Nasz Ekspert

Avatar

Adam Iwański

 Fizjoterapeuta pracujący w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej o specjalności onkologicznej "Med-Profil" w Żernicy k/Gliwic oraz w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zabrzu. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach na kierunku Fizjoterapia. 

Ukończył również czteroetapowy kurs terapii manualnej wg koncepcji Plaatsmana, ośmioetapowy kurs terapii manualnej wg koncepcji Kaltenborna-Evjenth’a, kursy masażu klasycznego, drenażu limfatycznego oraz szkolenie z zakresu kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. 

W pracy łączy wiedzę z zakresu limfologii i ortopedii z nabytym doświadczeniem, by pomagać nie tylko przy problemie jakim są obrzęki, ale również przy innych dolegliwościach, które niejednokrotnie występują od wielu lat lub rozwijają się dopiero po zabiegu operacyjnym.

 • Avatar

  Dofinansowanie rękawa uciskowego

  Chciałabym zmienić rękaw uciskowy. Wcześniejsze rękawy jakie miałam nie były dofinansowane. Teraz podobno NFZ dofinansowuje, ale musi być zaświadczenie o odbytej rehabilitacji. Czy wystarczy tylko zaświadczenie o odbytym masażu czy musi być bandażowanie?  

  więcej

 • Avatar

  Bóle pięty i stopy

  Oto wynik rtg pięty i stopy: Zwapnienia pozaszkieletowe przy bocznej krawędzi kości sześciennej - matrwaki? Zmiany zwyrodnieniowe przyczepu ścięgna Achillesa stopy lewej. Dziś byłam oddać krew na badanie pod tym kątem. Proszę mi powiedzieć co zrobić i jak sobie ulżyć zanim będzie postawiona diagnoza.

  więcej

 • Avatar

  Ból i drętwienie ręki

  Jestem po mastektomii piersi z rekonstrukcją. Od tego czasu minęło 3 lata. Od pół roku mam ogromny problem z bólem ręki i drętwieniem dwóch palców (kciuka i wskazującego). Nadmieniam, że węzły chłonne zostały usunięte. Jednocześnie narzekam na ból całego kręgosłupa, co uniemożliwia mi wykonywanie ćwiczeń. Pomimo to uczęszczałam na rehabilitację. Ostatnio Pani Doktor zaproponowała mi blokadę ręki u ortopedy. Czy jest to dobre rozwiązanie? U jakiego specjalisty mam szukać pomocy odnośnie bólu ręki i całego mojego schorzenia???

  więcej

 • Avatar

  Jakie zabiegi na nerwobóle

  Jestem po mastektomii obu piersi, w tym roku minęło 10 lat. Od ponad 20 lat cierpię (z przerwami po kilka miesięcy) na nerwoból nerwu trójdzielnego i językowo gardłowego. Prawdopodobnie są to bóle samoistne, gdyż leki przeciwzapalne nie pomagają, nie stwierdzono również ucisku na nerw z przyczyn miażdżycowych. Czy są jakieś zabiegi fizjoterapeutyczne, którym mogłabym się poddać bez obawy o nawrót choroby nowotworowej?

  więcej

 • Avatar

  Ból pod pachą

  Moja Mama przeszła mastektomię radykalną prawej piersi 28-go października, czyli niecały tydzień temu. Ma 64 lata. Przedwczoraj wróciłyśmy do domu. Codziennie ćwiczymy rękę z Mamą, korzystając z kilku ćwiczeń, jakie przedstawiła nam Pani rehabilitantka. Dała nam także film na płytce, natomiast powiedziała, żeby z tychże ćwiczeń korzystać dopiero po zdjęciu szwów. Nie wiemy natomiast ile mamy ćwiczyć (raz, czy dwa razy dziennie), jak długo takie ćwiczenia powinny się odbywać (nie chciałabym przeforsować tej rączki), oraz jak wiele Mama może robić sama (wzięłam dla Niej wolne 2 tygodnie, aby móc jej pomóc w pracach domowych, zakupach etc. , ponieważ generalnie nie mieszkam obecnie w tej samej miejscowości co Ona). Od wczoraj Mamę pobolewa miejsce pod pachą (nie są to miejsca gdzie są szwy), oraz wewnętrzna strona przedramienia - jak to Mama opisuje, czuje, jakby coś jej chodziło w ręce :) Czy to jest normalne? Jak długo zajmie Mamie dojście do sprawności tej ręki? Jest to niestety prawa ręka, tak więc wykonywanie wszelkich prac jest dla Niej utrudnione, ponieważ przyzwyczajona była do korzystania praktycznie cały czas właśnie z tej ręki. Mama jest generalnie bardzo żywą osoba, bardzo lubi np. kosić trawnik na działce, pielić, oraz wykonywać wszystkie prace przy roślinach - czy to w ogóle będzie możliwe, żeby z czasem wykonywała te prace, czy może brak węzłów chłonnych absolutnie to wyklucza? Mama twierdzi, że z dnia na dzień boli ją bardziej. Tłumaczę jej, że to miejsce się goi i stara przywyknąć do tego, że brakuje w tych miejscach pod pachą węzłów, ścięgna są naruszone, wiec to normalne, że czuje ból, ale nie wiem czy dobrze robię.  

