Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-12-09 12:15:00

Ruszyła kampania Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna!

Kampania pn. "Wyrolluj raka - to nie cud, to medycyna!" ma uświadomić społeczeństwu, że medycyna poczyniła ogromne postępy w leczeniu nowotworów złośliwych i dlatego warto wcześnie je wykrywać i leczyć się. Zainaugurowano ją 9 grudnia na konferencji prasowej w Warszawie.

 

– Zależy nam na tym, aby zmienić schemat myślenia o chorobie nowotworowej, pokazać trochę inne jej oblicze. Wiemy, że jest to choroba bardzo poważna i w wielu przypadkach śmiertelna, natomiast jest bardzo duże grono osób, które zostały z niej wyleczone, albo, u których stała się to choroba przewlekła – powiedziała Magdalena Prokopowicz, prezes Fundacji „Rak'n'Roll. Wygraj Życie”, organizatora kampanii.

Jak dodała, o zwycięstwach nad rakiem mówi się rzadko, podobnie, jak o długim i dobrym życiu z nim. Znacznie częściej, pacjentom prezentuje się smutne statystyki czy negatywne działania uboczne terapii.

Prokopowicz, która od siedmiu lat leczy się na raka piersi, sama początkowo odrzucała chorobę i nie była w stanie o niej rozmawiać.

Decyzję o stworzeniu fundacji w październiku 2009 r. podjęła w symbolicznym dla siebie momencie, gdy – po przebyciu chemioterapii w czasie ciąży – urodziła całkowicie zdrowego synka Leosia.

– Był to moment absolutnego otwarcia, kiedy uwierzyłam, że mogę o siebie walczyć i chcę walczyć. Chciałam dać ludziom nadzieję, krzyczeć do wszystkich, że z rakiem można wygrać, normalnie żyć, pracować, urodzić zdrowe dziecko – wyznała Prokopowicz .

Współczesna medycyna oferuje skuteczne leczenie wielu nowotworów i wydłuża życie. Dzięki niej, rak nie musi być wyrokiem i można go pokonać. Tymczasem, polscy pacjenci często uciekają w terapie niekonwencjonalne, które są bardzo kosztowne, a nie pomagają.

– Sama miałam w swoim życiu taki epizod, gdy przez półtora roku leczyłam się niekonwencjonalnie. Ale dzisiaj mogę powiedzieć, że był to czas stracony – przyznała Prokopowicz.

Kampanię wspiera wiele znanych osób, m.in. wokalistka Reni Jusis, prezenterzy – Marcin Prokop, Dorota Wellman oraz wybitni polscy rysownicy – Henryk Sawka, Edward Lutczyn, Andrzej Pągowski i Marek Raczkowski. Na rzecz akcji stworzyli oni unikatowe prace, które zostaną zlicytowane na Balu Charytatywnym Dziennikarzy w styczniu 2011 r. Dochód z tej aukcji zostanie przeznaczony na remont poczekalni w Centrum Onkologii w Warszawie.

Jednym z elementów kampanii edukacyjnej będzie też cykl 12-dwudniowych warsztatów dla pań pt. Metamorfozy, które poprowadzi Monika Jaruzelska, znana polska stylistka. Do udziału w nich organizatorzy zachęcają kobiety, które w wyniku choroby nowotworowej straciły pewność siebie i poczucie własnej kobiecości.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • ewa1967 (offline)

   

  Avatar

  2010-12-11 13:23:31
   

  Warsztaty maja byc dla wszystkich kobiet z diagnoza raka, szczegolow jeszcze nie znam....Jak bede cos wiedziala to dam znac.
 • magdam (offline)

   

  Avatar

  2010-12-11 13:42:25
   

  Tereniu z tego co mi się kojarzy to albo gdzieś mówili albo wyczytałam na Facebooku to było coś o tym żeby napisać meila na adres Fundacji Magdy. Nawet się pytałam czy ja też mogę wziąć udział i us...
 • Haniap. (offline)

   

  Avatar

  • Wspiera Amazonki.net

  2010-12-11 14:03:23
   

  Świetna sprawa. Spotykam się z wieloma osobami chorymi lub rodzinami chorych, że nie wspomnę o koleżankach Amazonkach. Często słyszę, że właśnie tylko niekonwencjonalna medycyna, że sposób odżywian...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...