Nasz Ekspert

Avatar

Joanna Grzesiak - NIE ODPOWIADA

NIE ODPOWIADA 

mgr fizjoterapii, dyplomowany terapeuta metod fizjoterapeutycznych w dziedzinie rehabilitacji pacjentów onkologicznych, doktorantka Zakładu Neurobiologii AWF w Poznaniu, od 2011 fizjoterapeuta w Poznańskim Towarzystwie „Amazonki” , dyrektor Poznańskiego Towarzystwa „Amazonki”, prowadzi liczne szkolenia i warsztaty z zakresu rehabilitacji funkcjonalnej, strukturalnej oraz prewencji zaburzeń układowych, autor i współautor publikacji w dziedzinie rehabilitacji w różnych stanach chorobowych pacjentów z zaburzeniami psychoruchowymi 

  • Avatar

    Nowoczesne aplikacje umożliwiające kontrolę parametrów pracy organizmu - łatwiejsze życie po chorobie

    Ostatnie lata niewątpliwie należałoby zaliczyć do złotego okresu rozwoju w dziedzinie cyfryzacji i informatyzacji. Nieustannie zdumiewa lawinowy zasyp nowoczesnych elektronicznych urządzeń śledzących parametry pracy organizmu człowieka, regulujących harmonogram codziennego życia, motywujących do podejmowania aktywności fizycznej, urządzeń wspierających organizację codziennej pracy oraz związanych z nią, licznych obowiązków. Ze zdziwieniem patrzymy jak nowoczesna technologia wchodzi na rynek, karmiąc swoich odbiorców nowinkami technicznymi.  

    więcej

  • Avatar

    Znaczenie doboru biustonosza i protezy na kształtowanie sylwetki kobiet po operacyjnym usunięciu nowotworu piersi

    Dbałość o prawidłowy dobór protezy piersi, rodzaju biustonosza (z uwzględnieniem obwodu ciała, długości ramiączek i wielkości miseczki), pozostaje niezwykle ważną kwestią w życiu każdej kobiety zmagającej się z adaptacją do życia po operacyjnym usunięciu nowotworu piersi. a

    więcej

  • Avatar

    Znaczenie aktywności ruchowej kobiet po operacyjnym usunięciu nowotworu piers

    Podejmowanie działań w zakresie aktywizacji ruchowej kobiet po mastektomii jest istotną kwestią w zakresie powrotu do zdrowia, poprawy samopoczucia i jakości życia wspomnianych kobiet po operacyjnym leczeniu nowotworu piersi. Dostosowana aktywizacja ruchowa warunkuje również przyśpieszony powrót do stanu funkcjonalnego organizmu sprzed zaistnienia choroby nowotworowej 

    więcej

  • Avatar

    Kompleksowa fizjoterapia kobiet po mastektomii z występującym obrzękiem limfatycznym

    Rehabilitacja pacjentów z obrzękiem limfatycznym oparta jest na zasadzie kompleksowości terapii udrażniającej (CDT, complex decongestive therapy), ze szczególnym uwzględnieniem stanu pacjenta, występowania chorób towarzyszących układu krążeniowego oraz uwzględnieniu profilu obrzęku: ze szczególnym uwzględnieniem jego konsystencji, asymetrii funkcjonalnej i czynnościowej, czasie pojawienia się obrzęku limfatycznego po operacji, zastosowanej terapii przed- i pooperacyjnej, długości cykli leczenia wspomagającego, preferencji genetycznych do występowania zaburzeń układu limfatycznego i zaburzeń układu krążenia [1]. 

    więcej

  • Avatar

    Praktyczny przewodnik profilaktyczny dla kobiet w trakcie/ po leczeniu nowotworu piersi

    CZĘŚĆ PIERWSZA Nowotwór piersi jest aktualnie uznawany za najczęściej występujący w Polsce nowotwór w środowisku kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to właśnie te kobiety są w grupie największego ryzyka zachorowani 

    więcej

  • Avatar

    Dozwolona rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

    Jestem pacjentką onkologiczną od 2006 r., po stwierdzonych różnych rakach tarczycy, piersi i narządów rodnych. Ostatnia operacja w 2010 r., obecnie zdrowa (mam nadzieję). Natomiast zaczął się poważny problem z kręgosłupem szyjnym, muszę chodzić na rehabilitację. Jest ona dość okrojona, opiera się głównie na ćwiczeniach izomerycznych, wyciąganiu i masażu. Moje pytanie - czego mam zdecydowanie unikać, a czym mogę sobie jeszcze pomóc? Ortopeda jest br. ostrożny i zaleca umiarkowane ćwiczenia, co niewiele w sumie chyba daje. Czy Pani może coś zaproponować dodatkowo, czy już nie ma dla takich przypadków innego wyjścia?

    więcej

  • Avatar

    Wpływ manualnego drenażu limfatycznego na wytwarzanie limfy i limfangiomotorykę

    Niezbędnym elementem profilaktyki przeciwobrzękowej w leczeniu obrzęku limfatycznego jest manualny drenaż limfatyczny. Celem drenażu jest poprawa zaburzonego przepływu limfy w układzie naczyń limfatycznych i przywracanie im pierwotnych funkcji transportowych. Ogromne znaczenie przypisuje się prawidłowo wykonywanym chwytom stosowanych technik, z uwzględnieniem stopnia potrzebnej do ich wykonania siły i kierunkiem prowadzonych działań udrażniających. 

    więcej

  • Avatar

    Profilaktyka przeciwobrzękowa po operacyjnym usunięciu raka piersi– zalecenia praktyczne

    O obrzęku limfatycznym mówić można w przypadku widocznych zmian objętości i przekroju poszczególnych części ciała, spowodowanych zaleganiem limfy w tkance podskórnej. Przyczyn występowania obrzęku limfatycznego może być kilka. Właściwie stosowana profilaktyka przeciwobrzękowa, skutecznie zmniejsza jego narastanie.   

    więcej

  • Avatar

    Niewydolność układu chłonnego – charakterystyka przyczyn powstawania obrzęku limfatycznego

    Układ limfatyczny jest podstawowym systemem filtrującym, stanowiącym ważną część składową układu immunologicznego. Niewydolność układu limfatycznego podzielić należy na trzy jego rodzaje, w zależności od charakterystyki występujących zaburzeń układowych. W każdym z nich dochodzi do zmian w pojemności transportowej limfy i poziomu obciążenia limfatycznego naczyń układu chłonnego. Celem pracy było scharakteryzowanie przyczyn powstawania obrzęku limfatycznego.  

    więcej