Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-02-22 14:15:00

Nieaktywne DNA bierze udział w rozwoju raka

Wyspecjalizowane regiony ciasno upakowanego nieaktywnego DNA związanego z białkami umożliwiają przeżycie uszkodzonym komórkom - wynika z pracy włoskich naukowców.

Ich odkrycie, opublikowane na łamach pisma "Nature Cell Biology", może się przyczynić do opracowania nowych metod zahamowania rozwoju nowotworów.

Poważne uszkodzenia materiału genetycznego - DNA komórek, powodują w normalnych warunkach skierowanie ich na drogę kontrolowanej śmierci, czasami jednak takie komórki przestają się dzielić, ale przeżywają w stanie "uśpienia" - tzw. starości komórkowej. Stare komórki są "zaznaczone" obecnością dużych odcinków nieaktywnego DNA (heterochromatyny) tzw. SAHF (z ang. Senescence-associated heterochromatic foci) związanych z białkami. Rola tych kompleksów nie została dokładnie zbadana.

Fabrizio d'Adda di Fagagna wraz z kolegami z FIRC Institute of Molecular Oncology w Milanie odkrył, że SAHF kontroluje poziom reakcji komórek na uszkodzenie DNA. Obecność fragmentów SAHF hamuje wrażliwość komórek na uszkodzenia DNA i powoduje przejście do stanu starości komórkowej, ale chroni przed je śmiercią. Niebezpieczeństwo takiego uśpionego stanu polega na tym, że po kolejnych zmianach może dojść do "odblokowania" podziałów uszkodzonych komórek, czego skutkiem może być rozwój nowotworów.

Naukowcy stwierdzili również, że fragmenty SAHF są obecne w próbkach ludzkich nowotworów oraz że usunięcie SAHF z komórek nowotworowych wzmacnia reakcję tych komórek na uszkodzenia DNA i zwiększa ich śmiertelność.

Autorzy pracy mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do opracowania nowych sposobów walki z rakiem. (PAP)

kdo/ agt/ kap/
 

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • mag_dag (offline)

   

  Avatar

  2011-12-09 13:22:09
   

  marakesz, ale o jakim blokowaniu piszesz? po mojemu z dalszej części artykułu wynika, że nie chodzi o blokowanie ale o wykorzystanie wiedzy, że w nowotworach u ludzi występuje SAHF i że usun...
 • marakesz (offline)

   

  Avatar

  2011-12-09 13:50:35
   

  jesli usunie sie czy zablokuje ten fragment DNA ktory odpowiedzialny jest za nierwazliwosc na smierc komorkowa to bedziemozna jak opisano w artykule skierowac komorke na droge apoptozy, a blokowac ...
 • mag_dag (offline)

   

  Avatar

  2011-12-09 14:51:20
   

  jesli usunie sie czy zablokuje ten fragment DNA ktory odpowiedzialny jest za nierwazliwosc na smierc komorkowa to bedziemozna jak opisano w artykule skierowac komorke na droge apoptozy, to jest...

Poczytaj również