Ocena:
oceń

rozmiar czcionki

|

|

poleć

|

drukuj

|

forum

|

2011-03-19 23:21:30

Preparaty hormonalne a rak piersi.

Mam 59 lat, jestem po histerektomii całkowitej z przydatkami (endometrium) w 2005r. oraz mastektomii radykalnej z powodu raka inwazyjnego G2, potrójnie dodatniego i HER-2 (1+) ujemnego w 2010r. Jako leczenie uzupełniające zaordynowano mi letrozol -Aromek (bez chemioterapii i radioterapii).
1/ Czy wg Pana mogę być leczona miejscowo hormonami ? (np. stan zapalny pochwy)
2/ Czy krople sterydowe do nosa przy przewlekłych nieżytach górnych dróg oddechowych są dla mnie wskazane?
3/ Czy jednoczesne stosowanie letrozolu i wapnia (ostatnia densytometria Z-0,75; T-1,73) się wyklucza?
Usłyszałam na ten temat rozbieżne opinie.
 

ZASADA GENERALNA MÓWI, ŻE STARAMY SIĘ UNIKAĆ LEKÓW HORMONALNYCH, NAWET PODAWANYCH MIEJSCOWO DOPOCHWOWO, CHYBA ŻE NIE MA INNEGO WYJŚCIA - CO JEDNAK ZDARZA SIĘ RZADKO. NIE MA NATOMIAST PRZECIWWSKAZAŃ DO MIEJSCOWEGO PODAWANIA LEKÓW STERYDOWYCH DONOSOWO. NIE MA TEŻ PRZECIWWSKAZAŃ DO JEDNOCZESNEGO STOSOWANIA PREPARATÓW WAPNIA I LETROZOLU.
CO DO LECZENIA UZUPEŁNIAJACEGO PO LECZENIU OPERACYJNYM NIE PODAŁA PANI WIELKOŚCI GUZA ORAZ ILOŚCI ZAJĘTYCH WĘZŁÓW CHŁONNYCH. ROZUMIEM, ŻE NIE BYŁO WSKAZAŃ DO CHEMIO- CZY RADIOTERAPII, A JEDYNIE DO HORMONOTERAPII.
JEST TEŻ PANI PO USUNIĘCIU NARZĄDU RODNEGO. LEKIEM PIERWSZEGO RZUTU W HORMONOTERAPII UZUPEŁNIAJĄCEJ RAKA PIERSI JEST TAMOXYFEN - CHYBA, ŻE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO JEGO STOSOWANIA (ALE NIE ZNAM DOKŁADNEGO STANU PANI
ZDROWIA) I WTEDY WŁĄCZAMY INHIBITORY AROMATAZY, JAK LETROZOL.

poleć znajomemu drukuj skomentuj rss
Oceń artykuł:

Poczytaj również