Guzek w piersi

Wysłane przez matik 

matik (offline)

Post #1

11-09-2018 - 20:19:48

Proszę pomóżcie, doradźcie. Mam zmartwienie :/ otóż tate od jakichś 2 miesięcy boli prawa pierś, wyczuwalny guzek.

Po zleceniu USG opis:
w sutku prawym, na godzinie 11, na granicy otoczki - w miejscu palpacyjnie wyczuwalnego zgrubienia - widoczny guzek spikularnego kształtu, o niejednorodnej (heterogennej) echogeniczności, o wymiarach 1,61 x 1,31 x 1,99 cm BIRADS-4
Guzek wykazuje niewielkie dośrodkowe unaczynienie
Sutek lewy - bez zmian

W dołach pachowych - bez widocznych węzłów chłonnych

USG BIRADS-4, dalsza - pilna rozszerzona diagnostyka onkologiczna

Dodam, że tata ma 80 lat, w zasadzie dobrze się czuje poza bólem piersi, a teraz zmartwieniem. Dostał dziś skierowanie na biopsję cienkoigłową od chirurga onkologa.

Sam studiuje medyczny kierunek i zastanawiam się, czemu cienkoigłowa, a nie od razu gruboigłowa? Dlaczego nie dostał pilnego skierowania na USG, a teraz na biopsję? Czy taki stan nie wystarczy na pilną diagnostykę? Przecież sama lekarka na USG napisała (PILNĄ ROZSZERZONĄ DIAGNOSTYKĘ), czy sama biopsja cienkoigłowa w zwykłym trybie w takim stanie wystarczy, bez dodatkowych badań? A co jeśli za te 2 tygodnie węzły już będą powiększone? :/ Mam wrażenie, że lekarze olewają leczenie starszych osób. Powiedzcie też, czy ten wynik jest jakiś bardzo niepokojący? Czy jest szansa jakaś większa, że to jednak nie jest rak? sad smiley

IRENKA52 (offline)

Post #2

11-09-2018 - 23:27:18

Zapierdowo 

Hej szansa jest zawsze że to nie rak jednak BIRADS-4 należy natychmiast sprawdzić ,moja pani onkolog zawsze mi powtarza że rak to nie zawał więc do robotypocieszaPozdrawiam

Agaba190 (offline)

Post #3

12-09-2018 - 07:22:33

k/Warszawy 

Mati oczywiście masz rację, biopsja powinna być gruboigłowa. Trudno zrozumieć, czym kierował się lekarz bezradny.
Cienkoigłowa niepotrzebnie przedłuża diagnostykę. Co do tego jak traktują lekarze ludzi starszych to zgadzam się z Tobą. Są zdziwieni, że w tym wieku jeszcze się żyje. Przechodziłam to ze swoim Tatą a teraz przerabiam temat chorób z 88 letnią Ciocią. Ech, mogłabym dużo napisać........
Może powinieneś pójść/chodzić z Tatą na wizyty lekarskie?. Może jeszcze raz pójść na wizytę do lekarza i przekonać jednak o wyższości biopsji grubo nad cienkoigłową?
Co oznacza Birads-4 w badaniu obrazowym to na pewno wiesz. Może być to zmiana złośliwa albo nie. Dopiero biopsja daje odpowiedź.

Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia.
Mark Twain

matik (offline)

Post #4

12-09-2018 - 16:56:30

Wiecie co no teraz to się już zdenerwowałem, ojciec zadzwonił - termin biopsji 24 pazdziernika. Jakieś jaja, a jak będą już przerzuty to powiedzą, że za późno - tylko z czyjej winy? Chyba będę musiał sam to załatwić... albo poprosić żeby założyli kartę do pakietu onkologicznego, może wtedy szybciej będzie? Z tego co czytałem tu na forum, niektórzy na biopsje czekali 2-3 dni, jak to robili?

Dziekuje za miłe słowa, trochę mnie uspokoiliscie, ale i tak nadal się denerwuje.

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 12-09-2018 - 16:59:26 przez matik.

renatar (offline)

Post #5

12-09-2018 - 19:35:04

sieradz 

Matik może by rodzinny wystawił taką kartę na podstawie tego wyniku usg co macie.

T3NOMO/ER10 PR10procent\12 taksanów,3AC,lampek 25.Tamoksifen.Inwazyjny śluzowy.

matik (offline)

Post #6

14-09-2018 - 22:00:17

Pomyliłem się, jednak termin biopsji 24 września, niby niedługo, niemniej jednak 10 dni trzeba czekać. Rodzinny wystawił kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Nie wiem tylko czy tam dzwonić i pytać czy dla osób z taką kartą jest szybszy termin?

Pollik (offline)

Post #7

14-09-2018 - 23:06:26

Warszawa 

10 dni to nie jest bardzo długo. Wiem, ze chciałbyś natychmiast, zawsze myślimy, ze nasz przypadek nie może czekać ani dnia, ale jak na terminy ogólnie to nie jest źle. Ale uważam, ze zapytać zawsze można. Tyle, że pacjenci na biopsje to raczej w większości potencjalnie onkologiczni, jaknsadzę.

Wyląduję, zrobię pierwszy krok i kolejny, i kolejny...

mastektomia prawostronna z węzłami wartowniczymi.
rak przewodowy naciekający hormonozależny
G1, pT1c N0(sn). ER i PgR silnie dodatnie w 100%. PS =5, IS=3, CS=8. HER 2 ujemna, Ki 67 5%
Od 20 stycznia 2017 Tamoxifen
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Użytkownicy online

Gości: 316
Największa liczba użytkowników online: 77 dnia 11-10-2011
Największa liczba gości online: 5263 dnia 07-04-2018