  więcej

 • Avatar

  Ból ręki

  Jestem po operacji (mastektomia prawostronna) ponad 6 lat. Miałam chemię, naświetlania i usunięte węzły (ponad 12). W ostatnim czasie strasznie mnie boli ręka pod pacha, ramię. Czuję jak mnie ciągnie aż do szwa. Nie wiem co jest powodem, robiłam wszystkie badania i mammografię, jest ok. Czy przyczyną może być przeciążenie ręki, dźwignęłam ciężką rzecz?

  więcej

 • Avatar

  Czy można stosować masaż podwodny i borowinę

  W marcu tego roku miałam wykonaną operację oszczędzającą prawej piersi z procedurą węzła wartownika (usunięto dwa węzły). Następnie przeszłam 4 cykle chemioterapii, potem 17 radioterapii i 4 boosty z brachyterapii. Ogólnie czuję się już dobrze, ale mam problem z narządem ruchu. W odcinku szyjnym kręgosłupa przepukliny centralne na poziomie C4-C5 i C6-C7 powodujące ograniczenie rezerwy płynowej rdzenia. Dehydratacja krążków L4-S1. Centralno-lewoboczna przepuklina spłycająca zachyłek boczny na poziomie L4-L5. Bulging L2-L3, centralna protruzja L5-S1 z modelowaniem worka oponowego. Do tego chondromalacja stawów kolanowych i bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Po trzeciej chemii przez dwa miesiące zmagałam się z bólem prawej kończyny dolnej - począwszy od "korzonków", przez udo, staw kolanowy, łydkę i ścięgno Achillesa. Korzystałam z aquawibronu, kroi na L-S i kinezyterapii - podwieszki, wyciąg, ćwiczenia metodą McKenziego. Postawiło mnie to na nogi, utrzymują się bóle stawów krzyżowo-biodrowych. Najbardziej bolą mnie kolana, aktualnie mam kroi na kolana, ćwiczenia na sali i ćwiczenia na basenie (skóra po radio pięknie wygojona, mój radioterapeuta zgodził się na basen). Z chęcią skorzystałabym z masażu podwodnego i borowiny na kolana - zawsze dobrze się po nich czułam, ale nie wiem,czy mogę?  

  więcej

 • Avatar

  Ostroga piętowa

  Mam ostrogę piętową w prawej nodze. Lekarz zlecił mi 10 zabiegów, czyli dostałam laser i jakieś fale z użyciem prądu. Jestem 9 lat po operacji raka prawej piersi. Czy ja mogę brać takie zabiegi, czy to mi nie zaszkodzi?

  więcej

 • Avatar

  Kiedy mogłabym podjąć pracę

  W styczniu miałam zabieg oszczędzający prawej piersi, usunięte 4 węzły chłonne bez przerzutów. Radioterapię miałam 15 frakcji, zakończyłam 8 lipca, brachyterapię miałam 22 lipca. Z zawodu jestem krawcową. Kiedy mogłabym podjąć pracę? Chciałabym już w sierpniu.

  więcej

 • Avatar

  Czy można uprawiać sport

  Jestem półtora miesiąca po mastektomii zmodyfikowanej i usunięciu węzłów, przed radioterapią. Nie odczuwam żadnych dolegliwości związanych z ręką - ćwiczę i stosuję masaż limfatyczny. Mam pytanie, czy mogę uprawiać sport - bieganie i ewentualnie chodzenie na kijkach? W jakim czasie od zakończenia radioterapii można zacząć pływać?

  więcej

 • Avatar

  Sport po mastektomii

  W styczniu przeszłam mastektomię piersi lewej z wycięciem tylko dwóch węzłów wartowniczych. Do tej pory byłam bardzo aktywna fizycznie, ćwiczenia 5,6 razy w tygodniu. Obecnie skończyłam chemioterapię i chciałabym wrócić do mojej poprzedniej aktywności oczywiście stopniowo, bo organizm jest osłabiony. Fitness - zajęcia ogólnorozwojowe, basen, rower. Chciałabym wiedzieć, czy fitness jest dla mnie wskazany, bo basen i rower raczej tak. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać a czego unikać? Jestem bardzo wysportowana i brakuje mi stałych zajęć, które musiałam zawiesić na czas leczenia od grudnia ubiegłego roku.

  więcej

 • Avatar

  Opuchlizna po operacji

  Jestem 2 tygodnie po operacji mastektomii z wycięciem węzłów chłonnych. Pod pachą i na zgięciu ręki nad operowaną piersią mam opuchliznę. Co 3 dzień jeżdżę do szpitala odciągać chłonkę. Mam pytanie, czy ta opuchlizna spowodowana jest zbierającą chłonką czy to obrzęk limfatyczny? Jakie ćwiczenia powinnam na tym etapie wykonywać? Czy drenaż limfatyczny jest wskazany? Czy zabiegi u fizjoterapeuty są wskazane? Chodzi mi o ćwiczenia mające poprawić mobilność ręki.

  więcej

 • Avatar

  Czy można mierzyć ciśnienie na ręce po zabiegu

  Czy po operacji oszczędnościowej z wycięciem 2 węzłów wartowniczych można mierzyć ciśnienie na ręce po stronie zabiegu? W drugą rękę brana jest chemia i żyły są obolałe.

