Etruzil

Wysłane przez MarlenaDanuta 

MarlenaDanuta (offline)

Post #1

15-02-2017 - 12:31:03

Witam, mama moja dzisiaj zaczyna 5letnie spotkanie z etruzil. Czy któraś z Pani miała z nim do czynienia, jakie skutki uboczne itp. Będę wdzięczna za wpisy. Pozdrawiam.

Grażyna1 (offline)

Post #2

15-02-2017 - 14:57:33

Warszawa 

Ja biorę Etruzil już 4,5 roku.
Nie odczuwam żadnych , najmniejszych skutków ubocznych. Wcześniej przez 5 lat brałam Tamoksifen - i też bez odczuwalnych skutków ubocznych.
Może mam szczęście ? śmiech

Agaba190 (offline)

Post #3

15-02-2017 - 18:14:30

k/Warszawy 

Biorę Etruzil od 10 miesięcy i zastanawiam się czy nie przerwać brania. Dla mnie ten lek to koszmar. Po około 2 tygodniach od rozpoczęcia łykania tabletek zrobiło się zapalenie stawów dłoni (jeden ze skutków ubocznych tego leku). Ciągły ból, dość duże ograniczenie ruchomości stawów w palcach. Dłonie wiecznie spuchnięte. Za 10 dni mam wizytę u reumatologa, ale nie mam złudzeń, że coś na to poradzi.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

Helunia (offline)

Post #4

15-02-2017 - 19:38:33

Agaba190 ja już biorę etruzil od października 2014 r. Zrobił ze mnie osobę niepełnosprawną ruchowo. Nie mogę już się kąpać w wannie bo nie ma szans abym z niej wyszła. Tylko prysznic i żeby brodzik był w miarę niski. Nie wejde na krzesło jak mi coś z wyższej półki potrzebne. Mam problem z wsiadaniem i wysiadaniem z auta. Rano efekt Pinokia. Ale boję się zmienić na coś innego bo minęło 3 lata od operacji i jest dobrze a rokowania mam kiepskie. Jestem w kropce. Może to nie jest wysoka cena za spokój psychiczny.

MarlenaDanuta (offline)

Post #5

15-02-2017 - 22:08:03

Matko, naprawde aż się wystraszyłam. Mama ma problemy z sercem przez co szybciej sie męczy, ma czasami zawroty głowy, problemy z kręgosłupem. Mam nadzieje że te tabletki nie nasilą tych dolegliwości i nie przysporzą nowych. Czyli nawet jak są skutki uboczne to poprostu szukać ich ukojenia. Pozdrawiam i dzieki za wpisy. Lekarz powiedział ze mogą być tylko napady ciepła i było pytanie czy mama nie ma osteoporozy. Ahhh

Agaba190 (offline)

Post #6

16-02-2017 - 06:46:56

k/Warszawy 

Marlena, przed rozpoczęciem leczenia Etruzilem Mama powinna mieć zrobioną densytometrię. Trzeba znać stan wyjściowy kości. Niestety jednym ze skutków ubocznych zażywania tego leku jest osteoporoza. Co roku trzeba badanie powtarzać.

Helunia i właśnie tego się boję, że reszta stawów też zastrajkuje.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

MarlenaDanuta (offline)

Post #7

16-02-2017 - 07:29:55

Kurde denerwuje mnie nasza służba zdrowia, czy to nie Pani doktor powinna udzielić nam takich informacji. Lub zabezpieczyć mamę mówiąc chociaż żeby łykała wapń. Nie wiem czy nie zmienić lekarza, a łykacie jakieś osłonowe tabletki. Ja zdaję sobie też sprawę, że są to tabletki na raka nie na katar i mają silne skutki uboczne. Ale lekarz powinien nas o tym poinformować.

MarlenaDanuta (offline)

Post #8

16-02-2017 - 07:48:41

a poza zapaleniem stawów odczuwacie jeszcze jakieś inne skutki uboczne. Pozdrawiam

Agaba190 (offline)

Post #9

16-02-2017 - 17:33:08

k/Warszawy 

No cóż, w ulotce Etruzilu są wymienione wszystkie skutki uboczne jakie mogą wystąpić. Mogą, ale nie muszą. Jak napisała wcześniej Grażyna1 u niej nic się nie dzieje. U mnie jak na razie "tylko" stawy w dłoniach.
Nie biorę ani wapnia ani wit. D3, bo jakoś nie mam przekonania, że to coś da.

