Wpływ Tamoxifenu na tarczycę

Wysłane przez Dr n. med. Maria Górnaś 

Dr n. med. Maria Górnaś (offline)

Post #1

04-08-2018 - 12:03:45

Nie piszę we własnej sprawie, lecz chodzi o moją mamę. Mama jest po raku piersi. Miała raka złośliwego, miała amputowaną prawą pierś i wycięte węzły chłonne, ale lekarz jej stwierdził, że mimo złośliwego raka ma "najlepszego z raków złośliwych", gdyż nie było potrzeby na chemię oraz naświetlania. Mama przez 5 lat zażywała Tamoxifen. Od dwóch lat nie bierze. Jednak bardzo nurtuje mnie pytanie... Mama jakby zaniedbała wszystko... To znaczy, samej choroby nie, leczenia również nie, wszystko robiła zgodnie z zaleceniami lekarza. Miała dobrą opiekę medyczną (przynajmniej w drugiej połowie choroby). Jeśli chodzi o wszystkie możliwe zalecenia lekarzy to stosowała się, a ponadto utrzymywała zdrowy styl życia, uważała na wszystko, co zjada... Dlaczego uważam, że zaniedbała wszystko??? Po zakończeniu brania leku, okazało się, i to zupełnie przypadkowo, że mama ma Haszimoto... Po prostu po zaprzestaniu brania Tomoxifenu dalej ciężko było jej zgubić przybrane kilogramy, mimo, że bardzo uważała, od samego początku na dietę.. Badania zrobiła za namową przyjaciółki.. Diagnoza, Haszimoto... Mama jest załamana... Nie wiem jak mogę pomóc... Jeżeli chodzi o dietę, to ok... Bardziej zastanawiam się czy rak piersi i zażywanie Tomoxifenu, który ma podobne działanie uboczne jak Haszimoto, choćby uczucia gorąca, źle samopoczucie itd.., czy mógł mieć jakiś wpływ na tarczycę. Mama przed zażywaniem była szczupła, zgrabna, waga 55-58 kg, w wieku 48, kiedy zachorowała na raka.. Teraz waży 77-80 (przy diecie naprawdę dobrze dobranej).. Proszę o pomoc.. Nie mogę znaleźć jakichkolwiek odpowiedzi konkretnych.. A jest to bardzo ważne dla mnie, muszę pomóc.

czytaj więcej