  więcej

 • Avatar

  Bolesne skurcze pod pachą

  Jestem 4 lata po operacji oszczędzającej, po usunięciu wszystkich węzłów chłonnych. Rok po operacji - złamanie nadgarstka z przemieszczeniem (długi ciężki gips 6 tygodni). 2 lata po operacji - zapalenie piersi. Teraz bóle prawej łopatki, częste bolesne skurcze pod pachą. Po ostatniej wizycie w CO mój onkolog stwierdził przykurcz, teraz czekam na wizytę u lekarza rehabilitanta. Jakie powinien mi zalecić rehabilitacje i co zrobić z tymi bolesnymi i nieprzyjemnymi skurczami?  

  więcej

 • Avatar

  Czy mogę korzystać z rękawa pneumatycznego

  Mija 7 miesięcy od zabiegu usunięcia piersi prawej z węzłami chłonnymi z powodu raka. Od 3 tygodni zaczęła mi puchnąć ręka - grzbiet dłoni i przedramię. Sumiennie wykonuję ćwiczenia z płytki od Amazonek, lecz efekty mizerne. Obrzęk ok 1cm. Moje pytanie. Czy mogę skorzystać z rękawa pneumatycznego - taki zabieg możliwy do wykonania w gabinecie rehabilitacji w por. rejonowej. Lekarz rodzinny wyda mi skierowanie po uzyskaniu opinii od fizjoterapeuty. Jakie ew. dalsze zalecenia? Na chwilę obecną biorę Egistrozol 1x dziennie.

  więcej

 • Avatar

  Bezpieczne rehabilitacje w przypadku zwyrodnienia kości nadgarstka

  Mam 65 lat. W czerwcu będzie 2 lata po kwadrantektomii i wycięciu węzłów pachowych prawych. Mam zwyrodnienie kości nadgarstka prawego w okolicy dużego palca. Moje pytanie, jakie mogę mieć bezpieczne rehabilitacje? Zaznaczam, że trochę mnie boli i guzek się powiększa. Trwa to już 3 m-ce.

  więcej

 • Avatar

  Czy na co dzień trzeba podpierać rękę

  Mam usunięte wszystkie węzły chłonne. Dbam o rękę, śpię z klinem. Mam pytanie, czy siedzenie przy komputerze, przy obiedzie, przy stole wymaga również jakiegoś podparcia ręki?

  więcej

 • Avatar

  Obrzęk limfatyczny

  W marcu 2013 roku przeszłam operacje oszczędzającą z wycięciem 10 węzłów chłonnych. Kilka dni temu zrobił mi się obrzęk ręki. Pojawił się też ból. Onkolog przepisał mi 30 szt. zastrzyków Clexane 0,4 ml. Poradził też bym poszła na drenaż limfatyczny do rehabilitanta. Tak też zrobiłam. Po drenażu czuję ulgę jednak opuchlizna, choć nie jest duża (głównie wierzch dłoni oraz palec wskazujący i środkowy), nie schodzi do końca. Następnego dnia po drenażu ból powrócił, a opuchlizna powróciła do rozmiarów sprzed drenażu. Rehabilitant zalecił bym przyszła na trzy kolejne drenaże i masowała rękę w domu po upłynięciu 6 godzin od masażu. Po serii zabiegów (trzech) zaproponował mi naklejenie plastrów ułatwiających odpływ chłonki. Co jest robione nie tak skoro opuchlizna nie znika a po drenażu pojawia się jedynie niewielka i krótkotrwała ulga?

  więcej

 • Avatar

  Czy wskazane są zabiegi jonoforezy

  Czy mogę brać zabiegi jonoforezy na łokieć? Od zabiegu mastektomii minęło 9 lat. Opinie, z którymi się spotkałam są niestety różne. Jeden lekarz mówi: 5 lat i po problemie... inny mówi, prądy absolutnie, bo mogą wznowić ... "działalność komórek rakowych". Jestem jak dziecko "we mgle". Bardzo proszę o właściwą interpretację.

  więcej

 • Avatar

  Drenaż limfatyczny

  Czy można zastosować masaż limfatyczny, gdy nie ma obrzęku? Jak sobie pomóc, żeby do niego nie doszło?

  więcej

 • Avatar

  Opuchlizna ręki

  Jestem 3 lata po mastektomii lewej piersi. Wszystko jest na razie dobrze ....tylko od czterech miesięcy zaczęła mi puchnąć ręka prawa na wysokości od łokcia wzwyż. Zastanawia mnie dlaczego to prawa ręka, przecież operowaną miałam lewą stronę. Miałam robioną scyntygrafię, wykazała gromadzenie się znacznika w kościach stawu (wszystkich). Co może być za przyczyna tej opuchlizny i do jakiego lekarza udać się po dalsze leczenie? Lekarz onkolog dał skierowanie na badanie kości i przy następnej wizycie powiedział ze wszystko jest dobrze. A ręka cały czas jest opuchnięta. Następną wizytę wyznaczył na koniec lutego. Jestem pozostawiona bez diagnozy. Co mam robić?