Mark Twain

MarlenaDanuta (offline)

Post #10

16-02-2017 - 22:06:27

Zobaczymy jak będzie z moją mamą. Póki co wzieła dopiero drugą tabletkę wiec na skutki uboczne jeszcze za wcześnie. Kazałam jej pić wapno. Zobaczymy jak to się wszystko ułoży. Będę informować na bieżąco. Pozdrawiam

Grażyna1 (offline)

Post #11

17-02-2017 - 21:55:01

Warszawa 

Ja osteopenię miałam stwierdzoną już około 10 lat temu , zanim zaczęłam brać Tamoksifen , a potem Etruzil. Biorę od tego czasu regularnie wapno " Kalcikinon" i vitaminę D3 - " Viganyoletten 1000 ".

Osteopenia mi się ani nie pogarsza ani nie poprawia .
Czy jesteście pewne że te bóle stawów wystąpiły Wam napewno w wyniku brania Etruzilu ?

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 17-02-2017 - 21:58:56 przez Grażyna1.

Agaba190 (offline)

Post #12

18-02-2017 - 08:00:52

k/Warszawy 

Grażynko, pewna to nie jestem niczego, ale nigdy nie miałam problemów ze stawami (oprócz sztywnienia stawów w stopach na początku brania Tamoksyfenu - ale to po kilku miesiącach przeszło).
Ból i opuchnięcie stawów pojawiły się po kilkunastu dniach brania Etruzilu i niestety utrzymują się cały czas.
Lekarz onkolog, u którego miałam wizytę wcale nie był zdziwiony i skwitował moje problemy stwierdzeniem, że to normalne przy tym leku. Na wszelki wypadek zapisałam się do reumatologa, ale jak pisałam wcześniej nie mam złudzeń, że ta wizyta coś mi pomoże.

Mark Twain

MarlenaDanuta (offline)

Post #13

19-02-2017 - 09:28:28

Mam nadzieje ze moja mame skutki uboczne omina. Profilaktycznie kazalam jej brac wapno. Jak jakies objawy sie pojawia na pewno tu napisze. Narazie za krotki czas bo 3 dzien. Pozdrawiam

Helunia (offline)

Post #14

19-02-2017 - 10:17:20

Kobietki mnie lekarz uprzedził że tak może być (CO Kielce). Powiem tak , bardziej się boję choroby niż tej niepełnosprawności. Okazuję się, że nie każda tak ma. Trzeba brać i obserwować. W razie czego są przecież inne leki z tej grupy ia. kwiatek

Agaba190 (offline)

Post #15

19-02-2017 - 13:22:47

k/Warszawy 

Heluniu, ale to nie tylko Etruzil ma takie skutki uboczne, tylko ogólnie ia je mają smutny

Mark Twain

Helunia (offline)

Post #16

19-02-2017 - 14:43:17

No to kiszka. Trzeba z tym żyć dalej bezradny

MarlenaDanuta (offline)

Post #17

20-02-2017 - 09:55:03

Oby tylko ze skutkami ubocznymi życ i z niczym więcej. Tego wam wszystkim życzę

Karola83 (offline)

Post #18

11-05-2017 - 09:47:30

kutno 

Witam kobietki. Moja mama od 4 dni bierze etruzil. Ma zmieniony z tamoxifenu który brała 10 miesięcy ale po nim dorobiła się zakrzepicy i przerostu endometrium. Teraz boje się ze skutkiem ubocznym będą stawy o których lekarz uprzedził. Kazała brać wapń i witam. D3

MarlenaDanuta (offline)

Post #19

17-09-2017 - 22:23:57

Dawno tu nie zaglądałam. Moja mama w miare ok. Dzisiaj straszny ból w stawie kolanowym ale nie jestesmy pewne czy to po tabletkach. Profilaktycznie pije wapno i lyka wit.d3. Pozdrawiamy

Elżbieta63 (offline)

Post #20

17-10-2017 - 19:43:46

Czytam Wasze spostrzeżenia i cieszę się, że nie jestem sama.Od lutego biorę ETRUZIL.Po pół roku pojawił się ból nadgarstka potem ból barku.Do tego problem z pęcherzem.
Mam niski poziom płytek,więc chwilowo onkolog pozwoliła mi brać Paracetamol.Niestety nie pomaga,masci też nie.
Powiedzcie jak radzicie sobie z bólami stawów bo czasami chce mi sie płakać.

Agaba190 (offline)

Post #21

17-10-2017 - 20:12:28

k/Warszawy 

Ja sobie nie radzę. Biorę ten cholerny lek bo boję się przerwać. Do bólu stawów palców doszedł ból stawu nadgarstka prawej ręki. To dopiero hardcore. Poszłam na USG i pan doktor stwierdził, że mam zapalenie pochewki ścięgnistej kciuka (choroba de Quervaina), ale również nie wykluczył, że to może być polekowe. No i tak sobie z bólem żyję już drugi miesiąc. Pomaga noszenie ortezy (na nadgarstek i kciuk).

