Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2010-12-14 16:00:00

Lek na depresję może pomóc łagodzić ból u kobiet z rakiem piersi

Nowoczesny lek na depresję i zaburzenia lękowe - duloksetyna, może łagodzić bóle stawów i mięśni związane z leczeniem raka piersi - informuje serwis internetowy EurekAlert.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Michigan zaprezentowali wstępne wyniki badań na ten temat na 33. dorocznym Sympozjum nt. Raka Piersi w San Antonio.

Badania przeprowadzono na małej grupce - 35 kobiet - leczonych z powodu raka piersi przy pomocy tzw. inhibitorów aromatazy. Leki te działają tylko na guzy piersi tzw. hormonozależne, które są pobudzane do wzrostu przez żeńskie hormony płciowe estrogeny.

U ok. 50 proc. pacjentek stosujących inhibitory aromatazy pojawia się powikłanie w postaci bólów stawów i mięśni, które nie dają się wystarczająco złagodzić standardowymi środkami przeciwbólowymi. Nawet do 20 proc. kobiet przerywa z tego powodu terapię.

W najnowszych badaniach naukowcy podawali pacjentkom duloksetynę - lek stosowany w terapii depresji oraz uogólnionych zaburzeń lękowych. Zalicza się go do grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI), które zwiększają poziom obu tych neuroprzekaźników w mózgu i w ten sposób regulują m.in. nastrój. Dotychczasowe prace sugerowały, że duloksetyna może również pomagać w leczeniu innych schorzeń przewlekłych, które objawiają się bólem - fibromialgii (schorzenie tkanki łącznej, które objawia się uogólnionymi bólami mięśniowo-kostnymi) czy zwyrodnienie stawów.

Okazało się, że u ok. 60 proc. badanych pacjentek duloksetyna łagodziła dolegliwości bólowe o ok. jedną trzecią. U kobiet, które dotrwały do końca 8-tygodniowych badań natężenie bólów spadło o ok. 44 proc., a 70 proc. z pacjentek z tej grupy zdecydowało się kontynuować zażywanie leku.

Jak komentuje prowadząca badania dr Norah Lynn Henry, ponieważ pacjentki przeważnie zażywają inhibitory aromatazy przez pięć lat ważne jest, by działania niepożądane tych leków nie wpływały zbyt silnie na jakość życia. W przeciwnym razie, kobiety będą częściej przerywać terapię, co z kolei narazi je bardziej na ryzyko nawrotów raka.

"Duloksetyna zdaje się skutecznie redukować bóle mięśni i stawów związane ze stosowaniem inhibitorów aromatazy, wywołując jedynie łagodne działania niepożądane" - podkreśla badaczka. Wśród najczęściej obserwowanych znalazły się zmęczenie, senność, nudności, ból głowy, suchość ust.

Zdaniem autorów pracy, w przyszłości konieczne są badania w większej grupie pacjentek, z których część w ramach kontroli będzie zażywała placebo, a część duloksetynę. JJJ

PAP - Nauka w Polsce

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • jsobon7 (offline)

   

  Avatar

  2011-03-03 21:45:11
   

  mam takie pytanko,nie wiem czy tutaj akurat może być zadane? czy ktoś brał może rexetin,jak się czuł i jak go odstawił? chcę przestać go brać ale nie prosta to sprawa?pomóżcie koleżanki
 • nie (offline)

   

  Avatar

  2011-04-12 16:48:23
   

  Żadnych leków nie możesz odstawić sama ja tak spróbowałam i ...... nie polecam miałam myśli samobójcze gdyby nie Kasia moja kto wie jak by mogło się to skończyć.
 • nie (offline)

   

  Avatar

  2011-04-12 16:53:35
   

  Oczywiście zgadzam się ale to od nas w dużej mierze zależy jak daleko w nią popadniemy ja odnalazłam drogę do domu dzięki ufności którą mi rak zabrał .Ufności we wszystko: we mnie , mojego partner...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...