  więcej

 • Avatar

  Obrzęk piersi po operacji oszczędzającej

  Jestem 10 m-cy po operacji oszczędzającej piersi prawej - BCT+strażnik. Guz był mały 0,9 cm, cięcie z tego co pamiętam 9,5x12 cm od strony pachy. W dole pachowym nie mam cięcia. Nie miałam dotąd kłopotów z ręką, jedynie jak coś sięgam wyżej - czuję ciągniecie pod pachą. Dochodzę więc do wniosku, że powinnam tę rękę ćwiczyć. Natomiast przy każdym badaniu piersi po operacji (chirurg, radioterapeuta, onkolog, ostatnio 2go października radiolog) słyszę, że mam obrzęk piersi i że może on się jeszcze długo utrzymywać. Pierś nie jest bolesna i na zewnątrz nie wygląda na obrzękniętą. Czy w związku z tym zalecałby Pan jakieś ćwiczenia czy zabiegi, np. drenaż limfatyczny czy kineziotaping? We wrześniu byłam na wczasach zdrowotnych i zafundowałam sobie prywatnie drenaż ręki po stronie operowanej. Masażysta był zdziwiony, że nikt dotąd nie zlecił mi drenażu, bo obrzęk ręki może się wcześniej czy później pojawić. Czy to prawda w moim przypadku?

  więcej

 • Avatar

  Czy bezpieczne są ultradźwięki

  Jestem 8 lat po mastektomii prawej piersi. Mam następujące pytanie. Lekarz prowadzący zalecił mi ze względu na ból lewej stopy ultradźwięki. Czy ten zabieg jest dla mnie bezpieczny? Bardzo proszę o więcej informacji z jakich zabiegów mogę korzystać . Dziękuje za wszelkie informacje.  

  więcej

 • Avatar

  Dolegliwości w miejscu operacji oszczędzającej

  Jestem po chemioterapii, ostatnia chemia 01.03.13. 27.03 mastektomia, w czerwcu radioterapia. Do tej pory czułam się świetnie. Regularnie ćwiczę, ręka jest rozciągnięta, masuję ją często. Miałam usuniętych 25 węzłów chłonnych (prawa pacha). Od kilku dni mam ucisk w ranie! Odczuwam to jakby mnie coś ściskało, jak za głęboko oddycham to kłuje. Trochę mnie to wystraszyło. Chciałam zapytać, czy może to być skutkiem przetrenowania? Oczywiście nie obciążam tej strony ćwicząc. Biorę teraz Egistrozol raz dziennie wieczorem. Bolą stopy i stawy, ale to jest podobno normalne. Niepokoi mnie ta klatka piersiowa zoperowana.  

  więcej

 • Avatar

  Krioterapia na staw skokowy

  W 2009r przeprowadzono u mnie operację oszczędzającą piersi. Usunięto mi również pachowe węzły chłonne. Przeszłam przez radio- i chemioterapię. We wrześniu br. zwichnęłam staw skokowy. Przez 3 tygodnie miałam założoną longetę unieruchamiającą kończynę. Po jej zdjęciu lekarz zalecił mi 10 zabiegów krioterapii na staw skokowy. Czy ja mogę przyjmować tego typu zabieg. Mój lekarz-rehabilitant po operacji w 2009r. twierdził, że mogę poddawać się tylko zabiegom wodnym, ćwiczeniom i masażowi limfatycznemu. Ale czy dotyczy to także stawu skokowego? Jakim, zdaniem Pana, zabiegom mogę poddawać staw skokowy w celu przywrócenia go do pełnej sprawności?

  więcej

 • Avatar

  Masaże w czasie rekonstrukcji piersi

  W maju 2011 przeszłam chemioterapię oraz zabieg mastektomii. W materiale histopatologicznym brak było komórek rakowych. Obecnie jestem w trakcie rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem tłuszczu. W związku z tym muszę korzystać z masaży miejsc, z których pobierano materiał. Czy jest to całkowicie dla mnie bezpieczne? Ostatnio wykorzystywana była również bańka chińska do masowania brzucha. Wcześniej materiał pobierano z ud.

  więcej

 • Avatar

  Czy można korzystać z materaca masującego

  01 sierpnia miałam mastektomie lewej piersi. Od lat cierpię na ból prawej ręki z powodu zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Pomagał mi masaż specjalnym materacem masującym. Czy mogę używać tego materaca i masować kręgosłup przy chorobie nowotworowej?

  więcej

 • Avatar

  Ból ręki podczas podnoszenia do góry

  Jestem dwa lata po mastektomii, od tygodnia mam ból w ręce po stronie operowanej.Ten ból to jest coś takiego jakbym miała za krótką rękę i jej nie moge rozprostować.Czuje taki sznurek, który mi nie pozwala jej nawet podnieść do góry i zrobić żaróweczki. Najbardziej ciągnie od nadgarstka do łokcia. Mogę ćwiczyć pięć razy dziennie i nic nie pomaga( może na chwilkę ale zaraz powraca).Ten ból pojawia się przy podnoszeniu ręki do góry .Mogę wykonywać różne prace i przy ruchach na poziomie do głowy nic nie boli. Natomiast ból pojawia sie jak podnoszę rękę do góry. Czy to może jest początek obrzęku?Co może mi pomóc aby rozciagnąć tą rękę ? Bardzo proszę o pomoc. 

