Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

2011-02-28 18:53:54

Walka z obrzękiem, a rekonstrukcja

Jestem prawie 7 lat po mastektomii lewostronnej. Obrzęk ręki pojawił się prawie rok po mastektomii , pół roku po chemioterapii. Zwykłe masaże nie pomagały. Dopiero po masażu i bandażowaniu w Poradni Leczenia Obrzęku , obrzęk się zmniejszył. Od tego czasu noszę rękaw uciskowy. W tej chwili najmniejszy rozmiar. Jednak od pół roku zrobił się obrzęk powyżej łokcia. W tym samym czasie zaczął mnie boleć lewy bark po stronie operowanej. Mam skierowanie do Poradni bólu i na kolejny masaż i bandażowanie. Przez jakiś czas korzystałam z masaży w wodzie, jacuzzi. Sama też wykonuję masaż ręki. Myślę o rekonstrukcji. Mam pytanie, czy mogę korzystać z tych masaży wodnych, oraz czy ciągle utrzymujący się obrzęk nie jest przeszkodą w rekonstrukcji. Proszę też o odpowiedź, czy przy tak długo utrzymującym się obrzęku są też inne metody oprócz opisanych przeze mnie. Dziękuję.

Obrzęk limfatyczny po leczeniu raka piersi najczęściej pojawia się ok. jednego roku po zabiegu. Przyczyn powstawania dolegliwości bólowych w okolicy obręczy barkowej jest bardzo wiele i nie musi to być związane z obrzękiem czy chorobą nowotworową. Ból barku niestety utrudnia intensywną fazę terapii przeciwobrzękowej. Mam nadzieję, że wizyta w poradni leczenia bólu przyniesie oczekiwane rezultaty. Masaż w środowisku wodnym nie wpływa na redukcję obrzęku, jego zastosowanie ma raczej charakter rozluźniający.

Co do rekonstrukcji, to obrzęk nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem.

W zachowawczym leczeniu obrzęku podstawowym postępowaniem jest kompresjoterapia wspomagana manualnym drenażem limfatycznym. Dużą uwagę należy zwrócić na profilaktykę przeciwzapalną.

poleć znajomemu drukuj
Oceń artykuł:

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...