skierowania do okulisty i dermatologa

KasiaK78 (offline)

Post #10

16-05-2018 - 21:00:38

Gorlice 

marzusia
Nie wiem jak teraz ale jeszcze 3 lata temu do Poradni Chorób Piersi potrzebne było skierowanie od rodzinnego.
Wg mojej wiedzy do chirurga onkologa skierowanie jest potrzebne, do "samego" onkologa nie. Mogę się oczywiście mylić, najlepiej zadzwonić i zapytać.

NST, Er 95%, Pr 90%, HER2+++, T1c, G1, Ia
BCT, 6 x TCH + 11 x herceptyna + tamoxifen + reseligo

Iza9005 (offline)

Post #11

16-05-2018 - 21:14:59

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jutro udam się z moimi wynikami do lekarza rodzinnego w celu wydania skierowania do Poradni Chorób Piersi, bo wydaje mi się jednak bez skierowania się nie obejdzie. Mam nadzieję, że tam dowiem się czegoś więcej.

marzusia (offline)

Post #12

16-05-2018 - 21:33:50

Cieszyn 

Do onkologa nie ale do Poradni Chorób Piersi piersi tak bo to co innego niż poradnia onkologiczna . Nie zawsze przyjmują tam onkolodzy, czasami są to chirurdzy bądź ginekolodzy i działa to na innych zasadach

Agaba190 (offline)

Post #13

16-05-2018 - 22:14:12

k/Warszawy 

Wczoraj dzwoniłam do szpitala w Warszawie na ul.Madalińskiego do poradni chorób piersi, bo chciałam zapisać się tam do lekarza. Pani poinformowała mnie, że skierowanie nie jest potrzebne. A żeby było jeszcze ciekawiej, to lekarz do którego chciałam się zapisać jest chirurgiem ogólnym i chirurgiem onkologiem.

Faktem jest, że ta poradnia nazywa się onkologiczna i ma pododdział chorób sutka. Może to ma znaczenie.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 16-05-2018 - 22:22:15 przez Agaba190.

AnetaiIza (offline)

Post #14

18-05-2018 - 19:38:45

Będzin 

Ja właśnie w środę rejestrowałam się do Poradni Chorób Sutka (w zwykłej przychodni) to musiałam mieć skierowanie, które dostałam od lekarza rodzinnego.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 601
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018