Mark Twain

Elżbieta63 (offline)

Post #22

17-10-2017 - 21:58:22

Agaba dziękuję.Też próbowałam ortezy.Nawet jakiś czas było dobrze.Ale teraz jakby było zaostrzenie.
Miałam nadzieję, że ktoś napisze, że te bóle będą mniejsze.

wrocławianka (offline)

Post #23

21-11-2017 - 18:56:15

Rzeszów 

cześć dziewczyny ,od miesiaca biore Etruzil ,wczesniej prawie 3 lata Tamoxyfen . Doktor zlecił mi od razu badanie gęstości kości i zalecił systematyczne zażywanie Vit D3 + Wapna /sama dołożyłam K2MK7 bo ponoc zapewnia lepszą wchłanialność D3. Nasiliły mi sie objawy bólowe zwłaszcz w kręgosłupie piersiowo-lędzwiowym i neuropatia stóp .i zauwazam ubywanie włosów na głowie ,przy kolejnej wizycie zgłosze wszystko swojemu doktorowi moze są "łagodniejsze"leki p/estrogenowe . może coś ktoś w tym temacie ... ?

"Nadzieja ma skrzydła,
przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów,która nigdy nie ustaje,
a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury” .
/ Emily Dickinson

syn_amazonki_2 (offline)

Post #24

02-02-2018 - 10:59:21

Witam, czy przy Etruzilu można podawać Afobam?? Mama ostatnio zrobiła się nerwowa po Etruzilu a dawniej brała już Afobam, onkolog prowadzący nie miał przeciwwskazań, ale chciał bym się upewnić.

Pozdrawiam.

marzusia (offline)

Post #25

02-02-2018 - 14:18:04

Cieszyn 

Można brać, nie ma przeciwwskazań

syn_amazonki_2 (offline)

Post #26

02-02-2018 - 15:10:15

Dziękuje za informacje uśmiech

Elżbieta63 (offline)

Post #27

02-02-2018 - 20:34:58

Agaba,jak Twój nadgarstek.Mnie onkolog zlecił tylko rtg. Żadnych zmian a boli.
Lekarz jest zły na mnie bo miałam brać Tamoksyfen,ale chirurg stwierdził że lepszy będzie ETRUZIL.Sama nie wiem czy to był dobry wybór..Wtedy cieszyłam się ,bo na chemii nasluchałam się tylko złych opinii o Tamoksyfenie. Jeszcze 4 lata męczarni.

Agaba190 (offline)

Post #28

03-02-2018 - 09:48:56

k/Warszawy 

Elżbieta63
Agaba,jak Twój nadgarstek.Mnie onkolog zlecił tylko rtg. Żadnych zmian a boli.
Lekarz jest zły na mnie bo miałam brać Tamoksyfen,ale chirurg stwierdził że lepszy będzie ETRUZIL.Sama nie wiem czy to był dobry wybór..Wtedy cieszyłam się ,bo na chemii nasluchałam się tylko złych opinii o Tamoksyfenie. Jeszcze 4 lata męczarni.

U mnie zmiany wyszły na USG ( na rtg nic nie było, jeżeli chodzi o stawy,). USG robiłam prywatnie. Jak na razie minęło około 4-5 miesięcy. Cały czas (w dzień) noszę ortezę. Jest jakby trochę lepiej. Tzn. w nocy nie budzę się z bólu i już nie krzyczę z bólu. Mam nadzieje, że za jakieś 2-3 miesiące mi przejdzie zupełnie. Tydzień temu wzięłam od rodzinnego skierowanie do ortopedy, ale jeszcze nie podjęłam próby zarejestrowania się. Poza trym z tego co przeczytałam to nie ma specjalnie innego leczenia jak orteza, odciążenie ręki no i w ostateczności operacja odbarczająca ścięgna.

Mark Twain

Iwopaw2 (offline)

Post #29

10-02-2018 - 23:03:30

Pabianice 

Dobry wieczór.Od pół roku biorę Etruzil ze względu na przerzuty do węzłów nadobojczykowych.Wystąpiły u mnie potworne bóle kości,głównie bark,przedramię,promieniują do nadgarstka.Bóle dokuczają mi szczególnie w nocy.Czy ktoś może ma podobne objawy po Etruzilu?

marzusia (offline)

Post #30

11-02-2018 - 00:27:02

Cieszyn 

Etruzil jest inhibitorem aromatazy i jak wszystkie leki z tej grupy może destrukcyjnie wpływać na kości. Powoduje bądź nasila osteoporozę i powoduje bóle kości, czasami bardzo dotkliwe. Te bóle jakie masz mogą być od etruzilu ale trzeba wykluczyć co innego. Powinnaś wykonać scyntygrafię kości lub inne badanie obrazowe.

Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 310
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018