Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2011-01-20 22:07:24

Ostenil a bonefos

W trakcie leczenia Egistrolem (po histerektomii) chorej został włączony do leczenia Ostenil w dawce 70 mg/tydzień (1x70 mg) wraz z Calperosem i Alfadiolem. Chora od niedawna ma dostępny lek z tej samej grupy-Bonefos w dawce 400 mg/1 kaps.
Jaka jest dobowa ekwiwalentna dawka Bonefosu odnośnie siły działania antyresorpcyjnego w stosunku do tygodniowej dawki Ostenilu 70 mg?
 

OSTENIL I BONEFOS TO LEKI STOSOWANE Z DWÓCH RÓŻNYCH WSKAZAŃ. CHOCIAŻ OBA LEKI ZMNIEJSZAJĄ RYZYKO ZŁAMAŃ KOŚCI, TO JEDNAK NIE DA SIĘ ICH TAK PROSTO PORÓWNAĆ. OSTENIL STOSUJE SIĘ W PRZYPADKU ZAGROŻENIA ZŁAMANIEM KOŚCI W PRZEBIEGU OSTEOPOROZY, ZAŚ BONEFOS W PRZYPADKU STWIERDZENIA PRZERZUTÓW DO KOŚCI JAKO METODĘ LECZENIA. EGISTROZOL, TAK JAK KAŻDY INHIBITOR AROMATATZY, ZMNIEJSZA GĘSTOŚĆ TKANKI KOSTNEJ I STOSOWANIE TEGO LEKU WIĄŻE SIĘ Z WYŻSZYM RYZYKIEM ZŁAMAŃ.
CZY OKREŚLENIE "CHORA OD NIEDAWNA MA DOSTĘPNY LEK Z TEJ SAMEJ GRUPY - BONEFOS..." OZNACZA, ŻE LEK ZOSTAŁ PRZEPISANY PRZEZ LEKARZA?

Bonefos został przekazany przez rodzinę innej chorej której ten lek już potrzebny nie będzie. Jeśli zatem nie ma prostego przełożenia dawkowania rozumiem że Bonefosu nie można brać zamiennie z Ostenilem, bo u chorej leczonej Egistrolem istotne jest leczenie antyresorpcyjne a nie leczenie zmian typu meta. W razie błędu w moim rozumowaniu poproszę o skorygowanie.

 

JEST DOKŁADNIE TAK JAK PAN PISZE. BONEFOS MA SWOJE WSKAZANIA, A OSTENIL SWOJE.
ZASTOSOWANIE BONEFOSU JAKO LEKU PROTEKSCYJNEGO (ZAPOBIEGAJACEGO PRZED POJAWIENIEM SIE PRZERZUTOW W KOŚCU U CHORYCH Z RAKIEM PIERSI) NIE MA WSKAZANIA REFUNDACYJNEGO W POLSCE.


poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-04-22 09:55:22

  Tamoxifen a kozieradka

  Cztery lata temu miałam operację usunięcia raka piersi. Był to rak hormonozależny. Aktualnie biorę Tamoxifen. Mam problem z...
 • Avatar

  2022-04-10 11:48:00

  Aromek a Proursan

  Jestem w czasie hormonalnego leczenia uzupełniającego raka piersi. Mam pytanie dotyczące jednoczesnego stosowania leku...
 • Avatar

  2022-03-30 17:31:07

  Zabiegi po leczeniu raka piersi

  Jestem rok po operacji oszczędzającej i usunięciu 3 węzłów chłonnych. Po leczeniu neoadiuwantowym stwierdzona...