Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-01-06 15:00:00

Ministerstwo Zdrowia o skuteczności niestandardowego leczenia onkologicznego

Średnie czasy przeżycia uzyskiwane u pacjentów onkologicznych w zaawansowanym stadium nowotworu, leczonych nowoczesnymi lekami, wynoszą – od 248 do 270 dni. Takie dane do publicznej wiadomości podało Ministerstwo Zdrowia.

 

Przynosi je obszerny komunikat Ministerstwa Zdrowia, będący odpowiedzią na medialne doniesienia dotyczące złej dostępności do nowoczesnego leczenia onkologicznego w Polsce w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej. W ramach tej terapii stosuje się m.in. leki o dyskusyjnej skuteczności (wymagające dalszych badań skuteczności opartych na EBM) lub podawane poza wskazaniami.

Jak wyjaśnia MZ w komunikacie podpisanym przez dyrektora ministerialnego Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, Artura Fałka, chemioterapia niestandardowa jest procedurą uruchomioną z myślą o osobach chorych na nowotwory i ma na celu zapewnienie leczenia nawet przed pełnym włączeniem określonego leku do systemu refundacji. Umożliwia też dostęp chorych do leków, nawet przed ich oceną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Nie oznacza to jednak, że każdy lek może być stosowany we wszystkich przypadkach i u wszystkich chorych, gdyż żaden nie daje gwarancji wyleczenia pacjenta. Np. dalsze stosowanie określonego leku przeciwnowotworowego w sytuacji progresji choroby w trakcie leczenia nie znajduje uzasadnienia.

Komunikat wyjaśnia też, że leki stosowane w chemioterapii niestandardowej, to często substancje o ciężkich i częstych działaniach niepożądanych, stosowane w znacznym zakresie niezgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi (niezgodnie z charakterystyką produktu leczniczego). Z tego powodu ich stosowanie wymaga szczególnego nadzoru i monitorowania.

Wiele leków stosowanych w Polsce w ramach chemioterapii niestandardowej było weryfikowanych przez zachodnioeuropejskie agencje HTA i uzyskało negatywne oceny. Leki te nie są finansowane ze środków publicznych w tych krajach. Komunikat wymienia przykładową listę tych preparatów.

W materiale MZ zawarte są też dane dotyczące m.in. wydatków na leczenie onkologiczne i programy profilaktyczne w ostatnich latach oraz dane precyzujące liczbę lekarzy onkologów.

Więcej: www.mz.gov.pl
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-08-13 11:02:51

  Obrzęk kostki stopy

  W 2012 roku zachorowałam na raka prawej piersi - rak trójujemny 2,5 cm .Guz urósł na 2,5 cm w ciągu 3...
 • Avatar

  2022-08-09 11:34:13

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  W miejscu gdzie 8 lat temu był rak piersi (mastektomia, chemioterapia i radioterapia oraz herceptyna) pojawiła się wznowa....
 • Avatar

  2022-08-08 11:50:33

  Czy zastosowane leczenie jest wystarczające

  W kwietniu 2021 r. stwierdzono u mnie raka zrazikowego NHG2 (3+2+1). Naciek na długości 0,7 cm. Obecności zatorów w...