Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2010-12-19 16:31:33

HTZ

Mam 51 lat. W 2009 wycięto mi macicę z przydatkami i zaczęłam stosować HTZ, mam zmiany na piersiach. Mammografia: Utkanie obu piersi prawidłowe, tłuszczowo-gruczołowe. Obraz mikrozwapnień w KGZ piersi lewej (3 ziarniste ) jest stacjonarny na godz.12 w piersi lewej. Dostępne badaniu części pach wolne od patologii. BI-RADS 3 Ze względu na asymetrię utkania gruczołowego (L>P) proponuję uzupełniające USG.

1. Niepokoi mnie czy HTZ nie była pochopna, i teraz należy ją zaprzestać.
2. Czy zmiany „mikrozwapnienia „ nie należałoby usunąć.
3. Czy „ asymetrię utkania gruczołowego” nie zbadać biopsją gruboigłową?
4. Chciałabym jeszcze nadmienić że nie rodziłam, i czy tym samym nie należę do osób podwyższonego ryzyka i to nie predysponuje mnie na badanie rezonansem magnetycznym i badanie genetyczne.

praesumptio boni viri - każda osoba jest niewinna, dopóki wina nie zostanie jej udowodniona.
Parafrazując tę rzymską zasadę powiem tak: jeśli nie zdiagnozowano u Pani raka, to można kontynuować HTZ.

Cały obraz kliniczny jest wyrazem wieku i przemian hormonalnych jakie zachodzą w Pani organizmie.
Oczywiście obecność mikrozwapnień jest niepokojąca i wymaga obserwacji, aczkolwiek ich stan (ilość, kształt) się nie zmienił.
Mikrozwapnienia często bywają w ścianach torbieli, a badanie usg -obszaru zagęszczeń tkankowych- może np. potwierdzić ich obecność lub innej struktury.

Ryzyko zachorowania na raka piersi u nieródki jest takie same jak u kobiety, która urodziła pierwsze dziecko po 30 roku życia.
Czy jest się w grupie ryzyka, czy nie można samemu sprawdzić korzystając z modelu Gaila - http://www.cancer.gov/bcrisktool/

Mam za mało informacji by powiedzieć czy jest Pani z grupy podwyższonego ryzyka czy nie.
Niemniej proszę pamiętać, że jednym z najważniejszych czynników ryzyka jest wiek !
Na chwilę obecną nie wykonuje się badania NMR (rezonansu) u pacjentów nieobciążonych ani nie wysyła do poradni genetycznej tylko z powodu nierodzenia.

Podsumowując: zaleciłbym USG, a dalsze postępowanie uzależniłbym od wyniku tego badania (obserwować, wyciąć mikrozwapnienia, wykonać biopsję gruboigłową lub mammotomiczną pod kontrolą usg lub mammografii).
Dopóki nie ma podejrzenia lub zdiagnozowanego raka dopóty decyzję o kontynuacji lub przerwaniu HTZ podejmuje pacjentka po konsultacji z ginekologiem.

poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...