Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-02-25 10:45:00

Innodoktorantka bada zmiany w komórkach raka piersi

Opracowanie bardziej efektywnych schematów leczenia nowotworów piersi, dopasowanych indywidualnie do każdej chorej, jest możliwe dzięki lepszemu zrozumieniu procesu inwazji i przerzutowania. To z kolei wymaga opracowania metod, które pozwolą na poznanie zmian w komórkach nowotworu na różnych etapach jego rozsiewu.

 

Nad takimi metodami pracuje Aleksandra Markiewicz z Katedry Biotechnologii Medycznej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Słuchaczka Studiów Doktoranckich z Chemii i Biochemii jest jedną z tegorocznych laureatek projektu stypendialnego InnoDoktorant.

"To właśnie zmiany molekularne pozwalają komórkom guza pierwotnego na nabycie fenotypu inwazyjnego, który warunkuje przejście komórek do naczyń i powstanie przerzutu w odległym miejscu organizmu" - tłumaczy doktorantka.

Badaczka będzie analizować nie tylko komórki znajdujące się w guzie pierwotnym i przerzutach, ale także krążące w krwioobiegu komórki nowotworowe, które mogą inicjować tworzenie tychże przerzutów. Jako że liczba komórek nowotworowych krążących we krwi może być bardzo niewielka, musi w tym celu opracować czułe i specyficzne metody ich wykrywania i izolacji. "Obecnie stosowane techniki są w stanie wykryć jedynie pewną frakcję komórek krążących, w naszym zespole staramy się je udoskonalić" - dodaje.

"Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet, a zastosowane leczenie u dużej części chorych okazuje się nieskuteczne, terapia jest przerywana z powodu objawów niepożądanych. W konsekwencji dochodzi do powstania przerzutów, które są najczęstszą przyczyną śmierci" - przypomina Markiewicz.

Jak tłumaczy, dzieje się tak, bo klasyczne czynniki rokownicze - na przykład wielkość guza czy obecność przerzutów w węzłach chłonnych - nie zawsze pozwalają na wybranie najlepszej opcji leczenia. Prowadzone badania mogą pozwolić na zidentyfikowanie nowych czynników rokowniczych.

Jak wyjaśnia autorka doktoratu, mają one umożliwić indywidualizację leczenia chorych na raka piersi poprzez rozróżnienie przypadków o różnych rokowaniach, którym można przypisać odrębne schematy leczenia. To pozwoli na zwiększenie efektywności terapii, zredukowanie ich skutków ubocznych u części chorych, a także może obniżyć koszty leczenia tego nowotworu.

Badania prowadzone pod kierunkiem prof. dra hab. Jacka Bigdy łączą ze sobą najnowsze odkrycia w biologii molekularnej nowotworów z praktyką kliniczną. Dlatego mogą mieć bezpośredni wpływ na opracowanie skuteczniejszego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w raku piersi.

Prace badawcze są częścią projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider "Analiza wybranych czynników molekularnych związanych z inwazją i przerzutowaniem u chorych na raka piersi".

Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

Innodoktorantka przyznaje, że stypendium pozwoli jej skupić się na prowadzonych badaniach naukowych oraz umożliwi promocję wyników w regionie pomorskim. Pieniądze zamierza przeznaczyć m.in. na dodatkowe szkolenia i konferencje. Obecnie jest na drugim roku studiów doktoranckich, ostatnio zajmowała się opracowywaniem i standaryzacją technik, które będą wykorzystywane w analizie próbek klinicznych.

Jej zespół prowadzi już przygotowania do zgłoszeń patentowych, co jest wstępem do rozpoczęcia przyszłej współpracy z przemysłem. Zdaniem Markiewicz, opracowana metoda może znaleźć zastosowanie w szpitalach czy laboratoriach diagnostycznych i być wykorzystana do planowania bardziej skutecznych terapii chorych na nowotwór piersi.

W 2010 roku 39 młodych naukowców z Pomorza otrzyma stypendia w wysokości 30 tys. zł w ramach projektu "InnoDoktorant - stypendia dla doktorantów, III edycja". Samorząd Województwa Pomorskiego przyznał stypendia doktorantom, których prace mogą być wdrożone i mogą się przyczynić do rozwoju gospodarczego województwa. Wręczenie stypendiów odbyło się 26 stycznia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Projekt "InnoDoktorant - stypendia dla doktorantów" jest realizowany w ramach Poddziałania 8.2.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. W ramach tego programu wsparcie otrzyma 203 młodych badaczy.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Forum

 • Polcia (offline)

   

  Avatar

  2011-03-02 11:03:39
   

  Zawsze uważałam, że rak piersi do końca nie jest zbadany. A te wszystkie oznaczenia- typu 3 minusy, hormonozależny, g1, g2, g3, her plus to wszystko to jest nadal za mało. Może sie po prostu okazać...

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-01-12 15:26:13

  Interpretacja przypadku

  Jestem po mastektomii prawej piersi w 2020 r. bez biopsji węzła wartowniczego (węzły chłonne bez zmian, wynik po operacji:...
 • Avatar

  2022-01-12 15:22:42

  Interpretacja wyniku USG piersi

  Dzisiaj byłam na USG piersi. Niestety, ale nie uzyskałam żadnej wskazówki od lekarza, co zrobić dalej i chciałabym...
 • Avatar

  2022-01-10 12:07:29

  Jakie powinno być zastosowane leczenie

  Invasive breast carcinoma-invasine lobular carcinoma G2. Odczyny immunohistochemiczne w komórkach raka: E-kadheryna...