  więcej

 • Avatar

  Ćwiczenia po zabiegu

  Moja mama miała 20.08.2013 r operację usunięcia piersi i węzłów chłonnych, w szpitalu powiedziano jej, że za dwa dni ją wypiszą do domu, nikt nic nie mówił o rehabilitacji, nikt nie pokazywał żadnych ćwiczeń. Ja je znam z internetu, ale to chyba powinien poprowadzić specjalista. W jakim czasie po operacji powinno się zacząć ćwiczyć, aby nie doszło do obrzęku?

  więcej

 • Avatar

  Przygotowanie do zabiegu rekonstrukcji piersi

  Czy można przygotować się do zabiegu rekonstrukcji piersi w taki sposób, aby zwiększyć szanse na lepszy efekt kosmetyczny i zmniejszenie bólu związanego z wszczepieniem ekspandera? Czy zaleca Pan jakieś konkretne ćwiczenia rozciągające mięsień piersiowy (np. pływanie, hantle) ?

  więcej

 • Avatar

  Ból ręki i barku

  Mam 56 lat. W maju przeszłam operację oszczędzającą piersi lewej - rak in situ, G3. 8/10/2012 skończyłam radioterapię (5 tygodni). W grudniu zaczęłam odczuwać bóle podczas rozciągania lewej ręki (ruchy okrężne, do góry). Lekarz onkolog podczas wizyty w styczniu powiedział, że mogą to być powikłania po radioterapii. Byłam również u ortopedy, skierował mnie na rentgen barku i części płuca, wynik był korzystny. Czy jest możliwe, że ręka/bark wrócą do normalnego stanu? Jakie ćwiczenia mi pomogą, a jakie czynności/ćwiczenia mogą mi zaszkodzić? Czy powinnam wykonać jeszcze inne badania? Następną wizytę mam na onkologii dopiero w lipcu, a nie chcę niczego zaniedbać.

  więcej

 • Avatar

  Czy obrzęk może być w jednej konkretnej części ręki?

  Czy jest możliwe, aby obrzęk na ręce po operowanej stronie, mógł się umieścić w jednej konkretnej części. Od jakiegoś czasu mam jedno miejsce na ręce tuż nad łokciem, ale tak od wewnętrznej strony ręki, wyraźnie powiększone. Nie zauważyłam kiedy dokładnie się pojawiło, ale jak już się zorientowałam, to obserwuję. Od około 2 miesięcy raczej się nie powiększa. Jestem ponad 5 lat po mastektomii.

  więcej

 • Avatar

  Stosowanie lasera

  Jestem po mastektomii lewej piersi, właśnie mija 20 lat od operacji. Na razie jest wszystko dobrze. Moje pytanie dotyczy innej kwestii, a mianowicie: złamałam lewy nadgarstek, gips zdjęto, ale ręka nie jest jeszcze całkowicie sprawna. Lekarz zalecił mi rehabilitację. Zalecił masaż ręczny, wirówkę wodną i laser. Moje pytanie dotyczy właśnie lasera, czy są jakieś przeciwwskazania w tym względzie. Zaznaczam, że lekarz chirurg nie wiedział o mastektomii. Czy mam iść z powrotem do lekarza i zmienić zabieg?

  więcej

 • Avatar

  Ból w dolnej części żeber i ręki

  Jestem 2 miesiące po mastektomii, sama wykonuje automasaż, obecnie zaczęłam odczuwać ból w dolnej części żeber po stronie operowanej i również boli mnie ręka powyżej łokcia. Czy to możne oznaczać, że źle wykonuje automasaż?

  więcej

 • Avatar

  Zmiany klimatu, ćwiczenia i inne zabiegi po przejściu chorób onkologicznych - kontynuacja

    W styczniu 2012 miałam zdiagnozowanego czerniaka in situ. Wycięto zmianę i zakończono leczenie. W kwietniu zdiagnozowano DCIS piersi lewej. W maju 2012 wykonano operację oszczędzającą - szerokie wycięcie guza z zachowaniem węzłów. We wrześniu rozpoczęto napromieniowanie fotonami X 6 MV na obszar piersi lewej z marginesem df 2 Gy do dawki całkowitej 50 Gy. 08/10/2012 zakończyłam leczenie. Chciałabym jako osoba niepełnosprawna z racji choroby onkologicznej skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego dofinansowanego przez PFRON. Lekarz internista boi się podpisać wniosek twierdząc, że zmiana klimatu, zabiegi nie są wskazane. Na takich turnusach są refundowane tylko dwa zabiegi. Czy naprawdę nie mogę z żadnych skorzystać, np. z gimnastyki? Obecnie chodzę 2-3 razy w tygodniu na zajęcia fitnessu o średniej dynamice. Czy one też mi szkodzą? Myślę również o wyjeździe w marcu do Indii. Czy nie jest on wskazany? Nie chcę sobie zrobić krzywdy, więc zwracam się do ekspertów. Rehabilitacja, jest podstawową formą usprawniania, pacjentów po leczeniu onkologicznym, w tym po usunięciu piersi. W Pani przypadku w jej zakres zaliczyć na pewno można ćwiczenia fizyczne (odpowiednio dobrane), drenaż ręczny aby zapobiec ewentualnemu obrzękowi. Ja osobiście nie widzę żadnych przeciwwskazań (o ile Pani samopoczucie na to pozwala), aby pojechać na turnus rehabilitacyjny. Zmiana klimatu jaka może ewentualnie nastąpić, w granicach kraju nie powinna mieć żadnego wpływu na schorzenie (pacjentki często po mastektomii korzystają z takich wyjazdów). Ćwiczenia na zajęciach z fitnessu mogą Pani zarówno pomóc, jak zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ćwiczeń Pani wykonuje. W tym wypadku najlepiej skonsultować się z rehabilitantem w miejscu zamieszkania, aby określił (po rozmowie z Panią) co może Pani robić a co nie. Dodatkowo zalecam rozważenie zakupu rękawa uciskowego o pierwszym stopniu kompresji, w celu zabezpieczenia ręki przed obrzękiem (jak jeszcze się nie pojawił, a chce Pani wykonywać intensywniejsze formy aktywności fizycznej, prac domowych itp). Wyjazd do Indii, może już Pani zaszkodzić ze względu na wysokie temperatury, które mogą tam panować.   Odpowiedź Pana dotyczyła osoby po mastektomii, a ja przeszłam operację oszczędzającą, czyli szerokie usunięcie guza bez węzłów chłonnych, tzw. tumorektomia. Nie mam żadnych obrzęków. Czy może mnie obrzęk spotkać pomimo takiej operacji? Czy potrzebny jest rękaw rehabilitacyjny? Co z planowanym wyjazdem do Indii, czy może mi zaszkodzić? Czy zajęcia fitness w moim przypadku też powinny być dopasowane? Mam 55 lat. W temacie ćwiczeń rehabilitacyjnych chodzi mi o poprawę sprawności kręgosłupa oraz barku (który kiedyś przeszedł artroskopię) po przeciwnej stronie niż operowana pierś. Jakie zabiegi są wskazane? Czy oprócz ćwiczeń, można korzystać z jakiś miejscowych zabiegów fizykoterapeutycznych? Czy masaż jest dozwolony? Czy zajęcia na fitness mogą mi zaszkodzić?

