Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-03-08 21:15:00

Liczne porody i otyłość zwiększają ryzyko groźnego raka piersi

Jak wynika z amerykańskich badań, kobiety otyłe oraz te, które rodziły dzieci minimum trzy razy, są bardziej narażone na najgroźniejszego raka piersi, tzw. potrójnie negatywnego.

 

Naukowcy z Centrum Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seatlle doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych dotyczących niemal 156 tys. kobiet po menopauzie (uczestniczek znanego badania Women's Health Initiative). Raka potrójnie negatywnego stwierdzono u 307 z nich, a hormonozależnego - u 2 610.

Okazało się, że panie, które w swoim życiu minimum trzykrotnie urodziły dziecko były o 46 proc. bardziej narażone na potrójnie negatywnego raka piersi niż te, które tylko raz powiły potomka. Natomiast kobiety, które nigdy nie rodziły miały o 40 proc. niższe ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Odwrotnie było w przypadku raka hormonozależnego. U kobiet rodzących wiele razy ryzyko wystąpienia tego nowotworu było o 12 proc. niższe, zaś u kobiet, które nie rodziły, o 35 proc. wyższe.

Badacze byli zaskoczeni własnym odkryciem, ponieważ dotychczas uważano, że kobiety, które rodziły dzieci, zwłaszcza w młodym wieku i kilka razy, mają niższe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcy nie wiedzą, jaki mechanizm odpowiada za związek między licznymi porodami a ryzykiem tego nowotworu potrójnie negatywnego, choć zdają sobie sprawę, że czynniki odpowiedzialne za rozwój raka potrójnie negatywnego różnią się od tych, które przyczyniają się do innych typów raka sutka.

Również otyłość i brak ruchu zwiększają ryzyko złośliwego, potrójnie negatywnego guza piersi. Oznacza to, że związek otyłości z częstszymi zachorowaniami na raka piersi nie wynika wyłącznie z faktu, iż tkanka tłuszczowa produkuje dodatkowe estrogeny. Autorzy badań spekulują, że być może rolę odgrywają tu jakieś wydzielane przez nią czynniki pozapalne albo czynniki wzrostu.

Okazało się, że kobiety z najwyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) były o 35 proc. bardziej narażone na potrójnie negatywnego raka piersi i niemal o 40 proc. bardziej narażone na raka hormonozależnego. Panie, które były bardziej aktywne fizycznie, miały o 15 proc. niższe ryzyko nowotworu zależnego od hormonów i o 23 proc. niższe ryzyko raka potrójnie negatywnego.

Szacuje się, że rak potrójnie negatywny stanowi ok. 15 proc. wszystkich złośliwych guzów piersi i aż 75 proc. dziedzicznych guzów piersi związanych z mutacją w genach BRCA. Częściej diagnozuje się go w młodym wieku.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Autor

Poczytaj również

 • Avatar

  2022-11-06 08:50:50

  Interpretacja USG piersi

  Mam 49 lat. Proszę o interpretację wyniku usg: Piersi o budowie gruczolowo-tluszczowej. W piersi lewej na godz. 1. w tylnej...
 • Avatar

  2022-11-05 10:59:10

  Jaka powinna być zastosowana hormonoterapia

  Mam 66 lat. 6 lat temu zdiagnozowano u mnie raka piersi. Przeszłam mastektomię piersi prawej z limfadenctomią węzłów...
 • Avatar

  2022-11-05 10:55:28

  Interpretacja przypadku

  Invasive breast carcinoma - invasine lobular carcinoma G2, E-kadheryna (-), ER (+) 5/8, PR (+) 5/8, HER-2: 0 odczyn ujemny,...