Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2011-01-27 20:20:06

Leczenie w Chinach

Panie Doktorze proszę napisać, co Pan sądzi o zasadności leczenia w Chinach? Czytam o osobach tam wyleczonych i zastanawiam się czy to nie podtrzymywanie złudnych nadziei?  http://www.tjmuch.com/english/
 

Sprawa leczenia w Chinach budzi wiele kontrowersji. Informacje dotyczące metod leczenia są bardzo skąpe i zazwyczaj zawierają tylko opisy skuteczności terapii nie poparte żadnymi dowodami naukowymi (publikacje w recenzowanych, międzynarodowych czasopismach naukowych). Nigdzie nie można znaleźć wyczerpujących informacji dotyczących bezpieczeństwa proponowanych terapii.

Z własnej praktyki klinicznej i kontaktu z chorymi, którzy byli leczeni w krajach azjatyckich wiem, że w wielu przypadkach przełomowe terapie okazują się być zwykłymi schematami chemioterapii dostępnymi również w Polsce, które nierzadko są podawane w niskich, praktycznie nieskutecznych dawkach.

Czasami również pojawiają się informacje, że w Chinach prowadzone są badania kliniczne nad nowymi lekami, niedostępnymi jeszcze w innych regionach świata. Zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi chory nie może płacić za uczestnictwo w badaniu. Gdy chorzy z Polski uczestniczą w badaniach klinicznych w USA czy w krajach Europy Zachodniej jedyne za co muszą płacić to podróż, pobyt na miejscu i (ew. w przypadku długotrwałych badań klinicznych) wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w danym kraju, które pokrywałoby koszty leczenia ew. powikłań.

Taka sytuacja powinna mieć miejsce również w przypadku prawdziwych, rzetelnych badań klinicznych prowadzonych w Chinach. Konieczność zapłaty za terapię w ramach badania klinicznego budzi bardzo poważne podejrzenie, że badanie jest albo nielegalne, albo po prostu jest to tylko metoda wyłudzania pieniędzy.

W każdym przypadku, gdy rozważa się rozpoczęcie leczenia w innych krajach, szczególnie w azjatyckich należy zażądać pełnej dokumentacji proponowanego leczenia. Dokumentacja powinna być napisana w języku angielskim, musi zawierać dokładny opis terapii oraz przewidywanych działań niepożądanych. Taką dokumentację należy przedstawić swojemu onkologowi. Po zapoznaniu się z dokumentacją i ew. po zweryfikowaniu danych dotyczących badania klinicznego np. na  http://WWW.clinicaltrials.gov   lekarz powinien być wstanie wydać obiektywną opinię dotyczącą bezpieczeństwa i spodziewanej skuteczności oferowanej terapii.

poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również