  więcej

 • Avatar

  Zmiany klimatu, ćwiczenia i inne zabiegi po przejściu chorób onkologicznych

  W styczniu 2012 miałam zdiagnozowanego czerniaka in situ. Wycięto zmianę i zakończono leczenie. W kwietniu zdiagnozowano DCIS piersi lewej. W maju 2012 wykonano operację oszczędzającą - szerokie wycięcie guza z zachowaniem węzłów. We wrześniu rozpoczęto napromieniowanie fotonami X 6 MV na obszar piersi lewej z marginesem df 2 Gy do dawki całkowitej 50 Gy. 08/10/2012 zakończyłam leczenie. Chciałabym jako osoba niepełnosprawna z racji choroby onkologicznej skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego dofinansowanego przez PFRON. Lekarz internista boi się podpisać wniosek twierdząc, że zmiana klimatu, zabiegi nie są wskazane. Na takich turnusach są refundowane tylko dwa zabiegi. Czy naprawdę nie mogę z żadnych skorzystać, np. z gimnastyki? Obecnie chodzę 2-3 razy w tygodniu na zajęcia fitnessu o średniej dynamice. Czy one też mi szkodzą? Myślę również o wyjeździe w marcu do Indii. Czy nie jest on wskazany? Nie chcę sobie zrobić krzywdy, więc zwracam się do ekspertów.

  więcej

 • Avatar

  Obrzęk piersi

  Jestem 1,5 roku po częściowej operacji lewej piersi (część pod sutkiem wraz z sutkiem, mały margines zewnętrzny), rak piersi G2 oraz usunięte wszystkie węzły (komórki znaleziono w 3 węzłach). Przeszłam 6 cykli chemioterapii, 25 naświetlań, a obecnie biorę Tamoxifen. Zgodnie z zaleceniami robię sama masaż ręki a ponadto raz lub dwa razy w tygodniu chodzę na masaż do gabinetu rehabilitacji. Nie ma oznak zbierania się chłonki, ale niestety mam obrzęk piersi. Pierwszą operację miałam 30 września 2011, potem w lipcu 2012 znaleziono coś, usunięto fragment w czasie zabiegu mammotomem. W wyciętym materiale znaleziono komórki rakowe, nieaktywne ale były. Ponowna operacja docięcia fragmentu piersi. Jak mówi lekarz prowadzący teraz jest OK, badania to potwierdzają, ale występuje obrzęk piersi. Podczas USG powiedziano mi, że w dolnej części piersi zbiera się chłonka. Czy można coś z tym zrobić, czy może jakieś dodatkowe zabiegi, masaże?

  więcej

 • Avatar

  Czy można spać po stronie operowanej?

  Jestem 4 tyg. po mastektomii, mam usunięty węzeł wartowniczy. Czuję się dobrze, ćwiczę, śpię na plecach, rękę po stronie operowanej mam ułożoną na klinie, jest mi tak wygodnie i ręka odpoczywa. Mam pytanie jak długo mam spać w takiej pozycji i czy możliwe jest spanie po stronie operowanej?

  więcej

 • Avatar

  Obrzęk w okolicy pachy, łopatki, brzucha

  Pytanie dotyczy mojej mamy, która w 2010 roku miała usuniętego guza piersi lewej wraz z węzłami. Stan po BCT oraz chemioterapii uzupełniającej 6x AC. W tym roku nastąpił rozsiew choroby na opłucną i mama jest już po pleurodezie talkowej, po dwóch kursach chemioterapii Taxolem jednak nastąpiła wznowa i obecnie dostała trzeci kurs Gemzaru z Novelbiną. Po usunięcia drenu z opłucnej mama praktycznie cały czas ma bardzo opuchnięty, twardy lewy bok, czasami widoczna jest też "opuchlizna" na plecach pod łopatką i na brzuchu tuż pod żebrami. Są dni, że miejsca te są bardzo twarde, napięte a czasami stają się mniej nabrzmiałe. No i oczywiście temu wszystkiemu towarzyszy bardzo uciążliwy ból (nadmienię, iż korzystamy z poradni leczenia bólu, blokady które mama dostaje starczają tylko na 2, 3 dni, do tego mama dostaje podskórnie mieszankę na morfinie co 4 godz). Moje pytanie jest takie, czy możliwe, że jest to płyn który wcześniej zbierał się w opłucnej? Czy można zastosować jakieś masaże, bądź inne leczenie, które faktycznie przyniosłoby ulgę?

  więcej

 • Avatar

  Zespół cieśni nadgarstkowej

  Mam 48 lat, 7 miesięcy temu przeszłam mastektomię radykalną lewej piersi i usunięcie 9 węzłów, a później 4 chemie AT. Obecnie jestem na hormonoterapii. Mam zdiagnozowany zespół cieśni nadgarstkowej w ręce prawej, chirurg zaleca zabieg. Czy powinnam się zdecydować, czy może jednak spróbować rehabilitacji? Jakie zabiegi mogą mi pomóc? Drętwienie i ból szczególnie dokuczają w nocy, a i w dzień nie jest lepiej.

  więcej

 • Avatar

  Zbieranie się chłonki i opuchlizna

  Mam 58 lat. Miesiąc temu przeszłam operację wycięcia lewej piersi i wszystkich węzłów chłonnych.Po operacji zbierała mi się chłonka, którą w szpitalu ściągnięto mi 8 razy. Cały czas utrzymuje mi się opuchlizna blisko łopatki i w górnej części ręki pod pachą. Wychodząc ze szpitala, otrzymałam wskazówki na płycie dot. automasażu limfatycznego i ćwiczeń po mastektomii. Codziennie według wskazówek wykonuje ten masaż i ćwiczenia i nie zauważyłam żadnej poprawy. Opuchlizna nadal się utrzymuje w takim stopniu jak po wyjściu ze szpitala, ręka w okolicy pachy jest ciężka. Co robić, żeby sobie pomóc? Może jakieś okłady - ale z czego? Może zastosować maść - ale jaką? A może jakieś specjalne ćwiczenia?

  więcej

 • Avatar

  Użądlenie osy

  Trzy dni temu użądliła mnie osa w przedramię, w tę rękę, w której w 2008 r. usunięto mi pachowe węzły chłonne podczas operacji usunięcia guza piersi. Przedramię spuchło, jest bolesne, zaczerwienione, twarde i rozgorączkowane. Niepokoi mnie, że obrzęk (wraz z towarzyszącym mu zaczerwienieniem, ociepleniem i stwardnieniem) przesuwa się w górę ręki - dotarł do łokcia i przesuwa się powyżej. Przyjmowałam Calcium 500, 3 razy dziennie i rękę smarowałam Fenistilem. Co powinnam zrobić - czekać, czy zastosować inne leczenie?

  więcej

 • Avatar

  Masaż po operacji piersi

  Mam pytanie na temat stosowania masażu po amputacji piersi. Moja żona jest 4 lata po chemioterapii i ma amputowaną pierś i usunięte wszystkie węzły chłonne pod pachą (nie było przerzutów). Z powodu obrzęku ręki (1 cm) i bólu barku i pleców czasami korzysta z pomocy masażysty. Kupiliśmy też matę masującą na krzesło (kulkowa) i platformę Wibro (drgająca platforma na której się stoi). Po masażach żona się lepiej czuje i ręka nie puchnie bardzo - stosuje też masaż limfatyczny (głaskanie, oklepywanie ręki). Proszę o odpowiedzieć, czy żonie nie zaszkodzą masaże, bo często słyszymy opinie, że "po raku nie wolno masować" ani stosować żadnych urządzeń masujących.

  więcej

 • Avatar

  Kinesio Taping

  Co Pan sądzi o zabiegu Kinesio Taping? Czy przy obrzęku dłoni i przedramienia 1 cm warto się na to zdecydować?

  więcej

 • Avatar

  Obrzęk a gra na gitarze

  Jestem dwa tygodnie po mastektomii prawej piersi i wycięciu wszystkich węzłów chłonnych prawej ręki. Czeka mnie chemia i kilkumiesięczne zwolnienie od pracy. Stosuję regularnie masaż ręki i ćwiczenia usprawniające. Chciałabym ten czas wykorzystać także na samorozwój i naukę gry na gitarze. Czy w mojej sytuacji mogę w ten sposób obciążać prawą rękę, a może lepiej chwytać gitarę tak jak osoby leworęczne?

  więcej

 • Avatar

  Czy to obrzęk limfatyczny?

  Jestem 14 miesięcy po mastektomii prawej piersi. Rak wykryty we wczesnym stadium (6mm), usunięte wszystkie węzły pachowe. Bez chemioterapii i radioterapii. Ćwiczyłam obie ręce pamiętając o pozycji ręki umożliwiającej odpływ chłonki z nadzieją że przy okazji ćwiczeń znikną dość nieestetyczne skrzydełka na moich tricepsach. Jeździłam też przez tydzień na nartach i po powrocie z nart moja prawa ręka od łokcia do ramienia jest 1cm szersza od prawej. Zaniepokojona przestałam ćwiczyć, jedynie wykonuję masaż prawej ręki w kierunku pachy. Nie wiem czy tak nierównomiernie na obu rękach rozwinął się triceps, czy to obrzęk limfatyczny. Czy można to jakoś sprawdzić? Czy ten 1cm to powód do niepokoju? Co powinnam dalej robić?

  więcej

 • Avatar

  Zabiegi w sanatorium

  2 lata temu miałam operację oszczędzającą z usunięciem węzła wartownika i radioterapię - rak piersi przewodowy inwazyjny. Obecnie w ramach prewencji ZUS-owskiej dostałam skierowanie do sanatorium. Nadmienię, że kilka lat temu miałam wyłuszczane mięśniaki (laparoskopowo) teraz też jakiś mały już urósł. Czasami narzekam na bóle kręgosłupa szyjnego. Proszę mi podpowiedzieć z jakich zabiegów mogę skorzystać, uwzględniając moją chorobę i dolegliwości?

  więcej

 • Avatar

  Zabiegi rehabilitacyjne ręki

  Mam obrzęk limfatyczny lewej ręki. Mastektomię miałam w 2009 r. Zlecono mi rehabilitację: krioterapię na dłoń i całą k.g., agua-vibron na barki, kąpiel perełkową, masaż limfatyczny kończyny górnej. Jak często mogę wykonywać te zabiegi, bo słyszę, że nie powinnam stosować krio-terapii i agua-vibronu.

  więcej

 • Avatar

  Drenaż limfatyczny do masażu nogi

  Jestem po usunięciu węzłów chłonnych w lewej pachwinie. Wykryto u mnie nowotwór chłoniak limfatyczny T. Obecnie jestem w remisji choroby, ale mam cały czas obrzęk limfatyczny lewej nogi i chciałabym kupić drenaż limfatyczny do masażu nogi, ale nie wiem na ile mógłby mi on pomoc? Wracam do pracy fizycznej, a wiadomo jak w pracy człowiek nie ma lekko.

  więcej

 • Avatar

  Korzystanie z basenu, masaży i okładów

  Jestem po operacji oszczędzającej piersi prawej rozpoznanie to carcinoma intraductale G2 G3. 18.01.2012 minął rok od zakończonej radioterapii, nie miałam usuwanych węzłów chłonnych. Moje pytanie to czy w moim przypadku mogę korzystać z basenu pływackiego i masaży wodnych oraz okładów borowinowych na ciepło, a także z kąpieli w soli bocheńskiej a wszystko to z powodu bólu pleców. Bardzo dużo też chodzę z kijkami i boję się żebym sobie nie zaszkodziła zamiast pomogła dodam że mam 48 lat.  

  więcej

 • Avatar

  Masaż kręgosłupa

  Jestem ponad 7 miesięcy po operacji usunięcia prawej piersi i węzłów chłonnych. Lekarz rehabilitacji skierował mnie na masaż kręgosłupa, masaż ręki po stronie operowanej (I i II stopień obrzęku). Jestem już po 7 masażach, ale dzisiaj przeczytałam, że masaż kręgosłupa poprzez poprawę działania ukł. krwionośnego i limfatycznego może rozsiać po organizmie stan zapalny (moje OB-35) i tą drogą doprowadzić do przerzutów.

  więcej

 • Avatar

  Ból w barku

  Moja mama (lat 74), 9 miesięcy temu przeszła operację usunięcia piersi, od tej pory narzeka na ból w barku. Miała robione RTG, w którym podejrzewano przerzuty, aby to potwierdzić zrobiłyśmy TK, który wykazał zwyrodnienia, uszkodzenia związane prawdopodobnie z wiekiem, lekarz dał tabletki przeciwbólowe i tyle. Tydzień temu miałyśmy robiony rezonans magnetyczny, ze względu na ciągłe bóle w barku i ręce (ręka jest opuchnięta i prawdopodobnie już jest przykurcz mięśni ze względu na nie ćwiczenie), który wykazał szereg uszkodzeń w tym barku między innymi pozrywane mięśnie, zwyrodnienia i zbierający się tam płyn, uraz spowodowany najprawdopodobniej ćwiczeniami, które sama sobie robiła. Byłyśmy z wynikiem u ortopedy, który zalecił masaże i rehabilitację ręki. Zabiegi na NFZ będą dopiero w styczniu. Czy to jest wystarczające? Czy nie potrzeba zabiegu ściągania płynu z tego barku?  

  więcej

 • Avatar

  Problem z obrzękiem

  Mam problem z obrzękiem po mastektomii. Po operacji zbierała mi się chłonka, którą ściągali lekarze 8 razy. Teraz poniżej szycia, ale więcej pod pachą mam obrzęk, z którym nie mogę sobie poradzić. Ściągam ręką w dół do pachwiny, ale to nic nie pomaga. Boję się, że może pójść w górę i zaatakować mi rękę czego bym nie chciała. Jak mogę sobie pomóc?  

  więcej